Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

janulienka23
26. mar 2012

@dulkagabulka Ďakujum ti za užitočné info, budem musieť niečo poriešiť, lebo cez víkend som mala nervy na dranc....

monaart
15. apr 2012

ahojte
je tu maminka ktorej dietatku specifikovali autizmus v obraze Kannerovho infantilneho aut.
alebo Vysokofuncny autizmus?
aby som sa dostala do obrazu co ma este len caka,
uz teraz som zufala, lebo neviem ci speci skolka postaci a ako to zvladnem
prosim piste do posty..dakujem

kacena4
15. apr 2012

ahoj @monaart vysokofunkcny je trosku ine ako asperger, hoci dost podobny, je to odnoz autizmu a neboj nie je to take straaasne. dolezite je aby si to prijala ty potom to pojde v pohode. a skola, poznam vysokofunkcneho autistu studujuceho na gymnaziu (hoci predtym vystriedal viacero skol v ba, teraz je mu celkom fajn na danom gymply) je tu aj stranka https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/mam-autisticke-dieta-cesta-a-vyzva-zaroven/ kde by ti dali viac info je tam zivsie drzim palceky, ak chces napis do posty co presne ta trapy pokecame 😉

kacena4
7. máj 2012

ahojte babenky,
dnes som "donutila" ist syna do skoly pesi, prisiel o 1/4 hodiny neskor a s bolestou brucha, nemate skusenosti do kedy su deti odkazane na vas napr. v takych beznych veciach ako je chodenie do a zo skoly? alebo samoobsluzne ukony - wc, umyvanie ruk ci prezliekanie sa??? nejak ma to dnes dostalo a nevladzem... ☹ ☹ predsa len aspik nie je klasicky autik, tak nakolko bude samostatny??? a od akeho veku??? vdaka za odpovede

deina
9. máj 2012

Moj je este maly, takze neporadim, pomahat mu treba takmer so vsetkym (sam sa naje len s lyzickou a len nedavno sa naucil sam si obut topanky - tenisky na suchy zips), myslim, ze je v skolke jediny, ktoremu tak vela pomahaju. Ale to by sa malo dat natrenovat, aspon ta samoobsluha. My sme kvoli tomu zacali chodit na ergoterapiu, kedze maly ma problemy aj s jemnou motorikou, nevie kreslit, nevie sa obliect, vyzliect... ci to bude mat nejaky vyznam, neviem zatial posudit, boli sme tam este len 2x.

kacena4
9. máj 2012

@deina drzim palce nech sa vam aj malemu dari v uceni sa s jemnou motorikou. vdaka Bohu, toho uz mame ako tak zvladnute, ale predsa sme starsi, tak vam drzime palce

mayap
10. máj 2012

@kacena4
môj má 9 rokov (je tretiak) a už ako prvák po pol roku chodil do a zo školy sám. Ale teda ja na školu vidím z bytu. A má to cca 3 minúty od bytu. Ale nechodí po ceste, u nás ide do školy okolo kostola cez park. Takže pohoda. No také obliekanie, utieranie na wc, umývanie rúk, sprchovanie... tak to je katastrofa. Jedna vec, že to trvá večnosť, druhá, že to aj tak neurobí poriadne... 😝 😅
Začiatkom júna majú ísť do školy v prírode. V čase keď sa prihlasovali, tak som ešte nemala potvrdené, že má AS. Teraz mám z toho hrôzu, že ako to zvládne. Či sa mu nebudú decká posmievať, že je stále posledný, že nič nestíha a ako na to zareaguje on 😔
Na radu psychologičky som začala používať piktogramy( použila som obrázky z prváckeho šlabikára spolu s max. dvojslovným textom a vysvetlila som mu, že to robím kvôli jeho mladšiemu bratovi 😅 , aby vedel čo ho od septembra čaká - ide do 1. triedy) Má na skrini každý deň nalepené čo ho čaká. A akosi sa učlovečil. Jednoducho vie, že po príchode za školy ho čakajú úlohy, potom odcvičiť cviky na chrbticu a až potom je hra. Nasleduje večera, kúpanie a spánok.
Fakt je to dobrá pomôcka. Už žiadne vyhováranie, že on nevedel čo ho čaká, že som mu to nepovedala. Vždy večer pred spaním vymeníme názov dňa a upravíme si režim podľa potreby. Používam cca 10-12 obrázkov podľa situácie. A mám aj smejkov. teda skôr asi toto 🙂 a 😢 . Použijem vtedy, keď viem, že inak by som asi zakričala (teda to pri 😢 ). Nepoviem nič, len ukážem obrázok. A ešte máme značku STOP. To som zatiaľ použila len raz (fungujeme takto len 3 týždne- preto tak málo 😎 😀 😀 😀 ).
Už na to začína občas reagovať aj menší.

deina
10. máj 2012

@mayap, to je dobre, to by mohlo zaberat aj na nasho. 🙂 Najma ti smajlici a stopka, musim vyskusat. Tiez mu vsetko trva vecnost, od juna bude v skolke na cely den, to si neviem predstavit, ako zvladne... nastastie v skolke su zlati, venuju sa mu, pomahaju mu, spolupracuju so specialnou pedagogickou.

kacena4
10. máj 2012

@mayap to je super co si napisala, mam kamosku s autikom a takto funguje aj on, no ja mam pocit, ze sme dalej, ale uvedomila som si, ze v niektorych veciach asi moc ani nie, nerada by som zacala s tymi piktogrammi lebo sa bojim ako to prijme a vobec neviem ako to zaviest. nas je velmi inteligentny a vsetkemu rozumie na 110% len ma problem reagovat, rozmyslam, ze zajdem tiez za psychologickou, naposledy sme boli ked este nemal napisanu diagnozu ale teraz to asi bude riesit inak z pohladu AS. joj neviem co robit 😒 som z neho vyflusnuta a nemam silu zavadzat nove veci, ale asi nic ine man doma neostane. vdaka za radu, mozno sa k piktogramom dostaneme az cez prazdniny, ale urcite s nim zacneme - inak miesto piktogramov si piseme na obrovitansku tabulu s fixkou denny rozvrh rozmyslam, ze to asi bude to iste nie? 😅 tak sa snazime fungovat, ze co vlastne treba spravit, aby mal volno a mohol sa hrat 😨 😎 😎 joj hned mi stupla nalada 😀 😀
my mame skolu daleko cca 45 min pesi cez cele mesto, takze ho vozime do skoly denne 😝 teraz prestal chodit aj na obedy a do druziny tak je to trosku horsie (vdaka Bohu pracujem zatial z domu, tak sa mi da pre neho chodit) nechcel jest v skole, vracal jedla ani sa ich nedotkol, tak sme to takto museli vyriesit - takze blizkost skoly vam zavidim
co sa tyka skoly v prirode - my sme ju zvladli minuly rok prvykrat a bolo celkom fajn. bol veeeelmi spokojny, lebo ma dobry kolektiv a 😵 😵 a su vsetci spolu, nemaju medzi sebou rozdiely, proste su jeden tym cela trieda, som velmi spokojna aj s ucitelkami - super. takze to tam zvladol. ale napr. bol aj na lieceni a to nezvladol (keby som bola vtedy vedela ze je AS, hnedna 3 den ho beriem domov ☹ ☹ ) velmi plakal, kazdy den a myslela som ze mu je len smutno za nami aj tak mi hovorili zdravotne sestry (mal tam aj mladsiu sestru, tak boli dvaja spolu) ale viac ho tam nikdy nedam,viem ze tam trpel
@deina drzim palce v skolke, ale zacinat na cely den v juni, no neviem neviem, nebudu mat potom prazdniny? rozhadze sa celym dnom a nasledne prazdninami a potom zasa spat do skolky - vela zmien naraz nam to nerobilo dobre, ak sa da ja by som urcite zacala na cely den az v septembri - bude o 2 stresy menej. ale aj tak je super, ze si tam zvykol. nas nie, museli sme ho vziat po 1/2 roku domov a ked sme ho dali znova, tak to neslo hoci mu vychadzali v ustrety a isiel na inu skolku, kde boli veeeelmi tolerantny (napr. nemusel poobede lezat a podobne) tam bol ako vymeneny - takze drzim palce

deina
10. máj 2012

@kacena4, u nas v skolke nie su prazdniny, otvorena je takmer non-stop (cez statne sviatky, samozrejme), aj pocas skolskych prazdnin (nezijeme na SR). Takze by to nebolo take, zeby chodil jeden mesiac na cely den a potom by bol 2 mesiace doma. On bol zozaciatku dost uzatvoreny v tej skolke, sam osebe, s nikym sa nebavil... ale nastastie sa to po asi 3-4 mesiacoch zlomilo a uz sa bavi aspon s ucitelkami a tie sa ho snazia zapajat do hier s detmi (rovesnici ho nikdy nezaujimali). A maju tam aj dost volno, tie deti, napr co sa spania tyka, tak nie su nutene spat. Tie, ktore chcu, idu hore spat a tie, ktore nechcu, zostavaju dole a citaju im rozpravku.

magimary
10. máj 2012

@kacena4 , myslíš mňa 😅
práve som ti niečo poslala? máš to? ide ti to otvoriť?
nech môžem poslať aj ostatné... lebo sa to dlho načítava 😝 a chcem to mať vybavené...

kacena4
10. máj 2012

@magimary ano 😀 😀 😀 prave si to idem pozriet dik moc dam vediet ak to nepojde

kacena4
10. máj 2012

@magimary DAKUJEM DAKUJEM DAKUJEM preslo cele a aj sa mi to stiahlo a da sa otvorit, si poklad, ale kludne by mi to stacilo ako jeden scen celej stranky, ja by som to uz upravila ale diiiiiik moc

magimary
10. máj 2012

@kacena4 skenovať nemôžem (nemám kde), tak posielam ako mám 😉
idem aj to ďalšie

kacena4
10. máj 2012

@magimary dik moc, ak by si potrebovala scenovat, my mame kludne ti zoscenujem hoco

kacena4
4. jún 2012

dievcence vedeli ste tuto infosku???
Diaľničné známky pre ZŤP - výnimky z platenia úhrady za používanie diaľnic
Výnimka platí pre fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorým je poskytovaný peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s prevádzkou osobného motorového vozidla podľa zákona č.447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Poberanie príspevku preukáže prepravovaná osoba rozhodnutím Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím nemusí byť vlastníkom osobného motorového vozidla, ale:
1) musí sedieť vo vozidle a preukázať sa kópiou rozhodnutia o peňažnom príspevku
2) vodič, ktorý pre fyzickú osobu s ZŤP ide alebo ju odviezol musí mať kópiu rozhodnutia o peňažnom príspevku a zároveň doklad o umiestnení tejto osoby do domova sociálnych služieb, školského zariadenia, zdravotníckeho zariadenia a pod.
Výnimka má platnosť len pre územie SR a týka sa len tých fyzických osôb, ktorým vydal rozhodnutie o peňažnom príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s prevádzkou osobného motorového vozidla príslušný ÚPSVaR v SR.
Občania ČR majú platnú výnimku len na území ČR. Na našom území sú povinní označiť svoje vozidlo platnou slovenskou nálepkou.
http://auto.rodinka.sk/vsimli-sme-si-auto0/aktu...

mayap
1. júl 2012

V utorok ideme k dr. J. s oboma chalanmi. Tak som zvedavá ako to dopadne a čo povie na malého. Chce vidieť aj jeho. A s Maťom ide robiť nejaké testy.
Takže potom sa ozvem ako sme dopadli...

deina
2. júl 2012

@mayap, napis potom, ako to prebiehalo, dobre? My sa tam chystame v auguste, ked budeme na SR, s nasim mladsim (ten je asi AS). Aj ti posielala nejaky dotaznik, ci nie? (v teme o autizme bolo spominane, ze posiela par dni pred vysetrenim akesi otazky)

lili_mia
2. júl 2012

@kacena4 k tým nálepkám .. čiže výnimka mi platí, iba ak ho mám v aute , alebo idem poň, ale ked ja sama idem povedzme do práce tým istým autom, tak už nie? síce .. priznávam, netuším ako je to s tými autami, či vôbec môžem takýmto autom jazdiť aj inak, než pre výpomoc pre toho človeka

mayap
3. júl 2012

takže Maťo je konštruktívny Asperger... a ako prebiehalo vyšetrenie neviem, lebo dr. J s ním bola sama a my s mužom a Paťkom sme boli vedľa.
A Paťko je podľa nej ADHD a plus je tam nezrelosť CNS, a následky poškodenia mozgu a krvácania do mozgu,z čoho ovšem časom vyrastie na rozdiel od Maťa. Ale že teda kopec nervov nás to bude stáť... 😝 😝 😝
A ešte teda hovorila, že tá impulzivita a záchvaty zlosti môžu prameniť aj z toho, že on síce nijako navonok nerieši to, že je adoptovaný, ale že on to takto vnútorne môže prežívať. A potrebuje byť uisťovaný, že si ho necháme a nevrátime ho do DeD.
Dala nám kopec rád ako riešiť aj súrodenecké konflikty a vôbec, bola veľmi milá. Mala som z nej dobrý pocit.

yukki
4. júl 2012

@mayap nože nejaké rady skús tak prezradiť....na tie spory teda hlavne 😉

kacena4
4. júl 2012

@mayap aky je to konstruktivny AS??? my sme introvertny typ AS. destruktivny poznam, ale konstruktivny? neviem si pod tym nic predstavit. vdaka
my sme boli na vysetreni so synom v ambulancii. ako to zvladal ked tam bol s nou sam??

mayap
4. júl 2012

@kacena4
no vysvetlila nám to tak, že môže byť konštruktívny a deštruktívny typ. Konštruktívny má svoje záujmy, ktoré ho ženú ďalej.Snaží sa zapadnúť do spoločnosti - samozrejme podľa svojich možností. Jednoducho má prečo žiť (napr. môj študuje tie svoje encyklopédie, zaujímajú ho počítače, modelárstvo, Egypt- ešte sa to u neho dosť mení asi po cca pol až trištvrte roku. Zatiaľ nemá úplne vyhranený smer záujmu. )
Deštruktívny nemá svoje záujmy, nič ho nebaví, všetko ničí, nedokáže/nevie zapadnúť do spoločnosti.
Neviem či som sa správne vyjadrila. Ale ja som to takto nejako pochopila.
Odporučila nám u Maťa podporovať jeho záujmy, aj keď sa zatiaľ dosť striedajú. Ale teda,že by bolo dobré nájsť čo najskôr niečo čo ho fakt zaujme a tomu venovať pozornosť a podporovať ho v tom. Dosť odporúčala nájsť vhodný počítačový krúžok (nie to čo majú na škole, lebo tam im učka dovolí hrať hry a nič iné ich neučí)
a aby sa tam učil programovať atď.Že v tomto sú Aspíci perfektní. Takže tak...

@yukki
no hlavne odporúčala pevné nervy 😅 😝 😀 😀 😀 . Deti neprizabiť, radšej odísť z izby a predýchavať... 😝 😀 😀 😀
A Paťove hysáky jednoducho odignorovať. Že to je jediná možnosť, ak sa nechceme zblázniť. Keď začne hysáčiť, jednoducho ho odniesť z izby, prípadne máme odísť my a nechať ho osamote vyzúriť. Keď nebude mať divákov, tak ho to nebude baviť a časom prestane... 😕
A keď sa mlátia spolu, jednoducho ich máme rozdeliť každého do inej izby s tým, že ak sa nevedia dohodnúť, tak sa hrať nebudú. To v prípade, keď nevieme kto začal. Pokiaľ vidíme, že jeden úmyselne ublížil, tak toho treba potrestať.
Ale samozrejme ten trest, ktorý bude platiť na Paťa, zrejme nezaberie na Maťa, lebo ten je Aspík a niektoré veci nikdy nepochopí. S Paťom treba jednať polopate... ublížiš bratovi, máš zákaz. Samozrejme treba mu vysvetliť čo urobil zle a prečo ten trest má.
Maťo síce prikývne, že vie čo zlé urobil, ale vo väčšine prípadov prikývne bez toho aby tomu rozumel a urobí to len preto aby mal "pokoj". Takže s ním treba jednať inak.
A že teda moji sa časom od seba odseparujú prirodzenou cestou. Maťo bude mať svoj svet a Paťo kamarátov s ktorými sa bude hrať a Maťa k tomu potrebovať nebude. U Paťa máme tieto kamarátstva podporovať aby jednoducho dal Maťovi pokoj.
Takže tak... veselo to vyzerá... 😀 😀 😀

yukki
4. júl 2012

@mayap díki!

mayap
4. júl 2012

@yukki
a za čo ďakuješ??? Za ten ťažký život, ktorý nás čaká??? 😅

mayap
4. júl 2012

@magimary
dobre som sa vyjadrila??? Ty si väčší odborník.
A ako bojujete vy???