Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

strociatka
27. aug 2015

@moni73 ak sa mozem opytat, ake prejavy AS ma tvoja dcerka? Tiez mam dcerku susp. AS a prejavy ma bud minimalne, alebo len doma a to tiez nie celkom typicke AS, ona je skor taka egocentricka, ale inak sa to ako kedy da...

kofa77
27. aug 2015

tak nam AS potrdila, k tomu manipulativne sklony, problem s autoritamy, nadpr. IQ. bude z neho mozog zlocineckej skupiny asi 😠 so synom hovorila kratko, boli sme tam taku hodinku. dala nejake tipy, cd naskenovane knihy, idem dnes do kniznice pozriet neajake dalsie.
tiez nema tie znaky nejake vyrazne, podla mna. ale ja som asi iiez AS. 😠

qtinka29
27. aug 2015

@kofa77 to za hodinku sa dá určiť takáto diagnoza??? mám pocit,že keby začali všetky deti vyšetrovať,tak 70% by boli AS.... 😀 😀 😀 ....môj Alex nemal v detstve skoro žiadne znaky a vraj sa to môže ukázať neskôr až okolo 10 roku......tak ja som tiež zvedavá...... 😒 😝

kofa77
27. aug 2015

@qtinka29 on znaky mal, predchadzalo tomu rozhovor s nou, dlhy, vypracovanie viacerych testov, moj popis a navsteva v skolke v jeho prirodzenom prostredi. zas tak od brucha netriafala 🙂

martinka05
27. aug 2015

@qtinka29
@kofa77 nám tiež diagnózu potvrdili na prvom sedení, na ktorom sme boli asi 2 hodiny, ale viac sa rozprávali so mnou ako s dcérou.

moni73
27. aug 2015

@qtinka29 praveze 70% by as neboli... prave preto za tym zvycajne rodicia idu, ze vidia, citia, ze dieta je "ine". to, ze sme vsetci nejakym smerom svihnuti je tiez pravda 😀 , len v tom spektre uchyliek je ich taaak vela 😉

janulka1985
27. aug 2015

http://www.autisticke-dite.cz/co-chce-autista ................ženy kliknite a čítajte

qtinka29
27. aug 2015

@kofa77 jáááj....takže ste u nej boli viackrát......a to bola v škôlke ho sledovať??? toto by sa zišlo aj nášmu,lebo doma je úplne normálny,mňa by ani nenapadlo,že je iný....ale v škole je vraj čudný a to ja neviem posúdiť,keďže ho tam nevidím a psychologička ho vidí tiež v iných situáciách a je v pohode....nám to asi preto trvá tak dlho-určiť diagnozu,lebo v každom prostredí je iný......

@moni73 veď práve,že ja som si nevšimla na synovi nič zvláštne....dokonca ani psychologička to nevidí na AS,ale v škole sa na neho vkuse sťažuje učiteľka.......takže len na základe toho pátrame,čo je vo veci.....v škôlke bol šikovný,poslušný,obľúbený a v škole katastrofa....akurát s učením nemá problém,len so správaním..... 😒

moni73
27. aug 2015

@qtinka29 nie je potom "obycajne" nadane dieta? on ma podla vsetkych clankov akuratny vek a aj pohlavie 🙂 na diagnostiku? kto vam ju robi?

amima
27. aug 2015

Baby,chcem spytat - ta Janosikova po prvom sedeni bude vediet,ci ma alebo nema dieta AS? Ako to prebieha u nej? Ja,ked si citam tu diagnostiku,on niekore vceci splna,niektore vobec,uz sa v tom stracam...

qtinka29
27. aug 2015

@moni73 momentálne chodíme ku psychiatričke v ZV....zatiaľ testy,vypisujem x rôznych dotazníkov a teraz mám doma dotazník k AS....hrba otázok.....v septembri nás čakajú IQ testy a pedagogicko-psychologická poradňa....tam sme už síce boli,ale poslali nás zasa,lebo vtedy to hodnotili,že je silná osobnosť a že musí ešte emočne dozrieť....ale to mal vtedy 8rokov.....Ku psychologičke chodíme každý druhý týždeň....ona to vidí skôr na búrlivejšiu povahu,lebo on si vie rozkázať a vie sa krotiť,alebo vybuchne a za 5 min. je v pohode,aj si uvedomuje svoje chyby a snaží sa to riešiť.....som mu kúpila takú malú loptičku a keď ho niekto v škole vytočil,tak ju stláčal v ruke a tým sa ukľudnil,alebo sa pozrel na fotku našej mačky a tiež ho to ukľudnilo 🙂 .....Psychiatrička mu dala aj lieky prothiaden na skúšku....no neviem,najskôr bol ako odtrhnutý z reťaze...úplne sa zmenil,skákal po dome,robil ksichty,bol aj hnusný-sestre vkuse vravel drž hubu....som bola úplne zhrozená....teraz je u starkej a aj tá mi prvé dva dni vravela,že je nejaký divný a že mu tie lieky prestane dávať.....ale potom to už skončilo a teraz je už zasa normálny,tak dúfam,že bude ok.....Je pravda,že jeho nebavia také prízemné veci ako je písať písaným písmom-veď máme počítače....Z matiky mal dvojku,lebo na písomkách vždy napíše len výsledok bez postupu-veď aký postup,keď vie hneď výsledok..... 😝

moni73
28. aug 2015

@qtinka29 AS dotaznik je aj niekde na webe aj s vysledkami, mojej dcere tusim vysli podla neho hranicne vysledky. iritovali ma otazky typu "je fascinovana?" a podobne, ktore vsetko vygradovali na maximum. ja som este k dotazniku dopisovala upresnenie odpovedi - viacerych, mozno az k vacsine 🙂 . mala je bez liekov, aj ked boli navrhnute. ale ako tu v podstate vsetky piseme, kazde dieta je ine a "nieco" ma... no tak skratka maju svojsku povahu. a povahu ja odmietam liecit liekmi! vahala by som pri sebaposkodzovani, vyraznej agresivite alebo depresii.
drzim palce nech doriesite, len bude asi fakt pravda, ze na diagnostiku treba profika. v ba a okoli viem o troch. napriek tomu, ze som vedela, ze dcera je ina, ani ja som nebola a ani nie som celkom stotoznena s dg. bohuzial, ja ju mam potvrdenu vsetkymi tromi + psychiater + clovek, ktory sa tymito detmi zaobera, ale peciatku dat nemoze.
a co ten stempel zmenil? nic, zivot bezi ako predtym. akurat ma napadlo, boli sme teraz u doktorky, ze na mna aj na malu mozno menej zazeraju, ked ju 9,5 rocnu musime 3 drzat, aby jej spravila vyter z hrdla 😀 .

kofa77
28. aug 2015

ani ja nie som stotoznena, dokonca si myslim ze AS syn nie je... ze je to mix povahovych crt- kazdu jednu v rodine najdem u niekoho, vratane mna, k tomu IQ a bum- mame tu ine dieta, nie extroverta veseleho, ved on ma zmysel pre humor, chape ironiu, ma nejakych kamaratov... mne donedavna aj moja vlastna mama hovorila, ze mam nejake chladne srdce, bo neviem nejak precitene prejavovat lutost, nekomunikovala som ako dieta s cudzimi, nemala som vela kamaratok...
a pedag. psychl. poradna? ja uz sa z nich smejem.nieco maju naucene zo starych skript a kto vycnieva, je iny, hladaju diagnozu. pritom moj 6 rocny syn ma lepsi vseob.prehlad ako ony. ale zas je podozrivy, lebo ho zaujima ine, ako deti v jeho veku, lebo neznasa kolektivne hry... ja ich neznasam doteraz... raz som bola ta psychl. testoch, do jednej prace, co mne vysli za kraviny- sklon k drogam, alkoholu, zlocinnosti, a pod. kreslila som strom, z toho co vycital 😠

syn nenakrelil na postavicke 5 prstov, nenakrelil nos- problem s tvorivostou ma podla nich, kravina, len prdi na kreslenie pandrlakov...
nie, odmietam to. nejdem uz k ziadnej psychologicke.

a tie otazky? ved by sedeli aj na mna.
vcera som revala doma, dnes je to lepsie, dnes mam len nervy na vsetko. najradsej by som sa zobrala a odstahovala kdesi prec, slovenskoo je smrrrrtttttt 😀

pardon za citovy vylev ale muselo to ist von 😝 😀

qtinka29
28. aug 2015

@moni73 áno,k tomu dotazníku mám podrobnejšie písať.....a presne ako ty hovoríš,ten štempel nič nezmení.....mňa len v škole presviedčali,že potom sa budú k synovi inak správať a prižmúria oči,keď bude robiť somariny....mňa to vytočilo na maximum,lebo min.šk. rok sa pani učiteľka doslova odbavovala na tom,že mohla buzerovať môjho syna,vkuse ho ponižovať pred spolužiakmi....jeho spolužiačky mi to povedali až ku koncu šk.roku.....povedali,že sa ani nečudujú,že bol taký,lebo ona bola k nemu úplne hnusná 😖 😠 😠 ☹ Nechápem,že taká pedagogička potrebuje papier na to aby sa slušne správala k decku o ktorom vie,že má problém,len je to v štádiu riešenia a teda na papieri ešte nemá nič.....Ja nepotrebujem aby sa mu správanie tolerovalo,ja chcem,aby sa jeho správanie zlepšilo a k tomu potrebujem aj správny prístup pedagogov......je zvláštne,že deti ho berú ako seberovného,neriešia keď má svoje chvílky-veď každý má niekedy.....
A u nás je to tak podelené,že dcéra je v škole vychválená-najlepšie dieťa v triede-šikovná,usmiata,poslušná a keď ideme k zubárovi,tak bez narkozy neotvorí hubu....o iných vyšetreniach ani nehovorím,proste hrúza a syn,ten je ukážkový pacient,teraz mu trhali stoličku a ani sa nemykol,bol už xkrát v nemocnici,dokonca aj sám v noci-5ročný a v pohode,sestričke dokonca povedal,že jej chce asistovať pri odstránení kanyly na infúzku 😉 😀 ......minule sa nám stratil v nákupnom centre,lebo stretol kamoša,tak šli spolu a nemal pri sebe mobil......našli sme sa za chvíľku-ho napadlo,že pri hlavných schodoch sa musíme nájsť....nepanikáril ani trošku,logicky uvažoval.......
ja s liekmi tiež nie som stotožnená.....bojím sa,že ak ich prestane brať,tak sa zasa zmení....ja neviem......mal síce min.šk.rok také reči,že by radšej zomrel ako ísť do školy 😒 ......ale teraz už viem prečo to hovoril......keď pani učiteľka nebola v škole,tak chodil vysmiaty.....meníme školu,pani riaditeľke som vysvetlila,čo je vo veci,pridelila ho do triedy s vhodnou p.učiteľkou....majú na škole aj dve psychologičky,na ktoré sa môže v prípade potreby obrátiť....tak dúfam,že to pôjde dobre......
ojoj....som sa rozpísala,ale ono je to tiež tak trochu terapia vyrozprávať sa a hlavne,keď vieš o čom to je 😉

moni73
28. aug 2015

@kofa77 S*r na to.... je jedno ci podla niekoho as su alebo nie su... boooze, chvalabohu na toto sa nezomiera a ked nejde o zivot, nejde o nic! nech si o nich myslia co chcu, ja si tiez myslim o ludoch svoje... ja si to dokonca myslim globalne o ludstve 😀 . nebud z toho nestastna!

ps neviem, ci som to uz spominala, ale mne pridu skor "nenormalne" tie "normalne" deti 😉 akoze co by som robila s nejakym poslusnym a nevycnievajucim dietatom?! ved to by musela byt strasnaaaaa nudaaaa! ked by som povedala, ze umy si zuby a ono by si ich slo umyt. o com by som tocila dalej? ja, ked chcem, aby si ich umyla, tak mam o zabavu postarane aspon na pol hodky 😉 . "chod si umyt zuby.... zuby su umyte?.... uz si bola v tej kupelni?..... zubyyyy!.... uz ich mas umyte?.... ja odchadzam, uz si?.... dooobre, tak este si tie zubky umy..." 😀 😲 😀 a potom to pokracuje obutim, privolanim vytahu atd do blba

qtinka29
28. aug 2015

@kofa77 no presne....bože,ako by som to ja písala 😀 😀 alex mal nakresliť rodinu a každého člena ako zviera.....som sa musela rehotať.....seba nakreslil ako mačku-máme mačičku,ktorú zbožňuje,mňa ako líšku-lebo mám ryšavé vlasy,otca ako vlčiaka,lebo vrčí a stráži a sestru ako kravu 😀 ja som nemohla.... 😀 U psychologičky nakreslil osobu ako paličkového pandrláka....pritom chodí na výtvarnú a nádherne kreslí,dokonca učiteľ povedal,že by mal v tom pokračovať možno aj na strednej škole,že je šikovný-presne ako aj tvoj syn-dokáže technické veci do detailov nakresliť,s postavami je to horšie,ale zvláda aj portréty.....ja som bola tiež talent na maľovanie,ale Alex je oveľa väčší......Chodí aj na bicie,čo som ani nevedela,že pri tejto diagnoze je to aj terapia 😉
netráp sa,že vám to diagnostikovali.....aspoň budeš mať v škole pokoj a nemusíš prejsť tým,čo my......je to hrozné,keď učiteľky huckajú deti proti niekomu.....mne otvorene povedala v prvom ročníku tá silikonová pizda,že sa čuduje deťom,že sa sním vôbec kamarátia 😠 a teraz po troch rokoch sme prežívali deja vu.....to isté,akurát,že deti sa ho dokázali zastať....
keď bude tvoj syn od začiatku integrovaný,bude to aj pre neho lepšie....ja už by som brala hocijakú diagnozu na papier,len nech je pokoj.....minimálne ADHD.....aj ľutujem,že som niekoho nepodplatila,aby mu niečo napísali a potom by sme v kľude doriešili zvyšok,lebo toto bolo naozaj kruté-ten min.šk.rok 😒

strociatka
28. aug 2015

@moni73 to pises o mojej? jak cez kopirak, u nas sa tiez zuby umyvaju cca 30 min a ten cirkus okolo... ze ju to este po tolkych rokoch neprestalo bavit, kazdy den to iste...

janulka1985
28. aug 2015

žienky proste mame to rovnake sice vy mate potvrdenú diagnozu my ešte nie ale ja tuším to isté je to len otázka času.. psychické vyčerpanie je horšie než fyzické ..lebo z unávy sa vyspím otrasiem idem dalej..to psychické zožiera z vnútra..,mne pomôže ataralgin do 20minút mi ulaví..ked začnem mať krízu tak ma tlačí až na hrudi od uzkosti od bezradnosti a vyčerpania..a modlím sa prosím hlavne o silu vždy mi to pomôže...tiež do mojej dcery denne doslova hučím aby išla k stolu raňajkovať predchadzaju tomu kopec iných blbostí potulovanie sa po byte najhoršie že na nič nereaguje...predýchavanie mi pomaha v týchto momentoch (kyslík) aj teraz píšem tu a kričím na u aby jedla...

qtinka29
28. aug 2015

@strociatka a my s týmto problém nemáme....dokonca si automaticky umyje ruky keď príde domov....občas mu ale musím pripomenúť,že zabudol na zuby,ale umyje si bez reptania....zato dcéra sa vráti do kúpelky-len namočí kefku a oklame ma,že už má umyté 😀

kvojtanikova
28. aug 2015

jeej ja som fakt rada ze existuje toto forum lebo furt ked sem kliknem a citam tak sa uspokojim ze nie som jedina co toto riesi a ze moje dieta je podla vsetkeho uplne do pohody ked si odmyslim tie afektivne prejavy, normalne sa teraz tesim na kazdu chvilu s nim lebo som ho konecne pochopila (tiez fasa po 9 rokoch jeho zivota). U nas je to zasa uplne opacne ako pisala @qtinka29 ze u nas je v skole a na treningoch a skole v prirode uplne bez problemov a doma vrieska a mrauci za kazdu blbost . Ja zase ked som ucitelke hovorila ze ho beriem na psychl.vysetrenie tak sa mi to snazila vyhovorit, ze je podla nej uplne normalny. Je fakt ze on chodi do triedy pre nadane deti a ta ucitelka tam uz uci asi 15 rokov takze v tej triede asi zazila kadejake extremy oproti ktorym je moj asi normal, ale akoze fakt nechapala ked som jej hovorila prihody z domaceho prostredia ake mal nervy ked som mu vypla DVD alebo mu poliala knedlu pri obede stavou z masa, alebo ked nemal oprate konkretne ponozky ku konkretnym kratasom a musela som ich prat rucne a susit fenom ( a to sme boli len na zahrade kde bolo kazdemu jedno keby bol aj holy, ale odmietal vyjst z domu kym to nemal pripravene). Najhorsie pre mna asi je, ze ked ma takyto amok tak za mnou v kuse dolieza. Akoze nemozem ho nechat vyvrieskat v izbe za zavretymi dverami lebo ich okamzite otvori a chce sa so mnou mojkat a pri tom neustale vrieska takze mne idu usi odpadnut. Tiez ho nemozem nechat tak napr pri tej situacii co som opisovala s ponozkami, ze ked sa ukludni alebo bude schopny si zobrat druhe resp. vyjst bosy nech vyjde za mnou. Zavesi sa mi na nohy a nepusti ma a mozem mu 20 minut vysvetlovat ze mu aj tak nemam ako pomoct a ma len tieto ponuknute moznosti...

kofa77
28. aug 2015

@moni73 ja mu umyvam doteraz 😀
a take, ze upratal si? a on krici SKOROOO , pridem do izby a on cuci do knihy dakej
@qtinka29 vidis, ja prave zatial ziaden papier do skoly nedavam, nikomu nic nepoviem. vie to len skolska psych.
syn u lekarov nema problem, u zubarov, odbery, chodiem pravidelne, zaiden problem nema. on vlastne nema nejaky zasadny problem, len nic, ale ze VOBEC NIC nepravi na 1x.

lilimoni
28. aug 2015

Moja je doma kus zlateho dietka a v skoleeee... fuuuu .... skoda reci 😀 este, ze je v specke inak by bola poznamka za poznamkou 😀
umyvanie zobkov, nie je problem ale tie hracky 😀 som jej vravela vcera, ze nech si ich uprace, ze nie je v izbe ani kam stupit a ona, ze naco, ked sa budem s nimi zajtra hrat. Som mala chut jej povedat, ze naco budeme utierat ritku, ked zajtra pojde aj tak sr*t 😀 😀 😀
A uz take ze ritualy ani neriesim. ak ficime podla "predpisu" nemame problem 🙂

kofa77
28. aug 2015

zdielana starost je polovicna starost. tiez si rada precitam, co pisete.
@qtinka29 ked ja sa bojim, ze ked bude mat nalepku, tak to s nim pojde dalej, a skor mu to poskodi. takze zatial budem hrat mrtveho chrobaka.
teraz volala moja mama, je s nim na chate, ze ju sprdol, ze tam je neporiadok 😝
u nas ritualy nefrcia.

lilimoni
28. aug 2015

Toho som sa bala aj ja, ze ked pojde na strednu, tak ci nebudu na mladu pozerat, ze ZTP zo specky ale vsak od 7 triedy nemusi byt v specke a ani mat ZTP.
No moja by klasicku nezvladla psychicky. Je spokojna a hlavne sa do skoly tesi 🙂

qtinka29
28. aug 2015

@kofa77 ak nebudú žiadne problémy,tak ani nemáš prečo niekomu niečo hovoriť....ak problémy nastanú,tak máš papier 😉 a spolužiaci ho budú brať v pohode,či má papier,alebo nemá.... 😉

moni73
28. aug 2015

Presne! ja, ked uz mam papier, ktory ja nepotrebujem... rozhodla som sa ho aspon "vyuzit", teda chcem ho pouzivat podla vlastnych predstav, resp. vyhod/nevyhod. ak sa bude hodit, pouzijem ho, ak nie, zamlcim 😉 .

@kofa77 v skole nic nehovor, bude prvacik a mozno uplne bez problemov (klop-klop), vyrukuj s nim az ked budes mat pocit, ze sa hodi 😎

@qtinka29 "brala by som hocijaku diagnozu, len nech je uz pokoj..." 😀
skola je kapitola sama o sebe... @kofa77 spomina, ze slovensko je smrrrt, pre mna je to slovenske skolstvo! to je jedna obrovska tragedia! potrebujem vzdelavat jednoznacne alternativne!!! prave vcera som sa nad tym zamyslala... moje dieta uz odmieta akekolvek "ucenie" (myslim tym akykolvek prijem akychkolvek info), neviem preco sa stavia do tejto pozicie, co jej na nej vyhovuje, ale aj ked vidis, ze ju nieco zaujalo, za chvilku sa "spamata" s tym, ze ju to nebavi. takze aj ked ju nieco bavi, za chvilu to zrusi a radsej pretrpi, ze sa nedozvie to, co chce ☹ . niekde sa skratka stala chyba... mozno je to fakt tym perfekcionizmom, ze ked jej nieco nevyjde podla jej predstav (latka nastavena abnormalne vysoko) apriory zacne vsetko odmietat. toto mi je dost luto. no a k tomu vcerajsku, nudi sa (sme chore zavrete doma), tak jej hovorim nech si nieco cita - detsku encyklopediu (take zaujimavosti) alebo desive dejiny... nechce citat nic, lebo by sa na nu nedajboze nieco nalepilo.. (ale denne si odo mna rada vypocuje pikosky z noveho casu "vedeli ste, ze", inak strasne amaterska rubrika) tak som sa zas nasrala (ja som uz totalne samovytacacia) a zacala som nadavat na skolstvo! segru mam vo svedsku a akurat som citala 10 zaujimavosti. a tak sa rozculujem, ze deti naucia napr., ze svedsko lezi na severe europy, na skandinavskom poloostrove, hlavne mesto je stokholm, ma xy obyvatelov a je to vyspela krajina. bla-bla-bla preco nezacnu s tym, ze je tam vela samovrazd (mala sa hned zapojila, ze preco), pretoze maju malo svetla, ze z toho isteho dovodu je tam problem s alkoholom, ze maju alkoholove obchody, ze deti od 16 do 20 rokov navstevujuce ss dostavaju za to od statu "plat" (110e mesacne - slusne, ze?), ze napriek tomu aka je krajina liberalna az v roku 1979 vyskrtli homosexualitu z diagnoz (ze tam bolo kvoli tomu vela protestov, dokonca akcia, ze sa vraj ludia dohodli a jedneho pekneho dna zavolali svojmu zamestnavatelovi, ze nepridu do prace, lebo sa necitia dobre a maju strach, ze sa nakazili homosexualitou 😀 ). takto chcem, aby ucili! aby do dietata nedzgali nic nehovoriace fakty. aby ho v prvom rade zaujali a mozno ho prijmu dozvediet sa viac! a to v kazdom predmete. na sj sa naucit gramatiku (pod tym rozumiem bezchybne pisanie) a citat, citat a citat. naco budu vediet rody, pady, vybrane slova, slovne druhy, vetne cleny??? pre mna su to zbytocnosti. ked sa stretnu 2 ludia, mozu sa bavit o statoch o knihach, ale nikdy to nebude v rovine hlavnych miest, poctu obyvatelov. nikdy nie o tom, ake slovne druhy boli v knihe pouzite, ci bola vetna skladba spravna....

toto je aktualne moja najvacsia bolest ☹ voci systemu nikdy nevyhram a tak dceru nechavam plavat ako sa jej chce a nikdy, nikdy! od nej nebudem chciet zbytocnosti... a ak by moje dieta v skole nedajboze prepadalo (lebo nevie prave to, co od nej ucebne osnovy ocakavaju), bude to prehra tohto choreho systemu a verim tomu, ze mala sa uplatni aj tak!

som sa velmi rozpisala, ale toto ma vazne trapi....

a nie je to len o zuboch (tak toto pisem dobry "gulas"), je to vazne o vsetkom. ked chcem od nej za den zakladne veci, tj umy sa, oblec sa, najedz sa, osprchuj sa a daj si pyzamo, mam zabity cely den 😀 , nedajboze k tomu nieco pribudne ako napr. dnes si umyvas aj hlavu... to je uz fakt zleeee 😀 a zabudla som oces sa. a potom, ze ona sa ma v kuse vypytuje jednu a tu istu vec dookola. ved ja tiez meliem furt o tom istom. co je pricina a co nasledok uz asi nikto nezisti...

a zvladanie celej situacie rodicom, tj mnou? dost tazke.... ja som sa teda voci vela veciam obrnila ("nenavidim ta!", "si najhorsia", "chcem inu mamu!", byvalo aj "zabijem ta!" a psycho "teba aj tak nema nikto rad..."), co doteraz nezvladam "ty ma aj tak nemas rada!", kazdodenne strasidelne vstavanie do skoly s neistym vysledkom, ak uz v skole je, cakanie na telefonat, ze mam pre nu prist, jej vecne nestastie,... takze celkovo sa adi vsetko dost podpisalo na mojom zdravotnom stave a telo prestavalo fungovat... vysoky tlak, tep v priemere 120 - nasadene lieky, tlak na hrudi, neschopnost sa nadychnut, neskutocna unava.... a tak supsup za psychousom, som na ad a je mi celkom fajn 😎 . vraj silnejsie povahy sa nezvyknu "zlozit" psychicky, ale vsetky tie nervy nejak von musia ist a je to cez fyzicno...

howk, dohovorila som

moni73
28. aug 2015

a kedze sme obidve doma chore so sarlachom, rozhodla som sa este pomoct.... viacere sa pytate na prejavy
otvorila som si prejavy AS a poviem vam, co sa na dceru hodi:
Tazkosti v spolocenskych vztahoch
- neporozumenie neverbalnej komunikacii
toci si stale o svojom minecraft, minecraft, minecraft..... ale zeby nepochopila, ze jej nadsenie, ktore trva uz 2 roky nezdielam? podla mna rozumie neverbalnej komunikacii a vie, ze ju nepocuvam, avsak nie je to pre nu dolezite. ona ako malicka rada opakovala "rady" mesiace, dni v tyzdni, planety (myslim, ze z dovodu este vtedy chudobnej slovnej zasoby, resp. usta predbiehali mysel) - ani vtedy ju podla mna nezaujimalo, ci ju niekto pocuva, hlavne ze rozpravala... (inak sa mi zda, ze minecraft je na ustupe ale zatial nenasla plnohodnotnu nahradu 🙂 , tak ho zatial nepusti)
- problemy so zaradenim do spolocnosti a vytvaranim si vztahov
ano, ma problem... uprednostnuje male deti (teraz prave sa ich stiti, bleee 😎 ), aj dospelych, ale celkom urcite zvierata, hlavne psy. vie sa hrat len vo dvojici, v skupinke sa citi zle. smutne bolo, ked som vypisovala as dotaznik, dala som moznost odpovedat aj jej. bola tam otazka na kamaratov, ja som odpovedala, ze je v podstate spokojna s tym, co ma; ona odpovedala, ze hy sa chcela viac kamaratit ale nevie ako. to mi este aj teraz vhana slzy do oci...
Tazkosti v komunikacii
- nemusia si uvedomovat co je spolocensky vhodne, volba temy
toci len o svojom... to uz ale bolo povedane v bode 1 - zbytocne duplicitne
- neschopnost si nezavazne poklebetit
nevie si poklebetit... ma kamarata, jedinu spriaznenu dusu, s ktorym zo 4 spolocne stravenych hodin su schopni 3 50" prekecat o minecrafte. tych 10 min je viacero poznamok, zaujimavych od toho kamosa napr. a na tej dovolenke bola tak obrovska horska draha (aj pre malu zaujimava tema), ona na to mhm a dalej tocia obaja o minecrafte az kamos znova nieco "od veci" vcera som na futbale niesol tu velku vlajku, to uz pre istotu moje dieta nepocuje vobec a zase sa pokracuje o minecrafte.... ked som pri nich, snazim sa ho aspon ja pochvalit a zaujimat sa.... ani ona zvycajne svoje zazitky nerozprava.... tak ja z nej potom taham... "pod si so mnou pokecat ako dcera s matkou a pod... 😀 som v tych chvilach pre nu uuuuplne traaapna a obcas sa vraj o mna boji, ci som "nezosalela"... 😝 pritom ma napadla este jedna sranda, boli sme asi pred 3 rokmi pozriet babatko a ja som tam s babatkom nacvicovala kukiiii-kuk... a mala mi hovori: to si robila aj mne, ked som bola mala. som si o tebe myslela, ze si sibnuta, ked si sa pri tom pytala kde je mama, kde? ved som videla, ze si tam, len sa zakryvas rukami..." to vazne??? myslite si, ze uz ako cca polrocna pochybovala o zdravom rozume svojej mamy? 😕
- problem porozumiet dvojzmyselnostiam, prisloviam ....
podla mna rozumie, ale asi ju to stoji viac namahy, pretoze ked mi cita vtip, aspon 2x si potom overi ci som pochopila (z toho dedukujem, ze ona asi s pochopenim problem ma.... pochopi, ale chudinka asi bude ta, co sa zasmeje (smeje sa velmi malo, skor by som povedala vobec) posledna 😎 . nepochopi v matematike zadanie, ked su tam rozne zaujmove kruzky, okrem inych tam bol futbalovy kruzok a kruzok loptovych hier.... pre nu je futbal loptova hra, tym padom cele zadanie je nelogicke a ona to pocitat nebude...
Nedostatok predstavivosti
nema, ma nenormalnu schopnost vymyslat pribehy, vie pisat velmi putavym stylom...
-potreba zauzivanych ritualov
nema
- problemy s robenim si planov
nema, na to je snad este mala
- problem urcit si poradie, dolezitost uloh
nema, ja mam obcas problem, ze nieco s dolezitostou na 8mom mieste, je pre nu numero uno, ale to bude skor moj problem
Sekundarne znaky:
- nutkanie OCD nema,
- zaujem o jednu oblast ano,
- fobie ano hlavne hmyzofobia (fobie mame vsetci),
- neobratnost zla koordinacia ma (je schopna netrafit do dveri, naburat bicyklom do stojaceho auta - aj v rychlosti 😒 , je schopna zapliest si ruky a nohy na preliezke tak, ze jej musim pomoct rozpliest 😀
- zvysena senzorika, tvari sa, ze ma.... neviem... stale vraj vidi kruhove hranice mesiaca, pocuje vraj pistalku na psa a pod
- depresia, spolocenska izolacia podla mna je vzhladom na vek depresivna...
- ocny kontakt ma dobry
- monotonna rec nie (aj ked teraz celkom dlhodobo rozpravala tak "autisticky" az som zacala vahat, ci to nie je jej prirodzena rec a len ju maskuje)
- problem vyjadrit sa, najma o emociach - ma si taky problem ako ja, o citoch velmi nehovorim
- uzkost zo spolocenskych situacii nemyslim, ze ma

co si ale clovek, co s nou zije vsimne je jej INE rozmyslanie. a to sa fakt, ze deje... ona inak rozmysla, inak mysli.... ked ja vidim nesurode detaily, ona vidi celok.... ked ja vidim komplex, ona vidi detail, strasne rychlo si vie spojit 2 a 2, mam pocit, ze dokaze neskutocne rychle vyhodnocovat informacie, snazi sa najst zmysel niekde, kde mna ani nenapadne, zeby vobec nejaky mal byt a pod...

. ja by som teda povedala, ze ak mate doma dieta, ktoreho rozmyslanie vam je cudzie, ktore je taky mimozemstan, ktore dokonale argumentuje a bez nejakych speci vedomosti vas len logikou zlozi na lopatky...... bude to asperger 🙂

jalimag
28. aug 2015

@moni73 to si opisala aj mna, bohuzial moja mama o tom nema ani tucha a podla toho vyzerala aj moja vychova ☹ si tu fakt pripadam ako mimozemstan...

pauliesivackova
28. aug 2015

poslednou dobou si aj ja myslím že ho mám....

moni73
28. aug 2015

@jalimag to mi je luto.... ani si nechcem predstavit ako by fungovala moja dcera, keby jej mamou bola moja mama 😝
neviem ale odhadnut ako sa tato moja vychova/nevychova prejavi u nej neskor... teraz je to pre nu urcite lepsie ale v dospelosti?
nezabudni, ze mamy v prvom rade svoje deti bezhranicne miluju, ale dokonale nie su a chyby vacsie ci mensie robia vsetky 😒