Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

mummy01
31. dec 2015

Tak baby ja som asi iny level empatika...niesom placko,podla mna sa empatickost nutne nespaja aj s precitlivelostou. Ja citim a velmi intenzivne rozpolozenie inych a vidim casto aj vychodiska problemov. Niekedy analyzujem v hlave a logicky veci zhodnotim,inokedy citim ako problem vyriesit. Niekedy citim veci skor ako sa stanu...ano som divna 🙂)) ale vzdy som taka bola. Mna ale tato empatia velmi zatazuje lebo niesom schopna citit pokoj v dusi. A potom su aj ludia ktori ma v tomto zneuzivaju.

mummy01
31. dec 2015

Pomoooooc...keby sa vdaka adrenalinu dalo lietat tak ten moj synator uz obieha okolo zemegule. Toto neviem ci do polnoci vydrzim...

sisika
31. dec 2015

@mummy01 niekedy mam pocit ze si moje alter-ego;nepoznam ta,ale co pises sedi na mna asi na 99,5% ....
Vela vela sily a zivotneho optimizmu ti prajem 💞😜

sisika
31. dec 2015

@mummy01 a s prispevkom z 29.12. o 20.59 suhlasim do bodky ❤️

sisika
31. dec 2015

Z 23.59 🙂

mummy01
31. dec 2015

@sisika jeeeejda,dakujem 🙂

mummy01
31. dec 2015

No stoji s raketami a svetlicami v naruci pri hodinach a caka kedy budu obe rucicky na dvanastke. Chuuudatko moje,tie rucicky sa nie a nie stretnut...

sisika
31. dec 2015

@mummy01 zlatyyyy... Uz len 59minut a docka sa 😉. My sme doma museli zapalit sviecky a syncek ich sfukol,zaspieval Happy birthday-lebo sa dnes "oslavuje" Silvester!!! A teraz mame vsade zabednene,ten hluk mu vadi. Ale bol stastny ze aj on oslavil 😉

mummy01
31. dec 2015

@sisika no my sme najprv museli sviecky zapalit,potom vsetko sfukol,uz 3hodiny beha po byte ale vkuse a nemozem ho ukludnit...oci ako angorsky kralik ale spat ani za svet nepojde a momentalne uz 50minut stale dookolo hovori "ohnostroj,ohnostroj,ohnostroj...." A len pre ukazku on chodi spavat bezne o 19:00 takze chudacik uz riadne nadcasuje...

sisika
31. dec 2015

@mummy01 aaaa uz sa dockaaal! Drobci nasi tiez chodia spavat omnoho skor,syncek zaspinkal az 23.30. Dcerka teraz beha od okna k oknu a tesime sa z ohnostrojov vsetci.
Jeden nam vybuchoval roovno pred oknom-az som sa bala 🙂
Ale uz tu mame NOVY ROK 2016 a tento bude naj naj naj! Musi byt.
Vsetko dobre dobrým ludom 💥🎉🎆😀

kacena4
1. jan 2016

baby vy ste zlate, ten moj "dobuchal" ohnostroj asi 2hodky pred polnocou nevydrzal on ani my to jeho prosikanie a tak sme mu povolili pustit ich skor. samo boli to len prskavky a zopar malych delobuchov nic moc ale ratalo sa mu ze mal. do polnoci nevydrzal ani keby som ho prilepila k stolicke 😀 to by explodoval on 😀 potom bol uz kludny a vydrzal do polnoci zato mala ta si usi zapchavala furt a drzala sa ma jak repic, nechcela z postele vyliest ani za svet ☹ ale potom sa otukala a sla pozerat svetla... hura mame novy rok tak sup predsavzatia. my si ich chceme tento rok napisat aby sme ich nezabudli a skusit sa nim riadit. mozno si ich dame viac a kazdy mesiac jedno "dodrziavat" 🙂 uvidime ako nam to vyjde.
krasny cely rok prajeme

mummy01
1. jan 2016

@sisika
@kacena4 ved aj ten moj krpec takmer explodoval,on nechcel buchat skor lebo vraj je to "trestne" a moze sa az o polnoci 😀 ale prisaham ze som ho uz chcela niekde priviazat lebo on nebehal on lietal. A to som mu ani nic sladke nedovolila lebo to uz by bol konec. O polnoci siel s tatom von a on uz bol chudak taky mimo ze tam spadol a prisiel s rozbitymi kolenami. Ked som ho o 1:00 konecne ulozila tak si vravim hura do 10:00 bude spat ako dudok ...no houby. O 7:00 uz sedel pri mojej postely a dookola len nech vstavam lebo on ma dnes narodeniny a potrebuje uz darceky dostat. No,spat budem zrejme az na dochodku 😉 Tak to moje babo uz nieje babo ale 6rocny zajko na baterky 🙂
A vsetko len to najsamlepsie v dalsom novom roku vsetkym...ja si predsavzatia nedavam lebo vzdy sa mi stane nejaka katastrofa ktora mi uplne zmeni zivot tak z principu si nedavam. Ale v tento novy rok budu zmeny,po 10rokoch zacinam pracovat tak drzte paste nech to prezijem.

mummy01
1. jan 2016

Baby,potrebujem velmi surne radu. Ako oznamit mojim aspikom ze niekto blizky zomrel? Povedat im to musim ale neviem ako. Dcera to bude prezivat skor v sebe a sama bez slov a synator...to bude ine kafe. On asi bude chciet vediet uplne detaily a je otazne ako to spracuje...och

tin007
1. jan 2016

@mummy01 Syn mal 4 r., ked mu zomrel dedko. Maly ma dysfazku; takze porozumenie je oslabene, tiez sme nevedeli, ako mu to povedat. Najskor sme mu preto povedali, ze dedko je velmi chory a ze je v nemocnici a nemoze byt doma. A potom sme mu asi po 2-3 dnoch povedali, ze dedko bol tak velmi chorucky, ze zomrel. Takze sme mu to tak postupne (aj ked v priebehu par dni) nejako povedali, lebo on sa zacal pytat, ze preco je chory a preco musi byt v nemocnici atd. Aj sme to spomenuli v skolke, ze keby nahodou zacal plakat, alebo to spominat, aby vedeli, o co ide.

mummy01
1. jan 2016

@tin007 no nemocnicnu fazu mame za sebou,to potreboval tiez vediet podrobnosti. Problem je ze kvoli tejto smutnej udalosti musim zrusit jeho oslavu narodenin...takze mu to musim zajtra povedat. Sa ale bojim lebo aj ja som na tom vselijako a neviem ci to ustojim...

sisika
1. jan 2016

@mummy01 aach,tak to budete mat mimoriadne tazke. Pomoct neviem,ale posielam aspon pohladenie.
My ked sme mali deduska v nemocnici a tu spravu som sa dozvedela telefonicky a syncek bol pri mne-som sa samozrejme uplne zosypala a rozplakala... Jasne ze zostal zmateny a zacal hysak-tak mi pomohlo ze sme si vsetci traja aj s dcerkou sadli,zobrala som ich oboch do narucia a plakali sme spolu-povedala som ze placeme lebo nas boli srdiecko a plac mu pomaha. A ze myslime na deduska kym mu lekari pomahaju...
Nastastie pomohli,tak som nemusela riesit to co ty.
No a zrusenie oslavy-to je naozaj velmi velmi narocne pochopit aj beznemu dietatku,nie to este nasim ❤️
Drzim ti palce 💞

mummy01
3. jan 2016

Dievcata asi vas tu budem trocha zaplavovat svojimi uvahami a otazkami...dufam ze ma nezahlusite.
Co sa tyka oznamenia smrti tak to bolo tak ako som predpokladala. Dcera to prijala mlcky a absolutne netusim co citi a syn...no ma kvoli tomu dalsiu temu ktoru moze dookola rozoberat. Takze on potrebuje vediet presne vsetko okolo smrti ale hole fakty. Moj pokus o rozpravku ze prisiel anjel a odniesol pradedkovu dusu do neba unho teda neuspel. Chcel vediet co sa s nim stane dalej,ako prebieha pohreb,co sa robi v kostole,odkial pridu ludia na pohreb,co sa stane s pradedkovymi vecami a kto bude byvat v jeho izbe...no hole ciste pravdive fakty.
Dalsia nova vec u nas je ta ze uz som sa "nastvala" a povedala som rodine ze maly je aspik. Svokrovci len sucho skonstatovali ze ved vidia ze je iny a ze ved volakedy nechodil nikto na diagnostiku a ludia z nicoho nerobili vedu a zili...to ma teda dokonale schladilo a nemala som uz zaujem nieco dalej vysvetlovat kedze oni zaujem tiez nemali ☹ som z toho smutna a aj nastvana lebo som cakala aspon trocha zaujmu. Ale ich nazor je ze nic nieje problem a ak aj niekde je problem treba ho riadne odignorovat alebo cakat lebo dieta zo vsetkeho vyrastie...tak ja uz neviem ako s nimi.

sisika
3. jan 2016

@mummy01 ahoj,no teeeda vidim ze to mas "veselé"... A ty si doteraz nehovorila o autizme s rodinou?
Ludia ktori o tom vedia malo alebo nic zvyknu situaciu zlahcovat a zvalit vinu na zlu vychovu pripadne neschopnost matky....
U nas ma rovnako schladil moj manzel-a stale tvrdi ze "on syna z toho dostane"... Nevysvetlujem-internet ma a google toho o autizme vie dost-staci hladat.
A tvoj manzel to ako vnima?
S tou smrtou sa necudujem,deti to zaujima a je to take tajomne. Pohreb neabsolvuju kazdy den... Ja synovi ukazujem na you tube videa o teme ktora ho zaujima-najdem nejake vhodne,primerane zobrazene a on so zaujmom sleduje. Usetri mi to kopu vysvetlovania. Tak premyslam ci nie je nejaky film kde je citlivo zobrazeny pohreb a nasledne situacie .
Alebo ma radsej skor rozhovor?

sisika
3. jan 2016

@mummy01 a ako to dopadlo s oslavou?

moni73
3. jan 2016

Bože baby, kaslite na to. Malej krstný je psychológ, určitý čas robil dokonca v cpapp. Bol so mnou u Jánošíkovej, čítal správu... Myslíte, že verí? 😛

mummy01
3. jan 2016

@sisika ja o tom otvorene mozem rozpravat pred mojou rodinou. Sestra ma autika a celkovo moja rodina je takymto rozhovorom otvorena. Manzelova nie. U nich co je ine a nepoznane to je automaticky negativne prijate. Su to dost obmedzeny ludia,zial,cela jeho rodina. So svokrovcami sa roky snazime hovorit o odlisnych potrebach nasich deti,ze vnimaju veci inak,ze su ine ale vzdy ten rozhovor skoncil tak ze sme boli my oznaceny za divnych a nevieme si deti vychovat a schovavame sa za nejake vymyslene choroby. To bol jeden z dovodou preco som podstupila diagnostiku so synom lebo si uz vsetci mysleli ze si vymyslam. Teraz to mam cierne na bielom a vysledok je ten isty. Som nahnevana a smutna,lebo cokolvek urobim tak aj tak moje deti niesu respektovane. Cakala som ze sa aspon spytaju co to je,ze ich bude zaujimat aspon nieco. Snad som aj cakala ze nas konecne podporia. Marna snaha. Moj manzel pochadza z tej rodiny,obcas sa unho prejavia ignorantske chvilky. No on sam ma aspikovske priznaky a ma mna. Ja vsetko vysvetlim,vybavim,nastudujem a vyriesim. Odo mna sa to proste ocakava ze to nielen spravim ale este aj dokonale. On to prijal,ale ta tarcha starostlivosti,zodpovednosti,bolesti a radosti je na mne. On proste vie ze mne na detoch zalezi najviac na svete,ze som dost mudra a viem co mam robit. To bremeno je proste na mne.
No ja musim davat pozor co maly pozera lebo minule pozeral nieco o zemetraseniach a manzel mu povedal ze moze byt zemetrasenie aj u nas a to bolo rodeo...takze musim nanho opatrne.

mummy01
3. jan 2016

@sisika nedokazala som ju zrusit tak prisli aspon svokrovci a bratranec s rodinou. Takze celkom fajn

sisika
3. jan 2016

@mummy01 ja odpadnem-je neuveritelne ako je to u nas podobne,skoro rovnako... Aj s tymi rodinami-moja uplne v pohode,podporuje nas-dokonca sesternica si nastudovala par clankov ked sme mali ist k nim na navstevu-aby nevedomky nerozrusila synceka.
A manzelova rodina detto ako u teba.
A aj s tym ako si napisala o tom zemetraseni-manzel tuez niekedy zavali taku vetu,ze nasledky napravujem velmi dlho. Naposledy to bolo o zuboch-syn si ich rad umyva,ale niekedy proste nie a nie. Nenutim ho. A muz hned ze mu zhniju,ze bude musiet ist do nemocnice lebo dostane chorobu... A bol hysak na tri hodiny.. A maly si zuby neumyval asi tri dni-mal strach!!!

Som rada koli tebe ze si urobila oslavu,aj ked mensiu. Si uzasna maminka a tvoje deti maju velke stastie ze ta maju 💝

sisika
3. jan 2016

@moni73 a preco? Ma tiez pocit ze je to len o vychove? Alebo nie su tie znaky take jednoznacne?

kofa77
4. jan 2016

baby, co mate doma vlacikarov, davam na tip na tuto hru:
http://www.martinus.sk/?uItem=137739

je naozaj vyborna, pre 6- 7 rocneho a starsieho, logistika, premyslanie, nie je to typ nekonecnej hry ako napr. monopoly, super pravidla...
syn je z nej momentalne nadseny, aj ked prehru znasa veeeelmi zle stale 😒
u as na Silvestra behal od okna k oknu, o pol 11 zalomil a spal. rano sa ma pyta- mamka, ako si si uzila Silvester? 😀
reku, nijak, spala som ako ty. 😀

erka100
5. jan 2016

Dobry vecer chcela by som sa opytat ci ma niektora z Vas problem s obliekanim ! Nam vadi vsetko od ponoziek az po ciapku pomaly uz nikam nechodime

sisika
5. jan 2016

@erka100 ano-obrovsky!

mummy01
5. jan 2016

@erka100 u nas dcera ma svoje presne predstavy o obleceni ktore je ochotna nosit ale syn okrem šálu znesie vsetko,jedine ked mu je teplo tak je ochotny sa kdekolvek povyzliekat do trenok

moni73
5. jan 2016

@sisika neviem preco nie. Teda zhruba viem, ved sme v kontakte. Neveri v diagnozu z dovodu obrovskej sirokospektralnosti pas. Neveri nie je to spravne slovo, skor je velmi pochybovacny... ja som vedela od malinka, ze nieco jej je, on ma stale presviedcal, ze nie a vraj preco jej hladam diagnozu... mna vtedy pas vobec nenapadol, o as som nevedela. Ja som pozerala adhd, add a uz si ani nepamatam...
podla mna mala nie je jasna. Podla testu, co tu bol je jednoznacna, aj podla janosikovej. Ja mam dg potvrdenu fakt asi vsetkymi mudr. Cincurova (ona bola uplne prva, ktora spomenula v suvislosti s malou pas), dr. Janosikova, sedibova, andreas a neformalne aj cenada....
som sa nachodila... a mne je jedno ci je to dg, vychovou alebo ma mimozemsku dna😊. Nech si myslia, ze som neschopna, mozno som...a? Aj taki ludia musia byt... niektori pribuzni si nieco precitali, ini nie... ani ja necitam. Skor sa snazim riesit konkretne problemi ako sa v tom pitvat.

moni73
5. jan 2016

Teda nie ja😀 dcera ma dg potvrdenu...