Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

kacena4
28. okt 2015

@magimary caf konecne som spravila ten test aj ja chiare tiez je pravda ze este nema 6r. len 5 (nechodi do skoly a tak som na niektore otazky nevedela vhodne odpovedat a davala som nikdy t.j.1, tiez sa mi napr. velmi tazko odpovedalo na otazky ohladom komunikacie, kedze s nou mame problem) ale vyslo nam cislo 150, no co s nou spravi skola vobec neviem... ale jedina vec mi na nu nesedi nie je agresivna tak ako sa to vacsinou hovori o autikoch ze ked im narusis teritorium tak sa "brania" - chiara len ciastocne, mozno preto ze ju hned hamujem ☹ neviem, no mam v tom este vacsi mis mas, ale uz nam logopedica jasne povedala, ze mame uvazovat nad odkladom kvoli reci, takze aspon tu sme pokrocili, lebo k janosikovej sa skor ako na jar nedostaneme ☹
ach jaj zacinam z nej doma saliet - z tych jej manierov 😅 😔
@pencil bud rada ze mas len jednu doma 😀 ja sa v poslednej dobe modlim nech aj druhe dieta neni aspik. nic ine ti neostava len to prijat tak ako to je, inak z toho fakt zozalies ☹ drzim palceky 😅

pencil
28. okt 2015

@kacena4 no praveze mam deti dve

kacena4
28. okt 2015

@pencil obe aspikovske??? ja ak mam byt hnusna tak syn je aspik, dcera adhd a epi (pri oboch astmu neratam ako chorobu 😀 ), mladsia dcera adhd a tiez nabeh na aspika, mame tiez problem s recou, a este drobatko male vacsinou tiez problemove z detskeho domova - takze nenusim sa doma.... 😀 😀 a velkacku neratam ta uz je relativne samostatna len obcas ma prekvapi ze ju treba riesit 😉

pencil
28. okt 2015

@kacena4 tak starsia predbezne susp. aspergerka, papier vsak nemam ziadny, Janosikova nic nedala. Ma tazku intoleranciu laktozy, teraz aj testy na lepok nevysli dobre, sustavne probolemy s travenim, v skole sa nesustredi, velmi sa zhorsili jej vykony (matematika, napriek tomu, ze minuly rok v nej bola vynikajuca), prejavuje sa hodne ADHD... Mladsia je uzkostna, ma vyvinovu dysfaziu, ekzem... a obe su vychovne velmi narocne, priserne hlucne, nemame ziadnu rodinu, ziadnu podporu a odkedy mame deti, nikdy som nebola aspon na chvilu bez nich. Rozmyslam, ze kolko este vydrzim :(

akvi
28. okt 2015

@pencil tak to mate riadne vela problemov..ono mozno to spravanie vyplyva z ich zdravotneho stavu, nezvazovala si komplexne sa na to pozriet, poriadne zistit, co im vlastne je a riesit to? Mozem ti odporucit naturopatku, mozno by zistila zaujimave veci a pomohla vyriesit.. a aj to spravanie sa mozno zmeni..

pencil
28. okt 2015

@akvi dnes sme boli na neurologii a tam tiez nic moc, nromalne s mm na seba pozerame, ze co sme to za "material" a uz to dalej radsej ani skusat nebudeme

kacena4
28. okt 2015

@pencil ja uz to ani neriesim take veci ako aleria,histaminova intolerancia, astma - na beznom poriadku. epi zachvaty, migreny so zvracanim odpadavanim.... pred 3/4 rokom mala starsia uraz 2 vyskocene platnicky 1/2 roka nechodila do skoly mesiac v nemocke.... stale riesime rehabky a bolavy chrbat... 😖 + ostatne deti ale ako ja hovorim, keby som ich nemala asi sa unudim k smrti 😀 😀 PanBozko mi nadeluje kolko uzna za vhodne a asi si mysli, ze to zvladnem tak musim 😅

akvi
28. okt 2015

@pencil klasicka medicina ti neda odpovede, tu treba celostny pristup.. Ja ak by som sa spoliehala na nasich doktorov, tak som troska.. ☹

pencil
28. okt 2015

@kacena4
@akvi ona toho ma viac, ozaj dost, ma uplne vtahu imunitu, brala vela preparatov na posilnenie aj mandlu jej vybrali a nic, nic nezabera, stale ma slabu. Tiez behame po ortopediach, lebo ma vytocenu dovnutra nozicku, chodi zhrbena a krivajuci a viete co, uz sa mi ani rozmyslat neche. Uz mi je zo vsetkeho zle.

akvi
28. okt 2015

@pencil no to ti verim, ze si z toho v keli ☹ my nastastie taketo problemy nemame, len to spravanie podivne. Akurat syn maval ekzemy, ked bol mensi, teraz sa mu obcas vyhodi, netusim, ze z coho, strasne ho svrbi, doskriabe sa vzdy do krvi.. ale zazracne mu pomaha rybi olej, do par dni mu to zmizne..

janulka1985
9. nov 2015

Ahojte žienky...dnes sme absolvovali diagnostiku u doktorky Mikovej tak vitame v klube s ujom aspergerom..bolo to jednoznacne diagnostikovane..je to osoba ktora ozaj pomoze.... Budeme mat byt polepeny obrazkami

pencil
9. nov 2015

@kacena4
@akvi odvcera sa slecne zhorsilo spravanie. Sustavne na nas krici, uplne vsetko jej vadi, odmieta robit domace ulohy, strasne papuluje, klame, manipuluje mladsiu sestru, systematicky nas privadza do nepricetna. Vadi jej oblecenie, vadi jej, ked sa na nu pozerame, potom jej vadi, ze sa na nu nepozerame. Obvinuje nas, ze sme na nu zamerne zli, ze ju nemame radi...

Mladsia sestra zacina kopirovat jej spravanie. Som tak priserne unavena, ze sa to ani popisat neda. Domacu ulohu sme dnes robili tri hodiny, cely cas mala neskutocne emocne vystupy. Revala sustavne, prerusovala to len vtedy, ked sa isla vysmrkat, vycikat, alebo sama odpochodovala do kuta, ze sme zli a nemame ju radi. Sucasne ju bolelo raz oko, potom zub, potom sa akoze buchla do kolena. No trojhodinove galeje. Tak cirkusovala, ze sme ani na kruzok nemohli ist. Pritom nan ist chcela.

akvi
9. nov 2015

@pencil uf, no mate to doma zaujimave.. A verim, ze si z toho total unavena.. Ked sa pozeram na to, cim sme si my presli, tak v podstate pomohlo jedine, eliminovat vsetko, z coho by mohol vzniknut nejaky problem.. Cize oblecenie - neriesit vobec, ked chce zimnu ciapku a vonku 20 stupnov, tak som mu ju dala.. Ked nechce to, ale hento, tak som sa nehadala (x-krat sa mi stalo, ze chcel ist v spinavych veciach, alebo uplne nemoznych, povzniesla som sa a dala mu ich, pre klud).. Moj syn nechce nosit nic ine, len teplaky, ine gate mal na sebe mozno 3x v zivote. Uz to vobec neriesim, davam teplaky, je mi jedno, co si kto mysli.. Nechce nosit trenky, ani slipy, nic..tak ho nenutim.. DU u nas nastastie nedavaju.. Ale v predoslej skole som rezignovala natolko, ze obcas ich proste nemal..Svet sa nezrutil a moje nervy usetrene.. Ked na to teraz pozeram, mame teraz v podstate velmi kludny zivot 😀 Mame zabehnuty rezim, nic nemenime, pokial to nie je zivotne dolezite. A postupne sa to zlepsuje.
A kricanie a neposluchanie - ked to pride, tak nechavam volnost pocitom.. Nekomentujem, neprilievam vodu do ohna, len potvrdim pocit.. Syn sa vyzuri, vyplace a je ok.. Ked mi prasknu nervy a kricim na neho, tak to trva 3x tolko, ako ked by som zachovala klud a rozvahu.. Takze to chce aj obrovsku sebakontrolu.. Nastastie, tym ze on je ozaj inteligentne decko, tak uz sa obcas aj hanbi, ako sa spraval, uz chape, ze veci sa daju riesit aj inak, ale niekedy sa neovladne.. Vekom sa to ale urcite zlepsi.. Najhorise to bolo u nas do 6 rokov. Teraz riesime stale vztahy, s tym ma vyrazny problem, deti ho nemaju rady, robia mu zle..

pencil
10. nov 2015

@akvi Si zlata, dakujem. Budes sa cudovat, ale tie tri hodiny domacich uloh som ani raz nezvysila hlas. Len som dala ultimatum a uplne pokojne som na nom trvala: bud urobis domace ulohy, alebo sedis v kute. Ziaden smart, ziadne hry na PC, kym nebudu DU. Vrestala tri hodiny. Neustupila som a ani nedosiahla nic.
S oblecenim je to u nas trosku ine, ona je dievca a rada si oblecie nieco pekne, takze vyber u nas nie je problem, problem je, ze ona ma pocit, ze ju to skriabe, taha a teraz ma taky (asi tik), ze si sustavne potahuje pri krku tricka, az ich ma vytahane a vyzera to desne. Robi to ako keby podvedome a ked je v napati, tak vtedy velmi vyrazne.
S posluchanim problem nemame, pomoze utriet riad, upratat aj po mladsej hracky a celkom ju bavi aj povysavat (kade jako, ale predsa). Akonahle pride k DU, hned je ohen na streche. Minuly rok jej isla bravurne matematika a tento rok, budem rada, ak aspon dvojku dostane. Uplne ju znenavidela. Nerozumiem tomu. (Zmenila sa nam v triede ucitelka a nevie si na nu zvyknut - vela tresta celu triedu).

kofa77
10. nov 2015

@pencil toto s tym potahovanim tricka mame aj my. k tomu mal take mykanie plecom. to preslo, tricko ostalo. a obcas si taha rukavy. ale toto som mala aj ja.
jeden cas tiez chodil v horucave v mikine s dlhym rukavom- ako akvi, neriesila som. inak ale oblecenie syn nejak neriesi. ulohy nechce robit, nemusi, aj tak je najmudrejsi v triede - jeho slova. tak pod hrozbami ich spravi.

so zmenani problem nema absolutne ziadem.
ale puta pozornost, predvadza sa.
@janulka1985 tak vitaj v klube 😝

akvi
10. nov 2015

@pencil ono trvat na svojom je sice uplne ok, tiez su veci, v ktorych proste nepopustim, ale ja by som proste uz nezvladla 3 hodiny vresku pre v podstate blbost, ako je DU.. Takze ja trvam len na veciach, co su nevyhnutne. Inak v ramci zachovania mojho psychickeho zdravia na vela veci dlabem.. Co je zaujimave, tak vobec to nesmeruje k tomu, ze by to syn zneuzival a spraval sa ako odtrhnuty z retaze, prave naopak. Napr. s tym pomahanim upratat a pod., on nema vyslovene svoje povinnosti, ale nic nie je krajsie, ako ked pride za mnou a opyta sa, ci mi netreba pomoct.. Je to pre mna prijatelnejsie, ako by som mala trvat na niecom a kricat na neho a aj tak vysledok nikde.. Takto pomoze vzdy, ked ma chut, resp. teraz sa ho uz aj casto pytam, ci by mi nepomohol a on vacsinou pomoze..
Mne je niekedy uz smiesne, ked vidim aj tu na fore, aj v realite, na akych blbostiach ludia dokazu bazirovat. Ja som total nad vecou, uz ma nevytacaju take veci, ze nemat DU, alebo prist neskoro, alebo aj vobec do skoly, byt blbo obleceny, ci spinavy. Take tie temy, ze kolko ludia napr. stravia s detmi nad ulohami, alebo ako sa snazia naucit ich robit poriadok, alebo nezabudat si v skole veci, nestracat... Toto ide mimo mna, ani brvou nepohnem 😀

akvi
10. nov 2015

@kofa77 s tymy ulohami - aj u nas to tak bolo v predoslej skole, ze naco to mam robit, ked to uz daaaaaavno viem.. 🙂 A tym sme to vzdy uzavreli, ucitelka to vobec neriesila, bola v tomto uplne ok.. 🙂

pencil
10. nov 2015

@akvi toto sa chcem naucit 😉

pencil
10. nov 2015

@akvi u nas je problem prave v tom, ze ucitelka strasne baziruje na DU a deti neustale depta, preto mi nechce tie ulohy robit. Minuly rok ulohy robila velmi rada, dokonca ulohy vyrabala aj pre nas. Teraz mame taku harpiu ucitelku, co len po detoch vrieska a sustavne dava poznamky za kazde pozretie sa z okna..

akvi
10. nov 2015

@pencil tak ja by som bud zmenila skolu, alebo ak to nie je mozne, tak to brala ako vyzvu v zmysle, oznamim ucitelke, ze moje dieta tie ulohy proste robit odmieta a ty ako rodic si s tym zmierena, tak nech sa s tym zmieri aj ucitelka.. Bude z toho asi mierne vytukana. Si mala vidiet tie pohlady na rodicovskom, ked som to pred vsetkymi rodicmi oznamila, ze moj syn proste ulohy nebude robit, hybaj ze by sam iniciativne chcel.. Polka rodicov ma odsudila, cast ma chapala 🙂. A ucitelka len skonstatovala, ze pre neho je to v podstate zbytocne, lebo on sa nudi aj v skole, lebo vacsinu veci uz vie.. A bolo poriesene 🙂 Tri minuty strapnenia sa, ale pokoj.

pencil
10. nov 2015

@akvi to je super, no moja to nevie a musi sa to naucit 😒

akvi
10. nov 2015

@pencil to je zase vec pohladu.. Nic, co sa v skole ucia, nie je tak zivotne dolezite, ze by sa bez toho svet zrutil, resp. su veci, ktore ak to dieta bude neskor chciet, tak sa to douci.. Ja viem, ze mat tento postoj je velmi tazke, ale obcas nevyhnutne.. Syn teraz chodi do skoly, ktora to ma ako filozofiu 🙂.. Tak mne sa lahko hovori, viem.. Ale vsetko je to v hlave.. Moje decko napr. v tomto momente prepada asi z troch predmetov. A som v klude..

pencil
10. nov 2015

@akvi super skola, to by som brala, keby takto deti zbytocne nestresovali. Moja je teraz druhacka a matematiku co beru, je ozaj zaklad a mala by sa ju naucit, neviem posudit, ci je to odpor k matematike, alebo k ucitelke

akvi
10. nov 2015

@pencil vies, zasadnou chybou, co robia nase skoly je to, ze chcu od vsetkych deti, aby sa tie veci ucili rovnako a v presne urcenom veku.. Ale to tak proste nefunguje.. To je presne to iste, ako by sme chceli, aby vsetky deti, co maju 1 rok, uz chodili, alebo vsetky 2 rocne, aby boli bez plienok - toto je nerealne.. Tak preco chceme zrazu, aby vsetky deti 6 rocne vedeli pisat, citat a pocitat.. Su deti, ktorym matematika dopne mozno o 2-3 roky neskor. Ale nie, my proste budeme bazirovat na tom a stresovat deti, ktore potom maju odpor k uceniu.. A da sa to aj otocit - preco dieta, ktore uz tie veci davno vie, tak musi vsetky predmety odsediet, aj ked sa nudi.. To je pripad mojho decka.. Preto som vdacna, ze u nas sa dalo prestupit na nasu skolu, ktora toto maximalne respektuje..

pencil
10. nov 2015

@akvi tak to je ozaj super, tiez uvazujeme o zmene skoly, no logistika nas zatial vobec nepusti. Tato "super ucitelka" ich ucit uz nebude, ale zas mozeme dostat inu "nad ucitelku"

akvi
10. nov 2015

@pencil ucitelia su casto zacykleni vo svojom stereotype a je len na nas, rodicoch, aby sme volali po zmene.. Bohuzial, vacsina rodicov to berie tak, ze ved prezili sme my, preziju aj nase deti.. Lenze kolko nas je takych, co nas skola total ubijala a dnesne deti ubija tiez.. A rodicia, co maju "bezproblemove" deti, ti neriesia vobec, tlacia na vykon tak, ako je to "spravne", lebo ved inak budu deti "hlupe".. A zamyslia sa akurat ti, co maju deti ako napr. my tu, ze mame nejaky problem, nad ktorym sa proste neda mavnut rukou, nevyriesi sa to len tak, trapi nas to, lebo vidime, ze nase deti by potrebovali uplne iny pristup.. Lenze ten iny pristup by potrebovali vsetky deti.. Ucitelia sa stazuju, ze deti su drze, ze rodicia ich v tom este podporuju.. Lenze to je prave taky akt zufalstva, ze vela nas vie, ze ta klasicka skola bola dobra mozno pre nas, ale v dnesnej dobe je to uz prekonane a chce to zmenu. A vyraznu..
Inak v nasej skole je plno tzv. problemovych deti z kazdej strany spektra, ci uz su to mali geniovia, alebo deti, co maju opacny problem, co sa tyka vedomosti.. Pretoze to su presne kategorie rodicov, ktori to proste musia riesit, lebo v klasickej skole by to ich dieta trpelo..
Ale uz som asi velmi odbocila od temy.. 🙂

pencil
10. nov 2015

@akvi vobec nie, chodite do sukromnej skoly?

akvi
10. nov 2015

@pencil ano, do sukromnej.. Pre mna je ta tema skolstva dost dolezita, preto sa tu rozohnujem 😀 Sama som byvala ucitelka, tak to mam tendenciu riesit z oboch pohladov.. A presla som si takym tym vyvojom, od klasiky, cez rozne alternativy, az k takemu respektujucemu a intuitivnemu pristupu k uceniu.. A v podstate ma k tomu doviedol syn, pretoze sa vymykal "normalu" 🙂 A zhoda nahod chcela, ze v nasom meste je snad jedina skola tohto druhu na SK..

pencil
10. nov 2015

@akvi a este napis, ze ju mate do 5 min od domu a stahujem sa k vam 😝

akvi
10. nov 2015

@pencil tak az take idealne to nie je, ale nemamme to daleko a busom uz chodi syn sam, takze v pohode 🙂 Co je zaujimave, tak ked sa skola vyprofilovala, tak velmi vela rodicov to nerozdychalo a vzalo deti prec.. Na to treba asi dozriet v hlave, aby sa to v nasej spolocnosti akceptovalo. Ja temu skoly radsej nevytahujem pred znamymi a kamaratmi, lebo si vsetci klepu na celo, ze som neni normalna 🙂 ze sa mi tam paci a suhlasim s tymto smerovanim..