Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

amima
28. aug 2015

Dievcata,ja uz vidim aspergera v kazdom...

susminka
28. aug 2015

@moni73 Ahoj, velmi pekny prispevok, suhlasim s takmer vsetkymi vecami, co si napisala. A ta posledna veta, to je dokonale vystihnute, nema to chybu. Moj syn ma diagnostkovany aspergerov, prave vybavujem v skole integraciu.. Tak nech sa vam dari

moni73
28. aug 2015

@amima fakt? ja zase ruku do ohna za seba. ja as nie som 🙂

moni73
28. aug 2015

@susminka dakujem. tak si drzme palce navzajom. to dame! a ked to zvladneme my, aj deticky budu v pohode 😎

amima
28. aug 2015

@moni73 hej,uz som do toho tak zahlbena,ze mam pocit,ze na kazdeho nieco z tej charakteristiky sedi ☺

janulka1985
28. aug 2015

môj názor je že o niekolko rokov budeme my teraz normálny diagnostikovaní ako čosi zaostalé a neprispôsobivé a aspergeri budú v G8 😀 A VEDENí SVETA... s tym učením na zakladných školách súhlasím učia sa debiliny niektoré čo ani v živote nevyužijú...dnešná pikoška: mladšia dcerka plakala vytrvalejšie a prišla staršia za mnou a pýta sa sarkastickým spôsobom " načo reve"? ...no odpovedzte jej 😀 😀 😀 😝 😝 😝

qtinka29
28. aug 2015

@janulka1985
@amima
@moni73 baby,veď bez aspergerov by sme ešte doteraz žili v jaskyniach a ani oheň by sme asi nemali 😀 😀 ,práve takýto ľudia hýbu svetom,všetci významní vedci ho mali..... 😉 😉

jalimag
28. aug 2015

@moni73 jedine, co mi moja mama povedala na moju inakost, bolo, ze "ak sa nezmenis, ostanes navzdy sama, nikto s tebou nevydrzi a nikto ta nebude mat rad". A opakovala mi to dostatocne casto na to, aby sa mi to vrylo do podvedomia a ovplyvnilo cely zivot. Ale tak dufam, ze sa velmi mylila.

ingridhowland
31. aug 2015

@moni73
Ahoj Moni,
Klobuk dole pred tvojimi prispevkami. Drzim ti palce. Moj muz ma 40 rokov a diagnostikovany Asperger. Je to skvely clovek a najcistejsia dusa aku poznam!!
Skusila si si precitat nieco o Cassandra Affective deprivation disorder?

salonkaa
31. aug 2015

inac mozno to bude od veci, ale akurat som dopozerala serial the Parenthood. Tam sa akurat trochu toci okolo tejto diagnozy, celkom poucne to bolo aj pre mna.

moni73
31. aug 2015

@jalimag pozri sa na prispevok pod tebou.... nie, nemusis ostat sama 🙂 .
po otvoreni mk zistim, ze hura, mozem reagovat na 2 baby 😎 . a potom dlho premyslam, ze ako. je mi jasne, ze ti musim odpovedat ako prvej, je mi luto, ze odpovedam az teraz a este viac, ze neviem ako. tak asi takto: velmi ti drzim palce, nikto nema zivot ruzovy a jednoduchy a kazdy ma aspon jedneho cloveka, ktory ho ma rad. ked mas pocit, ze nie si vysporiadana sama so sebou, so svojou mamou, resp. detstvom, skus navstivit psychologa, ak mas pocit, ze si v depke (ja ho z teba mam) rozhodne to ries! na facebooku je skupina aspergerov syndrom, su v nej aj diagnostikovani dospeli. skus sa s nimi spojit, mozno ti pomozu pochopit a uvedomit si vlastnu cenu. este raz, drzim palce

moni73
1. sep 2015

@ingridhowland dakujem, dakujem... az sa cervenam, nic speci som nenapisala 🙂 😕
o tom co pises som zatial asi nepocula... teraz som googlila, ale nic v pre mna pouzitelnom jazyku, obratim sa na rodinu, dakujem
ty a tvoj muz ste pre mna nadej! toto su pribehy, ktore potrebujem pocut! to, ze as dokaze viest plnohodnotny rodinny zivot! suhlasim s cistou dusou. podla mna, ked si raz v jeho srdci, je to laska na cely zivot (fuuuha, to je riadne klise 😝 ). tento clovek ti ju mozno neprejavi klasicky, mozno ti ublizi - myslim, ze nikdy nie vedome (a bude si to pamatat a vycitat si to a pamatat a vycitat a .....), tento clovek ta nikdy neoklame. ty si ta, ktora si musi davat pozor a "chodit okolo po spickach". on tvoju chybu pochopi len veeeelmi tazko. ten clovek ti vela, velmi vela da... nauci ta trpezlivosti (bozskej trpezlivosti), nauci ta tolerancii a to je tiez tolerancia zahrnajuca snad vsetko, zbura komplet vsetky hranice a poprehadzuje priority, nauci ta byt este empatickejsim ako si bol... a teraz ako to pisem som na to kapla. asperger nie je diagnoza, je to handicap. ja som dcerinymi (fuj, co je to za slovo, ze ho neviem napisat... 😀 ) ocami, usami, som jej zmyslami. ja pozeram a odstranujem vsetky prekazky, vsetky nebezpecenstva (doslovne) z cesty, ja sledujem a pocuvam situacie, v ktorych moze dojst ku konfliktu a snazim sa hasit vsetok ohen este v zarodku. v podstate som v strehu stale a fungujem za dvoch.
ja pisem o dietati, neviem ci je to takto aj s dospelym, ale podobne to asi bude. neviem preco, nie som klasicky veriaca, ale napadli ma teraz slova, myslim jezisa: daj a bude ti dane. toto podla mna uplne charakterizuje moj vztah s dcerou. ak som schopna dat ja (vela, veeelmi vela), ona da tiez. neverim, ze chybu spravi ona. v tejto rovnici je ona konstanta a ani ja si nemozem dovolit byt premenna. (kks, takato neskora hodina a taketo filozofovanie...)
ps len na odlahcenie - a vraj su aspergeri pekni ludia, manzel potvrdzuje 😉 , ale aj maly je krasny 😉

jalimag
1. sep 2015

@moni73 to mas velku pravdu, ze je to handicap, navyse neviditelny a tazko pochopitelny. Ja tiez kade chodim, tade virim ustalenu hladinu a prehadzujem ludom hodnoty... a nerobim to naschval, ide to samo od seba... Tazky zivot namornika na pusti.

qtinka29
1. sep 2015

@moni73 presne ako píšeš....treba hasiť oheň v zárodku.....a vyhýbať sa situáciám,keď vieš,že to nezvládne.....my sme veľa vecí nerobili,kým deti nedozreli....napr. až teraz sme boli na leteckom dni priamo na letisku a už 4 roky to sledujeme z terasy domu,ale syn nechcel ísť,lebo sa bál hluku.....teraz sa rozhodol,že chce a bolo super.....ako ho pozorujem celé prázdniny,zisťujem,že na ňom nie je nič....je úplne normálne decko....príde do školy a koniec 😒 .....ja neviem,doma je normálny,aj si uprace,aj poslúcha a v škole si nedokáže ani zapísať domáce úlohy...... 😒 asi to -daj a bude ti dané,platí na 100%....

moni73
1. sep 2015

@jalimag mna napadol slon v porcelane 😉 a to aj uplne doslovne. Baby, vy to doma nemate? napadla ma dalsia malej vyyyrazna schopnost 😀 rozliat, rozsypat, zhodit...najradsej v co najvacsom mnozstve..., ak sa to nahodou jeden den neprihodi, znamena to len tolko, ze nebola doma 😀 😝 .
a @jalimag urcite sa nakoniec najde ten, kto pochopi, ze ten "bordel", co mu zo zivota narobis, sa mu vlastne paci 😉. my, mamicky sme sa do toho dostali v podstate nevinne... skratka k nam prisli a povedali staraj sa. velmi na vyber sme nemali 😒 , za mna ale uprimne: vyberat si ja..., vyberiem si to, co si pred 9timi rokmi vybralo mna 🙂 . a @ingridhowland je dokaz toho, ze aspik sa da vybrat aj dobrovolne 🙂 . nerada by som ju o desat rokov niekomu nasilim vesala na krk. dotycny ju musi lubit ta ako ja! fuj, ja budem hnusna svokra... 😝

jalimag
1. sep 2015

@moni73 ja urcite nie som slon v porcelane, skor naopak, vsetko robim pomaly a precizne, az prilis. Vlastnu rodinku som si zalozila, mame krasne deti, ale ja to pokladam za velky zazrak. Cele to bolo velmi zvlastne, nie ako sa to druhym ludom stava... Bezne veci mi nejdu od ruky, je to velmi narocne. Poznas pribeh o hluchej zabke?

moni73
1. sep 2015

@jalimag super, ved ty si potom tiez ta, co nam dava nadej 🙂

ingridhowland
1. sep 2015

@moni73
Moj muz bol diagnostikovany Len 5 rokov dozadu. Velmi tazko sa s tym vyrovnaval a dlho sme hladali spravnu cestu ako nam diagnoza moze pomoct a nie nas rozdelit.
Je to tazke nepopieram ale da sa to. Uz som uzrozumena s tym ze ja budem vo vztahu vzdy ta leaderka proste niektore veci nezvlada ale nie je to preto ze nechce ale preto ze to nevie. Je to velmi dolezite pracovat s odbornikmi chodit na couple therapy a hlavne starat sa o seba emocne lebo to je to s cim maju najvacsi problem - opatovat city a aktivne "pestovat" vztahy.
Urcite to bude lepsie ako mala bude rast, vytvori si copying mechanisms a velmi pomaha kognitivna terapia - aspon u manzela.
Manzel vystudoval vysoku skolu zil v USA, Londyne, Bahraine a teraz sme v Abu Dhabi. Zit sam v cudzej krajine je vlastne prenho to najlepsie, lebo nemusi udrziavat vela rodinnych a spolocenskych vztahov. Jemu naozaj stacime my dvaja. Je lojalny, dobrosrdecny a tak citlivy.
Velmi nam pomohla diagnostika lebo sme zisitili ze jeho slaba stranka su emocie, trpi Alexythimiou co je velmi bezne u Aspikov. Ale zlepsuje sa to uci sa vyjadrovat, pomenuvat pocity a vidim velke pokroky aj v jeho veku. A to ma naplna stastim lebo viem ze aj napriek svojej diagnoze bude a uz je velkym vzorom pre nasho syna.

janulka1985
1. sep 2015

Ahojte žienky...mam otazočku...moja Saška 4 rocna sa niekedy zobudi s velkym placom a stoji pri posteli svojej...oci neotvori iba place..mne to pride ako namesacnost..je to bezne u deti s aspergerom ci ani nie?

jalimag
1. sep 2015

@moni73 to si napisala pekne, dakujem. A mas pravdu, mala by som sa skontaktovat s inymi dospelymi AS, mozno by som sa necitila tak, ako sa citim.

ingridhowland
2. sep 2015

Ahoj @jalimag
Pripajam knihu ktoru som precitala uz a rada by som ju posunula niekomu komu tiez pomoze. Ak mas zaujem rada ti ju poslem postou.

kofa77
5. sep 2015

No zdravim vas 🙂 nestihala som, len som preletela,musim este docitat. Ako zacal skol.rok? U nas 1. den syn ohundral,bolo hnusne, nudne, nic ho tam nezaujalo... Kulturna vlozka v podobe hymny, veselych mazoretiek a spevu prestastnych deti,ktore sa uz nevedeli dockat skoly, kde sa naucia A aj B ho tiez za srdce nestisla, bolo to hlucne a zapchaval si usi... Dalsie 2 dni vraj to bolo lepsie, trochu nuda, ale tak moze byt. S detmi sa zatial nerozprava, ale tak to ma asi vacsina deti tak.
@ moni73, @qtinka29 ako ste na tom vy?
Z kniznice som doniesla par knih o AS, jednu precitala, rozrevala sa a do dalsich nepozeram 😣

kofa77
5. sep 2015

Vo 4 casti Millenia sa dost venuju aj teme autizmu, trochu AS, kedze lisbeth salander je As ako vysity a je tam teoria, podla ktorej pricina autizmu je nadbytok testosteronu pocas vyvinu dietata v tele matky. Tiez sa tam venuju problematike savantov - autistov, ktori vynikaji. Nejakej oblasti, ako bol napr skutocny rain man. Mozno to aj dava zmysel, kedze znaky AS , ak to dam do extremu, su typicke vlastnosti muza niekde na zaciatku vyvoja ludstva- bez prejavov emocii, sustredeny na svoj ciel, chladnost, taka tvrdost , ako opak empatie, sucitu, starostlivosti - nejaky archetyp zenstva...
No, to su moje dumy. 😀
A napr syn sa narodil s jednou urologickou, uz opravenou vadou, ktora je zas dosledkom nadbytku zenskych hormonov- to sa ja davam za vinu duphastonu, ktorym tehotne stopkaju jak husi, no tak si hovorim, ze sa to tak troska vyrovnalo, ze ktovie ako by bolo bez toho nadbytku... Ale to zas moje prudko vedecke toerie 😅

moni73
5. sep 2015

@kofa77 ahoj, tak isli ste prvy den? mala si zatial uziva sarlach...
fuuuha, si narazila na savantov... to nie, savanti su urcite albini (neviem preco, len moj predsudok), takze nasich deti sa to netyka 😉

kofa77
5. sep 2015

@moni73 albini😊 savant syndrom su ostrovcekove schopnosti u autistov.ako kim peek.tak ma to zaujalo.a este ze je to dosledok poskodenia lavej hemisfery a prava je potom takto "iniciativna"😊
Syn isiel ale mudr ho najprv nechcela pustit, ze podla pecenovych testov.ale tie boli celkom uz ok.akurat este musi beztukovu dietu, tak cez obed utekam po nho.potom k mame a spat do roboty.uz aj svalovku mam z toho 🙂
Co nespis? 😕 Ja chcem docitat to milenium, ale neni to uz ono.larson bol len jeden.

moni73
5. sep 2015

@kofa77 mne sa z tych severanov paci najviac keppler.
citala som o savantoch aj o peekovi, jeho nizkom iq a oritom obrovskych vedomostiach... bol to tusim korejcan, ci korejec... neviem preco sa mi slovo savant spaja s albinom 😒
skus precitat iskru, to je o teraz 16rocnom tusim autistovi... kto ste citali, aky ste z toho mali dojem? mne zacal byt po case ten chlapec dost nesympaticky. ale mam skor pocit, ze to bolo kvoli tomu ako to bolo pisane

kofa77
5. sep 2015

@moni73 akurat spm mimuly tyzden docitala stalker od kepplera 🙂 ta severska vlna ma uz prechadza nejak.

qtinka29
5. sep 2015

@kofa77 ahoj...tak sme zmenili školu....zatiaľ neviem ako bude....uvidíme budúci týždeň....nová triedna vypadá super,taká pohoďáčka,kerky a piersing.....je taká iná,tak dúfam,že aj to moje dieťa,ktoré vytrča z davu bude chápať 😉 ....v triede majú jedného aspika,tiež teraz nový žiak....s maminou sme si hneď pokecali...aspoň nie sme samy,je to iné,keď viete,že v tom nie ste samy......Som veľmi zvedavá ako to pôjde....ja som zatiaľ stále v prázdninovom mode....tak sa už musím dáko prehodiť 😀 😝 zatiaľ bola pohoda,už sa musím pripraviť na všetko 😝 😉 😒

martinka05
6. sep 2015

Ahojte, my prve tri dni v skole zatial celkom v pohode uvidime co bude na dalsi tyzden. Bola som podat ziadost na individualne zaclenenie do beznej triedy, problemy vraj nastanu v piatom rocniku ☹ a inak najlepsia kamoska prestupila na inu skolu a moja nema rada zmeny tak je z toho nestastna ☹ drzim palce vsetkym, aby sme tento skolsky rok zvladli aj my aj nase deti 😉

strociatka
6. sep 2015

@martinka05 my uz mame domace ulohy a to je hotova katastrofa dostat dieta za stol a podat vykon, normalne som spotena