Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

ifaf
12. aug 2012

kacena4 my ideme zajtra po mesacnych prazdninach do skolky a este sa budu striedat ucky lebo maju dovolenky no jedine co ma napadne ze ho tam nedam uz tam ani nespava ale ani do vecera sa neda dokopy ale tym mu nepomozem aj tak tam raz bude musiet ist nas nema problem s recou ale piktogramy som uz pozerala ale nic ma pre maleho nezaujalo ale potrebovali by sme ich uz kvoli tomu ze by sa mozno trochu upokojil pri vyzadovani niektorych cinnosti nas to ma tak ze pri konkretnom cloveku a situcii ktoru s nim uz zazil chce aby ta osoba hovorila presne tie iste vety a ked nie on to hovori za nu este aj ton hlasu dodrzi blizke okolie to chape ostatni sa pobavia ake je to mile len nevem ci to bude MILE aj ked bude mat 10 rokov teraz sa daju niektore prejavy zhrnut pod detsku nezrelost nevychovanost neposlusnost neskor to uz tak nebude a toho obdobia sa troichu desim aspon mu pan boh nadelil peknu tvar a usmev s jamkami to mu tak trosicku ulahci niektore situacie 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

kacena4
15. aug 2012

@ifaf no tak to ti drzim palceky nech sa mu v skolke dobre vodi a piktogrami su pre ne neskutocne dolezite to by ti povedala hociktora auti mama, skus precitat literaturu a vsade sa to dozvies nie je to len preto aby vedel co nasleduje ale preto,ze autici maju neskutocny strach z neznameho cudzieho preto ked ma presne napisane co sa bude diat (miluju veci ktore sa daju predpovedat vopred) tak su kludnejsi my to pozorujeme napr. ked ideme niekam napr. cez vikend sme sli babke oslavovat a 3 dni sme mata pripravovali ze v nedelu sa ide babke, pooobede - proste xkrat sme to opakovali aby o tom vedel ale ked prisla nedela tak chaos panika on nikam nejde on bude doma sceny ako obycajne ale ked sme tam prisli tak pohoda bezproblemov sa hral so synovcom (nevydane na nase pomery) a bolo ok. takze stres sa u nich zhorsuje nepredvidatelnymi okolnostami a udalostami a mozu prejst az do agresivity a depresie tak pozor na to - ja to dobre vidim na synovi ked je starsi lahsie sa mu cita v tvari ako malemu 3.4 rocnemu dietatu ☹

kacena4
15. aug 2012

baby ja som paranoik, ale dcera ma 2 roky a sprava sa na 98% presne ako syn len u nej nie je badat taka agresivita ako u neho uz od malicka - som z toho grogy ze pri baby su ine ako chalani nemate skusenosti??? s babami??? nerozpravame nanajvys par slov - vety vobec, spickujeme, radime vsetko do "vlacika", svoje jedla, pitie, klasicke jedy az 20 min......

nelaja
15. aug 2012

@kacena4 ahoj, mam babu, dva roky 8 mesiacov. Problem sme si uvedomili v jej 22 mesiacoch. Nerozpravala, len par citoslovci, mala asi 20 slov vratane zvukov zvieratiek, nehovorila ani mama. V postate sme ju vsetko od maleho babatka drilovali, nic neslo prirodzene (teda zas aby som neklamala - tapy, tapy vedela, aj aka je velka vedela ukazat rychlo).Daj papa sme trenovali skoro 3 mesiace a zacala to robitaz v skoro v 18 mesiacoch, cca do 20 ukazovala prstom. Od 22 do 27 mesiacov spickovala, slabsia bola aj hruba motorika, ale to sa dost zlepsilo, aj ked napr. odrazadlo je stale problem, chape, ze ma striedat nohy, ale nedosiahne potrebnu rychlost, tak ju to po par metroch prestane bavit, samozrejme, ze to potom nejde, lebo to, co jej nejde nechce ani skusat. Tak sme to mali napr. s pitim z pohara, zo slamky, s fukanim do pistalky, dlho to nechcela ani skusit, v podstate to zacala robit o rok neskor ako rovesnici. Hra je poslabsia, symbolicka len v slabych naznakoch, okrem sesternice nejavi zaujem o deti a cudzich dospelych sa boji. Teraz ideme v sept. uz na tretiu kontrolu k Dr. Janosikovej, stale nie sme diagnosticky uzatvoreni. Pre tymi cca 9 mesiacmi nam ani nerozumela, nedokazala splnit ani jednoduchy pokyn, zacali sme s nou robit, chodime kazdy tyzden na logop., a neskutocne sa posunula, dnes hovori mozno 600 slov, spaja ich do 2-3 slovnych viet, ale velmi patla a hovori agramaticky (moj mama, teta plakal a pod.). sama som zvedava, ako dopadneme v zavere, ci to bude nejaky atypicky autizmus, asperger alebo, vysokofunkcny detsky autiz. alebo "len" dysfazia. My sme napr. nikdy nic neradili do rady, ale mali sme epizody nahanania sa s vlastnym tienom, pchania kadecoho do vselijakych dier a skrys (to mame este stale v slabsej miere), nekonecneho vyhadzovania,priam metania hraciek po izbe, to nastastie preslo. Stale je citliva na niektore zvuky a velmi sa boji aut. Empatia zatial slaba, je hakliva na svojvlastny neuspech, az sa dokaze rozplakat od lutosti, ked jej nieco nejde.Asi tolko v kocke, rozrozpravala sa, komunikuje v podstate s 8 ludmi,na ostatnych sa ani nepozrie, islo velmi dopredu porozumenie, aj ked to stale nie je k veku (dnes som napr. skusala, ci rozlisi zameno co a cim - co papame a cim papame a statocne to pletie). Inak velmi rychlo sme boli bez plienok, bez nehody v podstate do 2 tyzdnov odkedy som jej zobrala plienku, sama sa vycika aj vykaka, na noc este davame plienku.

nelaja
15. aug 2012

@kacena4 Co sa tyka jedla, su veci, ktore su zvlastne, napr.do niektorych polievok vyzaduje hrasok, inak ich nezje (do zasmazenych s cervenoupaprikou), ale v podstate mi neodmieta nic a ma pomerne siroky jedalnicek, zje maso, ryby, chlebik, polievky, privarky, uspech neslavim iba s typ.detskymi jedlami - kase nemusela od malicka, slize, palacinky a ine mucne jedla vobec. Trocha strajkuje s ovocim, nieco nezje vobec - broskyne napr. ale su teda ovela horsi jedaci. Papa sama lyzickou a vidlickou a s tym sme napr. vobec nemali problem, v podstate je sama uz rok. Co mame problem, nema rada spinave ruky, takze ked je chlebik, tak v kuse olizuje prsty, aby zjedla z nich maslo, takze jej to krajam na kocky, aby sa az tak neumazala.

nelaja
15. aug 2012

Velke jedy aj 40 minutove sme mali pred rokom okolo tych 20 - 24 mesiacov. Teraz sa jeduje o dost menej, skor ked jej nevyhovieme tak sa lutostivo rozplace, ale my sme mavali aj buchanie hlavou a bradou do kadecoho od jedu, aj len tak, to nastastie pominulo, vyskytne sa to mozno raz za mesiac v slabej forme. Mali sme na jesen obdobie, ked vyslovene dostala amok skoro pri kazdom prikaze, ktory dostala. Napr. mi zahodila ocisteny zemiak na zem, tak som ho kazala zdvihnut, no to si mala vidiet ten amok s valanim sa po zemi, trvalo to skoro hodinu. Toto by som uz teda fakt nechcela zazit. Dost nam pred rokom aj vonku utekala, z parku som chodila ustvana ako dostihovy kon, nereagovala dobre na meno, vonku v podstate vobec, neriadena strela. Teraz je to ovela ovela lepsie.

nelaja
15. aug 2012

@kacena4 Co este stale mame je dost silny negativizmus. Aj ked - bolo to horsie, ked mi absolutne nespolupracovala pri uceni, zbadala karticky a koniec, nervy. To sa tiez v poslednej dobe zlepsilo

nelaja
15. aug 2012

@kacena4 Co sa tyka toho, ci si paranoik, ja sa pre istotu aj bojim mat druhe dieta, lebo si to ani neviem predstavit starat sa o dve problemove deti, som vycerpana aj z jedneho a urcite by som do troch rokov len sledovala, ci nie su podobne prejavy aj u druheho, takze ta plne chapem, maly tiez malo rozpraval okolo tych 2 rokov?

deina
15. aug 2012

@nelaja, tvoja mala mi pripomina mojho mladsieho, zatial tiez nemame diagnozu, ale viac sa priklaname k dysfazii ako k autizmu. Teraz nedavno mal obdobie vzdoru,to bolo dost hrozne, absolutne nechcel spolupracovat a ked vidi, ze vytahujem karticky, koniec, rev (takze mame nacas prestavku). Ale porozumenie ma vporiadku, hoci casto sa zda, akoby nereagoval na meno. 😝 On vsak nerozprava nic, ma len par zvukov zvieratiek, "baba", "ham" a "maaaam" (mama), to je asi vsetko. My mame dve deti a bohuzial, ani jedno nie je standardne, takze je mozne, ze aj nejaka genetika v tom ma prsty. Starsi je pravdepodobne Asperger (ideme v piatok k Dr Janosikovej) a u mladsieho je podozrenie na autizmus alebo dysfaziu (v porovnani so starsim mi autisticky nepride).

kacena4
16. aug 2012

@nelaja dakujem za rozsiahny opis ak mam pravdu povedat uz si nepamatam ako to bolo ked bol maly maly 😀 mala som hned dalsie tak som to tak nesledovala skor sme sa tie prve roky priklanali k tomu ze je "iny" vzdorovity a prejde ho to, ale ked to nepreslo v 4 rokoch tak sme sli k doky a zistili mi ze je nadpriemerne inteligentny (povodne som sla s dcerou ze nejako zaostava 😅 😅 ze este nevie to co syn v jeho veku) a tak sme sa to snazili ukocirovat ze tieto deticky su ine ako standardne ale teraz ked pozorujem najmladsiu a porovnavam ju so synom uvedomujem si ze maju vela spolocneho - je velmi nadana chape rozumie spravi vela veci pokynov ale tiez rozprava len baba, ham, mama zvieratka aj to nie vsetky (naprk kona ci svinku nepovie) ale obsedi aj 20 min. pred knihou a ukazuje mi obrazky a komunikuje "zvukmi" gestami a tak a objavili sa jedy a toho sa bojim ze nie su take klasicke ake rozvinutejsie emocionalnejsie dlhsie bez vaznejsej priciny, a to spickovanie mame od zaciatku chodenia este stale a to chodi od 9 mesiacov, je dost sikovna pohybovo chodime po schodoch hore dole, skace z vysky na zem, odrazadlo bez problemov, bicykel tiez pochopila pedalovanie... a hovorila som pred par dnami o tom s neurologickou co k nej chodim aj so synom a ze nech ju 3 mesiace pozorujeme a potom prideme ak sa to nezmeni
ja len obcas ma to tak chyti a depkujem ze snad to bude lepsie a musim sa niekde vyrozpravat - najviac ma trapi to ze nerozprava preto sme doteraz ani neodpienkovavali ked nehovori tak ako ☹ skusame teraz od 2 dna pochopila ale vycika sa sama len ked je hola, ako nahle dostane gatky tak bud si sadne s nimi na serblik alebo to pusti do nich uz aj kakanie povie hoci zaspini gatky ale vykaka sa do serblika poobedny spanok bez plienky nocny este s plienkou - ona je fakt sikovna ale to bol aj maly a.....

a co sa tyka ze by bolo aj druhe take, no a co radost s deti budem mat aj tak, ja som na invalidnom, syn je tiez "iny", od pondelka budeme mat doma dalsie dietatko ZTP tak co uz dcerka sa pri nas zvezie no nie 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ked mas viac deti tak si to ani neuvedomujes, lebo zataz je jedno lebo sa o neho velmi bojis ked je viac ide to lahsie
ale ten "dostihovy kon" sa mi pacil - keby si mala 2 tak sa hraju spolu a nebudes dostihovy kon ale skor strazny pes a nebudes behat 😉 😉 😉

ifaf
16. aug 2012

kaccena ta skolka dopadla ako som predpokladala maly hotovy a tom som ho dala az od stredy ale zalezi to fakt aj od ucky dnes bola pre neho na obed segra a pani ucitelka povedala ze je zlaty a to bola s nim prvykrat a to segre vravela ze sa bala ist do roboty rano tam byva sama a na maleho pocula same horory a chces pocut pikosku citujem "A TO BY SI SI ZOBRALA AJ DRUHE DIETA OD TEJ ISTEJ ZENY KED JE MALY TAKYTO" ano zobrala mali by sme dalsie vynimocne a krasne dieta 🙂 🙂 🙂

ifaf
16. aug 2012

kacena4 dopsula som ti meno ale jednym uchom pocuvam dievca tiez INE prepac

kacena4
16. aug 2012

@ifaf krasne povedane a ked pises musis dat pred meno zavinac inak sa mi to nezobrazi v upozornenia ze mi pises 😉

ifaf
17. aug 2012

@kacena4 no raz darmo som blondina aj ked odfarbena zanecha to stopy 😀 😀 😀

kacena4
17. aug 2012

@ifaf neboj nie si na tom tak zle, ja som bola dnes robit prepis auta a 3x ma vybavoval a poslal prec ze este toto tu chyba.... no co narobim ked maju take blbe tlaciva ze to tam nie je po lopate napisane, co tam mam dat bolo tam ze poistka tak som napisala ze ano a on chcel cislo, datum.... no mna to proste v tej chvili nenapadlo ze to tam bude treba vpisat a podobne 😀 😀 😀

andrea117
19. aug 2012

Bože, teraz vidím, že nie som SAMA!!!! My sme mali problémy už v škôlke, malý im utekal, keď videl nejaký bager alebo traktor tak to bol ako v tranze, na nič nereagoval..... neurologička mu diagnostikovala ADHD, psychologička nič, pretože nerozprával, začal až keď mal 4 roky horko ťažko, ešte aj teraz keď má 7 máme veľké problémy s rečou....... v tej škôlke mi ho učiteľky odmietali brávať s deťmi von na prechádzky, zostával v škôlke s upratovačkou, nepomohlo že som im dohovárala. Nakoniec mi ho vylúčili zo škôlky, nechali ho iba na štyri hodiny...... tak som to vzdala úplne, vybavila som si predĺženú materskú a bola som s ním rok doma. Potom mi ho zobrali do škôlky kde sú downíci, tam úplne super, učiteľky perfektné, malý začal rozprávať, oni mu organizovali výlety do predajní s poľnohospodárskou technikou, úplne ich miloval.... potom nás logopedička upozornila na tento AS a boli sme v Andrease. Tam nám povedali že nie. Ale ja vidím na ňom, podľa toho čo som si o tom prečítala, možno nemá úplne všetky prejavy ale väčšinu určite a čím je väčší, tým je toho viac a viac....... tak uvidím ako to dopadne...... ešte raz vám všetkym ďakujem za pomoc a za to že ste mi dali o sebe vedieť. 🙂

deina
27. aug 2012

Ahojte baby. Neviete, aky je vlastne rozdiel medzi VFA a AS? Dr Janosikova dala nasmu expertovi ako diagnozu VFA (ja som cakala som AS), s tym, mozno casom z toho bude AS. Intelekt v norme, predpoklada unho nadanie a encyklopedicke vedomosti. Tusim tu je niekto, kto ma dieta s VFA, ak sa nemylim... skusim prelistovat par stran dozadu.

kacena4
27. aug 2012

@deina ano myslim ze je tu niekto s VFA ale neviem ci to nie je v tej sirsej teme o autizme, skus pozriet a spatat sa tu https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/mam-autisticke-dieta-cesta-a-vyzva-zaroven/
je medzi nimi trosku rozdiel najma ze AS su viac zaraditelny do spolocnosti ako VFA ale ked som bola na skoleni o AS tak tam pani spominala, ze (mysli ona ma) VFA syna a hoci tazsie ale zvladol aj strednu skolu, alebo ucnovku a zaraduje sa do zivota. drzim palceky nech s mladsim mate menej starosti. ja uz teraz mam hrozu z toho, ze by aj malej nieco bolo, spominala si disfaziu u mladsieho ako sa vlastne prejavuje a co to presne je? nejako to nemam nastudovane a zaujalo ma to ci naaahodou....
inak skus pozriet tuto stranku mne velmi pomohla www.asperger.sk aj som komunikovala z p. Martinkovou (vela mi pomohla) aj lubou heinzlovou ona je AS
PS. prajem vam nech vam prejde VFA do AS :o)))))))

monaart
30. aug 2012

@mayap
tak toto som rada ze je tu napisane, my sme boli u p, dr &janosikovej v marci,,,pozorovala ich naraz,,,uz som to tu niekde pisala,,,nic vela mi nepovedala,,,akurat nejake odporucania na ulavy na Upsvare,,,,ale spravanie atd nic,,,ta poznamka ,,neprizabit ich ,,,je namieste aj ked to znie hrozne, ja mam nervy nakonci ak nejake mam,,,,,jeden dokolecka strihat lepit strihat lepit,,,a druhy ani za,,,,,nic nic nic,,,ani tuska, ani noznicem ani kocky,,,,nicobite nic, leen lezie vsade akoby na luster chcel vyliezt,,,skriabe sa hore a vsade,,alebo klasika, huci alebo vrieska, skace, lezie,,,,uz som skusala knihy, auta,,tie ho chvilu bavili, vlaciky a tak,,,ale teraz ,,mame 4roky a 2mes,,,,sa zase zesekol a to ideme zy tyzden do skolky,,,,
Ak si niektora rozpametate,,,,ja mam dvojicky a som ostala sama,,,,vypomoc rodicov,,,,ale vychova ,,,,mamina je nestastna, otec ten to komentuje kadejko az to boli,,,,
a muz sa radsej odtiahol,,,,,neviem, mam obavy z tej samostatnosti ci neostanem dozivotna opatrovatelka,,,, ☹

monaart
30. aug 2012

@andrea117
adka drzimpalcek,my ideme teraz na 4hodinky do speci skolky na odporucanie, vsetci nado mnou krutili najprv hlavou ze ci mi hrabe,,,,ja som vyst, ucitelka a sama seba som musela dlho prehovarat ze zial sme iní,,,,
nikto nechapal okrem mojej mamy,,,,ze preco sa ich bojim pustit z ruky,,,,preco ich drzim, pridrzam, sledujem ze je to chore,,,,,mozno by sa im zisla viac samostatnosti ale tu som si trufla popustit len teraz,,,maju 4r+2m,,,,,a aj to vidim tie modriny a udery,,,,
s rou recou je to bieda aj u nasho jedneho,,,"starsie" dvojca sa vyblabotalo nejako z toho a bude sa riesit rec a porozumenie a ovladanie nervov! ale "mladsi" ten strasne slabo ,,,ak sa to da nazvat recou,,,na psychologickej mi dokonca povedali ze ...ved toto nie je aut,..on potrebuje cas,,,,no neviem neviem ked za pol roka pribudnu 2slova a aj tie po mesiaci prestane pouzivat!!!! spolieham sa na tu skolku ako na zazrka lebo uz som v koncoch
ahoj a nech sa dari v ramci moznosti co najlepsie 🙂

andrea117
30. aug 2012

Ahoj a ty si z Nitry? Idete na Nábrežie mládeže? Ak hej, tak je to super škôlka, super učiteľky a riaditeľka......
My už máme vyšetrenia za sebou..... nie sme asp. Zistili nám MR ľahkého stupňa....... Nás čaká od pondelka škola ale neviem, či to neprehodnotím a nepôjdeme nazad do škôlky...... uvidím. držím aj ja palce a neboj, všetko sa dá, ide to pomaly, pomaličky ale keď sa chce tak sa dá...... hlavne hlavu hore daj vedieť..... pá

deina
3. sep 2012

Prosim vas, co znamena TOM? Mame to v sprave, ze "typicke kog. deficity TOM" alebo "oslabene TOM schopnosti".

magimary
3. sep 2012

@deina TOM je skratka pre procesy v mozgu, ktoré bývajú narušené u autíkov,
je to celá "veda", ktorú si treba len naštudovať, ale teda TOM znamená- "theory of mind" ("teória mysle")-narušenie akoby komplexného myslenia, prepájania informácií atd...
v knihách o autizme je toho o TOM dosť 😉

deina
3. sep 2012

@magimary, dakujem, takze to mozem prekladat ako narusenie komplexneho myslenia, trebars? Potrebujem to prelozit do nemciny, len som nevedela, co to vlastne je.

magimary
3. sep 2012

@deina kostrbato povedané-áno...
ale ako vravím, táto teória sa nedá preložiť jedným slovom, preto je vždy okolo toho dosť veľká "omáčka", ktorú si pre lepšie pochopenie ozaj treba aspoň prečítať 😉

deina
3. sep 2012

@magimary, vlastne to tam asi mozem nechat pod tou skratkou - TOM, podla toho, co pises, by to mal byt taky bezne znamy termin pre psychologa.

magimary
3. sep 2012

@deina áno, určite hej 😉

matat
28. sep 2012

Prosim...poradte! ako sa mam objednat k psychologicke Janošíkovej do Trnavy, ked telefon neberie a na mail mi neodpoveda....

deina
28. sep 2012

@matat, mne na mail vzdy odpovedala, ale moze to trvat aj dva mesiace. 😉 A volat skus skoro rano, uz o siedmej sa vraj moze.