Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

zuzana76
21. sep 2016

ono mozno kazdy si to vnima po svojom a myslime to rovnako, ja sa napr. zo svojej pozicie / som ucitelka/ spravam k ziakom s respektom, ale stretavam sa dost s nevychovanostou, vychcanostou, ako oklamat, a pod. Samozrejme vacsina je uplne ok, rozumieme si skvelo, ale potom su typy deti i rodicia co nepozdravia, ide to po chodbe a ani usta neotvori, atd... proste su mnohe veci, ktore sa mne zdaju uz cez ciaru a niekto to vnima v pohode. To su mozno take kulturne rozdiely, uz som si zvykla, ale aj tak by som sa citila lepsie asi kedysi v minulosti. Este dalsia vec, myslim, ze to sa neda vychovat, aby dieta bolo ostrielane, nedalo sa a malo despekt k autoritam, to je jednoducho povaha. Su typy co su mierne a su proste ti, co su tvrdi.

zuzana76
21. sep 2016

@kofa77 vidis a a ja som ucitelka a toto som nikdy neurobila, ale skor som sa stretla, ze ja som nieco povedala a este sa ziak hadal, ze on ma pravdu a nemal, proste za kazdu cenu mat pravdu a oponovat, aj ked ju nema.

akvi
21. sep 2016

co sa tyka autorit, tak ja zase vnimam to, ze ludia su strateni v tom, kto je vlastne autorita. V tomto pomylenom svete kvazicelebrit a kvaziosobnosti je velmi tazke sa pre mladych ludi zorientovat. A preto vnimam taku akoby lahostajnost. Nie drzost, nie despekt, ale ozaj skor lahostajnost a stratenost. Pretoze pre mna je autorita niekto, kto je ludsky na nejakej urovni. Uradnik nie je pre mna autorita z titulu svojej moci, alebo lekar z titulu svojej pozicie. A uz vobec nie mediami propagovany clovek. A preto je podla mna v poriadku, ak sa dieta nauci vzopriet ludskej blbosti, tym padom obcas aj nejakej tej autorite. Je to o strachu - bojim sa sefa, lekara, uradnika, policajta, ucitela, lebo maju moc, lebo autorita.. to je chore.. Aj despekt je na mieste, pokial je nejaka autorita autoritou len z titulu moci a pozicie a vtedy je uplne v poriadku sa vzopriet a spravat sa mozno aj s despektom.. Vzopieram sa blbosti, nie tej osobe ako takej..

zuzana76
21. sep 2016

@kofa77 nikdy som toto nevravela, skor deti nabadam, aby pridali nieco svoje a vies ake je to tazke, vtedy sa neprejavia

kofa77
21. sep 2016

@akvi ano, aj tak sa to da povedat. Zas treba najst ten balans medzi despektom a neslusnostou. Ono je to tazke aj v tom, ze skutocna autorita to pochopi, nejaka figurka vezme vsetko aj tak osobne a namiesto nejakeho sebakritickeho pohladu vas nazve drzym 😀.
U AS myslim nejaka miernost nehrozi, tam je skor opak a treba miernit.

kofa77
21. sep 2016

@zuzana76 ved teba nikto neobvinuje, piseme vseobecne.

akvi
21. sep 2016

@zuzana76 vidis, ty tu hadku a bitie sa za svoje aj ked ziak nema pravdu povazujes mozno za drzost, alebo neuctu, ale treba mat na pamati, ze je to dieta, ktore sa uci. A uci sa o.i. prave tej ucte a respektu a uci sa to o.i. aj tym, ze sa dostava do konfontacie s autoritou. Co je uplne super a ja by som to ocenila a nepovazovala za neuctu. Ty si v tej situacii clovek, co by to mal "ustat", aby si z toho dieta nieco odnieslo, lebo ak to budes povazovat za neuctu, tak dosiahnes akurat to, ze dieta vyjde z tohot mocenskeho boja ako porazeny.. A to nie je vzdy dobre.. Lebo z boja s dospleym vacsinou to dieta vyjde ako porazeny. Ak mu ukazes aj pri konforntacii uctu ty a situaciu zvladnes a nebudes to povazovat za neuctu, tak vtedy das decku lekciu respektu.. Vtedy budes pre neho autoritou. A je uplne jedno, ci malo pravdu, alebo nie..

A este mi tak prislo, ze aj teraz fakt zabrdame do velmi konfrontacnych tem a je mi potesenim s vami diskutovat, lebo toto je diskusia s respektom.. A to je aj na tomto fore velmi vzacne.. Takze ja vam dakujem za to..

zuzana76
21. sep 2016

@kofa77 a samozrejme ja teraz pisem o intaktných detoch, nie AS, to sme trochu mimo temy, len ma zaujal nazor na vychovu celkovo, kazdy to vnima aj tak po svojom a bude si vychovavat dieta ako uzna za vhodne, pretoze kazdy mame nejaky ciel pred sebou, ktorému sa chceme priblizit

kofa77
21. sep 2016

Inak ale aj ten pojem autorita sa da vselijak vysvetlovat. Ja som myslela ako instancia, ktora v roznej miere o nas rozhoduje, lebo su autority a Autority,ale to je zas o inom debata.

zuzana76
21. sep 2016

@akvi nespravam sa ani vtedy s neuctou k ziakovi, ak nema pravdu, neponizujem, nevysmievam sa, ja som skor taky suchar 😀, inak moji ziaci su uz teenageri a mladi dospeli, takze uz to nie su uplne deti, praveze si mysim , ze som dost mierna a prave preto ma niekedy zaraza, aki su dnes mladi ludia praveze otrli, ze hned sa biju za svoju pravdu a neoveria si dopredu o co ide.

kofa77
21. sep 2016

@zuzana76 presne tak. Ten rozny pohlad ma bavi, ja akvi obdivujem. Nie som si ja osobne sama sebou ista,aby som to zvladala ako ona. Ale tiez idem inou cestou ako moje kolegyne, kde napr deti im nesmu do rodicovskej postele, kazdy vecer musia upratat izbu,a pod. Ja si oproti nik pripadam aj so synom jak pipi dlha pancucha, taky maly rodinny punk 😁

zuzana76
21. sep 2016

a ja to briem aj z pohladu viery napr. som veriaca, takze s vychovou je spojena u mna aj tato stranka, napr. brat aj "kriz" ako sucast zivota

zuzana76
21. sep 2016

@kofa77 inak aj ja som asi dost liberalna, ale ako vravim, na niektorých veciach trvam, od toho som rodic, ale potom su veci, o ktorých necham rozhodovat deti

kofa77
21. sep 2016

@zuzana76 to je mozno puberta, furt ja ja ja , lebo ved vsetci su mimo starci, co nevedia nic o dnesnom svete. Skratka vymedzuju sa prori vsetkemu a vsetkym len z principu. Povedala by som , ze ich to prejde.

zuzana76
21. sep 2016

a este s tou vierou suvisi aj pokora - to je to spravne slovo, dnes je naozaj vynimocne stretnut pokorneho cloveka, naozaj skutocne pokorneho, dobrého srdcom a toto mam pocit,ze sa vytraca a mam pocit,ze tu nepomaha ani tento styl vychovy, teda tej benevolentnej a volnej ani tej velmi prisnej, proste neviem ako vychovat cloveka pokorneho a dobrého v hlbke srdca az viete co myslim.

akvi
21. sep 2016

@zuzana76 ono niekedy byt "suchar" 😀 je v takychto pripadoch super.. No vies, zmenit ich nezmenis, ale naucit respektovat mozes najlepsie tym, ze im to oplatis prave repektom.. Aj tym drzanom a zbrklym ludom, co sa idu bit cez mrtvoly. A samozrejme, teenegeri su uz dost "velki" na to, aby si ten boj mohli vybojovat sami.. Je to priam nutne pre nich, aby si tie "boje" zazivali.. Teeneger, ktory neoponuje, tam je nieco nie v poriadku.. 🙂 Teeneger musi oponovat..to je hlavna napln tohto obdobia zivota..

zuzana76
21. sep 2016

@akvi ja som neoponovala 😀 , nie je nieco so mu v poriadku 😀 , teraz zartujem, myslim,ze som celkom OK, ale fakt som velmi nerbelovala, neoponovala

akvi
21. sep 2016

@zuzana76 no podla mna vychovat cloveka dobreho z hlbky srdca mozes len tym, ze ho budes milovat z hlbky srdca.. Tu je uplne jedno, aka je vychova, ci benevoletnejsia, ci prisna..

akvi
21. sep 2016

@zuzana76 no to je pre teba signal, ze si si uplne nenaplnila ten "pohar" puberty.. Mozno najdes v niektorych situaciach teraz v sebe toho pubertiaka..

Napr. je plno starych ludi s nenaplnenou pubertou a prejavuje sa to napr. tak, ze ta babka s francuzskou barlou sa prediera hufom ludi do dveri autobusu, par ich tou barlou pretiahne po lytkach a pritom frfle na drzu mladez. Tato osoba sa sprava ako pubertiak.. 😀

zuzana76
21. sep 2016

@akvi mas pravdu, ale mam dve deti, podla mna nie su AS, aj ked obaja nie su uplne standardní, ale jeden je sebeckejsi a druhi je naozajstný dobrak od kosti, milujem ich oboch rovnako, vychovavam rovnako a predsa

akvi
21. sep 2016

@kofa77 ja to obcas nezvladam (tu vychovu) 😀 Asi ako kazdy.. Ale ja si aj dovolim to nezvladat. 🙂

akvi
21. sep 2016

@zuzana76 no ale to neovplyvnis.. to je povaha, geny, bozia vola..proste nieco, nad cim my moc nemame.. A jedine, co ostava, je milovat ich.. Ved kolkokrat ma clovek chut prizabit to decko 😀 Ale v hlbke srdca to je uplne v poriadku, milujeme ich, aj ked by neviem co bolo.. A mozeme dufat, ze z nich vyrastu milujuci ludia.. Aj ked fakt u tych AS je to take..zvlastne... O to viac ich asi treba lubit..

kofa77
21. sep 2016

Ja som rebelovala, odvravala , nekomunikovala...co len chcete😁. Syn je moja kopia.

erikabar
21. sep 2016

ja neviem baby, ja som napríklad strašne chcela byť učiteľkou v materskej škole... ani jeden z rodičov mi nepodpísal prihlášku, kde by stredná pedagogická (vtedy ešte existovala) figurovala... musela som ísť na obchodnú akadémiu a dnes naozaj môžem povedať, že lepší výber som ani nemohla mať... Od malička som mala strašne rada deti, hlavne ich kočíkovať, hrať sa s nimi, plienky, cumlíky, fľašky... kokso a keď sa narodil Peťo, ja som nevedela, kde mi hlava stojí a ako to celé zvládnem. Narodil sa o 8 týždňov skôr, takže mesiac v inkubátore a potom sme začali chodiť 3 x do týždňa cvičiť Vojtovku, v jeho desiatich mesiacoch som sa musela vrátiť na tri mesiace do práce, aby mi mohli dať výpoveď (rušilo sa celé naše oddelenie) a aby mi mohli vyplatiť veľké odstupné...potom som s ním bola doma až do konca rodičáku, ale keď som nastúpila do práce po rodičáku, ja som bola taká šťastná... mňa to kočíkovanie a tie všetky veci nejako v dospelosti prešli a naozaj som rada, že dnes v materskej škole neučím a myslím, že aj mnoho rodičov môže byť šťastných, že tam nie som, ja by som nebola na to asi tá vhodná osoba... Takže ja svojim rodičom napríklad za správne usmernenie naozaj ďakujem a myslím si, že veľmi dobre vedeli, prečo robia to čo robia a že to nerobili preto, aby mi urobili zle. Vďaka tomu viem dnes svoje dieťa uživiť aj napriek tomu, že na to mám len jeden plat a sirotský dôchodok. No i napriek tomu mám deti rada a nemôžem vidieť a ani počuť, že im niekto ubližuje, to by som bola schopná sa za ne biť do krvi. Osobne si ale myslím, že veľký problém sú rodičia. Ako si môže niekto dovoliť prísť a kričať na učiteľku a silou mocou sa zastávať svojho dieťaťa aj keď naozaj nebol v práve a to som bola najmä na rodičku svedkom u nás teda konkrétne jednej mamy, ktorá sa naozaj nedokázala na svoje dieťa pozrieť kriticky. Ako môže povedať dieťa, že učiteľka je sprostá? A prečo to hovoria rodičia pred svojimi deťmi? Nakoniec jej syn z tej školy aj odišiel a dala ho inde, lebo riaditeľka už bola zúfalá, takže sme spísali petíciu, že ak nezačnú riešiť v škole a na miestnom úrade ako zriaďovateľ školy túto situáciu, tak jednoducho dáme naše deti do iných škôl a od septembra tam už nenastúpia. Tak to naozaj cez prázdniny doriešili.
@zuzana76 ja ti úplne rozumiem, presne to - pokora k ľuďom, pokora k životu... to je to čo nám chýba. Ja si myslím, že najťažšie obdobie ma ešte len s malým čaká, ako prežijeme pubertu. Ale naozaj som šťastná, keď napríklad počuje niečo v správach a on sa začne pohoršovať, že čoooo, to ako mohol urobiť? Prečo to urobil? Však to nemal urobiť. Jednoducho sa formuje jeho osobnosť a páči sa mi ako. Som rada, že si osvojuje niektoré moje hodnoty, že nie je zákerný, že neubližuje úmyselne nikomu, že sa dokáže zastať dievčat, že v kolektíve je obľúbený... to sú všetko hodnoty, ktoré sú mi blízke.... nemusí byť Einstein, ani Bill Gates, hlavne nech sú mu blízke etické princípy a možno nebude v živote bohatý, ale aspoň môže pokojne spávať rovnako ako ja. A zároveň možno nebude vedieť pochopiť tento svet tak ako ja, lebo niekedy sa naozaj cítim ako z inej planéty, keď vidím, ako sa ľudia správajú, akí sú arogantní (aj šoféri na cestách), falošní, zákerní a nenažraní. Nie som dokonalá, to vôbec nie, len som náročná na seba a nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili druhí mne.

moni73
21. sep 2016

Ste sa ale rozbehli... Ja som dvojnik @akvi. Verím, že dieťaťu idem príkladom a tým, že mi dieťa verí má bude nasledovať. Myslím teraz hodnotový rebríček. Nemám poslušne dieťa, ale zodpovedne prehlasujem, že mám dieťa s dobrým srdcom. A podľa mňa netreba dopredu učiť nič (teraz sa zaplietam), okolností človeka prinútia. Tak ako som možno 25 rokov nezaplatenie práčku, nerobí mi to žiadny problém. Takisto upratať, uvariť, oženiť. Takisto ako robiť prácu, na ktorú nemám vzdelanie.

erikabar
21. sep 2016

Inak na FB existuje skupina Aspergerov syndróm, v súčasnosti je tam 1053 ľudí, aj dospelých s AS. Nazriem tam len občas, naozaj nejaké vážne problémy neriešime. Náš najväčší problém je jedlo. To teda riešime. Ale už som si zvykla, že v podstate varím asi 8 jedál dookola 😕 A aj to najprv musí ovoňať. 😨 No ako sa stravuje v školskej jedálni, to fakt netuším. Niekedy mám dokonca pocit, že slovo "hlad" alebo pocit "som hladný" mu nič nehovorí...

moni73
21. sep 2016

@erikabar moja zas nepozná zimu. Fakt ju cíti až keď je už fest zima. Inak tričko a kratasy.

kofa77
21. sep 2016

Moj je zas celkom pazrosko, ale to su geny, po muzovi. A rad ochutnava nove exoticke jedla.

kofa77
21. sep 2016

Ale zas vsetko mu smrdi😁

erikabar
21. sep 2016

@kofa77 tak ale to si v princípe šťastná žena :D Peťo bude mať 12 rokov a veci nosí 140 nohavice a 146 tričká a bundy... proste krpec, vyzerá na štvrtáka a nie na šiestaka. Za to ja nemám dna a potom vyzerám ako matka, čo synovi vlastne všetko zje... 😠
@moni73 zaujímavé, o tomto som u aspíkov ešte nepočula 🙂 Takže v zime nemusíš zháňať oteplovačky, ale aspoň dvoje plavky, či? 😉