Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

akvi
16. nov 2015

@gabika_tkacikova podla mna je v 3 rokoch skoro vyvodzovat nejake zavery. Ono ja som to sem uz parkrat pisala - je uplne jedno, ci ma, alebo nema AS, dolezite je akurat to, aby ste to vsetko zvladli. A podla toho, co pises, by som to uplne pustila z hlavy, ked s nim nemas nijake zavazne problemy, tak ani nepotrebuje nejaky speci pristup. Mna ked mal syn 3 roky ani nenapadlo, ze by mohol mat nejaku diagnozu, a to mal uz vtedy podstatne viac znakov AS, ako pises ty.. To, ze sa tvoje dieta nezapaja do kolektivu, to je pri 3 rocnych uplne normalne, deti sa v tomto veku hraju vedla seba, nie spolu. A jeho ked nebavi to, co akurat chce riesit ucitelka, tak proste boci od ostatnych.. Netreba ho nutit sa prisposobovat, nech ostane "svoj".. Uvidis neskor, ako sa to bude vyvijat, mozno je ozaj len introvert a nepotrebuje sa predvadzat..

gabika_tkacikova
16. nov 2015

@akvi lenze psychologickou sme uz zacali a uz nemozme prestat az kym nevivodi nejaky zaver.moj muz ma tiez ten nazor ze tu nie je co riesit,ze je to jeho povaha,som strasne zvedava co povie odbornicka,hlavne sa obavam vylucenia zo skolky,ja chcem aby aj v pripade AS chodil tam kde chodi ale psych. argumentuje tym ze odborne skolene ucitelky mu daju viac ako klasicka skolka

akvi
16. nov 2015

@gabika_tkacikova zo skolky ta nemozu vylucit, so speci skolkou nemusis suhlasit.. Ja som ucila ziaka, co bol mentalne zaostaly natolko, ze mal byt v specialnej skole, ale jeho rodicia ho tam dat nechceli. Tak bol stale v klasickej.. Nikto ta nemoze donutit.. A podla toho, co pises, tak fakt by asi boli same speci skolky a skoly, lebo na kazdeho sa najde nejaka "odchylka".. Neviem preco je este stale tendencia skatulkovat ludi a riesit tu nejake vybocenie z "normalu". Co je vlastne "normalne"? A psychologicka si asi potrebuje spravit ciarku, aby mala vykazanu cinnost. 😀

kofa77
16. nov 2015

dokonca ja mam pocit, ze teraz "je moderne" stanovovat detom tuto diagnozu..
nevravim, autisti, nesamostatni, ozaj ak potrebuju spec. pristup, ale dieta, ktore kominukuje, jasi sa, je vesele, ma svoje zaujmy, casto mu to pali v tej makovicke viac, ako ostatnym... a sup, uz mu dame nalepku
syna bavila v skolke hirosima a nagasaki, ked toto rozpraval osttanym detom, co riesili masu a medveda, tak si vies predstvait, jak na nho pozerali.. tak to hovoril ucke 🙂
a o deti zaujem nemal. este k tomu par "znakov" a mame AS.. nech sa idu vypchat vsetci 😀

akvi
16. nov 2015

@kofa77 😀 😀 😀

akvi
16. nov 2015

@kofa77 si mi tym pripomenula, ze vlastne aj moje decko fascinovali katastrofy, pozeral v telke taky dokumnetak "Letecke katastrofy".. A dospel k tomu, ze chce byt letecky inzinier, ale v lietadle letiet nechce 😀 A toto mi teda vobec nenapadlo spajat s AS.

pencil
16. nov 2015

@akvi s AS by som to ani nespajala. Ludi a aj deti katastrofy svojim sposobom fascinuju a co viac moze chlapca fascinovat, ako lietadlo + katastrofa? S aspergerom by som to spojila az vtedy, ked by sa z toho stala posadnutost, zbieranie informacii, hromadenie, kategorizovanie, studovanie vsetkych detailov...

kofa77
16. nov 2015

@akvi
@pencil
Baby, ani mne by to nenapadlo to spajat.ale pravda je, ze aj otazka v teste od Janosicky je na to, tiez v spominanej knihe sa to uvadza a aj psych. Mi to hovorila... Nemusi to ist do toho "aspergerovskeho" extremu, ale tieto temy AS velmi casto zaujimaju , aj ked asi skor chlapcov ako dievcata. Tornada, sopky, zemetrasenia, tsunami... Kolko dokumentov sme my mali o tom nahratych... Momentalne syn "naraba" s bombami, co teda som zbystrila pozornost, kedze problematika je to viac ako citliva.

pencil
16. nov 2015

@kofa77 ano, je to jedna z otazok, no mna by v prvom rade zaujimala kvalita toho zaujmu, lebo aj mna to zaujima a fascinuje a rozhodne nie som AS.

qtinka29
16. nov 2015

@kofa77 inak táto otázka aj mňa pobavila-je fascinovaný katastrofami,alebo krikom...atd.....som tam napísala,že ako každého,aj jeho zaujímajú katastrofy a tak isto sa obzrie,keď je niekde krik,ale nie je fascinovaný 😀 .....inak,my sme už po všetkých vyšetreniach....vyšla mu inteligencie vyššie nad priemerom a z tých všetkých strašiakov nám vyšla dysortografia a čiastočne dysgrafia-nečitateľné písmo a vynecháva občas písmenká....asi začne písať len tlačeným a diktáty by nemal mať známkované.....tak mi celkom odľahlo,že iba toto....už aj emocie vie lepšie ovládať,tak uvidíme.....ale dnes ide hrať s kamošmi ping-pong...tak som zvedavá ako to zvládne ak prehrá....len aby nelietalo všetko okolo 😅 😝 😝 😀

kofa77
16. nov 2015

@pencil vidis, mna to nezaujima 😀 ale ine znaky AS by sa zas u mna nasli😁
Intenzita, no, tazko povedat, asi je viac menej ok, ak ta zaujima v dospelosti a ine znaky tam nie su, na rozdiel od toho, ak si 4 rocne dieta do nemoty pusta Ulicku tornad a rozplyva sa nad bahnotokom 😁 a 15 x pretoci v spravach vybuch sopky.

pri diagnostikovani AS vsetko zalezi od mnozstva tych znakov a ich intenzity, povedala phdr.
Ale zas co ked clovek ma vela znakov, ale nema tie podstatne?

qtinka29
16. nov 2015

@pencil presne...každého zaujímajú katastrofy....aj môj syn bol nadšený Titanicom.....aj si hľadal na počítači obrázkya články a to bol ešte v škôlke....som mu to ja musela čítať.....ale zaujalo ho to nielen preto,že tam zahynulo toľko ľudí,ale proste všetko-skôr technické veci....atd...proste najväčšia a najkrajšia loď a druhá sv.vojna ho tiež zaujíma,ale nie preto,že v nej zahynulo veľa ľudí,ale skôr historia a technické záležitosti,takže sa mi to zdá v poriadku a aj psychiatrička to tak zhodnotila.... 🙂

majanka111
16. nov 2015

Ahoj, chcela by som vás poprosiť o pomoc, moja sestrička robí bakalársku prácu a potrebuje vyplniť tento dotazník. Ak sa vám dá prosím vyplňte to, veľmi to pomôže. Ďakujem : https://docs.google.com/forms/d/1_2y75XyycvL2Ad...

akvi
16. nov 2015

@pencil no prave u nas je ta posadnutost dost tazko zhodnotitelna, pretoze moje dieta ak nieco zaujima, tak vzdy ide do hlbky.. Taky priklad s tymi leteckymi katastrofami - v obdobi, ked to pozeraval, tak sme museli kupit knihu o lietadlach, pozeral rozne videa a clanky na nete, nastudoval rozne technicke udaje, ked videl letiet lietadlo, tak podla siluety a motorov meditoval nad tym, ze co to je, ked muz isiel na sluzobku lietadlom, tak mu musel hlasit, ze cim leti a moje decko zapotilo, ze nech sa urcite opyta, ci skontrolovali neviem aku srobu, ze ci ju nezabudli na tom vymenit, lebo sa stala taka a taka katastrofa.. Preslo ho to asi za pol roka a zaujem presunul na nieco ine.. Ma zaujmy, ktore pretrvavaju a ma taketo obcasne zaujmy, ale aj v nich ide podla mna na jeho vek az prilis do hlbky.. Takze je tazko hodnotit, co je este ok, co uz nie..

kofa77
16. nov 2015

@akvi presne to, ta hlbka ..
Inak ale popri tych stalych zaujmoch sa syn zacal zaujimat a citat kucharske knihy😁 co je dost humorne 😁
A napr.vraj dalsi znak je nerozhodnost, to mame tiez. A ked sa nevie rozhodnut, tak si pekne poententikuje, kebyze nahodou to vyjde inak, ako by nakoniec aj chcel, tak povie - zafukal vietor - a uz je to v poraadku ☺

janulka1985
16. nov 2015

ahojte žienky...radu, ktorú som si od Dr.Mikovej zobrala k srdcu je zbytočne vela na dcerku nehovoriť, davať jej jasné a stručné príkazy zybtočne neomačkovať..ušetrila som si konečne hlasivky.. nenutim ju do zbytočných vecí , stačí ak dodrží základne obliecť sa jesť isť na wcko atd...ked niečo chce príde za mnou...doma vobec nekreslí a podobne blbosti ako v školke vôbec ju to nejak neťahá robiť doma...príde bud zapne telku youtube video baby hazel alebo jej "zname rozprávky" ale sa učí na pc angličtinu z cd, ale často ked príde zo školky sa zatvara do izby a nechce nikoho vidieť ani svoju sestru..potrebuje ticho..ako dnes...dnes mala podráždenejší deň tak som ju nechala tak.

gabika_tkacikova
17. nov 2015

teraz po vsetkych tychto prispevkoch mam pocit ze moj syn nema AS alebo ze ak ano tak sa to bude dat diagnostikovat az vo vyssom veku. Ma sice urcite zaujmy, nieco ho bavi nieco nie, ale nie az tak do hlbky......to ci to je do hlbky sa asi v jeho veku zhodnotit ani neda uplne 100%

akvi
18. nov 2015

@gabika_tkacikova vobec neries, ci ma, ci nema.. Je este maly.. Ked tak nad tym premyslam, tak moj syn sa v tomto veku prejavoval tak, ze akoby robil vsetko inak, ako bezne deti, aspon mne to tak prislo.. Napr. skolka, ocakavala som cirkus pri nastupe, ale kdeze, mna moje decko poslalo domov, ked sme mali adaptacny tyzden, on sa adaptoval hned 😀 . Problemy zacali v predskolskej triede, nechcel tam uz chodit, reval rano tak, ako 3 rocne deti zvyknu.. Alebo napr. vystupovanie pred ludmi - v skolke sa driapal recitovat, spievat, vsetci mali sou z neho, lebo ked dake dieta nevedelo na besiedke svoj text, on vzdy zaskocil.. A potom zrazu s tym sekol tak, ze v skole nebol ochotny ani jedinu basnicku povedat pred triedou, nedajboze spievat.. Alebo strachy - do 4 rokov bez pudu sebazachovy (ked vacsina deti sa praveze boji), on kludne skocil aj do hlbokej vody.. Teraz druhy extrem - boji sa nenormalne.. Proste vsetko akoby opacne, ako bezne deti..

@janulka1985 to ticho, to aj u nas je niekedy, ze syn potrebuje ticho a samotu.. A prikazy mu nemozem dat viac ako jeden, inak neurobi ani to jedno 😀 Alebo najlepsie je, ked mu nieco vycitam, on sa na mna diva, ze ako pocuva, a potom zacne uplne ze od veci rozpravat.. Akoby ma vobec nevnimal.. Niekedy je to totalne humorne, ja napr., ze: zase si si nechal topanky na strede chodby, skoro som na nich spadla.. A on na to, ze: vies mami, ten podvozok, co vyrabam na robota, tak uz ho mam skoro hotovy.. 😀 A toto sa nam stava denne..ja o voze, on o koze.. 😀

janulka1985
18. nov 2015

@akvi hej presne u nás to isté odpoved uplne iná odbočí od temy a tiež pozerá že akože vníma, ale to je len herecký výkon 😀 ...takisto topánky povyzúva kde príde ale nie stále, veci nahadže k dverám na botník.ona je impulzívna velmi často sa ešte nepovyzlieka z vetrovky a už by chcela robiť iné...nemá rada príliš vela vecí naraz či už nové predmety alebo proste viac vecí naraz vtedy na jej tvári vidím chaoz a potom sa ani vykoktať nevie..s príkazami tiež opatrne nemožem po nej chcieť vela..preto sa snažím dodržiavať základne a čo nesúri a nie je pre danú chvílu podstatné necham tak..oni tým že maju svoj svet tak sa luftujú a čistia hlavu ono to je aj na niečo dobré nerobia si tažkú hlavu neriešia blbosti toto je asi najlepšia vlastnosť..

pencil
18. nov 2015

@akvi popis sedi aj na moju slecnu 😉 obzvlast cast, ja o voze, ona o koze..

akvi
18. nov 2015

tak to asi robi vela deti, ze my rodicia si tocime svoje a deti svoje, lenze u nas je to ozaj niekedy tak absurdne, ze mi rozum zastava.. 😀 Aj mi je casto smiesne z tych akoze odpovedi..

@janulka1985 no ja mam niekedy dni, ze nic vlastne nie je podstatne a radsej nic nriesim, lebo by ma piclo.. 😀 Ale uz som sa zmierila s tym, ze pre moje decko su take tie "normalne" veci , ako obliekanie, poriadok, umyvanie, spanok a pod. denne zalezitosti nepodstatne. Uz je dost velky, aby som to nemusela stale pripominat dokola, ale bohuzial mi nic ine neostava.. Lebo syn by nevahal ist do skoly v pyzame a slapkach.. Alebo by sa kludne neumyl aj mesiac.. V zime by chodil bez vetrovky, v lete kludne v cizmach. Ked bol v SvP, tak prisiel v tych istych veciach, co odchadzal, tasku snad ani neotvoril a ked som sa opytala, ci si aspon zuby umyl, tak sa ma opytal, ze: To som mal aj kefku? 😀

majal
18. nov 2015

Baby mozem sa spýtat, ako ste prisli na to, ze dieta má tento syndrom? Lebo ja mám pocit, ze nas syn to má, ja som z neho uz niekedy nestastná, máme problém v tom, ze nevie zvládat svoje emocie, od malinka máva neskutocné amoky, a to niekedy kvoly uplnej blbosti....dalej v skolke zacina mat problemy, nechce sa velmi zapajat, aj ked uz sa to zlepsuje, on sa snazí, ale doma sa stazuje ze deti sa s ni nehraju, ucitelky ma stale na nieco upozornuje, napr. ze nevie udrzat pozornost, niekedy aj zakladne veci, napr. najst volne miesto na obede pri stole, alebo odniest tanierik do okienka mu robi problem...on je akokeby uplny flegmatik, nesustredený. Inak je inteligentný, este co mi vadí ze vobec nechce kreslit, doma obcas nieco naskrabe, ma 4,5 roka, a to len nejaké carbanice...., dalej ma ucitelka upozornila, ze je velmi hlucný...to ked sa tam hrá, alebo nieco vysvetluje,najviac sa bojim aby nemal nejaké problémy v skole, aj ked to je este predcasné, do skolky uz ani nechce chodit, ze nemá kamarátov, tak ja neviem ci s nim mam zajst k nejakému psychologovi, ale niektoré prejavy mi sedia na tento syndrom....este ma napadlo, ze ked bol malý, tak nemal velmi rád zmeny, to sa vekom zlepsilo, napr. mali sme ist niekam iným autom ako zvycajne, tak neskutocný amok dostal, chudacik, ze nakoniec sme nikam nesli...:( Vlastne od malicka s ním máme problém s tými amokmi,a to také záchvaty ze aj pol hodinu bol uplne bez seba, az kým sa neukludnil, pre uplne hluposti, ale to sa vekom tiez zlepsilo.

kofa77
18. nov 2015

baby 😀

u nas to iste, skoda slov.
dnes rano, napr., uz sme boli skoro pri skole a syn - mamka, zabudli sme tasku!
tasku mal samozrejme na chrbte.
ze sa vyzlecie z pyzama rano, aby sa nasledne zas obliekol, ze ide von s jednou topankou, naopak tricka, uz aj tielko mal navrchu- to boli bezne veci.
a tiez pokyny jednoduche, ako na psa

kofa77
18. nov 2015

@majal skus si precitat celu tuto temu, od zaciatku, su tu popisane rozne prejavy deti s AS, ja som v nich syna "nasla". inak ale u nas ziskala podozrenie psychologicka, u ktorej sme boli na IQ testoch. on dala taky impulz prvotny.

janulka1985
18. nov 2015

@majal hlavne intuíciou..to čo pisuješ môže byť asperger záleží či to ide do hlbky a či to robi stale alebo často proste či sa velmi líši od správania adekvátne k veku...nepýtaj sa nikoho žiadnych pochybných psychologov lebo tí často prd vedia...rovno chod bud k Dr. Jánošíkovej alebo ak si z východu Dr. Miková...nečakaj zbytočne dlho lebo včasná diagnostika dieťaťu len pomôže a zásadne musíš zmeniť výchovu a prístup k dieťaťu.. hlavu hore nie je to katastrofa nie je to diagnoza demencia a podobne ...proste bude extra špecial ale nebude to na špecialnu školu 😀 všetko sa dá ak sa chce..a tato stránka je "naša lampáreň" 😀 ak nevieš píš..knihy si zaobstaraj odporučam vydavateľstvo portál..

majal
18. nov 2015

@janulka1985 a prosím ta, to mozem ist k tej dr. jánošíkovej len tak, bez nejakého doporucenia, len na základe toho ze sa mi to zdá? ja sa práveze bojím, aby ho nejako nezaskatulkovali, ze je nejaký iný, alebo co, ja sa bojím s ním aj niekam ist. a ako je to potom v skole, normalne chodia tieto deti do normalnej skoly?

janulka1985
18. nov 2015

@majal ano môžeš tam isť len tak to nie je podmienka žiadny vymenný listok netreba..Dr.Janošikova sídli v Trnave skus si vygoogliť tam budu bližšie informacie...ja som bola u Dr.Mikovej v Prešove kedže som z východu.to škatulkovanie...ak ma raz dieťa znaky a prejavy proste tu diagnozu mu určia tebe to len pomôže hlavne zmeniť prístup a zľaviť z nárokov.dobre bude ak budu oboznámení v škôlke aôebo v školke aby boli tolerantní..ano chodia do klasickej školy nie je nutné ho dávať inde...vybavuje sa integrácia to si musíš pozisťovať potom v škole ake su postupy a bude asi potrebovať asistentku do lavice..to ide cez detsku lekárku podáva sa návrh na socialke.. neboj sa hlavne choď ak ti záleží na svojom dieťati 😉

majal
18. nov 2015

@janulka1985 dakujem ti za pomoc. si zlatá a ochotná. asi más pravdu, mala by som to nejako riesit, aby nemal neskor problémy. pozriem si tu dr. my sme z NR, takze by to nemal byt problém.

janulka1985
18. nov 2015

@majal neboj sa to zvládneš hlavne netreba zatvarať oči pred realitou..mne to povedala Dr.Miková že som jedna z mála matiek kto vidi vec realne.ta doktorka ťa oboznámiso všetkým , ty jej hlavne povedz všetko čo robí syn.vývin od narodenia do 1 roka bude sa pýtať kedy začal rozprávať..dôležité je povedať ozaj všetko..bude ti asi posielať nejaké testy na vyplňanie doma..len je dlhšia čakacia doba..ak sa ozveš tento týždeň prípadne do konca mesiaca..možno januar februar ťa objedna.zatial si kup aspon dve knižky..prvú ti odporučam od Atwooda Aspergerov syndrom a druha výchova dieťaťa s AS..ale tu prvu si kup určite tam sú dopodrobna opísané prejavy.a rob si poznámky aby si mohla povedať doktorke súvisle..

pera
18. nov 2015

ahojte maminy ako riešite učitelskú šikanu na svojom dieťati ak vôbec niečo máte lebo my sme v štádiu že končíme s chodením do školy a budeme oslobodení od dochádzky do školy, synovi sústavne niečo rozprávajú čo ho riadne vytáča a uráža je piatak, odmieta už na hodinách písať písomky úplne odmieta začína byť zúrivý, aj dnes prišiel taký vytočený že si vrtal v nose a uč. mu povedala že je nechutný, celá trieda sa na neho pozrela ale prst mal už von, a uč. dodala že .. keby ste nevedeli vyberal si sople z nosa,, totalne ho davajú dolu a on už odmieta pracovať odpovedať, nosí samé 4, 5, pritom je veľmi šikovný, žiaľ nasadili likvidačný proces. je integrovaný AS a všetky dis, známkujú ho ako všetky ostané deti.