Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

mummy01
5. máj 2016

@pencil ja mam tretiacku, podla viacerych psychologov ma znaky AS, Janosikova este neuzavrela (potvrdila uzkostnu poruchu a skolsku fobiu)aj ked test posudzovacej skaly na AS jej vysiel hranicne. Z mojho pohladu ma AS. Ak chces nieco konkretne vediet kludne sa pytaj.

kofa77
5. máj 2016

zeny, a ked ste u Janosikovej, rozprava sa dlho s detmi, a za vasej pritomnosti? a co take sa pyta?

zarad
5. máj 2016

@mummy01 ahoj chcem sa spýtať, ako ste sa skontaktovali s MUDr. Jánošíkovou, ja sa k nej totiž nemôžem dovolať, písala som aj email, zatím nič. Mám 4 ročné dievčatko, ktoré má tiež dosť znakov aspergera, psychologička mi odporučila Jánošíkovú. Ste s ňou spokojná?

ahojcek
5. máj 2016

@mummy01, očkovanie: starší má ako posledné očkovanie prvé MMR, mladší očkovanie v pôrodnici proti TBC. Ďalej neboli očkovaní. Neodvážila som sa (starší mi - asi v prvom polroku života - istý čas robil mostíky dozadu + prevracal oči - vtedy mi nenapadlo dávať to do súvisu s očkovaním, takže neviem, či to bol spúšťač tejto "aktivity"). Vnímam to tak, že oboje je risk: očkovanie aj neočkovanie + očkovanie je dobrý nápad, len ... ani srnka vopred netuší, či sa pri ňom neobjavia nežiaduce účinky. Starší mal výrazné prejavy PAS (keď to hodnotím spätne) odjakživa, mladší sa naplno prejavil až po nástupe do škôlky. Starší stále nemá dokončenú diagnostiku (nasleduje pozorovanie v škole), ale osobne si myslím, že sa z toho "nevykrúti", keď jeho mladší brat už má potvrdený AS.

Viete mi, prosím, poradiť detskú kožnú ambulanciu v BA (resp. okolie do 30km), kde majú pochopenie pre deti s PAS? Chalani potrebujú skontrolovať znamienka a predpokladám, že niektoré bude vhodné dať preč.

mummy01
5. máj 2016

@kofa77 so synom sa len hrala bez slov ale syn ma elekt.mutizmus na co som ju dopredu upozornila. S dcerou sa rozpravala za mojej pritomnosti kvoli eliminovaniu stresu. Ale myslim ze ak to dieta toleruje tak sa rozprava aj bez rodica,myslim starsie deti.

mummy01
5. máj 2016

@zarad ja som volala,jej asistentka potom vola v podvecernych hodinach naspet. Neviem poradit inak,mne vzdy ta asistentka zavolala spet. A spokojnost neviem velmi posudit,ja mam dojem ze ma toho vela. Bola som tam len 2x takze tazko povedat.

pencil
5. máj 2016

@mummy01 mozem aj IP?

mummy01
5. máj 2016

@pencil jasne

meryska
5. máj 2016

@sisika ahoj, no moj maly ma zrejme as po partnerovi takze do suvisu s ockovanim to nedavam len mam strach ze ci sa to ockovanim neprehlbi inak nemame epi nastastie a s nervozitou sme si ako tak sa mi zda poradili napis sukromne ak chces mozeme pokecat co pomaha nam

sisika
5. máj 2016

@meryska rada pokecam aj sukromne,vacsinou mam cas vecer,takze cez den len tak kratko odpisem. Dnes sme prave boli v ped./psych. poradni a chvalili nas-ale je to pre syna aj tak stres a teraz doma lezime,v objati 🙂. Zacina burka-spustac migren,tak snad tentokrat migrenu odplasime...
Napis viac o vas ak mozes,budem sa tesit 🙂.
S

sisika
5. máj 2016

@meryska a este-tiez nedavam do suvisu existenciu AS s ockovanim,ale zhorsenie stavu ano,to si myslim ze ockovanie sposobuje. Rovnako epi zachvaty-asi by boli tak ci tak,ale zhorsili a zmnozili sa po ocku....

mummy01
24. máj 2016

Ahojte,baby je tu niekto kto uci svojho aspika doma? Zisli by sa mi realne skusenosti kym s tym zacnem.

inom75
26. máj 2016

@akvi
@mummy01
@kofa77
@martinka05 + ostatné
Čaute dievčatá, chcem sa spýtať, či ste niektorá skúšali na deckách bezmliečnu a bezlepkovú diétu?
A ak áno, s akým výsledkom? Ja by som to skúsila, ale momentálne by som potrebovala nejakého sponzora 😒 , tak to teraz neriešim.
Inak, čo máte nové? Môj synátor už absolútne kašle na školu 😠 , už nech sú prázdniny. Potrebuje oddych od školských stresov, ale čo potom budem mať ja doma..... 😖 Dúfam, že to nejako zvládneme.

inom75
26. máj 2016

@mummy01 Môj chodí do školy, tak skúsenosti žiadne, ale klobúk dolu, ak sa chceš na to dať, lebo ja by som nervy nemala. 😒

mummy01
26. máj 2016

@inom75 ahoj,co sa tej diety tyka tak kvoli AS sme dietu nemali ale mam s tym urcitu skusenost. Ked bol krpec babo tak asi mnohe to tu poznate bolo to s nim hrozne. Vkuse vrieskal,nehral sa,nepozoroval okolie,nic ho nebavilo viac ako 5sekund a hlavne v noci vobec nespal. Uz som bola na pokraji zrutenia,nikto netusil co mu je ze je taky. Az raz,mal asi 1a pol roka dostal hnacku a nasa dr.mala dovolenku tak som len malemu vysadila mlieko a vsetko mliecne,v tej dobe ani lepok nejedol. Po par dnoch zacal spat,budil sa menej a bol o nieco kludnejsi. Tak cela stastna som mu nic mliecne nedala vyse pol roka. Za tu dobu sa naucil spat,zacal chodit a usmievat sa a celkovo sa zlepsil vyrazne. Takze podla mna to ma vyznam. Odvtedy dietu nemal a uz v tomto veku sa priznam ze by to bolo pre mna tazke to s nim vydrzat ale snazim sa mlieku vyhybat len moj maly miluje jogurty takze mi to uspesne kazi. Ale ak je dieta pristupne zmene tak by som to skusila. Moj synovec ma VFA a segra mu mlieko zrusila ked bol maly ale lepok sa neda lebo to by chlapec uz vobec nic nejedol,takze nie vzdy sa to da.
No vidim ze som exot 😀 ale ja sa na to domace vyucko aj tesim. Negativa si zatial nepripustam,len je na tom tazke to ze som v tom sama a tak budem musiet vsetko sama prezit a hadam sa casom prida ku mne nejaka odvazna polosialena mama aspika ako som ja 😀

inom75
26. máj 2016

@mummy01 Dík za info, môj by mal tiež problém, lebo miluje pečivo a aj jogurty. 😒
Držím Ti palce, aby si to učenie zvládala. Potom daj vedieť, ako to ide. 😉

martinka05
26. máj 2016

@inom75 my sme boli na obidvoch v podstate, lebo u nás sú úzkosti a stres spojené s bolesťou bruška, ale nemalo to žiadny efekt, teraz nie sme na žiadnej diéte

martinka05
26. máj 2016

@inom75 a ešte ma napadlo, že v podstate moja mliečne veci ani nejedáva, mlieko a jogurty vôbec, sem-tam syr, zmrzlinu v lete. A ideme na rediagnostiku 30.6. ku Mikovej tak uvidím, čo mi povie. Vysadili sme atarax úplne a zatiaľ je dobre tak sa tomu teším.

inom75
26. máj 2016

@martinka05 Ahoj, takže asi to veľký význam nemá... 😒
My sme objednaní na koniec júla na Levočskú (dík za tip), tak uvidím, čo tam poriešia. Neviem, či to je už puberta, ale v poslednej dobe pyskuje, nič ho nezaujíma (okrem PC) a na školu kašle. 😠

akvi
27. máj 2016

@inom75 moj syn bol cca do 3 rokov alergicky na mlieko a mliecne vyrobky, takze ich nejedol vobec, potom sme postupne zacali davat, ale on tomu ani teraz nejako "neublizi". Syry nema rad, obcas si da jogurt a najradsej ma tvaroh a take tie termixy a pod.. Lepok my obmedzujeme tak ci tak. Ale nie je to nejaka 100%-na bezlepkova strava. V skole chodi na obedy, takze ani sa to neda. Doma ale nejeme chlieb, ani psenicne cestoviny, knedle a pod. uz vobec nie..
Zeby to malo nejaky vyrazny vplyv na jeho problemy, to ja netusim, mozno by to bolo horsie, ak by sme sa neobmedzovali, ale skusat to nejdem 🙂 My sa teraz borime skor s pubertackymi vystupmi, takze ja uz ani nejak vyrazne nevnimam ine, lebo trieskanie dvermi, zduvanie sa za blbosti, tak to uz je cista puberta. 😀
@mummy01 ak sa hces opytat na domace vzdelavanie nieco konkretne, tak sa pytaj.. Ja som vzdelavatel uz ani netusim kolkych vlastne deti 😀 (formalne samozrejme) Ale intenzivne komunikujem s dvoma domacimi vzdelavacmi.
A este musim napisat, ze nam schvalili v skole experiment, takze sme oficialne prva slobodna demokraticka skola na SK.. Som velmi rada, ze to vyslo. Velmi som zvedava na dalsi sk. rok.. 🙂

inom75
27. máj 2016

@akvi Hmm, aj u môjho bola reakcia na mlieko, aj keď bol kojený, tak som zo svojej stravy vylúčila úplne mlieko a bolo to O.K.. Po treťom roku sme ho postupne pridávali a aj teraz je jogurty a raz za čas vypije mlieko. A tvrdý syr by jedol na kilá. A tá puberta.... Čo nás ešte čaká....? 😝

kofa77
27. máj 2016

u nas obmedzujem len sladke.
co sa mlieka tyka, ciste nepije, obcas granko. ma rad len biele jogurty, vacsinou kupujem kozie, do toho dava mixit,ovocie.
tvaroh neje, obcas syr.
lepok neobmedzujem vôbec, ma rad spaldovy , kukuricny clieb, aj klasicke rozky.
u nas je asi predpuberta.zduvanie, odvravanie, len vymenit zosity do skoly mu trvalo cez hodinu, vsetko bolo hnusne, vratane jeho nestatsneho zivota, po jeho ceruzky

kofa77
27. máj 2016

@akvi co znamena slobodna demokraticka skola? uz teraz ste silne alternativni, v com to bude este ine?

inom75
27. máj 2016

@kofa77 Jééééj, ako u nás!!!! 😀 Plus všetky učky sú sprosté, načo vlastne žije, on už na všetko kašle a bude robiť len čo chce on! 😠 Len čo moje nervy... Počítam s tým, že psychológ aspoň trošku pomôže. 😉

kofa77
27. máj 2016

@mummy01 As asi doma nemaju, ale je tu skupina homeschooling tu na MK, pripoj sa. su tam aj take veteranky uz, co sa domáceho vzdelavania tyka, snad ti poradia.
podla mna dobra volba.

kofa77
27. máj 2016

@inom75 no ja niekedy uz neviem, ako reagovat, u nas uz padlo, ze sa zabije...
co od 7 rocneho stupla znie dost desivo aj na moj vkus.

mummy01
27. máj 2016

@akvi ano,Teba mam v zalohe na otazky 😀
Mna skor teraz zaujimali take bezne starosti a radosti ucenia aspika doma. Teoriu mam nastudovanu a na tu prax sa bojim aj tesim,obcas si vravim ze to dame v pohode a obcas mam paniku ako mu ja vysvetlim veci ked on vsetko chape po svojom. Ale predsa len sa ta spytam,mozno budes vediet ako je to s ivp,kto ho ma vypracovat? Ja ho chcem mat podrobny a sity na mieru synovi a skola sa k tomu stava- ze ved pohoda,nasa spec.pedagogicka to urobi...no ale ona mojho syna v zivote nevidela a nic o nom nevie. A nevies ci sa da nejako docielit aby som maleho nemusela ucit pisane pismo ale comenia script? Lebo pisanie bude problem,to vidim uz teraz.

akvi
27. máj 2016

@mummy01 mozes ho prihlasit do nasej skoly a budes mat vsetko tak, ako budes chciet 😀 Netusim, kto ma vypracovat IVP, pretoze u nas nikto nic take od nikoho nechce a to mame na DV aj unschoolerov. Ale ak chces mat veci podla seba, musis byt iniciativna ty. Ver, ze vacsina ucitelov, alebo aj spec. pedagogov si nedaju ziadnu extra namahu, okopiruju nieco, co uz kedysi akoze urobili a zhasla fajka.. Takze oni budu len a len radi, ak si to pripravis a obhajis.. Horsie to bude na preskusaniach, poznam rodinku, co im nechali deti prepadnut, aby ich donutili dat ich do skoly..
A hlavne sa rozhodni, ci fakt chces dodrziavat osnovy, alebo to nechas volne. Lebo z mojho pohladu dodrziavat osnovy a byt doma je zvlastne..pretoze vlastne ty budes ten clovek, co bude nutit dieta ucit sa aj blbosti. Je to potom pre rodica omnoho tazsie, pretoze tym "nepriatelom" sa stanes ty. Ak je dieta v skole, tak pohundre, ponadava na skolu, ucitela a ide sa dalej.. Ale takto budes mat ten boj doma.. Aj ked je mozne, ze mas studijny typ dietata a bude to ok.. Ja len upozornujem na mozne uskalia..

akvi
27. máj 2016

@kofa77 vo vela veciach to ostane rovnake, len to uz bude legalne 😀 Ale najdolezitejsia vec je podla mna to, ze sa nebude musiet hodnotit. Sama som zvedava na dalsie veci, ked budem vediet, tak vam napisem.. 🙂

inom75
27. máj 2016

@kofa77 No tak to padlo aj u nás, že chce zomrieť. A keď som povedala, že všetci raz zomrieme, tak že on chce hneď. A to len za nejakú hovadinu, ako napr.že nesmie PC! 😔 Veď aj preto som ho objednala ku psychologičke. Snáď bude vedieť poradiť aspoň mne, ako reagovať.