Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

biankacertik
1. nov 2013

@vladka306 a ako babatko sa usmievala? a este ma napada ze ako ste na tom s emociami? nasa s nami vie zdielat radost, spontanne sa tesi, socialne hry ako hadzanie lopty, schovavacka atd... uplne super. ale pokial ide o smutok, ze sme smutny tak 0 bodov. ma ma totalne v pazi. nepride, nepolutuje :( toto mi bude asi najviac luto, to nezdielanie emocii. a vobec, vobec nieje taka dievcenska je skor taky chalanisko.

vladka306
2. nov 2013

@biankacertik Ahoj ludia vidia len nevychovane,rozmaznane decko s ktorým sa nedá pohnút.Asi jej budem pisat na čelo diagnozu. 😀 Ale to uz neriešim.Naučila som sa vystihnut situaciu tak aby som zamedzila nejakému nevhodnému prejavu aj ked sa to nie vzdy dá.S tymi emociami je to tiez tak vseliako ale da sa to naucit.Akurat na tom pracujeme.A napriklad asi predvcerom prisla a pyta sa ma čo som smutná .Aj moja dcera bola v jej veku tiez take chalanisko.Nosila len nohavice,tricka typu MC queen,Vláčik Tomáš hravala sa s autičkami ale to sa už zmenilo nosíme aj ružovu,sukničky a šatičky.Ona sa zapojí do hry ale vobec nechape pravidlám hry či ako by som to napisala.Ona neznáša prehru.A preto su v školke konflikty medzi detmi.Ona sa usmievala ale nikdy sa nepýtala na ruky.

biankacertik
7. nov 2013

zajtra ideme do andreasu drzte palce 🙂

vladka306
7. nov 2013

@biankacertik ahoj tak daj potom vediet ako ste dopadli.

biankacertik
8. nov 2013

@vladka306 tak sme boli na poradenstve, budeme v sledovani ako sa to vyvija, dali nam niekolko dobrych rad a tipov ako dalej. co ma potesilo tak pani okenicova vychvalila malu ze ma na 3 rocne dieta velmi rozvinutu hru. tak som zvedava ako nakoniec dopadneme.

vladka306
8. nov 2013

@biankacertik A povedala ti či to vyzerá na Aspergera alebo nie.

biankacertik
8. nov 2013

@vladka306 my sme uz boli cca pred pol rokom a vtedy nam povedali ze urcite crty ma ale je este mala a mozno sa to uberie inym smerom. tak potom babo rad.

vladka306
10. nov 2013

@biankacertikahoj netreba sa hned stresovat mozno za rok dva bude iná.Ak nie budete mat diagnozu na papiery a tým sa veľa nezmení len to bude chcieť správne vedenie.Rady ste dostali tak treba skúsiť aj ked to nepojde hned ale možno sa veľa prejavov zmierni.

biankacertik
10. nov 2013

@vladka306 tak my sme pripraveni na vsetko, vidim ze hlavne na hlucnych a prepodnetovanych miestach funguje dost zle, neovladatelna hyperaktivita spojena casto konciaca zachvatmi zurivosti, plus teda to nase nejedenie, nespanie, pocikavanie, prakticke veci na haku .... uz teraz sa desim skolky. Inac zorganizuje aj kona.

kacena4
11. nov 2013

@biankacertik inak kludne moze byt aj dispraktik 🙂 a co sa tyka toho cela a diagnozy 😀 😀 😀 😀 moj syn ked ma zle obdobie natlacim (napisem) mu na tricka text "som iny, neries ma!" ma to na chrbte na trickach a s tym fungujeme uz asi 2 roky vyskusaj

smejka
11. nov 2013

@kacena4 super napad 🙂
inak my mame tiez syna s AS...je druhak...trapenie nepochopenie v skole
az nas to dotlacilo menit skolu....teraz je druhy tyzden v novej skole na skusku....
a poviem vam ide to tam...malinka bezna skola...v triede ich je 10....prisna no chapava ucitelka....dieta spokojne.....konecne!

kacena4
11. nov 2013

@smejka jeeej to je super tak vam drzim palceky my sme prvy stupe mali super skolu nadmieru spokojny no teraz sme presli na druhy stupen do inej a horor panika o 20 min. idem do skoly riesit slovencinu lebo ma 5 5 4 4 3 3 5 a pritom je dislektik disortografik a ma mat ulavy je integrovany.... a proste nic sa neriesi tak som zvedala co sa poriesi a ci vobec nieco uz mi aj stihol volat z wecka mami je mi zle, mam hnacku pridi po mna (zas maju mat slovencinu' 😠 😠 😠 😠 tak som zvedava a pritom sme uz mesiac na liekoch na ukludnenie od psychiatricky

smejka
11. nov 2013

@kacena4 ach jaj...ved ja mam tiez obavy co bude dalej...ako bude znasat zmeny a pod...vsetko je o uciteloch ako beru ine dieta

vladka306
11. nov 2013

@kacena4 Ja sa uz teraz teším ked pôjde do školy. 😝 Vyzera to tak ako u Vas Kačena.Mala je orientovana na matematiku,chémiu,biologiu a dost značné medzery ma v slovenskom jazyku.Ak netrafíme na chápavú a tolerantnú pani učitelku tak sme v z...u.Do septembra času dosť ale ja som už teraz z toho na prášky.Tie tričká sú super asi si aj ja dám také spraviť aby sa ľudia nepozastavovali nad jej správaním.

kacena4
11. nov 2013

@vladka306 tricka su super a chod na konci skolskeho roku za riaditelom a porozpravaj sa s nim my sme si tak vybrali super terajsiu triednu aka by sa jeho povahe hodila to sa da ak je chapavy riaditel skus nieco vybavit popr. sa s nou aj stretnut a hodit rec

vladka306
11. nov 2013

@kacena4 Vieš teraz v decembri nas čakaju IQ testy do Aprogenu ak sa tam nedostane tak bežná zakladna škola.Teraz chodime na cvičenia z grafomotoriky no katastrofa,malovanie obrazkov ani nevravím ani postavu nevedela nakreslit.Nakolko nam mala hovorí česky a nie slovensky tak slovensky jazyk nula bodov.Zajtra ma priniesť domácu úlohu zameranú na tvorbu rýmov s čím bojujem už týzden ona nerozumie že tie slová sa musia rýmovat v niektorých veciach mi pripadá ako zaostalá.Dam jej nejake 2 hodiny pokoj a ideme skušat znova. 😉 Mne sa pačilo aj tričko ktore mal autisticky chlapec na sebe v relacii Familia myslim ze to bolo v sobotu.

kacena4
11. nov 2013

@vladka306 nepozerala som familiu ale kuknem ta pani je moja byvala kolegyna z predchadzajuceho zamestnania, este skor ako mu diagnostikovali autizmus sme tvrdili ze je autista, proste na nom to bolo vidiet od malicka ☹ a to tricko je po cesky a z ich stranky som si upravila ten moj text a tiez mame tricka s textom "vnimam svet inak neries to" 😀 je to super dost nam to pomohlo
inak tiez teraz riesime slovencinu teda literaturu toje ako za trest aby sme od nasich deti chceli nieco z literaturi aby vedeli ked to vobec nevie pochopit co tym basnik chcel povedat 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 ucitelka super, dnes som tam bola tak sme si vysvetlili co a ako a da mu znova pisomky a uvidime ako ich napise a vzdy mi vorped posle otazk co budu na pisomkach aby sme sa pripravili tak som zvedala ako to zvladne

vladka306
11. nov 2013

@kacena4 Este furt riešim rýmy tečú mi nervy asi ju prizabijem jednoducho tomu nechápe 😀 .Abecedu pozná celú ale nečíta plynulo len hláskuje.Ja uz neviem vidím ten nástup do školy dosť zle ked prvý mesiac len malujú .Ako píšem konečne zložila jeden rým.V lese rastú duby a pod nimi mala doplniť huby hurá oslavujem.Len nech dostaneme nejaké prirovnania tak sme stratení.Som zvedavá na zajtrajšiu domácu úlohu.Dobre že ti vyšla učitelka v ústrety aspoň sa môžte pripraviť.

kacena4
22. nov 2013

@vladka306 az teraz som sa dostala k citaniu a poviem ti mi prae preberame porekadla prirovnania.... proste hroza panika dostal ze 5 5 4 4 3 a to je integrovany nasledne sa nam zosypal v skole a volali mi nech si pon pridem takze sme uz druhy tyzden doma a ucime sa z domu ☹ proste horor je mi na porazenie ked si na to spomeniem ze to takto ucka nechala vyhranit az ze odpadol v skole a neriesilo sa to nedoniesol i ziacku so znamkami tak som nevedela co a ako az v jeden den vsetko naraz dotoho mu ucka povedala ze mu da pokarhanie ci poznamku ci ako sa to povie aha napomenutie ze mu hrozi 4-5 to a to bol uz klincek po hlavicke total a tak je doma zruteny :-/ smozrejme potom som hned robila poriadky v skole.... skoda ze psychologicka skolska mala 2 tyzdne volno ☹
som vystavena vystresovana proste vsetko nakopu
sorry za vykecanie sa ale potrebovala som to dostat zo seba a tu ma najlepsie pochopite

vladka306
22. nov 2013

@kacena4 No neviem ako to je ale ked je integrovany mal by mať napísane na papieri nejaké úľavy .Myslím si že skoro všetky deti s AS s týmto majú problém vidím to podľa vlastnej dcéry.A mali by ho hodnotiť maximálne známkou 3.Oni podľa mňa nikdy nepochopia porekadlá,prirovnania lebo je to mimo ich logické uvažovanie.Im to nedáva zmysel.Včera sme kúpili los a malá sa ma pýta koľko sme vyhrali.A v tej rýchlosti jej hovorím že z koláča dieru.A ona sa díva na mňa a pýta sa ma aký koláč a aká diera to nemá zmysel. 😀 Už teraz vidím že sú veci ktoré nechápe.Ináč je inteligentná,má encyklopedické vedomosti ktoré sú nám na dve veci ked sa nevie správať.Podla mňa by si to mala riešiť s riaditelom a ked nie tak na vyšších miestach.Nejaký školský úrad.

kiki68
22. nov 2013

Kacena a preco to takto ucitelka nechala vyhrotit,ked pozna diagnozu? potom nech sa ucitelka nedivi,ked skonci ako moje ucitelky na zakladke, absolutne som odmietala slovne komunikovat s nimi...volali rodicov,ti krutili hlavou,ved doma nie je problem. Ked tu diagnozu ma a je len integrovany,tak by to ta ucitelka mozno mala brat naozaj v uvahu. Nie takto dieta stresovat,sama sebe si zarube cestu. Tie tupe prirovnania nechapem dodnes,ked tak si ich sama vymyslam a nedavaju ziadny zmysel,lebo netusim co na nich ma davat zmysel 😀 pamatam si,ze ked sme sa to ucli,tak ja som to dokonca vytiahla na angline na statniciach v ramci fonetiky ci coho,je tam nejake zvukove rymovanie,uviest priklad bolo trosku..ehm...zabavne...nieco som tam zmotala,ze som si na to spomenula...

kacena4
22. nov 2013

@vladka306 @kiki68 no sak to som sa hnevala ze ako integrovany a donesie mi toto a ani to so mnou neriesia??? horor v skole s ucitelkou riesila som to hned aj s triednou aj s psychologickou skolskou ta sa hned zhrozila ze ako je to mozne ze sak uz ma aj individualny plan vytvoreny aj zo slovenciny a riesila to s ucitelkou a stiahli mu to pokarhanie ale maly to ma v hlave nechce ist v pondelok do skoly nechce sa ucit slovencinu ani len literaturu a nie to este pripravit sa na pisomnky proste uplne odmieta o tom komunikovat ☹ no uvidime ako to dopadne....

kiki68
22. nov 2013

vsak mu ta slovencina ani na nic nebude...ja lutujem,ze som sa ju ucila...na nic mi to nie je 😀 jedine ak na vykecavanie tu a na facebooku.... Mozno by sa to malo nechat par dni ladom skladom a potom to velmi opatrne nadhodit,ze podme tu slovencinu pozriet a ucitelku vopred jasne upozornit,ze mu par hodin nebude vobec do nicoho zasahovat, teda neopravovat ho, proste to nechat tak. V skandinavii sa takto ucia bezne,ze deti neopravuju nejak striktne,to je len nas debilny system. Lebo inak strati k tomu uceniu slovenciny uplne chut a k tej ucitelke tiez. Co ta ucitelka vlastne studovala? ma vobec nejake semestre specialnej psychologie?ci na nich len sedela a potom hodila pekny pohlad na profaka? Inak by si mohla uvedomit,ze mu moze ohrozit takymto stresovanim cele jeho dalsie vzdelavanie.

vladka306
22. nov 2013

@kacena4
@kiki68 No ja už neviem ale väčšina učiteliek nemá šajnu o tejto diagnoze.Je to podstate diagnoza o ktorej sa vela nehovorí a mali by mávať v rámci školení aj nejaké sedenia zo špeciálnej pedagogiky.Vtedy by pochopili čo to obnáša a ako majú pristupovať k týmto deťom.Už som písala že malá má nové pani učiteľky a nemajú s ňou problémy.Doteraz to bolo problémové,agresívne dieťa a zrazu žiadny problém.Je to o prístupe učiteliek,prečítaní si papierov zo špeciálno pedagogickej poradne kde mali napísané ako k nej pristupovať.A nedá sa ti malý preložiť na inú školu alebo im pohroz že to budú riešiť iné orgány.Zbytočne sa budete trápiť obidvaja.Takéto stavy poznám on si to jednoducho z tej hlavy nezmaže.On bude mať silnú averziu voči učitelke keby ona mala nejakú snahu mu pomôcť tak by nemal taký odpor.Malá mi chodí do centra a ako neznáša kreslenie tak pekne spolupracuje s pani magistrou a aj s tou druhou čo pracuje s ňou na výslovnosti a slovenskom jazyku .Všetko je to o prístupe.

kacena4
22. nov 2013

@vladka306 @kiki68 mame taku dohodu teraz so specialnou pedagogickou na skole ci co to je ze do 1/2 roka ho nechaju na pokoji a ak budu potrebovat znamkovat tak ma vopred upozornia ze z coho a kedy a ja to s nim preberiem a bude pripraveny. len skoda ze to ta ucitelka posra..... no co s nou. najviac ma nasralo to, ze som im dala asi 20-30 stranove papiere aj o diagnoze, aj od doky papiere, aj o nom konkretne aky je ake ma stavy... len si to musi ucitelka precitat a tu bol asi zadrhel lebo ostatny nemaju nejaky problem len slovencinarka. hned som tam spravila poriadky neboj a riaditel je super s nim sa da tiez dohodnut sedeli sme viac krat spolu ohladom mata proste spolupracujem so skolou len toto bol nejaky neviem co za divny problem so slovencinarkou, normalne a divne chovala ku mne ked mi oznamovala, ze na zaklade rozhodnutia pedagogicky skolskej malemu stiahla napomenutie zo slj tak ma sokla tak budem musiet pravidelne navstevovat ucitelou a riesit to s nimi ☹
a skolu sme prave menili tento rok za novu tak preto tak zaciname bojovat od zaciatku, takze im davam sancu ze to nejako utrasieme, dohodneme sa a zvladneme to
som optimistka co???

vladka306
23. nov 2013

Vždy sa niekto nájde kto robí problémy.Možno by jej to mala vysvetlit tá psychologička aby učiteľka pochopila ako čo má riešiť.Podľa mňa mu vážne ublížila na psychickom zdraví.

kacena4
24. nov 2013

@vladka306 presne toto uz viem aj ja, a prave dnes ked sme sa balili do skoly tak chytil znova hnacky a krce v bruchu a cely den prelezal v posteli. som znicena z toho. a to mam doma 2 chore deti + muza + ja nachcipana a som vyflusnuta z celej situacie uvidim rano ale modlim sa cely den nech je to ok zajtra a zvladne prist do skoly bez ujmi aj domov

vladka306
24. nov 2013

@kacena4 Unás dnes večer mala excelovala ručala ako keby ju drali.Napchala som do nej násilím melatonin a o pol 9 spala.čakám kedy nejaká suseda zavolá sociálku že ju týram. 😀 Dúfam že ráno to zvládne aby si nemusela ísť do školy pre neho.Akurát zisťujem z mojej chlpatej deky čo sa deje v škôlke.Nejaký bude problém len neviem aký.Učiteľky sa nesťažujú ale z malej niečo vytiahnuť je nemožné. 😝

kacena4
24. nov 2013

@vladka306 aj tebe drzim palceky nech je vsetko ok

vladka306
24. nov 2013

@kacena4 Dakujem.Niekedy zajtra ti napíšem do IP dúfam že niečo vypátram a napíšem ti o čo ide. 🙂