Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

martina46
13. jún 2016

Prosim, viete ma odkazat niekde v BA, kde je mozne absolvovat terapiu s dietatom s AS? viem o ANDREAS, ale tam sa plati :( cize niekde bezplatne.
dakujem.

simonezet
13. jún 2016

@martina46 v BA nie je nic bezpletne, ak chces kvalitnu terapiu

sofiass
13. jún 2016

Zdravím baby,tie ktoré ste boli na diagnostiku v Prešove u p.Mikovej,ako dlho ste čakali na výsledky?U nás to už je presne mesiac a stále nič ☹

kofa77
13. jún 2016

@sofiass nam to povedala hned 😀 , na tom sedeni, prvom a zatial aj poslednom, predtým bola pozriet v skolke.

sofiass
13. jún 2016

@kofa77 tak ano aj nám povedali,že sme na tom kontinuu medzi aspergerom a vysokofunkčným autizmom,ale mne ide o papiere 🙂

kofa77
13. jún 2016

@sofiass jaaaaj, tak tusim do 2 tyzdnov sme mali spravu pre skolu.

janulka1985
13. jún 2016

@sofiass ahoj mne az dnes prisla sprava pre skolku po 7.mesiacoch ...lekarsku este nemam dnes som tam volala tak to musi doktorka napisat aj s nazvom diagnozy a značkou...maju toho vela

martina46
13. jún 2016

@simonezet dakujem.

kvojtanikova
13. jún 2016

@sofiass tak mne prisla sprava pred mesiacom a to sme tam boli vlani v novembri. A este k tonu v sprave preklep v mene namiesto Matej tam zostalo Kristian zrejme z nejakej inej spravy...

zarad
13. jún 2016

Maminky, čo ste boli na diagnostike na aspergera, je lepšie, keď tam idú obidvaja rodičia, či stačí jeden?

mummy01
13. jún 2016

@zarad ja som bola sama ale odporuca sa aby boli obaja pritomny.

zarad
13. jún 2016

@mummy01 ďakujem

ahojcek
14. jún 2016

@mummy01, naši chalani (7,5 a 5,5) už z pišťania u lekárov, našťastie, "vyrástli". Veľmi dobre si to však stále pamätám.
Fantastický ORL lekár je MUDr. Kulich v Ružinove. Rýchlo odpovedá aj na e-maily. Detská stomatológia: vygoogli si Evident (na Jadrovej v BA) - pani zubárka opravuje aj mliečne zuby v sedácii. Naši chalani (obidvaja PAS) sa aj napriek sedácii metali a ryčali, ale vraj by si to aspoň nemali pamätať. Následná kontrola o pár mesiacov bola v pohode, bez pišťania (takže si to asi naozaj nezapamätali). Zo začiatku chalanov počas opravy zubov držal manžel, on ich však nevie tak dobre upokojiť ako ja. Naposledy som už nabrala odvahu (bála som sa, že ani menšieho neudržím) a bolo to, podľa mňa trošku lepšie (nasledujúce dva dni ma bolela kľúčna kosť a sánka, čo sa mi dieťa tlačilo hore 🙂 ). Počas zákrokov tam majú aj špeciálneho človeka na držanie hlavy 🙂. Sedáciu podávajú vo forme "sirupčeku" - vraj je trpká, dajú hneď aj džús na zapitie. Môžeš si vybrať, či sirupček bude zo striekačky alebo z pohárika. V čakárni je veľké akvárium + hračky (a časopisy). Po zákroku dieťa chvíľu leží na sedačke prikryté ich dekou, pod hlavu mu dajú ich vankúšik. Následne mu dajú odmenu: môže si vybrať malé autíčko. Vrelo odporúčam pre deti s PAS.

mummy01
14. jún 2016

@ahojcek Evident mi spominala aj nasa dr ale ja potrebujem specializovanu ambulanciu ,stomatochirurga a celustneho ortopeda,nejedna sa len o bezne osetrenie.
Mna to cele stve hlavne kvoli tomu ze vdaka takymto zazitkom sa zhorsuje jeho psychicky stav,pridavaju sa rozne strachy a obsesie,takze to nieje len problem v danej chvili ked ho musim nasilu drzat ale mame z toho dlhodoby problem.

kofa77
14. jún 2016

@akvi co sa u vas na skole deje?

akvi
14. jún 2016

@kofa77 pisem IP , nebudem to roztahovat po fore, je to velmi citliva zalezitost..

bebe02
14. jún 2016

@akvi Mozes prosim aj mne napisat do IP? Sledujem to na nete a zaujima ma to.

moni73
15. jún 2016

@akvi aj mne, ked mozem... dakujem. Zatial mam len pocit, rada by som vediet ci pravdivy.

martina46
17. jún 2016

@akvi prosim tiez IP. Dakujem.

janulka1985
17. jún 2016

Ženy mate nejaku skusenosť s projektom pre školy 0ty ročnik? Ze vraj je to projekt pre autisticke deti a podobne diagnozy...moja dcera ma ist na buduci rok do skoly a tu u nas specialne skoly na take zameranie nie su...

zarad
17. jún 2016

Rada by som pridala skúsenosť s pani Jánošíkovou. Je veľmi milá, príjemná, ústretová. Mala pekný prístup k dcérke / 4 roky/. Diagnóza asperger potvrdená.

zarad
18. jún 2016

Nepredávate náhodou niekto knižku od Donny Wiliams - Nikde nikdo? Nemôžem ju zohnať.

bebe02
22. jún 2016

Neviete mi niekto poradit - zariadenie F84 na Jozefskej ul. v Bratislave (patri p. Sedibovej), resp. skolka v tomto zariadeni - je vhodna aj pre deti s AS resp. VFA, ktore nepotrebuju trenovat rec a sebaobsluhu, ale skor komunikacne a socialne zrucnosti?

zarad
23. jún 2016

Mamičky, ktoré máte detičky s aspergerovým syndrómom máte schválené nejaké peňažné príspevky, resp. máme na niečo také nárok?

janulka1985
23. jún 2016

@zarad to by som aj ja chcela vediet lebo na urade pochybujem ze poradia tam treva prist s konkretnym znenim zakona a vyzadovat si to...

mummy01
23. jún 2016

@janulka1985 ziaden zakon na to nieje,vsetko zavisi od posudku. Najprv treba aby dieta uznali ako zdravotne tazko postihnute a potom sa da uvazovat nad prispevkami. Ja beriem opatrovak a prispevok na benzin ale syn nema iba AS takze neviem posudit na co ma narok rodic ak ma dieta s AS.

pencil
23. jún 2016

@zarad
@janulka1985
@mummy01 velmi zalezi od miery (resp. percenta) funkcnej poruchy - cize ako to uznaju a od toho sa odvijaju aj davky financnych prispevkov

pencil
23. jún 2016
veru_veru
26. jún 2016

Zdravím, maminky. Mám na vás otázku. Synovi je lehce přes 3 roky a máme podezření na PAS. Zatím jsme nikde nebyli, protože doma není vůbec problémový. Od vždycky je však úzkostnější, citlivý a vždycky byl taky jiný v té sociální oblasti, což je s věkem stále viditelnější. Od září zkusíme soukromou školku a pokud by tam byly výrazné problémy, chceme už se někam objednat. Nicméně moje otázka zní. Přečetli jsme toho už o AS spoustu a všude se uvádí, krom problémů v sociální a emoční oblasti, také různé intenzivní zájmy, ulpívavé činnosti, problémy se změnami, problémy v komunikaci. Přečetla jsem kus diskuze a hodně to tady maminky taky zmiňují. Náš syn ale nic takového nemá, hraje si normálně, nemá žádné specifické či intenzivní zájmy, témata - hraje si chvíli s tím, pak s tím, normální zájmy tříletého kluka, normální témata hovoru, normální otázky, nemá problém s žádnými změnami. Když si o AS čtu, tak v té sociální oblasti toho sedí hodně, opravdu má velké problémy s vrstevníky (bojí se jich, straní se, nekomunikuje, reaguje neadekvátně - s dospělými a staršími dětmi naopak normálně; jedině pokud to dítě velmi velmi dobře zná, tak pak si hraje a komunikuje), ale jinak nic nesedí. Nemáte prosím někdo zkušenost s takovými dětmi? Co si o tom myslíte?

natalym
26. jún 2016

@veru_veru Nič. Možno má takú povahu a neskôr sa to ešte poddá. Alebo neskôr tie znaky AS budú výraznejšie. Nehľadaj diagnózu. Len preto, že sa s každým nehrá? Veď ani Ty sa s každým nebavíš, či?