Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

mummy01
7. dec 2015

@kofa77 co sa tyka AS tak prave ten mutizmus je jeden z priznakov...aj ked to nieje u aspikov bezne. A u nas je to dalej introvertnost,potreba mat vsetko pod kontrolou,perfekcionizmus,z toho potom vychadza uzkost a frustracia ak sa stane nieco necakane,ak sa musi prisposobit niecomu s cim on nesuhlasi. On je mimo domu-v skolke uplne bezemocny,trocha ako robot,urobi co od neho chcu,zje jedlo aj ked mu nechuti,robi co sa od neho ocakava ale nieje spontanny. A potom sa v nom hromadi stres a uzkost ktoru nevie spracovat a tak mame doma vybuchy emocii,zlosti a tym ze v skolke nerozprava tak doma rozprava az privelmi a neustale,strhava na seba pozornost. Deti skor ignoruje,nema kamarata a mam pocit zatial ze po nom ani netuzi. A potom ma take rozne specialitky ako nikto ho nesmie vidiet pouzit WC,aj na navsteve ci hocikde mu musim strazit dvere,v skolke to bolo hrozne,odmietal tam cikat.Co sa mutizmu tyka tak sa to moze zlepsit ale aj nemusi. Preto potrebuje v skole nahradne riesenie komunikacie. Zdravotne by potreboval skolu co najbizsie bydlisku.

kacena4
7. dec 2015

@mummy01 a neuvazovala si nad pripravnym rocnikom?? kde by sa vlastne "adaptoval" a ty by si uvidela ako na tom je ci je zreli do skoly ci by zvladom obycajnu skolu kolektiv alebo nie a podla toho by si potom hladala uz "speci" skolu podla jeho potrieb. moja ma tiez poruchu reci, as zatial nemame na papieri ale uz som rozhodnuta do pripravneho rocnika a potom asi do narnie ak budeme zvladat financne kvoli pristupu a vzdelanosti ucitelov. tiez som to preberala s jednym tatinom co ma tiez chlapceka s poruchou reci rovnako stareho ako je moja dcerka. tiez uvazuju nad narniou, kvoli individualnemu prisputu k ziakovi. a ano je cirkevna, ale chodia na nu rozne deti a napr. vyucuje sa na nej aj ine nabozenstvo. mne osobne to neprekaza, aspon sa deti ucia moralke od malicka a tolerancii...

mummy01
7. dec 2015

@kacena4 lenze kde najdem nulty rocnik? V Ba ano...napr. Jelenia ale tu je zasa problem ze sa potom fakt bude v prvom rocniku nudit,bude demotivovany a to mi povedala aj Janosikova ze intelektovo by mu odklad ublizil a socialne by mu to vpodstate nepomohlo. Ze je proste iny a iny v porovnani s beznymi detmi bude vzdy. Uzavreli sme to stym ze je mu odklad uplne zbytocny a problem zo zaskolenim nam to nevyriesi. A dalsia vec je adaptacia. Nulty rocnik by mal vyznam vtedy ak by bol na skole kde bude pokracovat dalej. Ak ho po roku vezmem a dam zasa do inej skoly a ineho kolektivu tak to ho uplne odrovnam. Jemu totiz trva zhruba rok kym si zvykne...

kacena4
7. dec 2015

@mummy01 aha, tak to je ine ak to neodporucila janosikova, nam to napr. cincurova odporucila ☹. to je pravda je to nema vyznam tiez mi to tak povedala. ja som myslela kvoli tej reci ze ci to nema vyznam ale ak je ostatne popredu tak radsej do normalnej skoly. drzim palceky nech najdete nejaku ktora mu bude vyhovovat neskusala si senec + asistenta?? neviem kolko tam mate skol ale mal by tam spoluziakov zo skolky nie? najmenej stresu ☹ je to tazke poznam to moj prechadzal zmenami rocnikov/skolami tiez velmi tazko. este ma napadlo v pk v skole na bielenisku mavaju triedu pre nadane deti. neviem ci sa bude otvarat rocnik (niekedy sa otvara niekedy nie, treba si to zistit). moj tam chodil pred par rokmi. bolo total super. http://www.zsnabielenisku.sk/index.php?action=s... v triede do 10deti iny pristup ucivo ..... len neviem ci otvaraju 1.triedu robia sa tam testy prijimacky

pencil
7. dec 2015

@mummy01 ahoj, tak s tymi nultymi rocnikmi je to zaujimave. Na Jeleniu urcite nie, lebo to je hlavne pre deti s odlozenou skolskou dochadzkou, nezrele deti a s poruchami komunikacie (nie AS, ale dyslalie, dysfazie..) a preberaju tam ucivo prveho rocnika pomalsie a je to nabeh na prvy rocnik. Tam by sa ti ozaj nudilo dieta.

Potom su tu ale nulte rocniky, ktory ma napr. Cenada a to je pre nadane deti, tam sa ti nestane to co na Jelenej, to je tematicky zamerane na rozvoj a hodne na AS deti, cize po nastupe do prveho rocnika sa ti dieta rozhodne nudit nebude. Obdobne je to aj v inej sukromnej skole, ktora ma nulty rocnik (napr. Harmonia), preberaju temy a poobede tie temy preberaju v AJ jazyku, nie je to pomale preberanie uciva prveho rocnika, takze to opat nehrozi. Tiez si vyberaju skor nadanejsie deti.

tin007
7. dec 2015

@bebe02 Nie, bez asistenta.

pencil
7. dec 2015

@mummy01 a este su pripravne rocniky v inych skolach v BA, len teraz si za svet nespomeniem, ze ako sa volaju 🙂

su to pripravne rocniky zvycajne bilingvalnych skol, alebo sukromnych skol, ktore su zamerane na jazyky, prirodne vedy a pod. tam sa v pripravnom rocniku, okrem grafomotoriky, rozoberaju aj ine temy, nie je to len nacvik prveho rocnika

pencil
7. dec 2015

@mummy01 za zmienku urcite stoji pripravny rocnik v montessori skole a na tu dalsiu si teraz za svet nespomeniem.. no sediviem, lepsie to uz nebude 😉

tin007
8. dec 2015

@mummy01 v Petrzalke je este sukromna ZS Felix http://www.skolafelix.sk/ ale podla vsetkeho je o nich taky obrovsky zaujem, ze uz teraz zapisuju 3-4 rocne deti do poradovnika :(

mummy01
8. dec 2015

@tin007 ano,uz som pozerala ich stranku ale to skolne je pre mna uz privela

mummy01
13. dec 2015

Ake mate skusenosti pri aspikoch s liekmi typu Trifed alebo Dithiaden? Nepostrehli ste pri uzivani vyraznu zmenu v spravani k horsiemu? Lebo pru Trifede bol maly ako vymeneny-extremne podrazdeny,zurivy a teraz uziva Dithiaden a musela som vysadit lebo detto...

martinka05
13. dec 2015

@mummy01 moja ma AS a po trifede stale spala, dr. mi vravela ,ze niektore deti po nom spia a niektore su hyperaktivne.

mummy01
13. dec 2015

@martinka05 skor o to spravanie mi ide,viem ze utlmuje a aj maly bol unaveny az strach ale tie zmeny v spravani boli velmi vyrazne. Ked vysadim tak je zasa vsetko po starom

martinka05
13. dec 2015

@mummy01 u nás bol len ten spánok, zmeny v správaní som nepostrehla

ahojcek
15. dec 2015

Ahojte,

ak môžem, pridám sa aj ja - zdá sa, že obe naše deti majú PAS. Mladší už má potvrdený AS, starší je v procese diagnostiky, podľa pani Šedibovej "vyzerá na tom rovnako". Teraz čakáme na podrobné výsledky z gastra, následne chcem dať vyšetriť opioidné peptidy + absolvovať psychiatrické vyšetrenie (aby tomu aj pediater uveril - musí vidieť pečiatku s podpisom MUDr.) a potom začať s GFCG. Taký je zatiaľ môj plán 🙂.

@mummy01, teoreticky môžete vyskúšať ZŠ na Hrdličkovej v BA (pre deti s poruchou sluchu) - už druhý rok tam majú experiment: v triede je málo detí, z toho cca dve majú poruchu sluchu, ostatné sú bežné. V súčasnosti sú obe experimentálne triedy prvými ročníkmi. Minulý rok začali prípravným ročníkom, tento rok začali v druhej triede rovno prvým ročníkom (takmer do začiatku školského roka som však nevedela, čím začnú). Náš starší syn tam začal chodiť tento rok. Má aj poruchu sluchu (komunikuje slovne, ak mu vypadne nejaké naslúchadlo, pomáha si odzeraním; posunky neovláda) aj vyzerá, že má PAS. Individuálnu logopédiu má 2x týždenne v rozvrhu + predmet Komunikácia 1xt (neviem, či by mohli dať individuálnu logopédiu do rozvrhu aj dieťaťu, ktoré má "iba" PAS - teoreticky možno keby malo NKS?). V triede je ich 6. Triednu aj vychovávateľku majú super 🙂. Ranné dochádzanie: od cca 0:45 až po cca 1:45 (podľa času a stavu obchvatu). V tejto škole mi syn išiel v komunikácii veľmi dopredu 🙂 - okrem nových kvalitných naslúchadielok určite svoje robí aj menší kolektív bežných detí. Vrelo odporúčam 😎.

Trifed sme mali predpísaný nedávno. Po troch dňoch som našla o ňom diskusiu tu na MK a hneď mi bolo jasné, prečo mi po prvej dávne bleskurýchlo zaspal cez deň a po poslednej som sa čudovala, prečo je nepríjemný, keď nemá doma brata (bol v škole) - keď je doma sám, zvyčajne je kľudný (ináč sa spolu šalia). Vysadila som ho a na uvoľnenia nosa som mu dala tabletky nasivin - zabudla som, že ten nám na to v pohode zaberá.

mummy01
15. dec 2015

@ahojcek uz som to konzultovala s pediatrickou a vraj iste male percento ludi moze mat takeho bizardne neziaduce ucinky ako zmena nalad,nepokoj,zachvaty hnevu a ze v ziadnom pripade uz nesmie ani dithiaden ani trifed uzivat.
No hrdlickova je na kramaroch ak sa nemylim...fuuuu tak to je s dochadzanim cele zle. Ale uz mi tu skolu aj v skolke spominali,urcite zvazim. Ale budem si musiet dat zalezat lebo mne maly nechce vobec chodit do skoly,vraj preti ze nechce byt s detmi,vraj mu vadia a nechce ani kamaratov. Tak vyhlasil ze nebude oslavovat svoje 6-te narodeniny kvoli tomu lebo nechce ist do skoly☹

akvi
15. dec 2015

@mummy01 tak toto aj moj mal, ze nechcel ist do skoly, vsetky deti v predskolskej sa tesili, len moj syn nie.. Ked sa ho niekto opytal, ci sa tesi do skoly, tak len oci prevratil... a dodnes nerad chodi, aj ked teda, ked frfle, tak mu poviem, ze ved mozeme zmenit skolu, tak chyta hysak, ze to nieeeee...Lebo vie, ze ta ich skola je este veeelmi prijatelna, oproti klasike.. Ale tak principialne by skolu najradsej zrusil..

Inak baby, to preco beriete ten Trifed?

kofa77
15. dec 2015

@mummy01 hlasim sa do partie, ani u nas sa nekonalo tesenie do skoly a celkovo frfle. Ale ked uz v nej je, tak zhodnoti, ze sa da.ale len ked ma naladu, inac aj detom spoluziakom hovoril, ze skola je blud a smrrrrt😁 a ako predskolal vyhlasoval ziada skola, ziadne ulohy, ziadne hlasenie sa.

mummy01
15. dec 2015

@kofa77 no mojmu nevadia ulohy ani ucenie,na to sa tesi ale tie deti...z nich ma paniku. On ich ani v skolke nemusi,vobec sa s nimi nehra,nekomunikuje akoby tam ani neboli. Poslednu dobu bol velmi frustrovany,nervozny,teraz ochorel tak sme doma a povedal mi ze on si prial byt chory lebo potreboval byt doma a sam. Aj sa ukludnil. On je rad sam,neznesie ked ho niekto vyrusuje,chyta,rozprava,berie mu veci...je z toho mimo a to ja neviem ako on bude fungovat v skole. On sam citi a vie ze to nieje miesto prenho. V skolke este nejako prezije,aj ked to dava s "odretymi usami" ale tam je 8deti v triede a dost mu vychadzaju v ustrety .
@akvi my sme mali trifed pri neutichajucom kasli pri zapale pluc

mummy01
15. dec 2015

@kofa77 to som tym chcela povedat ze to nieje take to frflanie na skolu a skola je fuj ale on dal so mnou uplne vyzrety uprimny rozhovor o tom ze on sa deti boji a nechce byt s nimi a ze on bude chodit do skoly iba ak tam nebudu ziadne deti.

ahojcek
16. dec 2015

@mummy01: ... keď je to ťažké odlíšiť u dieťaťa s AS, či je náladové kvôli AS alebo liekom. Ale ten "obedný" spánok po prvej dávke Trifed-u ma fest prekvapil. Také rýchle zaspanie som už dávno nezažila. Som zvedavá, čo na to pediater (tipujem, že to skôr zahovorí). Minimálne ho popýtam, aby si zaznačil, že Trifed vrámci možností "nechcem".

škola: starší mal nedávno sedem. Minulý rok som sa mu bála čokoľvek hovoriť o škole - v podstate prešiel do školy "len tak" = bez jej vychvaľovania či strašenia. Jednoducho na jar sme sa boli pozrieť na Hrdličkovej, chvíľku som špekulovala a keďže som nechcela prísť o jedno z dvoch miest pre deti s poruchou sluchu, tak som ho tam prihlásila. Synovi som to predložila ako fakt, on to tak aj prijal. Bála som sa mu aj povedať, že jeho najlepší kamarát zo škôlky (s AS) s ním nebude - to len tak opatrne cez prázdniny (tiež oznámenie faktu). V júni sme kúpili školskú tašku - vybral si sám (škoda, že som ho nevedela presvedčiť, že iba skúšame a kúpime na nete). Veľmi som sa bála, ako bude v škole (v škôlke mal takmer celé dva roky "hnedé nehody" - veľmi často, takmer denne (jeho to netankovalo) - UFF - nástupom do školy to doslova uťalo 🙂; ráno sa vzpieral, že nechce ísť do triedy, lebo: 1. sú tam deti aj z inej triedy, 2. lebo jeho najlepší kamarát je už tam - v škole sa to stalo iba raz, lebo sme prišli neskôr a on chcel byť prvý). Začiatok školy: povedala som mu iba to, že sa tam bude učiť nové veci, čítať, počítať a iné zaujímavosti. Žiadna ďalšia príprava. Neodvážila som sa - aby neprotestoval. Prvé týždne tam bol za tichého chlapčeka, teraz sa už odviazal a je z neho poriadny srandista. Občas sa im urazí, ale triedna aj vychovávateľka už vedia ako na neho - všetci si zvykli na jeho "špeciality". Zatiaľ sa opatrne teším. Včera prvýkrát hodil silný odpor voči písaniu DÚ - donedávna ich písal s radosťou (často si sám vymýšľa úlohy). Jediné, čo sa mi nepáči, je to, že v škole sa na neho začali baliť divné protesty, odvrávanie a frfľanie. Dochádzanie do školy: nooo ... je to dosť náročné. Odkedy sme začali chodiť na Hrdličkovu, staršieho zobudím ráno úplne v pohode a mladší má oveľa menej protestov. Od tohto šk. roka mi konečne nerozkopávajú auto (zvnútra) - to bolo predchádzajúce dva roky pravidlom (tiež veľmi dlhá cesta do BA, porovnateľné časovo s cestou na Hrdličkovu). Teším sa, že dozreli 🙂. Aby sme došli včas, musíme vyraziť ideálne pred 6:30 a ísť po diaľnici (pre nás najdlhšia cesta), max. 6:45 - ale to je často už dosť na hrane. V septembri je o 6:30 už takmer neskoro. Dnes sme odchádzali okolo 6:45 a prišli sme tam o cca 7:35. V piatok sa začína vyučovanie o 15min. skôr.

@mummy01, ešte nehádž flintu do žita. Možno Tvoj syn do septembra trochu dozrie 🙂. Ja som sa tiež fest bála, ako bude a zatiaľ je to dosť v pohode (oproti obavám).

@akvi: Trifed dostal môj mladší (potvrdený AS) na upchatý nos, zatekanie soplíkov do hrdla, z toho kašeľ. Pediater povedal, že sa mu zdá, že začína mať chytené aj priedušky - preto som mu ho dala. Ináč by som do neho iba ládovala vyššie dávky celaskonu, Infants dophilus alebo Arko Defenses, Stevian (skorocelový sirup) a nasivin, tablety (uvoľnenie dutín). Dostal aj Uniflox do nosa (antibiotikum) ale s dovetkom, že ho mám začať dávať, ak by bolo zle (čiže naozaj by sa mu veľmi zle dýchalo + zelené soplíky) - ten som mu nedala.

mummy01
16. dec 2015

@ahojcek no moj maly sa dlllllho odmietal rozpravat na temu skola. Ani som to neskusala lebo som videla ze mu to nerobi dobre. Ale o skole vie vela vdaka starsej sestre,tak vie presne co ma od toho cakat. On to berie ako fakt-budem mat 6rokov idem do skoly. Narodky ma o 2tyzdne a cim viac sa to blizi tym je nervoznejsi a spravanie horsie. On si vsetko velmi dobre uvedomuje. A dceru mam teraz tretiacku,tiez mame dovodne podozrenie na AS a uz co sa skoly tyka je to na hrane. Tiez v prvom rocniku bola pohoda,ale pridu zmeny,vecsie naroky a su problemy. Vedomostne je super,stiha zvlada,je sikovna ale socialne emocne vyrazne zaostava. Problem je aj komunikacia a recovy prejav,boji sa citat pred triedou,odpovedat nahlas. A ucitelku nezaujima nejake podozrenie na AS. Takze,nejake skusenosti uz mam,preto si nerobim prehnane nadeje a ocakavania.

kofa77
16. dec 2015

Ja sa obavam, co bude.lebo u syna je to zatial relativne ok, pohundre,ale ide. Aj ulohu daku spravi, aj ked by nemusel, ma aj papier,ze ma mat individ.veci, kedze cely prvy rocnik ovladal uz davno...ale vela mam povie, ze prvy ok, ale potom sa to zhorsilo, co sa socialzacie tyka.. Ucitelka berie AS na vedomie, nastudovala, co to obnasa, fakt je mila v tomto,comu sa tesim.ale strasi ma, co bude dalej.
Inak u nas na imunitu zabera kazde rano lyzicka vcelieho pelu zmiesana s medom, jamieson c vitamin, d vitamin a bulharske probiotika.klopem o drevo, ale fakt chory nebyva a to v lete prekonal mononukleozu, pri ktorej je imunita celkovo oslabena.

N

mummy01
16. dec 2015

@kofa77 tak to bolo u dcery. Pokym mala empaticku ucitelku v prvom a druhom rocniku stacilo len upozornit ucitelku ze ma problem s uzkostou a prejavom pred triedou a bolo to ok citala iba ucitelke na chodbe. Socialne ju zasa trocha strazila vychovavatelka v druzine tiez bola super a chapala dceru. No bum,v tretom rocniku ina ucitelka a uz tretia vychovavatelka sa vystriedala a hotova katastrofa. V oktobri sa dcera psychicky zosypala,zabudla scitavat a odcitavat,vecer mala hystericke vystupy,nemohla spat,hnacky a krce z nervov...cele zle. Stale chodila domov s tym ze sa boji skoly,znamkovania,ucitelky,ze nechape preco ma chodit do skoly ked jej je tam zle. Teraz sa to trosicku utriaslo ale zacala sa uzatvarat do seba,byva velmi nervozna a negativna a bojim sa aby sme sa nedopracovali k depresii. Ona je opacny pripad ako syn,ona mi nic nepovie-nevie vyjadrit co citi,co ju trapi a co by potrebovala. Tak zvazujem ze je asi u nej spravny cas na diagnostiku a hladanie riesenia...presne ako Janosikova vravi ze z diagnozou AS treba vyjst na svetlo az vtedy ked to dietatu pomoze. Takze z mojho pohladu treba rozmyslat aj trocha popredu lebo to ze v prvej triede je dietatu fajn nic neznamena.

kofa77
16. dec 2015

@mummy01 v nasom pripade diagnozu teda urcenu ma, ma papier. On je taky smrcnuty, liznuty AS, napr nema problem so zmenami a to ma vzdy yaujima, ci aj niektori ini aspergeri nemaju so zmenami problem,, nema problem sa branit, povedat, co chce a nechce, s prezentaciou tiez nieje problem, skor naopak, chce urcovat pravidla, potahuje s nitkami.. Ale socialzacia teda chrame na obe nohy, napr teraz sedi sam, tak mu vyhovuje.nevie sa hrat
s viacerymi detmi. Tak uvidime.

mummy01
16. dec 2015

@kofa77 tak u nas problem so zmenami maju obaja ale kazdy trocha inak. Dcera sa dokaze hrat s detmi,je prisposobivejsia,nema diktatorske sklony ale ma problem s velkymi zmenami,komunikaciou,nevie odhadnut ak ju niekto vyuziva,je naivna niekedy. Ma vyberovy jedalnicek a s oblecenim tiez velky problem.Syn je diktator,dokonale vie vyuzivat svoju nadpriemerne vyvinutu logiku,ma vybornu schopnost analyzy a syntezy a vie si dat veci hned do suvisu. Ak chce vie zniest zmeny,dokonca rad cestuje a spoznava nove ale ked niekde sme-dovolenka,liecenie-tak odmieta jest aj ked s jedenim nema inak problem. A uplne neznesie ak sa niekto co i len pokusi dotknut jeho veci. A nekomunikuje vobec mimo domu. A unho je teda velmi vyrazna potreba byt sam,najradsej je so mnou-vtedy je dokonale dieta,doslova ako anjel. Takze podla mna co aspik to ina osobnost. Ja mam aj synovca ale on je skor vysokofunkcny autista a tiez je uplne iny aj ked znaky tam su tie typicke.

akvi
16. dec 2015

@kofa77 u nas problem so zmenami je..Ale lepsi sa to.. Uz nelipne na malichernostiach, aj ked napr. vzdat sa nejakej veci na oblecenie, z ktorej vyrastol, to je problem stale.. Ked bol mensi, tak aj kupit nove topanky bol horor, lebo sa nechcel vzdat tych starych.. Cestuje sice rad, ale tiez ma problem, od extremu, ked sa pozvracia, po stavy, ze nezaspi celu noc, alebo sa mu neda ist na velku.. Kludne aj cely tyzden sa nevykadil, ked boli v SvP.. 😒 V skole ho totalne vytaca, ked ich napr. presadzali, to bol aj za ucitelkou, ze nech ho necha na starom mieste, ze mu to nerobi dobre.. Teraz uz take nastastie nehrozi, oni malokedy sedia v lavici.. A sam - to je tiez velmi rad..Vtedy je uplny klud..

kacena4
17. dec 2015

jaaaj baby ako vas tu citam musim sa zasmiat!!! moja sa na skolu tesi. kedze ma starsich surodencov tak sa tesi hlavne na to ze nebude musiet v skolke poobede spavat a straaasne rada pise pismenka a uci sa ich citat. a pikoska k tym zmenam ☹ vcera im chybala ucitelka tak ich rozdelili do inych tried a prisla zo skolky s tym ze "mami, mi sme boli v inej triede, bola UPLNE ina, este aj umyvadla mali ine aj MYDLO...!" nevedela si za svet umyt po vecku ruky lebo to mydlo jej total nesadlo, lebo oni maju v ich kupelke "ine". ☹ dnes bola tak rozhodena, ze som jej musela slubit, ze pre nu pridem na obed do skolky a nemusi tamspat. uff esteze robim z domu a obcas si to mozem dovolit 😔 a ja furt v skrytu duse verim, ze sa nam aspik nepotvrdi 😖 ☹ 🤐

pera
17. dec 2015

@mummy01 my sme tiež odmietali školu je piatak, hysterčil každé ráno, šikana od učitelov totálne nepochopenie, od prvého decembra sme zmenili školu a sme spokojní, pani učitelky sú velmi milé, skola je super, sa mu páči aj kolektív je pokojnejší, čoho sa obával ale úplne perfektne si zvykol, zlatá špec. pedagogička, odborný prístup, vždy som tu čítala že majú deti dobrú p. uč. a my stále nič, no museli sme zmeniť školu aby sme sa posunuli, do školy chodiť musia, a individuálne vzdelávanie zvážime ak to naozaj bude nevyhnutné, je dobré ked je v škole veľa sa naučí počúvaním doma nehrozí také vyučovanie, takže hodnotím na začiatok super, tiež sme sa báli že zmena kolektívu mu neprospeje a že to nezvládne ale učitelia v pôvodnej škole boli väčšia katastrofa ako zmena kolektívu.priznám sa bála som sa aj ja tej zmeny ale to čo sme zažívali bolo už nad moje spracovanie a tak zo dňa na deň sme sa rozhodli a sme radi, dnes ma mrzí jedno že sme to neurobili skôr.

mummy01
18. dec 2015

ale teda hrozne by ma zaujimalo ci hovorite v skole o AS otvorene. Lebo ja som este ani AS nespomenula a aj tak maleho nikde do skoly nechcu. Ako to potom robite? Nasa spadova skola nas musi prijat ale prijmu nas len s individ.uc.planom a do oci mi povedali ze ho mam nechavat co najcastejsie doma a to fakt o AS nevedia. Ale uz som to tu pisala-maly nema iba AS,ma viacero diagnoz na ktore treba v skole prihliadat. Ani v sukromnej ho velmi nechcu,to riaditelka len gulala ocami a zalamovala rukami. A potom nieje aspik ako aspik. U nas je teda najvecsi problem ze nekomunikuje vobec a to najviac skoly odradza a to uz potom sa len vyhovaraju ze v beznej skole sa mu nemozu speci venovat.
@pera a ako ste prezili tolko rocnikov so sikanou? Ani to mi nejde do hlavy...tvoj syn s tym bol v pohode? Ja si to neviem v praxi vobec predstavit ze by mi syn v takom prostredi fungoval. Ako som pisala ze dcere sa zmenila ucitelka tak proste sa mi psychicky rutila kazdy druhy den,neviem si predstavit tak fungovat niekolko rocnikov. Ved to nemoze psychicky zvladnut ani zdrave dieta nieto este aspik....