Máte aj vy hypotonické dieťa?

nikuliq_
12. okt 2007

je tu niekto s hypotonickým dieťatkom? rada by som si vymenila pár rád infošiek a tiež zdieľala trápenia a radosti z pokrokov

pawli712
10. jún 2015

@tyli ano, pol roka a tyzden ma, len u doktorky nechce nic ukazat ani sa pretocit, u rehabilitacnych tak isto nechce nic ukazat ani sa otocit ani sa dat na ruky, len sme ju neskor zacali davat na ruky tak nevedela v 4roch mesiacoch co ine deti, ale ako hovorim jak sme ju zacali davat viac na brucho tak vsetko dobieha, preto hovorim ze doktorky pravdu nemaju, malej nic nieje, a to mame zevraj hypotoniu oslabene svalstvo na rukach

pawli712
10. jún 2015

@tyli to ze sme ju davali neskor na brucho tak to bol dovod ze sa neskoro zacala dvihat a nevedela to co ine deti v jej mesiaci a nie ze hypotonia a ine veci co si doktorky zmysleli

ladylenka21
10. jún 2015

@pawli712 Na začiatku si mohla dať túto fotku a opýtať sa či má hypotóniu... ja si myslím že nie.známa nedávala dcérku na brucho ani doteraz jej neobleží(9mes)-zdvihne sa na ruky a prekotúľa na chrbátik a nikto jej nikdy nepovedal nič podobné.to by mali dr vidieť na svaloch či je hypotonia a nie podla toho čo dokážu-myslím... všetko dobre prajem

pawli712
10. jún 2015

@ladylenka21 nas poslali kvoli tomu ze sa nedokazala dvohnut na rukach, my sme ju nedavali na brucho tak nevedela sa dvihnut, jak sme ju zacali davat na brucho tak sa zacala dvihat, len sa nemala kedy naucit dvihat sa ked sme ju nedavali, a fotku som fotila vcera ma to tak napadlo ze ju odfotim, sa posledne dni zacala davat trochu na styri a vcera cely den sa snazila davat, a mala teraz jak sa naucila byt na rukach tak sa tak aj hra, dokonca aj ked je unavena tak si da tu namahu a prekotula sa a da sa na ruky a tak place od unavy

vyeri
15. jún 2015

@nikuliq_ ahoj moja,ja mam dieta hypotonicko hypertonicky sy hypo ramien,brusnej steny,no asi do spravy,odpor.rehab.pobyt ,pevnu obuv,cvicenie,

bajkerka
25. aug 2015

@lenkalienka01 mne sa narodili dvojicky a obe su hypotonicke. V genetike nic nenasli, skumali mozog, miechu, zatial vsetko v poriadku. Kedy si s nim zacala cvicit vojtovu metodu? Kedy zacal hybat nozkami a rukami az ked ste zacali cvicit alebo kazdym dnom sa mu to samo zlepsovalo alebo az tou vojtovou metodou? A ako to bolo s mlieckom a sacim reflexon ked sa narodil. Papal hned sam alebo cez sondicku?

bajkerka
25. aug 2015

@lenkalienka01 mne sa narodili dvojicky a obe su hypotonicke. V genetike nic nenasli, skumali mozog, miechu, zatial vsetko v poriadku. Kedy si s nim zacala cvicit vojtovu metodu? Kedy zacal hybat nozkami a rukami az ked ste zacali cvicit alebo kazdym dnom sa mu to samo zlepsovalo alebo az tou vojtovou metodou? A ako to bolo s mlieckom a sacim reflexon ked sa narodil. Papal hned sam alebo cez sondicku?
@lenkalienka01
@lenkalienka01

lenkalienka01
26. aug 2015

@bajkerka ahoj, malý má tiež komplet genetiku v poriadku, aj sono mozgu OK. Začala som s ním cvičiť od 3 týždňa. Vtedy sme mali dva cviky a po nejakom mesiaci, dvoch nám pridali ďalší- tretí. Nozickami a rucickami hybal,ale velmi chabo. Ked som videla ostatne deti, tak som sa vzdy riadne vyrevala, lebo naozaj som videla, ze to nie je dobre. Ostatne deticky vrieskali a ten nas len tak ako male maciatko, takze ta hypotonia sa prejavovala aj tam . Naozaj mi je tazko zhodnotit, kedy sa to zlepsovalo,alebo co pomaha. Vojtovka je super na spevnenie, ale tiez si myslim, ze ide to ruka v rukave s vekom . Maly sa pretacal na brusko z chrbta od 3,5 mesiaca. Rehabilitacna kyvala neveriacky hlavou, ze normalne deti sa nezvyknu tak skoro pretacat. Myslim si, ze to ovplyvnila Vojtovka. Pretacal sa,ale ked ho zdvihla za rucicky do sedu, tak mu hlavicka este visela.... toto Vojtovka neovplyvnila. Teraz je to uz OK, malý má 8 mesiacov, plazí sa od 6 mesiaca, dava sa uz aj na 4 a pohupava sa,ale nestvornozkuje, len skusa. Sem tam ma tendenciu sa dat do sedu,ale ja ho nedavam sediet, len ked papka. Cvicim s nim stale, 3 cviky denne, niekedy ked nestiham, cvicim len 2 x . Niekedy mam toho naozja dost, place , hlas ma uz ako stary chlap 🙂 , takze je to tazsie na zvladnutie. Este k tomu papaniu. Ja som ho chcela kojit,ale on bol taky slabucky, ze nevladal tahat. Odsavala som si a to sme zvladli len mesiac a pol. Potom sme presli na UM. Papkaval z flasky . Nikdy nepapal cez sondicku. Kolko maju tvoje babatka ? A cvicite uz ? Ja chodims malym na kontrolu rehabilitacne, neurologicka a neonatologicke, kedze bol narodeny v 37 tt, beru ho ako predcasne narodeneho. Drzim ti palce a hlavne vela sil. Ak by si cokolvek potrebovala vediet a budem vediet povedat, poradit tak sa pytaj 🙂 rada pomozem ak mozem 🙂

lenulienka86
25. okt 2015

Ahojte baby. Nasa mala nema este ani 3mesiace a uz cvicime vojtovku lebo tiez je vraj mierne hypotonicka. Porod bol prir.v 39tt sice 17hodinovy a s vyvolavackou kedze voda mi odisla a ni sa ani do 12h nedialo. Vaha 3430g a vsetko ok. Akurat ze nedviha hlavicku na chrbte. Na brusku je to v pohode. Ale ked ju prevalim prilahne si rucku a nevytiahne ju. Tak zdvihne hlavku max 3-4 cm. Ked jej ruku vytiahnem hned krasna sfinga. Problem je skuska ked ju tahaju do sedu. Ovesi hlavicku dozadu a ani pokus ju dvihat. Este sa fajne poobzera za seba v zaklone.
Silu ma ako vol. Ved ked sa mi vzprieca a ohyna ako luk dozadu pri krmeni tak mam co robit ju udrzat. Ma 6.5kg a 64cm co je na necele 3mes viac nez dost. Kope ako diva ale vraj nizko nad zemou. Ani naznak pretacania sa brusko. Mate s tymto skusenosti? Z coho to vznika? Narodena donosena. Zdedene to nema. Ja som bola uz 10mesacna na nohach. Ako dlho budeme cvicit vojtovku?

lenulienka86
25. okt 2015

@lenkalienka01 ahoj leni. Nas problem je presne ta hlavka vzadu. Na toto vam vojtovka nepom9hla? Ostatne prejavy nema ako vy. Saje vresti kope nohami. Dokonca posledne ked nema ponozky tak mi robi mostik na prebalovacej doske. Zaprie sa nozickami leziac na chrbte a ritka hore hlava dole...a o 10cm sa posunie v smere hlavky. Dobreze si ju nerozbije o stenu. Je velmi silna. Ale idem ju zdvihnut, vytiahne dlhy krk. Zapiera sa do hlavky len aby ju zaklonila co najviac dozadu. Na brusku ju tiez tak zdvihne ze az vysoko vysoko dozadu. Ked ju dam na mpje stehna mozeme aj hodinu kukat telku na brusku. No ale lekarom sa ta hlavka nepaci. Co s tym robit. Zatial mame iba jeden cvik z vojtovky. Prvy tyzden.

lenkalienka01
26. okt 2015

@lenulienka86 ahoj, ja viem, že je to ťažké zakázať dieťaťu dávať hlavičku do zadu,ale môj keď dával, tak som ho hneď brala na ruky,aby si hlavičku dal do prirodzenej polohy.Mostík by taktiež nemala robiť, vtedy ju hneď daj na bruško. Robenie mostíka v jej veku nie je prirodzené a taktiež to nie je prejav nevôle,aký robia staršie detičky. Keď je na brušku, treba jej dávať hračky a motivačné predmety len do výšky očiek..nie vyššie. Taktiež by nemala robiť luk, treba ju vždy napraviť,alebo dať na bruško! My sme na to špeciálny cvik nemali, proste išlo to vekom . Tiež som bola z toho nešťastná, lebo prevracal sa z chrbta na bruško ako 3,5 mesačný,ale stále nedržal hlavičku...robilo mi to najväčšie starosti. Ale je to už OK 🙂 Nikto ti nepovie, z čoho to vzniká ... môže to byť genetický spôsobené,ale to by jej museli robiť testy a tie jej zrejme nerobili. Nám ich robili a všetky boli negatívne. Treba len cvičiť a správne nosiť a motivovať. Ja som vyhodila aj hraciu hrazdu a keď som ju vyhodila a začala hračky pokladať na strany dieťatka, tak sa mi začal za nimi pretáčať. Dovtedy ani náznak. A ako dlho budeš cvičiť Vojtovku..... to nevie žiadna z nás, ktorá tým prechádza. Všetko závisí na stave dieťatka a ako napreduje. Nech ťa teší, že jej tým len pomáhaš a deň čo deň si bližšie k cieľu. Držím palce 🙂 Nášmu Vojtovka pomohla veľmi, má 10 mesiacov, sadne si sám, sám sa postaví pri všetkom , štvorkuje ,bľaboce a to fakt môžem povedať, že bol veľmi hypotonický a Vojtovka zabrala 🙂 treba mať len pevné nervy 😉

lenulienka86
26. okt 2015

@lenkalienka01 oh dakujem. Snad z toho rychlo vyjde. Jasne ze ten luk jej nedovolim. Niekedy to hned pochopim napr pri jedeni sa napne ked ju tlaci grg alebo prd. A vtedy ju rychlo dvihnem nech si grgne. Aj ked zvisle polohy nam fyzioterapeutka neodporuca. Tak som aj manduku a satku na cas odlozila. O tyzden ma 3mesiace ale za otacanim ani chyru ani slychu. Jej jediny silny pohyb su nozicky. Ale aj tymi kope nizko nad zemou a casto ich vyvracia dovonku ako malinke babatka. Ked ma uvolnene rucky tak na brusku krasne sfingy robi. Dnes sa jwj 3x podarilo vytiahnut ruku spod seba potom co som ju prevratila z chrbatika. Snazim sa ju aj polohovat ako som robila ked bola malicka ale teraz je silna. Neexistuje ju nicim udrzat v tej polohe. Vkuse chce byt len na chrbte a vykruca hlavku akokolvek ked ju napolohujem na bok a tym sa odsunie od vyvyseniny. A ked ju nasilu drzim na boku tak vresti na zive raty. Ach jaj. Tu svoju silu dava do uplne inych poloh ako by mala.

pawli712
28. nov 2015

vsetci nas podcenovali, stresovali, strasili. my sme si stali za svojim ze nasmu dietatu nic nieje 🙂 este nema ani rok a uz tyzden sama chodi 🙂

lenulienka86
28. nov 2015

Vojtovku sme prestali cvivit lebo nasa terapeutka tvrdi ze nevidi ziaden dovod cvicit. Ale som zvedava co povie lekar. Trakcnu skusku konecne zvlada. Ma 4mes ale nepretoci sa na brusko. No uvidime.

vyeri
29. nov 2015

@lenulienka86 ...nebojte sa,musite verit a cvicit do nemoty,potom to pomaly ake isto pojde,mk mame estr viC veci do toho,aby sme sa nenudili....

m_lucia
17. feb 2016

Ahojte. Na tuto diskusiu som narazila nedavno. Moj mladsi syn ma momentalne 9,5m. Kedze sme riesili predcasne zrastenie metopickeho svu na hlavicke, dostali sme sa do sledovania neurologa a rehabilitacnej sestry. Sledovali vyvoj jeho hybnosti. Uz je po operacii hlavicky a napreduje uplne normalne. Ma vsak slabe brucho, preto nam odporucili cvicit Vojtu. Plazi ako vojak. Presne ako opisovala jedna mamina z tejto diskusie nechce ist na dlane. Preferuje len jednu stranu. V polohe na bruchu sa vzdy nacahuje za hrackou len svojou pravou rukou. O lavu sa opiera. Na rehabilitaciach ma vystrasili, ze musi cim skor 4kovat, lebo si moze pokazit chrbticu. Odporucili kupit koberec.

Preto mi znama dala kontakt na p.Sanigovu zo Ziliny. Na stastie aj my pochadzame zo Ziliny a mam to kusok. Dnes sme tam boli a len chvalim. Malemu sa fakt hodinu krasne venovala. Na doma mi dala domacu ulohu, kde Kubka stimulujem hrou na slabsiu stranu. Podla jej nazoru bude Kubko do dvoch tyzdnoch na styroch. Tak ma velmi ukludnila. Bodaj by bolo odbornikov na Bobathovu metodu na SR viac.

lenulienka86
17. feb 2016

@m_lucia ahoj lucka . Hm tak inac nas vyradili z vojtovky po prvom cviku hoci predtym nas odporucili kvoli padaniu hlavicky. Nasa adelka ma sice este len 6mes ale presne tak sa plazi ako opisujes. Ako vojnovy veteran. Cez laket... zatial s tym nic nerobim. Mame penove koberce aj koberec s dlhym vlasom... vsade to tak robi nielen na plavacke. Je to slabe brucho? Skodi jej to? Dufam ze o mesiac bude krajsie 4nozkovat. Zatial asi este nema techniku. Ma 6 a pol mes.

m_lucia
17. feb 2016

Vraj je to nauceny zlozvyk. Skodi to chrbtici, ale ak zacne pekne stvornozit, malo by sa to spravit aj same. Mne poradili motivovat ho hrackou na druhu stranu. Nech chyta lavou rukou v polohe na bruchu, nech sa vykruca na svoj lavy bok a podobne. Proste nech sa nauci, ze aj nieco ine existuje, ako to co pozna. Lebo aspon Kubko to vie takto rychlo a nema motivaciu to robit inak.

vyeri
17. feb 2016

Ahojte maming,u nas tiez niektory lekari povedalj,ze to bude tak krivo chodit a vselico ine a ja som uverilia sebe s dcerke a urobila som dobre,este trocha a sme na tom takmer ako ostatne deti ,fajn😊drzim palce kazdej maminke a dietatku

jenny333
2. okt 2016
jenny333
2. okt 2016

@ivankaalenka ahojky nasa ma slabu globalnu hypotoniu.za par dni ma 11 mesiacov.v utorok snou ideme na rehabilitacie.bojim sa ako to dopadne

kiki15193
2. okt 2016

ja sa chcem opytat kedy vase deticky zacali chodit my mame tiez chlapca je hypotonik este nam ani nestvornozkuje ma uz po roku cvicime cviky chodime na rehabilitacie krasne sa otaca je vnimavy reaguje len ma trapi to ze kedy bude chodit poradte mi dakujem

emilia25
2. okt 2016

Baby ja som toto mala pri 2 a 3 synovy.najhorsie na tom bol 3 ten sa mi nevedel sam posadit aj ked sedel pekne ked som ho dala naucil sa mi to zo stvornozkovania.chodit sa mi pustil ked mal pomaly 2.nikde sme nechodili cvicit moja doktorka povedala ze kazde dieta je ine a ma iny cas.a ine by bolo keby ani po 2 rokoch nechodil tak by sme to riesili.dnes ma 4 a vsetko krasne dobehol.

janikes
6. okt 2016

@kiki15193 ahoj, moj do roka len lezal, potom az zacal s plazenim a postupne stvornozkovat a sediet a ked mal 20M zacal samostatne chodit, jednoducho sa raz pustil a zacal chodit sam, predtym par mesiacov chodil okolo nabytku, ziadne za ruciciky

bunkovce
9. okt 2016

@nikuliq_ Máme doma dievčatko 7 ročné hypotonické.

narayan
9. okt 2016

Môj drobec začal chodiť cca v 16 m. teraz má 21 keď ide pomaly, je to celkom fajn, no strašne chce behať a vtedy je ešte veľmi nestabilný a roztrasený a preto sa pýtam maminky už odrastených hypotonikov, bude aj to raz ok? Časom?
@bunkovce a ako ste na to vy?

belasy_motylik
9. okt 2016

@bunkovce a aké máte s tým spojené prejavy, alebo problémy?

siska53
9. okt 2016

@narayan ja mam 4,5rocnu,ktora bola v roku diagnostikovana ako mierne hypotonicka a hypermobilna. Chodila ako 18m.,teraz je v pohode,vdaka bracekovi,ktory je az moc pohyblivy a ktoremu sa chce vyrovnat,sa aj ona vuac hybe. Jedna ortopedicka povedala,ze ona bude musiet vyvinut 4nasobne usilie,aby dosiahla tie iste vysledky v sporte ako ine deti. Ona je uplne po mne..ja som mala rovnake prejavy. Dufam men,ze nezdedi aj kvoli hypermobilite vyskakovanie niektoreho klbu ako ja a moja sestra.

narayan
9. okt 2016

@siska53 ďakujem, potešila si ma 😉 môj muž je bývalý profesionálny športovec, takže krpec bude vedený k pohybu a športu, to sa nebojím, len chcem aby viedol plnohodnotný život, aj keď maratónsky bežec na Olympiáde z neho asi nebude. Môj je tiež mierne hypotonický a hypermobilný.

janikes
9. okt 2016

@narayan ahoj, moj zacal chodit v 20M a po case zacal behat ako drak, malokedy sa zastavi, teraz bude mat 3roky a bezne rozdiel vidiet medzi nim a inymi detmi nie je...su to len take detaily, ktore vidim ja, napr. este stale nevie skakat... Vedenie k sportu je super, ja ked som sa pytala doktorky, co to znamena, ze je hypotonicky a hypermobilny, tak mi neurologicka povedala, ze mam krasne zdrave dieta, len sa mam zmierit s tym, ze asi nebude mat olympijsku medailu...hoci vylucit sa to neda, len sa viac nadrie,aby ju ziskal 🙂. Inak pozor na gymnastiku, ta sa tymto detom neodporuca velmi