Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

magimary
4. júl 2012

@mayap doooobre, dobre!
výborne 😎
si profík 😉

mayap
4. júl 2012

@magimary
vieš čo, nemám ten pocit. Skôr sa mi zdá, že čím viac o AS čítam, tým menej tomu rozumiem.

magimary
4. júl 2012

@mayap to je OK,
to je dobrý znak, že sa približuješ k pravde 😉 😅

yukki
4. júl 2012

@mayap za tote prognózy...

mayap
4. júl 2012

@yukki
nuž ty na lazoch môžeš pobehovať strapatá, so šialeným výrazom v tvári a hysterickým smiechom... 😉 Si ale predstav mňa ako takto vybehnem pred bytovku a budem sa rútiť dole kopcom smerom k obchodu ... 😝 😝 😝 😀 😀 😀 😀 😀

mayap
4. júl 2012

@magimary
som to síce nepochopila, ale díky... 😅 😅 😅

yukki
4. júl 2012

@mayap ja už tak pobehujem. A ak mám doma niečo, tak je to každopádne deštruktívne....v žiadnom prípade nie konštruktívne.

magimary
4. júl 2012

@mayap čo si nepochopila 😀
skrátka, čím bližšie si k pochopeniu AS, tak tým viac vidíš, že ho nemôžeš pochopiť...
lebo nie si Aspík 😉
kým si myslíš, že ho chápeš, tak ešte nič nevieš a nechápeš 😀 😉

mandragora22
4. júl 2012

ahojte, chcem sa opytat, aky vek je dostatocne "zrely" u dietata na diagnostikovanie tohto syndromu? a kto? psycholog? psychiater? kto to vlastne diagnostikuje? dakujem! precitala som si len co-to o tejto "chorobe", ale mnohe veci mi pripadaju ako site na moju dceru, tak preto sa pytam. dakujem

mayap
4. júl 2012

@magimary
prúser je, že ja Maťa v mnohom chápem... žeby to bolo lizlo aj mňa???? 😲 😲 😲
Ale nie, srandujem... 😀 len jednoducho isté veci už od neho nevyžadujem a ak niečo robí "po svojom", tak ho nechám tak. A hlavne sústavne upozorňujem mm a svokru, nech ho už konečne "neriešia". On si funguje v tom svojom systéme a treba ho nechať na pokoji... 😎

magimary
4. júl 2012

@mayap veď vravím, že profík 😉

@mandragora22 aspergera možno definitívne a isto potvrdiť až vo vyššom veku, najčastejšie po vstupe do školy (cca 6-7r.), samozrejme dá sa aj skôr, ak je dieťa "jasné", ale často sa stáva, že dieťa je (mylne považované za hyperaktívne, ADHDčkové) a dg. sa mu určí až v puberte... 😉 , nie je to nič neobvyklé...
dg. určuje najmä skúsený psychológ venujúci sa autistom...
môže aj psychiater... no väčší prehľad obvykle mávajú psychologovia venujúci sa autizmu 😉

mandragora22
4. júl 2012

@magimary aha, no tak sa nemam kam nahlit 😀 dakujem za objasnenie! 😉

magimary
4. júl 2012

@mandragora22 koľko má malá?

mayap
4. júl 2012

@magimary
lenže koľko nervov ma to stojí... A k tomu to moje impulzívne, ADHD dieťa. Aj dr. J bola z Paťa hotová... 😀 za cca 10 min rozhovor pribehol za nami do ordinácie asi 20 krát. A vždy niečo priniesol ukázať, alebo sa niečo spýtal... a keď už dostal totál zákaz chodiť za nami, tak aspoň spoza dverí sa vypytoval, že kedy už skončíme... 😝

mayap
4. júl 2012

@magimary
ale teda napíše nám správy na obidvoch. Som zvedavá, že čo tam bude... 😅

magimary
4. júl 2012

@mayap aj ja a veľmi 😉

mayap
4. júl 2012

@magimary
Keď mi prídu, tak sa podelím o info... 😉

deina
5. júl 2012

@mayap, ze "deti neprizabiť, radšej odísť z izby a predýchavať... ", toto praktikujem. 😀

@mandragora22 a kolko rokov ma mala? Moj starsi ma 4 a pol roka a zatial sme sice nikde neboli, ale podla mna je jasny. Od septembra chodi do skolky a tam ho chodi pozorovat specialna pedagogicka, ta viac menej suhlasi s tym, co si myslim (teda, ze ten AS je naozaj mozny). Uprostred augusta ideme k Dr Janosikovej, tak sa dufam dozvieme viac.

kacena4
6. júl 2012

@mayap neboj nie ste na tej lodi sami. ja mam tiez doma 10r. AS a o rok mladsiu dceru ja to volam z "divych vajec" alebo ze ju vymenili v porodnici 😀 😀 u nas pred casom tiekla pravidelne krv co sa az tak neznasali, syn je teda tiez konstruktivny - knihy, vzdelavacie filmy... a dcera pravy opak a tak rype a rype a rype az to koncilo rozbitym nosom, ustami... nasledoval trest vykopavanie dveri.... tie bodky sak asi vies ako to chodi... a rozdelili sme ich nakoniec od seba a odvtedy bol obrat o 179% dcera vedela ze nesmie k nemu prekrocit jeho hranicu prahu na izbe a bol relativne klud a teraz po 3 rokoch co boli od seba sme ich znova vratili do izby a je to poooooodstatne lepsie aj ona sa naucila vnimat ho ze je iny aj on sa trosku naucil ovladat svoj hnev, zalezie na postel to je jeho "utocisko" ked ma zachvat a VDAKA BOHU je to omnoho lepsie ale nie na 100% ale co chcem viac, som prestastna ze ma nevycerpavaju uz tak tie vzdory, najma vonku pred celym sidliskom ci obchdom... asi potreboval dozriet a hlavne mi pochopit jeho. odporucam ti precitat si knihu netopierci a pestrotiene (tusim naopak slova) je to o AS-rovi ktory hovori o sebe ako vnima svet - super, velmi som pochopila potom syna. takze vrelo odporucam. neboj nebude to take zle stale ako je teraz hlavne vy sa musite naucit prijat to tak ako to je a nevstimat si inych a kaslat na nich, hoci aj rodinu - nasi to nevedia pochopit a napr. sa urazia do stipku kosti ked sa ani nedotkne obeda a neviem im vysvetlit ze toto on do ust v zivote neda.... a tak kam ideme berieme so sebou rozky a duo kakaovu natierku a vstaci si s tym 😀 😀 😀 😀
ak ta bude nieco trapit napis aj ja si rada vypocujem ze nie som sama koho syn vytaca do nepricetnosti 😀 😀 😀 😀 😉 😉 a pomozeme si navzajom 😵 😵

magimary
6. júl 2012

@kacena4 Ja ju práve začínam čítať (Pestrotiene a netopierci) a rovnako odporúčam určite si prečítať aj knihu: Hviezdy, jablká a sklíčka -tiež od VFAautistky...
výborne a ľahko napísané tajomstvá a zložitosti vnímania a prežívania autíkov:
http://www.martinus.sk/?uItem=108608

kacena4
6. júl 2012

@magimary maju to aj v kniznici ja som si to pozicala odtial a super citanie velmi ma posunulo 😎 😎 😵 😵 😲 😲 😉

magimary
6. júl 2012

@kacena4 ja to mám tiež požičané od kamarátky mamy autíka 😉 🙂

mayap
8. júl 2012

@kacena4
😀 😀 😀 aj cudzie problémy vedia potešiť, že??? 😀 😀 😀
Ale vážne, ja mám viac problémov asi s mm, nakoľko ten akosi nevie toto predýchať. Nedokáže pochopiť, že Maťo je jednoducho iný a to sa nezmení. Stále len po mne šteká, keď Maťovi x-krát opakujem, že si má niečo odložiť, alebo má niečo urobiť. Ževraj na to príde sám 😅 abo že ho život naučí 🙄 . Zabiť ho je málo. Myslím starého 😝

A bohužiaľ chalanov rozdeliť v 3 a pol (halo obývačko jedáleň- to je akože to pol 😅 ), detská izba a naša spálňa a plus svokrina izba), je jednoducho nezrealizovateľné. Keby som klepla svokru (zaslúžila by si, nakoľko robí stále s chalanmi prieky- ja zakážem a ona dovolí 😖 ), tak by sme mali izbu k dobru a tým by som ich rozdelila. Ale takto... 😝 😝 😝

kacena4
8. júl 2012

@mayap poznam ja mam 4 deti v 3 a 1/2 izbaku 😀 😀 😀 ale vies ako som to vyriesila detsku 3,5x3,5 som predelila na 1/2 v strede okna skrinami a detska maju svoj zivotny priestor a je to lepsie ak najdem nacrt hodim ti ho sem preberali sme to s magimary a je to super takto
a fakt potesi, ze nie som v tom sama ale je nas viac co "trpime" so svojimi detmi a vdaka Bohu ten moj to celkom chape teda casom pochopil, dost pomoze ked si pozerame do oci, vtedy sa dokaze sustredit co rozpravam, t.j. najprv ho oslovim ze mato pozri na mna ked pozrie poviem co ma spravit a musi to zopakovat 😨 😨 a vies kolko krat si nepamata co som od neho chcela ale uplne hadal co si asi myslel ze chcem aby spravil 😖 ale tak co uz ucime sa k samostatnosti a teraz som bola na "skoleni" a dostala som chrobaka do hlavy doteraz sme fungovali na sposob ked .... tak..... /ked spravit toho tak mozes toto/ ucili sme sa to dost dlho, a najlepsie sa nam osvedcilo pisat si to na tabulu s fixou, ale zaciname skusat vyber si ked spravis toto, mozes toto, a ked spravis toto (alebo nespravis) tak si mozes vybrat tuto moznost ze dostanec... snad som to vysvetlila aspon trosku k chapaniu 😀 😀 ale zacina si uvedomovat ze ma na vyber aniekedy zareaguje skor

mayap
16. júl 2012

ahojte,
tak práve som držím v rukách čerstvú, ešte "teplú" 😀 správu od dr. Jánošíkovej.
Takže začnem tak zľahka... o Paťovi... 😅 citujem:
" V popredí klinického obrazu mierna porucha koncentrácie pozornosti, čo v kombinácii so zvýšenou psychomotorickou iritabilitou (nezrelosť CNS) môže prognosticky mať negatívny dopad do školských schopností a zručností dieťaťa - písanie, zvládanie záťaže a nárokov výchovno-vzdelávacieho procesu, nároky na samostatný výkon a koncentráciu pozornosti. Aktuálne problémy v rámci kontaktov so súrodencom, čo z našej strany hodnotíme ako problémy rivality, žiarlivosti, sem nutné aj neprimerané formy v správaní-predvádzanie sa, vstupovanie do rozhovoru dospelých ( aj objektívne u nás), nástojenie si na spätnej väzbe.
Osobnosť dieťaťa bez znakov poruch psych. vývinu, problémy len v rámci nezrelosti CNS. Predpokladáme úpravu v rámci prirodzeného vývinu.
Záver: Porucha aktivity a pozornosti F 90.0 (obraz ADHD)

mayap
16. júl 2012

A teraz Maťo 🙄
Dieťa komunikatívne, naznačené uľpievanie nav obľúb. témach. V kontaktoch preferencia dospelých - úspešnosť tém, akceptácia záujmov dieťaťa. Problémy v prirodzenom prostredí na podklade oslabenej diskriminácii socio-komunikačného správania. Dieťa sociálne naivné, ľahko ovplyvniteľné,aj zvýšené riziko zneužívania dieťaťa- sekundárne šikanovanie. Má problémy s pochopením zložitejších emočných stavov ako klamstvo, predstieranie. Je veľmi citlivý na "poznámky z druhej strany", nemá rád krivdu, citlivý na kritiku subjektívnych výkonov- strach zo zlyhania aj mierne paranoidné tendencie.
Komunikač. zručnosti s kvalitami pragmatického oslabenia - rešpektovanie partnera, rád rozpráva (pomerne obsahovo vyspelé, dospelácke frázy, náročnejšie slová), preferencia subjektívnych tém, prítomné detailizovanie , často neprimeraná mimika.
Záujmy a aktivity charkterom myšlienkových stereotypií, často výrazne nadpriemernej úrovne a kvalitami typického kognitívneho spracovávania (kognitívna hypo a hypertrofia- ako fragmentácia vnímania, zaujatie detailami, excelentné mnestické schopnosti- pamäť na detaily, rôzne situácie, kontexty.
Prítomné znaky hypersenzitivity- výberovosť v jedálničku, ešte často " ovoniavanie" predmetov.
Osobnosť detská, s egocentrickými znakmi s mierne úzkostnými znakmi, , tangovaná pervazívnou vývin. poruchou, konštruktívny typ ( záujmy dieťaťa ako kompenzačné mechanizmy)
Záver: na základe prehodnotenia retrospektívnej anamnézy a aktuálneho obrazu , stav v súčastnosti hodnotíme ako Aspergerov sy. F 84.5
Takže takto nejako sme dopadli... 😔

babul83
17. júl 2012

Keď to tu čítam, tak na môjho syna tu veľa sedí. Akurát včera nám v poradni povedali, že máme nerovnomerný vývin. Ešte nás čaká neurologička a potom budeme mať komplexnú správu. No, ale autizmus ma ani nenapadol (keďže som všetkých autistov viac-menej očákavala ako rainmana. :D) No skúsim sa popýtať nabudúce. ADHD, ADD nám na zatiaľ vylúčili. Ale to šoférovanie som asi ani nespomenula psychologičke (že pri prechádzkach, alebo vlastne pri všetkom šoferuje, ústne pridáva plyn, brzdí, dáva smerovky. 🙂) Bolo toho toľko, čo som sa pýtala, že všetko sa asi nedalo stihnúť.
@mayap
toto akoby som o svojom Martinkovi čítala, až na to že on zatiaľ v ničom nevyniká nejak extra, aj keď nám povedala, že v niektorých veciach je nadpriemerný a potom šup pod priemer...
Tiež keď chcem, aby sa jeho dvojročný braček pohol z miesta, tak sa robím, že akože idem dám pápá a pohnem, načo Martinko začne vrešťať, plakať a "nadávať" mi, že ho tam nemôžem nechať. Už mám z toho všetkého mega chaos....

yukki
17. júl 2012

@mayap tak to by ma vážne zaujímalo, čo by p.dr. našila na Kiku....no, tak viete, na čom ste,. od čoho sa odpichnúť. a táto veta:
Osobnosť dieťaťa bez znakov poruch psych. vývinu, problémy len v rámci nezrelosti CNS. Predpokladáme úpravu v rámci prirodzeného vývinu
sa mne osobne zdá tak ukľudňujúca....perfektné. Toto keby som ja raz mohla počuť....
😒

kacena4
17. júl 2012

@mayap presne ako pise yukki pata mas vyhrateho to by sa malo upravit a mata 😉 tak s tym sa treba naucit zit a hlavne jeho treba naucit zit s tym. my sme postrehli ze najhorsie je to napatie, ten stres co sa mu vytvara, chaos ak sa nieco zmeni, a to treba co najviac elimitovat potom sa dokaze ako tak sustredit na bezne veci a spracovavat ich nauci sa ich akceptovat a vyuzit ich vo svoj prospech. napr. najvacsi problem mame so zaciatkom skoly prvy mesiac dva je uplne strateny kym nabehne na tie stereotypy a ta ked je moznost ide do druziny aj cez prazdniny aby sa "neodputal" od skoly zatial to vzdy zabralo a uz 2 tyzdne predtym sa prirpavujeme na tu zmenu, teraz je to vsak najhorsie, lebo ma volno a robi si co chce (teoreticky) proste ziadny poriadny rezim a to nas chaosi asi vsetkych, napr pred par dnami sme isli na vylet do ciech a museli sme ho uplne narvat do auta co ani za svet nechcel ist a vyhrazat sa mu ze sa musi obliect ina pojde v pyzame, ale ako sme uz cestovali tak bol ok a pacilo sa mu tam nakoniec, no len tie zmeny.... ale stalo to zato bolo krasne, uzasne sme si oddychli

mayap
18. júl 2012

@babul83
@yukki
@kacena4
nuž jedna vec je mať dg. na papieri a druhá natĺcť to manželovi do hlavy, že Maťo je Maťo 😝 U dr. čušal (mm) a včera mi jednoducho zahlásil, že žiaden Asperger neexistuje a ani ADHD. Že sú to jednoducho kraviny. A neželá si, aby jeho decká dostali takéto nálepky... 😝 😝 😝 Magor 🙄 Veď ja sa nechystám vyvesiť na obecnú tabuľu správu od lekárky. Ani s tým nemienim bežať hneď za učkami. Teda Maťovej som čo to vysvetlila, ale zatiaľ nič viac. Ja chcem nechať zatiaľ všetko "len tak" a vytasiť sa s dg. až pri vážnych problémoch. Keď decká nebudú školu zvládať. Nevyžadujem od Maťa aby nosil čisté jednotky (aj keď teda zatiaľ s asi 98 % úspešnosťou to tak je 😵 ) Pokým nespadne na 4-5, tak je to ok. A keď tam spadne, tak si myslím, že bude pre neho jednoduchšie , ak sa mu tá škola troška uľahčí . A pri Paťovi to isté... ak sa u neho neprejaví nejaká dys..., tak nič riešiť nebudem. Ale ak áno... tak ho určite nenechám trápiť sa.
Včera sme mali s mm takú zvláštnu hádku... 😕 po takmer 9 rokoch sa vytasil s obvinením, že po Maťovej adopcii som sa prestala "hnať" (teda hlavne on to chcel... 😝 ) za vlastným dieťaťom. Vykričal mi, že som odmietla umelé oplodnenie 😔 . Nijako nedokázal pochopiť, že po Simonkinej smrti som sa jednoducho bála otehotnieť 😢 Druhýkrát by som niečo také už nezvládla 😢 😢 😢 A pri mojich zdravotných komplikáciách by um. oplodnenie bolo riziko -to boli aj slová lekára, že on mi nijako nezaručí, že dieťa to prežije 😔
Ale teda nezdržala som sa a vykričala som mu, že keby sme mali vlastné dieťa a bolo by postihnuté (malá mala poškodený mozog- ale nevieme, či to bol následok dosr... pôrodu, alebo či to bola vývoj. vada), že či by sa dokázal starať aj o mentálne retard. dieťa. Alebo či by zdrhol a nechal ma samu aj s deckom... 😝 To čušal 🙄 , zmohol sa len na to, že ja myslím hneď len na to najhoršie... Ale nevymáčkol zo seba, že veď spolu by sme to zvládli... 😔 .
Veď v konečnom dôsledku aj na chalanov som sama... Keď nabehne nejaká dg. a ja si vzdychnem, že čo teraz, tak on zahlási, že veď ty si chcela decká z domova 😨 kurňa, on tam nebol... on to nepodpisoval... on nabol na súdoch. 😠 😠 😠
tak som nasra.. až hrôza... mala som chuť rozkopať mu ... 🤐 🤐 🤐