Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

moni73
5. jan 2016

A este raz... hanba... opravujem sa, samo ze PROBLEMY

erka100
6. jan 2016

Nam trva strasne dlho polkial sa oblecie aj to s revom obcas mame svetle vynimky ked je ochotna sa obliect a este si aj povie ze jej nic nevadi... vobec v zime keby emusela asi by ani von nevysla ,dostat sa z bodu A o bodu B je strasne a potom naopak presuvanie je proste horor,Ziadne odmeny nic na nu neplati ako to riesite

kacena4
6. jan 2016

@erka100 ahojko v obliekani sme si tiez uzili svoje 😀 ale uz som sa naucila, ze mam detom kupovat LEN to co budu nosit inak nema vyznam. napr. syn si neoblecie za ziadnych okolnosti pancuchace, podkolienky - nic co je natesno, sveter, tricko s dl. rukavom (aj teraz v zime nosi kratky), mikiny cez hlavu, ponozky zasadne o 2 cisla vacsie, vetrovky len tenke aj v zime len prechodnu nie zimnu, rifle ani za svet, nohavice len balonaky na gumu bez zipsu ci gombika, ..... proste kooooopu manierov 😀 napr. oranzova je jeho farba takze ak chcem nieco aby nosil, tak viem ze oranzove si oblecie 😀 uz to neriesim ma 13 presli sme fazou zufalstva ked som sa znazila presviedcat ho ako sa ma spravne obliekat, neda sa to, proste oni su "iny" tak je to zbytocne. podobne to mame aj s jedlom...

mummy01
6. jan 2016

@erka100 u nas podobne. Dcera tiez sveter bez zipsa na seba neda,rifle nie iba leginy alebo teplaky,topanky o 2cisla vecsie lebo musi v nich vediet hybat prstami. Ciapka ju nesmie hryzt ked sa spoti,ponozky iba vysoke. Na farbu oblecka sa jej pravidelne meni nazor. Sama jej nekupim nic,uz neriskujem. A tiez kym sa niekde vychystame...oni sa aj tesia ze niekam ideme ale ked poviem obliekat sa tak frflu a ze nie a preco take tricko a ja nechcem pancuchy a ja nikam nejdem,ja neviem ako to tricko patri...Krpca vecsinou obleciem lebo to by sme sa takto natahovali pol dna. Ale dcera nezaostava takze som ako policajt a usmernujem ,prikazujem...potom je problem ak ideme niekam bez auta tak to su schopny frflat celu cestu a casto ma aj prejde chut robit im program. Je to tak zakazdym. Ked sme doma tak sa nudia a chcu niekam ist, ked urobim program tak su zasa nastvaty lebo to ci ono...a mam to doma dvojmo lebo v tomto su uplne rovnaky

kofa77
6. jan 2016

U nas v podstate bez nejakych vacsich.akurat nechce slipky ale trenky, do treniek nesmie ist tielko, mikina bez kapucne len.a nema rad ked sa po curani zle utrie.vtedy chce menit trenky.ale dnes napr.som naschval sledovala kedy si umyje zuby.od 8 rana vydrzal do 3 oobede.a to som posielala ho do kupelne asi kazdych 20-30 minut.inak ale taku trpezlivost nemavam.odchytim ho a umyjem mu ja.tak je to so vsetkym.

erka100
8. jan 2016

Och booooooze cize ziadna svetla buducnost 😀. Moja mala teraz 6 r. ako ja idem aj s nou kupovat ale bud si vyberie ako minule rukavice a iapku pre deti na 2r.a museli sme kupit lebo masaker v obchode. aj vertovky som bola s nou kupovat a tu druhu si vybrala len koli tomu ze na zipse vysela taka mala vzorka cim je vetrovka vyplnena a ona sa chcela s nou hrat leginy raz su jej dobre inokedy male a treti krat jej idu do zadku.gate tiez kupujeme vatsie o dve cisla ..kofa77 aj my sme mali problem pred rokom problem stacila kvapka a museli sme menit gate a terz sedi pol hodinu na zachode pokial sa utrie poriadne cakam co nam prinesie tento rok 🤐 😝

akvi
8. jan 2016

no obliekanie aj u nas katastrofa, moje decko nenosi ani slipy, ani trenky, nosi jedine teplaky, ziadne ine gate nie je ochotny obliect. Este aj teraz v zime si da dlhe spodky a na to hrubsie teplaky.. Neriesim, zvykla som si.. A kedze je trochu pri tele, tak sa mi aj lepsie kupuju teplaky, ako nejake rifle a pod.. A utieranie po potrebe, no u nas cely ritual, moje decko sa po velkej VZDY sprchuje.. Ked boli v SvP, on nebol za cely tyzden na velku, lebo by sa nemohol osprchovat.. No cista haluz.. Ale vravim si, vzdy lepsie toto, ako chlap so zasr..mi trenkami 😀

sisika
8. jan 2016

Moj syn zas doteraz nejak nejavil zaujem o vyber oblecenia,ale zas bol strasny cirkus ak nieco nahodou nevyhovovalo. Nesmie snurka z topanok trcat spod nohavic,vsetko musi byt volne a makky material;zipsy a gombiky vsetky vzdy vzorne zapnute-stale.
Teraz si zacal vsimat motivy obrazkov na trickach-tak mame 5ks rovnakych so supermanom a ine si neoblecie... Vseobecne co si na seba raz oblecie a je spokojny-vyzaduje potom stale to iste. Takze mame niekolko kusov rovnakych z kazdeho oblecenia...
Tragedia bola menit topanky zo letnych na zimne a naopak-to sa zlepsilo-ale musi mat dvojo ciziem rovnakych a ine si neda.

sisika
8. jan 2016

@moni73 aha,chapem-ono je pre urcitych ludi jednoduchsie oznacit mamu ako neschopacku co nevie vychovat dieta...
Syncek sa tiez obcas sprava uplne podla tabuliek ako bezne deti a obcas total auti.
A manzel tiez pochybuje,skor hlada chybu vo mne.
Ja viem svoje... Som s malym 24/7....

mummy01
9. jan 2016

Baby,idem si k vam po radu. Ide teraz o dceru (zatial nediagnostikovana ale asi ma AS) Okrem Janosikovej a Andreasu diagnostikuje este niekto? Mame problem,sialene sa boji ist do skoly,mame hysaky vecer,nemoze spat a rano pred skolou znova hysakuje,boli ju brucho,prehana ju. Myslela som ze pradzniny jej dobre spravia ale omyl,uz vcera vecer zasa revy ze do skoly nepojde,ze sa boji...zaspala az o polnoci. Asi by som ju mala poriesit,ale zo skusenosti viem ze bezna psychol.poradna nam bude houby platna tak by som ju rada vzala hned k niekomu kto vie aj AS zdiagnostikovat. Neviete ci aj Sedibova diagnostikuje? Alebo niekto iny,kto by nam aj skolu pomohol poriesit. Sa bojim ze sa mi psychicky zlozi ako minuly rok a Janosikovej cakat vyse pol roka...no potrebovala by som to urgentne poriesit.

akvi
9. jan 2016

@mummy01 mala by si to v prvom rade riesit ty, psycholog ti moze povedat diagnozu, ale riesit to musis aj tak ty.. Pracuj s dcerou, vytiahni od nej, coho sa boji, nech to konkretizuje..pomoz jej otazkami, ak to nebude vediet pomenovat, pytaj sa jej, aky ma pocit, normalne rozpitvaj kazdy okamih, aby si prisla na to, coho sa vlastne boji.. Ked to budes vediet, tak jej s tym budes vediet pomoct.. Skus ju ale "nezachranovat", ona sa s tym musi aj tak vysporiadat sama, iba jej ukaz, ze s pri nej, nech sa deje cokolvek.. A potom sa zamysli aj, co to robi s tebou, lebo to velmi uzko suvisi. Pozoruj seba, svoje ja, to, ako sa citis, co ti ide od srdca.. Z coho mas strach ty sama. Ako to teraz vyzera u vas v rodine.. Dcera moze zrkadlit nieco uplne ine, len na tej skole sa to tak dobre da ukazat, lebo to vzdy rodicia spozorneju a o to dietatu ide.. A ak sa aj psychicky zlozi, je to v poriadku, nie, nemusi byt silna, ani ty nie, mozes sa v pohode zosypat. Kludne si to opakuj, aj dcere.. Niekedy staci vedomie, ze to mozes urobit a ani to nebude nakoniec nutne..A ak by aj, tak sa urcite nieco zmeni, mozno ta to niekam posunie..

mummy01
9. jan 2016

@akvi s dcerou je tazka komunikacia,nevie opisat svoje pocity ani strach. A tak mi na vsetko hovori svoje "neviem". Doslova z nej taham vsetko ako z chlpatej deky a casto sa skor dozviem nieco od jej spoluziaka. Ona je uz tretiacka,toto nieje ze zrazu sa nieco zmenilo,uz za jej skolkarskych cias sme prechadzali peklom,odmietala chodit do skolky,nezapajala sa do nicoho,nekomunikovala.Ona je utiahnuta,nevie spontanne reagovat,ma problem citat pred triedou,nevie odpovedat nahlas,pred pisomkou je jej zle,po pisomke tiez lebo sa zoziera predstavou ze dostane 5. Hovorim s nou stale dookola,ze na znamke mi nezalezi ale je to proste v nej. Je vystresovana,doma je to samy vybuch zlosti. Ked su prazdniny je ok,je to proste o skole. Doteraz sme zvladali lebo mali empaticku ucitelku,ktora dceru nepotapala,na citanie si ju brala aby mohla citat osamote. Teraz maju ucitelku ktora neznasa slabe deti. Nieje ochotna vyjst v ustrety a rodica ktory ju prosi o pomoc zosmiesnuje. Takze ak to nemam na papiery od odbornika tak som len prehnane uzkostliva matka. Nepohnem sa dalej lebo ja darmo dcere doma vytvaram zazemie,co mi ver ze vytvaram a venujem pozornost vsetkemu co mi povie ked v skole sa nic zmenit neda. Podla toho co mi povedala tak sa boji autoritativnej ucitelky,prekaza jej ze stale krici a potom nerozumie preco sa znamkuje. Proste zmysel znamkovania je pre nu nepochopitelny a zbytocny. Ja jej plne rozumiem,bola som taka ista. Na zakladnu skolu mam hrozne spomienky a mala som problem s tym co dcera. Co by som ja za to dala keby mi niekto pomohol alebo mi rozumel. Ale aj napriek tomu nic negativne o skole nerozpravam ani som jej nikdy v minulosti nepovedala. Ja som ju uz zoparkrat konzultovala so psychologickami a obe sa zhodli ze ju treba diagnostikovat ak nastanu tazkosti v skole. Nechcem to nechat tak,doteraz som to nejako aj sama poriesila ale uz si s tym neviem rady. Dcera ma traviace tazkosti,prudke bolesti hlavy sme mali pred rokom a skoncila na CTcku v nemocnici. Vsetky vysetrenia boli s vysledkom psychosomaticke tazkosti.

akvi
9. jan 2016

@mummy01 tak zmen skolu, alebo ju uc doma.. Ja ta plne chapem, moje decko by v klasickej skole dopadlo podobne. ☹ No to, co pises, ze sa toho boji, to uplne staci, aby mala taketo stavy.. To, ze ta ucka je taka, aka je, to nezmenis, takze lepsie by bolo zmenit skolu..

mummy01
9. jan 2016

@akvi my sme sa nedavno stahovali a kvoli nej sme ostali v meste kde chodi do skoly lebo ked som videla tu paniku aku mala ked zistila ze by mala chodit na inu skolu to uz ani mne nebolo vsetko jedno...ona ani na kruzky nechodi,boji sa lebo nevie co a ako tam ma robit,ake deti tam budu,aky dospely...proste socialne a emocne nezvlada. Ucitelku nezmenim,a ja viem aky strach preziva v skole,prezila som ten isty a zanecha to v cloveku navzdy stopu. Ale aj tak by som chcela poriesit diagnostiku a zistit co s tym skola potom bude "chciet" robit. Ona nema zasa taku silnu potrebu byt izolovana ako ma napr. syn. Jej by mozno stacili ulavy v skole a mohla by vediet v skole takto fungovat. Ona je u deti oblubena,nema nudzu o kamaratky aj ked ona nieje iniciatorka. Je nekonfliktna a velmi dobrosrdecna,neublizila by ani muche a decka ju maju tak nejak prirodzene radi.

sisika
9. jan 2016

@mummy01 nemas moznost vyskusat Biofeedback? V rodine mame podobne dieta a jemu to velmi pomohlo,vie sa vdaka tomu lepsie sustredit a aj cielene upokojit ked to potrebuje. Lahsie sa uci,tym padom ma lepsie vysledky a menej stresuje.

mummy01
9. jan 2016

@sisika tak to by ma nenapadlo veru ze aj pri strachu to moze pomoct

sisika
9. jan 2016

@mummy01 ani mne,uvazujem o tom aj pre synceka,no musi byt trosku starsi-teraz by neobsedel.
Tak skor pomaha asi to ze sa dokaze maximalne sustredit,vypnut okolite vzruchy-a tym sa aj upokoji,nadobudne sebadoveru... A pri uceni aj v skole sa viac sustredi.

mummy01
9. jan 2016

@sisika no my ani problem so sustredenim nemame. Uci sa dobre,je sikovna,obcas matiku musim dovysvetlovat ale ma jednotky zatial. Len si vobec neveri a ten strach. Nevie ho ovladat a necha sa nim ovplyvnit. Ale ani ja neviem casto ovladat svoj strach,tak co potom ona.

kacena4
9. jan 2016

@mummy01 ahojko toto co pises uplne poznam mam take deti doma dve ☹ starsi je diagnostikovany aspik a v skole mi dokonca skolabolal od stresu tak, ze sme ostali doma asi mesiac dva a museli sme ist na lieky, aby bol schopny vratit sa ☹ berie najnizsiu mozno davku liekov na ukludnenie a odvtedy je to OK. je v pohode. super. chodime na kontroly 2x do roka k cincurovej skonrtoluje ho ak treba je velmi mila ochotna aj psychologa poriesit zavolat do skoly a riesit priamo so skolou problem - nam neskutocne pomohla ked sme mali pred 2r. problem takto pred vianocami pisala som tu o tom vela, mali sme problem so slovencinarkou, potom sa to vyriesilo a fungujeme dalej ok. tiez psychosomaticke problemy, zvracanie, hnackovanie, bolesti brucha, samoposkodzovanie, panicka uskost... ☹ az raz na hodine odpadol a viac som ho do skoly nedostala takmer 2 mesiace doma a potom chodil dodruhy polrok do skoly len na 4hodky podla potreby aby vobec bol aspon na konci roka klasifikovany lebo na 1 1/2 nebol. skola mi vysla v ustrety co som velmi rada, a odvtedy sa vsetko zmenilo aj pristup skoly aj ucitelov. zacali viac akceptovat, ze je iny... neprajem vsak nikomu toto zazit, lebo sa mi totalne zastavil cas a davala som si syna dokopy po psychickej stranke, doucovala doma, narocne. urcite ti odporucam navstivit psychiatra a riesit tuto situaciu skor ako "hrniec vykypy" ako bude neskoro, ako sa ti zruti, hoci aj na ukor toho, ze jej na cas budes musiet nasadit lieky na ukludnenie. mas uskostne dieta tak jej treba pomoct nech sa netrpi. chuda male ☹ vies co musi prezivat, aky stres chaos paniku??!! a ked ti o nej nevie povedat vyjadrit sa ??!! inak cincurova ti bude urcite vediet aj povedat ci je tam predpoklad na AS - ona robi s autikmi

akvi
9. jan 2016

tak ja by som dietata psychiatricke lieky veru nedavala ani ked by co bolo, radsej by som nechala doma. Ja ak by som nemala moznost mat dieta v nasej skole, tak ostavam doma na 100%.

mummy01
9. jan 2016

@kacena4 ja viem,my sme si uz raz o tom pisali 😉 u dcery je to tak ze ma obdobia kedy to zvlada lepsie a kedy vobec. Ona chuda ide do tej skoly,aj to tam volako pretrpi ale potom doma,vsetok ten stres z nej proste vyleti. No predpoklad na AS tam je,uz ked bola predskolacka tak nas riaditelka z Cenady odporucila k Janosikovej,ze ona tam vidi priznaky. Nesla som lebo sa potom zacala dcera zlepsovat. Nedavno som bola kvoli synovi u inej psych.a trocha sme aj dceru predebatili a ona tiez ze asi bude mat AS a aj sama Janosikova pri synovej diagnostike ked som dceru spomenula to videla tak ze mam prist aj s nou. Ja ale v skole nic bez papiera neporiesim. Tato skola je hrozna co sa speci deti tyka. Ak pojdem cez skolu tak ma poslu do ped.psych.poradne,tam som bola uz velakrat s nou a vzdy to skoncilo rovnako-to je len faza a to prejde a davajte ju co najcastejsie medzi deti a ona si zvykne. Vies take tie blabla rady za milion. Ja praveze viem co preziva,o to je to pre mna horsie sa na to pozerat. Viac jej neviem pomoct,vsetko co som vedela pre nu urobit som urobila. Len kym prideme na rad u Janosikovej budu uz letne prazdniny,preto chcem niekoho kto pomoze skor.

martinka05
9. jan 2016

@mummy01 ja mam presne taku istu dcerku doma ako keby si o nej pisala. Je stvrtacka. Tiez mi v skole minuly rok skolabovala a skoncili sme v nemocnici. Robili jej MRI hlavy a vsetko negativne. Bola dlhsie doma a potom zacala postupne chodit do skoly prvy den na jednu hodinu, druhy den dve hodiny a postupne sme pridavali. Je na liekoch proti uzkosti takisto min. davka ako syn @kacena4. Nechce chodit do skoly a takisto nevie povedat preco. Kamaratky ma aj ked iniciativu sama nevyvija. Ma diagnistikovany AS a vedia to aj v skole. Ma super ucitelku a takisto riaditelka skoly nam vychadza max. v ustrety. Ona ma velke problemy so zmenami. Na skolskych akciach, vyletoch a pod. sa nezucastnuje. Stale sedi v tej istej lavici a s tou istou spoluziackou. Ona mava panicke zachvaty, ktore su sprevadzane bolestami brucha. Pravidelne chodi ku psychologicke. Ma este diagnostikovanu separacnu uzkost. Pisala mi zo skoly denne okolo 30-50 sms, ze mam prist po nu, ze ju boli brucho, nastastie sa to upravilo pretoze som jej musela na kazdu odpovedat a popritom som bola v praci. Budila sa mi v noci niekolkokrat a nemohla zaspat potom, to sa tiez oo liekoch zlepsilo a prespi uz celu noc aj ked pri mne v posteli. Teraz cez prazdniny jej vobec nic nie je , je chora tak pojde do skoly az vo svtrtok, ale pocitam s tym, ze uz v stredu bude nervozna a nesvoja.

mummy01
9. jan 2016

@akvi ja detto...ale su deti pri ktorych nieje asi ina moznost a lieky pomozu. Ja sa tomu vyhybam. Tak vyzera to tak ze syna asi budem doma ucit,tam nevidim velmi inu moznost zatial. Ale on je samotarsky typ,on by skolu zrejme neprezil.

maria1989
9. jan 2016

@martinka05 prosím, môžem sa opýtať? písala si, že dcérka nechce chodit do skoly a takisto nevie povedat preco... zrejme ste sa o tom rozprávali s psychiatrom... nejako nerozumiem tomu, že sám psychiater nemá toľko skúseností, aby sa vedel priamo spýtať otázku, teda... nie PREČO nechceš chodiť do školy, ale: nechceš chodiť do školy preto, lebo... napr. sa tam cítiš nepríjemne, alebo nevieš, čo si o tebe spolužiaci myslia, atď... myslím to tak, že keby si vedela presne pôvod tej "neochoty" či snáď strachu, možno by ste sa trošku pohli vpred...

mummy01
9. jan 2016

@martinka05 najhorsie je ze okolie ako take podcenuje vaznost strachu. Ci je to rodina,ci znamy a ci skola vsetci len no boze a coho sa boji a nema sa coho bat,ved si musi zvyknut,ved sa musi s tym zmierit,ved je uz dost velka...podcenuju jej strach,neveria a nerozumeju. Tym aj ona straca sebadoveru a je to bludny kruh. Moja tiez kym vecer zaspi to trva hodiny. Niekolkokrat pride ze sa boji,ze nevie spat,ze jej je zle. Zhorsilo sa to zmenou ucitelky. Staci ze ucitelka povie ze "kto nebude vediet vybrane slova tak ani do skoly nema chodit" a ona ma paniku,nespi,nervaci...

martinka05
9. jan 2016

@maria1989 ona nema strach ona pocituje uzkost. Ja jej verim, ze ju to brusko naozaj boli, ale aj psychologicka mi povedala, ze to nie je zivot ohrozujuca bolest. A ked sme skoncili v nemocnici tak jeden psycholog mi povedal, ze ked vie povedat coho sa boji tak je to strach a ked nevie tak je to uzkost. U nej nevieme co tie panicke ataky spusta, psychologicka a takisto aj neurologicka mi povedali, ze spustacom moze byt aj myslienka.

@mummy01 my mame nastastie dobru pani ucitelku, myslim, ze vacsi problem bude s prechodom na druhy stupen predsalen na kazdu hodinu novy ucitel. Ja jej takisto rozumiem a verim jej ze ju to brusko boli a snazim sa jej byt oporou aj ked mne samej nie je vsetko jedno ked ju chyti ta panika ☹ snazim sa ju podporovat vo vsetkom a stale ju chvalim ked zvladne byt v skole cely den napr. bez pisania sms, ked ide sama ku kamaratke sa pohrat na hodinku, ked je napr. cely den u babky co stava fakt malokedy a pod.

mummy01
9. jan 2016

@martinka05 no ja som ju chcela naucit na to ze ked jej nebude dobre tak nech mi napise sms,ze ju ukludnim tak. Ale ona ani za svet nechce mobil do skoly. Aj ked som jej povedala ze jej to vybavim u ucitelky aby ho mohla mat a cez prestavku mi napisat tak ale nechce o tom ani pocut. Aj to sa boji ho mat,ze co ked ho strati,co ked jej ho niekto ukradne a ze ona nevie kedy ho moze pouzit a kedy nie aby jej ho ucitelka nezhabala.

martinka05
9. jan 2016

@mummy01 no len aby to nemalo opacny efekt potom ako u mojej. Ona mi potom cez prestavky v jeden den boka schopna napisat 55 sms na ktore som jej musela odpovedat a vyzadovala odo mna kazdy den, aby som pre nu prisla aj ked je pravda, ze na nu to asi malo upokojujuci ucinok a nakoniec to v tej skole vydrzala. Ked mi nepise tak viem, ze je vsetko v poriadku a ked pise tak viem, ze je v strese

mummy01
9. jan 2016

@martinka05 ved to ze ja castokrat ani netusim ze prezila stresujuci den. Nic mi nepovie a aj ked vidim ze nieje OK tak mi na vsetky otazky odpoveda "neviem". Niekedy mi povie s odstupom casu nieco ale casto je napriklad neskoro nieco riesit. Ona vobec nevie odhadnut kto co ako mysli, ci je to myslene v dobrom alebo nie...snazi sa byt v skole preto neviditelna aby jej co najmenej niekto nieco rozpraval alebo sa jej pytal. Stale jej opakujem ze ak mi o probleme nepovie tak jej ani neviem pomoct ale myslim ze ona ani netusi co je problem a co nie.

martinka05
9. jan 2016

@mummy01 ja sa jej tiež stále pýtam, že čo stalo ako bolo v škole a ona stále odpovie, že v škole bolo dobre a pritom jej dobre nebolo a až potom náhodou o deň-dva zistím, že napr. obidve jej kamarátky neboli v škole v ten deň a pre ňu to už bol stres.