Máte aj vy hypotonické dieťa?

nikuliq_
12. okt 2007

je tu niekto s hypotonickým dieťatkom? rada by som si vymenila pár rád infošiek a tiež zdieľala trápenia a radosti z pokrokov

monika1401
20. feb 2013

@marselkaaa Ahoj,volám sa Monika,reagujem na tvoj príspevok z roku 2010.Mám synčeka,ktorý má teraz 16 mesiacov
a jeho stav je skoro identický sostavom tvojho synčeka.Prosím ja len chcem vedieť ako ste na tom teraz,skoro po
dvoch rokoch.Prosím odpíš.Ďakujem

misulka47
21. feb 2013

ahojte, ja mam synceka kt ma 6 tyzdnov pri kontrole nam dr povedal ze sa mu zda ze mame slabsi svalovy tonus na rukach, co to akoze znamena? lebo mne sa nezda ze by malo hybal rukami...poslal nas na neurologiu tak som zvedava co povedia...

saxana123
12. mar 2013

Ahojte, aj náš Miško (10,5mesiaca) je hypotonický a z toho sa mu urobila kyfoza na chrbtici , v oblasti krížov má zopár kyfotických stavcov, a to je pravdepodobne príčina prečo ešte nesedí 😒 ja viem že všetko dobehne, časom sa to spraví, spevnie, ale občas som z toho smutná, že deti o 3 mesiace mladšie sú niekde úplne inde ako Miško. On sa síce plazí už rýchlo, aj sa dáva na kolienka, kymáca sa, ale neštvornožkuje, začal sa dvíhať pri nábytku ale ostáva na kolienkach, nepostaví sa na nožičky. Je taký slabší. Vojtovku necvičíme, lebo má vrodenú fragilitu ciev, nesmie sa na neho tlačiť, hneď má modriny a hematómy 😢 Od neurologičky máme diagnozu - axialny hypotonicky syndrom /slabé osové svalstvo/. často rozmýšlam, že či hypotonické deti s tým bojujú celý život (prípadne detstvo) alebo sa to časom povedzme v 3-4 rokoch spraví, keď dobehnú vrstovníkov, spevnejú, hypotonia pominie raz a navždy?

zuzuj
13. mar 2013

@saxana123 Ahoj ja neviem ci by Vám to pomohlo, my sme mali tiez lahsiu hypotoniu a ja som nechcela s malou cvičiť Vojtovku..resp. u nás to bolo také hraničné...ale našla som potom fyzioterapeutky na Antolskej napr. možno aj inde z Vášho mesta by boli ktoré s deťmi cvičia aj metódu Bobatha, nikde sa nič nestláča...bola som tiež najprv z toho smutná...ale velmi nám táto metóda pomohla, rehabilituje sa bez plaču a je to velmi dobrá metóda....ona mala asymetriu., problém so zdvíhaním hlavičky a pod...a uplne sme sa z toho dostali už v 7-8mesiacoch...od 7mes. už pekne lozila, štvornožkovala...nakoniec sme boli až popredu....Ale cvičili sme od narodenia...
Bolo by dobré sa opýtať či by Vám táto metóda pomohla , ja sa velmi vo vašej diagnóze nevyznám....
Podla mna je potrebné cvičiť, lebo skrz motoriku hrubú sa stimuluje aj Centrálna nervová sústava, mozog a funkcie a s motorikou súvisí aj reč a pod.. dôležité je to cvičenie v 1 roku života , vtedy sa dá velmi vela pomocť aby dieťaťko dozrievalo správne, potom údajne už menej....
Asi ti nikto nepovie , či to dobehne aj samé či nie....možno nejaký odborník by to vedel odhadnúť ako na tom je....
Pre mna je zaujimave, že Vám neurologička dala sice diagnozu ale už nepovedala čo s tým....Ja by som sa išla poradiť aj s lekárom na fyzioterapiu, rehabilitácie...Neviem či sú u Vás v nemocnici ale na antolskej sú....je tam dlha čakacia doba...najprv sme boli u doktorky a potom nás predpísala rehabilitácie a chodili sme k fyzioterapeutkám...mali sme .p. Meškovú...neviem či sa náhodou nevydala, a má iné meno...

majca92
5. apr 2013

@saxana123 ahoj, ja verím, že aj naša všetko dobehne...máme 13 mesiacov a postupne sa to zlepšuje. Ale stále nechodíme. Je veľa takých detí, ktoré začínajú neskôr. Naša má tiež slabšie chrbtové svalstvo a do toho kyfóza...no veľakrát mi je tiež ľúto, čo nás postretlo, ale na druhej strane nie je to tak vážne ako sa na prvý pohľad zdá. Keď malá začala štvornožkovať a stavať sa tak som už kľudná. Posiluje celé telíčko a už to všetko nechávam na ňu. Čas ukáže. Stále cvičíme, no nie až tak poctivo, hovorím už to nechávam na ňu ako sa s tým popasuje. Mamičky ako sú na tom Vaše deti s podobnou diagnózou? Dajte nám vedieť...ahojte

poisonblu
7. apr 2013

Ahojte, ja som dnes citala spravu z jedneho vysetrenia a tam bolo napisane, ze maly mal pri porode znizeny svalovy tonus..ale mne to nikto nepovedal, ani pedina..maly napreduje dobre, sikovny je...ma 5 mesiacov ale nepretaca sa este na brusko, len na bok..parkrat sa mu to aj podarilo, ale zase s tym snazenim prestal..teraz sa stale dviha do sedu a jeduje sa, ked mu to nejde,,,v sede vsak este nedrzi pekne hlavu, pada mu na hrud...pri noseni vo zvislej polohe aj na brusku drzi hlavu pekne...neviem, ci sa mam na ten hypotonizmus spytat dr, aelbo sa zbytocne stresujem..asi to nie je nic vazne, ked mi o tom nikto vlastne nepovedal

marcelatje
19. máj 2013

@zuzuj ahoj, čítala som tvoj príspevok ohľadne Bobathovej metódy ktorú cvičia aj fyzioterapeutky na Antolskej. Nie som síce z BA ale stojí mi za to aspoň to vyskúšať. Malá bude mať 8 mesiacov. Hypotonus diagnostikovali už pri pôrode, ale cvičenie nám nariadili až teraz. Z vlastnej iniciatívy chodíme už 3 mesiace plávať a cvičíme detskú gymnastiku a pokroky sú badateľné. Cvičenie vojta je však u nás boj. Malá je už veľká má viac rozumu aj sily a ja som v koncoch. Napriek tomu že v poslednej správe od neurologičky sa uvádza že ide o mierny hypotonus nechcem nič zanedbať a rada by som vyskúšala Bobathovu metódu. Gymnastiku cvičíme s fyzioterapeutkou z Antolskej tak možno aj ona by mi poradila. Chodí sa cvičiť s fyzioterapeutkou, alebo ukážu cviky a cvičí sa doma?

bubka35
22. máj 2013

ahojte aj my mame hypotonicke dieta, sposobila to porodna asfyxia. chodime cvicit najprv vojtovka ,aby sa rozbehlo stvornozkovanie, neskor bobathovej metoda.cviky ukazu a cvici sa hlavne doma. s vojtovkou bol boj, ale cvicenie podla bobathovej je uz skor zabava. boli sme aj na kontrole vidiet zlepsenie, este trocha oslabene trupove svalstvo, a tak pokracujeme dalsi rok. ide aj o prevenciu voci skolioze a plochym noham.

zuzuj
22. máj 2013

@marcelatje No ako s Vojtovkov je to...cvičíš aj s fyzioterapeutkou aj doma...Ale ak chodíš na Antolsku tak tam je teraz len jedna zastupujúca detský fyz. lebo jedna už tam nerobí a druhá je na MD...tie cvičili aj Bobatha o ktorom píšem , boli obe super. Túto new fyz. nepoznám, treba sa jej opýtať predpokladám, že by to mala ovládať...Ja to teraz tiež riešim ale naštastie to u nás vyzerá , že postačia len polohovanie a manipulácia...uvidíme na kontrole v 4 mes...
Ten Bobath je fakt super v tom, že to vyzerá ako gymnastika resp. neskor aj cvičenie na fit lopte...takže vy by ste už na tej fit asi cvičili...pre dieťa je to zábava a také ťažšie cviky robí fyzioterepeut , my sme chodili 2x do týždna...ale neviem ako to je u 8mes. my sme s dcerou skončili ked začala loziť...a to bolo skor ako 8mes....
Len pokial nemá vážnu poruchu by som sa vobec nestresovala..suhlasim s tym predchádzaním...ale ja som si skoliozu vypestovala sedením za PC až v dospelosti...takže teraz trpím jak kôn s chrbátom...podla mna sa všetkému nedá predísť a teda treba robiť tak aby dieťa bolo v pohode je to viac ako ploché nohy...ale to si uvedomujem až teraz..a teda som u syna teraz uplne zavrhla Vojtovku...podla mna to nie je pre lahké stavy...len nie su u nas terapeuti ktorí vedia aj iné metódy a tak je to PRVA volba...a rodič sa stresuje a ked je matka v strese je aj dieťa....BTW treba sa spýtať ked cvičíte na Antoslkej ,,gymnastiku" tak možno sú tam už také prvky aj z Bobatha resp. určite cvičíte tak aby sa práve týmto poruchám ( skolioza a pod.) predišlo...a dalšie cvičenia ani nebudete potrebovať...Ešte som počula , že Bobatha vie niekto na Kramároch tak tiež to pojdem preventívne zistovať ked zistím môžem tu vycapiť...keby u nás nezabrali manipulácie a polohovanie....Ale my máme zase hypertonus a to je iné...tam môže Vojtovka ešte viac vydráždiť...takže na hypotonus je vhodnejšia a niekedy nutná...

zuzuj
22. máj 2013

@poisonblu No podla mna sa spýtaj určite...hlavku by v 5 mes. mal už pekne držať...ale tak neviem ako často mu ,,padne" dopredu...či sú to hcvíľkové stavy a potom drží dalej alebo je to časté v polohe na bruchu... 😉

zuzuj
22. máj 2013

@poisonblu Aha som si to zle prečítala píšeš že na brušku ok a v sede mu padá...neviem si to celkom však predstaviť...ako sa môže dvíhať do sedu ked ešte sa nevie pretočiť na bruško...lebo dieťa nasjkor sa pretočí na brucho , potom sa dvihne ako na štyri a až z tejto polohy sa posunie dozadu a sedí zvačša tak že ma jednu nôžku pod sebou a druhú vystretú....Tak jedine tak si to viem predstaviť že na tom boku ked sa odráža aby sa pretočil tak vtedy mu padá...ale to nie je potom odraz do sedu ale odraz na brucho.....alebo ked ho ty posadíš tak vtedy?....to by som určite ho nedávala sedieť ...kvoli chrbtici...

poisonblu
23. máj 2013

@zuzuj to som myslela tak, ze on sa taha hore do sedu z lahu....a teraz ked sa zaprie rukami, tak sa dvihne z lahu do sedu napr. v lehatku...a uz sa prertaca aj na brusko aj naspat na chrbatik

marcelatje
23. máj 2013

@zuzuj ďakujem za povzbudenie hľadáme toho slávneho Bobatha ďalej 🙂

zuzuj
23. máj 2013

@poisonblu Aha sranda, take som nezažila...moja sa naučila sedieť až po lození a dokonca sa skor aj postavila...🙂 ako si sadla...takže to musí byť silák čo sa týka brušných svalov..🙂 ked si takto sadne z ľahu....

poisonblu
23. máj 2013

@zuzuj no on sa tak dviha uz od velkej noci, takze skoro dva mesiace....najskor len hlavu a kusok hrudnik dvihal, a teraz ked ma oporu, tak sa posadi normalne...a docahuje sa za vecami...len ci mu to nemoze ublizit na chrbticu..ale tak nemozem ho priviazat...

zuzuj
23. máj 2013

@poisonblu myslim, že pre chrbticu ako mi rehabilitačné vraveli je doležité to lozenie a vravela kym si nesadne sama tak v žiadnom pripade neposadzovať....tak ale ked nelozí a sadá si takto sám tak to veru neviem...asi by som ho ja často davala aj na brucho ,,aby trénoval" dávať sa na štvornožky...a vela lozil...tak si dieťa udajne spavnuje tie svaly...

poisonblu
23. máj 2013

@zuzuj davam ho na brusko, budem ho davat este viac....na 4 sa este nedava, len sa skusa plazit dozadu....ale napr. moja neter stvornozkovala az ked vedela chodit...

kytykenka
24. máj 2013

ahojte mam dvojicky jeden hypo druhy hyper hypotonik od vcera konecne necvici vojtu uz nemusi ale na lopte hej pre kyfozu mame dva roky treba vela cvicit lebo dieta s ochabnutia nevyrastie ja som za vojtu vdaka nej moj hypotonik uz chody a druhy hyper chodi zatial za rucku ale urcite bude samostatny ale este mame vela cvicinia do jedneho roku som cvicila 4x denne a po roku 3 x denne do dnes

bubka35
30. máj 2013

aj nam fyzioterapeut hovoril ze treba podporovat stvornozkovanie lebo tym sa upevnili svaly a dieta vedelo, kedy sa moze postavit na nohy a zacat chodit. kym ma babo ochabnute svaly tak sa neposadi a nebude chodit, tie svalove partie ho proste nepustia. po vojtovke sa nas drobec rozhybal na stvornozkovanie a statie pri nabytku-asi 1-2 mesiace ale na samostatnu chodzu sme cakali dalsie 4 mesiace. hypotonus sa da len zlepsit cvicenim, ktore zaroven zabrani vzniku chybneho drzania tela v utlom veku. to co si spravime s chrbticami v dospelosti to je uz "nas problem". ale dieta by malo mat navyk spravneho drzania tela a to ho uz potom neskor nepusti.aj ked to bolo a je pre nas vsetkych narocne, som rada, ze je drobec pod odbornou kontrolou a mozem mu pomoct z nasledkov po nevhodne zvolenom porode.

teressa07
30. máj 2013

Ahojte maminky,pisem,aby som vas povzbudila,mam 28 rokov a od narodenia mam hypotoniu,ktoru mi 3 rokoch uzavreli so zaverom,vsetko v norme,odvtedy som nebola sledovana....maminka so mnou poctivo cvicila A. Vsetko v pohode,jasne,ze su určite obmedzenia v športe,ale inak všetko v pohode zvladam,nejde o ziadne mentAlne postihnutie,lebo uz aj to som tu citala😉,skonicla sm Univerzitu,pracovala ako modna vizualistka,kto o tom nevie,ze mam hypotoniu,nikdy by na to neprisiel...dnes mam 6 mesacnu dcerku a tiez nam pred 2 dnami povedala neurologicka,ze ma ľahký axialny hypotonus,cize lahku hypotoniu,ideme cvicit A verim,ze bude porriadku...hlavne teeba cvicit,plavat,bicyklovat😉

adulkadk
7. aug 2013

@1212lucia prispevok je tu sice uz dlhsie no momentalne ma dost povzbudil.ja mam syna.ktory ma styry mesiace a nedvihne hlavicku,uz v nemocnici po narodeni mal slabu hypotoniu.no nasa dr to akosi prehliadala tak v tretom mesiaci som sa spytala ci nepotrebuje nejake vysetrenia,boli sme na neurologii a odtial chodime na vojtovku,teraz sice pojdeme iba druhy krat.no verim ze bude vsetko ok a malicky nas bude iba pre
kvapovat.

1212lucia
7. aug 2013

@adulkadk som rada, že ti to pomohlo, preto som to sem napísala. Neboj určite to všetko synček dobehne, ale tieto deti si idú vlastným tempom, nie sú to také "obyčajné " tabulkové deti, ale výnimočné detičky, ktorých pokroky nám budú robiť radosť po celý život. Napríklad minulý rok môj synček rozprával asi 20 slov ako 3 ročný, teraz bude mať 4 roky a ústa sa mu celý deň nezavrú.🙂

adulkadk
8. aug 2013

@1212lucia je to tak .su to vynimocne deticky.pri nich si ozaj clovek o to viac vsima a vazi aj ked malilinky pokrok.s laskou a trpezlivostou vsetko zvladneme.tak vam tiez drzim palceky aby malucky iba radost a robil 🙂

adulkadk
12. sep 2013

@anna181 prispevok je tu takisto dost dlho no akokeby som citala o mojom synovi..aj kupanie prespal...a asi do dvoch mesiacov ani plakat nevedel...ma tiez od narodenia hypotoniu koli tomu ze mal dlho žltačku.....

dena567
20. sep 2013

ahojte chcem sa opytat co ste mali babetka hypotonicke mali ste problemy aj s papanim???moja malicka ma tri mesiaciky cvicime vojtovku ale s papanim je to hroza..a pomalinky mi pribera narodila sa s vahou 4230 a teraz ma 5kg...prosim napiste mi vase skusenosti s detickami a hlavne co sa tyka papania...dakujem

saxana123
22. sep 2013

Ahoj kočky, naposledy som tu písala keď náš malý hypotonik mal 10,5 mesiaca. teraz má 17 mesiacov je už niekde úplne inde. štvornožkuje jak žeravý stavia sa pekne cez nákrok (nevyťahuje sa iba silou rúk), ovláda viac než 10 slov, a každý deň má niečo nové, napr. včera na psa ukázal že "hava" 🙂 🙂 tak ma potešil 🙂 sám síce nechodí, stále za jednu ruku ale už napríklad som ho vymákla asi 3 krát že stál bez držania pár sekúnd keď sa zabudol. A tiež keď čupíme s mužom proti sebe a posielame si ho tak urobí zo 2-3 kroky sám ale potom sa začne jašiť a blbnúť a hádže sa jak ryba, doboku, dozadu...pred pár dňami sme boli u neurologičky, tá je s ním spokojná, povedala že to vyzerá veľmi dobre s ním, takže sa teším. čo na tom že bude chodiť neskôr než ostatní....na svete sú dôležitejšie veci. Inak pred týždňom sme sa vrátili z Dun,Lužnej a fakt nemám pocit že by sa tam nejak "nakopol" ,jedine čo som postrehla je, že začal viac rozprávať - mami, babi, dedo, tati..... ale to asi cvičením nebolo 😀

siska53
22. sep 2013

@saxana123 ahoj, aj my mame 17 mesiacov, dlho sme nevedeli, ze je tiez hypotonocka, nikto nam to nepovedal a to sme aj menili lekarku, kedze sme sli do sukromneho centra. Nezdvihala hlavicku, nepretacalas a, som ju motivovala na fitlopte, vsetko robila neskoro, resp. na konci normalnej hranice. Aj stat zacala neskoro, ale neurologicka nam vojtovku nekazala cvicit, ze najlepsie je stvornozkovanie a mame cvicit alebo plavat, tak plavame. Uz stoji pevne davno, chodi za 1 ruku a spravi par samostatnych krockov, ale nesilim to. Tak uvidime. Maly behal od 11, mala bohviekedy bude.
A ortoped nam povedal, ze trpi hypermobilitou, ze to vraj suvisi.. No tou trpim aj ja, a asi som aj ja bola hypotonocka, kedze tiez som zacala chodit neskoro a i urcite veci som robila neskor.. Vyskakuje mi koleno, sportovat sportujem, ake nejake skvele vykony odo mna nik nemoze pozadovat, robim to pre radost a telesnu som kvoli normam, ktore som nedokazala splnit, neznasala..
Tak drzime si paste, nech sa tie deturence z toho vylizu co najlepsie.

saxana123
22. sep 2013

@siska53 ono, keď ho istím len tak "za gate" tak ide pekne, rovno sústredene, akonáhle si je istý že má ruku tak chôdza pripomína 3 promile alkoholu v krvi 😀

timiniky
21. okt 2013

@najjulinka
@najjulinka ahoj mas pravdu vo vsetkom co pises suhlasim ,mam syna hypotonickeho a hypotrofickeho,predcasne narodeneho s vahou 1350g,40cm ,ma 16 mesiacov ,cvicime vojtu,rehabilitujeme a teprv pred par dnami sa sam posadil a zacal sa stavat v postielke 🙂 som bola prestastna 🙂isto chapes...ide to pomaly veelmi pomaly do decembra cakame ci sa este drobec posunie a zacne konecne stvornozkovat alebo proste nieco ,ak nie pisu mu do papierov DMO s coho mam obavy a naviac ani neviem co potom co sa bude diat a ako to bude pokracovat :(

siska53
21. okt 2013

@saxana123 ahoj, uz sme zacali chodit! Rozbehla sa tak naozaj po trenovani na kratsie vzdialenosti asi 5-6 dni po 18. mesiaci, uz je z nej velka chodkyna!