Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

strociatka
8. sep 2014

@gudulo nie som casovo zdatna, aby som mohla robit moderatorku, zial, sama s dvoma detmi, jedno hyperaktivna aspergerka a druhe s VD a vselijakymi dys a este sa uvidi ci aj nie hypotonicka (mierne)

strociatka
9. sep 2014

Zeny, nestihacka, prosim Vas, co mate aspikov a dalsie deti (surodencov), ako sa spravaju k mladsim surodencom? Lebo ma tu denno denne slak trafuje, co starsia je schopna mladsej urobit, bud len tak pre zabavu, alebo aby si na malej vyliala zlost...

strociatka
9. sep 2014

@denisocka som si vo fore pre autistov vsimla, ze ides skusit MB 12, moc o tom neviem, co od toho ocakavas?

lucia030209
9. sep 2014

@pera Mohla by som poprosiť telefón na doktorku Jánošíkovú a presnú adresu, kde má ordináciu, keď tam chodíte osobne? Môžete do IP.

strociatka
9. sep 2014

@lucia030209 Janosikovej urcite volaj skoro rano, uplne najlepsie uz o 6:30, neskor to zvykne uz nedvihat 😉

lucia030209
9. sep 2014

@strociatka Ďakujem za info, len stále nemám telefón a adresu. ☹ Nevieš ju náhodou aj ty? Preto som pýtala aj adresu, lebo som sa tiež niekde dočítala, že je najlepšie sa tam ísť osobne objednať. Vyskúšam a uvidím.

strociatka
9. sep 2014

@lucia030209 pohladam..

a to tam sa chces ist objednat zo Ziliny? Blaznis? Ona ma ambulanciu v Trnave

strociatka
9. sep 2014
lucia030209
9. sep 2014

@strociatka Ďakujem. 🙂 Ja som tiež vygooglila kontakt, len som si to chcela overiť u niekoho, kto tam naozaj chodí. Tak uvidím ako pochodím. A v Bratislave máme rodinu, tak sem-tam ideme okolo. 😉

strociatka
9. sep 2014

@lucia030209 kontakt sedi, aj mobil

lucia030209
9. sep 2014

@strociatka Tak ešte raz vďaka.

strociatka
9. sep 2014

nie je za co, drzte sa a priprav sa na to, ze ked sa konecne dovolas, tak termin mozes dostat az o rok

lillika
9. sep 2014

@strociatka volat je jej najlepsie v piatky medzi 7:30 a 10:00,vtedy tam ma asistentku 🙂

strociatka
9. sep 2014

@lillika jeeej, to som nevedela 😉

lillika
9. sep 2014

@strociatka ma ju tam este pomerne kratko,ale je to supeeer,...da sa jej dovolat (mne sa podarilo na 1.krat).predtym som jej volavala aj 2-3 tyzdne,kym sa zadarilo 😀 🙂

lillika
9. sep 2014

jaj,len terminy ma stale dost katastrofalne.ja som jej volala v polovici augusta a dala nam najblizsi mozny termin pre VSZP-14.1.2015!!! a to sme u nej boli uz par krat predtym 😒

strociatka
9. sep 2014

@lillika my este horsie, cakali sme 3/4 roka

pera
10. sep 2014

my sme čakali 2,5mesiaca máme poisťovnu union to nám povedala že ešte že máme dobrú poisťovňu,, a ja som sa dovolala na prvý krát bolo mi povedané že ráno do 8 hod potom nedvíha telefon, teraz viem že má asistentku je to celkom fajn ale aj tak rozhoduje doktorka,
@lucia030209 tak už som sa dočítala že máš kontakt, my sme sa tam dostali cez navigačné je to ako v rodinnom dome inak neviem poradiť ale navigačné nás tam doviedlo, my sme radi že sme tam boli zatial iba raz pre určenie diagnozy teraz chodíme u nás k špecialnej pedagogičke má svoje centrum je to tam súper a aj nám upravuje školské veci, napr. angličtinu má hodnotenú slovne, a my máme všetky dis, tak aj to rieši ona, podla diagnozy, nechce náš syn chodiť do školy žže to je nuda, úlohy si nechce robiť, máme všetko stiahnuté na polovicu aj v škole aj doma aj učitelka pomaly začína akceptovať jeho diag. skoro po roku, je to náročné lebo doteraz ho brali len ako nevychovaného rozmaznaného a lenivého a zrazu diagnoza ktorej vôbec nerozumejú tak to potom tak aj vyzerá, tak začíname štvrtý ročník a už mám dosť a aj on lebo už sú v škole aj 6 hod čo je moc, je dosť unavený jeho veľmi unavuje to čo ho nebaví

pera
16. sep 2014

mamičky ako zvládate nový školský rok darí sa z integráciou máte nejaké dobré nápady alebo inšpirácie dík za každú odpoved 🙂

strociatka
25. sep 2014

@pera este nie sme v skole ani mesiac a uz len same problemy - boji sa, hanbi sa, nezapaja sa, nie je aktivna, udrela kamaratku a jej mama mi to bola "vytmavit" co este? nezvladam to

pera
25. sep 2014

@strociatka a do koľkej triedy chodíte my sme už štvrtáci a každý den cirkus s nechcením do školy ale ked už je hotový tak si zakývame cez okno a je veľmi zlátý, máme zvieratko osmáka a zatial na to zaberá že ak nevstane z postele tak mu ho vypustím, niekedy ho tlačím aby mu išiel odtrhnúť lieskovcové listy varecha už skončila nezaberá ani počítanie do troch a to sa mi nepáčí, neviem čo mám robíť nepáči sa mi čo robím ale inak ho neviem dostať von

strociatka
25. sep 2014

@pera prvacka, bude mat 7 rokov - obrovske problemy s klamanim, stale zije v akejsi inej dimenzii, priserne si vymysla, samozrejme problem sa rano obliect a ist do skoly, velmi tazko znasa zmeny, hyperaktivna. V skole utiahnuta, boji sa odpovedat, nezapaja sa, nereaguje, udrela spoluziacku, co mi teda jej mamina bola osobne velmi vytmavit... ja neviem co mam robit 😢

pera
25. sep 2014

@strociatka a máte potvrdené ze má ADHD lebo aj na nášho syna to každý hovoril už mi to vadilo boli sme u neurologičky a tá nepotvrdila diag. tak každému vysvetľujem že čo je to za diagnoza a že hyperaktivita nie je to čo oni rozprávajú dcéra študuje špec. pedagogiku tak mi to tiež vysvetlila čo to je, a vstávanie ráno riešime aj tak že ráno akože zaspíme a ide až na druhú hodinu ale toto zvykneme robiť až v druhom polroku ale vyzerá to tak že tento školský rok nevydržíme do februára

strociatka
25. sep 2014

@pera ano ADHD tan je tiez, no problem je hlavne s tym vymyslanim si, klamanim a teraz najnovsie aj to bitie deti, je to tazke, ona mi doma reve, ze to nebolo naschval, ale deti v skole tvrdia, ze ano ☹

pera
25. sep 2014

to poznám tiež sme museli riešiť rôzne spory, učiteľky stále vynili syna on tvrdil niečo iné tak syn ma tlačil aby som detom povedala nieččo tak som veľa krát robila policajta a dostali sme ku korenu veci a nie vždy bol syn na vine, lebo niektoré deti mi povedali čo videli a tak sme sa dopátrali ku koreňu veci je to ťažké ale som zistila že musím byť na strane svojho syna a veľa lásky mu dať, špec. pedagogička ktorej chodíme povedala že on je preto taký že sme to my doňho vložili veľa lásky ale ti poviem stojí ma to veľmi veľa aj kvety v našom byte odchádzajú nemám na ne čas aj som maľovala aj som sa učila na klavír, aj som šila dnes nerobím nic je pravda že staviame domček, ale aj ked sme nestavali všetko som venovala jemu a ešte máme aj 24 roč. dcéru na vozíku ale ona je zas veľmi zlatá a nevyžaduje toľko pozornosti ako syn

pera
25. sep 2014

@strociatka zabudla som kliknuť na odpovedz tak som pisala len tak

strociatka
25. sep 2014

@pera ano, tiez uz nemam na nic silu, ja som vsak sama, manzel chodi domov len spat, postupne sa z nas stali len spolubyvajuci, on to riesi pracou a v praci, my ho vobec nevidam, len vecer, ked ukladam deti spat, tak sa na chvilku vidia. Pomoc ziadna, nemam ani starych rodicov, nemam nikoho, som sama, vsetci kamarati, ci znami zrazu zmizli, nik uz nema cas. Mam este jedno dietatko, ktore pre zmenu ma zas vazny logopedicky problem, tazke su dni, ked sa mi uz ani neche vstat, no musim. Tiez som mala konicky, pomaly si na ne uz nepamatam ☹

Mala je krasna, doteraz bola aj velmi sikovna, ale tento posledny rok, pred nastupom do ZS sa s nou zacali problemy, strasne vymyslanie, vyrabanie problemov na dennom programe. Neviem, ako to v skole riesit..

pera
25. sep 2014

@strociatka aj môj manžel je dosť veľa v práci chodí domov pred šiestou fyzicky pracuje tak príde unavený a potom ideme na dom aj so synom a v pozdný večer nakoľko náš syn chodí neskoro spávať niekedy ide spáť posledný my už sme hotoví a on pokračuje ale neskoro večer sa manžel musí aspon trochu povenovať lebo inak je zle , syn chodi o pol noci alebo aj po pol noci ale vtedy ked je sám hore je už ticho si kreslí alebo číta alebo si skladá lego už ho netlačím do postele on sám ide spáť ked to na neho príde, od mala chodí tak neskoro takže ani večer nemáme klud tak iba teraz ked je v škole máme s dcérou veget ale zachvílu príde ako veľká voda a ústa sa mu nezavrú ale sme radi že ho máme nie je to vždy také zlé ked sa mu venujeme alebo sa s ním hráme je úplne normálny len nie vždy to my vládzeme alebo nemáme čas

strociatka
25. sep 2014

@pera tak to je super, ze ste si nasli nieco pekne. Mne mm pride domov az o deviatej vecer, ked uz davam obe deti do postele. Mala je presne ako tvoj - velka voda, pride zo skoly a usta sa jej nezavru ani ked je, ale to co z nej vychadza, su len jej predstavy hier, nikdy nic z reality. Co bolo v skole sa od nej nikdy nedozviem, nijakou silou to z nej nedostanem, proste si nepamata. Ak sa nieco dozviem, tak len sprostredkovane od niekoho cudzieho. Je tiez strasny zivel, ma rovnako velmi nizku potrebu spanku, takze ked sa mi ju podari vecer uspat, tak je nenormalne skoro rano hore. Na to som si uz ako tak zvykla. No tie je ulety typu, som drak a cely den sa sprava ako drak, vratane cesty do skoly, nakupu a pod. ludia sa na nas uz dost divne pozeraju a deti ju zacinaju odmietat. No to,ze sa zacala v skole spravat takto agresivne, ze niekoho udrie uz spracovat neviem. Uz sa to stalo treti krat, prve dva sa jej to zdalo zabavne a urobila to v ramci hry, ale navonok to vazne vyzera zle, ako keby ich len tak z rozmaru napadla. To vazne neviem co mam robit. 😖

jujka
1. okt 2014

ahojte, mám syna 7r a mám podozrenie na AS, začalo to v škôlke kde sa nehral s detmi iba sedel celý den. Do aktivýt sa zapájal stým problém nebol, ale bol iný... Ked mal cca 5r nasla som jednu terapeutku všetko som jej povedala ako sa syn správa, ktorá za 30 min stanovila, že má poruchu pozornosti a nech zacneme terapiu rok sme ho k nej nosili, ale žiadne zlepšenie som nevidela (iba od nás tahala peniaze 150€mesacne tak sme stym prestali)
Teraz začal chodiť do školy a všetko sa znovu začalo. Ráno plače pred triedou, ale nevie povedať prečo, nevie sa kamarátiť ked knemu neprídu deti tak je sám. Ak náhodou sa sniekym začne hrať tak všetko musí byť ako on chce. nemá očny kontakt, doma nerozozná dokedy sa smalým jašia, prejde do bitia a nerozumie že to už neni hra.... a je toho ešte vela
chcem poprosiť o radu za kým máme ísť za psychologom, alebo za neurologom? prosím poradte musím tu už riešiť ☹