Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

vladka306
19. dec 2013

@somjankad Ja viem preto som sa pýtala či si aj na Facebooku väčšina nás má iné mená na facebooku a iné tu.Nemalo to byť v zlom.Prepáč ak som ťa urazila nemyslela som to v zlom. Odklikla som ti že sa mi to páči aj na Facebooku.

somjankad
19. dec 2013

@vladka306 ano vladka som aj na fb je toam skvela skupina a cerpala som tam vela rad pri vychove mojho synatora

vladka306
19. dec 2013

@somjankad Ja som bola len tu a potom som sa dala do skupiny na Facebook aj na českej a na slovenskej stránke.Tiež som si tam prečítala veľa zaujímavych článkov ale tvoj syn je veľmi šikovný uvidím ako to pôjde u nás.Vidím zlepšenie správania u dcéry ako chodím na nácvik rodičovských zručností. Zatiaľ má 6 rokov uvidíme ako to pôjde dalej .Dnes mali besiedku a sama recitovala pred všetkými ľudmi pani učiteľka ju vychválila že jediná s triedy vedela všetky básničky a pesničky teda aj tie ktoré ona nehovorila že má úžasnú pamäť taká som bola hrdá.Videla som na nej že má toho všetkého dosť fotoaparáty ,kamery, veľa ľudí ale zvládla to vdaka pani učiteľke.Jednu má veľmi dobrú aj dcéra ju má rada stála za ňou a hladkala ju po chrbte normálne si to malá nechala a pri tom jej vadia dotyky druhých tak dnes som si povedala hádam nie je stratený prípad. 🙂

somjankad
19. dec 2013

@vladka306 aj u nas to tak bolo ,ale to vsetko sa zmeni a bude to naozaj krasne vsetko chce cas a vela vela lasky

vladka306
19. dec 2013

@kacena4 Ahoj ako sa máte.Malý sa teší na prázdniny a ako slovenčina.

kacena4
22. dec 2013

@vladka306 my veeeeela zmien ale dnes uz nevladzem v noci som bola do 4.30 hore deti .... zajtra sa ozvem ale mam pikosky 😀 😀 😀

vladka306
23. dec 2013

@kacena4 Som zvedavá aké tak potom napíš.

kacena4
23. dec 2013

"Pravé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka, prišlo na svet. Bol na svete a svet povstal skrze neho, a svet ho nepoznal. Prišiel do svojho vlastného, a vlastní ho neprijali. Ale tým, ktorí ho prijali, dal moc stať sa Božími deťmi: tým, čo uverili v jeho meno, čo sa nenarodili ani z krvi ani z vůle tela ani z vůle muža, ale z Boha.
A Slovo sa telom stalo a prebyvalo medzi nami. A my sme uvideli jeho slávu, slávu, akú ma od Otca jednorodený Syn plný milosti a pravdy."

Každé Vianočné sviatky prajem týmto citátom požehnané prežívananie sviatkou všetkým naokolo, pretože nebyť narodenia Nášho Pána nemohlo by sa stať ani naše neskoršie veľkonočné vykúpenie.

Preto Vám želám, aby ste tieto Vianočné sviatky prežili radostne v kruhu svojej rodiny, zastaviac sa, zamysliac nad tajomstvom narodenia sa nielen malého Ježiška, ale každého dieťatka, ktoré má či nemá šancu narodiť sa a žiť na tom to svete.

Požehnané Vianočné sviatky praje rodinka Demovičová, t.j. Kačena, Ľubko, Maťko, Nika, Chiarka a Chrobačik

vladka306
24. dec 2013

@kacena4 Aj ja Vám prajem pekné vianoce s mojimi láskami Alvinom a Ninou.

inom75
9. jan 2014

Ahojte, som tu nová. Celú diskusiu som si prečítala, ale už to mám trochu pomiešané. Chcela by som poprosiť o radu, ako na Aspergera. Syn má 8 rokov a má potvrdený AS! Niekedy je to fakt na vraždu, tak privítam čokoľvek!!! U nás máme problém hlavne s nerešpektovaním príkazov, odvrávaním, syn odmieta robiť úlohy, doma tiež nepohne prstom, všetko robí celú večnosť. Nepomáhajú tresty, ani motivačné tabuľky, odmeny, proste nič! V škole väčšie problémy nemá, tam sa nejako ešte ovláda a dodržiava ako tak pravidlá, no doma to všetko "doženie"! Normálne som nechápala, keď písala somjankad o synovom upratovaní, toho by som sa chcela raz dožiť!!!! To moje čudiesko si nevie umyť poriadne ani zuby ☹

kiki68
9. jan 2014

@inom75 kazde toto dieta je ine, to je ten problem,ze to ma spolocne znaky,ale este aj kazde dieta je ina osobnost a tie s AS byvaju este take povedala by som extra trieda. U mna osobne zaberalo to,ze sa na mna islo pomerne kludne,cim viac by ma niekto vytacal,tym by bolo horsie. Vtedy so mnou nepohla ani ucitelka,radsej som 2 hodiny stala v kute...
Tiez by som sa poradila s psychologickou, ci specialnym pedagogom,ze co by mohlo v jeho pripade platit a ako to nepokaslat. Ja radim hlavne pevne nervy, proste ako ked mate doma buldoga, svatu trpezlivost. Deti,co maju AS,tak vekom sa to dost zlepsuje,takze treba dufat,ze aj u neeo to vekom bude lepsie a lepsie.
Mna mama nenutila napriklad upratovat, motivovalo ma skro to,ked povedala,ze od susedov deti pomahaju mame a ake su super, vtedy ma prepadla detska ziarlivost a pustila som sa do toho... 😉

inom75
10. jan 2014

@kiki68 Ďakujem. Naozaj treba pevné nervy! Chcem sa spýtať, či nemáte niekto skúsenosť s PEDIAKIDom na ukľudnenie? Ja som mu to začala dávať len tento týždeň, no je to dosť drahé, tak chcem vedieť, či to vôbec má nejaké účinky. Dávam mu aj magnézium, no s tabletkami máme problém, lebo ich nevie prehltnúť. 😝

vladka306
10. jan 2014

@inom75 Ahoj.Deti s Aspergerom treba chváliť,chváliť a ešte raz chváliť aj za akúkoľvek blbosť.Ja som sa naučila pri dcére vystihnúť a už aj viem čo spôsobuje u nej záchvaty zlosti alebo neprijateľné správanie zabrániť tomu aj ked sa mi to nie vždy podarí.Treba byť hlavne trpezlivý vysvetliť im aj niekoľkokrát dookola prečo sa tak nemajú správať atd.Byť dôsledný a stanoviť hranice tvoj syn je len o trochu starší od mojej dcéry a tie hranice ked im nedáme teraz tak nás v puberte alebo ked budú starší zožerú a bude to ešte horšie ako teraz.Neviem z kadiaľ si ale nemáš možnosť u Vás chodiť na niečo také ako je nácvik rodičovských zručností -ako vychovávať dieťa s PAS.Ja dcére nedávam nič na ukľudnenie tak s tým veľmi neporadím.Ja jej dávam len melatoním na spanie ináč by spala len 4 hodiny.

inom75
10. jan 2014

@vladka306 Čau Vladka. Sme z východu. Počula som o nejakom takom kurze, no nezisťovala som nič bližšie. Som totiž nezamestnaná a skutočne mi ostáva len na to najnutnejšie. Čítala som už zopár "múdrych" kníh, no nejako to na môjho aspíčka nezaberá!!! Ty si sa tam dozvedela niečo prevratné, čo si sa dovtedy nikde nedočítala? Čo ti najviac pomohlo, ak teda si ochotná niečo prezradiť?

inom75
10. jan 2014

@kacena4 Ahoj Kačenka. Teraz som čítala nejaké tvoje staršie príspevky na inej stránke, kde si uvažovala aj nejakými detoxikačnými tabletkami. Nemám čas to čítať celé, preto sa chcem spýtať, či si to Maťovi dávala, alebo, či ste skúšali niečo, čo zabralo? Ako sa inak máte?

vladka306
10. jan 2014

@inom75 Ahoj ťažko povedať lebo každé dieťa je iné.Zatiaľ som bola len na 3 alebo 4 sedeniach ale u nás vidím zlepšenie menej afektov a musím priznať že si ju viacej všímam.Nemyslím tým že doteraz som sa o ňu nezaujímala ale snažím sa dopodrobna zistiť čo jej prekáža,v ktorej situácii ako sa správa, prejavuje aby som s ňou lepšie mohla pracovať.K tomu chváleniu čo som písala že treba chváliť dieťa s Aspergerom za všetko čo dobre spraví, akúkoľvek maličkosť vedieme ich k pozitívnemu správanie.Týmto deťom nestačí len tak sucho povedať že dobre si to spravil.Bolo mi povedané neviem ako by som to napísala napr.zatlieskať povedať si super,si jednotka,perfektne si to spravila atd.My akurát ideme pracovať s režimovými kartičkami to máme nateraz domácu úlohu presne stanoviť denný harmonogram od rána až kým nepôjde spať.A musíme ho presne dodržiavať a ideme presne stanoviť hranice.Napr. 7 00 budíček,7 15 raňajky,7 30 kúpeľňa,7 45 obliecť o 8 00 odchod do škôlky.Som si vedomá že to nepôjde hned ale ak zvládneme rannú hygienu bez nervov,naháňania sa po byte budem šťastná.Na druhej strane tiež treba brať ohľad na diagnozu dieťaťa malá neznáša hluk a ten jej spôsobuje afekty a to nezmením rozhodla som sa že kúpim slúchadlá ktoré budeme nosiť a ked jej bude niečo vadiť tak jej ich nasadím.Aj malá papuľuje furt má čo povedať,vyjednáva so mňou ked jej niečo nedovolím ale nemôžem sa dať obmäkčiť ked raz poviem nie tak to musím dodržať nepovoliť.

yarnie
10. jan 2014

Zdravím, chcem sa spýtať na referencie Dr. Jánošíkovej - diagnostika AS. Boli ste u nej? Je dobrá?

vladka306
10. jan 2014

@yarnieahoj pani doktorka Jánošíkova patrí medzi najlepších odborníkov na Autizmus.Boli sme u nej na diagnostiku a aj s nej ako doktorky som mala veľmi dobrý pocit veľmi ľudská,empatická úplne super.Boli sme aj u iných psychologov ale vyšetrenie u nej bolo o niečom inom.Môžem len odporučiť.

inom75
11. jan 2014

@vladka306 Ďakujem, Vladka za info. Môjmu som tiež napísala zoznam činností, no nemá tam čas. Tak to asi prerobíme. No on keď nechce, tak na všetko kašle! Vôbec sa nedá motivovať. A čo sa týka chválenia, snažím sa ho chváliť čo najviac, no niekedy nie je fakt ani najmenší dôvod. Neskutočne ma dokáže vytočiť. 😝 Tisíckrát som si povedala, že sa nedám, no on to robí fakt naschvál, len aby ma naštval!!! Ešte raz vďaka a pekný víkend.

kacena4
11. jan 2014

@inom75 ahojko prave ma dcerka vytlaca z pc tak len na skok mam vynikajucu knihu ktora nam velmi pomohla pri as a pravidlach vola sa "vychova ditete s aspergerovym syndromem" je uzasna vela veci je tam pisanych po praktickej stranke priklady co ked ako pomohla nam na 98% zvladnut presne co opisujes mato je taky ako tvoj v skole ako tak doma 0 bodov zaviedli sme magneticku tabulu teda na fixi a piseme na nu vsetko co treba robit nafotim a hodim niekedy + rano ked vstane co ma spravit + poobede + vecer ked ide spat ma vytlacene na papieri co ma spravit a odskrkava si ze to uz spravil a naucil sa akceptovat postupne
ze ked toto spravis mozes ist na toto....

kacena4
11. jan 2014

@inom75 no motivacia sa da ziskat casom on to musi pochopit sam ze ked nespravi toto tak nebude mat toto a stat si za svojim preto mu to vzdy napisem ze ked uprace dalsi bod ma napr. hodinu na pc ked sa nauci tak moze ist von...... vzdy to ma napisane aby ho to motivovalo na tej tabuli to uz ma "zmazane" to co spravi tak prstom preciarkne to boli dnesne cinnosti /prezliect, umyt - to je necitatelne/

kacena4
11. jan 2014

@yarnie tiez odporucam najlepsi odbornik na sk na diagnostiku autizmu

kacena4
11. jan 2014

@vladka306 inak ten cas je sila drzim palce a gratulujem ze to tak zvladate. ja pri 4 detoch ani omylom. som rada ze tu cinnost vobec spravi a co jej to vlastne davas na spanie? moj by tiez najradsej bol hore celu noc to je neico ako vitamin bez predpisu????

my teraz berieme hviezdickov omega 3masne kyseliny ale tiez uvazujem o magneziu ale z vlastnej skusenosti beriem ho tiez je velmi tazky na zaludok (maly ma problemy zo zaludkom) a je velky na prehltanie tak som zatial nedala a na sprejovy zatial nemame 😝 no mam zly pocit z toho, ze do maleho decka budem rvat plno tabletiek 😝 😝

vladka306
11. jan 2014

@kacena4 Dávam jej na spanie melatoním o 19 00 o 20 30 tvrdá ráno vstáva tak o 6 30.Kupujem 5 mg a z toho jej dávam pol tabletky.

kacena4
11. jan 2014

@vladka306 prave som si o nom precitala a zajtra idem kupovat super napad dakujem velmi pekne za radu prosim ta dava sa to na vahu a ktora znacka je lepsia?? dik moc

vladka306
11. jan 2014

@kacena4 Sú rôzny výrobcovia a aj ceny.Ja kupujem taký lacnejší je tam 30 tabliet 5 mg a stojí necelých 5 euro.Spýtaj sa v lekárni lebo nemám z tohto obal čo mám doma.A je aj nejaký 3 mg 90 tabliet za 8-9 eur.Hodím to do googla a pošlem ti ho aby si videla ktorý to je podľa obalu ho nájdem. 😉 Nie je to na váhu a na obale je napísane nevhodné pre deti ale konzultovala som to s detskou a vravela že je to tam preto lebo nevedia aké to má účinky na deti.Na obale je napísané že účinok od 1 mg.Najprv mi kázala štvrť tabletky ale to nám nestačilo tak dávam polku.A zaberá.

kacena4
11. jan 2014

@vladka306 dik moc preto som sa pytala na znacku lebo zasadne nepouzivame jamieson a walmark ci ako sa volaju tieto velke znacky kvoli pokusom na zvieratach dik este raz

katarina194
11. jan 2014

Ahojte,volam sa Katarina doma ma mama bila za vsetko nepustala ma von nedala ma do skolky v skole som nemala kamaratky.Bola som ticha utiahnuta a tuzila som sa zaradit do kolektivu.Nikdy sa mi to nepodarilo v skole ma sikanovali.Cele dni som sedela doma nesla von nasi nikam nechodili.Potom som sa vydala do Bytce o prve babo sme prisli.Teraz mame 2.5 rocneho syna.Ten co moze vsetko zle vyvedie rozbije vazu,vylezie na stol,vsetko zhadzuje,za minutu nahadze do wc vselico.Od roka je posadnuty dverami a buchanim a klucmi.Morca vyberie a drzi len za srt az sa trepe vo vzduchu.Ked sme vonku uteka jak keby zver vypustili.Ked sme v parku ujde mi cez cestu k domom aj do vnutra vsade bezime za nim.Rad si bucha hlavu o postel.To je neskutocne ze ho hresime vysvetlujeme syn aj tak neposlucha.Za 2.5 roka mi nepovedal mama.Len sam pre seba si opakuje slova.Na navsteve vsetko otvara aj ked povieme nono syn sa tomu smeje.S nicim sa neprehra.Nerozprava,nosi plienky,ale ma rad cudzich ludi a deti aj uteka za nimi na kolotoc v parku ale tie deti ked vidia ako ho nahanam ako sa sprava utekaju od nas prec.Nema rad niektore obchody.Ja ani manzel si nechceme pripustit audizmus alebo aspager ale vsetky priznaky ma sa bojime co bude dalej...

inom75
12. jan 2014

@kacena4 Dík. Práve som mu prerobila "Režim dňa", kde má napísané aj časy. Len dúfam, že bude spolupracovať. Tú knihu som si kúpila pred vyše mesiacom, keď ešte nemal ani potvrdený AS, no ja som si tým už bola istá. Inak, obdivujem ťa, ako to všetko stíhaš!

kacena4
12. jan 2014

@inom75 prave ze nestihma ideme behom okolo vsetkeho a ako sa stiha tak sa stiha tolko veci by som robila inak
napr. v piatok mi praskli nervy a najprv som na neho nakricala miesto toho aby som to najprv rozdychala a potom riesila problem - "naduval" sa mi nad hajzlikom ze mu je zle 5 min. pred odchodom do prace (pritom som sa ponahlada na dolezitu schodzu do prace) a ked som z neho vytiahla, ze na prazdny zaludok zjedol mrkvu co vie ze nesmie lebo mu je z toho zle tak sa skoro piclo o zem. samozrejme ostal doma cely den v krcoch vygrcal sa a na druhy den bolo ok
dieteticka chyba no nezabijem ho cely den nervy v kybli lebo som ho musela po telefone sledovat ci je ok a pritom vie, ze takto veci jest na lacno nesmie 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠
precitaj si tu knihu aj s vyraznovacom v ruke mne velmi pomohla a zvyraznila som si co sa hodilo nam a vracala som sa ked som potrebovala k tomu
drzim palceky