Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

bohumilla
13. feb 2012

@lucia37 jej, dakujem za pozvanie na FCB, ale kedze my tuto diagnozu nemame potvrdenu, pridala by som sa k vam len v tom pripade, ak sa potvrdi. Zatial nechcem otravovat 😉
No moja dcera nikdy nemala take zvlastne nadanie, ako tu opisuju skoro vsetky mamicky. Vzdy to bolo take obycajne dieta. Teda az na to spravanie. A tie reci o rozmaznanom dietati tiez velmi dobre poznam. Aj od vlastnych rodicov som to pocula niekolkokrat , aj od najlepsej kamaratky ☹ Nikto nevidel, kolko my sa doma s nou natrapime...

lucia37
13. feb 2012

@bohumilla Je tam viac maminiek, ktore takisto na diagnozu este len cakaju a su tam dokonca aj dospeli aspici. Ale rozhodni sa ako chces ty. A este som zabudla , ani nasa Lea nema ziadne vynimocne schopnosti, ani encyklopedicke vedemosti, atd.......ale je proste ina ako ostatne deti, a napriek tomu ma AS.Diagnozu nam stanovila Janosikova v TT.

capricieux
13. feb 2012

@lucia37 ja sa pridam ak mozem 🙂
co sa tyka vysvetlovania, tiez som vravela, maly ma tiez 4 ze ideme k tete psychologicke sa porozpravat a tiez sa mu tam velmi paci, su tam hracky a doteraz bol vlastne len pozorovany a k tomu robil rozne ulohy co ho bavi, takze chce ist znova 😉

lucia37
13. feb 2012

@capricieux ja tiez vzdy malej vsetko vysvetlujem dopredu, musi to mat aku taku logiku.....a hlavne jej nesmiem odpovedat neviem, to ju vie pekne rozculit. Neviem preco ma ma zafixovanu, ze ja ta, ktora vsetko na svete vie 🙂 Ale strasne vela veci som sa popri nej naucila, napr. ked sme mali obdobie vesmiru, alebo dinosaurov 😉

capricieux
13. feb 2012

@lucia37 moj Bruno nie je az taky "silny" (alebo ako by som to povedala) v tej inakosti, nemame este aspergera potvrdeneho, ale vlastne neurolog a psycholog vraveli hned ze ma "autisticke crty" - takze nemam az take problemy ako si opisala, tiez som od malickeho mala vedela ze je iny ale nebol problemovy, ako uplne maly nechcel chodit niektorou cestou, ked sme este kocikovali, ale potom ho to preslo, nevie sa hrat, nema potrebu byt s detmi, aj ked niekedy ano, tak nevie ako na to 🙂 najvacsi problem mam asi s jedlom, nezje prakticky ziadne ovocie okrem jablka a hrusky, a zeleninu tiez len mrkvu, hrach a kukuricu, mlieko a mliecne vyrobky neje vobec, je toho viac a vobec nikdy to ani neochutnal 😀 ma vsak zvlastny sposob komunikacie a ocny kontakt ma len v ramci uzsej rodiny
co sa tyka toho ucenia tak to ano, ma viac knih ako som ja kedy precitala 😀 ale kedze je este maly, tak nemal zatial taky zaujem vedeckejsi 🙂 u neho ani neprevlada nejaky konkretny zaujem o nieco ale tak vseobecne je viac veci co ho zaujima, ma rad pocitace ako tvoja mala a rad riesi rozne ulohy, momentalne zije ipadom 🙂

lucia37
13. feb 2012

@capricieux No nasa mala miluje iphone, a dokaze s nim neskutocne veci....S jedlom takisto mame obrovsky problem 🙂 Tiez nezje prakticky nic.Ohladom tych autistickych rys mi raz jedna psychologicka povedala, zeneexistuju ziadne "rysy". Bud to je nejaka porucha z auti spektra, alebo nie je 😖
Kolko ma tvoj maly rokov?

marianka79
13. feb 2012

@andy.a čítam v vojom staršom príspevku že je dobrý quetiapin na toto ja som svojvolne tento liek synovi vysadila a bolo to to najlepšie čo som mohla urobit podotýkam že syn má diagnózu široke spektrum autistického vývinu ale tiež komunikuje v pohode na prvý pohlad je ako iné deti len niekedy ma prekvapuje tými jeho otázkami 🙂 ale som fakt rada že napreduje a dá sa sním už v pohode 😉

bohumilla
13. feb 2012

@capricieux
@lucia37 ja ale neviem, co jej mam povedat, ak sa ma opyta, ze preco tam ideme. Rozmyslam , ze poviem, ze ide o test skols. zrelosti alebo nieco v tom duchu 😖

capricieux
13. feb 2012

@lucia37 ma 4 roky, auti crty mysleli spickovanie, mavanie rucickami, ocny kontakt, specificke zaujmy, problem s jedlom a tieto veci.... ked vas citam tak to pise prakticky kazda. nove oblecenie, ako si myslim ty pisala je v pohode, ale nove topanky odmieta
najpr mi vraveli ze tam vidia tie crty a naposledy uz ze ci som pocula o AS, ale ze na vzhladom k tomu, ze videla maleho po roku, tak ho este musi dlhsie spoznavat
tie auti crty boli diagnostikovane okolo troch rokov, a to este nerozpraval.. niekedy mam pocit ze sa mi to vsetko uz zlieva dokopy...., v tri a pol roku ked sme boli na sedeni tak bolo poveda ne ze sa to vyvija dobre, ze to bude ok, ze sa to len javilo tak kvoli problemu s recou, ale naopak teraz sa zintenzivnilo mavanie ruckami, pobehovanie a celkova hyperaktivita...

capricieux
13. feb 2012

@bohumilla to podla mna mozes, pred nastupom do skoly deti podstupuju tie psychologicke vysetrenia, alebo sa opytaj priamo pani dr. mozno ti nieco poradi 😉

valika_val
13. feb 2012

ahojte, mate niekto dietatko s oneskorenym alebo narusenym vyvinom reci?
alebo vsetky vase dietky zacali dzavotat (a neskor rozpravat) podla tabuliek?

capricieux
13. feb 2012

@valika_val ahoj, moj nie, zacal rozpravat ako tri a pol rocny \ oneskoreny vyvoj reci a oneskorene porozumenie reci

valika_val
13. feb 2012

@capricieux
fiha.
no povodne som zakotvila v teme autistickych deti, ale ako prislo trosku lepsie porozumenie reci, ukazovanie a znakovanie, tak sa hadam vsetko trosku obratilo k lepsiemu.
vidim, ze syn je iny ako ostatne deti, tak premyslam, ci to dobehne, ci sa budeme drzat autizmu alebo nas chyti nejaka dg reci.
asi si budem musiet vasu temu precitat celu 🙂

capricieux
13. feb 2012

@valika_val a v com je iny? mozno ti poradime 😉

valika_val
13. feb 2012

@capricieux
odpoviem, rada si to zhrniem aj sama pre seba...
ale bude to chvilu trvat.
za vsetko ale napisem, ze najviac co mi vadi (okrem nevyvinutej reci) je fakt, ze ked ponho pridem po spanku - vybrat ho z postielky - nikdy sa mi nepozera do oci... stale mi cosi ukazuje, pyta sa na ruky, ale do oci nepozrie, ani ked si pred neho cupnem a oslovim ho, snazim sa ho zaujat. proste nie 😔

lucia37
14. feb 2012

@bohumilla Myslis malej, ze nevies co mas povedat, ze?Ja hovorievam, ze idem sa porozpravat s jednou tetou a ju musim zobrat so sebou a zatial si bude kreslit, alebo napr. stavat lego.Nasej malej toto staci.Aj tak si vzdy sadne v ambulancii k pocitacu a dovi dopo.

lucia37
14. feb 2012

@valika_val Aj moja dcera mala oneskoreny vyvin reci- zacala rozpravat az skoro ako 4 rocna.

capricieux
14. feb 2012

@valika_val tvoj syn je este dost malicky, v tomto veku boli u nas prejavy najzavaznejsie ze neopakoval nic po nas, nerobil ani papa, ani tapi tapusky, neukazoval v knihach na obrazky hoci sa pozeral na kravu ked som chcela aby ju ukazal, takze vedel ze je to krava, nemal ocny kontakt ale len s cudzimi skor,a nerozpraval - bol velky problem ho zabavit, nevedel napriklad jazdit na odrazadle, zacal az v skolke ked mal asi tri a pol roka, naucil sa to od deti predpokladam, na ihriskach mu to tiez velmi neslo, na preliezky sa bal... neviem co este...

deina
14. feb 2012

Nas mal vyvin reci taky ako ostatne deti, akurat velmi dlho pouzival 2.osobu namiesto prvej. Ked hovoril o sebe, povedal napr "Aj ty chces." namiesto "Aj ja chcem." Uz rozprava normalne v 1.osobe, zacala som ho na to upozornovat a dost rychlo to potom pochopil. Inak nic zvlastne, co sa reci tyka, chodi do skolky tuna v Nemecku a vcera som bola dost prekvapena, ze uz pekne rozumie nemcine (kedze je castejsie doma ako v skolke, necakala som to). Ocny kontakt mal vzdy vporiadku, knizky ho bavili, ukazoval na obrazky, papa velmi nedaval (teraz uz ano), ale aspon povedal vzdy "papa", ked som to od neho chcela.

Nas mladsi nerozprava a s nim momentalne behame po kadejakych lekaroch, zatial sa priklanaju k dysfazii a nie k autizmu, tak uvidime...

bohumilla
15. feb 2012

@valika_val a to robi iba po spanku alebo ani inokedy ti nepozera do oci? Napis o nom nieco viac, v com ti pride iny ako ostatne deti. Mam chlapca zhruba rovnakeho veku 🙂

katy1979
15. feb 2012

@valika_val co znamena nevyvinuta rec ze nepovie vobec nic? pozri sebi je aspik a v tom veku mi rozpraval basnicky.ukazovat na veci zacal neskor ako normalne deti. mali sme problem so samostatnym jedenim. To ze sa ti nepozera do oci nemusi byt vobec prejav autizmu teda ak sa ti pocas dna na teba pozrie. mozno je len rozospaty a otapeny a nevie to jednoducho.
Mladsí syn ma tolko co tvoj a nie je teda borec v rozpravani. ma svoje slovicka ktore pouziva a aj tych je velmi malo. do oci sa mi tiez nezvykne pozerat to si myslim ze je aj tak o koncentracii a take male deti to nemusia zvladat. a nemam pocit ze je autik ale to vsetko ukaze len cas. kedze uz jedneho doma mame tak riziko je vacsie.

erika2312
15. feb 2012

@z_d_e_n_a Ahoj,toto čo opisuješ je určite autizmus,ja sama mám syna 4 a polročného,je autista,ale vysokofunkčný,prešla som si s ním mnohým,mám aspoň tú výhodu že rozpráva,je taká chodiaca encyklopedia,pozná mapy sveta,ostrovy,vlajky.Vie sa naučiť napríklas vlajky štátov Južnej ameriky za 2 minuty.
Občas má nejaký úlet,ale je to už lepšie s ním,chodí do autistickej škôlky,na kartičky nefungujemrozumie všetko.

erika2312
15. feb 2012

@mayap Ahoj,to ovoniavanie je u aspíkov bežné,moj syn má vysokofunkčný autizmus a ovoniava všetko aké má ďalšie prejavy?

erika2312
15. feb 2012

@capricieux Ahoj môj syn je VFA,a trepe alebo máva rukami keď sa teší alebo sa mu niečo páči,sú to repetície.

mayap
16. feb 2012

@erika2312
už som to písala pár strán dozadu... ale teda nerád číta bežné rozprávky, radšej si prezerá encyklopédie, jeden čas strašil múmiami, faraónmi, egyptskými bohmi..., vlajky štátov sú tiež u nás obľúbené... stále si zisťuje ako sa v tom ktorom jazyku napríklad počíta, chce poznať pozdravy... radšej sa hrá sám (toto sa ťažko vysvetľuje jeho mladšiemu bratovi... 😝 ), momentálne sa u nás vo veľkom strieľa, zabíja, hádžu sa bomby, všetko vybuchuje... nech žijú transformery... 😠 😠 😠 😝
to mávanie rukami, šoférovanie s čímkoľvek, klopkanie po čomkoľvek, cmukanie a vyludzovanie zvukov...
večer si aj hodinu sám rozpráva v posteli ( občas nenápadne počúvam - rieši čo bolo cez deň, keď mu niečo nevyšlo opakovane sa k tomu vracia, skúša rôzne varianty riešenia...)
nedokáže prejsť po izbe bez toho aby na nábytok nevyskakoval... je vyberavý v jedle... 142 cm a horko ťažko 30kg... 😔
spoločenské hry ... nuž jedna katastrofa... záchvaty zúrivosti keď prehrá... rád všetko organizuje, a nerád sa prispôsobuje...
v škole nemá kamarátov... ale dá sa nahovoriť spolužiakmi na každú blbosť..
smiech, plač v úplne nevhodných situáciách... denne skúša našu trpezlivosť...mám pocit, že úmyselne provokuje a čaká kedy a ako vybuchnem... 😠
ale zasa na druhej strane som prekvapená, že keď sa začal zaujímať o modelárstvo (na škole majú krúžok), tak som si myslela, že aký on bude pedant... ale opak je pravdou.... 😕 , on tie modely dosť fláka... stráca dieliky ale nič to s ním nerobí... povie, že to nevadí... 😨
ale teda viac svetla nám do tohto všetkého vnesie dr. Jánošíková... teda dúfam...

mayap
22. feb 2012

@magimary
zlatá, že myslíš aj na nás... 😉

kacena4
27. feb 2012

tu to maju aj na sk http://www.martinus.sk/?uItem=101401 - ja som uz nad nou rozmyslala, aj v knihkupectve mi ju objednali (u nas doma)

mayap
2. mar 2012

nespíme dievčatá... 😉