Máte aj vy hypotonické dieťa?

nikuliq_
12. okt 2007

je tu niekto s hypotonickým dieťatkom? rada by som si vymenila pár rád infošiek a tiež zdieľala trápenia a radosti z pokrokov

m.j.271
12. nov 2009

Cauko rohacka ja ho nekojim,davam mu Nutrilon,pretoze som mala slabe mlieko,tak som musela prejst na umelu vyzivu.Kojila som ho len 4-tyzdne.

lenocka5
12. nov 2009

Rohacka, dakujem za odpoved. No my sme sa na poradne chodili, ale akosi si to ta lekarka nevsimla, mala bola od narodenia taka kludnucka, tichucka, tak sme si proste doma hovorili, ze nie je taka ziva ako ostatne deticky. Vsetci ma v okoli odhovarali, aby som ani na tie rehabky nechodila, vraj tam dieta len strasne reve, boli ho to, a ked dozrie jeho cas, nauci sa to samo. Tak sme teda nesli, ale potom v tych 15 mesiacoch sa mi to uz riadne nezdalo, ze vobec sa nevie prevracat, hra sa len v sede, nepostavi sa a tak...., tak som sla k lekarke a ona nas poslala cvicit vojtovku. A dakujem Bohu, ze som sla, lebo naozaj, ako aj ty pises, mohla by mat potom neskor riadne problemy a tazkosti, a este aj to, ze cim sa skor zacne, tym lepsie sa da pomoct. My aj napriek tomu ze sme zacali cvicit az v 15mes., postupovali sme pekne, dnes uz je ziva - niekedy az moc 🙂 vrti sa, neobsedi chvilocku - ale ked ju vidim, ako sa s ocinom blazni a prevaluje v perinach, tak sa mi az tisnu slzy do oci- kto to nepozna, nepochopi. Na nasom pripade bolo najcudnejsie to, ze chodi uz davno pekne sama, akurat take to batolenie po zemi nevedela. Ale snad uz do Vianoc to bude vsetko ok, aj ked asi teda budeme tiez dalej cvicit, aby sa svaly stale posilnovali, ale to vobec neva, hlavne, ze to pomaha. Tak prajem, aby aj vam sa to len a len zlepsovalo a a vsetky ostatne choroby nech vas zdaleka obchadzaju!!! 🙂

laurakiara
18. nov 2009

ahojte, som mamička ročného synčeka, ktorý je od narodenia hypotonický, momentálne iba plazí a podsúva pod seba kolienka a často sa hojdá na štyroch, ale sám sa neposadí, ani nechodí. Prosím Vás, je tu niekto s podobným problémom?Doposiaľ mi nikto nepovedal príčinu jeho hypotonie, nakoľko pôrod a všetko ostatné bolo v poriadku....
Chcem sa ešte opýtať, bol niekto z Vás so svojím dieťaťom aj na kúpeľnej liečbe? Ak áno, kde? Ktoré kúpele sú podľa Vás najlepšie? Ja zvažujem Kováčovú - Marína, tak dúfam, že to vyjde. D´fam, že sa so mnou podelíte o Vaše skúsenosti, veľmi by som bola rada. ďakujem 🙂

zelmirka1
18. nov 2009

ahojte
ja som moc nepochopila co vlastne znamena hypotonicky...ano viem ze ma znizeny svalovy tonus, ale napr.
moj maly je vraj tiez hypotonik, slabucky, porod bol sekciou a maly bol v poriadku, otacal sa od 4,5 mesiaca,
od 7,5 mesiaca stvornozkuje, od 8 mesiaca sedi a od 13 mesiacov chodi takze co sa tyka vyvoja nie je pozadu preto ma zaujima ako vlastne posudzuju ze dieta je hypotonicke ???

laurakiara ked sa hojda na kolienkach to uz je len krocik k lezeniu a potom sa urcite posadi sam, ja som vyse mesiaca maleho ucila liezt, sam sa dal na kolienka a hojdal tak som si klakla za neho jednou nohou pridrzis jednu nozku a druhu posunies dopredu a striedavo, samozrejme dopredu treba dat niaku hracku aby sa natiahol za nou, robila som to kazdy den viackrat a uz som myslela ze zbytocne lebo neposuval rucky a potom zrazu zacal.
aj ked predpokladam ze cvicite vojtovku tak by mal mat na to cviky.

manika77
18. nov 2009

ahoj zelmirka ja tiez neviem podla coho to posudzuju...moj maly sa narodil prirodzene 4300 g / 53 cm, a v siestich mesiacoch mi povedali ze je hypotonicky...ale ta diagonoza bola hypotonicky syndrom u hyperaktivneho dietata trosku protiklady nie??? ale maly nijak nezaostava...nechodi este sam ale ide okolo stola....ja si myslim ze lekari si nahanju robotu iba 😒

manika77
18. nov 2009

a cvicili sme dva mesiace vojtovku 😒

zelmirka1
18. nov 2009

ahoj manika77, ja ma prave take zvlastne skusenosti lebo ked ho niaky lekar videl tak povedal ze je OK a ked
som povedala ze cvicime lebo je hypotonik tak zrazu bol...vzniklo to nahodne lebo som sama isla na rehabilitaciu ze spinka len na jednej strane, mal len 8 tyzdnov a potom sice zistili ze je OK a dava hlavicku aj na druhu stranu ale zrazu mal slabe svaly na brusku, neskor chrbat a nakoniec je cely hypotonicky...tiez mam niekedy pocit ze si nahanaju robotu, ja som chodila k sukromnej rehabilitacnej a cvicili sme bez placu, nie vojtovku ale som z toho taka domotana ako to vlastne hodnotia....

manika77
18. nov 2009

aj my sme chodili k sukromnej cvicit...a ked sme lezali v nemocke..to bolo kvoli inemu tak mi tam primar na detskom povedal ze to je taka hlupost ze deti su hypotonicke..tak ja fakt neviem..ako urcite su pripady ked ano ale myslim si ze to vyzera trocha inak 😒 ..

katun
18. nov 2009

moj maly zacal stvornozkovat az ked mal rok aj dva tyzdne. posadil sa tusim den pred tym, ako zacal stvornozkovat (dovtedy sa iba plazil, aj to sa mu moc nechcelo..). no a ked pozeram do zaznamov 🙂 tak sa sam postavil v postielke den na to, ako zacal stvornozkovat, takze to bolo potom uz rychle.. sam zacal chodit cez prazdniny, takze to uz mal 15 mesiacov .. tiez som si myslela ze je hypotonicky, doktorka nas ale nikdy nikam neposlala, vravela ze je lenivy (narodil sa o mesiac skor) a tak sme pre istotu chodili plavat.. a teraz behaaaaaa ze ho nie je mozne zastavit 😎

kesinka
19. nov 2009

Tie doktorky......aj nam diagnostikovali hypotoniu. Ked som na to detsku lekarku upozornila, tak ze FAKT?. Budeme ju sledovat. No a od vtedy nic. Ako mam vediet ci je po zadu, Asi mesiac sa pretaca zo strany na stranu ale ine nic. Sama sa neposadi, neplazi sa este......je este priskoro upozornit doky?

manika77
19. nov 2009

katun moj muz tiez zacal chodit v patnastich mesiacoch a vtedy to bolo normal nikde ho neposielali...ani nic podobne..proste kazde dieta je ine..mojho maleho nutili stvornozkovat..ja sama som nikdy nestvorkovala a nepripadam si chybna..ale podla nich to musi byt...mne ked sa narodil tak mi v porodnici povedali ze on bude pomalsi lebo je velky a velke deti byvaju nemotorne 😀

tinuskaha
19. nov 2009

rohacka chcem sa opytat kde chodis cvicit ak si z PO?ja chodim na capajevku.nevies mi dat nejaku stranku na nete kde su nejake cviky podla vojtu alebo bobath?My uz 2 mesiace cvicime tie iste cviky.RHB vravi ze sa lepsi ale stale tie svaly na brusku a medzi lopatkami su slabe.dakujem

adikaaa222
24. nov 2009

ahojte,som na tejto stranke prvykrat a hned som spozornela ked som nasla tuto temu.Aj moje dievcatko je hypotonicke,mala sice 3600g ked sa narodila no hned bolo vidno ze nieco nie je v poriadku,bola krehucka a slabucka,bali sme sa ju zobrat do narucia,uz v porodnici sme zacinali cvicit vojtovku.Bala som sa ze co bude a pri cviceni som neraz plakala snou,chodili sme po rehabilitaciach,neurologiach,genetikach magnetovych terapiach.Teraz ma mala osem mesiacov,ma sice len sest kil a je malicka ako taky chrobak ale urobila neskutocne pokroky,lezie,rackuje,postavi sa na nozicky a zacina uz aj sediet,uz nam vysadili aj cvicenie.Chcem len odkazat mamickam ktore su na tom podobne aby sa nicoho nebali,vsetko bude dobre,chce to len trpezlivost a vieru 🙂

rohacka
25. nov 2009

Tinuskaha - prepac, nevsimla som si.....tak dodatocne.
Ano, cvicime na Capajevke, nic moc, ale co si uz v Presove navyberas
😖 . Na nete nenajdes nic - stale je to zdovodnovane tym, ze tie cviky sa nedaju zovseobecnit. Ja som cvicila a cvicim aj podla knizky Cvicime s kojenci a batolatami od Ivy Dolinkovej - su tam cviky na lopte aj bezne posilnovacie cviky. A ze cvicite 2 mesiace to iste - to si nerob z toho nic, my cvicime uz 1.5 roka to iste 😝 .
Ale co Ti odporucam - je KidFit na Budovatelskej - plavanie - je to dost drahe, ale veeeeelmi dobre.....

petruska30
26. nov 2009

Aj mojej dcérke diagnostikovali DMO Hypotonické dieťa, a máme začať cvičiť Vojtu. Mám však trochu obavy či ju diagnostikovali správne a či jej Vojta nemôže uškodiť.Nikto mi to nechce bližšie vysvetliť, povedať odôvodnenie prečo sa rozhodli tak ako sa rozhodli. ☹ Som strašnenešťastná, že sme takto dopadli, ale na druhej strane verím, že hoci má malá 9mesiacov ešte nie je neskoro, ale pediatra detského určite zmením, lebo je to jeho vina, že pozde reagoval na moje podnety o rozvoji motoriky malej.

zelmirka1
26. nov 2009

petruska urcite sa porad s viacerymi, neviem sice ako je na tom tvoja mala ale aj my sme mali cvicit vojtovku, nakoniec sme necvicili lebo som celu dobu mala pocit ze to nepotrebujeme, cvicili sme u sukromnej rehabilitacnej a hlavne bez placu a maly je uplne v poriadku. Velmi zavisi ako je na tom motoricky lebo aj ked urcite veci maju deticky splnat podla veku tak su aj tak dost rozdiely medzi detmi. Inak moja skusenost bola taka ze ked maleho videl niaky lekar tak povedal ze je OK a ked som povedala ze cvicime lebo je hypotonik tak zrazu tiez potvrdili ze ano, ani ja tomu moc nerozumiem ale ked sa poradis s viacerymi za to nic nedas. Vojtovka je velmi narocna rehabilitacna metoda a urcite velmi pomaha ale je dolezite ju ordinovat len ked je naozaj potrebna lebo moze mat aj negativne dopady. Drzim palec.

rohacka
27. nov 2009

Petruska, toto si precitaj, mozno Ti to pomoze sa rozhodnut
http://www.radost.sk/kniznica.php?action=fullte...

Nas maly je tiez hypotonik, podozrenie na DMO. Cvicime uz 2 a 1/4 roka. Jednoznacne Ti odporucam cvicit Vojtu. Urcite tym nic nepokazis, ale kedze mate diagnozu aj DMO, co je znak, ze neurologicky nie je celkom v poriadku, Vojta je jednoznacne namieste. Je to tazke, ale cim skor zacnes, tym skor je mozes pomoct. Do roka mozes urobit este strasne vela, ak budes poctivo cvicit. Este aj do 3 rokov sa da vela urobit, ale aj tak - cim skor, tym lepsie... Samozrejme, ak mas s kym, urcite sa porad.... Odporucam nepodcenit to.

lola13
26. dec 2009

dobry den pripajam sa do debaty mame tiez hypotonicky hypermobylne dieta cvicime od jedneho roka a maly bbudeme chodit do sanatoria noveho roka ma s tym dakto skusenosti a citam ze tieto deticky maju akoby nechut do jedla tak sa chcem spytat ci je na tom nieco pravdy nas maly tiez otrasne papa ako by sa mu nechcela ani prezuvat moze to suvisiet aj s tymto typom ochorenia .Vojtovou metodou necvicime ale na fit lopte a daco na poslnenie svalstva ake sporty su dobre pre taketo deti citam ze napr bycilkovanie al daco podobne co by mu pomohlo svalstvo este spevnit

matova
31. dec 2009

Ahojte zienky, specialne Rohacka, tiez chodim na rehabilitaciu s 15 mes.synom(od jeho 8mes.) na Capajevku v PO.chcem sa Ta opytat,ta kniha od I.Dolinkovej sa da bezne zohnat?uz skôr som v knihkup. hladala nieco take,ale nevidiela som ju. Hladala som dnes na nete nej. konkretne cviky od Bobathovcov-s nulovym vysledkom (aj ked vo svete je stranok o ich koncepcii neporovnatelne viac ako u nas),tak som sa dostala az do tejto zaujimavej debaty. Nas maly ma oslabene svalstvo v oblasti bruska a krizov. mentalne OK,az prilis vnimavy a citlivy. Vojtovku nezvladal,plakal az do fialova,zadusal sa, tak sme to vzdali.Citala som ze v takych pripadoch,ked to dieta absolutne nezvlada a nema poskodenie mozgu su vhodnejsie ine cviky,hlavne podla Bobathovcov,len ako? na REH. nam nejake cviky poradili, no s malym je to tazke, z fitlopty nam "zoskakuje",nechce spolupracovat,chce to velku davku hravosti a fantazie (ale aj casu popri vsetkych inych povinnostiach...) zaujat ho a zakryt tak zamer natahovania sa za niecim....Obdivujem Ta ze Vojtovku cvicis uz tak dlho! Drzim palce vsetkym mamickam a ich dietkam,vela trpezlivosti a uspechov do Noveho roku! 🙂

rohacka
1. jan 2010

Matova - knihu som kupila cez internetove knihkupectvo, za par dni mi to prislo. Ja cvicim aj Vojtu aj podla tejto knihy. O Bobathovej metode naozaj nezozenies nic, kazdy sa odvolava na to, ze to treba na dietatu na mieru, jedna lekarka mi dokonca povedala, ze nemam hladat bobatha specialne cviky, ze cvicit treba na lopte a to je vlastne bobath. No asi zjednodusene, ale kedze nemam moznosti cvicit bobatha (najblizsie v Kosiciach), tak neriesim. Kazdopadne by som na tvojom mieste neupustala od Vojtovky, napriek tomu, ze maly Ti place. Ja som skusala rozne triky, spievam mu popri tom, alebo pustime oblubene CD, jeden cas sme cvicili s cumlom v puse, vtedy az tak neplakal. Teraz mame taky cvik na boku, kde ma ruky volne, tak mu do nej dam nejaku malu hracku alebo nejaku somarinku. Nas maly napriklad v tomto obdobi uz takmer neplace. A je to sice cudne, ale nie je to vadi. Pretoze lezi uplne apaticky a nereaguje tak, ako by mal, nerobi to, na co ma upozornovala rehabka, ze by pri tomto cviku mal robit. A to ma teda riadne vytaca, ked ja sa s nim natrapim, 3 x denne cvicim, mna bolia ruky ako kona a on si lezi a komentuje "pjeco so mnou cvicis... ja to tak neznasam" 😀 😀 😀 . No co mu na to povedat 😝 . Ked place, snazi sa dostat zo zovretia, z drzania - potom aj vhodne reaguje. Aj tvoj maly - je este male dieta, aby spolupracoval pri nejakych cvikoch extra super, preto je podla mna lepsie sa premoct a cvicit Vojtu + nejake posilnovacie cviky navyse, napr. z tej knihy. Tvoj maly uz chodi? Inac, ako som uz pisala vyssie, odporucam Ti chodit s nim na plavanie do KidFitu na Budovatelsku. Tam povies, aky ma problem, poradia Ti aj konkretne co s nim robit. Tam je voda 32 stupnov, co je dobre pre hypotonikov, nie je ani horuca ani studena, tak akurat. A nic ine nezostava, len cvicit a cvicit. Pre hypotonikov je to vyzva na cely zivot - fungovat v pohybe, akykolvek pohyb je dobry - aj rozne preliezacky. Ja uz vymyslam take hocijake finty, ze dam mu velku otvorenu krabicu na zem a on popod nu podlieza (za gumeny cukrik na konci 😝 ), prelieza vankuse nahadzane na zemi, chodi po matraci po zemi, skaceme po matraci a podobne, len nech sa pohybuje.

matova
1. jan 2010

Rohacka,pocula som uz o Budovatelskej-niesom vsak priamo z PO,tak neviem,ale uz sme o tom uvazovali.myslis ze by to malo zmysel hoci 1x tyzdenne?nevies aka je cena a ako dlho to trva? Nas maly pri Vojtovke v polohe na chrbte pri stlacani reflexnych bodov (na panve)reagoval asi podobne ako tvoj -niekedy vobec nezdvihal nozky, len vrieskal. ale vazne vrieskal az tak ze mu bolo treba fuknut do tvare aby sa nadychol! tak plakal od narodenia aj vecer pri kolikach...Odkedy sme cvicili,miesto kojenia 4-5x vnoci sa zrazu s placom budil aj 10x 🙄...Povedala som vsetko na rehabilitacii,sestricka povedala ze niektore deti su prehnane drazdive.zohladnili to tam,tak sa snazime cvicit inak. Pri poslednom cviceni na Reh. s nim sestricka skusila zopakovat jeden cvik z vojtovky-5 minut som ho ukludnovala a potom nechcel ist so mnou uz ani na nafukovacieho konika...okrem toho sme mali (aj mame) obrovske problemy so zaspavanim...(aj v spanku stale sa posuva po posteli) a tiez od 5/6.mes. s priberanim-preto sme sa dostali aj na gastro,kde nam povedali ze maly ani nemoze mat vyvinutu svalovinu,lebo sa mu nema z coho vytvarat (hoci sa hybe dost) kedze je chudy (nastastie uz sa rozpapkal a uz zaostava asi len cca o1kg). Tu reagujem aj na Lolu13- lebo moj maly sa hybe totalne v jednom kuse,neposedi na nohe ani 1min, je problem ho prebalit...vazne je vkuse vpohybe,mozno teda pri detoch co sa hybu dostatocne hypotonus ako nam povedali na gastre moze suvisiet aj s nedostatocnou vahou dietatka. Rohacka,maly zatial obchadza vsetko o co sa da opriet,skusa co dokaze jeho telicko v stoji,urobi na povel asi 5 drepov (hore-dole)ako mala opicka 😀,hlavne ked ich robim aj ja (prave mi odchadza koleno). sklada veci z policiek dole a vynasa ich zas nahor,takze zas oblubene drepy-co neriesi oblast brucha a krizov. Kartonovu krabicu s otvorom na podliezanie mame aj my!navnada je plys.medvedik ktory robi kuki kuki na druhej strane.ked bol mensi na lopte na bruchu sme cvicili natahovanie sa k odrazu v zrkadle,ale uz sa asi naobdivoval dost 😅 preliezanie barier po koberci tiez robi,len ked je unaveny a podlomi sa mu rucka dopada na zubky...vazne to vsetko chce aj napaditost,a clovek popri starostiach zakusi aj kopu radosti,hlavne z pokrokov a tiez z milych reakcii dietata ako sama pises. 😀 Po knihe sa poobzeram,dakujem za tip.

matova
2. jan 2010

Plavanie pre deti od narodenia, baby telocvik-posilnovanie svalov... Presov,Kosice: www.kidfit.sk

rohacka
2. jan 2010

My sme takto chodili 3 mesiace 1 x tyzdenne - u nich je taky system, ze 1 x tyzdenne sa plava. Plati sa 12 eur za 45 minut. Je to dost vela, ale je to naozaj super. My momentalne nechodime, lebo sme zatial nenasetrili opat, ale chystam sa od februara, s tym, ze zaplatim za 2 cykly spolu, vtedy je to len 11 eur za 45 minut.
Tebe by mozno bolo dobre ist na ten baby telocvik, kedze Ti tak zle reaguje na vojtu.
A drepy su na posilnenie stehien, to mas pravdu, ze s bruskom a chrbtom s tym vela nespravis. V tej knihe, co som Ti odporucala, mas pri kazdom cviku napisane, co sa nim posilnuje. Ale je tam vela veci podla mna pre vacsie deti, co musia sami spolupracovat a to nas maly este nezvlada.

matova
2. jan 2010

Ano, uz o tom uvazujem,ze mozno by bol fajn baby telocvik. momentalne mame obdobie bolesti,horucok...za december- styri zubky ☹ Knihu som uz objednala,tak uvidim asi o dva tyzdne. Pre ostatnych: Cvicime s kojenci a batolatami od Ivy Dolinkovej. Piises ze vela cvikov je pre vacsie deti,mozno sa aspon inspirujeme. A co tvoj maly?na ako dlho vyzera to vase cvicenie?potrebuje posilnovat zvlast nejake svalove partie?

matova
3. jan 2010

Pre zaujimavost: diskusia o koncepcii Bobathovcov na https://www.modrykonik.cz/forum....tema:Bobath-... metoda. v jednotlivych prispevkoch diskusie sa daju najst zaujimave netove adresy, napr. tiež www.bobath.sk - kde su aj odkazy na rehabilitačnu literaturu-prevažne však v angličtine. Rohacka, prepac,sice som tuto diskusiu precitala celu,tak som hltala info,ze som si nevsimla,ze o probleme synceka sirsie pises v prispevku z 11.nov. Vsetkym vela uspechov pri cviceni.

rohacka
4. jan 2010

Matova - ta kniha je pre deti do 3 rokov, ale ja mam pocit, ze aj pre vacsie, zvlast pre nutnost spoluprace. Nase cvicenie vyzera na veeelmi dlho 😖 . My totiz mame najnovsie diagnostikovanu detsku mozgovu obrnu - vraj to, co sa do 3 rokov povazuje za hypotoniu, centralnu tonusovu a koordinacnu poruchu a pretrvava aj neskor, premenovavaju na DMO. On ma stale taku nie celkom stabilnu chodzu, nezvlada sam schody, nevie poskocit a pod., takze tak.... Tiez mame slabe brusko, chrbatik, od zaciatku bola ta hypotonia axialna, teraz vraj vrch tela je uz celkom dobry, ale nozicky mame slabe - len na nich je ta DMO. On chodi na mierne pokrcenych kolienkach, nevystriera uplne. Takze pre nas len cvicit, cvicit, cvicit a dufat v zazrak...

matova
4. jan 2010

Rohacka,tak to je mi luto,ale drzim palce,nech sa mu to zlepsuje ako sa len da a pripajam modlitbicku,lebo zazraky sa deju.a aj keby sa to nespravilo uplne,vsetci dobre vieme,ze to podstatne bude,aky cloviecik s akou dusickou z neho vyrastie,tak este raz prajem vela sil,trpezlivosti odmenenych uspechom 🙂

marketka1
5. jan 2010

Ahojte 🙂 náhodou som sa dostala na túto stránku som milo prekvapená že tu je takáto diskusia ja mám doma 3,5 roč. chlapčeka mám ho z DD nikto mi nepovedal že má nejaký problém vyzeral dá sa povedať normálne a problémy čo mal mi bolo povedané že je to vplyvom psychickej deprivácie.
aby som tu veľa nepísala pred mesiacom ma neurologička upozornila na to že podľa nej je dieťa hypotonické.Neviem čo to presne znamená viem že má ochabnuté svalstvo ktoré riešime cvičením ale spomínate tu aj iné problémy s tým spojené viete ma poslať na nejaký odkaz kde sa dočítam viac?prípadne mi niektorá poradíte ono je to iné dieťa ako vlastné lebo neviem aký mal presný vývoj kým sme si ho priniesli domov.ĎAKUJEM.

matova
6. jan 2010

Ahoj marketka1 🙂 Ja som sa doteraz zháňala len po informáciách o iných druhoch cvičenienia ako Vojtova metóda,nie konkrétne o hypotonii. Moj syn má hypotoniu - nedostatočne spevnené brušné svalstvo +svaly v krížovej oblasti. Takže vy tiež cvičíte (boli ste na odd. rehabilit.,má syn konkrétne pohybové problémy?) ale myslíš že tá hypotonia môže mať nejaký súvis s psychikou? nedostatočné stimuly ešte v dojčenskom veku alebo niečo podobné? neviem poradiť,možno nájdeš niečo na nete. Rohacka,nevies poradiť?

rohacka
6. jan 2010

Matova - dodatocne dakujeme za prianie.

Marketka 1 - skus si toto precitat

http://www.radost.sk/kniznica.php?action=fullte...
http://www.radost.sk/kniznica.php?action=fullte...