Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

hecuba
24. jún 2009

Val, my tiez! Ked mal asi 2 roky, chytilo ho kreslenie. Ja cela vytesena, som mu nakupila farbiciek od vymyslu sveta, malovaniek, papierov a po mesiaci to tam ostalo stat a zapadat prachom. V skolke ho nechceli do toho nutit, az kym asi pol roka pred pripravkou som im povedala, ci sa ,mu to bude pacit, ci nie, budu ho musiet trosku viac potlacit, lebo v skole nebude mat inu moznost. No a teraz po piatich rokoch to jeho kreslenie aj tak vyzera. Vsetko kresli strasne gulate, kazda postavicka ma obrovske okruhle oci (oci v jeho ponimani su velke kruhy bez zreniciek a bez mihalnic), ruky a nohy su palicky s palickami namiesto prstov, proporcie veskere zadne, domy su okruhle, auta su okruhle, okna su okruhle. Najradsej kresli duhy, tymi je posadnuty. Ale ku podivu z vytvarnej vychovy mal na vysvedceni dobru znamku. Ale to zrejme preto, ze ze mali aj vysivanie. To strasne bavi, minule som ho naucila krizikovu techniku, co budu preberat az v tretom rocniku a tak bola ucitelka unesena. Ked jeho strasne bavia farby a to vysivanie je take usporiadane, geometricke. Take echt prenho.

No a s pisanim je to bieda najbiednejsia. Tak ako rychlo sa naucil citat, tak sa teraz nevie naucit pisat. A este k tomu je lavak. Aj so strihanim mal strasne problemy. Ale v skole strihali kazdy den, takze to sa nejako utriaslo.

hecuba
24. jún 2009

To s tou babikou je podarene. A mal pravdu maly.

Vidis, teraz si myslim, ze Parrisov pediater ho preto nechcel odporucit k psychologovi, lebo jemu sa zdal "normalny". Za tu kratku dobu, co sme v ordinacii na kazdorocnej prehliadke komunikuje normalne, ale to preto, ze tohto pediatra doslova miluje a aj pediater je taky velmi bezprostredny. Ked Parris nevidi nijake prekazky v komunikcii, vie byt velmi "charming". Inak sa dost okuna. Tak pediater sa ma spytal, ci Parris hrava "pretend play". No tak taketo hry Parrisa obzvlast bavia. Takze asi v tom to bude.

A inak, este som chcela povedat, ze s disciplinou nam velmi pomohlo, ked sme ho zapisali na Tae Kwon Do. Je to tam take organizovane, vsetko do seba zapada, na blbovinky (typu nepocuvam, lebo som sa zamyslel, zacnem sa z nicoho nic valat alebo rozhadzovat rukami) niet casu, system odmenovania je velmi priehladny, takze si to vie v tej svojej hlave lepsie usporiadat. Navyse je to narocna telesna aktivita, takze domov pride vystaveny a hladny a mne odpadavaju neprijemne 2 hodinky, kedy sa ho snazim nacpat vecerou a nahnat do postele. Aj vcera--u nas su uz prazdniny a bude tam chodit cele leto do mestskeho tabora--rano boli plavat, poobede trening, potom este pohybove hry, zjedol komplet celu desiatu, obed aj olovrant, co som mu nabalila, doma si pytal dalsi olovrant, potom bola vecera--na tanieri zostalo mozno zrniecko ryze, potom chcel pozerat vecernicek a pri pocitaci si este pytal chlieb s maslom. O deviatej bez slova zalahol a o stvrt na desat uz bol tuhy. 🙂

mayap
24. jún 2009

aj môj je pohybovo veľmi nadaný, ako by ani nemal kosti, vkuse robí mlynské kolesá, prekrúca sa na preliezkach, robí roznožky, kotrmelce, skrátka mám pocit, že fičí na baterkách duracel... 😠

s kreslením mal dlho problémy, jeho to skrátka nebavilo. no teraz je expert na autá, tanky a pod. s postavami je to horšie, stále majú čudné proporcie. keď kreslá dom, ten zvládne perfektne no a pri ňom obrovská postava, ktorá má hlavu vyššie, než je strecha domu...

čo sa týka jedenia a obliekania, no sodoma-gomora. on má kopec času, obzerá so dookola, pri jedení neobsedí, stále odbieha.

val223
24. jún 2009

Draha Hecuba, vidis mi vobec pretened game, nic, nas maly vobec hracky nic vsetkomusi mat zvuk tak mame vsetko od leap frog - mozne pocitace to ho bavi. my sme momentalne "posadnuty" kuzelkami - neskutocne v kuse chce ist len ma bowling / co je fest drahe tu v anglicku / tak sme mu lupili Wii - a tam ma bowling ta je z toho uplne vyteseny a stastny.

my piseme naucil sa pisat v troch, i ked pise len ked musi 🙂 a hodinky ho bavia hrozne stale len kolko je hodin v skolke maju take hodinky stare ze sa deti hraju ta nas maly len to

Mayi aj nas maly s obliekanim - zvycajne jak vojaci - poviem mu musi tak musi tak to natiahnem a ideme - esteze tu v anglicku nosia uniformy je to aspon lahsie 🙂

rozmyslame ci ho aj my nedame na futbal - to ho bavi - zeby bol v kolektive snad bude schopny sa zaradit 🙂 najlepsie je ze miluje BALET a Irske Tance - pohyb ma super - no manzel povedal ze nehrozi!!! 🙂 🙂 tak rozmyslam ze ho mozno zapiseme do divadelnej skoly tak dufam tu beru az od 4 rokov / tot za mesiac / tak uvidime

utekam ideme s manzelom do kina prajem krasny vecer - inak tu v Manchestri mame krasne teplo konecne !!!!!!

papapa valika

mayap
25. jún 2009

baby, tak som sa objednala s malým do pedagogicko psycholog. poradne. termín máme v auguste.
ke´d sa ma pýtala prečo sa chcem objednať, tak som len tak všeobecne, že malý je neposedný, ľahko sa rozplače alebo rozhnevá ... a že by som sa radšej o ďalšom výchovnom postupe poradila s odborníkmi, lebo holt nestačíme na to sami...

zuzanamv
autor
25. jún 2009

Mayap,
tak fajn, držím palce, nech ti dobre poradia!

My ideme už 2.júla, tak som hrozne zvedavá, ako to dopadne.

mayap
25. jún 2009

vieš, zuzi, jednoducho už mám dosť tej neistoty. ešte vždy môže byť len hyperaktívny... 😝 😝 😝
a fak dúfam, že poradia ako s ním jednať, lebo ten postup, ktorý sme zvoliiĺi my je zlý...

a vám držim palce nech to dopadne dobre... 😉

zuzanamv
autor
25. jún 2009

Áno, ten pocit neistoty poznám, to je to najhoršie. Potom si človek predstavuje všetko možné...

hecuba
25. jún 2009

Kocky, tak Vam obom drzim palce. Ja som to uz vzdala. Ja sa nikam nepohnem, kym ho neodporuci pediater a ten ho neodporuci na moj podnet. Chcelo by to podnet od ucitelky alebo tak. Sice obe jeho halvne ucitelky mi hned na prvom rodicovskom povedali, ze postrehli, ze Parris je taky troska inaksi, ale neprikladali tomu velky vyznam. To ale nevedia, co si ja (a on) vytrpim pri pisani uloh a pod!!! Ale faktom je, ze sa to vekom zlepsuje. Len sa potom podelte o nejake dobre vychovne metody, tipy.

hecuba
25. jún 2009

Lebo ja ani moj syn nepotrebujeme, aby bol oznackovany, ani mu nechcem na zaklade nejakeho papiera vybavovat osobitne zaobchadzanie v skole. Len by som chcela atmosferu doma spravit troska znesitelnejsou. Dava vam to zmysel?

zuzanamv
autor
25. jún 2009

Hecuba,
ja sa tiež toho trošku obávam, že ak nám diagnózu potvrdia, bude to problém v škôlke, škole, bude to nálepka navždy.
Už som dostala echo, že riaditeľka škôlky niečo vie a nezdá sa jej, že by mal byť integrovaný.
Je to trošku problém s administratívou, lebo jedno integrované dieťa sa berie ako tri "normálne", takže by sa mal znížiť počet detí v triede. No, ani nechcem zatiaľ myslieť na to, že by sme mali hľadať inú škôlku...

val223
25. jún 2009

Zuzi i Mayi, tak drzim palce, tieza poznam tu neistotu.

Hecuba, nas na testu poslala hlavne riaditelka skoly, kedze inteligecne je 3-4 roky dopredu no socialne 1-2 pozadu, tak vlastne skola nas poslala, tak aj myslim ze preto nas tak skoro vzali na testy aj lekar lebo tu to trva aj rok kym ta vezmu a skola tu zacina od 4 tak sa poponahlali.

My sme v norm alnej skolke ale maly bude mat asistentku co mu bude pomahat - hlavne s tymi nestastnymi plienkami ☹ ☹ ze ho prebali aj zoberia na wc kedze doteraz kazdy den ho nechaju pokakaneho vo skolke a mne to lame srdce uz cely rok ☹ ☹

mayap
25. jún 2009

hecuba,
dáva to zmysel, aj mne ide o to, aby ma psychologička troška usmernila pri výchove, čomu by sme sa mali vyhnúť, na čom naopak trvať, ale tak aby syn v tom nemal chaos...

val223
25. jún 2009

Hecuba, chcel;a som este povedat ze ideme s malym pozriet na Tae Kwon Do - jedna z mamiciek zo skolky tam chodi tak ideme pozriet na lekciu zdaema ze co nas maly na to.

hecuba
25. jún 2009

Val, To myslis vazne, ze ho neprebaluju?!! Chuda! No tak potom je najvyssi cas.

No, u nas sa to s tym TKD vyvinulo tak, ze mne sa vzdy zdalo, ze ked si vybije prebytocnu energiu, byva kludnejsi a prijemnejsi, tak reku ho na nieco zapiseme. Najprv chodil este ako babo na plavanie, to ale schytal niekolko nepeknych zapalov a skoncil s ventilacnymi trubickami v oboch uskach, astmou a tahajucimi sa respiracnymi ochoreniami. Potom neskor sme ho dali na gymnastiku. Tu robil s dlshimi prestavkami asi rok a pol, ale nejako ho to nenadchlo a ked sme zistili, ze uz treti turnus robia stale to iste, vybodli sme sa aj na to. To uz bol starsi (mal len nieco cez 5 rokov), tak som parkrat tak nezavazne spomenula doma, ci by sa mu to nepacilo a on hned ze ano. Par spoluziakov to robilo, takze vedel o co ide. Tak som si zajednala lekciu zdarma, hned dostal uniformu, aj sme zaplatili registracny poplatok a islo sa. Mne sa zdalo, ze mu to celkom ide--teda sem-tam nechapal, co od neho chcu, bol popleteny a niekolkokrat mu museli zopakovt instrukcie, ale velmi sa snazil. No a predstav si, ze po hodine ku mne prisiel instruktor, ze maly je nepocuvny a asi je este nezrely na takyto trening. Recepcna si to vypocula, ostala velmi udivena a ze taku situaciu tu teda este nemali, ze by ziacikovi nedali aspon 2 sance 😨 Ja som zostala v takom soku, ze som mu ani nic na to nevedela povedat. Chudak Parris ten vobec nechapal. Pekne sme vratili uniformu, oni nam peniaze. A este v ten den som nasla inu firmu (u nas to nie je problem, v kazdom nakupnom stredisku je aspon jedno 😀), isli sme tam, procedura taka ista, ibaze to ucila mlada kocka, sestra generalneho manazera, ktora po hodine prisla za mnou a povedala, ze nechape, v com bol problem, v tom druhom centre. Po mesiaci sme dostali od nej pohladnicu, ze je taka rada, ze sme nakoniec prisli k nim, ze Parris je jedno vdacne dieta a ze ho ma velmi rada. No, a teraz tam chodi uz treti rok. Urcite nie je najlepsi, vidno, ze je dost nemotorny a pohybuje sa halabala, ale pomalicky napreduje. Priam zboznuje to miesto. A poviem Ti, videla som tam velmi vela deti, ktore boli na tom ovela horsie ako Parris--deti s Downom, aj take co sa cely trening valali niekde v kute, ci chlapec, ktory bo ocividne autista. Ale ani raz som nepocula, ze by rodicom instruktor povedal, toto miesto nie je pre vase dieta. Ako som povedala, nam staci uz len to, ze Parris ma plnohodnotne miesto na aktivny oddych a uci sa, ako sa v zivote presadit, vystupovat trosku sebaistejsie a hlavne posluchat autoritu 😉

val223
25. jún 2009

Joj diky za povzbudenie Hecuba, dufam ze budu mili tam v tom centre ale presne urobim tak jak Ty, vies ked budu mat reci tak pojdeme inde aj tu je toho strasne vela, ale urcite chcem skusit hlavne to Divadlo - Stagecoach sa to tu vola, vies zeby sa mu zdvihlo sebavedomie.

Hecuba, rozprava ti maly po slovensky? my sme prestali rozpravat kvoli autismu - vies zeby sa viac neplietol ked ma taky problem rozpravat - ale niekedy mam pocit ci sme neurobili chybu - i ked moj manzel cisty anglican 🙂 ze naco mu po slovensky i tak tam nebude ☹

S tymi plienkami - tu je zakon ze ucitelka nesmie prebalit plienku / ale pritom ak sa dieta pokaka do nohaviciek tak ho prebalit musi 😠 😠 - to nechapem vobec / uz minule vraveli matky ze v podstate to je zneuzivanie dietata / child abuse / ked ho tak necha 2 hodiny sediet pokakaneho. uz som sa tolko naplakala i nastazovala tohto roku ale jednoducho nam odmietli pomoc ze to je zakon - az tearz kedze uz mame od lekara potvrdenie ze maly je autista tak az teraz nam pomozu - to na nervy dakedy so zakonom, no common sense 🙂

a vobec on nechape plienky kedze nerozlisuje pach ani mokro ci spinavo, tak vlastne nemocnica bude platit jeho asistentke v skole aby ho bravala na vecko aj prezliekala. Lekarui nam povedali ze s plienkami to budeme mat tazke ze vraj to bude dlho trvat / dufam ze nie / ze vlastne on nikdy nepochoppi ze ma pisat lebo mu treba ze to vraj ho jednoducho musime naucit ist pisat kazde dve hodiny minimalne a jednoducho telo sa potom pomaly nauci / to je take tazke kus prijat pre nas /

zuzanamv
autor
25. jún 2009

Uf, Val, to sa strašne zle číta. Ani si to neviem predstaviť, chudáčik malý.
Ale aspoň, že sa to už čoskoro vyrieši!

Mne bolo dnes v škôlke zase dosť nanič. Mali dnes deň so živými zvieratkami. Deti, čo majú doma, doniesli zajačikov, morčatá, psa, rozprávali sa o tom. A Maťa to vôbec nezaujímalo, že "jemu sa zvieratá nepáčia" a chce ísť domov.
On odmieta všetky veci, čo sa iným deťom páčia...

val223
25. jún 2009

Och Zuzi, to mi je luto...velmi dobre poznam ten pocit ☹

my sme boli dnes boli pozriet manzela robili v skole taku letnu fair - tombolu a podobne a bolo tam kopu psov / kedze bolapsia prehliadka / a nas maly total zachvat placu ze mama pes - uplne roztraseny chudacik kedze naneho minulu nedelu vyletel pes a nas maly odvtedy tptal hroza a tu ma skoro kazdy psa 😒

aj v skolke dnes sme dosli a deti k malemu sa mu snazil nieco dohovorit a nas maly utiekol chapal co chcu od neho no nebol schopny sa s nimi hrat - ta tak tazko - i ked si pomaly uz zvykaju ze maly je iny aj ze inak rozprava - nas maly hlasok mu niekdy skace z ticheho do velmi hlasneho - ked je nadseny tak strasne krici hlasom a v kuse si mrmle cosi uz ani neviem dakedy - este aj so sna si rozprava 😒

neviem preco je tak - niekedy ma to posunie tak dolu ☹ ale potom si vzdy poviem ze to mohlo byt horsie

hecuba
25. jún 2009

Tak to teda uz fakt nechapem. A co mensie deti? Teda take, co su este aj standardne v plienkach?! Vtedy to nie je child abuse? Ja viem, zakon je zakon, ale ked to uz aj smiesne znie--prepacte, ale neprebalime vam pokakane dieta, lebo by ste nas mohli udat za pohlavne zneuzivanie.

Inak moja ratolest ma zase vytocila do biela 😠 Prisli sme domov, pytal si olovrant a dohodli sme sa, ze ak sa poponahla, tak po olovrante pojdeme do hrackarstva kupit darcek pre kamarata k narodeninam. Ale ze sa musime sakra ponahlat, mame polhodinku aj s cestou, potom musime varit veceru. Tak ze fajn, pojde sa vycikat a ja nech mu zatial pripravim ten olovrant. Tak preslo 5 minut, nic. Po 10 minutach som pocula, ako splachol. Dalsich 5 minut bolo zase ticho a konecne do 20 miutach sa mu uracilo dolu do kuchyne. Hovorim mu, co si tam tak dlho robil? No on skladal puzzle!!!!! A to ty si zabudol, ked som ti povedala, ze sa musime ponahlat? No,ze on sa poponahla teraz. Hovorim mu, zabudni na to. Baby, mna uz z neho porazi. Toto mam na dennom poriadku. Ked mu nepoviem nic, tak jedna dvojminutova zalezitost mu trva 20 minut. Ked mu poviem, ze sa ponahlame, tak 30 minut. A pritom hodiny pozna. Uz aj minutky sme zaviedli. Absolutne nic nezabera!!! 😠

val223
26. jún 2009

Draha Hecuba, tak dnes mi ho v skolke prebalili -neviem ci to bol jednorazovy zazrak alebo takl smrdel ze ucitelka to nakoniec vzdala 🙂 ☹

Inak aj nas maly ma niekedy fanty - ked sa strasne ponahlame tak on zrazu nechce ist alebo chce ist inou cestou 🙂 i ked sa to stava malokedy - najhorsie je ze beha po ulici alebo na autobusovej zastavke neposedi a beha okolo az omdlievam od strachu a nepomaha ani krik ani "vyhrazky" proste jak mrle v riti a vtedy by som najradsej "zabijala" 😉

inak som uz rozmyslala ze mu kupim presipacie hodiny na 5min a 15min a pol hodiny - teda tri s inou farbou - na kazdej mapisane kolko minut zeby lahsie rozumel cas ze kolko este ostava minut u nas to pouzibaju v skole a celkom sa mi to paci - lahsie mu to romumiet, rozumiet cas myslim. 🙂

ukana
26. jún 2009

baby, dnes bol v spravach, ze tento pan vydal knihu o svojom synovi autistovi.........neviem ako sa vola kniha, ale vsak sa popytajte, aj blog, co ma je zaujimavy..............vlastne v tej knihe budu vsetky tie pribehy z netu 😉
http://bednar.blog.sme.sk/

hecuba
27. jún 2009

Skoda, ze ste prestali s tou slovencinou, Valika. Na Slovensko na dovolenky nechodievate? My sa tam spoza oceana az tak casto nedostaneme ale predsa, maly s nasimi telefonuje, pisu si maily a nasi po anglicky nevedia ani zatat. Ale my na tom nie sme az tak zle ako vy a nas ma jazyky v krvi. Ja som o bilingvalizme pisala rocnikovku na vyske a docitala som sa, ze dieta si to dokaze v hlavicke usporiadat, kludne aj 5-6 jazykov, ale potrebuje v tom system. Prirodzene, ze mu bude chvilu trvat, kym sa v tolkych stimuloch zorientuje, preto aj bilinvalne (a viaclingvalne) deti neskorsie zacinaju hovorit, ale nakoniec to vacsina z nich zvladne. To som sa vtedy ale nezaujimala o deti s psychosocialnymi poruchami. Takze v tom ti poradit naozaj neviem.

Ukana, dakujem. Urcite si to nastudujem.

hecuba
27. jún 2009

Ozaj, ako ste dopadli s tym TKD?

val223
27. jún 2009

Draha Hecuba, este sme neboli na TKD, moja znama my slubila doniest kontakt az na buduci tyzden, tak snad potom dufam.

moja my sme prestali hovorit kedze sme mu nechceli davat vacsi chaos do tej malej hlavky kedze ma take problemy s rozpravanim, ale po slovensky rozumie, vie co rozpravam no nezatne, chodime domov 1x do roka no maly sa boji deticiek ked hovoria k nemu po slovensky - takze neviem, dufam vsak ze zacneme pomaly znova kedze maly na zacina pomaly hovorit cele vety z coho sa velmi tesim 🙂 🙂 🙂 tak snad potom

inak ani nasi nezatnu po anglicky 🙂

urcite dam vediet ako dopadneme s tym TKD

papa

zuzanamv
autor
30. jún 2009

Ahojte,
ako sa mate?
My sme mali fajn vikend, boli sme u kamosky na chalupe, bolo tam dokopy 6 deti a Matko to celkom dobre zvladal, aj nove prostredie aj deti, tak som bola rada.

Uz pozajtra nas caka ta diagnostika, tak zacinam mat trochu bruchabolenie ako to dopadne.
Dam potom vediet.

val223
30. jún 2009

Zuzi drzim palce!!!

Uvidis aspon sa ti ulavi, budete vediet na com ste. A urcite to maly zvladne na jednotku. mas maly bol total super na testoch - tiez som sa bala - a nakoniec nas super prekvapil ako sa dobre spraval.

My tu mame horuco v anglicku tak si uzivame pocasie, este mame 3 tyzdne skolu a potom letime domov na prazdniny, hura!! / uz sa neviem dockat slovenskych halusiek!!!!!! /

mame take pokojne obdobie i ked maly nieco sustavne chce... sme sami - ocino je v Rime - tak v kuse daco ziada niekedy az na nervy / sa schovavam na vecku 🙂 aby aspon kus pokoja - strasne co? i ked mamina tu je tak sa mozem schovat na tych 5min a viem ze je postarane o maleho / som citala ze dieta autisticke ktore je aj velmi inteligentne vyzaduje viac pozornoosti ako 3 deti - a nejak v poslednom case sa to splna, ale asi je to tym ze manzel je prec tak sa v kuse uistuje ze som pri nom. aspon viem ze som tak velmi milovana 🙂

hecuba
30. jún 2009

Ahojte, tak ja som vam este nenapisala, co sa nam stalo v piatok. Minuly tyzden tu do seba vrazili dve supravy metra, 9 mrtvych , 70+ zranenych. Mohli sme sa s manzelom aj na hlavu postavit a nedokazali sme Parrisovi vysvetlit, ze je to len tragicka nehoda, take veci sa nestavaju casto a navyse sa to stalo na linii, ktoru ani nepouzivame--viem, total nelogicky argument, ale uz sme vytahovali vsetko mozne, len aby sme ho upokojili). No, zdalo sa, ze paranoja bola na cas zazehnana. Avsak v piatok (to uz bol piaty den tabora a myslela som, ze na piaty krat si uz aj moj maly idiot savant zapamata, co ma poobede robit) namiesto aby isiel z tabora rovno na trening (je to v tej istej budove, ta ista institucia), on si po tabore sadol na lavicku v prijimacej miestnosti a takmer dve hodiny na mna cakal, instruktori ho aj volali na trening, on odmietol, vraj tu bude iba sediet a cakat na mamu. Ked som ponho o tristvrte na sedem prisla, nasla som ho tam ako kpku nestastia. A namiesto, aby sa na mna hneval, on mi povedal, ze sa strasne bal, kde som, ze myslel, ci aj mna nezabil vlak 😖 Baby, mne prislo az mdlo, este doteraz mi je z toho do revu. A to vsetko preto, ze sa mi nechcelo uz po piaty krat tam poobede telefonovat, nech mu pripomenu, ze ma ist na trening. Ja som si naozaj myslela, ze to vie! Uch, to bola riadna lekcia od zivota--len mi to dobre pripomenulo, ze s mojim synom sa nemam nikdy na nic spoliehat a radsej vyjst z toho ako paranoidna matka, co je vsetkym na smiech. . . 😝

hecuba
30. jún 2009

Valika, v dobrom zavidim to Slovensko. Nam to tento rok nevyjde. Ale prichadza predlzeny vikend a ideme aspon na plaz oslavovat Den nezavislosti. Biedna cena utechy, no ale co narobim?

hecuba
30. jún 2009

Zuzi, aj my drzime palce, a potom sem prid a napis, ako ste dopadli. Mna zaujima, aj ake boli testy a tak.

val223
30. jún 2009

Draha Hecuba, musim priznat ze som rada ze ideme domov no mozem povedat ze sme mali 2 roky prestavku kedy som nebola doma 2 roky a strasne dlho to bolo, ale nedali mi dovolenku v robote takze to neslo az teraz idem v lete myslim po troch rokoch domov / boli sme v oktobri min. roka ale bola zima / tak sa tesim snad bude leto, i ked nemam rada lietanie - naposledy mi bolo tri dni zle v kuse som vracala a manina - Joj Boze, tehotna 🙂 🙂 🙂 /

slubujem ze ak budem jest halusky s bryndzou tak si spomeniem na vas - to myslim v dobrom 🙂 aspon mate plaz, my tu v Manchestri nic, a k moru aspon hodina cesty a manzel radsej cez vikend doma ako sa trepat k moru

inak tu to bolo v spravach o vasom metre, je to strasne teda - take nestastie. ☹

co sa tyka tej paranoidnej mamicky - to plne poznam - hlavne s tymi plienkami co som sa nastazovala - tiez si v skolke myslia ze to kus prehanam - ale radsej pokoj v srdci ako sa trapit ci mu pomozu

inak sme dnes zazili uspech - i ked takyt maly - som vzala Williama k holicovi a neplakal co je fest uspech kedze maly ma total strach z nozniciuek - nas maly ma dlhe blond vlasky - nie kvoli tomu ze sa nam to paci ale ze sa nam ho nedari ostrihat - aspon mi kazdy vravi ake mam krasne dievcatko🙂 🙂 🙂 a pritom maly v kuse v modrom cisty chlapec, no co uz 😉

papa a pekny vecer