Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

akvi
18. jan 2016

@kacena4 no ja som praveze matka, co tu skolsku dochadzku vobec neberie ako nutnost.. Ja mam decko v skole jedine koli tomu, aby zazival detstvo s detmi, pretoze to mu ja zabezpecit nedokazem.. On nema rad skolu koli spoluziakom. Ale ono to nie je take uplne cierno-biele, on ma proste problem vychadzat s ludmi aj s dovodu, ze je AS. Lenze kde inde ako v skole sa to ma naucit, ze... U nas v skole toto nie je tema na zakryvanie dovodu, ja nemienim klamat, rovno poviem, ze nechcel ist, oni to beru ako fakt a budu sa tomu venovat.. U nas sa problemy neskryvaju.. A ja som rada.. Ako prinajhorsom bude mat neospravedlnene hodiny, co ma absolutne netrapi.. Pre mna je tazke prave to vecne natahovanie sa s nim, ze do skoly pojde a basta.. On toto neberie, to nie je pre neho argument a tie moje argumenty, ze potrebuje deti, tie ho nezaujimaju, lebo on to tak neciti.. A preto sme vo vecnom kolotoci.. A ten je tazky hlavne pre mna..on sa vykrici, vyplace a je ok.. Ja sa zozieram..

kacena4
18. jan 2016

@akvi tak neargumentuj ze potrebuje deti, mysli na buducnost, ze ked bude dospely, starsi bude musiet vychadzat s dospelakmi, nebude zavrety v byte medzi 4stenami, ale musi chodit do prace, aj keby ju mal doma, alebo v labaku ci kde, do kontaktu s ludmi musi prist, musi si vediet nakupit, vybavit lekara ci urad.... proste musi sa naucit ako tak aspon zakladne veci v komunikacii odkomunikovat s ludmi a ked sa to nezacne ucit teraz v dospelosti sa to tazko naucit a bude zlyhavat a nebude schopny si najst pracu a co s nim?? bude doma s tebou? budes ho zivit?? bude na invalidnom? co z takeho prijmu? nic si nebude moct dovolit... ma dost vysoke IQ aby si toto vsetko uvedomil do buducnosti co ho caka ked sa bude stitit kontaktu s ludmi. moj sa uci nakupovat preto aby to v buducnosti zvladol sam. napr. minuly tyzden dostal chut na segedin, tak reku chod si nakupit, a navar si - a dokazal to a bolo to vynikajuce neverila som ze to dokaze, ale bol uzasny. aj maso dokazal kupit. hoci mi telefonoval z obchodu... proste nech sa uci samostatnosti. aspon ja sa o to snazim, sak ho doma nebudem mat na stare kolena 😵 😀 😀

akvi
18. jan 2016

@kacena4 vies, ten problem je u nas trochu iny. Syn nema problem vybavit si to, co on potrebuje. Nema problem nakupit, vybavit, povedat ucke, si spoluziakom, alebo cudziemu cloveku. Ale len v tedy, ked to potrebuje ON.. Toto je ta blba crta AS, ze on nie je empaticky. Nedokaze sa vzit do druhych. Pre neho su druhi ludia v podstate luft.. Ked nieco potrebuje, tak ano... A to nie je ze sebectvo, ale proste to tak ma. Som niekde citala vyraz "socialna slepota".. To je presne vystihujuce... na neho ziadne take argumenty neplatia, ze ved budes musiet vychadzat s druhymi ludmi a pod.. On to nevidi ako problem, ze s ludmi "nevychadza", lebo v jeho ponimani tento problem neexistuje.. On proste druhych nepotrebuje.. A ked sa ho opytam, ci bude radsej sam, tak povie, ze s radsotou.. Ze pokial sa nema o com bavit s druhymi, tak bude radsej sam... Mne proste dochadzaju argumnety.. A pritom on je prijemny spolocnik, dokaze sa zahrat s detmi, dokaze blbnut. Ale bavit sa s niekym bude len na temu, co zaujima jeho.. On nie je citlivy posluchac, ze ok, tak teraz sa bavme chvilu o tvojich zalubach..nie.. toto on nevie..

inom75
18. jan 2016

@kacena4 Ahoj! No u nás sa zmenilo akurát to, že sa mu nechce chodiť do školy a odmieta sa učiť predmety ako BIO, GEG, DEJ!!! Proste to je blbosť, jeho to nebaví a učiť sa nebude. S problémom ho prinútim, aby si to aspoň prečítal. 😒 Inak, keď som mu niekedy skôr zakázala PC, tak si nedovolil zapnúť a teraz povie, že ja mu nemám čo zakazovať a zapne si ho. 😠 Keď ho skryjem, tak prosí, že už sa bude učiť, bude dobrý a nebude sedieť 4 hodiny za PC atď. Chvíľu aj seká dobrotu a keď mu ho dám, tak už nič neplatí, pyskuje nechce to vypnúť... 😠 Inak on sa tiež vie rozprávať len o tom, čo ho baví. Teraz hovorí len o Minecrafte!!! A ja mám z toho nervy, lebo pre mňa je to somarina. Keby som ho nechala on by bol schopný sedieť pri PC od rána do večera, možno by odbehol na WC a napiť sa a keby som nebola doma a nepodala mu jesť, tak by si zobral maximálne jogurt alebo suchý rožok (veď natierať je strata času a veľa roboty)! 😀

inom75
18. jan 2016

@kacena4 A kde aby si niečo uvaril! Minule som mu hovorila, aby sa aspoň pozeral, ako sa čo varí, aby si vedel niečo sám spraviť. Chvíľu chodil okolo mňa a mudroval, že on vie a potom sa vyparil. 😒 U nás je problém, že sa bojí zapáliť plyn, on sa totiž bojí zápalky. ☹

akvi
18. jan 2016

@inom75 tak s tymto ja problem nastastie nemam, moje decko od malicka vari 🙂 On si vie sam jednoduche jedla urobit, niekedy si aj veceru sam urobi, ked nema chut na to, co prave je navarene, alebo som prec a je hladny.. V tomto ja sa vobec nemozem stazovat..
Uz ma presli nervy z rana 😀 a decko vie, ze prepisklo, tak seka dobrotu.

inom75
18. jan 2016

@akvi Tak v tomto máš skvelého syna. Môj mi akurát občas očistí zeleninu. 😒

kacena4
18. jan 2016

@inom75 joj moja rozmaznala si ho 😀 ze 4 hodky za pc sak bych mu dala. moj si k pc nesadne kym nema napisane poznamky. presne tieto predmety nemusime ani my. tak ja na neho, ked nebudu poznamky tak nebude pc, tym pisanim si to precita a nauci sa to, nie??!! a hotovo pred pisomkou mu to dam precitat a baska. u nas ma prisne pravidla, kedze mam viac deti, ale teda 1 hodka na pc na hrach viac nedovolim. to je limit 1hodka doobeda 1 poobede ak je vikend, ale aj to musi nieco spravit. domace prace inak nejde. pc je za odmenu. si moc makka na neho. a skusil by mi odvravat. u nas ked to prepiskne, ze ma fakt nasere ale fakt riadne, tak aj 2-3 dni nejde na pc kym nespravi to co treba a az ked to spravi po riadno zduvani sa, ofukovani, a spraveni to co chcem potom moze pc, lebo vie ze nepovolim. som obcas hnusna mrcha. ale zivot neni pericko, tak nech si zvyka 😅

akvi
18. jan 2016

@kacena4
@inom75
podla mna castokrat sme nedosledni, len aby sme sa nemuseli zbytocne rozculovat. Pri takychto detoch proste iste veci nefunguju, ani co by sa clovek rozkrajal, takze ja napr. uplne eliminujem nejake vyzadovanie niecoho.. Napriek tomu mam dojem, ze syn pomoze rad, ked ho vyzvem. Nema stabilne povinnosti, ale ked poziadam, tak je casto ochotny, niekedy az prilis, ze ma to viac zdrzuje, ked daco robim.. A u nas zakazat PC je ako zakazat chodit na hodiny AJ 😀 Btw., syn to neberie tragicky, ked sa uz uchylim k takemu niecomu, on ma kopec inych zabav, on sa nezvykne nudit.. A zakazat vsetko, to je blbost, vsak co ma potom akoze robit? Po dnesku som sa zase len utvrdila v tom, ze netreba sa rozculovat absolutne vobec, je to zbytocne.. Uz mam v skole dohodnuty termin rozhovoru, tak sa tesim, vzdy ma to bud povzbudi, alebo tak da dole, ze je to taka dobra facka, aby sa clovek prebral a zacal robit veci inak 😀

kacena4
18. jan 2016

@akvi u nas zasa musia byt pravidla inak by nic nefungovalo ☹ a bol by total mimo, proste musi to mat podla casu rozskatulkovane, neviem ja to volam pravidla, ale asi je to skor pravidelny rezim ci ako to nazvat. my to volame pravidla. proste ma napisane co ma kedy robit (umyt, prezliect...), co ma pomoct, co sa ma ucit... proste potrebuje to mat napisane a ked to nieje tak vie ze nemoze mat zabavu napr. aj pc
dnes som prisla z prace doma bomba padnuta, neriadil sa pravidlami a sedel pri pc ☹ malokedy som v praci dlhsie ako on ked on pride z prace (fakt vynimka) este teraz upratuje ten chliev a chysta veci do skoly ☹ raz ma z neho svacne 😝

inom75
18. jan 2016

@kacena4 Napísala som Ti správu. Dúfam, že sa mi to podarilo.

akvi
18. jan 2016

@kacena4 tak u nas prave tie nami dane pravidla sa dodrziavat nedali.. Od maleho malicka nejaky rezim, to nehrozilo, resp. ak sa daju nazvat rezimom nejake stereotypy, tak to ano, ale taky ten denny "rozvrh", to nikdy nefungovalo.. On si zaklada na tych stereotypoch, ked bol maly, tak napr. do skolky sa muselo ist rovnakou trasou, vazicka musela byt na tej istej policke.. a pod. nezmysly.. Ale take, ze teraz sa oblecieme, teraz ideme von, teraz jeme..To nebolo.. On ked sa rano s niecim hral a bavilo ho to, tak von sa neslo. To je zase taka ta crta, ze ked je maximalne zaujaty niecim, tak nehrozi robit nieco ine..

kacena4
18. jan 2016

@akvi no keby bolo po jeho tak je stale v pyzame neumyty je len suche rozky a sedi pri telke ci pc takze rezim musime mat ☹

akvi
18. jan 2016

@kacena4 tvoje dieta ma diagnostikovane aj nadpriemene IQ?

natalym
18. jan 2016

@akvi Presne tak.

kacena4
19. jan 2016

@akvi 😝 ano, ale obcas mam pocit ze co sa mu pridalo na IQ sa mu riaaaadne ubralo na EQ. ma aj niekolko dis-siek a add a tak ma problem v skole ☹
ale zas aby som ho uplne nezatracovala, je neskutocne empaticky k malym babatkam (nechodiacim) pracujem s nimi doma a neskutocne ich toleruje, jedine co mu vadi su "tekutiny" 😀 (vrchom spodkom) 😀 inak sa vie o babatko uzasne postarat

mummy01
19. jan 2016

Baby,tak vas tu teraz citam a v hlave mi ide len jedna myslienka. Nedavno v nejakom clanku som citala ze snazit sa naucit aspika plnohodnotnym socialnym kontaktom a spravaniu je ako snazit sa naucit chromeho chodit. Vec nemozna. A prichadzam na to veru aj ja. Moja predstava ze dcera relativne dobre funguje v skole sa rozplynula vcerajsim pokecom s ucitelkou. Nefunguje v skole vobec normalne. Sialene ze som to zistila az v tretom rocniku. Napodiv som dnes vdacna ze prave ucitelka ktoru som povazovala za neempaticku a prehnane prisnu presne odhadla dceru a upozornila ma ze jej fungovanie v skole nieje vobec "normalne".

akvi
19. jan 2016

@kacena4 vsak to aj u nas tak, IQ nadpriemer, ale EQ... Ono ked tak clovek cita o tych genialnych ludoch, tak veru ziadny prijemny spolocnici to vacsinou nie su/neboli.. Som citala o Jobsovi, zivotopis, no tazka povaha.. Len ja mam aj v rodine taky odstrasujuci pripad, ujo, ktory mal niekolko vynalezov patentovanych, kapacita v obore.. tak vacsinu zivota opusteny a sam.. A ked sme sa aj stretli, tak sme mu len tazko rozumeli, jeho temy boli mimo nasho chapania 😀

kacena4
19. jan 2016

@akvi ☹ ja sa skor snazim aby ten moj bol pouzitelny v spolocnosti nie pre spolocnost. radsej nech nic nevynajde ale nech sa vie uplatnit a zit v nej 😨 😵

akvi
19. jan 2016

@mummy01 no ja to viem uz davno, ze sa to neda, aby sa to plnohodnotne naucil, ale ja budem rada, ak pochopi, ze to tak je.. 🙂 Lebo zatial dava vinu len druhym, ze oni su taki a taki, oni su na mna zli, oni ma nechapu.. Tak sa decku snazim vysvetlit, ze nie oni, ale on je asi iny.. A ze sa s tym musi naucit zit.. Ze nemusi vychadzat so vsetkymi detmi, lebo on ma stale utkvelu predstavu, ze VSETCI su proti nemu..

akvi
19. jan 2016

@kacena4 hej, ved ja tiez 🙂

kacena4
19. jan 2016

@akvi napr. tolerujem detom v byte domace zvierata fakt rozne, nech si zvykaju na starostlivost o inych a maju to aj ako terapiu. lebo aj ostatne deti mam "ine" 😝

akvi
19. jan 2016

@kacena4 no moje decko ziarli este aj na zvierata, tiez mame macky, psa.. Aj ked teda, vie sa postarat, pritulit, pohrat, to je fajn..
Inak moje decko dnes na nejakej matematickej sutazi, to som zvedava, ci nieco vyrata. On sa na to vobec nepripravoval, skolske kolo naskriabal na nejaky zdrap papiera, mal vsetko spravne, on to bral, ze a co si cakala 😀 On vobec nepochybuje o sebe.. Aj ked na takom monitore sa mu to vypomstilo, taka ta frajerina, ze ved ja to dam.. A zaroven ma vysledok total na haku.. Ja to nechapem, takyto pristup, ja som bola vzdy priposrata pred takymito sutazami, pripravovala som sa aj mesiac a potom bola sklamana z toho, ze to nedopadlo podla predstav. Moje decko nic taketo nepreziva.. Nechapem..

maria1989
19. jan 2016

@akvi povedala by som mu, že on je výnimočný, a nech sa netrápi, že ho stádo nechce prijať medzi seba. 🙂

akvi
19. jan 2016

@maria1989 😀 no toto on vie, ze to tak je, ale na druhej strane ho trapi, ze je "nechceny" Na jednej strane jeho sebavedomie je az prehnane, na druhej strane, vo vztahoch sa citi slaby..aj to chape, ze tam zlyhava.. Ale nema pocit, ze on je na chybe..

kacena4
19. jan 2016

@akvi no tym ze u nas sa premelie vela deti tak je zvyknuty za deti a zvierata ma ako bonus 😀 no nas caka monitor buduci rok 9tacky a cez vianoce hovorili v spravach ze uz sa bude brat aj ako prijimacky na strednu - takze des, ako dame slovinu neviem, ani neviem ci ho vobec budeme robit a ako dopadneme lebo tusim integrovany ho robit nemusia!!! my s nasimi dis-kami to nezvladneme dobre aby sme prijimackami presli na dobru skolu ☹ jedine ze by mu dali iny pristup bez stresov a casomiery na monitore ☹

kacena4
19. jan 2016

@akvi @maria1989 podla mna oni to sebavedomie casto len hraju, svojim sposobom, ako take machrovanie ale pod povrchom su zranitelny ☹

maria1989
19. jan 2016

@akvi chápem ho. tiež premýšľam nad tým, prečo sa v spoločnosti považuje za "normálnu" väčšina - priemer. a nadpriemerných a iných rýchlo vylúčiť spomedzi seba. kto vlastne určil pravidlá, čo je normálne? prečo nie je normálny nadpriemer? škoda reči.

maria1989
19. jan 2016

@kacena4 viem.

akvi
19. jan 2016

@kacena4 ano, presne si to vystihla... musia si to nejako kompenzovat, tu vnutornu slabost..