Máte aj vy hypotonické dieťa?

nikuliq_
12. okt 2007

je tu niekto s hypotonickým dieťatkom? rada by som si vymenila pár rád infošiek a tiež zdieľala trápenia a radosti z pokrokov

pawli712
22. máj 2015

@lenkalienka01 vy nerozumiete nam a my zasa nerozumieme vam, ale popri tom vas obdivujeme ze to dokazete zvladnut. ja som prilis citliva povaha na to aby som take nieco dokazala. svokra tiez cvicil so synom vojtovu metodu, svokor s nim zas necvicil lebo to proste nezvladal, kazdy clovek je iny,,,ja to skusim ale nikomu nemozem zarucit ze cvicievat budem. mozno po radach @janikes zmenim nazor, neviem...ale neratam zatial s tym ze budem cvicievat

ivahanna
22. máj 2015

@tyli podľa najnovších hodnotení neurológa, nie sme ani tak hypotonický, skôr by povedala, že je miestami hypertónia, ale najmä zaostáva vo vývine, hoci máme pol roka, vývinovo je na tri mesiace. Najhošie sú na tom ruky, nechytí hračku do dvoch rúk, koordinácia nefunguje. Máme cvičiť, tak cvičíme 4x denne vojtovku, narodená bola v termíne (2820g) problém nastal v prenatálnom období, nedostatočná výživa plodu. Mala som opakované zlé záznamy - neviem na čo lekári čakali, mali ju vybrať skôr☹ nedopadlo by to možno takto 😖

janikes
22. máj 2015

@pawli712 kazdy ma na vyber, ci cvicit alebo nie, ale treba zvazit aj nasledky, ktore z toho mozu byt, mozno o nic nejde a vsetko sa da tvojej malej aj bez cvicenia do poriadku. Aj mne povedal prednosta neurologie, ked som tam tyzden s malym lezala, ze je len hypotonicky a k tomu lenivy, chodit bude aj bez cvicenia, takze ak zle znasa vojtovku, tak ju s nim cvicit nemusim, ale mozem nieco aleternativne, pripadne vobec a mozno zacne chodit ked bude mat 2-3 roky. To ze bude chodit neskoro by mi nevadilo, ale kedze od fyzioterapeutky viem, ze ma slaby chrbatik a brusko a jednu stranu viac ako druhu, tak preco by som mala riskovat skoliozu?? Aby potom ked bude mat 15 mu davali k chrbtici zeleznu tyc, ako znaminej dcere(u nej to ale nebolo dosledkom necvicenia), lebo ma tak znicenu chrbticu, ze jej uz nic nepomaha...to si myslim, ze su tie slzy urcite lepsie zvladnute, ako potom celozivotne vycitky, co by som necvicenim mohla sposobit. To ze vojtovka pomaha mam dokazane na malom u nefrologicky, tesne ako sme zacali s vojtovkou, tak sme boli na nefrologie, a pani docentka mi povedala, ze ked bude mat maly 2roky budeme musiet ist na vysetrenie na urologiu, lebo ma slabe vnutorne brusne svaly, a moze to znamenat problem v buducnosti, tak mu budu musiet urobit nejake speci. vysetrenie. Ked sme u nej boli po polroku na kontrole, povedala, ze je vsetko v poriadku, az sa cudovala, ako je to mozne, ze sa to tak dalo do poriadku. Tak som povedala, ze cvicime Vojtovku, ci to nemohlo byt tym, tak to potvrdila, ze urcite ano, takze nam vojtovka pomohla nie len v hrubej motorike, ale aj v inom probleme.
Chapem, ze nechces, aby mala plakala, tiez som s tym bojovala. Plac pri cviceni mi tak neprekazal, to som zvladala, lebo ved ide o dobru vec, len krpec zacal mat zachvaty placu, uz ked som ho isla len prebalit, co sa bal ze ideme cvicit, preto som zvazovala, co dalej, lebo to uz bolo priliz. Ale necvicit nie je volba, treba sa rozhodovat skor, a to odporucam aj tebe, co cvicit. Vojtovka nie je jedina alternativa, hoci a to prave pre deti do jedneho roka to najlepsie. Je tu i Bobath, a zasa, to ze musis cakat na Kramaroch mesiac na termin, jasne, bobath sa malokde cvici, su i dlhsie doby, ale radsej cakat mesiac, ako necvicit vobec. Da sa aj dojcenecka gymnastika cvicit, na fitloptach ale tam ten ucinok nie je taky. A nemysli si, ze pri takomto cviceni, to bude automaticky bez placu. Ono vojtovka neboli, ale obmedzuje v pohybe, a to je problem pri detoch, ze oni sa chcu hybat, ako oni chcu, a nie len tak lezat a nic...a to moze byt problem hoci mensi aj pri inom cviceni,. Tiez pri hypotonii je super plavanie, ale zasa nie ako nahrada cvicenia, ale ako doplnok.
Co sa tyka nasho cvicenia, tak u prvej fyzioterapeutky, to bolo o tom, ze musi cvicit vyzleceny uplne do naha a len cvicit, nesmiem ho pritom nijako rozptylovat, lebo potom nerobi co ma...(inak ani ked som s nim len cvicila a on vrieskal, tak nerobil to co si ona predstavovala) Tak prvy mesiac sme ako tak zvladali, ale pustala som mu pri tom Fihu tralala, to sa fyzioterapeutke moc nepacilo, ale ucinkovalo to na krpca super neplakal, to sme ale cvicili ten prvy cvik na chrbate. Po mesiaci nam ho zmenila na taky kde musi lezat na bruchu a ja zvalena na nom...no to nastal velky problem ..plac pocas celeho cvicenia, a postupne aj pri prebalovani, ci obliekani, ked sme sli von... Cvicit sme mali vzdy po 5min/kazda strana, a to nam potom pridala dalsi cvik, takze dokopy 20min. cvicenia...no zleee.. Tak som vtedy zacala zvazovat Bobatha na kramaroch, ale kedze sa blizili vianoce, tak som povedala, ze po novom roku zacneme, ale hned po vianociach sa mi podarilo dostat termin v Luznej, a tam sme zacali s vojtovkou a uplne inak.
Nasa nova fyzioterapeutka povedala, ze nieje dovod, aby plakal. Kedze neznasal vyzliekanie, tak mohol cvicit v bodycku a pancuskach a tak cvicime do dnes, ale uz bez pancusiek. Dalsiu vec nam zmenila cvik na taky kde sa lezi na boku a ruky ma volne. Ziadne take, ze nesmiem ho nicim rozptylovat, aby sa sustredil na vojtovku, vytiahla tasku s hrackami a to bolo radosti, ze sa moze hrat, ani nevedel, ze s nim cvici, cely cas sa pekne prehral. Tiez nam skratila domu z 5min, na 3min, vraj to je doba, ktora je potrebna, aby to vsetko v mozgu zafungovalo a nie je potrebne cvicit dlhsie. Takze tak cvicime aj doma, pocuvame hudbu, a pritom s hra s autickami. Dokonca v poslednom obdobi, ked mu poviem, ze ideme cvicit, tak dolezie pod radio a natahuje sa zatim 🙂. Takze skus aj ty mozno zvazit, ako malej tu vojtovku sprijemnis, ci je to hudba, hracky, TV (tiez si normalne neprajem,aby ju pozeral, ale teraz som s nim zacala cvicit aj na fitlopte a udrzat ho tam 20min, bolo nemozne, tak som mu pustila pesnicky na notebooku a krasne si odcvicime) ,alebo cokolvek, co ju udrzi v pohode, a ak to nepojde,tak zvaz ine cvicenie. Ale pamataj slzy nie su to najhorsie, co ta mozu postihnut, a radsej ich pretravit teraz , ako neskor lutovat. Samozrejme vsetko zavisi od diagnozy a ako na tom mala je...ale placu sa u nej zrejme nevyhnes, ak to nebude pri vojtovke, tak to bude neskor, ked jej nieco nedovolis, to my teraz mame ine stavy, ked odchadzame z ihriska, tomu sa ani vojtovka nevyrovna 😀

slecika
22. máj 2015

My sme tiež chodili na vojtovku a môžem povedať,že to spravilo veľký pokrok.Už pri narodení mi povedali,že má hypotóniu.Neviem či malá nejakú slabšiu,kedže teraz už ju nemá,no bola strašne slabučká,Strašne dlho nevedela ani hlavičku dvihnúť ani udržať ..Bolo mi toho stále do plaču,že deti v jej veku už vedia jej stále písali,že je pozadu vo vývine. Nás poslali na vojtovku keď mala 6 mesiacov.My sme chodili na rehabilitácie 2 mesiace a doma som s ňou cvičila.Je pravda plakala ona aj ja ale nikdy neľutujem,že som cvičila.Ona to tak rýchlo,to zmeškané dobehla.

ematko29
22. máj 2015

Mna zase chytaju depky.je pravda raz je lepsie a raz horsie.ale ked moja mala ma 5mesiace a ked je na chrbatiku tak kef jej dam hracku pod nos tak si ju vezme,ale ked sa na za nou naciahnut tak kasle nato.ona uz mala byt uolne dalej vo vyvine.mam pocit akoby stal cas:(

pawli712
22. máj 2015

@janikes my sme dnes boli u ortopeda na kontrole a bol v soku ze malej nieco je, vobec sa mu to nezdalo, hypotoniu vrodenu ze pochybuje ze ma, sme mu povedali ze sa len na rukach nedviha vysoko tak povedal ziadna vojtova metoda ani rehabilitacie, najlepsie bude ak budeme s malou chodit plavat...a to je jeden z najlepsich ortopedov ;) a ze uplne v pohode je ak by nahodou nestvornozkovala, ze vyse 30percent deti zacn hned chodit, a to povedal aj on sam ze ma mala silne nohy, ze sa vobec nemusime bat

lenkalienka01
22. máj 2015

@pawli712 ..jasné, každý je iný a každý zvláda situácie inakšie.... každá matka chce pre dieťa to najlepšie a ja som len napísala,ako pomohla nám.

janikes
22. máj 2015

@pawli712 tak to je super, ze mala je ok, a s tym stvornozkovanim ma pravdu, ja som tiez nelozila ale rovno som sa v 9M postavila a zacala chodit, a som v pohode. Len je dolezite to nesilit a nechat na dietati, kedy zacne sediet, chodit a pod...

pawli712
22. máj 2015

@janikes vsak ano, to mi je jasne, len mala odjakziva stale len na nohy sa davala stale by len skakala, kupilo sa jej skakadlo a tam je strasne rada. na nohach sa normalne udrzi ln este nema rovnovahu, sedi uz skoro celkom dobre...a to nam v stupave na rehabilitacii doktorkavynadala ze este ju nemozme davat na nohy, nemozme to ani to, musi stvornozkovat a taketo veci :/

lenkalienka01
22. máj 2015

@pawli712 a malá už sedí sama ? Zdá sa mi to skoro.....

janikes
22. máj 2015

@pawli712 tiez to sedenie sa mi zda priliz skoro aj stavanie, to sa sama dokaze posadit?? ako si sadne??

tyli
22. máj 2015

@pawli712 doktorka má ale pravdu. kým sa nedokáže dieťa posadiť samé, nemá vyvinuté - pevné chrbtové svaly a hrozí skolioza. ak ju budete priskoro stavať hrozí deformácia klbov. do skákadla by som dala tak cca od 8-10 mesiacov, podľa vyspelosti. hlavne ak je dieťa hypotonické, tak to nie je dobré, rehabilitačná doktorka vie čo hovorí. možno budete mať šťastie a malej sa nič nestane, no ja by som neriskovala.

tyli
22. máj 2015

@pawli712 teraz čítam tvoj predošlý komentár. ak aj malá nemá hypotoniu a ak má malá 5 mes., tak je strašne skoro na to aby bola v skákadle. to vám ortopéd povedal, že ju môžete dávať do skákadla? čo sa týka toho, že cca 30% detí vynechá štvornožkovanie a nič im nie je, tak je to pravda. no nedávala by som dieťa takto priskoro do sedu. má na to čas ak neštvornožkuje. nič tým nestratíte. radšej ju dajte na bruško, nech sa potrápi a posilní si ručičky.

pawli712
23. máj 2015

@lenkalienka01 sedi, len este trosku pada do bokov, ale malinko. preco skoro ? ma skoro pol roka, cize si myslim ze to je v pohode.
@janikes sama si nesadne, ale ked ju posadim tak ostane sediet
@tyli doktorka na kramaroch si mysli ze hypotoniu ma, ja som aj ortopedovi vysvetlovala dovod preco ma slabe ruky, preto nam odporucil len plavanie. ziadne rehabilitacie ani nic take. n brusku byva tiez. ked ju polozim do postele zvycajne sa hned pretoci na brusko

lenkalienka01
23. máj 2015

@pawli712 ja sa pýtam len preto, že dieťa by sa malo samo dať do sedu....

lenkalienka01
23. máj 2015

@ematko29 ja som s malým trénovala úchop tak, že som mu chytila ručičku a robili sme úchopy spolu...teraz musím dávať pozor kde sa s ním postavím, lebo chytá všetko 🙂 musím mať od vecí / kvety, káva.../ dostatočný odstup a myslím, že to pomohlo. Ja mám skúsenosť, že po týždni trénovania so už ide viac menej samo 🙂

ematko29
23. máj 2015

@lenkalienka01 dakujem velmi,skusim to 🙂

janikes
23. máj 2015

@pawli712 dieta ma sediet az vtedy, ked sa same dokaze posadit, nema sa davat do pasivneho sedu, tym ze ho posadis, nici sa tym chrbtica. A to ze ma skoro polroka, to je malo, vacsina zdravych deti to zvladne okolo 8M. To kedysi sa tvrdilo, ze ma 6M dieta sediet, dnes sa uz vie, ze to skodi...

pawli712
23. máj 2015

@janikes a tak co ma stale lezat a byt na rukach ci co ? tak isto v autosedacke sedi

natalka13
23. máj 2015

@pawli712 nemozes porovnavat sed a "sed" v sedacke pre polrocne dieta.
Ano polrocne dieta ma lezat, vela pod hrazdickou aby malo podnety hybat sa,rukami,nozkami,pretacat sa,popri pretacani sa nauci same sa posadit.
Nemusis riesit teraz Vojtovku, ani ine cvicenia, nech dieta sedi -ved ho podopries vankusmi, staci o 15 rokov riesit chrbtovy korzet.

Dnes je moda nosenia deti v stakach, cely den, deti v nich spia a potom sa cudujeme,ze su hypotonicke,nepohyblive,ved kedy sa maju hybat Precvicovat svaly? V tych satkach a nosicoch tazko.

pawli712
23. máj 2015

@natalka13 my mame az moc pohyblive dieta ;) aj ked ju mam nahodou v klokanke, kedze stale sa na rukach nosit neda a ak sa niekam ide tak niekde byt musi, tak hybe sa stale aj tam...nikto nechape preco nam povedali na kramaroch ze ma mala hypotoniu...ze to ze sa nedviha na rukach neznamena ze ma hypotoniu

renuska23
23. máj 2015

Ahojte, práve som objavila túto diskusiu a rada by som tiež prispela s vlastnou skúsenosťou. Najmladšia dcérka sa narodila v 36 + 5 tt, čiže nie veľmi skoro, ale predsa len pred termínom. Bola kľudné bábo, ktoré stále spalo a málo plakalo, preto som si všimla, že je menej pohyblivá, až okolo jej tretieho mesiaca. Doktorka ma stále utešovala, že všetko je v poriadku, že niektoré detičky sú proste lenivšie. Lenže ona sa nenaťahovala za hračkami, vôbec ju nezaujímali, keď som jej nejakú vložila do ručičky, pustila ju. A keď ešte ani 5 mesačná sama nedržala hlavičku, predsa len nás poslala na rehabilitácie. Začali sme cvičiť vojtovku, chodili sme na baby plávanie, ale nejaké veľké pokroky stále nerobila. Mala a stále má aj vtočené nožičky dovnútra, postupne nám pribúdali diagnózy - hypotónia, hypermobilita kĺbikov (tú zistili, keď sme jej doma nechtiac vykĺbili ruku v lakti), retardácia vzpriamovania. Prišli prvé narodeniny a ona stále iba ležala, alebo sedela - pasívne, keď som ju posadila ja. Potom som objavila v susednom meste jedno detské rehabilitačné centrum, kde cvičia s detičkami bobathovú metódu. Prijali nás a potom to už pekne išlo - začala loziť po štyroch, sama si sadla, postavila sa a keď mala 16 mesiacov, konečne urobila prvé kroky. Teraz pred cca 2 týždňami sa jej podarilo konečne samej vyskočiť (cvičiť už nechodíme z finančných dôvodov), naučila sa utekať, začína zvládať schody bez pomoci a má z toho obrovskú radosť. Ortopedickú obuv bude nosiť asi veľmi dlho, ale to už vidím ako najmenší problém.

ladylenka21
23. máj 2015

@renuska23
ahoj.my mame podobny problem.narodeny 35tt nedychal sam...sice aj neurologicke problemy a poskodenie mozgu.nikto z dr zatial ziadne prognozy nedava ze treba hlavne cvicit..vojtovku sme cvicili 4mesiace az no ziadne vysledk ale bola som rozhodnuta ist dalej.Az prisla stopka v podobe epilepsie a uz viac ako 3mes.necvivime....ked sme aj zacali prisli stale nejake prekazky-zapal uska,oovcie kiahne zahvaty ☹...z neurologie mame nateraz bobath povoleny len tu v okoli nie je take centrum.Tak ale snad nas to niekde naucia ze mozme rovnako kvalitne cvicit aj doma.
Teraz ma 10mesiacov a len lezi.sice sa snazi hybat no hypotonia mu to nedovoluje......
Inak Tvoj prispevok mi dodal trochu sil lebo mam pocit ze to nezvladam..momentalne sme 11 den v nemocnici kvoli epi.tak snad uz coskoro budeme moct naplno pracovat...

renuska23
23. máj 2015

@ladylenka21 to mi je ľúto, u nás sa epi našťastie nepotvrdila, mala také striasanie a bolo podozrenie, ale eeg má v poriadku.... tak vám držím palce, ja si myslím, že vojtovka je super vec, ale asi nie celkom pre každého, možno ten bobath vám tiež pomôže, je to taká viac hravá forma cvičenia a detičky plačú iba zo začiatku, neskôr už pekne spolupracujú....

egiginka
23. máj 2015

@pawli712

Sorka necitala som vsetko , ale klokanka, uplne najhorsie vo moze byt, nici chrbticu klby... skus si radsej pozrietergo nosic,

Sed znamena, ze dieta si sadne z lahu, alebo zo 4n alebo sikmym sedom same... zvysok je pasivny sed a nici sa mu chrbtica, dieta si sadne same az ked su posilni spravne svaly a spoji s mozgom tak v tedy su sadne... to ze nespadne ked ho posadis, neznamena sed... len posilovanie uplne inych svalov... posilovanie spravnych svalov chyba, co sa zase odrazi casto v nestvornozkovani, zlom drzani tela, hypotonii a inej kope problemov, dalej dieta si hlavou tlaci na chrbticu ( aj v klokanke), chrbat sa zle zatazuje, krivy sa

Tym , ze dieta sa dava do hopsadiel a chaditok navyse este mozno hypotonicke ( ak spravne citam), okrem toho, ze nu nicis chrbtici lebo nesedi, tak mu nicis klby a navyse je to bolestive.... zaves si plachtu o dvere a sadni su do nej.. ( skysala sim to osobne na dnoch matersrva vo viedni, na takom veltrhu, dala som 3 minuty a skoro som zdochla od bolesti),.. dalej tym, ze v hopsadle sa nohy dotykaju zeme , dieta odmieta 4 nozkivat, nicia sa klby, zataxuju sa chodidla, ktire nie su pripravene... lebo dieta zo 4, sa same stavia na nohy.... 4 nozkovanie.... dueta zacina 4 nozkivat, takze si posiluje chrbtove svalstvo, takze vysledokk mozu byt vazne skoliozy, nevyvybute svalstva, alebo len napr prave lopatkove . Lave nie, nasledok, rotacia, skolioza (hrb),,, kyfozy... lordozy ... dalej 4 nozkovanim sa prepajaju hemuafery, jemna motorika, koktanie, dislexsie a ine dis...

Este stake mas pocit, ze sa doktorka mylila a ze robis vsetko najlepsie pre tvoje dieta... mne to je jedno co robis a ako ... ale aspin si precitaj nieco o tych veciach co som v skratke pisala..daj timy sancu sa aspin zamysliet.... a za dalsie, to ze v 5 jej nic nebude.. ani 20... neznanena ze v 40... bt sme si mali uz len preventivne chranit klby a chrbticu ... a urcite tak male dieta, ktore samo sa vlastne vie len otocit, urcite hoosadla nepotrebuje. .. je miluon aktivit, ktore sa daju robit a zabavat sa aj bez toho.

egiginka
23. máj 2015

@pawli712 , ja som to vsetko pisala len fakt v dobrom a nemienim ta poucovat, len mam stym skusenosti za prve za druhe moj bratranec je neurolog v Nemeckuna byvali frajer ortped ( rakusko), sama som chodila na ortopefiu na Slivensku, lebo som ja nestvornozkovala), takze som to chcela len v skratke vysvetlut, preco by si sa mala aspon nad tym zamysliet a nieco si precitat, podla profilu vidim, ze si mlada baba, ale dufam, ze urcite nie sprosta. 🙂

pawli712
24. máj 2015

@egiginka detska lekarka nam ovedata to, doktorka na kramaroch si zmyslela vrodenu hypotoniu, neviiem z coho to usudila, dalsia doktorka nam povedala take hovadiny ze sa to nedalo uz pocuvat. prisli sme k ortopedovy a ten ze vobec nema vrodenu hypotoniu, nemame na ziadne rehabilitacie chodit, mame radsej plavat, lebo ak ma slabe ruky (to ma z toho ze sme ju zacali viac na brucho davat skoro v 4roch mesiacoch, tak je jasne ze za necele 2mesiace nebude vediet sa dvihat uplne ) najviac jej pomoz plavanie. tak isto aj on nam povolil skakadlo, kedze videl ze ma fakt silne nohy. http://www.forbaby.sk/index.php?mod=catalog&idP... neviem ci je to klokanka alebo ten nosic...ale nosime ju tam minimalne kedze najrdsej chodim s kocikom

ematko29
24. máj 2015

@renuska23 ahoj uplne sme rovnaky pripad ,velmi si mi tvojou spravou pomohla .moja sa naridila v 34tt a mame 7mesiace .cvicime vojtu ake pokroky su velmi pomale.az teraz si zacina drzat hlavku.popytam sa na bobatha,ale neviem ci v po to robia

ladylenka21
24. máj 2015

@ematko29 ahoj.v po robia.neviem presne kde ale pytaj si pani Kašprikovu.alebo si o nej zisti na nete...My sme u nej raz boli no dostal tam zachvat a je to pre nas daleko...ale asi este pojdeme ked sa zastabilizuje...ona je supeer a jedna z mala na SK co ma na to špeci certifikat...Drzim palce

rony192
1. jún 2015

Ahoj, som uz dost vystresovana a vy uz ste trocha viac v problematike ostrielane, prosim o nazor
Dcera, 15mesiacov,,porodna vaha 2170
Na brusku cca od 3a pol mesiaca pasla
Plazenie bolo malo, asi od 8esiaca
Niekedy v 8mesiaci zacala sediet, ale vzdy tazko sa dvihla do sedu, ked sedela hrudnik akoby sa obcas kymacal aj hlava, plecia, dodnes v sede ma tendencie nahybat sa do bokov
10mesiacov stvornozkovanie, to jej islo najlepsie, ako gula,
11mesiacov stoj, 12 okolo nabytku, 13mes sa pustila prvykrat
Vsetko by to vyzeralo dobre, ale mame 15mes a chodime normalme asi dva mesiace a prisli viditelne problemy... nie je to klasicke padanie a nerovnovaha ked dieta zacina chodit, je to ine, ako som spominala bolo,to vidiet ked zacala sediet...
Kymaca sa v trupe, hrudnik nestabilny, drzanie chrbta v sede je uplne blbe...akoby zhrbena, slaba, tak podsadena, tazkosti jej robi najma ked sa ma z chrbta dvihnut...pri chodzi zo zadu akoby krutila lopatkami, plecami, alebo,co... ale nie vzdy, take narazovky...v zapastiach sem tam kruti...predlaktiami tiez robi take krutive pohyby a dava si ich k telu...dalej, sem tam prestane koordinovat ocami, ukazujem jej nieco, uhnem predmetom a neotoci za nim zrak, tzv ,,civi,, na to prazdne miesto dalej...stava sa to aj spontanne cez den prestane v beznej situacii koordinovat ocami a zacivi sa...chodime k neuro od 3mes, vzdy jej pisali tonus dobry, primerany... s vynimkou v troch mesiacov pediater odoslal k neuro s otaznikom ckp, co neuro nepotvrdil, vraj sa to urobi...naposledy sme prisli s tymto a ani raz sa tam nezakymacala kokos, vobec to nepredviedla...hrudnik a ruky ma niekedy ako handra...niekedy zas tuhsie ruky...nepotrebujeme,cvicit, aj naposledy vravela lekarka...na druhej strane spomenula, ze mozu v buducnosti nastat poruchy ucenia, reci... dieta je hyperaktivne zrejme, vyslovila, ale nechcela,este nic potvrdzovat...handrovy, rozhegany trup a hrudnik a hlava je najviac po zobudeni a ,,opilecka,, chodza ked uz je unavena..vraj tie rana mozu byt hypotonicke, vravela..uz sa z toho neviem vymotat, cvicit nie, to uz vravi 4x, ale je to stara skola, asi sa vyzna ja neviem...na druhej si myslim, ze dieta moze mat dmo, alebo co?ved ma uplne symptomy...akurat nie stale, preto to ani nepredviedla u neuro. Rozumie velmi dobre, spravi vsetko co jej poviem, pozna dve farby, pocita mi do troch, chape,suvislosti , krasne vyslovuje r, slovna zasoba sedi na jej vek...mozno ma,tu zlyncujete, ale ja sa bojim..nakolko spomenula,mozne komplikacie reci a uvenia, rec ma,co,docinenia s,mozockom, preto aj nekoordinuje pohyby ,,zas si viem,dat dokopy dva a dva,co vravite na stanovisko neurologa a toho co vam opisujem?chcela,som dat aj video, zistila som, ze posledne kde predvadzala tu chodzu a krutive pohyby, som pozmazavala. Jednoducho mi otvorene napiste svoje nazory, nahovarat si,,ze je vsetko ok, nema vyznam, mam aj ten dojem, ze neuro ma na nieco jemne pripravuje, akurat je to v stadiu diagnostiky, vy sa kludne nemusite vyjadrovat opatrne... pardon za preklepy som na mobile.