Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

capricieux
11. feb 2012

@bohumilla mas IP

capricieux
11. feb 2012

ja by som sa vas vsetkych este chcela opytat k tomu kyvaniu ruckami, ako to prebieha resp. kedy a preco to vase deticky robia. velmi ma to trapi pretoze u nas sa to v poslednej dobe dost stupnuje a neviem co s tym... ☹

mayap
11. feb 2012

@capricieux
ako?... nuž šoféruje rukami, klopká po stole, diriguje...
kedy? ... stále...
a prečo?... lebo...

bohumilla
11. feb 2012

@capricieux dakujem...ja som asi uz pisala, ze nasa to robi hlavne pri pozerani rozpravky, ked preziva nejake vzrusenie alebo radost, ktora vyplyva z deja. Popri tom aj skace hore - dole, alebo beha od dveri ku oknu, alebo vsetko naraz 🙂 Ale zacala to robit az neskor, mozno okolo tych 5 rokov. Nedavno k tomu pridala este take akoby vytriasanie ruk, ako ked mame mokre ruky a nemame uterak... Ale to trvalo asi mesiac a preslo to. Minule sme boli na jednom divadelnom predstaveni pre deti a ona to tak prezivala, ze v jednom kuse skakala a vytriasala tie ruky, no to bol teda pohlad... 😅

kacena4
12. feb 2012

nechtiac som si vymazala prispevok
@capricieux @bohumilla aj moj syn stace, beha, vyskakuje - gauc, kreslo, zem, detska tam na psotel (uz sme ju raz museli prevrtavat, lebo ju rozbil) a znova cez kuchynu cez stolicky do obyvacky. uz takmer 4 roky robi aj salta, mlynske kola hoci aj v obyvacke na 1x2m priestore az mi zo zaciatku sprepacenim rit stiskalo ale zatial si este neublizil aj ruky si rozhadzujeme az vzdy niekomu okolo seba capne
po spickach sme chodili tiez, ale zistilo sa ze je to ortopedicky problem, nasadili sa vlozky a polepsilo sa to, skus ist k ortopedovi, aby sa to vylucilo
@mayap bol tam preklep, poslala som znova, vdaka

kacena4
12. feb 2012

aha zabudla som sa spytat, aku mate skusenost so zubarmil minuly sme uz desatisice sk, a zasa musime ist s 2 trvalymi a mam z toho nocnu moru, ked sa zatne ze nie, tak tu pusu neotvori ani v narkoze ☹ ake mate skusenosti? a nepoznate nejakeho dobreho lekare niekde okolo ba, v ba?

katy1979
12. feb 2012

@bohumilla si popisala presne naseho maleho sprava sa uplne rovnako v mavani. ja ho tiez sledujem ked poletuje po byte. co mu bezi hlavou mi nepovie. spracuvava informacie je to normalne. a nam povedali ze kedze je to prejav radosti nechat tak.

katy1979
12. feb 2012

@kacena4 prosim ta do ktorej skoly chodite lebo toto budeme riesit asi tiez za rok za dva.

kacena4
12. feb 2012

my chodime do skoly v pk na bielenisku,je tam trieda pre nadane deti a som veeeelmi spokojna s pristupom, s ucitelkou aj so ziakmi, proste sadli si, aj @magimary tam chodi syn,ale ma hroznych spoluziakov, proste ziadna vychova, ale my sme veeelmi spokojny, neverim, ze by mu to vsetko tolerovali v beznej triede,napr. pobehovanie po triede cez vyucko, rozpravanie sa, proste ucka vie, ze su to "ine" deti a nie vsetci maju AS ale kedzesu nadane su "ine" ked zvladaju ucilo tak super, sme aj dis a aj to tam toleruju aj adhd, add mozno je to ucitelkou, mozno celkovo triedami pre nadane deti, do beznej tam chodi maleho bratranec a to je ina kava. proste ja som spokojna

bohumilla
12. feb 2012

@katy1979 myslis to tak, ze to u nej nemusi byt prejavom AS? a kto vam to povedal? hladala som nejaky tvoj starsi prispevok, no asi som prehliadla, tvoj maly ma nejaku diagnozu alebo mas na nieco podozrenie?

bohumilla
12. feb 2012

@mayap zaujimava stranka, zbezne som si presla tych 25 pravidiel...musim povedat, ze toto presne platilo a plati aj u nas. Doslednost, doraznost a nepopustit. To nam radila aj psychologicka u ktorej sme boli a myslim, ze to plati aj pri vychove deti vseobecne. Aj ked nie vzdy je to lahke a nie vzdy sa to da 😉

mayap
12. feb 2012

@bohumilla
aj ja som sa do toho začítala... skončila som neskoro po pol noci... 😅
a teda po prečítaní som si uvedomila, že aj toto robí môj... a naozaj, len toto platí na môjho...
... ale uvedomila som si ešte jedno... veľa z toho platí aj na môjho mladšieho syna... 🤐 hlavne ten agresívny typ AS ... to na neho sedí stopercentne... 🤐 🤐 🤐 hoci mnoho iných typických príznakov AS vôbec nie...
nuž asi s dr. J hodíme reč aj na neho...

mayap
12. feb 2012

teda presnejšie mladší má dosť z toho emočného a vzdorujúceho (agresívneho)... doma je to des... a v škôlke bez väčších problémov...
lenže aj Maťo bol ako škôlkar takýto... v škôlke s ním nemali problémy a doma bol chvíľami nezvládnuteľný... doslova ako papiňák... jednoducho doma vypustil paru... 😝 😝 😝

alebo už v zúfalstve hľadám problémy aj tam kde nie sú??????

katy1979
12. feb 2012

@bohumilla popravde netusim ci som prispievala do tejto temy. mam pocit ze nie. kedze som si ju vsimla az teraz. v teme o autikom som sa myhla zoparkrat ale tam nejako stracam prehlad.
No u nas to bol prejav AS a mame ho aj diagnostikovany. jaj a povedali mi to v andrease ze neriesit. hlavne ked su to prejavy radosti.

lucia37
12. feb 2012

@mayap Ktory clanok myslite, prosim? Lebo aj ja mam dceru s AS 😉

capricieux
12. feb 2012

u nas je to len mavanie hore-dole, na zaciatku to bol tiez len prejav radosti, ale ja mam obavy preto, ze teraz je to mavanie pritomne uz pri vsetkom, pri akejkolvek cinnosti a okrem toho je maly velmi strnuly pritom, napnuty ako strunka 😒

bohumilla
12. feb 2012

@mayap mna teda vzdy hnevalo, ze nasej dcere bolo jedno, ci je doma alebo v skolke, ked sa jej nieco nepacilo, tak koniec 🙂 chvalabohu sme mali stastie na uzasne a chapajuce pani ucitelky
A velmi dobre ta chapem, s tvojim mladsim synom. Ja tiez neustale sledujem toho mladsieho, ci sa vyvija tak ako by sa mal 😖 Nedavno tak krasne zoradoval auticka, az mi z toho prislo nevolno alebo najnovsie sem- tam chodi po spickach 😝 Ale potom si poviem, dost a zakazem si na to mysliet 😅

bohumilla
12. feb 2012

@lucia37 myslime clanok, ktory sem dala mayap na predchadzajucej strane dole. Je tam toho viac a vyzera to dost zaujimavo, este som to nestihla pozriet cele. A ty mas dievca? Zatial tu citam len o samych chlapcoch s nadpriemernym IQ. Mozes mi prosim ta o vas napisat nieco viac, mozes aj do IP ak ti to tak lepsie vyhovuje.Dakujem 🙂

lucia37
12. feb 2012

@bohumilla Ty mas babu? Ja mam skoro 6 rocnu dceru s AS. Akurat dnes sme boli na zapise do skoly. Ide do beznej triedy s asistentom. Nasa mala nema nadpriemerne IQ, ale vyssi priemer, pretoze v technickych zrucnostiach mala IQ okolo 160 a v socialnych interakciach hlboko pod priemerom, neviem to nejak odborne napisat,ale takto nejak to vyslo na testoch skolskej zrucnosti. Navyse okrem AS ma aj ADHD. Zaujima sa o vesmir, ludske telo, dinosaury, auta, cisla, sopky, mineraly a kadejaku hnusnu chrobac-pavuky, husenice, muchy, dokonca hady, jasterice, zaby ........Neviem, co by ta tak este zaujimalo, mame napriklad problem s jedenim, je neskutocne vybera. Najradsej by bola cely den na mlieku.Miluje aj pocitace, ale najma mobil iphone, s tym dokaze neuveritelne veci. Kamaratov nema ziadnych, co ma velmi trapi, ale ona to vobec neriesi.Proste si vystaci sama so sebou.Chodime k pedopsychiatrovi, ma nasadene lieky a velmi jej pomahaju , aj ked viem, ze vela maminiek je proti farmakologickej liecbe. Nam pomohla a to velmi.

magimary
12. feb 2012

@lucia37 môžem sa len spýtať, čo berie malá? 😕
aj náš berie lieky a tiež mu veľmi pomáhajú...
bez nich by sme asi ani nemohli vyjsť z domu (fóbie)...
/ale teda náš nie je aspík, ale autík/

katy1979
12. feb 2012

@kacena4 jaj k zubarom. ak sa zatne tak s nim nepohne asi ani stado slonov. ale my chodime k sukromnemu na lazaretsku v ba. trpezlivy mily pan doktor. vsetko vysvetlil ukazal samozrejme vychvalil aky je hrdina. vzdy nieco dostal hracku pastu kefku. ruku mu podal ako seberovnemu a vychvalil do nebies. u nas zatial zabralo. ale pokial viem tak heydukova ma taku ambulanciu pre tazko zvladnutelne deti. len viem ze u jedneho chlapca lieky podane na ambulancii na ukludnenie aby mu mohli tie zuby spravit to malo opacny efekt . Ale to je asi vynimka.

lucia37
13. feb 2012

@magimary Berie rano sertralin, to je AD, a vecer risepro.

magimary
13. feb 2012

@lucia37 vďaka za odpoveď 😉
a v čom vidíš ty najväčší efekt?
ako dlho to už berie, koľko trvalo, kým sa "ustálila" a liečba jej začala vyhovovať ?
(prepáč otázky, pýtam sa kvôli jednému známemu chlapcovi 😉)

náš berie Atarax (anxiolytikum-na zmiernenie úzkosti a fóbií) 😉

lucia37
13. feb 2012

@magimary Zmiernila sa ADHD, celkovo drazdivost, nervozita, OCD prejavy. Bola taka, ze sa nenechala ani len odo mna pobozkat ani na vlasy.Teraz s tym nema problem.Mali sme obrovske problemy so spanim- uz nemame.Plus sa nam zmiernili take typicke auti problemy-nove oblecenie, nemusime ist striktne tou istou cestou, viac si necha vysvetlit, je celkovo taka viac pristupna.mozno je to aj vekom, a mozno aj kombinacia jedneho s druhym- vek, liecba a aj moje ziskane vedomosti o AS a pristupe .Neviem....

kacena4
13. feb 2012

@katy1979 dik za info o zubarovi, my chodime dr.dobesovi do ruzinova, super ambulancia je tam viac lekarov a suuuper pristup aj pustia rozpravku na rozptylenie, chodime tam s tou tabletkou,ale moc to nezabera aj tak sa drzime zarubne a casto nam zvysia davku aby vobec "odpadol" a nevzdoroval. teraz nasa doky odisla a mame ist novej a hrooozne sa bojim. neznasa opravovat stolicky a mame uz trvale 2 pokazene tak skusam vyzistit nieco ine. haydukovu neviem zohnat kontakt

bohumilla
13. feb 2012

@lucia37 Ahoj , ja mam dievca v rovnakom veku, tiez v septembri ide do skoly. Ja sa zatial len chystam s nou na diagnostiku. Ked si precitas par stran dozadu, radila som sa tu s dievcatami, ci by mohlo ist o AS alebo nie. Velmi by som bola zvedava aj na tvoj nazor, kedze mas tiez dievca v rovnakom veku.
Zaujimalo by ma hlavne, ake su prejavy AS u tvojej dcerky, kedy a ako ste si vsimli, ze nieco nie je celkom v poriadku.

bohumilla
13. feb 2012

A chcela by som sa opytat vsetkych, co uz boli resp. sa chystaju na diagnostiku, co povedali, resp. povedia svojim detom, teda ze kam a preco ideme.

katy1979
13. feb 2012

@kacena4 neboj sa hlavne ty. pojdete tam a uvidis. mozno budes prijemne prekvapena ale je mozny aj iny variant. Tu heydukovu by som brala ako poslednu moznost. tam mu rozpravky urcite pustat nebudu

katy1979
13. feb 2012

@bohumilla ja som povedala ze ideme k tete na navstevu ale vysvetlovala som to 4 rocnemu stuplovi a jemu sa tam vzdy velmi pacilo takze nebol problem

lucia37
13. feb 2012

@bohumilla Ze nieco nie je v poriadku som tusila uz od jej narodenia, neviem preco, ci intuicia, alebo nejaky "6 zmysel" 😉 Mam este jednu dceru, o 5 rokov strarsiu a ta sa vyvijala inak.Chtiac nechtiac som ich porovnavala. A natej malej sa mi stale nieco nezdalo, aj ked sa ma niekto spytal, ze co?Nevedela som odpovedat , len som vzdy povedala ze je ina, a neviem to vysvetlit. Este nasa pediatricka ma v jej 3 rokoch vysmiala, ze takto autista nevyzera, ze je "len" rozmaznana a nevychovana-to inak fasa padne kazdej mame, ze? So starsou dcerou sme chodili kade tade po vyletoch, nakupoch, atd.....S touto mensou-vola sa Lea, sa nam nedalo nikde ist, vzdy bola najradsej doma, dokonca aj navstevy u nas doma jej vadili.Nakupovat s nou je dodnes cista katastrofa ( myslim tym obehnut si len potraviny).Nokdy nemala zaujem o ostatne deti, ked sa aj chcela pridat , tak bud vsetky deti museli prejst automaticky na jej pravidla, inak nastal vybuch zlosti a plac- plati dodnes. Bol u nej oneskoreny nastup reci, ale asi v roku a pol perfektne ovladala pocitac, farby, dopravne znacky........atd, atd.Idem hladat tie tvoje starsie prispevky, lebo ja som tuto temu objavila len nedavno, ak chces pridaj sa k nam na FCB, mame tam super skupinu rodicov deti s AS http://www.facebook.com/groups/163666210312953/