Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

moni73
4. aug 2015

@martinka05 aj ja som sa pozrela, co si pisala kusok dozadu.... aj u nas skolka v pohode, sice len 3 roky ale uplne bezproblemove. viem o com pises, dokonale to poznam, len u nas to asi zacalo skor. ja som s nou pobehala vsetkych odbornikov v 6tich rokoch az sme skoncili na psychiatrii, co bolo asi dobre, lebo tam som sa najskor dozvedela, ze ma auti crty. ju vtedy bolelo stale nieco ine, zacalo to ocami... nastupila aj do skoly celkom ok, ale okolo vianoc v prvej nastal zlom a kazde rano revala az do konca druhej triedy. ja som uz z toho bola na prasky, so stiahnutou dusou som sa budila, srdce mi tlklo ako zvon, o pol osmej som uz bola komplet spotena, a aj to sa mi nepodarilo dostat ju do skoly vzdy. vratnicka ju odo mna rano co rano trhala, ja som rozklepana isla do roboty a cakala, kedy mi zavolaju, ze mam pre nu prist... vratnicke som za ten rok a pol doniesla snad 50 bonbonier 🙂 . no a teraz som uz rezignovala ja a tym, ze som bola doma som ju v podstate do skoly nenutila ist... ale ked uz isla, tak zacala dost otvorene strajkovat proti uceniu a bojkotovat vyucko celkovo... inak samozrejme sikovna baba, ved as ide casto ruka v ruke s nadanim... mala mi zacala v 2,5 roku citat. skoro som sa po... a ja som sa hned vtedy docitala, ze tak skore citanie je prejavom autizmu alebo nadania... inak, ak chces, tak radsej ip, nech to tu nezahlcujeme

kiki68
17. aug 2015

autizmus a nadanie idu naozaj ruka v ruke, asi je iba velmi tenka hranica medzi tymkde je to este normal a kde uz zacina urcite spektrum autizmu.
Tie odchody do skoly mi pripominaju mna, to bolo ako it na popravu...akurat,ze sa to kazde rano opakovalo. Ja som mala rada to ucivo,ale ten kolektiv nie. Ten system som neznasala.

amima
17. aug 2015

Ahojte, chcem sa opýtať, ako mám postupovať pri podozrení na túto diagnózu. Čítala som skoro celú túto diskusiu, aj som si dosť poplakala, keďže niektoré Vaše opisy úplne sedeli na môjho staršieho syna. Od malička mám podozrenie, že niečo u neho nie je v poriadku /nenávidí silné zvuky, plač, krik, zvuk vysávača/a čím ďalej, tým viac sa utvrdzujem v tom, že zrejme bude mať Aspegerov syndróm. Som veľmi nešťastná, potrebovala by som poriešiť diagnostiku neviem však, na koho sa obrátiť, či najskôr ísť za pediaričkou alebo či rovno kontraktovať Dr. Jánošíkovú, príp. najskôr hľadať nejakého detského psychológa, či ako.... Pravdou je, že už nechcem dlhšie čakať, potrebujem čo najskôr poradiť ako pristupovať k takémuto dieťaťu, lebo niekedy už pochybujem, či netreba psychológa mne...Ďakujem za Vaše rady

moni73
18. aug 2015

@amima ahoj, ozvi sa rovno janosikovej.... aj tak ma veeelmi dlhe cakacky. Nemozes ale cakat zazraky, ona viacmenej len diagnostikuje, na ine nema cas.

amima
18. aug 2015

@moni73 vdaka, snazim sa jej dovolat na mobilne cislo, zatial neuspesne. Hlavne by som potrebovala nejake rady, ako reagovat v urcitych situaciach. Na koho sa obratit?

sarianah
18. aug 2015

Ahojte dievčatá. Mohla by som Vás poprosiť do IP o kontakt na MUDr. Jánošíkovú. Mám viacej čísiel a neviem ktoré je správne. Bola by som Vám veľmi vďačná..

ancovicka30
18. aug 2015

@amima ak si na FB, pridaj sa do skupiny Aspergerov syndrom, je tam vela ludi (hlavne mamiciek, ale aj dospelych AS, ci ludi co maju pracovne skusenosti s AS), ktori ta budu vediet nasmerovat - aj co sa tyka poradenstva v okoli tvojho bydliska (co sa tyka diagnostiky mna osobne napada jedna psychologicka z Prievidze, ktora pracovala s dr.Janosikovou - ale nepoznam osobne, len som citala dobre referencie:http://www.vidova-psycholog.sk/). Mnoho cennych info sa docitas aj na stranke www.asperger.sk. Okrem toho mozes citat literaturu s touto tematikou - napr. kniha B.Boyd: Vychova ditete s Aspergerovym syndromem, ale aj mnohe ine, je toho vela.

amima
18. aug 2015

@ancovicka30 vdaka. Na FB nie som, ale asi budem musiet, hlavne kvoli tomuto 🙂 S tou psychologickou si mi pomohla, vdaka za tip, ostatne veci som uz skusala na zaklade info z tejto diskusie tu. Diky 🙂

dekys
18. aug 2015

Ahojte len vam chcem poovedat ze my sme sa dovolali hned pani doktorke ,ale ze mame zavcolat az v septembri a na tento rok vobec neobjednava...tak len aby ste vedeli.my uz tam nastastie nemusime ista

amima
18. aug 2015

@dekys no, super... Inak, v akom case si volala - rano alebo kedy je najlepsie, nevies? dik

dekys
18. aug 2015

@amima okolo 10tej to bolo

janulka1985
19. aug 2015

ahojte maminky....kedže je tu toho čítania dosť..mam 4 ročnu dcerku a mam tiež podozrenie na aspergera alebo ADHD.. je tu toho písane o deťoch v školskom veku..moja chodi do školky a opýtam sa či su tu maminy ktore maju dieťa tiež v školke a ma aspergera?? chcela by som sa tiež poradiť..ku psychologičke ideme mame už termin ale určite mi nestanovi diagnozu hned bude to chcieť pozorovanie...prosim ozvite sa....vyčerpana mamina.... ☹

lilimoni
19. aug 2015

@janulka1985 mojej dali steprl ako 5 rocnej a chofila do statnej skolky, teraz do specky 🙂

janulka1985
19. aug 2015

@lilimoni to steprl to je liek?? ako prebiehalo sedenie u psychologičky?? alebo kolko sedení si absolvovala??moja je velmi hyperaktívna a mudra ale vydobíja si zakaždú cenu svoje..

lilimoni
19. aug 2015

@janulka1985 preklep, stempel. Teda, ze uz psychiatricka potvrdila diagnozu. U psychologicky sme boli 5x u takej vseobecnej, ktora hladala pricinu problemu, vyjadrila podozrenie na autizmus. Potom sme boli 7x u specialnej psychologicky, ktora stanovila, ze Asperger. 🙂

janulka1985
19. aug 2015

@lilimoni prosím ťa napíš ako si to ty spozorovala..pri akej situacii alebo od akej situácie si začala mať pochybnosti??moja je hyperaktívna odkedy začala chodiť..

susminka
19. aug 2015

@amima Ahoj, ja by som sa obratila najskor na DR. Janosikovu. Je odbornicka, poradi ti najlepsie. A nielen poradi, urobi aj diagnostiku. My sme so synom chodili vsade mozne aj nemozne, 6 rokov som patrala po diagnoze, dokonca aj za sudnou znalkynou z oblasti detska psychologia sme boli, ale az Janosikova urobila bodku za tym vsetkym. Drzim palce, objednajte sa, aj tak ma dlhe cakacie doby...

lilimoni
19. aug 2015

@janulka1985 tak aj moja ma samodobijaci system v sebe. Prve co mi vrtalo bolo, ze do 3,5 roka nerozpravala. Sustredenie na bode 0. Nevedela pochopit pravidla hry a vsetko si chcela prisposobit podla seba. Ziadny ocny kontakt. Ak ju zaujala rozpravka alebo pesnicka donekonecna to hralo 😒

janulka1985
19. aug 2015

@lilimoni moja Saška si vydobíja všetko za každú cenu rev až hisák ...tiež si prispôsobuje všetko podla seba..malo sa smeje skor je vážna až premýšlavá..vyhadať sa vie s každým autoritu ako nas rodičov nerešpektuje dovoli si aj k babke a dedovi..rozpráva až príliš veľa a také odpovede dáva že ťa zaskoči...pamätá si niektoré situácie aj y pred dvoch rokov ako ma osa uštipla ale pripomenie to v rozhovore ktorý nesuvisí absolutne s temou...vie ublížiť aj druhej dcerke, ale ked jej poviem že idem ju dať preč tete ujovi histericky sa rozplače...to znamená že aspergeri nevedia pochopiť dvojzmysel....

lilimoni
19. aug 2015

@janulka1985 nevedia 😒 nasa tiez ked bolo nieco inak ako by chcela, bola explozia. A zabudla som dodat, je velmi silno ritualna. Nesmieme porusit ritual inak zachvat ako delo a neda si vysvetlit 😒

lillika
19. aug 2015

@janulka1985 Ahoj 🙂.Tiez mam doma dvoch "aspikov" a nieked je to veru riadne na nervy 😝

janulka1985
19. aug 2015

@lilimoni u našej rituály až tak velmi nevnímam...skôr ma vymedzený okruh záujmov...učí sa angličtinu na počítači a vie pri tom presedieť aj 4 hodiny...tablet ju zaujíma a par rozprávok ma rada najviac mišu a mašu...od malička musí mať svojho zajačika Huga v posteli ked nie je hladame po celom byte aby mohla isť spať..vonku na prechádzke vyberá si tie najťažšie cesty vyhladava prekážky...v kolektíve rada rozkazuje...dosť aj gestikuluje povie všetko aj to čo nemá ....sú dni aj pokojnejšie ale sú dni kedy sa nezastaví od rána

janulka1985
19. aug 2015

@lillika ahoj skus aj ty opísať ako a prejavuju... ideme so Saškou 24.8 ku psychologičke lenže ta nam asi hned nepovie jasnu diagnozu....

janulka1985
19. aug 2015

jedno je isté ja som už psychicky unavená..o 2 týždne bude mať narodeniny a to stále s manželom rozmýšlame aký darček jej vybrať aby ju zaujal...ona nevydrží pri nejakej hre dlho vôbec ...stale sa vracia k tým svojim počítač tablet angličtina

lillika
19. aug 2015

@janulka1985 opisat to je dost komplikovane.syn ma skoro 15 a napriklad rozpravat zacal velmi skoro,chodit tiez a mal dost vyhranene zaujmy.Bol v podstate velmi dobre dieta,len som mu vsetko musela zopakovat 100x-mal svoj svet 🙂 .Dg ma AS s nadpriemer.IQ,mierne ADHD a v poslednej dobe sa prejavuje OCD a depresie.Dcerka naopak zacala rozpravat az v 3 a pol roku,chodit v 18mes. atd. Ma diagnostikovane PAS-s najvacsou pravdepodobnostou AS,vyrazne ADHD,poruchy spravania a spanku...
Kazdy je uplne iny,ale tie "aspergerovske crty" maju uplne rovnake 😖 .obaja maju od malicka potrebu nieco zbierat.Nedokazu sa "normalne" hrat (nechapu zmysel hry).Stale dokolecka sa v rozhovoroch vracaju LEN k svojim zaujmom .

janulka1985
19. aug 2015

@lillika moja uz aj 2x zobrala z obchodu bez zaplatenia..stale si da do kosika to iste ze ona to potrebuje ..ked poviem ze toto nie daj to naspat zacne rev a krik...Su dni ked pride ma postiskat sama od seba inokedy nechce vzprieča sa

amima
19. aug 2015

@susminka ano,aj ja to tak citim.Uz sa mi podarilo aj spojit sa s jej sestrickou.Neskutocne dlhe cakacie doby maju,zoberu nas az po Novom roku,prip.o nieco skor za 60 €... Este zvazujem tu sumu,je to dost a nevedela mi povedat,o kolko skor by to bolo...ale hlavne,ze si nas poznacili ☺ a hadam sa coskoro dozvieme,na com sme

luna303
19. aug 2015

@amima ajoj, tiež čakáme už na druhý termín k Jánošíkovej. Boli sme u nej tento rok v máji a malú chce ešte vidieť do konca roka, ale stále sme len v poradovníku. Má toho hrozne veľa, ale dúfam, že nás teda vezme. Môžem sa opýtať koľko má tvoj syn?

amima
20. aug 2015

Ma 5 rokov a my mame poodozrenie aj na ADHD, riesime aj toto,hladame neurologa a psychiatra ana potvrdenie/vylucenie diagnozy...