Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

moni73
4. dec 2015

@mummy01 ani neuvazuj, strata casu 😠 tato skola preferuje bezne sikovne bezproblemove deti. klasickych jednotkarov, dokonca biflosov. ked sa dieta vymyka, nevedia co s nim 😒

akvi
4. dec 2015

@mummy01 ucit doma nemusi byt vobec zle..a v BA mate niekolko komunit, co su na domacom vzdelavani a stretavaju sa, resp. mam pocit, ze maju aj nejaku ucitelku a rodicia chodia do prace.. Ak budes zvazovat tuto moznost, tak mi napis IP, mozem ti pozistovat podrobnosti .. Ak by sme my nemali nasu skolu, tak ja by som sla touto cestou urcite..

mummy01
5. dec 2015

@moni73
@akvi ja niesom praveze z BA ale zo Senca,do BA vodim maleho do skolky uz druhy rok ale fakt uz z toho padam na hubu. Ja som uz absolvovala par stretiek a ak by som to mala zhrnut tak si nikto nechce komplikovat zivot s dietatom ako je moj syn takze bud mi radia ucit ho doma alebo skolu pre autistov (on je ale nadany aspik) alebo skolu pre nadane deti...proste len aby som ho nedajboh nedala do skoly s ktorou prave rokujem. Pride mi to nefer lebo ani na jednom stretnuti nemali zaujem mojho syna vidiet. A ja momentalne nemam ziaden dovod ho do skoly nedat. Nema poruchu ucenia ani spravania,je dosledny,nekonfliktny,spolupracuje,bazi po novych informaciach a on do skoly chce ist. Aj ked s detmi nekomunikuje tak ich dosledne sleduje a je v ich spolocnosti vpodstate rad. O tom ze je aspik som zatial v ziadnej skole nepovedala a odmietaju nas aj tak,staci spomenut elekt.mutizmus,tazsiu adaptaciu a utiahnutost.
Domace vzdelavanie ja osobne povazujem momentalne za krajne riesenie ale tak ak mozes posli mi info,rada si prestudujem aj tuto moznost.

loginexistuje
5. dec 2015

@mummy01 a ktoru skolu mate ako spadovu? no ako toto su tazke oriesky ... poviem ti ja som skusala viacero skol v BA /Jelenia a pod./ a nic .. potom sme nasli Paneuropsku v Ruzovej doline a tam chodi ale to je sukromna.

mummy01
5. dec 2015

@loginexistuje nasa spadova je na Tajovskeho v Senci-je to skola ktora dokonale ignoruje deti odlisne. Aj na Jelenej som bola,s Teplickou som komunikovala,aj s Cenadou davnejsie,momentalne som bola na stretku so sukromnou novovznikajucou v Senci a zatial nic...Ja zacinam premyslat ze sa pojdem pozriet aj na Mokrohajsku. Paneuropsku mi uz niekto spominal tusim...kolko sa tam plati?

loginexistuje
5. dec 2015

@mummy01 http://www.paneuroszs.sk/o-skole/2015-09-29-11-... plus asi vam bude treba lopopeda to sa priplaca a aj asistent sa priplaca...

este je v Petrzke Intelekt ale to je tiez sukromne, Tajovskeho to ani neuvazuj pri inom dietati, my sme este skusali aj waldorfsku ale to tiez nic ...

mna by celkom zaujimalo ako je to na tej morkohajskej ked budes mat info posun mi ho prosim ...

este je pre deti s poruchami reci na vlasteneckom namesti ale tam ako povies ze aspik tak nic ..

ja som myslela ze ta nova sukromna v Senci by mala byt aj pre taketo deticky .. ale tak asi az tak nie ... ked pises ze nic..

mummy01
5. dec 2015

@loginexistuje ja budem volat na Mokrohajsku v pondelok...potom sem hodim info. Tajovskeho- chodi tam dcera a uz len cakam kedy ju odtial budem muset zobrat prec,aj ona je pravdepodobne aspik. Zatial zvlada lebo ona je prisposobivejsia a komunikuje.
A ta suktomna v Senci...no ja neviem,mam velmi zmiesane pocity lebo to co maju na stranke sa absolutne nezhodovalo s tym ako na mna posobili zakladatelky na osobnom stretku. Mam tu skolu ale blizko domu co by bola vzhladom na zdrav.stav maleho vyhoda...ale ani oni ho velmi nechcu.

moni73
5. dec 2015

@loginexistuje waldorfska nie? tu som si nechavala v talone... ja som tiez obehala cenadu, halkovu (autisti aj s normointelektom), spadovu

loginexistuje
5. dec 2015

@moni73 na waldorsfku sa min. rok hlasilo 4 krat tolko deti ako mohli prijat absolvovali sme trojkolove prijimacie konanie tam a nedostali sme sa pre nedostatok miesta.... oni si deti vyberaju ... ja som ju velmi chcela ...

bebe02
5. dec 2015

@moni73
@loginexistuje
@moni73 Prosim, napisete svoje skusenosti so skolami? Tiez hladam, kam umiestnit dieta.
Preco nie Cenada a Waldorfska skola?
Co si myslite o Halkovej?

loginexistuje
5. dec 2015

@bebe02 k waldorfskej som ti pisala vyssie Cenada co ja viem auti deti velmi nie maju problem aj s ADHD s nadpriemernym intelektom ...

Halkova neviem ti povedat ostatne nas odmietli /Jelenia, Vlastenecke atd.../

bebe02
5. dec 2015

@loginexistuje Ako zdovodnili tie skoly svoje odmietnutie?

loginexistuje
5. dec 2015

@bebe02 nikto ta nie je povinny zobrat ak pod neho nespadas podla trvaleho pobytu .. v BA maju aj statne klasicke zakladky problem dneska zobrat dieta mimo obvod.... cize odovodnia to ako nedostatok miesta.. niektore ale maju napisane ze deti s poruchou auti spektra alebo ADHD neberu /napr. to vlastenecke/ inak ani niektore sukromne tieto deti neberu ... a neintegruju ..

ja som uz postupila vyssi level nervovania sa s nasim skolstvom riesim mu asistentku aby som ju nemusela platit sama .. narok ma vsetky papiere posudky ... a aj tak nic z toho .. riesim to na ministerstve... proste integracia u nas v skolstve je na piiiip....

mummy01
5. dec 2015

@loginexistuje cenada neberie auti deti? Ja som tam bola s dcerou,je tomu sice uz 3roky ale vtedy brali aspikov s nadanim.

bebe02
5. dec 2015

@loginexistuje Ach, to je des. Nas to asi bude tiez cakat, zhananie asistentky. Len ked tak sledujem, ako to tu (ne)funguje, je mi z toho smutno.

loginexistuje
5. dec 2015

@mummy01 ja viem tak ze oni maju obmedzene prijimanie tychto deti tusim max dve v triede mozu byt a vyberaju a este viem od jednej maminky co tam ma uz dieta na prvom stupni ze maju tam dost problemy a tlacia ich do toho ze nemoze tam chodit denne hocikedy volaju nech pre neho dojde a tak ...
bavili sme sa o tom osobne teraz na jesen ...
tu nemam osobnu skusenost teda len takto sprostredkovanu resp. este od jednej nezvisle som pocula ze sa to tam zhorsilo...

moni73
5. dec 2015

cenada by mi dceru zobrala, velmi vaham ja. peniaze, vzdialenost, nezaistena kazdodenna dochadzka

halkova posobila na mna dost auti, detom s as sa vraj velmi neodporuca, lebo nebudu mat tie spravne vzory spravania

spadova dieta s as nechce, vraj by s nim nevedeli pracovat... podla mna kecy, tiez ju ani vidiet nechceli. ale budem stat proti vetru?!

teplicku som vysvetlila

mummy01
5. dec 2015

@loginexistuje
@moni73 ja som sa na tuto temu rozpravala aj s dr. Janosikovou aj s vedenim speci skolky kde chodime a obe strany mi radia nedavat maleho ani do auti skoly a ani do ziadnej s velmi speci zameranim prave kvoli tomu ze tam aspik nevidi ten spravny priklad socialneho a emocneho spravania. Neviem ako vase deti ale moj syn je pozorovaci typ, on strasne vsetko potichu sleduje a verim tomu ze ak by bol v beznej skole pomohlo by mu to ziskat socialne viac. Ale ja mam tiez pocit ze bucham hlavou do muru ☹ a este mi na kazdom stretku ktore som mala ci uz kvoli skole alebo diagnostike kazdy vravel ze mi maleho budu v skole sikanovat. Este do skoly ani nechodi a ja uz mam normalne nocne mory z toho ako mu okolie ublizuje.

kofa77
5. dec 2015

Syn chodi do klasickej, tu aj tak nic speci nie je.ale zas ta nasa skola je asi kvalitna, aj teraz je v prvej 3... Patri medzi velke skoly, ale maju fajn skolsku psychologicku, koordinatora pre integraciu, nasa ucitelka je tiez vyborna, syn dokonca nie je zatial ani integrovany, on je tak liznuty AS, zatial zvlada bez nejakych zadrhelov skolu. K nadanym, v meste je pri klasickej skole zriadena paralelne aj taka trieda, ale teda nie v tej nasej skole, ale tam som sa rozhodla ho nedavat.
Inak od tohto sk.roku je vraj normativ rovnaky pre klasickeho ziaka, aj pre integrovaneho. Tym padom mozno skoly uz nemaju zaujem, kedze financne si "neprilepsia", ale pracu navyse s tym maju...
Co by som asi robila ja, ak by som isla na zapis do skoly, oznamila by som im len nevyhnutne info, zdravotne postihnutie, vazne diagnozy. Inac nic, ziadne ze dieta je cojaviem uzkostlive, tazko prisposobive a pod. A tiez, pokial nema ofiko papier o AS, ani to by som nevravela zo zaciatku. Oni su tam v tych skolach z toho prelaknuti a cakaju ktovie co.. A pritom aj klasicke deti su vselijake, to sa vsetko moze "postupne" a za pochodu odhalovat, ked uz tam dieta bude...skratka info filtrovat a vypustat postupne.

kofa77
5. dec 2015

@mummy01 a neuvazovala si o tzv. Logo triede? Je tam malo ziacikov, do 8-10 max., prisposobuju sa im maximalne, venuju sa im odbornici logopedi... Aspon tu u nas taka je. A ze je tam nieco ako AS by si nespomenula. Zatial. Jasne, iq nadpriemer tam asi nebude, ale primarne ide o to, aby syn chodil do skoly spokojny a stastny, ak sa da pri AS hovorit o nejakom pocite stastia...a sikana v takej triede myslim a co viem nehrozi.

mummy01
5. dec 2015

@kofa77 mne by nevadila logo trieda ale ja viem len o Jelenej a potom vlastenecke nam....poznas este nejaku?

kofa77
5. dec 2015

@mummy01 aha, nie som z BA. cize uz si s nimi hovoria a odmietli.. Vies co, mne by sa pozdavalo aj domace ucenie vo vasom pripade. Aa nech idu vsetci do prdele, idu sa pototo z vselijakych odkundesov, ale o nase deti zaujem nemaju..😣

moni73
6. dec 2015

@mummy01 statne: zs kuliskova a zs drienova by mali mat triedy pre deti s poruchami reci;
sukromne: cenada, paneuropska (neviem ci je to ta s dr. sedibovou), narnia a potom spominana waldorfska
ja keby som vyberala teraz, tak davam dceru do klasickej zs, spytala by som sa na ucitelky buducich prvakov a isla na pokec s kazdou z nich. na teplickej su 2 super ucky, ale maju 3.4. rocnik. takze by som vyskusala, prip. dala spojit 1. a 2. rocnik a keby to neslo, hladala nieco ine. ked najdes super ucku, mas vyhrate a je jedno na akej skole.
ja dceru "ponukam" ucitelom na facebooku, zatial sa mi nedari... je to cele na prd...)
@kofa77 ozaj, nasla som medzi ucitelmi jednu "nasu krvnu skupinu" na vychode - 2. stupen, pozriem este mesto

mummy01
6. dec 2015

@kofa77 ved prave...keby bol maly neprispisobivy alebo ment.pozadu ze nechape kde je sever alebo agresivny tak nepoviem. Ale je to extremne sikovny chalan,mudry, prisposobi sa a ma zaujem o vsetko co sa okolo neho deje...len potrebuje socialne zazemie a pochopenie pre mutizmus. A ja si fakt neviem predstavit nechat ho doma,mohla by som sice uspokojit jeho socialne a emocne potreby ale ako sa nauci existovat v beznom svete potom? On na tom nieje tak ze by nedokazal v buducnosti fungovat plnohodnotne a samostatne.

tin007
6. dec 2015

@mummy01 Narnia berie deti s AS; kamaratka tam ma dceru uz na druhom stupni, ktora je aspik a chvali si. Samozrejme, musia riesit rozne situacie, ale v skole su na to zvyknuti a vychadzaju v ustrety; napr. jej dcera pise neiktore testy u sko. psychologicky, nepise ich v triede, ma dovolene sa ist obcas poprechadzat po chodbe, ked to oznami ucitelke.

kacena4
6. dec 2015

@mummy01 cafko zasa som si vas trosku precitala a ano ta druha skola co je u nas v PK je Narnia elokovane pracovisko pod ba a je super ako som uz spominala http://www.narniapk.sk/o-skole/ucitelia/ tu je na nu link. mna zaujali ucitelia co tam ucia vacsinou su to nejaky speci ludia ktory robia s detmi s nejakymi poruchami (najma reci) - niektorych poznam osobne, alebo sme k nim chodili so synom napr. k tej pavlovej. jedine co ma od tej skoly odradza je 110€ mesacne. ale prave sme sa o tom s mm rozpravali ze ak mam platit jazykara (kedze sme s mm negramotny na jazyky) tak ma to vyjde na rovnako a v tejto skole ti dieta v 4rocniku zvladne vyucbu predmetu (ineho nie ANJ) v v anglickom jazyku. tak vymakano sa pripravuju v skole a postupne priberaju dalsie predmety kazdy rok. takze ked skonci v 9ne tak by mal vediet super jazyk. co my doma to dieta nenaucime s mm. normalne nad tym zacinam uvazovat. ucim mi tam kamoska a chodia jej tam aj deti a chvali si sposob vyucby
no vcul som na pomykove ci do pripravky a potom sem, alebo rovno sem ☹ ach jaj este ze je zapis az v aprili a dovtedy sa da rozhodnut 😝
inak z valstnej skusenosti cestovat s dietatom kazdy den do ba (zo senca, pk) total nezmysel, vycerpavajuce pre dieta aj rodica) - spravila to kamoska a po roku to zmenili a nasli si skolu tu v pk, lebo boli vsetci vycerpani z toho cestovania v tych zapchach rano aj vecer najma v zime to bol des
ozaj a ta mokrohajska. chodil mi tam chlapcek co som mala. po pravde. ak mas maleho s nadpriemernych IQ tak sa tam bude nudit (moj nazor) jedine ze by sa mu spravil IVP podla jeho intelektu, pretoze na mokrohajskej su casto skombinovane diagnozy. t.j. okrem telesneho postihu tam maju deti problem aj s intelektom. netvrdim ze su v jednej triede s roznym IQ, ale aj tie tazsie chapajuce deti, dis-kove ci inak tazsie zvladajuce ucivo su v beznej triede (tot moj nazor). mozno som to hnusne napisala, mozno trosku prifukla ale neviem ako to vhodne napisat.... ja osobne by som mojho aspika na mokrohajsku NIKDY nedala (uz len to dochadzanie cez celu ba) ☹ tam su deti z tazsimi postihmi.

kacena4
6. dec 2015

ty brdo jak som sa rozkecala

bebe02
6. dec 2015

@tin007 A ma aj asistentku? Da sa vobec mat v Narnii asistenta pre dieta?

mummy01
7. dec 2015

@kacena4 ja som vzdy rada ked napises 😉 No momentalne ani spat nemozem ako tuho stale premyslam co s malym. Hrozne je hlavne to ze ja neprihluadam len na AS ale musim aj na el.mutizmus,aj na intelekt-lebo ked sa zamyslim nad jeho buducnostou tak proste chcem aj nadanie rozvyjat lebo bude mu to len dobre ak bude v niecom fakt dobry ale musim aj na zdravotne problemy prihliadat...a tak fakt neviem co mam robit. Ja viem co znamena chodit do Ba,viem ze to bude hrozne a rada by som sa tomu vyhla ale ani PK pre mna nieje uplne dobre riesenie lebo tam mi moc manzel nepomoze s vodenim lebo rano ist do Blavy cez Pezinok je samovrazda. Senec je zabity,0 bodov tu a potom dedinske skoly ale tak daleko este niesom v zistovani. Akurat si hladam info o tom domacom vzdelavani ale stale to je pre mna len krajne riesenie. Skusim tu Narniu kuknut...ale nieje to cirkevna skola? Ale zasa platit skolne a este dochadzat,ja neviem ci to zvladneme aj financne.

kofa77
7. dec 2015

@mummy01 a ako sa prejavuje ako AS? riesila by som asi , co sa ma najskor riesit a podla toho hladala skolu, resp. ucitelku. cize asi el. mutizmus, lebo bez toho sa nepohne v skole asi dalej, aj ked je bystry, nie? lebo aj v beznej skole sa moze rozvijat, len asi poriesit tu rec najprv, nie? len nahlas rozmyslam, mate to komplikovane veru. drzim palce v kazdom pripade. ono veci sa javia zlozito casto, nakoneic to ale dopadne ovela lepsie 🙂
zdrav. postih neviem, co ma, ale tam viete, ake ma limity, tam by mal asi v kazdej indiv. pristup, z titulu toho postihnu, ci nie?

a dedinske skoly tiez nie su zle, ale musite hladat asi ucitelku, nie skolu.