Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

susik77
13. dec 2010

@kaja73 - moju zoberu asi az do predskolskej, lebo su plne skolky:(. Ale asi jej o rok odlozime dochadzku, aj tak je augustova aaspon si zvykne na kolektiv

kaja73
13. dec 2010

@susik77 Moj je zas september a tiež išiel neskor.Nič tym nestratil. 🙂

dalea
14. dec 2010

Ahojte,kedze sa obnovila aj tato tema,tak napisem aj sem 😉 moja dcerka ma tiez podozrenie na AS.Najprv sme u nej zacali riesit poruchu komunikacie,nevedela viest dialog,nechapala vymenne role v komunikacii,chces-chcem,iba opakovala.Neodpovedala na otazky,nepytala sa ziadne otazky,nepouzivala slovko-ano,rozpravala o sebe v 3.osobe 😝 Toto vsetko sa uz ako-tak dalo do poriadku,este ma problemy so zamenami-ja,ty,...moje,tvoje,nase...,ale lepsi sa to 😉 Inak je tiez velmi sikovna,pozna abecedu,cisla,farby,tvary,zacina citat,ma genialnu pamat 🙂 Co sa tyka spravania,doteraz som si myslela,ze problem nemame,ale odkedy nastupila do skolky,tak su viditelne 😕 Ale co ma prekvapuje,my mame prave opacny problem,ako vy 😉 Lea je velky extrovert,rada sa predvadza,vystupuje(mozte si pozriet moj album z vystupenia v skolke 😉 )Nevadia jej nove miesta,prave naopak vsade vleti ako uragan,ona sa vobec nevie hanbit,nevadia jej cudzi ludia,ide k hocikomu a zacne sa vypytovat 😅 V skolke su problemy s tym,ze proste saskuje,vyspevuje,velmi hlasno rozprava,minule naschval strcila do jedneho chlapceka a cakala,ci bude plakat 😠 Inak nieje vobec agresivna,deti nebije,len tym,ze ma problem v komunikacii,tak si nevie spravne vypytat hracku,zaradit sa medzi deti 😕 Je strasne ukecana,vkuse nieco rozprava,ma velmi velku slovnu zasobu,ale to uzitie reci este nieje take,ake by malo byt 😝 Doma je v pohode,len vo vacsom kolketive sa zacne predvadzat 😅 Tak este nieco napiste,aby sme si mohli vymenit skusenosti 😉 Ma vobec niekto taky pripad,ako sme my,dieta "mozno" aspika,ale zaroven strasneho extroverta? 😅

susik77
16. dec 2010

@dalea - ahoj daea, tych aspikov je velke spektrum, su tam prave ajtakito extroverti ukecani. Tam je vklastne problem ze sa nevie vcitit do tych deti...Ale mozno ma tvoja dcera nieco ine...Ten autizmus sa dost tazko diagnostikuje...

dalea
9. jan 2011

Ahojte,nasla som super stranku o skole pre nadane deti a je tam vela informacii o AS,VFA,poruchach ucenia,spravania..Skuste kuknut 😉

susik77
28. feb 2011

Ahojte, trochu obnovujem temu. Mozte pls. napisat niekto kto mate dieta s AS nej. pravidla, vychovne metody a bezny den, prip. ako zvladate herne, ci chodite niekam do kina, divadla a tak?Diky.

ahojte.moj priatel ma 50rokov a ma AS.nevedeli by ste nieco mi odporucat, niaku terapia atd.prosim napiste mi na mail: katuska.11@azet.sk dakujem

strociatka
12. júl 2011

@katuskaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa skus sa informovat na www.andreas.sk oni sa tusim venuju aj dospelym

alenad
14. júl 2011

Nenajde sa nahodou v Bratislave mamicka s aspikom, ktory sa rad vozi MHD? 🙂)) Ak by sa k nam chcel niekto pridat "jazdime" po celej BA. S mojim, uz skoro 6rocnym aspikom, nemam v mhd absolutne ziaden problem, pre mna je to relax. Sme z Noveho mesta...

fialka71
18. júl 2011

Dávam do pozornosti nedávno vzniknutú stránku o Aspergerovom syndróme a vysokofunkčnom autizme:
www.asperger.sk
Na stránke sú články, informácie o knihách a filmoch na tieto témy, uzavreté aj verejne prístupné diskusie pre rodičov detí ale aj pre dospelých s AS či HFA.

jovanka81
22. aug 2011

@hecuba citam si vasu diskusiu a tu natrafim na Washington DC, zila som 2 roky vo Viene, Virginia, kusok od DC, moj synovec mal diagnostikovany aspergerov syndrom v 12 rokoch ☹ tak sa chcem cosi viac dozvediet 🙂

mirkahh
22. aug 2011

Ahojte môj brat ide mať 13r. a pred 2r. mu diagnostikovali aspergerov syndróm. Strašne ťažko sa hľadajú na nete informácie, keďže AS sa diagnostikuje cca 20 rokov. Pred tým sa to pripisovalo skôr schizofrénii. AS trpel napr. Einstein... deti majú často veľmi vysoké IQ. Som rada, že sa založila táto diskusia a keby ste potrebovali dáke rady, info tak som tu 🙂 🙂 🙂

z_d_e_n_a
24. aug 2011

prečítala som si všetky príspevky a mám pocit, ako keby som väčšinu písala ja o mojom synovi, boli sme u psychologičky a tá nám povedala, že u syna má podozrenie na autizmus najnižšieho stupňa, prípadne AS. Odporučila nám ísť do centra Andreas. To že je môj syn iný som pozorovala už dávnejšie, možno už okolo jedného roka, keď syna zaujímali iba autá, alebo veci s kolieskami. Začala som sa obávať, že pôjde o autizmus, ale obvodná lekárka to vylúčila. Keď som nechcela dať syna zaočkovať MMR, tak pozerala na mňa ako na blázna a ževraj nemám veriť tým nezmyslom, ktoré sa píšu na internete. Podľa nej totiž očkovanie nemôže spôsobiť autizmus. Syn postupne od 11. mesiacov vylúčil zo stravy všetko. Neodmieta iba čokoládový puding a kaše Nutrilon. Iné mi do úst nedá. Nič nechce piť, iba vodu Lucka či minerálku Magnezia a aj to iba z lyžičky. Mlieko odmieta od kedy bol chorý /mal chrípku/. Nekomunikuje, používa iba pár slov a aj to znie skomolene a rozumiem mu iba ja. Má zvláštne prejavy radosti pri ktorých trasie rukami a nohami a vydáva zvláštne zvuky. Vyžaduje stereotyp. Nedajbože, aby sme išli autom inou cestou ako je zvyknutý, tak to začne strašne revať. Pozerá tú istú rozprávku stále dokola a nesmiem ju vymeniť za inú, lebo má z toho hysák. Neznáša nové oblečenie a nové topánky si proste nechce obuť. Neznáša strihanie nechtov a vlasov a taktiež umývanie vlasov. Zakaždým vo vani strašne vyvádza. Nehrá sa s deťmi a ihrisko ho vôbec nezaujíma. Radšej sleduje ako idú električky a autá. Bojí sa všetkého nových hračiek, ľudí a nových miest. Nemá rád, keď sa ho dotýkajú cudzí ľudia....no je toho veľa ☹

katy1979
21. sep 2011

@dalea ja mam takeho kecalka doma. ale takych si uz asi nasla viacej. ten moj je tiez hlasny a vsade ukecany kym si pokeca so vsetkymi koho stretne vonku to je jedno ci cudzi ci znamy.

alure
16. okt 2011

Ahojte maminy,
prišla som si po radu...náš 9,5 ročný syn je neskutočne bystrý a šikovný....chodí do školy pre nadané deti je v štvrtom ročníku a začal dosť prudko reagovať na určité podnety...napr. mali ísť na obed,jemu sa nechcelo 😖 tak mu spolužiak vytrhol z ruky knihu a náš sa tak rozčúlil že vybuchol do kriku a hodil lavicu ...volali mi zo školy museli sme pre neho prísť lebo ho nevedeli "ukľudniť" ...potom sa to opakovalo keď išli na obed,aj keď viac menej si myslím e reagoval na podnet ktorý vyvolali učiyeľky...niekoľkokrát ich vrátili z cesty na obed tam a späť ako cvičené opičky lebo boli "hlučný" a kým sa vraj neukludnia nedajú im jesť...na to náš syn zase reagoval "neadekvátne" kričal na nich,kopal okolo seba že on sa ukľudní až keď mu dajú jesť...je nesmierne komunikatívny,nič okrem "neprimeraných reakcií" na určité podnety na neho nesedí ale naznačila mi psychologička že by sa mohlo jednať o AS...v utorok ideme na pedopsychiatrické vyšetrenie tak sme zvedaví čo nám povedia...ako ste to zistili u vašich detí a v akom veku? je možné že sa niečo také prejaví "až teraz" ??? ďakujem

filipal
16. okt 2011

@alure tvoj syn chodi na Teplicku? skus sa poradit v CENADE, sidlia na Dlhych Dieloch, viem, ze sa tam niektore specialne pedagogicka specializuju na deti s aspergerovym syndronom.....
inac tej reakcii tvojho syna sa necudujem, aj mna to niekedy laka tak sa vzopriet. je to o kolektivnej vine. mozno on bol ticho, ale rusili ine deti ale tvoj syn musel niest za ich spravanie zodpovednost....

alure
16. okt 2011

@filipal chodí na súkromnú na Znievsku v Petržalke..v CENADE robia aj "poradne"? ja som chcela meniť školukôli veciam ktoré sa nám nepáčili ale CENADA je otvorená len tretí rok,takže on nemá kam tam nastúpiť...mne sa tá reakcia zdala adekvátna ja keď som hladná som v stave vraždiť....ale je pravda že to bolo dosť "silné divadlo" no čo už narobíme...pritom je kamarátsky,rád je v kolektíve detí, je mojkáčik a maznáčik,očný kontakt je normálny,reč je na vynikajúcej úrovni,záľuby má a nie sú netypické (hrá sa normálne ako iné decká s legom,rád je s deckami na ihrisku,chodí na plávanie,do ZUŠky na výtvarnú......)ohľadom "zmyslovej precitlivelosti" akurát od malinkého malinkata neznáša krik a hluk (ale nevadí mu hlasná telka,alebo nákupné centrá) manuálna zručnosť...ťažko sa k tomu vyjadriť akurát si nevie viazať šnúrky 😀 s poruchou pozornosti sme sa tiež nestretli ani škola nedala nejaký podnet na to...akurát je tam zmena nálady a následná agresia pri podnetoch,ktoré nás bežne nahnevajú...ale on nereaguje ako bežný ľudia,len sa nazlostím a hotovo ale rovno vybuchne do agresie....joj som sa rozpísala.....a ano išlo na obed spolu niekoľko tried (cca 50 detí) a robili cestou do jedálne hluk a odniesli si to všetci za iných,čo sa mu javilo nespravodlivé ....

filipal
16. okt 2011

@alure ano, robia aj poradne. s tou skolou velmi nemate na vyber, este jedine Teplicku, ale tam by si tiez nemusela byt spokojna....
skus si dat stretnutie v Cenade, ci by boli ochotni ti syna zdiagnostikovat a poradit.

filipal
16. okt 2011
capricieux
8. feb 2012

ahojte, tiez mame podozrenie na AS, o chvilu ideme na diagnostiku. co je nove u vasich deticiek? ako prebieha taka diagnostika?

jolinka
8. feb 2012

@z_d_e_n_a sorry ale obvodna lekarka nie je zrovna vhodny odbornik na vylucenie alebo potvrdenie autizmu, na to by som sa nespoliehala.
podla prejavov tvojho syna to fakt vyzera na nejaky druh PAS..radila by som ti zajst za odbornikom, ktory by vam dal alebo vylucil diagnozu... na slovensku dr. Janosikova v Trnave. aby ste vedeli ako so synom pracovat

mayap
10. feb 2012

ahojte
treba to tu rozprúdiť... 😉 😀 😀 😀
...ja som už prispievala na začiatku témy, lebo Maťo mal a ešte stále má "svojskú povahu"
vtedy (ako s predškolákom) som bola v CPPP ale teda okrem citlivej povahy a neschopnosti prijímať kritiku nič iné neriešili...
...ja som sa tým prestala zaoberať, Maťo bol jednoducho Maťo a hotovo. vlani som však začala chodiť psychologičke s mladším synom (také malé zúrivé čertíča... 😠 ) a tam sme len tak začali riešiť súrodenecké vzťahy a nejako prišla reč aj na Maťa a jeho čudáctva... a keď som spomenula jeho večné ovoniavanie kolien... 😅 , tak psych len tak, že po vianociach by som mohla prísť s Maťkom, že ona má z toho všetkého (jednoducho som je o Maťovi porozprávala všetko), pocit, že by mohlo ísť o AS. takže sme skončili s tým, že som akurát v utorok volala do Trnavy dr. Jánošíkovej a podarilo sa nám dostať termín na 23.4.2012
včera som akurát vypisovala dotazník čo nám mailom poslala... v niektorých bodoch som krúžkovala takmer všetko a v niektorých jednoducho nemám čo... nič na neho nesedí...
takže počkáme na názor dr. Jánošíkovej a uvidíme... beriem to tak, že teda buď má AS a oni mi poradia ako s ním pracovať alebo mám len svojské dieťa a budem si musieť nakúpiť väčšie množstvo čajov na upokojenie, začať s meditáciou a dopredu si rezervovať rekreačný pobyt v niektorej psychiatrickej liečebni... 😝 😠 😀 😀 😀

deina
10. feb 2012

Tiez by som bola rada, kebyze sa tato tema opat rozprudi... 😅 Aj my mame doma jednu "svojsku povahu" menom Misko, ale zatial sme neboli u ziadneho odbornika. Pred asi rokom sme sa stahovali do Nemecka a mne sa vobec, ale vobec nechce to riesit tuna (nemam zatial bohvieake skusenosti s nemeckymi psychologickami 😒 ). Rada by som ho vzala k Dr Janosikovej, ale neviem, kedy sa najblizsie dostaneme na SR, kedze sa nam pomenili plany... V skolke si uz vsimli, ze je to zvlastne dieta, pride sa nanho pozriet specialna pedagogicka, mozno ona nas bude vediet niekam usmernit.

capricieux
10. feb 2012

@mayap
@deina
tiez som rada ze sa tema zas otvori, inak maya ak citam o tvojom malom tak je to velmi podobne tomu co mame my 🙂, tiez to bude len nejaka lahsia forma ak vobec, som velmi zvedava co nam povedia v Andrease
dufam, ze si takto pomozeme navzajom chapat niektore zvlastnosti nasich deti 😉

bohumilla
10. feb 2012

@mayap Ahoj, velmi ma zaujal tvoj prispevok. Tiez mam doma take dieta so "svojskou" povahou. A stale vaham, premyslam a citam... Tiez sme pred cca 1,5 rokom absolvovali vysetrenie v CPPP. Pani psychologicka usudila, ze zvlastnosti v spravani nasej dcery su len akymsi predlzenym obdobim vzdoru a dala nam rady, ako urcite situacie riesit a ako k nej pristupovat. Od vtedy sa postupne a pomaly spravanie dcery zlepsilo. No ja si skor myslim, ze je to tym, ze je starsia a postupne dozrieva.
Tiez nas v septembri caka skola. A ja sa velmi bojim, ako to tam zvladne.
Uvazovala som aj nad dr. Janosikovou, ale mame to skutocne velmi daleko. Takze skor zatial zvazujem nejaku klinicku psychologicku v nasom okoli.
Pomohlo by mi, keby si napisala nieco viac o "zvlastnostiach" svojho syna, tak isto aj ostatne dievcata. A keby som ta mohla poprosit o zaslanie toho dotaznika od dr. Janisikovej do IP, ak je to mozne. Vdaka.

mayap
10. feb 2012

môj Maťo bol od začiatku iný než deti v jeho veku... najskôr som to pripisovala tomu, že až do 13 mesiacov bol v detskom domove... najskôr to bolo čudo, ktoré malo slovnú zásobu na úrovni 9 mesačného dieťatka, no do necelých 2 rokov ovládal značky áut, farby, geom. tvary... v 3 rokoch poznal väčšinu písmen, čísla... všetko sa však naučil cez autá... tie ho neuveriteľne fascinovali... dodnes šoféruje s čímkoľvek a kedykoľvek má možnosť... jeden čas sa zaujímal o Egypt, faraónov, múmie, poznal egyptských bohov (nielen mená, ale aj to, ktorý bol bohom čoho)... potom sme pre zmenu riešili vlajky štátov, štátne jazyky, pozdravy v rôznych jazykoch.... takisto ho veľmi zaujímajú čínske znaky, vyhľadáva ich všade a píše si ich... najnovšie ho zaujímajú modely lietadiel a tankov... donekonečna rozpráva o všetkom, čo si o nich zistil... encyklopédie sú u nás hit číslo jeden...
...keď som sa ho cez prázdniny pokúšala nahovárať na čítanie kníh, naveľa pristúpil, no z čítania nič nemal... on si len mechanicky čítal slová, ale o obsahu nemal ani potuchy...
... už začína mať problémy aj v škole... pokiaľ sa učivo naučí, tak skúšať ho môžem len v poradí ako to je v učebnici.. akonáhle mu nedávam otázky v poradí ako sa naučil, no nemá tušenia o čom hovorím, čo sa ho pýtam... pokiaľ môže hovoriť doradu, tak vie celé učivo... matika to isté... bez problémov počíta tretiacke príklady, ale akonáhle mu dám otázku napr. 16-9 tak je hotový... toto napríklad nechápem... veď všetko sa odvíja od prváckej matiky... no jemu robia jednoduché príklady problémy... so zložitejšími problém nemá... 😅
... ďalším kameňom úrazu... spoločenské hry... on jednoducho prehrávať nevie... začne sa jedovať, plakať, zúriť... a nejako ho skritizovať (podotýkam oprávnene)... tak to je takmer nemožné bez jeho neprimeraných citových výlevov...
... hocikedy bez zjavného dôvodu začne plakať a samozrejme vôbec nevie prečo plače... jednoducho mu niečo príde veľmi ľúto a slzy tečú... a rehot detto... jednoducho sa začne rehotať a nevie prestať...
inak je to krásny a šikovný chlapec, len občas mám pocit, že mám mentálne retardovaného jedinca... úplne tomu zodpovedá jeho správanie a prejavovanie emócií...
je to jednoducho môj syn... 😉

magimary
10. feb 2012

@kacena4 , nakukni sem 😉
toto je možno aj pre vás 😉

@mayap ahoj 🙂
16-9 je "dobréééé" 😝 😅 😉

mayap
10. feb 2012

@magimary
lenže mne je niekedy do plaču... 😝 😝 😝 on bez problémov vypočíta 946 - 658 a s tým prváckym má problém... ten počíta na prstoch... niekedy už som vo fáze, že teda buď klepnem jeho abo seba... 😝

magimary
10. feb 2012

@mayap no, mne je jasné... 😔
zažívam to isté... ☹

môj malý "súdruh" ráta po anglicky do desať (ale len ako básničku), ale ešte nikdy sa sám nenajedol, nenapil... 😒
(lebo jedlo je "špinavé" a pitie "mokré"... 😝

mayap
10. feb 2012

@magimary
nuž my si navzájom môžeme len želať pevné nervy a nech nám tie naše deti vyberú slušný domov dôchodcov, keď zostarneme... 😝 😝 😝 😀
... inak, keď som troška čítala aj tú vašu tému, tak som si spomenula, že aj Maťo dosť dlho chodil po špičkách...