Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

akvi
18. nov 2015

@pera zmenit skolu.. nic ine nepomoze.. Moj syn by bol na tom asi podobne, ak by bol v klasickej skole.. V tej nasej je to ale v pohode..

Nas riaditel raz povedal, ze autisticke deti dokonale zrkadlia realitu v celej svojej nahote. To, ze vacsina ludi nedokaze reagovat, to je problem.. To, co robi tvoje dieta, to by najradsej robili vsetci, vela deti je v skole frustrovanych, ale su uz natolko neautonomne, ze to ani nedokazu dat najavo, alebo sa boja, casto si to potom kompenzuju inde.. Autista/Asperger tieto zabrany nema a preto ma "problem".. A v puberte to zacne byt veeelmi dramaticke a ked pubertiakom nedovolime ich prejavy, tak im velmi ublizujeme..

pera
18. nov 2015

@akvi u nás žial nie je taká škola, a na ňom abolutne nevidno vonkajšie známky inakosti tak sú všetci presvedčení že je len lenivý nevychovaný rozmaznaný a prešpekulovaný toto sú jeho nálepky a odkial ste ako chodite do školy každý den na koľko hodin dik

denzo123
18. nov 2015

My tiez chodime do klasickej skoly a stale mame nejake problemy. Podobne ako uviedla pera, tak aj nas syn je rozmaznane decko, ktore si moze vsetko dovolit. Niekedy uz nemam chut neustale riesit problemy a dat ho do inej skoly, ale nemam, kde.

qtinka29
18. nov 2015

@pera my sme mali takúto šikanu minulý rok-syn bol štvrták.....uč. ho sústavne ponižovala pred deťmi hrozným spôsobom....kupodivu to zvládal celkom fajn-čo sa známok týka...jednotky,dvojky....ale zo správania trojka.... 😖 😠 .....doteraz neviem prečo....lebo poznámky v žiackej boli len klasika....ako iní.....o šikane som sa dozvedela od jeho spolužiačok......zmenili sme školu,pobehali všetky vyšetrenia.....AS vylúčili,zistila sa len dysortografia.......teraz je v novej škole spokojný,zatiaľ nebol žiadny problém,učiť sa mu veľmi nechce,ale známky má celkom dobré......nová učiteľka nevie pochopiť prečo mal trojku zo správania,keď s ním nie sú žiadne problémy......úplne najhoršie je ,keď učiteľ štve deti proti spolužiakovi.....môj syn mal šťastie,že mal fajn spolužiačky,ktoré pri ňom stáli.......ak sa dá, zmeňte školu.......keď je dieťa integrované,tak to musia rešpektovať.....

pera
19. nov 2015

@qtinka29 dakujem za odpoved som už pevne rozhodnutá že meníme školu horšie bude že ktorú u nás nie je veľmi na výber aj dnes som ho nechala doma aj zajtra, ked sme doma je to ohodne pokojnešie ako ked príde zo školy, no tým že náš syn má všetky dis je to o to horšie, pretože on vie že to nevie perfektne tak to nerobí vôbec má to aj v papieroch napísané, ale mám pocit že je to len na papieri, ktorý je založený v šanone a syna berú ako všetky ostatné deti, jeho dávajú dolu presne tým čo ho najviac zraňuje je to hrozné, ked som im to povedala tak na další den to dostal na tanieri, hrôza, už som s nimi skončila rozprávať je to zbytočné, mňa považujú za takú ktorá to jednoducho nevie. Neveria mi, syn má AS ale fyzicky na ňom nie nič vidno, do všetkého čo sa v triede deje nemá problém sa zapojiť hlavne do toho z čoho je nakoniec trapas, ale som čítala že títo aspergeri sú ťažšie diagnostikovaní, ale všetci hovorili že je iný čudný, je moc aktívny aj v športe má kamarátov z ulice všetko od neho mladší ale susedia ho chvália aký je slušný, vie sa pozdraviť, podakovať,... ale škola to je des... dúfam že nájdeme niečo čo mu sadne. tak super že ste na tom lepšie. tak sú naši synovia rovnako vekom, ešte toho máme predsebou dosť...

qtinka29
19. nov 2015

@pera ja teraz vozím deti do mesta...najskôr som sa toho obávala......ale nakoniec,všetko zlé je na niečo dobré....našla som si tam aj prácu-dokonca moju vysnívanú a na skrátený úväzok,takže stíham deti,krúžky....atd.....takže sa môj život zmenil k lepšiemu 😀 ....deti majú kamarátov v meste aj doma na dedine a sú obaja spokojní....aj ten môj syn je trošku iný ako ostatní aj napriek tomu,že nie je AS.....ale veď každý sme svojský.....už to ani neriešim,len dúfam,že to ostane tak ako teraz......Držím vám palce.....As nie je fyzicky vidieť a to je aj výhoda aj nevýhoda.....syn má spolužiaka AS a ten má aj asistentku....vraj aj pri písomkách 😉 a učitelia to rešpektujú a pomáhajú mu....my sme si vybrali školu,kde je málo žiakov v triede a kde je p.riaditeľka človek s veľkým Č.......

gabika_tkacikova
23. nov 2015

dnes mi volali zo skolky aby som si prisla pre vyplneny harok na diagnostiku AS ktory vyplinili ucitelky, maly je chory tak do konca tyzdna urcite do skolky nejde. tak som pre neho bola a tlacia na mna aby som ho este dnes odniesla psychologicke aby posudila ten harok, lebo ze o chvilu konci november a ze riaditelka potrebuje urobit zavery. z toho som usudila ze mi ho chcu vylucit.......nebije sa, nerobi problemy, pekne papa, spi, place iba obcas minutku rano, iba sa nechce hrat s detmi - to podla mna nestaci na vylucenie, ved este AS ani nemame diagnostikované!!!!! a aj ked sa to potvrdi ja budem trvat na tom aby nemenil skolku ked si uz ako tak zvykol - a navyse vsetky statne skolky v KE sú obsadene, na sukromnu nemame financie.......aj psychologicka povedala ze neodporuca prerusenie skolky......

pencil
23. nov 2015

@gabika_tkacikova no som v soku!!! To ucitelky v skolke same od seba vam vyplnili dotaznik na aspergera?

gabika_tkacikova
23. nov 2015

psychologicka mi dala ten dotaznik aby ho ucitelky vyplnili, a ked som citala co tam doplnili, tak mi tie odpovede vobec nesedia na maleho

pencil
23. nov 2015

@gabika_tkacikova prosim ta, to ti vyplnili tento dotaznik?

http://www.ambulanciajanosikova.sk/testas.html

na samom spodu

gabika_tkacikova
23. nov 2015

nie, to nie je ten dotaznik

pencil
23. nov 2015
gabika_tkacikova
23. nov 2015
akvi
23. nov 2015

@gabika_tkacikova no odpovede uciteliek, co chcu vystvat dieta z MS musia byt velmi zaujimave 🙂 Nic si z toho nerob, ja ked som videla, co povyplnali ucitelky v MS o mojom synovi, tak som sa musela smiat.. Ale ja som bola "problemova" matka, lebo som nedrzala hubu . 😀 Tak sa aj takto "vdacili"...

majal
23. nov 2015

@gabika_tkacikova ak som to dobre pochopila, tak tvoj malý este len teraz zacal chodit do skolky? vsak este chudacik si nemohol ani zvyknut, a to uz riesia pani ucitelky, to sa cudujem, a aj keby sa to potvrdilo, tak predsa co im to pomoze, on moze pekne chodit dalej do skolky.

qtinka29
23. nov 2015

@gabika_tkacikova také malé dieťa a už ho takto odpísali???? kamoškina dcéra nerozprávala v škôlke skoro 2 roky....doma bola v pohode a nikto to neriešil....v škole bola dobrá žiačka a nemá problémy......my sme mali niečo podobné v škole....AS synovi aj tak nediagnostikovali,len pani učiteľka si niečo vsugerovala..... 😝 😠 ....držím palce......vylúčiť by ho nemali,na to nemajú právo,veď takéto deti sú bežne integrované a aj veľmi šikovné,tak nechápem ich postoj.......

gabika_tkacikova
23. nov 2015

diagnostika bude trvat par mesiacov, mozno aj viac ako rok kedze je maly, a vylucit ho bohuzial moze aj ked dovodom je len to ze sa nehra s detmi a nechce robit spolocne aktivity (aj ked nie vsetky), moze argumentovat ze ucitelky s nim maju viac prace :( aj ked to nechapem kedze aj vonku ide pekne s nimi, sam sa naje, vyspi, obcas si rano poplace par minut.......

katyd
24. nov 2015

@gabika_tkacikova neskúsite ho preložiť do inej škôlky? takto by to mohol byť jednostranný pohľad a mohol by malému uškodiť...poznám prípad, keď malému v škôlke diagnostikovali autizmus, čo sa neskôr vylúčilo, jeho správanie bolo len dôsledkom okolia, v škole nemá problém a je z neho "normálny" chlapec...držím palce, riaďte sa svojím vnútrom a nedajte sa presvedčiť na základe hodnotenia malého inými na základe nejakých dotazníkov a chvíľkových pozorovaní, vy ho najlepšie poznáte...aj moje dieťa sa správalo inak ako väčšina detí a ešte preto nie je autista ani "asperger" 🙂 a keby som to brala podľa znakov týchto diagnóz, tak by z nich viac na neho v tom čase sedelo, tak, ako to sedí aj na strašne veľa bežných detí, len každý má niečo iné a nie je to na diagnózu

gabika_tkacikova
24. nov 2015

@katyd ja si myslim ze ak by aj mal AS tak sa to bude dat potvrdit az ked bude vecsi, myslim si ze teraz bude neutralny vysledok.....a prelozit ho? keby som mala kam tak ho dam inde, ale nemam, vsetky statne skolky v KE su obsadene a na sukromnu nemame financie. a navyse myslim si ze tam to uz zacal celkom akceptovat, v septembri bol medzi najmensimi detmi - cely cas plakal, potom ho preradili do zmiesanej triedy kde je najmladsi a hned od prveho dna velka zmena, konecne tam spal, ovela menej plakal, ked aj rano vyronil slzu tak to trvalo minutku po mojom odchode a bol pokoj, len sa proste hra radsej sam a nechce zatial akceptovat spolocne aktivity, aj ked prave v ten den ked tam bola psychologicka tak sa zapajal aj do spolocnych aktivit 🙂 mam pocit ze riaditelka si na neho proste len zasadla, ci ma AS alebo nema, je to vsetko o jej ochote. ja ho proste fakt nemam kde dat

pencil
24. nov 2015

@gabika_tkacikova akosi tomu nerozumiem. Prosim oprav ma: ucitelky v skolke nie su s malym spokojne? Kto vas odoslal s malym k psychologovi a preco?

gabika_tkacikova
25. nov 2015

@pencil este ked bol maly v septembri v tej najmensej triede, stale plakal a preto nas riaditelka poslala k psychologicke, na jej odporucanie a na moju ziadost ho preradila do zmiesanej triedy, kde je uz ovela lepsie, na psychologickynu ziadost boli o nom robene skoro kazdy den zapisky ako sa choval, ze ci sa hral s inymi detmi, ci vela plakal, ci sa zapajal do spolocnych aktivit - a na zaklade toho potom to podozrenie na AS......dnes som bola v skolke, vyhadzov nam nastastie nehrozi

katyd
25. nov 2015

@gabika_tkacikova a čo tak položiť si otázku, či pani učiteľky zvládli Vaše dieťa, veď predsa každé dieťa je iné a keď ho nezvládajú, tak si robia zápisky o ňom a určujú mu diagnózy, no neviem, ako by som reagovala ja na toto...môj preplakal v škôlke 3 roky, s deťmi sa nehral a ako som už písala, nikto ho neoznačoval kvôli tomu ako "aspergera" alebo autistu

pencil
25. nov 2015

@gabika_tkacikova vies co, mne to pripada ako nonsens. Vedia ucitelky co je to adaptacna faza? Ma pani riaditelka predstavu kolko trva adaptacia dietatka na zmenu prostredia? Pripravovali vas rodicov novoprijatych deti na skolku? Informovali vas, ako sa mate v lete pripravit na vstup do skolky? Ako si mate upravit rezim? Povolili najmensim detickam nosit si do skolky oblubeneho plysacika, aby im ulahcil napr. zaspavanie?

Zatial som dost pohorsena.

Dalsia vec, ktora ma nesmierne udivuje, ako moze psychologicka v troch rokoch diagnostikovat aspergerov syndrom? Normalne nemam slov.

mummy01
25. nov 2015

Ahojte,viete poradit skolu v Ba kde aj dieta s AS moze slodne existovat? Caka nas vyber skoly a asi do septembra ani spat nebudem. Nasa spadova skola je nepriatelska k speci detom.

gabika_tkacikova
26. nov 2015

@katyd uz sa to prestava aj mne pacit......

gabika_tkacikova
26. nov 2015

@pencil uz sa to predstava aj mne pacit, zbytocne stresujem seba, manzela aj maleho, asi odmietnem dalsie vystrenia a dohodnem sa s psychologickou tak o rok ze pridemel, pretoze teraz to naozaj nie je na 100tne urcenie nejakej diagnozy

katyd
26. nov 2015

@gabika_tkacikova viem, že nemám čo do toho hovoriť, ale nejako intuitívne "schvaľujem" tvoje rozhodnutie 🙂, ale hlavne sa teším, že si sa nejako rozhodla, vtedy človeku spadne kameň zo srdca, keď príde k nejakému rozhodnutiu 🙂, užívajte si seba a nemyslite už na to, prajem vám veľa lásky, tá "vylieči všetko" 🙂

bebe02
26. nov 2015

@mummy01 Ked taku skolu najdes, daj vediet. Tiez by ma to zaujimalo. A ta vasa "nepriatelska" je ktora?

pera
26. nov 2015

chcem sa spýtať vás ktorí ste menili školu počas roka či ste nemali problémy s prestupom čo sa týka financovania dieťaťa lebo na každé dieťa škola dostáva dotácie a ked je integrované tak je to asi raz toľko a ked dieťa odíde peniaze zostávajú a tá druhá škola nemá nič a ako rýchlo sa dá prestúpiť na inú školu prosím poradte mi je to dosť akútne dakujem

pele
26. nov 2015

Baby mozem sa vas opytat? Niekedy rozmyslam, ci je vsetko s mojou dcerou v poriadku. Citala som si zaciatok tejto diskusie a nieco na dceru sedi, nieco vobec nie. Ide hlavne o socialnu stranku, ostatne je v pohode. Ma 3.5 roka. Zda sa mi, ze jej schopnost vcitit sa do druhych je mala aj na tento vek. Napr. sestre nedokaze nieco pozicat, hoci ona jej to pozicala stokrat. nedokazem jej vysvetlit preco by to mala urobit. Dokaze napr. kricat v noci a ked jej vysvetlujem, ze nas to budi, vyzera, ze to vobec nechape. Tazko nachadza spravny sposob hry s malym bracekom. Hocico co sa proste tyka citov inych ludi je pre nu nevysvetlitelne, jej empatia sa mi zda nizka. To sa prejavi aj v kontakte s detmi. Vyhladava ho, ale zda sa mi, ze ti, ktorych nazyva svojimi kamaratmi sa v skutocnosti s nou nehraju. K skupinke sa dokaze na chvilku uspesne pridat, ale vacsinou sa hra sama. Pravidla hry a vymenu roli nedokaze respektovat, protestuje a chce to mat po svojom. Ked si zavola niekoho na hranie, to je katastrofa. Nedokaze odpovedat druhemu dietatu na jednoduchu otazku (ktore saty patria tejto babike), kludne sa odide pocas toho stretnutia odut na pol hodinu do kupelne, zacne dietatu vysvetlovat, ze nas maly sa uz vie postavit, nieco co skratka to dieta nezaujima...proste ak ma hru iniciovat a organizovat ona, je to uplne nevhodny sposob, tam to najviac bije do oci.
Od malicka ma problem so spanim, nespi kolko potrebuje aj ked ma moznost vtedy sa tieto crty len zvyraznia. Ked je vynikajuco vyspata, problemy skoro zmiznu (len to nedokazeme bohuzial zabezpecit). Pamatam si, ze od malicka mi prisla trosku ina, vela plakala a ja som nerozumela, co presne jej vadi. Usmievat sa zacala na nas az v nejakom 7. mesiaci. Nema rada fyzicky kontakt, len ked ho sama iniciuje. A vo vela veciach je velmi tvrdohlava. Niekedy vaham, ci je proste len tvrdohlavejsie nevyzretejsie dieta, ale niekedy mi pride uz uplne 'mimo'. Neviem sama ani celkom povedat, co konkretne nie je ok, ani ku ktoremu dr. by to patrilo...neviem, ci to znamena aspergera alebo nie...ak niekto ma podobnu skusenost, budem rada za nazor.