Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

mummy01
9. jan 2016

@martinka05 uplne to iste mame aj my

martinka05
9. jan 2016

@mummy01 inac my sme v skolke nemali ziadny problem, chodila tam 4 roky, vsetko sa to zacalo zapisom do ZS. Vy ste ako zvladali skolku?

mummy01
9. jan 2016

@martinka05 skolka cele zle. Az spetne si uvedomujem ake velke problemy mala. Ale vnimala som to skreslene lebo v case ked zacala chodit do skolky sa mi narodil maly a mali sme strasne vela vaznych problemov s nim. Tak az spetne ked to hodnotim tak uz vtedy som mala nieco robit. Od 3 do 4rokov chodila do skolky kde bola ucitelkou manzelova sesternica. Trocha na nu dohliadla ale rano sme mavali hrozne hysaky,v skolke vobec nerozpravala,nehrala sa s detmi,zacala sa tam pocikavat. Potom rok nechodila do skolky,prestahovali sme sa a mala problemy s uskami tak sme mali rok prazdniny. Ako 5rocna nastupila do novej dedinskej skolky a zasa cele zle. Rano hysaky,sceny,v skolke som ju nechavala vrieskajucu. Ale ucky mi stale vraveli ze je v pohode. Az na konci skolskeho roka sa jedna prekecla a vysla s pravdou von ze dcera nerozprava,nespolupracuje,nema kamaratky. Vobec som to netusila. Cez prazdniny sa ale strasne zmenila k lepsiemu tak som vahala ci do toho "rypat" a riesit aj ked ako som pisala riaditelka z Cenady mi vtedy povedala ze sa jej zda ze ma AS dcera a ze nech zajdem za Janosikovou. Nesla som nakoniec a predskolsky rocnik v skolke zvladla super,aj spolupracovala aj kamosky uz mala. Takze my sme mali problemy uz v skolke. Ale dokym do skolky nesla tak okrem problemov s jedenim a vyberom oblecka som nemala s nou problem. Ona aj ako babo bola strasne kludna a zlata len teda este zo zaspavanim ma problem od babetka,to bolo hrozne ju uspat a tak je to dodnes.

kacena4
9. jan 2016

@mummy01 myslim, ze ty to prezivas spolu s detmi, no mala by si to asi riesit, to ze dcera nechce do skoly telefon a pritom sa tam stresuje a ty doma tiez to total nezmysel. moj chodil do skoly cez cele mesto, niekedy som pre neho nemohla ist do skoly (musel ist domov sam co bolo niekolko km pesi) takze musel mat pri sebe mobil. v skole mal "vyslovne" dovolene od riaditela aj v IVP ma napisane, ze moze mat pri sebe mobil ako vynimku, dokonca poucvat cez prestavku hudbu, ked ho vyrusuje hlud od spoluziakov - vsetko je to o vysvetleni a dohovore s dietatom, o individualnych pravidlach ktore sa stanovia. syn po skolabovani mi hodickedy ked mal panicku uzkost odisiel z triedy hoci aj cez hodinu a na chodbe mi volal ze mu je zle ze ma potrebuje pocut, zavrel sa na vecku a telefonovali sme aj 10min. ucitelia s tym boli uzrozumeny, ze im "utecie" z triedy na wc zo zaciatku volal takmer kazdu prestavku, volal aby som pon prisla, ku koncu hodin ze uz to nevydrzi nech pon pridem tak som musela chodit... ked zmenil skolu a bol blizsie a chodil zo skoly sam uz tak vzdy zo skoly po ceste domov aby sa ukludnil mi telefonuje a celu cestu domov volame spolu kym nepride domov - on sa tym ukludni a odreaguje od stresu v skole, vykeca sa co bolo na kazdej hodine prestavke co maju na obed (nosi domov obedar s obedom). vdaka Bohu mame fanfon a volania medzi sebou zadara 😀 takze treba jej razne vysvetlit ze ten telefon je pre teba aby si bola pokojnejsia ze ona je ok v skole a hotovo... a pri tych stresom by som jej urcite pomohla chuda ☹ urcite psychiater a lieky sak to musi byt hrozne kazdy den do skoly v takych bolestiach vies ake tomusi byt narocne a vycerpavajuce!!!! ☹ ja mam teraz 2 mesiace stresy lebo idem s drobcom na operaciu hlavicky a uz 3x nam prelozili operaciu kvoli chorobe a to sme vzdy boli uz v nemocke na prijem - nechutne stresy mam z toho. no byt takto vystresovana nonstom asi by ma svihlo ☹ 😝 😔

maria1989
10. jan 2016

@martinka05 rozumiem. škoda, že sa u nás deti nemôžu učiť doma. odpadlo by množstvo stresu.

mummy01
10. jan 2016

@maria1989 a preco by nemohli? Mozu,az do 4.rocnika

maria1989
10. jan 2016

@mummy01 to som nevedela. len rozmýšľam, čo je pre nich horšie, chodiť do kolektívu od začiatku, alebo až keď sú väčšie. toto by bola skôr otázka na psychiatra.

mummy01
10. jan 2016

@maria1989 ja sa tejto teme venujem dlhsie...vpodstate ma tu jedna maminka na to nepriamo naviedla 😉 samozrejme nieje to vhodne pre kazde dieta,pre kazdu rodinu. A to ci je lepsie ist do kolektivu neskor je otazne. Su aspici ktorym kolektiv nevadi a su taky ktori sa mu vyhybaju aj v dospelosti. Moj syn mi priamo povedal ze deti neznesie...jeho by som do skoly mohla dat iba nasilu.

martinka05
10. jan 2016

@mummy01 a potom co dalej ked uz su piatici? Tiez sa mozu ucit doma? Ja to ucenie doma beriem ako poslednu moznost, ked uz budem fakt vidiet, ze to nezvladne. Chcem aby bola v kolektive uz aj z toho dovodu, ze je jedinacik. A jej ucitelka mi stale hovori, ze ona v skole nema ziadny problem a ze je v kolektive oblubena.

mummy01
10. jan 2016

@martinka05 zial na slovensku je to dovolene len po 4.rocnik. Takze od 5. skola...dufam ze sa dovtedy kym moj krpec bude piatak nieco zmeni. Ja co sa skoly tyka som dost nekompromisna. Niesom fanusikom slovenskeho skolstva.

maria1989
10. jan 2016

@mummy01 a čo sa stane, ak nedáš do školy potom? pokiaľ viem, prišla by rodina len o prídavky, a na to sa môžeš vykašľať. horšie, že tak či tak je potrebné ísť niekam na strednú.. teda neviem, či sú u nás diaľkové.

martinka05
10. jan 2016

@mummy01
@maria1989 no,ale ked ma AS tak tak ho uz v piatom rocniku nebude mat, sak to je na hlavu postavene! Preto som rada, ze ho ma diagnostikovany a mam na to papier aj ked psychol. a neurolog. si nemyslia, ze ona je AS.

maria1989
10. jan 2016

@martinka05 veď ja viem, že ak ho má, tak ho bude mať stále. preto ma zaujímalo riešenie po 4. ročníku.

akvi
10. jan 2016

Da sa to aj po 4. rocniku. Kto mate zaujem o informacie o domacom vzdelavani, tak mi napiste spravu..

mummy01
10. jan 2016

@akvi tak da sa...ja som uz tiez zistovala sposoby 😉

kacena4
11. jan 2016

baby som vyflusnuta. vypravit mata a chiaru do skoly a skolky - DES ☹ chytam depku z toho. uz nech nabehneme na normalny rezim a nie su ziadne prazdniny. neznasam to. totalne ma to psychicky vycerpava, ked musis bojovat s detmi a pripravovat ich na skolu ☹ a ten hrozny plac krpatej... islo mi srdce prasknut 😔 (sorry musela som sa postazovat a dostat to zo seba)

mummy01
11. jan 2016

@kacena4 detto...a to som len dceru do skoly chystala,krpec je doma chory a vyskereny ze nemusi ist do skolky

martinka05
11. jan 2016

@kacena4
@mummy01 mna to caka vo stvrtok, lebo je chora ☹

kacena4
11. jan 2016

@martinka05 jaj niekto sa ma 😎 ze si to predlzil 😀 😀 😀 ale nie, ja uz som odreagovana tak machrujem, uz som zozrala sladke tak mi je lepsie 😀

mummy01
12. jan 2016

@kacena4 nevies,cincurova dava automaticky lieky? Netusim kde narychlo zobrat dceru ale lieky zatial nechcem. Tak ci nieje zbytocne tam s nou ist. Dnes biela ako stena,nervy v kybli a ze jej je na vracanie...doslova nemam silu ju v takom stave posielat do skoly ☹

kofa77
12. jan 2016

@mummy01 aj keby ti dala recept, tak ich nedas dcere.
u nas v piatok dake sportove podujatie v skole, ale nechce ist. on nebude nikde sutazit, lebo co ked prehra.
tak ok, nepojde. zas som sa pochytila s mamou 😒
nechape, ze casy sa zmenili, ak nechce, tak nepojde...

mummy01
12. jan 2016

@kofa77 ved hej,len musim ten problem vyriesit. Dohodnem si stretko s uckou aj ked stale vaham ci dobre spravim. A musim dotiahnut aj tu diagnostiku AS,asi uz nemam na co cakat. Aj u nas je to tak ze manzel na nu pozera ze coho sa akoze boji,sak je to len skola...no ona to tak nevnima.

akvi
12. jan 2016

u nas vcera tiez zabava, dnes o nic lepsie.. Moje decko nezvlada trivialne situacie.. Sama neviem, co s tym, ale asi len nechat presumiet.. On ked ho presla zlost a pocit krivdy, tak sam uznal, ze vela placu pre nic.. Ani nejdem opisovat situaciu, lebo 3 rocne decko na piesku by to s prehladom zvladlo.. V takychto chvilach mam chut sa zosypat.. Ked citam, ze aj vy mate problem, hned mi je lepsie, ze nie som sama..

A len sa utvrdzujem v tom, ze MUSI chodit do kolektivu. Prave koli tym situaciam..Nech si skusi, ake to je, zvladnut, alebo nezvladnut nieco.. Nech sa toho prestane bat. Sam dnes povedal, ze nevie, co je horsie, ci to, ked ho v minulej skole ucitelia do vsetkeho nutili a mal z toho nervy, alebo teraz, ked kolektiv je bujary a je im dovolene zazivat si tieto situacie. A on ich ma problem zvladat.. Dnes mam riadnu depku zo vsetkeho, este aj v chrbte ma seklo, ked sa dari, tak sa dari, aspon ze je kde sa vykvakat. 😀

mummy01
12. jan 2016

@akvi a mas pocit ze ked nieco zazije tak si vie z toho zobrat ponaucenie? Lebo toto ja si vsimam u dcery ze ona nevie. Sto krat padne na zadok a tu istu "chybu" s prehladom spravi aj 101x.

akvi
12. jan 2016

@mummy01 nic ine mi neostava, len v to verit.. Nemozem ho drzat v umelej bubline, ktoru sme si doma vytvorili. Doma mame klud, lebo vieme, ako fungovat. Ale svet nie je o tom.. Ludia su rozni, situacie su rozne a on sa musi naucit, ze to tak je.. Obzvlast teraz v puberte, ked by sa mal naucit ustrazit si svoje hranice a zaroven skusat hranice inych , tak to proste musi prezit. Potom kedy inokedy? U nich v triede to ma teraz tazke, lebo on je sice na okraji kolektivu, ale to neznamena, ze mu ostatni daju pokoj..ani zdaleka.. A prave to je dolezite, aby si dokazal ustat tie svoje hranice, aby sa nebal... Lebo on sa boji.. Ked ale nejaku situaciu zvladne, tak ma dobry pocit, vidi, ze to ide, ze prekonat strach nie je az take tazke.. Oni sa hravaju aj vela hier, kde sa pracuje prave so strachom. Bola som sa parkrat pozriet a bolo ocividne, ktore deti maju problem, ktore nie, moj syn sa najprv nezapajal, ale ked sa obcas zapojil, videla som na nom, aky je hrdy na seba, ze to zvladol.. Tak pevne verim, ze sa to nauci aj v tych vztahoch.. Je ale dolezite, aby to prostredie skoly bolo "zdrave".. Lebo v klasickej skole to ani zdaleka nie je.. To najdolezitejsie, co by sa deti mali ucit v kolektive, tak na to sa kasle..

martinka05
12. jan 2016

@kofa77 on chodi na tu istu skolu ako moja ak si dobre pamatam. Nevies podrobnosti o tom podujati? Vo stvrtok mame ist do skoly po chorobe prvykrat. Moja tam tiez nebude chciet ist. Bude to cele dopoludnie trvat?

mummy01
12. jan 2016

@akvi ved prave toto. Ja nebadam ze by dcere kolektiv prospieval a to je v skole oblubena...teda ja aspon s tym zijem ze je. U nas velky problem je to ze dcera mi nic ale vobec nic nepovie. Ja vidim len jej finalny stav kedy je na konci s nervami,ked vybuchne a ma hysak lebo "trava je zelena". Casto nemam ani tusenie co tomu predchadza. By som aj chcela byt ako mucha na jej pleci a vidiet ako ona travi den v skole. Lebo fakt neviem. Vidim znamky,tie su dobre,ked pre nu pridem spoluziaci ju nechcu pustit domov takze asi ju maju radi ale doma sa mi ruti a zuri takze asi to tak v pohode nieje ako to vyzera na prvy pohlad.

akvi
12. jan 2016

@mummy01 moj syn to takto nejako prezival v 1. a 2. triede. Nic nenasvedcovalo tomu, ze by mal nejaky problem, ale presne, ako pises, doma sa zosypaval kazdu chvilku. Tak som z neho zacala tahat, ze co je problem a postupne pomaly mi zacal hovorit, co ho trapi.. Potom v 3. rocniku nastal zlom a zacal sa burit aj nahlas v skole, ucitelia to brali rozne, triednu mal tolerantnu, ta sa s nim vzdy vedela dohodnut, ale bohuzial, aj ona vyzadovala od neho nejaku aktivitu, pre neho uplne nezmyselnu.. A spoluziaci ho na zaciatku nemali radi vobec, potom, ked sa zacal hlasno ozyvat, tak ziskal par sympatizantov, ktori mali ten isty nazor, len sa bali ho povedat. A takto si nasiel 2 kamosov, s ostatnymi sa nebavil.. Ti kamosi ho mali radi, brali ho, ze je taky svojsky.. Potom v 4. rocniku sme to este ustali dva mesiace, ale to uz boli hororove mesiace, hlavne vo vztahu k povinnostiam, k tomu, co sa ucia a pod..syn toto stale riesil, ze su to pre neho nezmysly a ze sa to ucit nebude.. A ked zacal plakavat kazde rano, tak som povedala dost a sli sme inam.. Ten 4. rocnik na sucanej skole bol super, tlak na ucenie povolil, ziadne nezmyselne DU, ziadne vyplnanie pracovnych listov, proste parada.. No a teraz ale sa rozdelila trieda, oni boli na 1. stupni pomiesany aj s mladsimi. Teraz su sami a je ich malo, tak problemy sa kumuluju v tej malej skupinke a syn sa tam neciti dobre, tak preto chodi nerad..

Mas to tazke aj v tom, ze mas dceru. Dievcata to inak beru, viac "riesia" tie povinnosti, trapi ich, ked nieco nevedia a pod.. Je tazsie im vysvetlit, ze nemusia byt dobre vo vsetkom. Toto vidim na kamosoch, co maju dcery, ze dievcata to beru vaznejsie, ako chalani. Tak ona ti mozno ani nevie, co vlastne ma povedat, lebo ma pocit, ze ved to, co sa ucia a ako sa to ucia v skole, je dolezite. A tak sa mozno ocita v takom rozpore sama so sebou. Na jednej strane pocit, na druhej racio..

mummy01
12. jan 2016

@akvi ano,je to presne tak. Ona berie vsetko co suvisi so skolou smrtelne vazne. Nic co jej poviem jej tu predstavu o skole nedokaze zmenit. Ja si pametam,ked mala ist do prvej triedy ako mi doma revavala ze ona este nemoze ist do skoly lebo ona nevie citat a pisat. Nedokazala pochopit ze prave tam sa to nauci. Ked ju porovnam so synom ktory je od nej o 3roky mladsi a je potvrdeny aspik tak on nema problem povedat svoj nazor,opisat co si mysli a ist si za svojim. On uz teraz vyhlasil ze do skoly nepojde,ze to nieje prenho a on tam nebude s cudzimy deckami a proste konec...Ona je v neustalom konflikte medzi tym co od nej okolie ocakava a tym co sama chce. Tak to ma tazke. Celkovo ma velky problem s komunikaciou,s nou sa napriklad neda nezavezne kecat lebo ona nevie vyjadrit myslienku slovami. Ale ked pise poviedku tak padam na zadok aky vyzrety pisomny prejav ma. Mne uz fakt dochadzaju napady ako jej to ulahcit.

akvi
12. jan 2016

@mummy01 a nechala by si ju doma, ak by chcela? Lebo podla toho, co pises, tak skor ona je adeptka na to, aby si ju nechala doma, syn by sice asi tiez bol v skole nestatstny, ale kedze vie, co chce, tak by to lahsie ustal.. Mozno pre teba by to bolo tazke, lebo by to daval najavo, ale aspon by si vedela, na com je.. Vyzeralo by to u vas tak nejak podobnem ako u nas.. Ze kopa reci, vylevov, vybuchov zlosti, ale nejako to uz len da..