Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

veru_veru
26. jún 2017

No já doufám, že naučí. A hlavně doufám, že než se to naučí, bude mít taky štěstí na dobré lidi kolem sebe, protože on se opravdu neumí bránit. :( To ještě na té oslavě narozenin, kde jsme byli v sobotu, se samozřejmě našli chytráci, kteří to musí řešit. Proč si nejdeš hrát s ostatníma, proč nejdeš do bazénku, jé, ty jdeš do bazénku, no jo, oni tam už nejsou žádný děti, viď?... A to on jasně odpověděl, že prostě nechce, ale stejně to lidi řešili. A švagr mu dokonce řekl, že je bábovka, to už jsem na něj byla ostřejší, že takhle teda ne, tak stejně měl kecy, že se ho zastávám, že je to ještě navíc mamánek a že by mu stačil týden u nich doma a byl by v pohodě. No děs. Švagr se švagrovou jsou jinak v pohodě, znaj našeho syna, ví, že mu to trvá, než se někde rozkouká, ale oni mají 3 silně extrovertní děti navíc s jižanským temperamentem (švagrová je cizinka), takže švagr má zřejmě pocit, posilněn navíc pár pivama, že má patent na výchovu. Což tohle mě štve, ale vím svoje, zas tak se mě to nedotýká, ale syn to všechno vnímá. Přijde mi, že už je ve věku, kdy už svoji situaci prostě vnímá, vadí mu to, chce se zapojit a chce aby ho ostatní přijali, ale jde mu to těžko. Jsem se ho na té oslavě ptala, jestli chce domu, on že ne, ale že neví, co tam může a nemůže dělat. Jakože asi potřeboval říct, co přesně tam může nebo má dělat. Nakonec asi po hodině rozvázal a běhal s ostatníma, skákal s nima do bazénku, hrál s nima na honěnou, když se pak večer hrálo na kytaru, tak tancoval se sestřenicí na trávníku... on se fakt snaží, ale taky tam chybí ta spontánnost. On to dělá, protože to dělají ostatní a chce být jako ostatní, ale vlastně neví, proč to dělá. Pak ho někdo z dětí třebas začne zlobit a on prostě stojí a čučí. Pak za mnou přijde a říká mi, mami, já jsem mu nic nedělal, já nechápu, proč mě bouchal. Tak mu to vysvětluju a on už ví, že se má slovně ohradit (i mi řekne, co by mu mohl a říct a je to úplně správně), odejít, odstrčit a když to jinak nejde, bouchnout nazpátek, teoreticky to ovládá dokonale, ale v praxi neudělá nic....Tak rok zpátky to bylo, že třebas i udělal, někoho třeba praštil, ale zase to bylo zcela neúměrné situaci, prostě hodně chybí ten cit pro situaci.

veru_veru
26. jún 2017

No a ano, i já často pochybuju, zda on opravdu je AS, nebo jen taková bojácná neprůbojná povaha. Protože on třeba nemá a nikdy neměl žádné takové ty hluboké zájmy (čísla, vlaky, apod., jak to bývá), žádné repetitivní činnosti, hraje si funkčně, přijde mi, že i pochopí ironii i nadsázsku (nebo minimálně je vidět, že přemýšlí o tom, zda to dotyčný myslí vážně), je citlivější na vnější podněty, třebas zvuky, ale nepřijde mi to nijak extrémní. My s ním doma vlastně nemáme žádné velké problémy, je veselý, spontánní, hravý, nechá si vysvětlit, nějaký záchvat vzteku nebo pláče už má teď jen velmi výjimečně, hlavně když je unavený. Problémy, viditelné a velké, jsou prostě v té sociální oblasti. A do budoucna očekávám problémy v takových těch praktických věcech. Je mimořádně nepraktický, nenapadne ho vzít si mikinu, když je zima, nebo si ji svléct, když je horko, oblečení je schopen si obléct na pyžamo a takovéhle věci. Ve škole si ho neumím vůbec představit, ale to jsou ještě 2 roky, tak to teda zatím neřeším.

kofa77
26. jún 2017

@veru_veru toto ma syn doteraz, napr. pridem po nho do druziny, deti v rukach bundy, on na seba navlecie vsetko, aj ked je evidentne, ze uz je 30 stupnov ...
tiez som sa toho bala, my sme do skolky isli s jednou topánkou inou, zabudol aj aktovku...
je to lepsie, naozaj. uci sa za pochodu vsetky tie veci. vie, ze si musi tie veci osefovat sam, ak zabudne, dostane poznamku, co on neznesie. takze dava pozor na hodinach, vie ulohy aj bez zapisovania si, obcas neico zabudne, mali sme take obdobie, ale lepsi sa to.

a to, ako psies, ako synovi hovoria, co ma robit,, preco enjde tam a tam... ja som toto zazivala cele detstvo. to bolo o tom, preco nejdem vystupovat, ekd vsetci vystupuju, preco nejdem do bazenua, ked tam vsetci idu, preco nejdem na vylet, ekd vsetci idu, fotenie, kolotoce.... vsetky tie zalezitosti.
som to neznasala, este viac som neznasala tie reci okolo toho, moja milujuca mama, ktora by inak za mna aj skocila do ohna je v tomto absolutne neempaticka, priste cele roky to bolo furt o tom istom...
takze ja syna nenutim do nicoho, teda skoro do nicoho, take tie kraviny ked omdieta, nechavam ho zit. som poucena z môjho detstva 🙂

ella_smella
26. jún 2017

Baby, ja mám takú 12-ročnú... Konečne prestáva chodiť do školy v hrubej mikine... Ponožky pásikavé ku kraťasom... atď... Jej spolužiačky sa zaujímajú o módu, oblečenie, hudbu, chlapcov... Ide to úplne mimo ňu... Minule sa chcela akože namaľovať (v sobotu) a tak sa zavrela do podkrovia a tam si namaľovala oči žltými farbami na tvár 🙂)) No a čo... Nič jej neujde...

veru_veru
26. jún 2017

@kofa77 No právě, já tohle taky zažívala celé dětství, taky jsem to nesnášela. Vždycky jsem se hrozně styděla, když se pozornost všech obrátila na mě a řešilo se "proč nejdeš/nemluvíš?"... Vždyť o co jde, tak nechce do bazénu, no a co? Všichni tam musí? Na co? Taky ho nenutím do těchto blbostí. Navíc on po určitém čase se často odhodlá a jde sám od sebe. Ale okolí to řeší, i lidi, kteří nás vůbec neznají a vidí nás jen na té oslavě u společných známých. Nechápu. A tvůj syn v tomto věku funguje v kolektivu ve škole? Zvládá?

@ella_smella Já ti závidím ten nadhled, no snad ho časem taky získám.

Já se obávám, aby vůbec stíhal sledovat učení při tomto. Protože jak to teď vidím, on, než ho napadne, že si má připravit učebnici a sešit a penál, tak bude konec hodiny. Fakt. Ve školce se nedávno nestihl nasvačit, že prý si to chystal a pak už byl konec svačinky a šli ven. 😲

ella_smella
26. jún 2017

@veru_veru učenie je téma sama o sebe... Moja ma silné poruchy učenia - dyslexia, dysgrafia, dyskalkúlia... Pred rokom začala čítať, teraz číta pána prsteňov... Poznámky v škole si fotí a nalepuje do zošita... Výrečnosťou je na hronej hranici nadpriemeru, intelektovo nadpriemer... Má výbornú pamäť na veci, ktoré ju bavia (testy z biológie a dejepisu má na 95%), ale nevie, aký je dnes deň ani koľko je hodín a nevie rozdiel medzi 50 eur a 50 centov... Aj o tom je AS... 🙂

kofa77
26. jún 2017

@veru_veru no presne, a neznasala som otazku: co nic nehovoris? povedz daco.

to som v duchu chchela stale zabucat🙂

syn zvlada , on v podstate zvalda vsetko, ale dlhsie mu trva si pustit ludi-deti k telu, takze tak 3/4 skolskeho roka v 1. roc. o deti nejak zaujem nejavil, ako fungoval ok, ale nezapajal sa velmi. potom uz vsetko v priadku viac menej, chodi na narodeninove oslavy, ma kamaratov, hra futbal, chodi na kruzky...
treidna hovorila, ze deti bez diagnozy su problematickejsie ako on, ona s nim nema problem, ako ano, povie, co sa mu nepozdava, ale povie to slusne, navyse ona je ustretova a chapajuca, mozno pri inej by narazil, mozno aj narazi neskor, lebo obcas ma ten jazyk taky vselijaky a niekedy sa javi ako drzy. ale zas neviem, ci je to prejav diagnozy alebo povaha.

a tiez napr. bol pomaly pri prezleikani na telesnej, ale ked videl, ze ostatni su rychlejsi, tak zrychlil aj on. je silne ctiziadostivy, tak mzono aj to pomaha.
tak je to vo vsetkom, jemu kolektiv nenormalne pomaha, on obkukava vela veci, uci sa pozorovanim.

a s ucenim problem zatial nema, staci mu, co je v skole, neuci sa doma skoro nic, nepotreboval to.

veru_veru
26. jún 2017

@ella_smella Ano, i o tomto je AS, ne jen o tom socialnu. Me tohle hrozne frustruje, ze nerozumim tomu jeho vnimani sveta, ze je to obcas uplne mimo moje chapani. Podobne jak pises - nepochybuju, ze je intelektem v nadprumeru, ma neuveritelne analyticke schopnosti napriklad, presto je schopny si oblect trenky na teplaky, opakovane. Mne to frustruje, ze to proste nechapu. Zaroven si rikam, jak frustrujici musi byt pro nej, kdyz on naopak nechape to nase vetsinove vnimani.

kofa77
26. jún 2017

to je vsetko individualne, u nas napr. nie je problem s peniazmi, ani s casom, ci hodinami, ale zas absolutne sa nechyta na bicykel,nevie si zaviazat snurky, dokonca nevie ani poriadne vystrihovat, vytvarna, kde tvoria je pre nho zlo, ale kresli pekne, take detaily uplne.

o kazdom AS sa da napisat diplomovka 🙂

veru_veru
26. jún 2017

@kofa77 Tak to je super, diky za nadeji na optimisticke zitrky. 😉 😀 Syn tohle vicemene ma taky. Potrebuje cas na rozkoukani, spousti, spoustu casu. A pak se zapoji. Ma taky kamarady, tedy v mezich jeho veku, ve skolce rikaji, ze je oblibeny, protoze je nekonfliktni, uz se taky zapojuje, funguje a spolupracuje, hraje si. To je velky pokrok.Ma moc velke stesti na ucitele ve skolce, protoze oni ho respektuji, jaky je. Rikala mi ucitelka, ze s nim nemaji zadny problem, ze pokud je v nepohode a oni se ho zeptaj, tak on dokaze rict,co je spatne a vyresi to s nim. Mluvila o nem moc hezky, rikala, ze on ve skolce porad mluvi hlavne o ruznych technickych vecech a ze vypravi moc zajimave. Proste ho tsm berou a maji radi jaky je a on tam za to moc rad chodi. Takhle by mela fungovat integrace v praxi. Oni na nej nemaji zadny manual od psychologu, proste jen ho prijmuli takiveho, jaky je a vyzdvihuii ty silne stranky, makaji na tech slabsich, ale netlaci na nej.

kofa77
26. jún 2017

@veru_veru to iste bolo aj u nas v skolke, proste brali, aky je.

neviem ako vo vasom pripade, ale syn ma nizky prah frustracie, hned sa vytoci a tam sa muis davat pozor, kedze sme uz mali jeden incident v skole, ked na branil neprimerane.
lebo syn sa branit vie, ale niekedy sa brani aj vtedy, ked by to mohol prejst, ale on sa vytoci, taky ten temperament, alebo diagnoza? neviem.

dost vela veci berie osobne, ma pocit, ze je potrebna nejaka odveta, alebo co, ci uz slovna- potom vymysla plany alebo aj fyzicka. ale tiez sa uci predychavat zlost, odist od zdroja prec a pod.

elenac
26. jún 2017

Mám otázku na maminy, ktoré majú deti v škole, či zvládajú školu len s asistentom, alebo či školu zvládajú bez asistenta? Teda ak ide o dieťatko bez mentálneho postihnutia. Ďakujem za každú radu. U nás asistentov ešte nemali a zatiaľ nevidím snahu, žeby to chceli meniť...

mummy01
26. jún 2017

@elenac dcera je stvrtacka,bez asistenta. Zvlada...no su aj velmi tazke obdobia. Dcera je vysokofunkcna. Syna ucim doma,on by skolu nedal,bez asistenta ani nahodou ale ani s asistentom by to zrejme ziadna slava nebola.

kofa77
27. jún 2017

@elenac syn bez asistenta, on by ho ani nechcel, ani by nechapal, preco by sa okolo neho mala motat cudzia osoba.
zvlada ako kazde klasicke dieta. klopem na drevo. uvidíme ako bude.

ella_smella
27. jún 2017

@elenac mám šiestačku, AS+poruchy učenia... Bez asistenta, ale s chápajúcim učiteľom na súkromnej škole.. Som si istá, že by asistent pomohol, dokonca by bol využitý aj pri ďalšom žiakovi v triede, ale škola na to nemá kapacity...

martina46
27. jún 2017

@elenac u nas bez asistenta, dvcerka mala problem hlavne sa nastartovat, ma velmi chapajucu ucitelku, ktora svojim prirodzenym talentom velmi dcreke pomohla, podla jej vlstnych slov urobila od zac. roka obrovsky pokrok, od uplnej apatie a kaslani na vsetko, ignoracia pripravy ucebnic na hodinu atd, je teraz na tom uz super. co bude, ked zmenia ucitelku, to nevime. potom uz bude mozno chodit niekde inde. a ma kamaratku, ktora ma socialne citenie, prirodzenu potrebu pomahat "odstrkovanym" a "odlisnym". toto priatelstvo dcerku hodne posunulo.

kvojtanikova
27. jún 2017

@elenac moj syn piatak, podla diagnozy "atypicky autista - AS" bez asistenta, skolu zvlada v pohode aj ked teraz na druhom stupni sme si uzili - chodi do triedy pre nadane deti a na prvom stupni boli aj ucitelky na to skolene, tam to bolo parada, teraz su ucitelky bezne, zaskatulkovane, neriesia individualizmus a snahu dietata, iba vysledky na percenta...no nic moc. Ale da sa aj ked niekedy je to tazke vysvetlovat dietatu preco ma urobit projekt tak ako ho ucitelka chce a preco ho vobec ma robit ked jemu je ten predmet nanic.... Asistenta nepotrebuje, ked si nezapise ulohu, tak ma poznamku a ja to nejako neriesim, snazili sme sa mu zaviest "ulohacik/zapisnicek/zrkadielko...nazvite ako chcete" ale nevyslo, este vacsi chaos...takze sa vacsinou na ZRPS dozvedam ze mali urobit toto a tamto...vsetky deti to maju, prezentuju - jemu ani vtedy nedojde ze "fuu asi aj ja by som mal daco urobit..." no nevadi, ucime ho postupne samostatnosti. Inak je fajn, az na emocne zachvaty, neustale zvyseny hlas, vzdy posledne slovo aj keby o nic neslo a neschopnost vcitit sa do pochopenia druhych ani neviem ze mame diagnozu🙂 Dnes mi akurat ma prist kniha od Laznibatovej - Nadane dieta, koho by to zaujimalo, kupila som to cez gorila.sk tak sa tesim ako sa zase nieco dozvieme s muzom...uz druhe dieta nam diagnostikovali ako nadane a ide do specialnej triedy, nastastie ona je extrovert, nie je taka nesamostatna ako syn... Ked sa daco zaujimave docitam, napisem vam🙂

kofa77
27. jún 2017

@kvojtanikova co je prosim ta atypicky autista?
inak syn vyzera podobne ako nas.
laznibatovu som mala v kosiku, stale ju vratim, nejak je mi ta zena nesympaticka a mam pocit, ze ona stavia tie nadane deti na piedestal a cele je mi to take nejake nesympaticke
u nas mam pocit ze hlavne je syn mimoriadne lenivy 😒

kvojtanikova
27. jún 2017

@kofa77 ano aj u nas je lenivost top...😃 atypicky autista je podla nich preto lebo dokaze porusit stereitypy a ritualy ked sa mu chce...normalny autista to nevie. Tiez nemal ziadne take tie hlboke zaujmy typu vlaky, vesmir, dinosury...a okrem toho je motoricky zdatny- tancuje spolocenske tance a relativne dobre mu idu aj ine sporty (futbal, bedminton, lyzovanie) Laznibatovu idem citat prvykrat, v skole na 1.stupni sa mi pacil ten sposob ucenia, vravim teraz je to horsie. Hlavne som to kupila pre muza lebo on je po svojom otcovi autoritativny a vidim ze si zbytocne nici vztah so synom. Tu je hned na druhej strane veta..."tieto detineznasaju autoritativny pristup..." tak mu to zvyraznim a podstrcim na studium. Nemyslim si ze moj syn alebo dcera su geniovia ale vidim ze potrebuju iny druh komunikacie inak sa zatnu a koniec vreskot hysteria...

elenac
27. jún 2017

Ďakujem všetkým mamám, ktoré sa zatiaľ vyjadrili ohľadne asistenta, mne bolo povedané, že to vidím ružovo, lebo tieto deti bez asistenta fungovať vraj nevedia, škôlku zvláda dobre, hoci adaptácia bola postupná, na bežnú školu ju nechcú, lebo tam asistenta nikdy nemali, vie už čítať a počty zvláda, nemyslím, že by bol taký problém zvládnuť školu, ale to nikdy nevieme, kým to dieťatko do školského procesu nie je začlenené. Preto zisťujem, aké máme šance, ak by som to riskla bez asistenta.

lenko
27. jún 2017

Bez asistenta

pencil
27. jún 2017

@mummy01 ako to zvladas? mavam stavy, kedy ma tak vytoci, ze by som slecnu (tretiacka) prizabila. Ona nema ziadne socialne citenie, zaujmy silne egocentricke, az sa cudujem, ze v skole ma kamaratky. Doma je to kopa drzosti, absolutne na vsetko je odpoved nie, nikdy mi nedovoli dokoncit vetu, lebo ona najlepsie vie, co chcem povedat atd. Je verbalne hyperaktivna, sustavne ma potrebu bud rozpravat, alebo aspon zvukovat, co je desne na nervy. Skolu berie zatial dobre, no o co nema zaujem, to si nezapise, ani nema ziadnu potrebu mi oznamit, ze sa nieco dialo... Neviem nic, jej najcastejsia odpoved je neviem, ze si nepamata. No skvele! Mat toto doma dva krat...

mummy01
27. jún 2017

@pencil no moja zo dna na den to nejako zvladam. Ono ale nieje aspik ako aspik. S dcerou mam najvecsi problem s komunikaciou. Ona sa velmi tazko vyjadruje,nevie opisat jednoduchu situaciu a rovnako nechape ked sa jej snazim nieco vysvetlit ja. Je to akoby ona hovorila cinsky a ja hebrejsky...a z toho je velmi frustrovana. Inak je podla mna na aspika az dost dosledna co sa skoly tyka ale ona je ten typ uzkostneho aspika. Syn je nenormalne komunikativny,stale uplne stale rozprava,komentuje,stale musime rozoberat jeho temy a nazory...uf je to vycerpavajuce. A do toho ma kazdy obcas svoju chvilku nervov a zlosti,niekedy su to aj caste chvilky. Takze...no stale je co riesit. A som na to sama a este aby som sa nenudila som detom dovolila psa...no co ti poviem,som polosialena matka😂 ale mam velke srdce a velke pochopenie pre moje neobycajne deti lebo mam skoro istotu ze som jednou z nich😉

pencil
27. jún 2017

@mummy01 tak komunikacia aj u nas, opis jednoduchej situacie priam neriesitelny problem - nedokaze pouzit spravne slova na opis, to z nej nedostane ani detektiv Poirot

mummy01
27. jún 2017

@pencil moja komunikacia s dcerou uz je v takom levely ze si kreslime a piseme listy. Slovne ulohy z matiky jej musim kreslit,lebo ona fakt nechape. Ked jej mam nieco vysvetlit chyta ma depka lebo ona nechape. Ale to je u aspikov bezne,ani syn velmi casto nechape a tak mame take dni kedy sa proste nechapeme a uz len cakame kedy bude konecne vecer 😝

pencil
27. jún 2017

@mummy01 zaujimave, slovne priklady dcere zatial idu dobre, skor mame problem v pozornosti, ak sa ma dlhsie sustredit, zacne robit chyby.
Zato komunikacia - kedze je placha az uzkostna - ked zdravi ludi, nikdy sa na nich nepozera, ked spolu kracame, tak ma vzdy predbieha, velmi zvlastne drzi za ruku, tak strasne nalahko a bez palca a neustale len jej temy, velmi kratko sa s nou da hovorit na inu temu, treba si to vynutit, ale vydrzi len kratucko.

erinne
28. jún 2017

ahojte, je tu prosim niekto s AS dietatom MT/ZA a okolie? Hladam psychologa, kt. by mal skusenost s AS a nebol prilis daleko.
my sme boli vcera u Janosikovej, este to musim cele predychat.
dakujem

martina46
28. jún 2017

@pencil tak to mame aj my, to drzanie za ruku :D
presne, odbocit z jej temy je dost problem 🙂
zdravenie, to som si nevsimla, zdravit zdravi, tak ostatne som neriesila.

magimary
28. jún 2017

@erinne ak chceš, napíš do IP,
ako ste pochodili...😔

ella_smella
28. jún 2017

@erinne Ahoj, verím, že to musíš vstrebať... Mne to trvalo pár týždňov a pritom som to očakávala a aj sa mi uľavilo... Ale keď už je to od nej na papieri, tak sa kolieska v hlave točia ako besné... Odporúčam skupinu na FB a máme aj Občianske združenie HANS... https://www.facebook.com/groups/163666210312953