Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

moka
12. apr 2016

@kofa77
@mummy01
@akvi ach baby, vidim, ze nie sme sami v tom... Tie situacie pochopia naozaj len rodicia, ktori take dieta maju. My sa tiez snazime drzat hranice, ale horsie je to, ked sa niekde ponahlame, vtedy aj popustim. Tiez sa snazim predvidat situacie a predchadzat hysakom. Ale niektore veci, ktore ma zauzivane, robite ich tak, ako dieta vyzaduje, resp. je na ne zvyknute? Napr. u nas ked ideme zvonka, syn si musi prvy umyt ruky, nie jeho sestra, inak je ohen na streche. Alebo ine zauzivane veci, na ktore je zvyknuty a ked ich zmenim, chyti hysak. Ja by som ho aj chcela ucit trochu zmenam, ale neviem, ci mam tlacit na pilu alebo to nechat tak. Mna by velmi zaujimalo a chcela by som mat skrytu kameru v skolke. Ale myslim, ze tam sa sprava uplne inak, dobre a doma sa potom vyburi... Proste potrebuje dat tie emocie von a v skolke sa drzi, tak ich pusti doma.
Tie hysaky straaasne vycerpavaju. Ked k niecomu takemu pride, my sme s mm uplne vyflusnuti z toho... Vzdy potom prehodnocujeme, co robime zle, co dobre, co by sme mali asi urobit. Inak mne moj mm velmi pomaha, fakt sa snazi, vsetky tieto problemy sa snazime riesit spolu. Nie vzdy sa samozrejme zhodneme a castokrat ani sami nevieme, ako mame zareagovat. Chceme v najblizsej dobe navstivit znamu psychologicku, chceli by sme sa poradit. Nas nie je diagnostikovany a mozno ani nie je na tom, ako vase deti, ale predsa je iny...

kofa77
12. apr 2016

@moka nas diagnostikovany je, ale hysaky velmi nemal, ako nieco bolo, ale bud ja mam tu latku posunutu inde 😀 , alebo co, ale ja nejak som sa nad tym nepozastavovala velmi.
dnes napr. rano rycal, lebo nechcel este zapnut rifle, ale bolo to take, ze uaaaa, mama, prestan, /ano, obliekam ho ja stale, inak by sme dosli na 11 do skoly/ potom sa hodil na gauc v nezapnutých nohaviciach a cumel na plafon.
tak som ho nechala, on potom vstal, zapli sme gate a islo sa dalej...
boli sme na rodinnej oslave teraz, v pohode.
neviem, no, asi mame dobru konstalaciu hviezd alebo co 😀

ale idylka to tiez nie je, no.

moka
12. apr 2016

@kofa77 🙂 obliekanie a jedenie.. to je tiez osobitna kapitola 🙂 Obcas ma chvilky, ze chce byt samostatny, obcas nie.. Tak pomáhame, snad to do 18-tky zvladne sam 🙂

mummy01
12. apr 2016

@akvi je to presne o tom. Ja som sa narodenim mojho krpca dostala do inych dimenzii doslova. V podstate on ma naucil zit a ukazal na com zalezi. A ja som bola nutena vratit sa k svojmu vnutru a zistit kto vlastne som. Stale sa snazim opustat zauzivane(u nas zial komunisticke) modely spravania a vychovy a viac pocuvat decka a svoj 6ty zmysel.Ale tu tiez nastava jeden velky problem. Ja ako mama neustale sa snaziaca ist dopredu a zit v sulade s potrebami celej rodiny,ja co stale nieco "studujem" a "riesim" zacinam byt v ociach okolia trocha ako cvok. Myslim ze by ma ludia lepsie prijali keby som bola zlomena chuderka spravajuca sa ako ostatok mojho okolia ako takto ked som taka aka som. Vytvara sa priepast medzi mnou a okolim. Zial aj s manzelom je to podobne ako u vas. Kym ja riesim tak on neriesi takze podpora bod 0. Ale prave on je "postihnuty" tou slovenskou vychovou a aj ked chape ze tie casy uz pominuly tak sa casto nevie zbavit potreby riesit veci ako pred 30timi rokmi. A potom je na to clovek casto uplne sam.

kvojtanikova
12. apr 2016

@akvi @mummy01 aj u nas je to tak ze ja sa snazim byt empaticka a predvidat veci a stary na neho naziape, pripadne mu jednu trafi (osvedcena vychova Makarenko) ked je hysak, ale inak zistila som ze predsa len to ma nieco do seba aj takato reakcia a je lepsia nez ziadna. Nieze by som bola zastancom bitia deti alebo co, ale aj ja som sa uz dostala do krajnosti s tym, ze som synovi dopredu povedala, ze ak neprestane a nepohne sa (mal sa vtedy obliekat na oslavu ci co) tak ho budem musiet zbit a zacat kricat lebo aj ja som len clovek a tiez mam pretlak emocii, no a ked som to potom urobila tak to bolo ako sibnutie carovneho prutika, pochopil ze nie je jediny kto ma hysaky, bez najmensich problemov urobil co bolo treba a zvysok dna bol ako cukrik. V poslednej dobe najviac pomaha akceptacia (rozumiem ti, zial nemam ti ako pomoct, neda sa to, chapem ze si nahnevany, mozeme prist spolu na nejake riesenie...atd.) a nervozita potom sama prejde. Lenze toto robim len ja, manzel to nevie, aj ked musim povedat, ze sa pomalicky uci.
Nas syn uz ma 9 a pol roka a je to fakt cim dalej tym lepsie najhorsie obdobie bolo asi okolo 8 rokov. Uvidime, ako sa to teraz zmeni ked pride dalsie babatko, na jednej strane budem mat na neho viacej casu kedze budem doma, na druhej strane ak bude syn vystrajat, pravdepodobne bude babatko budit a moze byt nervozita.

mummy01
16. apr 2016

Baby mate skusenost s nahlym velkym psychickym vypetim u aspika a naslednym spravanim?
Maly vo stvrtok vecer prudko krvacal z nosa,nedalo sa nam to zastavit,musela som volat 112 a utekat s nim na kramare. Maly bol z toho krvacania v "soku",hrozne sa bal ze sa mu nieco stane. Na kramaroch dalsia drama ,bola tam blba doktorka a maly sa zlakol pinzety a zacal hystercit tak ho nasilim dali lahnut a styria sme ho drzali aby ho mohla osetrit. Maly neznesie osetrenie v lahu,aj krv mu musia brat posediacky tak to bolo prenho jednak ponizujuce a velke vypetie,bol agresivny a hrozne nahnevany. Doma ale hned zaspal. No odvtedy je hrozne zvlastny. Vobec nekomunikuje a stale spi. Odmieta jest a malo pije,sice mu bolo vcera dost zle od zaludka z nahltanej krvi ale aj tak sa sprava velmi cudne. Hlavne to ze stale spi je velmi znepokojujuce,je uplne apaticky.Boli sme dnes znova na kramaroch na kontrole a oni ze v pohode,mame ho sledovat a ak sa do pondelka nezlepsi tak mame ist k nasej dr. No ja sa nejako bojim,neviem ci moze mat takuto reakciu z toho co prezil.

katka0910
17. apr 2016

ahojte,kedy sa mozu prejavit prve priznaky autizmu?mam 14mesacneho syna a od 5 mesiaca ked nieco nove vidi,alebo ho nieco rizruse trepoce rukami a ma otvorene usta pri tom..dakujem za kazdu odpoved

akvi
17. apr 2016

@mummy01 no ta reakcia kludne moze byt taka, ako pises. Nam sa stalo, ze ked bol syn mladsi, tak skoncil v nemocke a mne nedovolili pri nom ostat. Rano o 6-tej som tam uz stepovala, ked ma pustili dnu, tak som cez tie skla uz od zaciatku chodby videla, ze moje decko sedi na posteli, knise sa dopredu a dozadu, skleneny pohlad a vyraz ako nejaky dement (sorry za vyraz).. Myslela som si, ze sa tam rozplacem a zosypem na mieste.. A to len preto, lebo vazeni p. doktori mi nedovolili ostat s dietatom, aj ked som bola ochotna spat aj na zemi.. ☹ Nastastie tam stravil len dve noci, ale neprajem nikomu vidiet svoje dieta v takomto stave.. Netusim, co by robil ak by sa to stalo ako 6-8 rocnemu. Ale asi podobny stav by to bol, plus hysteria k tomu..

katka2808
18. apr 2016

Ahojte,
moj malý (6 rokov) sa nechce dat ostrihat, nikomu.
Vraj sa uz nikdy nedá ostrihat, lebo ho to bolí - viete poradit, ako ho prehovorit? Ze si nenecha strihat nechty, to mi az tak nevadi, ale vlasy ze si nechce nechat strihat, to áno...
vdaka.

moka
18. apr 2016

@katka2808 u nás bol tiež problém so strihaním. Strašné plače pri tom... Najskôr sme ho zabávali, ukazovali videá na mobile, ale aj tak plač. Postupne sa to zlepšovalo, keď zistil, že to nič nie je. Teraz už ok, len mu vadia padajúce vlasy, lebo ho to svrbí, samozrejme, hneď ideme do sprchy.

akvi
18. apr 2016

@katka2808 u nas to bolo podobne, ja som sa snazila ho "vydierat" 😀 Takze raz za pol roka sa nam podarilo ho ostrihat.. A ano, chodil s vyrastenymi vlasmi a vyzeral jak... No radsej ani nevravim.. Ale hrozne.. A chvalabohu, toto sa tiez zmenilo, dokonca tento rok sa 1x dal prehovorit do holicstva a sam uznal, ze je somar, ze sa nedal uz skor, pretoze holicka ho mala za 5 minut vybaveneho a syn skonstatoval, ze je to ovela lepsie, lebo to trva kratko, ziadne vlasy ho nesteklia a nas strojcek doma sklbe a holickin nie 😀

mummy01
18. apr 2016

@akvi no apatia pretvava,pridal sa novy tik-mykanie plecom,v noci znova trochu krvacal a chytil zachvat paniky,uz mi zacinal aj hyperventilovat. Som uplne na nervy,nevladzem sa nanho pozerat,radsej keby vystrajal ako takto ako handrena babika. Dnes ideme k nasej dr.,uvidim ale fakt je ze sa budeme dlho z tekehoto zazitku spametavat.

kofa77
18. apr 2016

@mummy01 jaj,si vytrpite, drzte sa.

U nas vlasy ako kedy.ked bol mensi, za uplatok.teraz aj sam povie, ze chce ostrihat, ked uz v skole mu hovoria levik😀 on ma vlasov na 2 hlavy a kucerave,tak pretrpi to nejak. Striham ho ja, kedze schody na hlave pri takej hrive nevadia😀. Uz ked povie, ze je zarasteny ako ezop, tak strihame.ale nechty bola vacsia zabava.tiez ho to vraj bolelo😁.tak sa schoval pod paplon a vystrcil len potrebny hnat, aby to ani hevidel.

jankazba
18. apr 2016

Ahoj,my mame 4 rocneho a vysla mu diagnostika(testy a pozorovanie) zatial na 60% ze je.Mysleli sme ze tie znaky casom vymiznu ale prave naopak sa prehlbuju a coraz viac vidime rozdiel medzi "normalnymi" detmi v jeho veku a nim.Hlavne v socialnej oblasti,v oblasti adaptacie,akakolvek zmena je pre neho narocna.Co sa tyka inteligencie tak ma vraj nadpriemernu a vie veci co ani predskolaci nevedia.Tiez sa lahko uci cudzie reci.Anglicky rozprava lepsie ako slovensky.

katka2808
18. apr 2016

Dakujem vam za prispevky, moka aj akvi. Aj ja mu slubujem, ze mu kupim za to videohru, ale radsej ju ani nechce... 😕 radsej sám seba oberie o pozitky, ale strihat sa nedá... no, neostava mi asi nic iné ako prehovorat ho, dohovarat mu a dufat 🙂

janulka1985
18. apr 2016

Ahojte po dlhšej dobe.....moja aspergerka Saska nema problem sa strihat ale zas nechce dlhe vlasy a o sponkach a gumičkach ani počuť....tak stale ma kratky zostrih...este otazka ucite sa logopediu s vasimi??my sa ucime len tak trosku problem je v tom ze ona to co sa uci a naucila moc zvyraznuje v slovach vetach teda prehana to s tym vyslovovanim....

katka2808
19. apr 2016

ahojte,
janulka1985 - mozno sa to samé spraví neskor. Moj syn sa ucil posledné na logopedii pismeno R a uz ho vie zopar mesiacov, medzitým uz ani na logopediu nechodime, ale stale ho vyslovuje tak tvrdo, vyrazne, nie lahko... ale tak on bude mat uz 7, ja si myslim, ze aj u tvojej malej sa to spravi casom...

janulka1985
19. apr 2016

@katka2808 dnes bola na logo s manzelom...logopedicka ju pochvalila len ona je taka zažrata do angličtiny ze jej tam po anglicky farby hovorila sama od seba...v auguste bude mat 5rokov a mam pocit ze uz teraz sa zacina nudit v skolke pretoze som jej na meniny kupila knihu ucime sa po anglicky od 5-7rokov a casto ju vyberie a pyta ma aby som ju ucila...aj v skolke vie viac ako jej rovesnici..samozrejme ze aj v spravani su odlisnosti..spi oddelene od deti pri stole ucitelskom a ucitelka ju zakryva papierom aby spala,lebo ona chodi za ucitelkou po triede ked si chysta veci a tak....

sofiass
20. apr 2016

Zdravím baby 🙂 mladšiemu synovi(v auguste bude mať 5 rokov) diagnostikovali aspergera....a ja teraz sedím a čítam všetko čo sa dá 🙂 aj túto vašu diskusiu od začiatku a už mam teraz z toho riadny kolotoč.....chem sa Vás opýtať ako ste na tom so škôlkou,či ste na celý deň alebo ako?snažím sa to nejako všetko dať dokopy čo ma čaká a tak 🙂 ako ste na tom teraz s prácou vy,pretože ja som momentálne na predlženom rodičovskom,a snažim sa si to všetko nejak predstaviť ako to bude dalej.........budem vdačna za vaše odpovede 🙂

moka
20. apr 2016

@sofiass náš nie je diagnostikovaný, ale má znaky.. Do škôlky začal chodiť teraz v januári, teda skoro ako 5-ročný. Nastúpil s mladšou sestrou, takže adaptácia bola lepšia. Veľa sme ho dopredu pripravovali, hovorili, čo ho čaká. V škôlke je vraj dobrý, ale hráva sa väčšinou sám, ak majú skupinové aktivity, zapája sa. Doma však všetky nezbedy dobehne, akoby sa v škôlke "drží" a potom sa vybúri. Nastúpil na celý deň hneď, ale veľa vymeškáva, bývajú často chorí. U vás sa to ako prejavuje v správaní?

sofiass
20. apr 2016

@moka s tou adaptáciou to niej až také hrozné,len on je najradšej sám,nechce sa zapájať do kolektívu,všetky tie úlohy ktoré robia v škôlke väčšinou ignoruje,alebo spraví len tie čo ho fakt zaujímajú,lebo čo sa týka rozumovej stránky 🙂 tak ovláda čísla,abecedu,farby,tvary, vie pomenovať všetko a ešte aj v angličtine a ma neskutočnú pamäť....len to zaradenie do kolektívu je slabe,ale aspon že učitelky si oblúbil🙂

katka2808
20. apr 2016

ahoj janulka1985, tak to je tvoja malá velmi sikovna.
moj maly sa zatial neprejavuje nejako velmi tym sposobom, ze by specialne v niecom vynikal, ani nepride cez den s knihou, ze si chce nieco nastudovat trebars, ale aspon vecer čítame... ale mozno casom nieco pride, cim by sa vykompenzovali tie nedostatky, co suvisia s diagnozou. moj syn v skolke vobec nespí, lebo stale potrebuje len rozpravat a chodit ... 🙂 takze sme ho nechali len na pol dňa... radsej.

janulka1985
20. apr 2016

@katka2808 ja ju nechavam cely den pretoze by som sa doma zblaznila s nou...to je taky žensky hurikan Saška doslova chlapčisko..ziadne dlhe vlasy ani gumicky ani sponky...klasika ritualy amoky ked nie je po jej vyuraža nas rodicov buchne dverami stiskat len ked ona chce..do obchodu s nou nemozne ist v kazdom beha uz nas aj v restikach upozornovali...ked vidi trampolinu dokaze na nej aj pol hodinu skakat vkuse na nej.hlavu uz mala rozbitu ked mala 1rok a 8mesiacov na velkonočnu nedelu sme isli sit hlavu....okolo 1 roka vsetko co videla rozobrala predlzovacky notebook dokalicila baterku rozobrala doslova hracky devastovala..hrat sa nevedela nikdy....ona je takaaa preto je komplikovanaaaaaaaa

mummy01
20. apr 2016

@sofiass u nas adaptacia velmi dlha,nechcel byt v skolke lebo nuda a vela veci bolo prenho neprijatelnych ako cvicenie,spanok,vzdy po skolke sa stazoval ze ho nutili jest,alebo musel ist na logopediu(chodi do specialnej) a v skolke vobec nekomunikuje,takze takto nejako to on "zvlada". A hra sa iba sam,deti nema rad. Ja nepracujem uz dlho a dlho este nebudem kedze ideme od septembra na homeschooling. Ja to vidim s odstupom casu tak ze chodil do skolky sice ale z jeho pohladu to bola zbytocnost,aj psychologicka to tak zhodnotila ze nema potrebu byt v kontakte s detmi,urcite nie s rovesnikmi ale zasa z mojho pohladu ho to aj posunulo vpred aj ked on sa teda dostatocne tomu branil a neulahcoval to nikomu.

bebe02
20. apr 2016

@mummy01 Prosim ta, kam chodi maly do skolky?

mummy01
20. apr 2016

@bebe02 na Misikovu v Ba

bebe02
20. apr 2016

@mummy01 A ste tam spokojni? Vedia tam pracovat s AS dietatom?

mummy01
20. apr 2016

@bebe02 no oni niesu vyslovene na deti s AS,maly ked tam nastupoval tak som este netusila ze by mohol mat AS. Ale prave ucitelkam v skolke a ich pohladu na maleho vdacim za to ze ma nepriamo nasmerovali tymto smerom. Oni si pred prijatim dieta sami vysetria,maju tam rozne deti a myslim ze by asi nemali problem ani s dietatom s AS ale zasa nemaju speci aktivity pre nich. Skor to zalezi od ucitelky ako sa na to dieta napoji. Moj maly mal 4ucitelky a iba 2 zniesol a bolo to vzajomne. Ale spokojna som bola len jedine minus je ze pre nadane dieta tam bola nuda kedze je to tam prisposobene detickam pomalsim ale to je tak asi v kazdej speci skolke.

sofiass
22. apr 2016

@moka ďakujem za odpoveď,tak naš nastúpil v septembri,začiatok bol ťažší,ale zvykol si,aj teraz je v pohode,má oblubenú učitelku,jasne že niekedy sa mu nechce,ale tiež je väčšinou sám,aj ked už paárkrat som natrafila,že sa s niekym hral....a spravanie ma trochu svojske,ael nie nejake extremy,napr.o škôlke so mnou nehovorí sám od seba,len ked sa ho niečo opýtam,aj to odpovie málo,ale on nechce velmi kresliť,ešte tak maľovať farbami to áno,a ešte ho príliš nebavia spoločné hry,a najnovšie začal preberať jedlo,nechce pomazánku radšej zje suchý chlieb 🙂

zarad
22. apr 2016

@sofiass Zdravím rada by som sa spýtala, kde Vám diagnostikovali aspergera. Dcérka má štyri roky a psychologička aj psychiater, ktorých navštevujeme majú tiež podozrenie na aspergera. Ja som s ňou tiež na predĺženej rodičovskej, kedže dcérka vďaka jednej pani učiteľke, ktorá nezniesla jej povahu chytila takú traumu zo škôlky, že ju nevie dodnes spracovať.