Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

kofa77
25. feb 2016

@inom75 no ved logiku to ma, co hovori 😀

inom75
25. feb 2016

@kofa77 No, neskutočnúúúúú! 😀 Niekedy fakt nechápem, kde sa skrylo to jeho nadpriemerné IQ?

akvi
25. feb 2016

@kofa77 on ma v tom uplne jasno, co chce robit, takze mna toto vobec netrapi. Som rada, ze ma vyhranene zaujmy a ze robi co ho bavi, on je v tom hlboko ponoreny a ostatne berie len tak po povrchu 😀 Takze ja nemam co riesit, len mu nechat priestor. 🙂

inom75
25. feb 2016

@akvi Smiem sa spýtať, čo to je? Inak, klobúk dole, keď už má v tom jasno. 😉

orsiko
25. feb 2016

@zuzanamv ahoj ja som robila s deťmi od 2 do 7 rokov som mala triedu takú skolku s deťmi s autimom. Rada ti poradim. Ozvi sa mi ak chceš.

akvi
25. feb 2016

@inom75 elektrotechnika, robotika, programovanie. 🙂

inom75
25. feb 2016

@akvi A chce sa učiť? Alebo sa učí len to, čo ho baví a ostatné berie okrajom? Ale šikovný je, tak sa ani nečudujem, že ide tým smerom. 😉

akvi
25. feb 2016

@inom75 neuci sa nic ine..Ale zase, on si vela pamata na hodinach, teda pokial je pritomny, lebo v tomto polroku ma uplne volno, musi len robit nejake pracaky a moze napr. na AJ nejake vlastne temy spracovavat, nakolko on je niekde inde ako spoluziaci.. Netusim, ako bude hodnoteny, ale zatial mu to takto vyhovuje, ucitelia s tym vacsinou nemaju problem, resp. niektori si dali nejake poziadavky, ktore po nom chcu, ale inak ma uplnu slobodu, co v priebehu dna robi.. Ja viem, ze to asi znie ako sci-fi, ale u nas v skole je to mozne.. 🙂 Tym padom decko spokojne, ja usetrene nervy. Ak nieco treba nutne doucit, tak doucim, aj ked to este nebolo treba.. Ma medzery v SJ, ale viem, ze ked to bude nutne, tak sa to za par dni je schopny naucit..

inom75
25. feb 2016

@akvi Vieš ako Ti závidím?! Kde chodí synátor do školy? Ideme tam aj my !!!!! 😀
Ale vážne by sa mohlo aj na iných školách začať učiť inak, aby to vyhovovalo deckám a aby sa učili to, čo im bude treba a nie kopu somarín, ktoré nikdy potrebovať nebudú! 😠

akvi
25. feb 2016

@inom75 ved prave.. Ucitelia mozu strajkovat kolko chcu, vacsina z nich ziadnu zmenu nechce, len tu platovu.. Ale to, ze cely ten system je chory, to si pripusti malokto.. A kozmeticke upravy, ktore sa tu snazia urobit, tie nikam nevedu, ani vlastne nemozu, lebo prekopat treba cely system, nie ho upravovat, to nema zmysel..
Inak uz poznam minimalne dve rodiny, co sa z druheho konca SK prestahovali k nam koli skole. 😉
A vramci sirenia osvety si pozrite nieco o slobodnych demokratickych skolach.. Na svobodauceni.cz je par dobrych clankov prelozenych aj par videi otitulkovanych.. Resp. ak viete po anglicky, tak je toho dost na nete.. 🙂

moni73
25. feb 2016

Idem zamachrovat... Ja som niekde spomínala, že dcéra začala veľmi skoro čítať; no a teraz došlo na druhý "zázrak". Uvedomovala som si, že vie anglinu asi lepšie ako by sa patrilo, ale keďže ja som ešte ruská generácia... Zobrala som ju na testy do jazykovky. Dosiahnutá úroveň B1.2, vraj stredoškolská maturita, gymnazialna je o level vyššie. Je stvrtacka a anglinu má len v škole. Nechápem... a to som si myslela, že je už zrovnana s priemerom.

zuzana76
25. feb 2016

@inom75 učím na 8-rocnom gymnáziu, určite je to štúdium náročné, takže si to dobre premyslite,

zuzana76
25. feb 2016

@moni73 vidíš a hlavne ako si kritizovala celé školstvo, aj keď toto je geniálny talent

zuzana76
25. feb 2016

@moni73 ona ma AS

moni73
25. feb 2016

@zuzana76 to my sme sa stretli v štrajkovej skupinke, že? A už je asi jasne prečo bojujem za alternatívne školstvo. Aspergeri to majú v bežnej škole veľmi ťažké... Ja som zatiaľ nepristupila na žiadnu integráciu. A tá anglina dobrá, nie?

moni73
25. feb 2016

@zuzana76 vieš, zuzi, blbé je to, že ju to nenaucila škola. To mi ale nevadí, lebo učiteľku zbožňuje a ide to... V ostatnom si absolútne neverí, ale ono to tam niekde je. Keď počuje slovo matematika, je schopná hodinu plakať, že nič nevie. A vážne je pravda, že vie menej ako keď bola predškolacka.

zuzana76
25. feb 2016

@moni73 anglina je úžasná, kiežby vedeli tak niektorí žiaci na gymnáziu 😀 chápem ťa, rodičia by mali mať na výber, aj keď si myslím, že potom by prichádzalo k automatickej segregacii, intaktne deti v bežných školách a deti s AS, ADHD a pod by boli v školách so zvláštnym prístupom

zuzana76
25. feb 2016

@moni73 nenaucila, pretože tam sa ešte ani zďaleka nemohli dostať, podľa mňa to má z tých hier

akvi
25. feb 2016

@moni73 s tou anglinou je to u nas velmi podobne, a nie, syn sa to nenaucil v skole, ale sam. Sledovanim videi a citanim textu.. Som pravze rada, ze skola v nom nezabila tu tuzbu sa to naucit..

zuzana76
25. feb 2016

@moni73 môjho chceli integrovať lebo je pomalý, ale už sa to lepší, inak tiež som mala podozrenie na autizmus alebo AS

zuzana76
25. feb 2016

Inak nemáme potvrdené nič, syn je ale veľký introvert, ale školu má rád

zuzana76
25. feb 2016

@zuzanamv zuzi, chcem sa spýtať či vám nakoniec As diagnostikovali, ten opis syna ako cez kopirak s mojím,

inom75
25. feb 2016

@zuzana76 Veď práve, ja ho tam veľmi nechcem dať. Myslím, že by to nezvládal a ani to nechce.

martinka05
26. feb 2016

No baby, tak dnešný deň je výzva: najprv Zdravý úsmev, potom Hviezdoslavov Kubín a nakoniec by mala odpovedať z prírodovedy. Večer už samozrejme chytala paniku, snažila som sa ju ukľudniť, nakoniec nejako zaspala. Ráno celkom v pohode tak uvidím ako to zvládne. Večer z nej nakoniec vyšlo, že ona sa bojí pred všetkými spolužiakmi odpovedať aj ten HK prednášať. Tak som jej hovorila, že to je obyčajná tréma, že to má každý ☹

kofa77
26. feb 2016

@moni73 to je perfektne, len v tom podporovat. ja by som nasla niekoho, hoci aj nejaku babu,co studuje ang. na vyske, na konverzaciu, cisto len jedna na jednu
@akvi mate stastie na skolu, zeby sme sa prestahovali 😀 aj my?

v podstate muzov zamestnavatel je v B. B., horsie so mnou.

u nas syn tiez od mala furt tvrdi, co chce robit, aj skolu si nasiel, ale tak cas ukaze..
akurát neviem, ako sa zachovat, ked na jednej strane to,co ho bavi studuje a na druhej strane co nie, na to bude prdiet?

@zuzana76 , ak mozem za autorku prispevku, nebol synovi diagnostikovany AS. pisala to neskor.
A As je autizmus, nie je to bud jedno alebo druhe 😉

akvi
26. feb 2016

@kofa77 no kludne sa prestahujte, zaciname mat v skole coraz viac deti.. Lebo ked sa skola vyprofilovala, mnoho rodicov to nerozchodilo a vzalo deti inam..Ale zase prichadzaju taki, co im to vyhovuje.. A to je super..
Vobec si nemyslim, ze je zle, ak niekto robi to, co ho bavi a na ostatne v podstate kasle. Realne, kolko tych vedomosti, co sa snazia v skole do deti narvat aj skutocne vyuziju? Minimum.. Ja nevravim, ze nie je dobre, aby mali prehlad, to urcite potrebne je, skola by mala byt prave na to, aby rozsirovala obzory, ale ked ma raz nieco nebavi, tak aky zmysle ma ucit sa to nasilu? Napr. teraz som s deckom vyplnala nejake vodne zivocichy na biologiu, no ako dozvedela som sa kopec info, ale realne, naco mam vediet vymenovat XY slimakov??? A zase, ak to niekoho bavi, tak mu asi nebude stacit vediet tych piatich, co boli v knihe, ale sam od seba si nastuduje dalsie veci. Nie? Len to je aj ta odvratena strana skoly, ze dieta, ktore to zacne bavit, tak o tyzden sa uz bude musiet venovat nejakym inym temam a slimaky bude musiet "opustit".. Aj ked ho to bavi.. Je to totalne kontraproduktivne.. Dnes uz predsa nejde o to, aby kazdy vedel vsetko, to nie je predsa realne.. Ale bude fajn, ak kazdy bude mat tu svoju temu, ktorej bude rozumiet, bude ho to naplnat a bude to s radostou robit... Mne sa paci ten system u nas, ze decka nie su nutene sa horlivo ucit vsetko a odsediet kazdu temu na hodinach.. Ked to niekoho total nebavi, tak ide robit nieco ine.

akvi
26. feb 2016

@martinka05 co by sa stalo, ak by to dcera v triede proste povedala.. Ze bojim sa prednasat pred celou triedou, resp. odpovedat pred celou triedou.. Podla mna ona sa nikdy bat neprestane, toto sa neda naucit, obzvlast pri AS.. Ale mozno by jej pomohlo povedat to.. Ano, bojim sa..
Je to velmi oslobodzujuce.. Toto by si ju mala naucit, lebo to bude v zivote este velakrat potrebovat..
A urcite by som s nou rozobrala tie jej pocity, v zmysle, ok, co sa stane, ked tam budes stat a budes musiet prednasat..A rozoberte to do posledneho detailu.. Mozno pride na to, coho sa skutocne boji a potom s tym moze pracovat.. Lebo ten strach moze byt z cohokolvek.. Mozno sa boji, ze zabudne text, mozno sa boji, ze sa jej budu deti smiat a pod.. Cize tie strachy mozu byt rozne. A potom sa s tym da robit dalej.. Samozrejme, bolo by dobre, ak by aj ucka mala snahu.. Ale aj ty doma vies vela urobit, aby si jej pomohla..

zuzana76
26. feb 2016

@kofa77 aha, dalej som uz necitala, len zaciatok temy, dakujem, viem, ze AS je autizmus, ja som myslela As a kannerov autizmus , ani ja uz teraz nemyslim, ze syn je AS, je len introvert

zuzanamv
autor
29. feb 2016

@zuzana76
Ahoj,
nakoniec AS nepotvrdili.
Syn ma teraz 10 rokov. Stale je velky introvert, ma problem sa skamaratit, ale ked uz si niekoho pusti blizsie, nema problem. Uzavreli to skor ako osobnostnu, povahovu crtu ako diagnozu.
V skole je velmi sikovny.

katka2808
1. mar 2016

Ahojte kočky,

mozno mi poradia tie mamicky, ktorých deticky uz chodia do skoly - moj maly ma vraj AS a je nemotorny tak trosku, vidim to najma pri chytani lopty - od telesnej vychovy je lepsie taketo dieťa oslobodit? Nie som si istá, co sa mna tyka, ja by som mu ju radsej nechala, ale je priserne pomaly pri prezlekani, tiez sa obavam, ci sa mu nebudu deti posmievat. V septembri ide do skoly.
Dakujem za podnety a pekny den. 🙂