Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

mummy01
1. feb 2016

@kofa77
@akvi no moj kostymi miluje ale doma,mameich aj slusnu zbierku...ale nutenu zabavu v skolke s detmi ktore on neberie ani na vedomie to veru on neznesie. Najhorsie je ze v skolke na mna pozeraju ako na blazna a to chodi do specky a myslela som ze aspon trocha skusenosti s "inými" detmi maju. Ale stale ich dokazem vselicim prekvapit 😀
No ale ako vcera povedal ze do skolky ist nechce a ze asi nanho lezie strasna choroba tak sa rano zobudil s kaslom a soplom 😕 ...ako mam pocit ze psychika ma vacsiu silu ako som si dokazala doteraz predstavit.

kacena4
1. feb 2016

@mummy01 nenut, sak nech sa on vyjadri. my sme to tiez dnes riesili. krpata hovori, ze budu mat karneval v skolke, ale ona tam neeechceeee ist ... lebo mali party k halloweenu a aj sa pekne oblieka, namalovala ale prisli sme tam a hysak, ze je tam hluk, vsetci kricia, hudba hlucna a aj tak sme sa otocili a sli domov. tak to teraz uz totalne neriesim maju buduci tyzden a rovno ju odhlasujem na ten den zo skolky. naco decko stresovat???!!!

martinka05
1. feb 2016

No moja práveže karneval na moje počudovanie môže, mali v piatok, ona chcela mať voľný deň vo štvrtok. Hovorím jej však v piatok bude karneval tak si urobíme voľno a ona, že nie že ona chce ísť tak ma prekvapila 🙂

mummy01
1. feb 2016

A u nas sa vytrvalo place ze do skolky NIEEEEEE...do toho druha ze do skoly NIEEEEE ☹ Boze co mna rano caka a to nemam ani auto pre zmenu. A ten moj chlap salamista sa len kuka na mna a syna placuceho a obtoceneho okolo mojho krku s konstatovanim ze ved do skolky ist musi a pojde. Vyriesit to mam ale ja,ved kto iny...

akvi
2. feb 2016

@mummy01 tak u nas dnes rano tiez cirkus..uz to zacina byt pravidlom na zaciatku tyzdna.. A presne, chlap ma na haku, zase to musim riesit ja ☹..

mummy01
2. feb 2016

@akvi ved to a strasne ma to stve lebo ked je problem tak on nema potrebu riesit a ked teda ja vyriesim tak ako ja myslim tak je nespokojny lebo som makka...A my sme to dnes rano nedali ☹ musela by som maleho nasilu vytiahnut z postele a obliect a to ja nespravim. Aj tak ma od vcera tiky,polovicou tvare mu trha.

akvi
2. feb 2016

@mummy01 tak u nas je to aj tym, ze moj muz chodi o 5-tej rano z domu, takze nie je pritomny pri rannych scenach. Ale aj ked by bol, tak on to vyriesi radikalne a ja by som z toho tak ci tak bola na s..y s nervami, tak je to vlastne jedno ☹

mummy01
2. feb 2016

@akvi detto...vecer mu vravim ci videl ako je maly mimo,len mykol plecami tak mi uz praskly nervy a vravim mu ci by sa aspon mohol tvarit ze ma zaujem...a rano 5:10 ho uz nebolo ale o 8:30 mi stihol volat ze ci je maly v skolke a ked zistil ze nie tak sice on mi nepovie do oci nic zle ale presne viem ze si mysli ze som to nezvladla a maly vyhral...lebo on to berie ako boj. On by kludne aj nasilim maleho obliekol a bolo by mu jedno ako zufalo by sa branil. Niekedy je to tazke hlavne tej najblizsej rodine stale dokazovat ze to pojde aj inak len to chce trpezlivost a trocha premyslat.

akvi
2. feb 2016

@mummy01 no moj radsej nekomentuje, lebo vie, ze by len prilial vodu do ohna. On praveze vie, ze to mam tazke a urcite je rad, ze to nemusi riesit on. Aj ked ja mu vzdy hovorim, ze by som bola vdacna, ak by sa k tomu postavil ako "chlap" .. Ale vidim na nom, ze ma s tym problem, resp. on sam povie, ze nevie, co s tym a jemu prdnu nervy skor, ako mne.. Takze nic neporiesim aj tak..

elenac
3. feb 2016

Ahojte mamy. Pridávam sa tak narýchlo, veľmi sledujem vaše diskusie len nemám kedy nejak písať. My chodíme do škôlky dva roky a po víkendoch je vždy kríza, po prázdninách a chorobách ešte väčšia. Je to normálne a prijala som to, ale napriek tomu, že niekedy ju skutočne ťahám z postele a riešime brucha bolenie o obliekaní plačúceho nešťastne pozerajúceho dieťatka ani nehovorím viem, že keď jej režim nedodržím a ona si nezvykne, bude sa to ťahať a narobí to problémov viac ako osohu. Každé ráno je kontrolná otázka či isto ideme a každé ráno musím s istotou odpovedať že áno, aj keď o tom presvedčená nie som. Ak sa v tomto nenaučí pravidelnosti, ktorá ju vlastne udržuje v jej rutinách a tým v pohode, bude stále v neistote, ktorá je pre tieto deti často spúšťačom záchvatov. A preto sa mi osvedčilo ju "nútiť" a spolupracovať a samozrejme za odmenu má niečo dovolené ako motiváciu. Kto ju kedy prinúti neskôr pravidelnosti v škole a keď idem do dôsledkov tak do práce v dospelosti...Či akú máte vy skúsenosť? Mne sa proste osvedčilo trvať na návšteve škôlky pokiaľ nešlo o MDD a choroby a ešte tých sto kontrol, ktoré musíme absolvovať.

akvi
3. feb 2016

@elenac mne sa osvedcilo nutit len v dvoch pripadoch - 1. ked to naozaj ako rodic CHCEM a som o tom vnutorne presvedcena a vtedy to ide v podstate lahko a 2. ked aj som si nie ista, ale viem, ze je to nieco, co by malo decko skusit.. Takze som napr. trvala na SvP, plaveckom a pod.. S tym, ze napr. do SvP som potom uz nemusela nutit, na plavecky ale syn uz viac nesiel a nenutila som ho... To iste vylety - bol raz, to vlastne chcel ist, ale nepacilo sa mu a uz ho nutit nebudem..
Ostatne nutenia su u nas uplne kontraproduktivne.. Dosiahnem akurat tak to, ze mam nervy v kybli ja aj decko a situacia sa hroti do takych sfer, ze to ozaj nepotrebujem.. A nic sa tym vacsinou neporiesi.. A teraz, ked je uz starsi, tak pomaha prist na to, co je vlastne problem.. Lebo u nas napr. nechcem chodit do skoly znamena aj to, ze nechcem byt v triede s niektorymi spoluziakmi, lebo su na mna zli.. A to sa u nas v skole da poriesit.. Alebo nechcem chodit na trening znamena to, ze nechcem tam chodit cez pol mesta sam MDH-ckou..Ked ho tam vozim, tak je to ok.. Takze ja sa snazim vzdy rozpitvat co je vlastne problem.. Moje decko totiz hrozne generalizuje..takze to mam niekedy ako detektivnu pracu 😀

mummy01
3. feb 2016

@elenac a kolko rockov ma dietko? Lebo ver mi ze pride doba ked bude starsia a budes zvadzat neustaly boj o moc a o to co musi robit,bude sa vzpierat pravidlam a robit presny opak. Tiez mi dcera takto fungovala ked bola skolkarka ale tento sposob nutenia nieje z dlhodobeho hladiska hlavne pri tych "mudrejsich" aspikoch efektivny. Su veci na ktorych trvam a nutim ako napr.musia byt umyte zuby,napisane ulohy,rano ucesane vlasy,vecer proste treba ist spat atd. A vsetko ostatne je u nas o motivovani,napr.moj syn nesmie mat pocit ze ho niekto do niecoho nuti,musi mat pocit ze rozhoduje sam za seba takze ak nechcem doma zvadzat neustaly boj o moc musim byt prefikanejsia ako on. A aspik sa zaradi v skole len tazko,dokonca aj ten poslusny typ aspika ako je moja dcera ma v skole velky problem. Ja to skor vidim tak ze aspika treba naucit samostatnosti,trenovat sebavedomie,postupne a nenasilne ho socialne adaptovat a hlavne ho nechat rast aj s jeho odlisnostou. Mne sa teda take to nutenie a neustale trvanie na svojom vobec neosvedcilo,vzdy som dosiahla presny opak ako som chcela.

elenac
3. feb 2016

Ako detektív sa cítime asi všetci rodičia týchto detí, a je pravda, že zisťujem presne to, čo je za slovom NECHCEM. A podľa toho sa to rieši, zatiaľ stačí u nás namotivovať obľúbenou bábikou zo škôlky, ktorú si môže požičať a už sa teší a dá sa. A pani učiteľky spolupracujú, hlavne s jedlom, lebo to je náš bod zlomu, prečo tam nechce. Zatiaľ...Je ešte malá a viem, že to bude iné, keď bude v škole. Niečomu sa naučí, na niečo privykne ale vždy bude u nej NIEČO, prečo nechce ísť tam či onam...a ja to musím zistiť. A samozrejme akceptujem jej strachy a tak som získala jej dôveru, že keď ju k niečomu "nútim", tak jej pripomeniem nejakú situáciu, ako to vtedy zvládla, že to aj teraz zvládne a potom sa s ňou teším, aká je statočná. A ona s malou dušičkou, ale dôveruje mojim slovám. Ak ja uznám, že je to ešte pre ňu neprekonateľné, sama to odvolám a zmením, prípadne vymyslím iný program, spôsob ako to prekonať. Napríklad do divadla zo škôlky nechcela ísť, lebo nevedela, čo to je, ešte tam nebola. Tak išiel manžel s nimi s triedou a pripravoval ju, čo bude, že sa zhasne, že bude hlasná hudba z bední...a tešila sa, že to zvládla, hoci to bol vtedy pre ňu stres. Neskutočne bola na seba hrdá, že to zvládla. A my sa z takých maličkostí tešíme s ňou a opisujeme to babkám do telefónu, lebo samozrejme iba o tom potom točí celý týždeň... Sú to veľmi pomaličké krôčiky, ale o to viac radostí je, keď sme za vecou. Napríklad do štádia, kedy ide spať v škôlke na dva dni v týždni sme sa čerstvo dopracovali po dvoch rokoch. Spočiatku to boli len tri dni v týždni na doobedie. Ale už keď niečo zavediem, zavedieme to ako pravidlo, vedela, že ide do škôlky pon, str, piatok a uto a štv je doma. A tak sa naučila aj dni v týždni a presne vedela, či ide alebo nie, hoci sa uisťovala každý deň, či si to nerozmyslím s tou škôlkou. Vtedy stačilo pripomenúť, aký je deň a podľa toho šla alebo nešla. Boje sú aj dnes ale u nej to patrí k režimu, ktorý ju uchováva v akotakej istote, že sa veci moc nemenia. Ale keď sa stane, že má ísť do škôlky a z nejakého dôvodu nejde, kontrola alebo choroba, samozrejme sa poteší a vníma zmenu situácie ako veľmi pozitívnu.

kvojtanikova
4. feb 2016

jeej sranda ked citam o tych karnevaloch, ani u nas to u syna vobec nebavi, jediny krat bol ochotny ist v skole ked bol obleceny akoze gentleman (v obleku, motyliku, vesticke, tanecnych topankach...co je inac jeho bezny odev na tanecne vystupenia takze sa v tom citi komfortne), ine masky uplne "trapne..." tento rok bol normalne od radosti cely bez seba ze je strajk a karneval sa im zrusil...🙂

kacena4
4. feb 2016

mna svacne aj buduci tyzden mame strajk. som zvedava ako nabehneme na skolu. zacinam byt na prasky z toho ☹

katka2808
9. feb 2016

Ahojte mamičky detičeik s AS, mohli by ste sa mi zverit s vasimi skusenostami, ked vase dieťa s AS nastupilo do normalnej skoly? Ake to bolo. Moj maly je predskolak (ma odklad), ale od septembra uz musi nastupit a ja mam uz teraz z toho obavy, viem, aky je odmietavy a tvrdohlavý, tiez neznasa kreslenie...
Dakujem.

mummy01
9. feb 2016

@katka2808 a ste diagnostikovany? Lebo by ma aj zaujimalo co na to skola...alebo nevedia o AS? No ja mam zatial dceru skolacku,tretiacku a teda mame vselico za sebou. Ale este nieje zdiagnostikovana ale prejavy ma ale dievcata su prisposobivejsie aj ked sice iba na prvy pohlad a v skutocnosti maju rovnaky problem ako chlapci len okolie si to menej vsima. Je to ale strasne individualne,kazde dieta je ine ale ocakavaj problemy. A do skolky chodi? Ak ano tak ako tam funguje?

katka2808
10. feb 2016

@mummy01 Ahoj, zatial "pervazivne vyvinove poruchy" ale vyzera to na AS, ako naposledy spomenula psychologicka. Zatial nechodi, od septembra zacne, na niektore hodiny ma mat asistentku, ale nie na cele vyucko, zatial to tak vyzera... navyse ja mam pocit, ze tu v nasej oblasti je velmi nizke povedomie, ci znalosti o tejto diagnoze, ci uz v skolke alebo skolach vseobecne... a preto mam aj obavy...

mummy01
10. feb 2016

@katka2808 ahoj,takze nechodil do skolky vobec? No to budete mat tazke zo zaciatku urcite a casom zistis co mu robi problem. A on je introvertny ci extrovertny typ? Z toho vies predpokladat ake problemy mozu nastat. Ja mam dceru introvertnu a ucitelka ju vnimala ako ze sa "zasiva" na hodinach a naschval ju stale vyvolavala z coho mala dcera des. Nastastie ked som jej vysvetlila situaciu tak pochopila a ma volu situaciu respektovat a hadam aj riesit. Ale dceru este nemam zdiagnostikovanu,ideme o tyzden tak sama som zvedava. A ano,v skolach o AS nevedia nic. Mne ma syn AS od septembra nastupit do skoly a zatial som nenasla ziadnu ktora by nemala problem.

katka2808
11. feb 2016

@mummy01:
ahoj, do skolky chodi len na pol dňa, uz do druhej skolky teraz chodi, v oboch skolkach bol problem s jeho spravanim, samozrejme. Je to skor extrovertny typ, co je v pripade AS mozno este horsie... myslim si. Tak daj potom vediet, aku mate diagnozu, ok? Je fajn, ze sa to v pripade toho hlasenia pochopilo.
No mozno este tak v BA s tymi skolami, ale inde na Slovensku absolutne prehlad nie je. U nas pani ucitelky z prvej skolky velmi ublizili môjmu synovi, cudujem sa, ze taka skusena ucitelka nema trosku šajnu, ze za takym spravanim moze byt aj diagnoza a to dieťa za vsetko nemoze... asi by sa im patrilo zopar veci si dostudovat...

akvi
11. feb 2016

@katka2808 ja by som veru diagnozu dopredu nehovorila, lebo hned budu mat predsudky a ak sa nehlasis na spadovu skolu, tak ta nemusia prijat.. Az v septembri by som sla za uckou a vysvetlila jej, ako to s tvojim dietatom je, ake ma specialne potreby, kludne jej spis 3-5 najdolezitejsich veci, ktore chces, aby ona dodrziavala, aby vobec dieta mohlo v skole fungovat.. Pis konkretne a nie vela, aby to ta ucka mala sancu vnimat a aj dodrzat.. A potom, ked sa v priebehu procesu vykluju dalsie veci, tak hned riesit.. A mozno to, coho sa obavas, to ani nenastane. Vsetko treba v skole oznamit vecne, bez kecov "bola by som rada keby" a pod. fraz.. Len rovno povedat, je to tak a tak a prosim vas o to a to.. Diagnoza nie je podstatna, aj ked ak je rozumna ucka, tak si moze dostudovat nieco, kludne jej daj linky, kde o tom nieco najde.. normalna ucka sa bude zaujimat a bude sa snazit riesit..

mummy01
11. feb 2016

@katka2808 tak ak chodi do skolky tak si vies presne odsledovat v com bude mat problem. U dcery to tak bolo,dieta sa nezmeni zazracne nastupom do skoly a v skole su naroky vyzsie takze...ale ano ako pisala @akvi pokial sa da tak nehovorit to dopredu. Ale napr. ja to u syna proste nezatajim lebo ma viac diagnoz a aj zdrav.problem takze aj bez AS sa skola snazi dat ruky prec. Napriklad v nasej spadovej kde ho musia zobrat ho odmietaju integrovat a to o AS ani nevedia ☹

moni73
13. feb 2016

Idem po radu... Mala bola teraz 3 tyzdne doma (podporovali sme strajk😊) a ona zacala zaspavat +- o druhej v noci. Vzdy zaspavala neskoro, ale toto je vela uz aj na vola. Co s tym? Rano dokaze tahat aj do obeda. Ona ma zhruba takyto rezim uz od babatka. Ako ju zobudim b pondelok do skoly?! Help

mummy01
13. feb 2016

@moni73 nenechat spat do obeda...viem,bude to tazke ale proste by som zobudila a cez den sa snazila trochu fyzicky ju unavit

kvila
13. feb 2016

@moni73 ja by som dala nieco prirodne na spanie, napr. valerianske kvapky alebo caj - medovku a tak

kvila
13. feb 2016

@katka2808 moj sa trapil 2,5 r. v skole, teraz som ho vybrala na domace vzdelavanie a ucime sa doma 😉

katka2808
15. feb 2016

Ahoj dievcata, dakujem.
@mummy01 - aj u nas je to tak, ze u syna to nezatajim, lebo ma aj inu diagnozu / zdrav.problem; som zvedava, co to bude. Najradsej by som mu robila asistentku priamo ja, ale financne by to bolo velmi slabé...
Pekny den.

martinka05
15. feb 2016

Babule, zajtra mame ockovanie, su vase deti zaockovane. Myslim teraz deti, ktore maju ockovanie v 11. roku zivota.

kacena4
15. feb 2016

@martinka05 ja som nedala odovodnila som prave na diagnozu AS, napisala si to doky do karty a hotovo. je to len preockovanie, nie nove ockovanie. tak mi sestricka povedala

akvi
15. feb 2016

@martinka05 ja som nedala, ani v 6 rokoch, ked bolo preocko, ani teraz nedam.. BTW., tieto preockovania su vraj uuuuplne na h..o. A teda ja by som uz nedala ockovat vobec...