Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

kacena4
22. jún 2013

@vladka306 preco az o rok??? neda sa to vybavit uz tento rok?? treba tam speci testy a ked ich mas a oni maju volne miesto nie je problem alebo ine riesenie daj ju do 1rocnika spravte si v CPPP testy a ked vam vyjdu tak len poziadaj o prelozenie dcerky do ich skoly najprv si to s nimi odkonzultuj ci by ju vzali aj v priebehu roku
ODPORUCAM UZASNA SKOLA/ TRIEDA moj keby tam nechodil tak je strateny od 1rocnika som nesmierne spokojna a hlavne su tam ucitelia ktory "vedia" s cim maju docinenia ze deti s vyssim iq su trosku ine tak ich aj tak beru viac sa tam pracuje ine ucebnice /viac projekty podpora k samostatnosti prezentacie projekty viac jazyka (kazdy den) proste ja som nadmieru spokojna 10-15 deti v triede... a klasicke ucivo preberu cca za 1/2 roka napr citanie a potom uz len robia veci pre nadane deti ak na to ma a mate moznost bude jej tam lepsie alebo 3moznost dat judo pripravneho rocnika a potom do nadanej ale je konec roka tak neviem co sa bude dat vybavit ale ten prestup v 1rocniku by nemal byt problem k synovi tak prestupovalo v priebehu 4 rokov tusim 3-4 spoluziaci zacinali 8-mi a koncili v 4rocniku 12ti
a k predchadzajucemi prispevku som este nestihla reagovat prepac nejak nestiham ozvem sa

vladka306
20. aug 2013

@kacena4 Ahoj.Vcera sme boli u pani doktorky Janosikovej.Bola super. Asi po 5 min. povedala len to ze ta bude nasa.Nechapala som a potom som pochopila.Mame aspergerov syndrom.Nato ze bude mat 6 tak bola hned jasna.No co moja dcera je osobnost. 😀

kacena4
26. aug 2013

@vladka306 tak vitaj v klube 😀 😀 😀

mamamonika
16. sep 2013

Caute baby mam podozrenie, ze moja 6 rocna dcerka je ASPERBERG , nieco na nu sedi a nieco zas vobec nie.Ta doktorka JANOSIKOVA este robi v tom centre ANDREAS alebo je lepsie sa k nej objednat DO TRNAVY?Do skoly ma ist o rok, lebo je septembrova a uz teraz rozmyslam aku skolu pre nu vybrat. 😒
Kde sa daju zohnat nejake knihy o tejto diagnoze?

mamamonika
16. sep 2013

@kacena4 Katka prosim ta k tej doktorke sa da objednat aj cez mail alebo je lepsie volat jej na mobil? Dakujem.

kacena4
16. sep 2013

@mamamonika knihy si pozri cez martinus maju dobry vyber a janosikova len cez telefon do trnavy v ba uz nerobi ma velmi dlhe cakacie doby a tazko sa jejdovolat najlepsie rano okolo 7-dmej

mamamonika
16. sep 2013

@kacena4 AHOJ dakujem cinknem jej, knihy pozriem, az po jej navsteve, co nam povie, ale opisem Ti moju malu ako som citala mas dost skusenosti, ze co si myslis o tom.
JA mam dievcatko teraz malo 6 rokov o rok ma ist do skoly a teraz ako som sa k tomu dostala, tiez mi pripada ina,moj muz stale hovoril, ze aj on bol taky introvert.ALE neviem, bojim sa, aby ked jj vyberiem zlu skolu ,tak nemala traumu na cely zivot.No od malicka, narodila sa skor a zacala chodit neskoro v dvoch rokoch lebo ma hypotoniu, hypermobilitu takze sme sledovane u ortopeda a aj cvicime .V podstate ked chodi ,nevidis to. No zacala rozpravat trosku neskor , ale teraz sa jej usta nezatvoria aspon doma.
Od troch rokov chodi do skolky, este ked bola mensia a isli sme niekam na navstevu nemala to rada plakala tam najprv az po pol hodke bolo ako tak. Vacsinou sa chce bavit len s dospelymi , deti ju moc nezaujimaju, ma problem ked je viac deti sa medzi ne zaclenit, ale napriklad ked su dve ze ona a niekto v pohode sa porozpravaju aj zahraju alebo tuto so susedmi detmi. Obcas sa hanbi, skloni hlavu a ma problem pozdravit.V skolke sa bud bavi s ucitelkou, sama alebo s jednym dievcatkom, kedze chodi do statnej tam to nikto neriesi.Vadia jej hlucne deti, ked kricia zapchava si usi.Vysavac ked huci jej vadi, zapcha si usi. Ma super pamat vie datum narodenia aj den co sa stalo pred troma mesiacmi napriklad.Na druhej strane nerada kresli do toho ju musim nutit. Ma vyborny cuch a sluch.Spapa vsetko nevymysla, nema a nikdy nemala nejake agresivne prejavy je v podstate kludna .
Teraz sme boli na detskej oslave, kde bolo desat deti z jej skolky, vsetci dsa hrali, len ona bola pri mne /mozno by bolo zaujimave vediet, co by robila, keby som tam ja nebola/ bola som tam len ja jedina mamicka, lebo sme boli na ockovani a mamicka tej oslavenkyne.Furt bola pri mne a nechcela sa s nimi hrat, ze kricia. ALE vcera sme mali u nas oslavu a boli tu susedia styri dalsie deti a s nimi sa hrala, tak neviem.
My sme boli aj na EEG mozgu a to ma ok. Este ma napadlo, ze obcas ma take trhane pohyby, ked sa napr.tesi a to som citala, ze oni robia.
Tak neviem, ci je len introvert, lebo zas na druhej strane nema problem recitovat a spievat pred cudzmi ludmi, nechce byt vobec doma, stale by niekam isla bud von s detmi, aj ked sa s nimi az tak nebavi ako kedy alebo niekam inam.Tak neviem, co si mam o tom mysliet.

kacena4
16. sep 2013

@mamamonika ako keby som citala o mojej 3rocnej ☹ hovori sa ze dievcata su ine ako chalani aspergeri ja idem s mojou v stredu navysetrenie tak uvidim inak vela ludi mi hovori ze je smrncnuta ako syn 😀 😀 tak uvidime napr. ked ideme do obchodu tak svojou cestou musime ist nikade inakade a kriciii ak ideme inak radime hracky, chodime po spickach
drzim palceky nech viete na com ste aby ste sa vedeli zaradit spravde do skoly

mamamonika
16. sep 2013

@kacena4 A ides k tej doktorke JANOSIKOVEJ? Vidis a moja zas nikdy nekricala, jej ak vysvetlis tak mozes ist aj inou cestou a to chodenie po spickach nemame, my nosime ortopedicke topanky, lebo sa narodila s hypotoniou oslabene svaly.Hej citala som, ze dievcatka je tazsie zaradit ako chlapcov. A ty masviac deti kolko mas aspergerov? My uvazujeme o dalsom a bojim sa teraz trosku. Inak prejavi sa tento syndrom na EEG mozgu?

kacena4
16. sep 2013

@mamamonika nam sa na eeg neprejavil, mam 4 deti a najstarsi je a uvazujeme o mladsej dcerke (3r) je tiez velmi rozumna ale fakt velmi ale proste ma svoje muchy tiez nosi ortotopanky a dalsieho babatka sa nebojte 😉 😉 😵 😵 😵 😵 a nejdeme janosikovej ideme najpr k specispychologicke na kramare co robi s poruchami a uvidim co nam povie ma rychlejsie terminy a ak by aj ona mala pocit... tak sa objednavame k janosikovej ale kedze viem uz ako na syna tak to praktizujem aj na dcerku a je to o 180% lahsie ako bolo so synom kde sme niekolko rokov len tapali on bol agresivny dost

kruppzu
16. sep 2013

Ahojte maminky, prosím Vás nechce sa mi to prečítať celé. Zaujma ma v kolkých rokov Vás diagnostikovali na Aspergra. Ja mám 7ročného chlapca a čaká nás vyšetrenie.
Ďakujem za odpovede
Zuzana

elitelady
17. sep 2013

Ahojte vsetci, mam 3.5 rocneho syna a tiez je uplne iny ako jeho rovestnici. Este nerozprava.vie len slova mama, daj, nie vetyskladat nevie.nevie sa pytat na nocnik .ma poruchu porozumenia reci a retardaciu reci. Nehra sa s detmi v kolektive ale nicomu novemu sa nebrani. Psychologicky su nazoru ze diadmoza autizmus sa neda presne urcit v takomto veku a vacsinou boli nazoru ze maly autista nieje.a ked tak pozeram ake su priznaky priznam sa ze som v koncoch lebo maly ma skoro vsetky tieto priznaky.otazky typu; je maly len lenivy?som zla matka?je maly naozaj chory?deti v kolektive hryzie, nechce sa delit o hracky.nerozumie slovu nesmies.pritom je na mna naviazany miluje ma stiska ma niekedy sa mi zda ze je uplne vporiadku.urobi co mu poviem ale akoby nerozumel co mu vysvetlujem. Je schopny pozerat aj 5 hodin televizor. Hracky si uklada na milimeter presne. Je uzavrety do seba lebo nema surodencov .ale je to autizmus?sikovny je, vie robit s telefonom, vyklada mi umyvacku riadu zapne si tevizor nic nadpriemerne.jeho spravanie mi pripomina dospelacke.ale robit bude len to co on chce.vie sa obut.ale akoby mal problem pochopit mojim pocitom.ked sa hnevam tak sa neboji akoby ma stale ignoroval. Preto je tazke pre cudzich s nim narabat lebo si to nenecha. Vy zeny aky mate na to nazor?

abbie
17. sep 2013

@elitelady Toto mi na Aspergera vobec nesedi, odporucala by som ti navstevu lepsieho psychologa, tu baby ti urcite budu vediet poradit niekoho schopneho... ak ma poruchu porozumenia a nerozprava, tak ma zmiesanu vyvojovu dysfaziu, tam bohuzial tie auti crty su, je to z toho, ze zle rozumie hovorenemu slovu. Dufam, ze uz chodite intenzivne na logopediu. Inak retardacia reci sa uz davno nepouziva, psychologicka bola nejaka stara skola 😀

kacena4
21. sep 2013

@elitelady ahoj to co pises v niecom pripomina aspergera ale v mnohom nie co sa tyka tych citov skor si myslim, ze maly nechape z dovodu poruchy reci nie kvoli auti urcite by som si nasla speci logopedicku, ktora vie pracovat s disfaziou

kacena4
21. sep 2013

@kruppzu no to je taky relativne zacinajuci vek kedy sa to ako tak da diagnostikovat nam dignostikovali v 8 roku ci v 9. ale bezne sa robi az v 10-11 roku zivota. zalezi od priznakov

kruppzu
22. sep 2013

Kacena4 ďakujem za reakciu. Tak nás už od maličká posielala obvodná pani doktorka s malým na vyšetrenie, ale stále sme sa bránili, že je proste len taký divný. Ako mimino stále plakal chcel byt nosený potreboval moju blízkost. Ked začal batolit búchal si hlačku (šialeným sposobom) o zem, stenu. Neskor sa začl hrýzť. V školke tak nejak pohoda. Návaly zlosti, také divné vrčanie, vytáčanie si prstov, alebo celého tela, bolo pre nás normálne, V lete pred školou sa naučil sám číať a písať. Ustali dokonca aj tieto "zvyky". Teraz v škole je zas niekde na začiatku. Nenavezuje očný kontakt, neodpovedá a nezdraví zas začal vrčať. Stále potrebuje kontakt (väčšinou) somnou. Ked sme u doktorky musí sa má dotýkat. Na položenú otázku neodpovedá a ked už tak sa otočí na mna. Už sme skúsili aj alternatívnu medicínu, ale vraj určenie diagnozy nám pomože v prvom rade v škole. Asi by mi aj odlahlo vediet, že nieje divný, ale je taký preto lebo má...nejakú diagnozu.
Pekný deň
Zuzana

elitelady
23. sep 2013

@kacena4 ahoj dakujem za odpoved.maly chodi do specialnej skolky do logopedickej triedy.maju tam 7 deti na 2-3 ucitelky specialne pedagogicky. Uz som maleho objednala do specialneho diagnostickeho centra v bratislave na urcenie diagnozy ci maly nieje autista v skolke si to vyslovene ziadali.cakacia doba je tam minimalne mesiac.no drzim palce vasim drobcom nech sa im dari v tomto svete

kacena4
23. sep 2013

@elitelady podobne drzim palceky nech viete na com ste

adka8888
24. sep 2013

Ahojte,chcela by som vas poprosit kam mam ist s mojim synom 3,5 roka na vys.lebo sme uz zufaly.ci najprv k spec.psychologicke.alebo do autis.centra sa ist diagnostikovat?poprosim len v ramci BA.maly mava strasne zachvaty zlosti,ak mu nieco nedovolim alebo zakazem ale tiez vie posluchnut niekedy ,za vsetko sa hadze na zem,zacne plakat,plut sliny, krici,zily na krku mu navieraju na 200%.nezje vsetko vybera si,nove jedla nemaju sancu ako keby sa bal jedla.absolutne neposlucha,poviem nesmies to a to aj tak to urobi,nepomoze ani dohovaranie,ani na zadok.este je horsi.bije deti,naschval ide s odrazadlom do deti,alebo zamerne buchne pani do brucha alebo po chrbte,nie vzdy alebo kazdy den ale aj tak milionkrat sme mu to vysvetlili ze sa to nesmie.ja uz neviem ci sme my rodicia mäkki alebo on ...?pri tom je spolocensky nema problem sa zaclenit do kolektivu je zabavny ,oblubia si ho ale on musi velit a robi si co chce.DAKUJEM ☹

kacena4
24. sep 2013

@adka8888 v prvom rade si precitaj nejaku knihu o autizme resp. aspergerovom syndrome v knihkupectvach ci knizniciach maju rozne ja odporucam "vychova ditete s AS" je perfektna pre rodicov, su tam super vysvetlivky co robit s dietatom ako s nim pracovat aby neboli problemy. nam velmi pomohli syn bol agresivny, jedovity, tvrdohlavy.... dnes je uz relativne super. v ba je centrum andreas kde vysetruju autistov, ale su aj psychologovia ktory sa im venuju a vedia urcit diagnozu ci ano alebo nie napr. dr. janosikova ale je v trnave, je vynikajca. no cakacie doby ma niekedy aj 1/2 roka. ja som bola pred par dnami s dcerkou u dr.uff neviem ako sa vola aha uz som ju nasla http://www.zzz.sk/?profil=5290 je velmi dobra mila a mala s nou susper spolupracovala da ti prve vyjadrenie potom uvidis ako dalej v andrease sa plati je to sukromne. po pravde nemusi to byt asperger ci autizmus mozno "len" hyperaktivita alebo nieco podobne. drzim palceky nech sa dari zvaldat maleho. neboj nie ste v tom sami aj my sme si niecim podobnym presli

adka8888
25. sep 2013

Dakujem ti velmi pekne,za radu hned sme aj objednali u pani doktorky.DAkujem

vladka306
27. sep 2013

Ahojte nemate nahodou niekdo film Temple Grandin nemozem ho nikde zohnat.Dakujem za ponuky.

kacena4
30. sep 2013

@vladka306 ja mam da sa stiahnut cez torenty pozri popr. ulozto.sk

vladka306
30. sep 2013

@kacena4 Ahoj niektore stranky som kukla ale neviem ci tieto lebo vsade to chcelo registraciu.Este pozriem dakujem.Pani doktorka mi to kazala pozriet neviem ci sa mam inspirovat alebo co. 😀 Dcera jej vysvetlovala ze bude robit veterinarku a bude sa starat o kravy, kone a nejaku zver ktoru ja nemusim 😝 tak preto zhanam mozem ti napisat ip chcem sa nieco spytat.Este raz vdaka.

kacena4
30. sep 2013

@vladka306 napis cez youtube sa da pozrit film ben x je tiez o autistovi

vladka306
30. sep 2013

@kacena4 Kuknem.

kiki68
1. okt 2013

@vladka306 Mas rozumnu dcerku, vie kde su peniazky v akom povolani. Inak moja kamoska ma tiez aspergera a vystudovala medicinu,ale tu ludsku...ona je taka,ze by clovek an prvy pohlad ani nepovedal,ze toho aspergera ma, to skor na ten druhy pohlad,ale to ju uz musi viac spoznat.

vladka306
1. okt 2013

@kiki68 Dakujem za spravu ked niekomu poviem ze ma aspergerov syndrom tak pozeraju na mna ako na blazna.Kazdy si mysli ze tieto deti su zaostale, neschopne samostatneho zivota.Ona rada komunikuje s dospelými na prvy pohlad fakt to nieje vidiet len kym nejdeme na urad,do banky atd . musime popracovat na tom aby to zvladla bez hysterickych zachvatov . Uvidime co nam zivot prinesie. 😀

abbie
1. okt 2013

@adka8888 podla tvojho opisu ide skor o vrchol vzdoru, ale aj na to odporucam detskeho psychologa, niektore deti maju velmi silny vzdor a psycholog pomoze, ako sa k nim chovat a usmernovat ich. Skus v BA Dibarborovu, ak by to bolo nieco vaznejsie, tak ona by vas urcite poslala do speci zariadenia napr. Andreas atd., ale hned k nim ist myslim nie je treba vo vasom pripade 😉