Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

maria1989
19. jan 2016

@kacena4 ale tak musia sa nejako obrniť.

maria1989
19. jan 2016

@akvi prečo si myslíš, že je to slabosť?

akvi
19. jan 2016

@maria1989 tiez o tom casto premyslam...a neviem.. napr. u syna v triede je ta hierarchia taka, ze vodca je ten najhlupejsi chalan, myslim najhlupejsi co sa tyka akademickych vedomosti, ale zase, je to chalan, co si dokaze obtocit okolo prsta vsetkych (okrem mojho decka 😀 ), aj dospleych, nielen deti.. On je skvely manipulator.. A moj syn to nechape, ze preo vsetci idu za nim... Tak sa mu snazim vysvetlit, ze aj v politike je to tak 😀 Pospoliti lud proste potrebuje vodcu. A vodca nie je ten najlepsi clovek, alebo najmudrejsi, ale ten, kto dokaze zmanipulovat dav..

kacena4
19. jan 2016

@maria1989 je to "slabost" lebo nechape co sa okolo neho deje ne nepochopeny okolim a v ponimani okolia je to slabost a tak ho okolie lahsie moze manipulovat a je SLABY manipulovatelny okolim, preto sa navonok snazi taketo dieta vystupovat suverenne, silne, aby nim nik nemanipulovat - uff uz sa mi pari z hlavy nad tolkou filozofiou 😀 ulekam nieco robit

akvi
19. jan 2016

@maria1989 Lebo to je miesto, kde vie, ze zlyhava, aspon teda moje decko si uvedomuje, ze on si napr. nedokaze ustrazit svoje hranice. Preto mu deti robia zle..

maria1989
19. jan 2016

@akvi pravda. vodca stáda. ja ho chápem, že to nerozumie, ako môže "hlupák" viesť. a že si nedokáže ustrážiť hranice... radšej sa uzavrie, však.

maria1989
19. jan 2016

@kacena4 správna filozofia 🙂 akurát on sa neuzavrie - neutečie pred manipuláciou, neverím, že ním niekto môže manipulovať. proste sa iných stráni, aby od nich mal pokoj.

akvi
19. jan 2016

@maria1989 presne, strani sa, aby mal pokoj a zaroven nechape, preco mu oni pokoj nedaju.. Aspon u nas v triede. On deti ignoruje, ale oni jeho nie.. Ale tak to uz chodi.. A toto sa snazim ho naucit, ze darmo on bude ignorovat, to neznamena, ze aj ostatni budu. A preto sa musi naucit chranit si svoje hranice.. Btw. u nas v skole k tomu deti vedu, aby to tak bolo..Ale to je proces, dlhy a pre take deti, ako tie nase, aj velmi bolestivy.. Ja si v tomto momente myslim, ze aj potrebny.. Aj ked mozno o rok poviem nieco ine ..sama si tym prechadzam..meni sa decko, aj ja...

maria1989
19. jan 2016

@akvi myslím, že pre neho to nie je až také ťažké. zrejme "mykne plecom" a ide ďalej.

akvi
19. jan 2016

@maria1989 praveze nie. Jeho to trapi.. Ved preto nechce chodit do skoly.. Ak by bol v inom kolektive, kde by sa to tak nehrotilo, tak je mu to jedno.. ale kedze tu sa to hroti, tak ho to trapi..

maria1989
19. jan 2016

@akvi rozumiem. ☹

kofa77
19. jan 2016

priemerom je toho, coho je najviac v spolocnosti.
pozerali ste film kod enigma? ten matematik, cisty AS 🙂
moj syn je ten, co sa snazi manipulovat s detmi. niektori sa daju, ini asi sa snazia chranit si svoje hranice. len syn je taky zakulisny , on potahuje nitkami nenapadne. nie je priamo vodca partie, len " z povzdali" sleduje, vyhodnocuje a vymysla plany... 😠 a snazi sa ovplyvnovat

inak jak pise akvi, ze syn bol na sutazi, syn ich uplne odmieta, lebo co ked prehra, nevie to spracovat vôbec. ziadne, ci uz sportove, alebo take tie, kde zalezi od stastia. zas neviem, ako vedmomostne, lebo tie doma hraje, neviem, ako to bude neskor.
celkovo , co mu nejde, odmieta skusit, aj ekd vidim na nom, ze aj ho to laka, ale co ked to nepojde podla jeho rpedstav?

kacena4
19. jan 2016

@kofa77 moj je podobny hoci nejde ani na sutazo co mu idu, chodil na gymnastiku isla mu uzasne, za 1/2 roka sa vypracoval do statnesj sutaze a boli v skupine na 1.mieste no viac som ho nedostala na ziadnu sutaz proste pre neho stres, hluk vela ludi na sutazi a on tam viac nejde ani trener ho nepresvedcil a tak totalne odmietol chodit aj na treningy ☹

akvi
19. jan 2016

no, tie sutaze, to u nas je ok aj preto, lebo pre neho nie je vysledok podstatny a cely ten proces ho nestresuje, ba priam mam pocit, ze sa v tom vyziva.. 😀 Inak volal mi po skonceni, ja reku, ze dako skoro, ved tam maju na to asi 3 hodiny, aby riesili a on, ze odovzdal som prvy, netrvalo mi to ani hodku.. Vobec ho netrapi, ze by tam mohol mat nieco aj zle, ze si to mohol este aspon skontrolovat.. Nezajem.. Vyriesil som a pustam z hlavy. 😀 Inak on je schopny zabalit test v momente, ked ho prestane bavit ho vyplnat.. Som videla par testov, co robil a nedorobil a ja reku ze, co, nevedel si? a on ze nie, praveze lahke to bolo, ale ma nebavilo to pisat.. No pochopite to? 😕

akvi
19. jan 2016

@kofa77 no taketo "tahy" manipulatorske ma aj on, ale len v kolektive, kde citi svoju prevahu, ci uz s titulu veku, alebo preto, ze nik dominantnejsi tam nie je.. To zase ma smolu v triede, ze tam je to uplne inak nastavene, ako by on chcel..

kofa77
19. jan 2016

baby, co mate tych mensich, spia vase deti same? bo ja sa mladeho nemozem zbavit, furt medzi nami spi 😠
minule mu hovorim,ze ho prenesiem, ked zaspi, pridem do spalne a on oci vytrestene, bal sa zaspat, ze sa ocitne vo svojej izbe.

mummy01
19. jan 2016

@kofa77 no moj 6rocny spi sam od 2rokov...teda spal. Teraz mame nejake obdobie ze sa vsetkeho boji,najprv boli v izbe duchovia a teraz tam vraj v noci lietaju hrozostrasne telefony 😀 ale moj nebude u nas v posteli spat lebo mu vadi ked nanho niekto dycha 😀 ale vo svojej posteli tiez nie lebo vraj z nej vidi na dvere a to sa boji tak spi na zemi na matraci a dookola kazdy vecer stavia hradbu z boxov na hracky a plysakov.

kofa77
19. jan 2016

u nas su tiez duchovia, telefony pravda nelietaju, zatial 😀

martinka05
19. jan 2016

@kofa77 moja spí doteraz s nami, spala asi trištvrte roka vo svojej izbe, ale odkedy mala ten kolaps v škole tak spí s nami v posteli ☹ psychologička mi ale povedala, že to nemám zatiaľ riešiť, zaspáva sama, čo považujem za úspech, lebo donedávna som musela pri nej ležať kým nezaspala

mummy01
19. jan 2016

@kofa77 no nikdy nevies co bude lietat 😀 on celkovo ma problem s telefonmi,u mojej mamy nechce spat lebo ma strasny mobil 😉

akvi
19. jan 2016

@kofa77 my sme toto tiez mali, ze nechcel ani zaspavat sam.. Aj ked teda, ja som ho nemala kam vykopnut 😀 , bo sme mali len jednoizbovy byt.. Ked sme sa stahovali do domu, tak mal 4 roky a mal uz svoju izbu a akoby utalo a spal tam bez problemov a aj zaspaval.. On je taky haklivy na svoj "majetok" 😀 , ze do jeho postele si nik nesmie ani len sadnut, nie este ze spat tam..

moni73
19. jan 2016

Haha, spanie... aj u nas klasicky duchovia a "strasidelne veci" z labyrintu... spime spolu, dokonca aj zaspavat musime spolu, teda ona samozrejme prva, a kedze zaspava najskor o 11tej, tak mna uz casto musi budit 😩, potom sa preberiem a zaspavam aj o 2hej. Dost blbe. No ale uz asi 2 mesiace je strach tak velky, ze sa musime drzat za ruky a hystericky fnuka, ze ona sa boji... rozmyslam, dat jej nieco na spanie. Aspon magnezko na ukludnenie. Je mi jej luto.... aj seba.
Neviem ci som to sem uz nepisala, ale zaregistrovali ste ten citat, ze svet je preto tam kde je, lebo hlupi ludia su tak sebavedomi a inteligentni tak neisti.... nieco v tom zmysle. Sem patri moje dieta - teda druha skupina😊, aj vase nie? Podla mna velmi vystizny citat

moni73
19. jan 2016

Ps ospravedlnujem sa
@kofa77 za neozvatie a
@kacena4 za neodpisanie... ja zeny nestiham pomaly ani zit. Ale ja to zmenim!!!!

mummy01
19. jan 2016

@moni73 ja som sa pytala nasej dr.na magnezko a ona ze radsej dat omega3 kyseliny,ze Zenixx je dobry pre auti deti na mozog. Ale este som neskusala.

kacena4
19. jan 2016

tak baby u nas sme doslova museli mata vykopnut do samostatnej izby ☹ pre jeho agresivne spravanie ked bol mensi, museli sme ho oddelit od sestry, tiez mam problem s vlastnym majetkom a nik sa ho nesmel dotknut, takze sme zrusili komoru a spravili sme mu tam izbu. nema tam radiator ale on je taky teplokrvny ze mu to vobec nevadi, ma to zateplene (sme v bytovke) aj zvnutra takze ma teplo, okno a je totalne spokojny zavre sa a ma od nas svaty pokoj ☹ ma ta svoje zvieratko, stol, skrinu a postel viac mu tam neovslo ale je total spokojny a nik mu tam nesmie vojst len spoluziak ked pride 😅 takze zavre zvera a spi ani o nom neviem.... obcas ho vsak najdem rano spat v obyvacke 😀 ale uz je velky strasidiel sa neboji miluje sci-fi filmy a krvaky 😀

moni73
19. jan 2016

@kacena4 aj u nas scifi, krvaky, horory... a ja trapna tolerantna matka: vsak nech pozera, ved ked sa bala, tak si zakryla oci a film sa vypol. No ale dosli sme k hororu "pad do tmy", a vsetko je v pr***i. Teraz nepozerame pre istotu nic.

kacena4
19. jan 2016

@moni73 tak horory to nieeeee, hranice su dane, ja ho v noci chlacholit nebudem 😀 rano vstavam k dalsim 3 detom a v noci krmi babatko takze spat potrebujem aj ja 😀 a to chodim aj do roboty 🙂

erka100
21. jan 2016

Moja ala teraz 6rokov a po zimnych prazdninach iba vyjednava vo vsetkom aj so spanim minule uz som bola vytocena tak ze idem spat vosla som do izby a nastal konec sveta lebo ona chcela byt prvaa dnes rano zas umyvala som zuby a ona zase zachvat lebo ona chcela byt prva ale keby nieco preto robila to nie do nicoho ju neviem donutit.
chce byt vo vsetkom prva aj v skolke nik u nesmie v nicom predbehnut a to uz clovek nevie co moze a co nie zachvilku uz ani dychat nebudeme moct prvy
🤐 🤐

mummy01
22. jan 2016

Su vasi aspici ochotny si obliect aj nieco ine ako leginy alebo teplaky? Tak moja nosi do skoly leginy a na to "slusne" teplaky. Rezignovala som,nech ich ma. Ale ako dnes rano si obliekla leginy a vravi ze chce oteplovaky. Narvala sa do nich a nervy: 1.dlho jej to bude trvat kym si ich oblecie ked pojdu von. Tak vravim ved vsetci su tak naobliekany,ved vsetkym to bude dlho trvat. Odpoved znela: A co ak iba mne to bude dlho trvat?! Dalsi priekak 2. Lezu mi tie gate do zadku. Tak vravim ze Ty si ich chcela,to niesu volne teplaky a proste ich citis na tele. No to uz bolo 7:45 a ona bola v stave hodit sa o zem lebo kvoli tomu ze vsetci mali oteplovaky tak ich chcela aj ona ale az potom si uvedomila ze ich vlastne nechcela. Tak odchadzala nastvata s teplakmi v igelitke ale nervy budu pokracovat lebo do skoly prisla 7:55 a to bude horor pre nu za 5minut sa vyzliect a pripravit na prvu hodinu.

inom75
22. jan 2016

@mummy01 Môj nosí do školy rifle a nemá s tým žiadny problém. On nechce nosiť mikiny, ktoré sa obliekajú cez hlavu, nenosí pulóvre (len tričká s dlhým rukávom), nikdy by si neobliekol rolák a pančuchy nosí jedine Tatrasviťácke, iné si neoblečie. Ale s tým sa dá žiť! 🙂