Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

moni73
21. sep 2016

@erikabar fuuuha, dcéra 10 nohavice 152ltt a tričká 158. Zje všetko (okrem mäsa), miluje cestoviny, olivy, šaláty, granátové jablká, mango. No ale keď sa zamyslím, tak z normálnych jedál ju potesis len cestovinami. A musia to byť klasické špagety alebo spiralky.

moni73
21. sep 2016

@kofa77 rozbor básní... Pamätám 😛. Ako pubertacka som popísala kopec básní a krátkych lyrických próz a veľmi by ma zaujímal ich výklad našou slovenčinarkou. Podľa mňa, toto je úplná blbosť a len autor by nám vedel povedať o čom to vlastne bolo (v mnohých prípadoch).

akvi
21. sep 2016

Tak u nas asi vsetko, co ste spomenuli.. 😀 Moj sa sice naje rad, ale tiez varim dokolecka par jedal. Zimu tiez neciti, az ked je uplne skrehnuty. A tiez neznasa vone. Nemozem pouzit avivaz na jeho veci, hlavne periny a uteraky, ked sa niekto v kupelni navonia, tak hned vrieska, ze fuuuj..

moni73
21. sep 2016

@akvi koľko má syn?

erikabar
21. sep 2016

@moni73 si fakt šťastná žena... 😀 u nás rezeň s ryžou a s tatárskou, palacinky, krupicová kaša, sviečková s knedľou, kmínová polievka s krupicovými haluškami, kuracie prsia na rôzne spôsoby, ale nič iné z kuraťa nezje, koložvárska kapusta. Jáááj a párky, ale musia byť bravčové PIKOK z Lidlu, iné nezje. Z hovädzieho ho napína, takže sviečková je zásadne s bravčovým stehnom a aj to nemôže vedieť, že je to vlastne zo zeleniny, takže keď robím sviečkovú, tak nesmie do kuchyne ani vojsť, viac by to už totiž nejedol. Na desiatu Monte a Kinder Pingui každý deň. Rohlík so šunkou donesie domov a nechá to hniť ešte týždeň v taške. Minule som mu chcela kúpiť Pikao nanuk a povedal mi, že on UMELINY NEJE. Skoro som odpadla. Hlavne, že Francúzsku polievku zo sáčku od Vitany by tiež mohol každý deň. 🙄

alenk
22. sep 2016

baby, idem si spravit maly prieskum, interny, len pre zaujimavost. vsetky co mate potvrdenych aspikov, mozete mi, asi lepsie IP, napisat. ci sa narodili predcasne a ci boli ockovani?

vcera som prave stretla vo vchode susedku, ma cca 2 - 2.5 rocneho syna, doteraz som si myslela ze je nevychovany, ale zacinam na nom badat ine znaky... ja uz vidim diagnozu asi vsade... a sme sa o tom s muzom vecer bavili a on ze cim to je, ze je toho teraz tak vela... tak sme sa zamyslali a chceme to hodit na okolnosti ;)
moj sa narodil 5 tyzdnov skor a mal vsetky ockovania....

martinka05
22. sep 2016

@alenk moja sa narodila presne v termíne a má všetky očkovania (aj nepovinné) a tiež má potvrdený AS

inom75
22. sep 2016

@kofa77 Cau, dlho som tu nebola. Konecne mam notebook, tak som nakukla. Nejako sa tu burlivo diskutovalo... Co mate nove? Ja som rada, ze prazdniny skoncili, lebo to bolo uz neskutocne. 😠 Teraz zase riesime nase odmietanie ucenia. Aj vcera krpec jednu ulohu z rustiny robil hadam 2 hodiny. Vzdy, ked som odbehla, zapol pocitac a na vsetko sa vyprdol. Aj ked mal doslova zakaz! Musim skrývat kabel! Cez prazdniny som mu skryla mobil a az predvcerom som ho nasla. 😀

inom75
22. sep 2016

@alenk Mojho som asi tyzden prenasala a je ockovany. Ale vdaka synovi som zistila, ze AS je zo strany mojho otca. Tam to maju viaceri clenovia rodiny,len nie su diagnostikovani. Tak u nas to bude asi dedicne. 😒

akvi
22. sep 2016

@alenk moj syn nie je oficialne diagnostikovany, ale urobila som si ten test, co tu raz niekto dal a vyslo mu to uplne jasne, plus ma tolko znakov, ze podla mna niet pochyb.. A narodil sa v termine, ocko mame do 3 rokov vsetky, potom uz ziadne.. A my mame v rodine niekolko AS podla mna.. Dokonca ja na sebe vidim niektore znaky mozno skor autistu, ako AS..

akvi
22. sep 2016

@moni73 syn ma 11 a pol

pencil
22. sep 2016

@inom75
@alenk moja sa narodila skor cca 3tyzdne (sviniari mi ju nasilu vyvolali) a mala vsetky ockovania. Zmenu v spravani som zaregistrovala kratko po MMR ockovani.

Tema ockovania a autizmu je velmi vyrazne sledovana najma tu na konovi a hodne kontroverzna. Vela som si o nej studovala a aj hodne rozpravala. Najviac hlasia o neskodnosti a vysokej bezpecnosti ockovania ludia, ktori o ockovani vedia najmenej, obvodaci, psychologovia, vystrasene mamicky, masy. Keby ste sa zacali rozpravat s imunologom, neurologom, biologom, odrazu by ste zistili, ze na tuto temu vonkoncom nereaguju tak vehementne a jednoznacne, ale su odrazu velmi opatrni a mapuju si podu. Zistite, ze veci predsa len nie su cierno-biele, ze odrazu su aj vyskumy, ktore jednoznacne ukazuju ako sa spravaju neurony po zasahu ortutou (mimochodom nadherne videjko), odrazu zistite, co robi ockovacia latka v uzlinach, zarazu zistite, ze tazke kovy nikdy v zivote bunku neopustia a natrvalo zmenia jej expresiu, ze detoxikacia na bunkovej urovni je cisty nezmysel, ze tazke kovy maju kumulativny charakter v organizme a vzivote sa ich nezbavite, ze zasahy do neuronov su nezvratne...
Skuste sa zacat pytat ludi, ktori sa v tom naozaj vyznaju, maju nastudovane a nemaju len silne reci dopovane pomastenym sebavedomim. Zistite to lahko, odvolavaju sa na skutocne relevantne informacie, ktore na SK nemame a argumentuju na zaklade vysledkov, ktore nie su len vlastnou firemnou statistikou. Riadte sa zdravym rozumom.

Napr. vsimnite si, aky obrovsky boj tu bol za povinne ockovanie TBC samotnym prof. Dluholuckym a o par rokov na to tento isty profesor vyhlasi, ze to nie je az take potrebne a rozne bludy k tomu? Len s velmi velkymi tazkostami sa dopatrate, ze tak pokazili vakcinu TBC, ze zacala robit viac skody, ako uzitku. Teda, ak to vobec niekedy uzitok malo..

erikabar
22. sep 2016

Ahojte, no tak Peťo sa narodil 8 týždňov pred termínom. Mesiac bol v inkubátore. Bol tak zvyknutý byť sám, že po príchode domov nezaspal, kým nebol v postieľke, alebo v kočíku atď, nikdy nemohol spať s nami v posteli, lebo bol nervózny a nevedel zaspať. Očkovania mal tri, vakcínou Infrax Hexa za každú sme si doplácali vtedy 1700 Skk tuším.
U nás asi zohráva aj genetika svoju úlohu, zo strany Peťkovho otca - čiže Peťkov strýko a Peťkoví dvaja bratranci. Čistí aspíci, nikdy nediagnostikovaní. Jeden z nich má ešte obsesiu si aj stále umývať ruky, aj 20 minút a nikdy sa neutrie do uteráka, ktorý použil niekto iný, musí mať svoj a musí byť čistý (vypraný). Ale inak chalanisko šikovný, dve vysoké školy, robí programátora vo Viedni a ide sa ženiť...
Ja neviem, či to má spojitosť s očkovaním alebo nie, ja za očkovanie som, keby som sa mala rozhodnúť znovu, dala by som ho zaočkovať znovu. Ak to zanechalo na ňom len toto, tak pre mňa je to ok. Ale napríklad taký Einstein a Mozart mali tiež Aspergera ako som sa niekde dočítala a neviem o tom, že by v tých časoch už ľudí očkovali. Takže ťažko povedať.

erikabar
22. sep 2016

@akvi inak tiež mám pocit, že niečo autistické je aj vo mne, ja tiež neznášam nejako extra zmeny a chodím naučenými cestami napríklad a vôbec nemám rada vo svojom živote kreativitu a impulzivitu, možno je to len povaha, ale niekedy si poviem asi som fakt autista a potom sa stane 100 vecí, ktoré by autistovi vadili a mne nie, tak ja fakt neviem.

pencil
22. sep 2016

No schvalne ludia, co si myslite o tomto?

1.8.2016 Ste pediater a chcete presadzovať očkovanie, no neviete správne argumentovať voči svojim čoraz lepšie informovaným pacientom, ani odpovedať na ich otázky? Ľahká pomoc. Prihláste sa na kurz Jak prosazovat očkování v běžné praxi aneb jaká argumentace je vhodná ze strany lékaře a zdravotní sestry. Školiť budú odborníci na presadzovanie očkovania prof. Beran a MUDr. Cabrnochová. Kurz je určený pro praktické lékaře pro děti a dorost, pediatry, praktické lékaře pro dospělé, ale také infekcionisty, epidemiology, hygieniky, mikrobiology, odborníky pracovního lékařství a jejich zdravotní sestry, kteří chtějí získat základní a nezbytné informace o očkování. Zvláštne je len, že zástupcovia uvedených odborností sú verejnosťou vnímaní - a aj v médiách vystupujú ako - odborníci na očkovanie. Prečo potom potrebujú školenie, ktoré im poskytne "základné a nevyhnutné informácie o očkovaní"?

Okopirovane z: https://www.ipvz.cz/vzdelavaci-akce/48263-kurz-...

A nemali ste doteraz za, ze prave vas ockujuci pediater je odbornik? Mna uz iluzie davno presli.

kvojtanikova
22. sep 2016

no ja neviem či to má súvis s očkovaním, môjho AS syna akurát čaká preočkovanie MMR a po tom všetkom čo čítam nielen tu na fóre tak neviem či do toho ísť alebo nie. Keď sa v podstate jedná o preočkovanie, tak či tak tú vakcínu v tele už má, tak je to asi jedno. On sa nenarodil predčasne, bol normálne 2-3 dni po termíne, akurát mal nejaké cysty na mozgu a museli sme chodiť na neurológiu do jeho 5 rokov, aj cvičiť reflexnú terapiu. Dcéra má všetky očkovania a je ok. U nás to tiež skôr vidím ako genetickú predispozíciu, sama som podľa mňa "líznutá" a aj môj brat, z manželovej strany tiež je pravdepodobne pár nediagnostikovaných jedincov, zväčša mužského pohlavia, takže preto je u nás dcéra asi ok.

mummy01
22. sep 2016

@pencil vo mne to akurat utvrdilo pocit ze s ockovanim naozaj nieco nieje v poriadku...

pencil
22. sep 2016

@mummy01 myslim si, ze tema ockovania je na konovi uz dostatocne rozbehnuta, tabory su dva a zmysluplna diskusia evidentne v nasich SK pomeroch nie je mozna, takze sa podme venovat nasim aspikom a ako im pomoct s nami zit 😉

mummy01
22. sep 2016

@pencil no ved Ty si chcela vediet co si o tom myslime...tak som napisala 😉

pencil
22. sep 2016

@mummy01 😀 vlastne ano, normalne som na to zabudla

mummy01
22. sep 2016

@pencil 😀

moni73
22. sep 2016

@alenk dcéra cca 2 týždne po termíne, má všetky povinné očkovania. Nad ďalším váham...

moni73
22. sep 2016

@akvi a ako to dopadlo so školou? Mediálny šum utichol, tak nemáme žiadne žiadne info.

akvi
22. sep 2016

@moni73 ak myslis tu kauzu, tak to este uzavrete nie je.. aspon teda ziadne nove info nemam..
A to, ze sa menime na slobodnu skolu, tak to realne prebieha, vlastne uz v takom rezime fungujeme a cakame, ci nam to odobri aj vrchnost, davaju si nacas, zatial ziadne oficialne vyjadrenie nemame..

moni73
22. sep 2016

@akvi vy máte fakt šťastie. Ja naďalej bojujem s veternými mlynmi a vlastne unschoolingujeme v škole😛

mummy01
22. sep 2016

@pencil ja mam nacitane 😉 maleho nemam ockovaneho a pred letom som dala dceru proti kiahnam (zial nebola ina moznost aby sme sa vyhli dovleceniu kiahni zo skoly kvoli malemu) a veru som si vsimla zhorsenie co sa jej psychiky a prejavov tyka.

pencil
22. sep 2016

@mummy01 to mi je luto, ako som uz pisala, zial ja som sa poucila neskoro

martina46
22. sep 2016

prosim vas, ohladom integracie - tu pisu:
http://www.asperger.sk/články/vzdelávanie/integ...

ze treba:
1.správa zo psychologického vyšetrenia,
2.správa špeciálneho pedagóga,
3.vyjadrenie lekára (detského lekára dieťaťa),
4.odporúčanie poradne a
5.žiadosť zákonného zástupcu dieťaťa o integráciu.

moja otazka, tie prve 2 spravy su tie, co nam robili v cspp? nasledne nas poslali este za pedopsychiatrom, ta potvrdila AS.
3.bod, to naozaj aj pediater musi? 4. bod, o aku poradnu sa jedna, to je ta sprava od psychiatra?
vdaka!

mummy01
25. sep 2016

Uf,v oktobri ma byt dcera preockovana vakcinou MMR...uz teraz ma boli brucho ked premyslam ako z toho vykorculujem.