Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

pencil
26. okt 2016

@mummy01 ako u nas doma, takmer doslova, az na tu kamosku, tiez ma manipulativnu a tiez sme si pre to preskakali neuveritelne krusne chvile, ale zbytok sedi: nevie vyjadrit svoju frustraciu, nevie popisat co ju trapi, je ako slon v porcelane, obcas povie svoj nazor tak, ze by som ju prizabila, viem, ze to tak nemysli, ale povie to tak, ze je to neakceptovatelne a jej sa to neda vysvetlit, ze sa to iste da povedat inak, prijatelne pre okolie = to vidim, ako totalne nechape.

pencil
26. okt 2016

@mummy01 a okrem Janosikovej, skusala si aj Andreas? Ja totiz nad nimi v poslednej dobe dost uvazujem.

mummy01
26. okt 2016

@pencil neviem sa nejako rozkyvat...a maju hrozne dlhe cakacky tiez. Skor uvazujem nad Mikovou v Presove. Budem to musiet doriesit.

pencil
26. okt 2016

@mummy01 a ako to mate v skole? je dcerka integrovana? mate v skole psychologa? ako ju berie triedna, kolektiv... chce chodit do druziny?

mummy01
26. okt 2016

@pencil nieje integrovana,neporiesim to kym nebudem mat v rukach diagnozu. Uzkostna porucha a skolska fobia pre skolu nieje diagnoza,takze...☹
V skole nemame psychologa ale bola som v cpppp ktore spolupracuje so skolou a po vyjadreni psychologicky-riaditelky ze "co ako chcem riesit ked dcera do skoly chodit proste musi a tak jej mam dat predpisat lieky aby to zvladala" som tam uz viac ani nepachla. Momentalne mame obdobie relativneho kludu,mali sme scenu len 1x zatial od septembra kedy dcera odmietla ist do skoly,nezliezla z postele a revala akoby som ju vrazdila...to vsetko kvoli pisomke. Ale minuly rok bol zlomovy-hysaky,hnacky,bolesti,odmietanie skoly,rano take revy ze ja som uz revala s nou. Ucitelka sa im minuly rok praveze menila,takze problem ako delo. Sama ucka mi povedala ze tak uzavrete dieta este nemala,ze az na konci skolskeho roka sa trosicku zacala otvarat. Triedna dost prisna,šuška sa o nej ze nema rada tiche deti,ze ich povazuje za slabe,dcera ju nema rada. Druzina prvy a druhy rocnik pohoda,mali super vychošku. Minuly rok des,3x im menili vychovavatelku,takze ked tam dcera nemusela byt tak som ju bravala po skole. Teraz chce byt,sice ich rozdelili a je s prvakmi ale vyhovuje jej vychovavatelka. Ale odmieta ist do rannej druziny,to hysterci a ani parom volov ju tam nedostanem. A co sa kolektivu tyka,ucka mi vravela ze dcera 2/3 triedy ignoruje,mali sme obdobie ze sa s nou chceli vsetky dievcata kamosit kvoli jej poddajnosti,bola doslova na roztrhanie. Teraz sa to trocha vytriedilo ale baj kamoska,no niesom z toho dievcata nadsena,je to ten typ co potrebuje manipulovat a dceru si doslova privlastnuje.

kajusa83
26. okt 2016

@mummy01 Trocha som sa zacitala.Ak mozem poradit nemusis ist len do toho centra pod ktore spada skola.Ak si najdes ine centrum staci ak im podpises ze dieta je vysetrene na zaklade ziadosti rodica.

mummy01
26. okt 2016

@kajusa83 ja viem 😉 momentalne ale nechcem riesit integraciu,nie na tejto skole lebo viem ze by kaslali na odporucania a dcera by mala v skole este tazsi zivot. To uz skor poriesim individualne vzdelavanie ak budem vidiet ze dcera nezvlada.

kajusa83
26. okt 2016

@mummy01 aha rozumiem 🙂 ja nastastie s mojom problemy v skole nemam u nas zatial musim poklopkat funguje integracia na jednotku 😵 problemy boli skor v skolke ale tak to uz riesit nastastie nemusim

mummy01
26. okt 2016

@kajusa83 ja som teraz presla procesom vybavovania individualneho vzdelavania pre syna na tejto skole...mam po 2mesiacoch aj toho dost. Neviem si predstavit ze by fungovala na tejto skole integracia...to fakt asi nie.

kajusa83
26. okt 2016

@mummy01 to je fakt skoda. Ja som davala dceru s velkymi obavami na beznu skolu pre nich to bolo tiez prve dieta s AS cize strach by som povedala bol obojstranny.Nastastie komunikacia fungovala a aj nadalej funguje super v com mohli v tom nam boli ustretovi a napomocni.Dcera je momentalne druhacka prvy rocnik ukoncila so samymi 1 ja som pravdu povediac ocakavala horsie vysledky 😅 .Zatial je aj teraz vsetko v pohode akurat sa borime s diktatmi ale tymi ju triedna nezatazuje.Ale co je hlavne chodi do skoly spokojna tesi sa tam aj ked sama prizna deti jej idu na nervy ale ucitelku ako aj skolu ma fakt rada

alenk
27. okt 2016

ahojte, co sa klamania tyka, tak moj klame len taky fukot. vymysla si, zatajuje, zabudne...presne viem kedy to je, samozrejme, lebo sa nam do toho zajakava, ale asi to bude velky problem do buducna, lebo akoby nerozoznaval co je pravda a co nie :( a ja mu vazne nemozem verit :(

ale hlasim dolezitu informaciu, pozor na Karnozin extra!!!
ako mi to pencil (myslim ze ona) napisala, hned som vysadila a moje decko viacmenej za dva dni prestalo byt agresivne! stale to nie je ideal, lebo sak Aspikom ostal, ale nevybuchne pre kazdu blbost.
akoze teraz si ja hlavu trieskam, ze aka som bola sprosta, v dobrej viere mu nieco nasadit. hanba mi :(

takze kto ho chce vyskusat, tak asi cez prazdniny :D
a kto ma dobre skusenosti, mam jedno neporusene balenie a druhe nacate darujem k tomu.

pencil
27. okt 2016

@alenk ano, pisala som, karnozim zial ma taketo vedlajsie ucinky, deti su z neho agresivne, ale to vam nikto nepovie, nedajboze aby to pripustili v Carnomede! Ja osobne som vyskusala a bolo to zle, kamoska hlasila des a hruuuuuzu, teraz pevne verim, ze ta agresivita uz neostane natrvalo.

pencil
27. okt 2016

@mummy01 ked to citam, myslim si,ze mame uplne rovnake dcery, moja bude mat o mesiac 9. Rozhodne nie je neurotypicke dieta, je nestabilna, impulzivna, nesustredi sa, ma nesmierne kolisavy vykon. Jeden den cumim jak puk, aka je sikovna a vie a hned na druhy den neurobi ani polovicu, place, krici, jeduje sa... Nervy denno denne.
Skolu ma rada, chodi tam rada, ma tam velmi oblubenu kamosku, kamarati sa aj s chlapcami. Pouziva barlicku na kamaratstva (hracky) a hra sa s nimi velmi rada. Ucitelku respektuje, poslucha, no vo vztahu k nej je uzavreta, placha, hanbliva, vadi jej, ked napr. meskame do skoly (lekar/zubar apod.) a boji sa, ze sa jej budu deti pytat, kde bola, preco meska, ma stres z toho, ze im ma nieco povedat, vysvetlit, ma s tym evidentne problem. Chcela by som jej tak pomoct, ale neviem ako ☹

mummy01
27. okt 2016

@kajusa83 prve dva rocniky su pohoda. Ja som bola happy ako dobre to dcera dava,ze asi ani nema AS a zaspala som na vavrinoch. Treti rocnik je zlomovy. Kazdy mi to zatial potvrdil a ja to tiez mozem potvrdit. A potom druhy stupen,tam si uz ani ziadne ambicie nekladiem len chcem aby to dcera v zdravi prezila. Je super ze vam to zatial slape.

kofa77
27. okt 2016

baby a su vase deti drze k cudzim? moj hej, on nevie tu mieru, kedy a komu ako odpovedat, potom to aj tak vyzera, ze to tak "vypluje" doslova medzi oci a vyzera to brutal nevychovane..
mu hovorim, co a ako, sluzim ako priklad, ale nie je to absolutne nic platne 🙄

pencil
27. okt 2016

@kofa77 u nas rovnako 😒

kofa77
27. okt 2016

@mummy01 preco prave treti rocnik?

mummy01
27. okt 2016

@pencil no moja skolu nema rada. Je sikovna,jednotkarka ale kvoli stresu nedava v skole vsetko co vie a tak ma dvojky. Stres zo znamok ma hrozny,musela som jej normalne povedat ze mi je jedno aku znamku dostane ak vidim ze sa ucila. Chvilu to bol este boj lebo mi vravela ze ale jej samej to nieje jedno ale casom pochopila ze sa neuci kvoli tej znamke ako im to v skole neustale pripominaju. Moja mala teraz 10rokov,zacina uz aj puberta a mam pocit ze sa mi zacina vzdalovat a to je pre mna horsie ako problem v skole. Navyse,syn ma svoje velmi specificke potreby,dcera zasa uplne ine a zladit ich je nemozne takze som ako taky hromozvod co pohlcuje stale nejaku burku ☹
Ale co sa skoly tyka tak to mam v sebe vyriesene asi tak ze ak uvidim ze dcera to nedava a skodi jej vobec byt tam tak sa bude vzdelavat doma.

mummy01
27. okt 2016

@kofa77 v tretom rocniku je vela noveho uciva,nasobilka,vybrane slova,anglina je tazsia a zvysuju sa naroky na deti zo strany ucitelov...to mi povedala aj dcerina učka.

kofa77
27. okt 2016

no tak to ja som teda prevelice zvedava, ako to bude u nas teda o rok

alenk
27. okt 2016

baby to je take super ze sa s vami dievcata tak porozpravaju, ze aj vysvetlia coho sa boja, z coho su frustrovane...
ja mozem len hadat :( a to mi velmi nejde :(

mummy01
27. okt 2016

@alenk joj ale moja mi nepovie vobec nic...za to ze to viem moze moja empatia a doslova detektivne schopnosti 😀

kofa77
27. okt 2016

ani moj vela nepovie, niekedy po tydni dvoch z neho vylezie nieco.
a ked ja mu vysvetlujem, tak si zakryje usi a hovori- bla bla bla 😝 🙄
vôbec nie je nakloneny nejakym vysvetlovackam, nie mentorskym, len tak nezavazne akoze, nie, proste nechce nic pocut

mummy01
27. okt 2016

@kofa77 jemine,toto robi dcera synovi 😀 on je taky ten extremne ukecany aspik a dcera extremne nekomunikativna a ked jej on zacne nieco rozpravat tak si ona uz len usi zakryva...a syn je vo vyvrtke uplnej

kofa77
27. okt 2016

@mummy01 no ved aj ho mam chut rozrhnut 😀
ale niekedy vystihnem dobru chvilku, zacnem o niecom a tak plynule prejdem na ine a nejak ho prinutim pocuvat, vtedy aj nieco vykomunikujeme 😀

ja som uz jak machiavelli 😀

pencil
27. okt 2016

@mummy01 aaaach, ako rada by som ta mala za susedku 😉

Tak moja skolu ma rada, uci sa dobre, pozornost slaba, kolisavy vykon a znamky ju nijak nefrustruju, myslim, ze ma k nim vcelku zdravy postoj. Zatial sme nikdy neriesili a to dostala aj raz 3ku (za nejaku vazne blbost). Ja s nou tiez znamky nejak velmi neriesim. No jej aktualne emocne vykyvy ma dostavaju do uzkych a sme vystresovava cela rodina. Nevie prijatelnym sposobom vyjadrit svoj nazor, iste typy ludi to moze vytacat, ale len iste (hyperprotektivne, precitlivele jedinacikovske) matky, ostatni len mavnu rukou a zasmeju sa.
Nevie sa branit, ked je obvinena a zahnana do uzkych - klame a to moc nevie, ma z toho strasny stres. Doma place, sceny, sustredenie uplne vtahu, nocne mory, silne skripanie v spanku zubami az tak,ze uz treti krat prekusla zubny strojcek. Neurozy, denne ju boli brucho, boli ju hlava...

pencil
27. okt 2016

@alenk no nepovedia, denne robim nenapadne vysluchy, obklukami apod. musim sa vyzvedat od spoluziaciek apod. je to narocne a stresuje to zbytocne

kajusa83
27. okt 2016

@mummy01 Ja nevravim ze je to pohoda.Ucenia je na nu vela .Mne slo hlavne o to aby skolu mala v oblube.Aby videla a vedela ze ak je nejaky problem vsetko sa da vyriesit lebo tak zial skolka bola toho opak. Tam ak jej robili zle a riesilo sa to stylom ked ta biju tak vrat.Tu to tak nie je uz v prvom rocniku boli naznaky sikany sla som do skoly a triedna to doslova na celu hubu dala tak ze az vysla ucitelka z druhej triedy pozriet sa co sa to tam u nas deje.V tomto som mala na mysli komunikaciu a skolu.Triedna berie na vedomie jej osobitne tempo a netlaci zbytocne na nu lebo to uz mali mat podla tabuliek naucene, dava jej cas kolko toho vladze a zvlada tolko sa toho nauci lebo si je vedoma ze casom to aj tak dozenie.Som rada ze to dcera v skole zvlada doma je to uz ine kafe.Pondelok utorok sa to este celkom da potom pride streda stvrtok ten je uplne prelomovy a ona je ako aprilove pocasie chvilku sa popri uceni smeje chvilku spieva chvilku je vo svojom svete a chvilku ma take nervy ze sa nedokaze upokojit a len place.

zarad
30. okt 2016

ahojte maminky, idem si k vám opäť po radu, názor. Keďže za niekoľko mesiacov bude mať dcérka 5 rokov, čaká nás preočkovanie a ja vôbec neviem aké zaujať stanovisko. Doteraz som proti očkovaniu nebola, mala som rešpekt a trošku strach, ale neriešila som to nejak. Ale po tom, čo jej bol diagnostikovaný asperger, neviem. Zmenilo sa vaše vaše stanovisko k očkovaniu, alebo dávate ďalej zaočkovať?

sara07
30. okt 2016

@zarad toto je dost vážna vec a mala by si si ju rozhodnúť sama každé dieta je iné