Máte aj vy hypotonické dieťa?

nikuliq_
12. okt 2007

je tu niekto s hypotonickým dieťatkom? rada by som si vymenila pár rád infošiek a tiež zdieľala trápenia a radosti z pokrokov

monnaa
17. máj 2010

rohacka- dnes sme boli na kontrolnej rhb, tak som sa znova na to masírovanie pýtala. Vraj 2-3 hod. po cvičení je stále mozog akoby vystimulovaný a aktivujú sa tie správne svalové skupiny. Masírovaním sa tento celý jav ruší, preto mi rhb sstrička odporučila masírovať najskôr po 3 hodinách od cvičenia ( resp. 2,5 hod podľa režimu ). Masírovanie ráno pred cvičením je teda OK 😉
Díky za info o perličkovom kúpeli. My máme chodiť maximálne 2x týždenne, trvá to podľa tolerancie dieťaťa tak 10-20 minút. Rhb sestrička vravela, že mamičky si tu u nás bežne kupujú perličkový kúpeľ aj domov, aby nemuseli dochádzať do nemocnice. Pozerala som cez google ceny, stojí okolo 50-60 Eur, tak ak to malému bude vyhovovať, kúpim si asi aj ja.

lovula
18. máj 2010

ahojte,
chcela by som sa len pripojiť k tomu kúpeľu. My chodíme od 4 mes. do špeciálneho rehabilitačného bazénika, kde mu za 20 min. sestrička dva krát pustí bublinky 🙂 Malý to miluje a ja vidím, že mu to naozaj pomáha. Vďaka bazéniku začal aj chodiť, lebo síce nevládal normálne, ale v bazéne behal ako drak 🙂 No a teraz už behá popri nábytku a pritom mesiac dozadu sa sám ani len nepostavil.
Pokiaľ ide o dvíhanie hlavičky, keď som ho ako 3 mes. dvíhala do sedu, tak mal hlavičku zaklonenú dozadu, ale ako 4 mes. sa mi sám začal otáčať s chrbta na bok a copať si palce na nohách - a ževraj to robia až pol ročné detičky. Takže aj naši hypotonici môžu byť v niečom napred 🙂
Tiež sa všade píše, že hypotonické deti majú zlú jemnú motoriku. No môj malý sa od malička strašne rád hrá s nitkami a keď nájde na zemi vlas, tak má o zábavu postarané na dobrú hodinu 🙂

monnaa
18. máj 2010

lovula- tak to si ma potešila, že perličky malému pomohli. A koľkokrát týždenne chodíte do bazénika? Ozaj , a ako to časujšeš s Vojtovkou, cvičíte pred alebo po kúpeli ?
čo sa týka tej jemnej motoriky, aj mne sa to u môjho Peťka nezdá zatiaľ najhoršie, tak uvidím, čo bude neskôr.

lovula
19. máj 2010

monnaa, my chodíme do bazénika raz - dva krát do týždňa, ono je to tam dobrovoľném takže ako stíhame. Vojtovku necvičíme od kedy začal štvornožkovať, vtedy nás vyradili - našťastie 🙂. To bolo asi v jeho 11 mes., ale chodíme cvičiť do detského centra na fit lopty a aj doma s ním tak cvičím, vždy pred kúpaním večer. Ale veľa mamičiek chodí do bazénika po cvičení vojtovkou a rehabilitačné o tom vedia a nikdy nikomu nič nepovedali.

monnaa
19. máj 2010

lovula- díky za odpoveď, ja som sa bála, či ten bazénik po cvičení Vojtovkou nezruší nastimulované svaly. My skúsime perličky asi až od budúceho týždňa, malý je teraz nachladnutý a aj to počasie je katastrofálne. Doma tiež cvičíme na fit lopte, škoda, že u nás nie je to detské centrum :(, aj ja by som chodila....

lovula
19. máj 2010

Keď je malý nachladnutý, tak tam určite nechoď, ale na počasie by som nehľadela. My sme chodili aj cez zimu, keď bolo -15 stupňov. Poriadne som ho vyutierala, naobliekala a pozakrývala a celú zimu nebol chorý a celkovo nevieme čo je to chrípka. Aj von chodíme dva krát denne za každého počasia.

svetaandrejko
20. máj 2010

Ahojte volam sa Sveta.Ja mam tiež Hypotonicke dieťa.Bude mať dva rôčiky.Začali sme chodiť po doktoroch od 9.mes.Ja som ho nemohla donutiť cvičiť.Chodili sme na Vojtu no nepomahal mi.Jednoducho nechcel vôbec cvičiť, nezapieral to svalstvo sa nemalo ako spevniť.Do 1.r.mi ani neplazil,neliezol,nekrôčkoval už som nevedela čo mam robiť.Doktor nas poslal na vyšetrenie do Bratislavi robili mu CTčko aj vyšet.svalu,anemiu mal všetko dobre.Tam mi povedali že to ma opak Hyperaktiviti. Potom som sa dozvedela od Doktorky o Rehabilitačnych jasli.To som vybavila ked mal 1.r.4.mes.Začal plaziť ako had potom sa staval na nožičky a začal krôčkovať.Ked mal 1.r.aj7mes.tak mi sam začal štvornošky a teraz sa aj pušťa sam chodiť ide to pomali ale pokročuje krasne.Tie jasle mu pomahaju su tam detičky ktore maju pohybove aj motoricke problemi.Su tam aj bazeni ,masirovanie,lampi jednoducho všetko aj doktorku a sestričky ktore sa o ne staraju som spokojna .Je to super aj tam papa mal tam aj spinkať ale bravam si ho o 11.30. Da sa dohodnuť ono to je podobne normalnej škôlke čaute

lovula
20. máj 2010

svetaandrejko a kde sú také jasličky a čo to tam stojí?

svetaandrejko
20. máj 2010

lovula mi chodime do TRNAVY neviem či su aj inde treba to zistiť.Nestoji to nič lebo to patrí pod nemocnicu tak to plati štat len musíš mať od doktora papier na doporučenie inak sama sa tam nedostaneš.Potom keď ho budeš mať treba tam zavolať a objednať sa.

lovula
21. máj 2010

tak zistím u našej Dr., že či nemáme niečo také nablízku. Ale aj tak ďakujem, aspoň viem, že niečo také existuje 🙂

svetaandrejko
21. máj 2010

Tie Jasle su od 1.roka skôr nezoberu

lovula
21. máj 2010

tak už spĺňame dve podmienky 🙂 Malý je ťažký hypotonik a má 15 mes. 🙂

monnaa
21. máj 2010

lovula, kedy sa ti začal Adamko plaziť ? A boli ste aj na nejakom rehabilitačnom pobyte ?

Inak o tých jasliach aj ja počujem prvýkrát, zaujímavá myšlienka, len podľa mňa také čosi bude len vo väčších mestách.

garonka
21. máj 2010

ahojte žienky

mam na vás otazku, podľa čoho lekar stanovil diagnozu že je vaše dieťatko hypotonicke?
ja mam 3mesačneho synčeka, nedvíha hlavičku do sedu zato je veľmi živy na brušku krasne pasie koníčky tak nas lekarka poslala na neurologiu zatiaľ sme ostali tak bez liečby ale teraz na poradni už nam vytkla, že na kontrole na neurologii sa rehabilitacii nevyhneme lebo mame slabšiu hlavičku teda slabšie axialne svalstvo ak som dobre prečítala z papierov 🙂
veľa ľudí ma ubezpečuju tým, že bude všetko oki, len my sme sa narodili veľkí a sme aj ťažkí tak asi aj leniví

monnaa
21. máj 2010

ahoj garonka- neurológovia majú presné testy , ktorými určia, či je dieťa hypotonické , respektíve má nejakú inú poruchu. Náš malý napríklad tiež nedoťahoval hlavičku pri trakčnej skúške, mal ( má ) chabé svaly na brušku, pri pasení koníkov nedvíhal dostatočne hrudníček a neopieral sa o lakte vo veku 3. mesiacov. V 3. mesiacoch by dieťa malo mať hlavičku v úrovni hrudníka, ak ho ťaháš do sedu. V 6. mesiacoch by ju malo už akoby predsúvať do predu.
Prajem veľa šťastia na neurológii 😉 . Niektoré deti sú len lenivé, to bude možno aj váš prípad.

lovula
22. máj 2010

monna, on sa neplazil. Keď sa chcel niekam dostať, tak sa tak všeliako prekotúľal. A predstav si, že neviem nikde na nete nájsť také jasle tu v BA.

monnaa
22. máj 2010

lovula - a ako si Adamko sám sadol, z polohy na brušku ? A loziť začal tiež rovno z polohy na brušku ?

svetaandrejko
22. máj 2010

lovula našla som jednu adresu BA pozri si to na inter.Rehabilitačné centrum Harmony,n.o.

lovula
23. máj 2010

monnaa
Adam si sám sadol keď mal 9 mes. a sadol si tak, že už sa vedel dať na 4, ale išiel len dozadu. No a raz zistil, že keď bude dozadu pohybovať len rukami a nohami nie, tak sa vlastne poposúva tak, že si až sadne. Rehabilitačná mi povedala, že je to u hypotonických detí normálne. Od vtedy si tak sadá.
A loziť začal tiež s polohy na brušku. Ale trvalo mu to. Asi dva mesiace sa vedel dať na 4, išiel do zadu, ale dopredu sa mu nedalo. No a keď mal cca 11 mes., spravil prvý krok za štyroch a do týždňa už štvornožkoval ako drak 🙂
Svetka, idem to hneď pozrieť, ďakujem

pimpa
23. máj 2010

Baby, ja sa vam musim pochvalit...snad v tejto teme sa stretnem s pochopenim, Patko sa uz mesiac vie plazit dopredu, asi tyzden uz sa dava na styri a chvilocku vie ist aj po styroch, potom zase hop na brusko a vcera sa mi prvykrat sam posadil!!!!!! Tak sa tesim. Ma uz 16 mesiacov a vela cvicime, konecne prisli uspechy 😉

monnaa
23. máj 2010

lovula - no to je zaujímavé že sa neplazil, ja som si myslela, že plazenie sa nedá pri cvičení vynechať . No každopádne každé dieťaťtko je iné.

pimpa- to je super správa, ja sa teším s tebou ! Viem si predstaviť, aké to je ,keď cvičíš a cvičíš a dieťa stagnuje a potom urobí taký obrovský pokrok ! Dúfam, že aj sa toho raz dožijem🙂. A môžem sa spýtať, aký máte stupeň hypotónie?

monnaa
24. máj 2010

Dievčatá, chcem sa vás ešte spýtať, či vám niekedy neurológ doporučil odložiť nejaké očkovanie pre zaostávanie v psychomotorickm vývoji. My ideme v stredu na kontrolu a chcela by som o to neurologičku poprosiť.

svetaandrejko
24. máj 2010

Mne nie ja som išla na štepenie ked´ mal isť čau

pimpa
26. máj 2010

monaa, my oficialne mame v naleze: psychomotorika na urovni širšej normy...ale....na rhb lekar povedal ze tam je hypotonia, spravu pisomnu mi nedal, takze neviem, aky stupen nameral. iste vsak je, ze Patka som musela vsetko ucit: pretacanie, udrzat sa na styroch, chrbatik cvicit, nohy atd. Takze podla mna tam nieco je, ale podstatne je, ze cvicenie mu pomaha a vidim pokroky 😉

lovula
27. máj 2010

baby kedy ste boli s detičkami prvý krát u neurológa?
My ideme teraz prvý krát a to vojtovku sme cvičili od 3 do 11 mes. Teraz už necvičíme, ale zrazu nás posielajú k neurológovi.

svetaandrejko
27. máj 2010

Ja som začala od 9.mes. potom nas poslal na vojtu to sa neboj to je len dobre on len skontroluje čo všetko vie a potom ťa pošlu na nejake vyšet. ktore nemalo spravene alebo doporuči Dunajsku Lužnu tam chodia skoro všetky deťičky aj mi sme tam mali isť čau

lovula
27. máj 2010

o tej Dunajskej Lužnej som už počula a samé chvály, tak tam by som s ním aj rada šla 🙂

monnaa
27. máj 2010

My ideme do lužnej v júli, odporučenie nám dal neurológ. Na prvej prehliadke u neurológa sme boli v 6. mesiacoch , cvičíme od 4. mesiacov.

lovula
28. máj 2010

ako dlho trvá pokiaľ sa dostanem do tej lužnej. Myslím od podania žiadosti

mima22
28. máj 2010

lovula,ked si podas ziadost do luznej tak to trva tak dva tri mesiace kym sa tam dostanes.
mi teraz 13ho juna nastupujeme a asi uz posledny krat,teraz trety krat