Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

vladka306
29. okt 2013

@kacena4 Ahoj v školke zatial ako tak učiteľky to tam korigujú aby niekoho neprizabila.Chcela by som sa ta spytat aj Aspergerov syndrom sa rozdeluje na 2 druhy či ako by som to pomenovala lebo v správe od psychiatričky máme napísané vysoko susp.AS a dalsie diagnozy.V Trnave sme dostali len jednu a u psychiatra kopec dalších. 😀 Na úrade si bola?My už máme všetko podané tak čakám na vyjadrenie.

vladka306
29. okt 2013

Oprava ta diagnoza mala byt susp. vysoko funkčný AS myslím že to bolo tak ved ta správa mala 4 strany. Ale v závere bol len Aspergerov syndrom.Mam v tých diagnozach nejaké medzery. 😀

kacena4
29. okt 2013

@vladka306 no neviem ze by sa delil ale viem ze sme sa bavili ze su deti bud uzavrete do seba, alebo agresivne no u nas sa to spaja a co sa tyka psychiatricky tak ta ti neda diagnozu as tu ti da psycholog klinicky ona ti da dalsie ine diagnozy my mame napr. uff teraz ma nenapada to ze kolabuje panicka porucha ci ako sa to vola a ine ona vlastne riesi len tie psychicke symptomi nie as ako taky aspon tak mi topovedala ked sme naposledy boli a dostali sme tie lieky psycholog riesi ine veci ako psychiater
a spravy sme este ani len nezacali vybavovat stale beham po lekaroch nemocniciach buduci tyzden by som mala ist znova s najmensim na lezianie tak neviem kam skor skocit ale na 110% si to podam velmi si mi v tom pomohla dik

kacena4
29. okt 2013

@vladka306 aha tak to je nieco ine vysokofunkcny HFA a AS http://www.asperger.sk/základné-informácie/vyso...
bola som s jednou maminou ktora ma takeho stredoskolaka a je to trosku ine ako as hoci niektory lekari tvrdia je to iste. vysokofunkcny som pochopila ze by mal byt klasicky autizmus ale tento je "najlepsi" t.j. dokaze dieta zo vsetkych autistov najlepsie fungovat v spolocnosti (okrem aspergera) kdezto klascky autisti moc nie. uff dufam, ze som to moc nepoplietla

vladka306
29. okt 2013

@kacena4 To je jedno aspon vieme ze ma aspergera plus tam mame same skratky typu OCD sy HKS,zmiesane poruchy správania a emocii a neviem ani čo ved to malo 4 strany. 😀 Ale my sme mali práve od pani doktorky Janošikovej napísané v správe že má diagnozu potvrdit detský psychiater.

vladka306
29. okt 2013

@kacena4uz to mam pani doktorka odpisovala správu a tam bol popísaný rozdiel medzi tymito dvoma vzhladom na nas vek to nebolo uplne uzavreté a pani doktorka na psychiatrii to mala este potvrdit a preto máme v závere Aspergerov syndrom.Uz som sa z toho konečne vymotala.

kacena4
29. okt 2013

@vladka306 ocd je nutkave chovanie napr. nas maly to ma tiez znamena to ze ked je v uzkych tak sebaposkodzuje napr. sa skriabe a tiez kopu inych no my sme tiez boli najprv u janosikovej a potom u psychiatricky ale tak povedala, ze ked to napisala ona tak psychiatricka nema co riesit len ked budu problemy tak mame prist. tak sme prisli 😝

vladka306
29. okt 2013

@kacena4 To mas dobre mi sme potom asi jasný máme kontrolu u psychiatra v januári ked tam budem chodiť s nou častejšie hádam dá aj mne lieky lebo sa tak niekedy cítim.Plus mame nácvik rodičovských zručností ,cvičenia z grafomotoriky.Aspon sa nenudím.Vsade co som citala tak u dievčat takmer nevidno ze maju Aspergera a preto sa neskor stanovy diagnoza a u mojej čertici v 6 rokoch je fakt sila. 😀

biankacertik
29. okt 2013

@kacena4 ja som stale dost v strese. teraz sme pred dvoma tyzdnami skoncili na infuzkach koli nejedeniu.. cely den sa snazim do nej nieco nacpat, ma strasne obmedzeny jedalnicek a ked aj nieco lubi nema na to cas. tak len beham a krmim. snazime sa citat, peciatkovat, kreslit pri papani. je to hroza,odbehava, vrti sa zakryva si ista, chodi vypluvat do kosa.. dalsia vec co mi nesedi tak ked ma tie neznesitelne zachvaty jedu tak vzdy je to pre nieco nepochopitelne. napriklad poziada mna aby som jej vyfukala nos, vyfuka jej ho muz a zacne vrieskat do odpadnutia. alebo za to ze jej dam vodu do zeleneho hrnceka miesto modreho. snazi sa nas organizovat podla dakych jej specialnych vzorcov. ma fotograficku pamat, napriklad si listuje knizky, hrube rozpravkove a recituje si ich spamati. ked sa jej ale spytam na dej tak vie aj ten. dost byva vo svojom vlastnom svete, stale si spieva, recituje, na meno zareaguje z 10 krat mozno raz, aj to som ju viac menej naucila mechanicky. fascinuje ju voda, mala obdobie ze si chodila 100 krat denne umyvat ruky a ked som jej vysvetlovala ze uz stacilo tak mala hisaky do pogrcania. dalsi velky zlozvyk kt. nas uz dlho drzi je vyzuvanie ponoziek a hladanie spiniek medzi prstami. robi to tiez hadam 100 krat denne. stalo sa ze to spravila vonku ked bolo dost zle pocasie a pri mojom pokuse obut ponozky spat bol z toho opat neznesitelny hisak. empatia 0 bodov. ked som smutna ma totalne v pazi. nechape hnevu a smutku, ale co vidim pozitivne ze ma pride spontanne objat. emocie som sa ju snazila naucit tak ze sme si kreslili, vysvetlovali. ma tendenciu dost porovnavat, opisovat, komentovat. vsima si detaily ale akoby jej unikal celok. presne si pamata kde sme boli na akych miestach trebars pred rokom, co tam mala oblecene, s kym tam bola atd... kazda zmena je problem a vyvolava hyperaktivitu. privela podnetov nezvlada. v praktickych veciach je uplne pomimo. Pocikavanie asi 10 krat denne co uz je dost na prasky. vobec nerespektuje hranice, pravidla. kazdy si mysli, ze mame nevychovaneho spratka, no nikto nevidi tu drinu ktoru odvadzame kazdy den, trenujeme pozornost, donekonecna vysvetlujeme. Tiez ma napada ze sa snazi riadit hru, ked sa s mm hraju, vyzaduje tu istu hru hrat tak isto ako posledny krat. inak je velmi sikovna, rychlo sa uci, je velmi bystra. som si skoro ista ze je do AS minimalne smrncnuta. Uz som dako prekonala obdobie kedy som prerevala snad kazdy vecer, tak som sa utesovala ze aj ked to teda AS bude tak hadam to dako dobojujeme a snad bude moct v dospelosti samostatne normalne fungovat. Vsade citam ze vela AS neni diagnostikovanych, preto ma trochu sokovalo ze mate ZTP. Dost si ma vystrasila teda 🙂

kacena4
29. okt 2013

@biankacertik pisala som ti dlllhokansky odkaz a na konci mi padl net 😠 😠 😠 uz nemam silu to znova napisat tak zajtra. ale aj moja 3 rocna je taka ista aj sme ju dali diagnostikovat a ze je ok 😉 😉 tak uvidime a nestresuj ak to ma tak s tym nic nenarobis.

vladka306
30. okt 2013

@kacena4 Ahoj uz som to nasla na stranke wikipedia je rozdelenie podla Thorovej na nizko funkčny a vysoko funkcny a ze je vela jednotlivcov s AS sa nachádza niekde na kontinuu medzi tymito dvomi polmi.Po precítani članku som prišla na to že sme taký mix.Radšej už nič nejdem čítam lebo ma z toho šlahne. 😉

kacena4
30. okt 2013

@vladka306 no nizkofunkcny su ty klasicky autici ktory nekomunikuju alebo slabo a funguju na tabulkovom systeme a su v specialnych autitriedach kamaratka tam ma syna to su nizkofuncny t.j. ze nebudu vediet v spolocnosti fungovat a vysoko su ty co budu vediet fungovat a potom su tu aspici ktory su niekde zmiesany a casto mavaju vysoke IQ a tym sa odlisuju od nich

vladka306
30. okt 2013

@kacena4 Dakujem za vysvetlenie aj Kika pride sem.Akurat s nou pisem cez Facebook.

biankacertik
30. okt 2013

@kacena4 oki, budem netrpezlivo cakat 🙂

biankacertik
30. okt 2013

@kacena4 nikde ale nevidim ako sa ten syndrom prejavuje. dnes sme boli na psycho., tam nas poslali smer andreas :( ja to tak vidim ze uz len papier nam chyba. dve psychosky nam potvrdili ze mala je inteligencne nadpriemer, zatial som to neriesila kedze je malinka. ale fakt sa zacinam obavat toho ze sice IQ bude mat vysoke ale v spolocnosti bude stratena.

kacena4
30. okt 2013

@biankacertik neboj nebude stratena bude len "bokom" urcite sa nestrati utekam do hajan zajtra mam nemocnicu v plane ked sa vratim napisem

vladka306
30. okt 2013

@biankacertik Ahoj.Nemáš co stratit.Bud sa potvrdí alebo nepotvrdí.Ja si myslím že s týmito deťmi je lepšie pracovať v nižšom veku ako ked sú už staršie.Akurát sme na utorok objednaní na nácvik rodičovských zručností kde nás budú podstate učit ako máme vychovávat dieta s AS. Vkladám do toho velku nadej že nám to pomože.Lebo je fakt náročne vychovávat takéto deti. Kolkokrát si poviem keby aspon nevedela rozprávat tá co dokáže povedať v záchvate je strašné 😝

kiki68
31. okt 2013

@kacena4 to vazne aj modeloval 3D? ale ja sa nedivim,lebo tam musi byt ine vnimanie uz velmi skoro,moja 3D postel bola vydarena, babka ostala v soku,to si pamatam dodnes,lebo pre mna bezna vec a ona vyhukana 😀
Som rada,ze Vasim detickam sa tak dari 😉 Ale ono cim budu starsi tym to bude lepsie,len to chce cas. Musia si najst cestu,odkopirovat a odpozorovat to tak,aby to uhrali v zivote 😉
Inak diktaty a podla mna aj monitory sa daju pisat na vynimku, ved ked je dnes uz ta diagnoza objavena,tak preco to nejak neuplatnit. Pisane pismo je aj tak prezita vec,neviem kto to este pouziva.
Inak Gottfried Helnwein,genialny maliar a fotograf pisem len velkym tlacenym, to pismo ma ako druhak na zakladke 😉 A na mna bolo zle nedobre,vraj nebudem pisat pisanym a este k tomu krasne ani ked to pero bude mat zlatu spicku 😀 To po mne bliakala ucitelka...myslela som,ze ju prerazim 😉 Potom som s nou nehodila dalsie 4 roky rec...ved naco...

vladka306
31. okt 2013

@kiki68 Ved nám dali odklad v škole pre to že nevedela odkreslit písané písmo podla predlohy a teraz ked pôjdeme znovu na zápis tak to bude aj tak jedno lebo do školy ju musia zobrať.Ale viem ze v Aprogene majú výnimku tam píšu tlačeným dúfam že spraví IQtesty nejde o to či má alebo nemá vyššie IQ ale o to že je tam menej detí a tým pádom pre nás najlepšia voľba.A k tomu 3D dnes našla na PC nejaké hry kde sa dali zložit rôzne 3D obrazce či čo to bolo nakolko nemám AS 😀 tak som tomu vôbec nerozumela.

kacena4
1. nov 2013

@kiki68 @vladka306 no baby poviem vam ten nas ked mal asi 4 roky sme robili paarkety v byte a odreal mu muz kusok parkety ze nech si tam linceky pribija a on zacal behat po byte s metrom pomeral si do centimetra podoris a spravil ho v 3D na tu parketu a poprilepoval este aj ona, zaclonky, nabytok tam povkladal z kartonu mame to este dodnes odlozene na pamiatku potom vyfarbil no uzas lego skladal ako 4 rocny pre 15rocne deti
ked mal 4 isli sme dcerkou (o rok mladsia) k psychologicke ze nie je asi normalna lebo neovlada vsetky ani zakladne farby (kedze syn ich vedel aj v roznych odtienoch) a ona na nas kuka jak puk ze co vlastne chcele sak je normalna a aby sme prisli so synom a povedala nasledne ze on ma iq 145 a ze on nie je "normalny" 😲 😀 😀 😀 😀 tak odvtedy mu kupujeme hracky o par levelov vyssie. miluje tie modre stavebnice co sa spoja s bielimy kockami a sklada sa hoco z toho neviem tearz nazov a lego ale posledne roky zacal kreslit uplne jednoduche panacikove obrazky postavu typu koliesko (hlava) a zvysok z paliciek 😠 😠 ale nakresli celu bojovu flotilu takto v boji 😀 😀 ze sak naco sa zapodievat ludmi ked podstatne je vystihnut okamih udalosti

vladka306
1. nov 2013

@kacena4 Ani moja nevie kreslit psychologička nam povedala ze takto postavy kreslia 3rocne deti ale keby jej zapla PC tak jej oko vypadne ta co dokaže.Darčeky pod stromček ma vybraté typu tablet,lego city zeleznica to je tá elektricka,chemické laboratorium a ja si kúpim bábiku lebo teraz su také pekné a ona nechce. 😀 No neviem ako dopadne na testoch lebo psychologička napísala že dieta odpovedá len na tie otázky čo ju zaujímaju a ostatným sa vyhne tak ze odpovedá nevie a nerozumie. Spravne slovo nechce. 😝

kiki68
1. nov 2013

@vladka306 pre Tvoju dcerku bude uzitocnejsi ten labak 😀 kedze ona ide tou cestou medina a veterina 😉
Tak nemozeme vsetci zase paradne kreslit a dizajnovat...ta to kde by sme prisli 😀
No moja mama mi nieco spominala,asi tie IQ testy robili aj mne a nejake cislo 136, tak tiez na tom nie som asi tak zle. Tiez vidim ovela viac odtienov farieb od decka,mam vysoku farebnu citlivost, mna vzdy rozculovalo,ze ostatni to vsetko vidia a pomenovavaju tak osekane, moja mama ma s tym vytaca dodnes,ked zahlasi ze ten sveter je cerveny..pritom je to burgundska cervena,cize to ide do bordovej farby. Alebo na nieco ine zase povedala,ze je to oranzova....vtedy krutim hlavou 😀 a to ma moja mamka vraj IQ 140,kde to pobrala netusim,vsak ani nevie akej farby ma pulover 😀

vladka306
1. nov 2013

@kiki68 Tie darčeky si vybrala sama a ten labak maju normalne v draciku za 18 euro.Dieta sa uci robit pokusy je k tomu kniha,skumavky vsetko.A s tymi farbami je ako

vladka306
1. nov 2013

Dopisujem pes mi to odklikol.U nas muž povie ze je to hnedé a malá čo ty nevidíš to je béžová. 😀 Najhoršie je že mala rozpráva po česky a nie po slovensky.Nadpriemer slovnú zásobu ma nielen v slovenčine ale aj v češtine.Ja neviem čo budeme robiť v škole. 😝

kiki68
1. nov 2013

@vladka306 Pes odklikol?:D to pozname...nas to robi tiez... 😉
No ked budes potrebovat dalsiu inspiraciu,tak moja mamka uci krpcov chemiu, ma kopec pokusov na doma...niektore su na skutku paradne...deti sa na tom ucia nejake tie reakcie,je to sranda,bo ich s niecim treba zabavit a musi to byt v tom veku este dost bezpecne 😉
Tak cestina je asi pre nu praktickejsia,dobra priprava na tu veterinu v Brne 😀

vladka306
1. nov 2013

@kiki68 S tou češtinou ma vytáča číta abecedu pýtam sa jej akej slovo začína na takéto písmeno a ona vždy nájde české slovíčko.Ja neviem či preto nechce čítat alebo čo.Asi jej zoženiem len české knihy a bude po probléme.Dobre vediet ze tvoja mamina učí chémiu ked budem mat nejaké medzery tak viem že ta možem osloviť.Ten labak čo mala chce je asi od 10 rokov ale malej je to jedno aspon bude o zábavu postarané.

biankacertik
1. nov 2013

@vladka306
@kacena4 kocky a co vase deticky a ocny kontakt? a ako sa vyvijali? nasa uplne normalne, rec uplne v norme, usmievala sa, blabotala, posielala pusinky, davala papa, tapi tapi, prstom ukazovala uz v 7 mesiacoch. akurat ze vzdy bola dost ina.ten ocny kontakt sa zlepsil akurat teraz mozno tri mesiace ked komunikuje tak do oci pozera.

vladka306
1. nov 2013

@biankacertik U nas da sa povedat ze očný kontakt takmer ziadny.Ona sa nedíva do očí niekedy je to len take zhliadnutie fakt 1sekunda ona pozera bud do zeme alebo na čelo.My sme motoricky vyvoj mali trošku oneskorený nakolko sa narodila o mesiac skor.Ona nerozpravala ako ine deti typu baba,havo atd.Asi v dvoch rokoch začala hovorit normálne celé vety.Prvykrát sme boli u psychologa ked nemala ani 3 roky a uz vtedy mala nadpriemer slovnu zasobu.Ale rozprava strasne nahlas ,rychlo niekedy ludom unika podstata co hovorí hlavne ze ju ja rozumiem. 😀 Rozprava tak zvlaštne nie ako deti v jej veku mali sme napisané v sprave dospelacka reč.Neviem ako je to zvukmi.Nam vadi vsetko vysávač,mixer,plač malych detí zakrýva si uši.Este ma napada vadi jej aj ostré slnko bez slnečných okuliarov ani na krok. 😉 Ked sa dostáva do stresu,alebo sme napr.banke alebo ked sa teši toči sa okolo vlastnej osy to je asi najčastejšie alebo skáce na dvoch nohach a tak zvlastne mava rukami.Ked sa potrebuje asi odreagovat vydáva rôzne zvuky,pazvuky niekedy dokaže tak zrevať že sa postavím aj na rovné nohy 😀 Ale kazde dieta je ine.Pachy vsetko jej smrdí avivaž bez nej ani nekupujem nech si vybere sama.

biankacertik
1. nov 2013

@vladka306 nasa co sa tyka reci tak fakt postupne vsetko. ten ocny kontakt vravim ze az teraz nastupil. doteraz jej vadili zvuky, teraz si dako zvykla, akurat ked hlasno steka pes ak boci od brany. tiez zvlastne rozprava, nie ako decka v jej veku. vsetko porovnava, prirovnava, komentuje, opisuje, tiez tak viac menej dospelacky. aj slnko ostre nam vadi. no a pachy .... vsetko ovoniava. vie presne kto ako voni, koho je to vona. tiez stale krici, vyrevuje. mala obdobie ze trepotala ruckami ale to preslo. mam pocit, ze ma dost slabu gestikulaciu, viac menej iba hlavou zakyva na ano nie, a pohrozi prstom. inak mala aj symbolicku hru, opakovala dost skoro po dospelych. teraz si prehrava scenky na plysakoch ale viac menej su to socialne situacie kt. niekde okukala. prvy krat sme boli u psychosky ked mala 16 mesiacov, nakolko bola neuspatelna. a inak ak sa smiem spytat, tvoja mala je uz starsia od nasej, poznaju to ludia ze je ina? Ako to hodnotis, myslis ze sa bude vediet zaradit do spolocnosti? ja viem ze hrozne predbieham, ale hlavne myslim na skolu, zamestnanie, partnersky zivot...