Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

mayap
18. júl 2012

uups... ale som sa rozohnila... 😅 😅 😅

yukki
18. júl 2012

@mayap no tak toto nasiera aj mňa...čo popisuješ hore. Už ho neprerobíš. Pre mňa každá žena, ktorá zvláda spolužitie, je hrdinka. Nespomínajúc už trebárs takéto...záležitosti viď vyššie 😠 ☹

mayap
18. júl 2012

...ešte párkrát ma nase.e a budem vdova... 😠 😠 😠 😀 😀 😀

deina
18. júl 2012

@mayap, to je neuveritelne, co pises. ☹ Ono hovori sa, ze chlapi to proste zvladaju tazsie, ked nieco s detmi nie je vporiadku, ale ja nepochopim, ze preco, preco by malo byt vsetko na zene, lebo oni chudiatka nevladzu uniest skutocnost. 😝 Ale mozno si to len potrebuje nejako utriedit v hlave, prijat to a po par dnoch - tyzdnoch? - to bude vporiadku a bude ti aj oporou (kedze pises, ze teraz si na nich viac menej sama).

kacena4
18. júl 2012

@mayap tak to ti verim ze si teraz nasrana na neho, kto by nebol najma po takychto obvineniach, ktore cloveka zasiahnu az do hlbky srdca ja som tiez nieco podobne zazila ale nie s mm toho mam vdaka Bohu uzasneho a podporuje ma zatial v kazdej debiline ktoru vymyslim a spacham (poslednou je, ze chceme vychovavat postihnute dieta z ded) tak v tomto ho zatial obdivujem ze so mnou vo vsetkom suhlasi a je mi podporou, je pravda ze som vzdy chcela dieta z ded prijat za svoje ale neviem si predstavit mm ak by mi to vytkol ze som to chcela ja, fakt sucitim s tebou a drzim palceky nech ti je lepsie z toho obvinenia a hlavne nech to pochopi a preciti aj on
ja by som mu to asi vsetko napisala na papier co ma zranilo (neviem sa dobre vyjadrovat ustne) co mi povedal a co by som mu ja na to povedala a dala mu to na zamyslenie sa. tym ze by to mal na papieri tak by to mohol citat aj 100x dookola a snad by pochopil ako ti ublizil tymi obvineniami najma vlastnym dietatom, muselo to byt tazke prist o dietatko mozno viac ako keby si potratila lebo uz si ho videla..... hroza. ja som prisla o mamu ked som bola este dieta a az v dospelosti som si uvedomila ako mi straaaasne chyba ked potrebujem poradit, potesit, pohladit... ale prezit vlastne dieta (neviem co dodat)
a k AS no nas je bio s AS a tiez sme to prijali, a ak sa berie dieta z ded treba VZDY ratat s nejakym rizikom, ved odtial nie su "zdrave" deti vsetky prezili svoju traumu ci uz v brusku alebo aj za zivota... mm ma svoju rodinu ktora ho podporuje ale to dieta ma len a len vas to by si mal uvedomit...
drzkaj sa predychavaj ako ja hovorim........................

mayap
18. júl 2012

@kacena4
ja som si plne uvedomovala, že dieťa z DeD bude mať nejakú minulosť, nejaký batôžtek problémov, či už zdravotných, alebo pri výchove... Ja som si ani v deťoch nevyberala... aj Maťo aj Paťo boli prvé deti ktoré sme videli naživo a tie sme si zobrali (pri Maťovi sme sa prebrali množstvom fotiek ... ale pri Paťovi to bol len telefonát, že tam a tam je dieťa, chcete ho vidieť???) Neriešila som farbu vlasov, očí, pleti...

babul83
18. júl 2012

@mayap No ja mám naše bio dieťa a tiež to vyzerá na problém. 🙂 Od narodenia sme nejako cítili, že bude "iný", už len tým, že sa narodil hypotrofický. Vždy sa odlišoval od rovesníkov, ale brali sme to tak, že každé dieťa je iné. Nebyť problémov v škôlke, tak nevyhľadávam pomoc aj keď jeho odlišnosť sme vnímali. Ja chcem diagnozu najmä preto, aby som mu to v škôlke uľahčila. Kým pôjde do školy (za dva roky) sa ešte všeličo zmení...

mayap
18. júl 2012

@babul83
no veď presne... ani ja nepotrebujem mať za každú cenu "onálepkované" dieťa. Ale tu ide o to, že keď vieš dg. tak potom aj vieš, ako dieťaťu pomôcť. Ja som napríklad doteraz (kým som nevedela o AS) tlačila Maťa do vecí, ktoré on jednoducho nemá šancu zvládnuť a to len preto, lebo iné decká v jeho veku to zvládajú... 🙄 Teraz viem, že mnoho vecí nezvládne, rsp. zvládne ale podstatne neskôr než jeho rovesníci. Už na neho netlačím za každú cenu... A o tom to predsa je, nie???
On je spokojnejší, že ho nenútim do vecí, ktoré bohužiaľ on nechápe, alebo jednoducho nezvláda... a ja som tiež spokojná, lebo viem že to súvisí s dg. a nie s tým, že on by nechcel...

babul83
18. júl 2012

@mayap To si správne napísala. ja môjho nenútim, len žiaľ, čim je starší viac sa ináč prejavuje a okolie prestáva veľa vecí chápať. Nemyslím tým rodinu. Myslia si ,že som na neho mäkká, že "to na mňa hrá". Nie každý vie pochopiť, že sú aj iné deti ako tabuľkové. A ja bambus sa stále nad tým trápim. neviem to hodiť za hlavu... Aj v škôlke jedna učiteľka sa snažila, ale druhá nie. Potom to aj tak vyzeralo a tam to naozaj aj využíval. u jednej bol v pohode a druhej robil prieky. Tak ako si to mala v tej diagnoze, že neznesie krivdu alebo také dačo. Len my sme mali ešte len dve sedenia a raz ho bola sledovať v škôlke z CPPP, tak ešte veľa vecí nebolo prediskutovaných.

kacena4
19. júl 2012

@mayap @babul83 presne ako pisete treba to mat na papieri aby ste ak pride problem vedeli zareagovat. ja som si to dala tiez papierovat az teraz pred tusim 4 mesiacmi hoci o AS + Mato vieme uz asi 4 roky 😅 ale teraz pojde na druhy stupen, zmena skoly a tak ocakavame ze sa vyskytnu aj nejake tie problemy ako boli pri nastupe do skolky (museli sme ho odtial vziat na rok, do skoly - vdaka uzasnej pani ucitelke sme to zvladli) ale teraz ked bude mat na kazdy predmet ineho ucitela tak to bude len zaberak pre dieta tak radsej sa pripravit vopred ako sa potom niekolko mesiacov trapit uplne zbytocne a najma dieta
tiez som upustila od kooooopu veci ktore viem ze ho stresuju a rozrusuju. zaviedli sme denny plan ako pri klasickom auti a super to zabera kedze vieme pisat tak je na tabule napisany fixom a kazdy den mazeme a to nam najviac pomaha netlacim ho do navstev do jedla zrusili sme jedalen v skole, kruzky (hoci ma neskutocny talent na niektore veci - ked za zatne tak to radsej zrusime ako ho tam nutit na silu chodit).... a je to poooooodstatne lepsie ako bolo predtym
baby vytrvajte nebojte sa, hladajte podporu inde ak ti nie je dopriana v mm a hlavne kup si knihy na citanie o AS, pozri filmi teraz je film simonov vesmir - uzasny film o chlapcovi s AS sup pozrit si ho s mm kniha netopierci a pestrotiene - uzasny pohlad ocami AS na zivoto okolo neho, mne toto velmi pomohlo pohnut sa dalej a nevsimat si sprepacenim debilov okolo mna ktori to nevedia pochopit (ja mam taku babku, ktora sa ide do kosti urazit ked jej mato povie, ze on to jest nebude 😀 😀 😀 😀 ) ja sa usmejem omluvim a dam mu JEHO pastekovy chleba a je pokoj (z mojej strany) ona urazena este 2 dni 😝 😝 😝 😝 😝 😝 a zivot ide dalej 😎 😎 😎 😀 😀 😀 😉 😉 😉

babul83
20. júl 2012

Možno ste už čítali túto vetu, ale mňa veľmi zaujala. V podstate mi to dookola stále učiteľky omietali. A my doma sa to tiež niekedy sami seba pýtame. "Rodič či učiteľ nezriedka s údivom až nepochopením krúti hlavou, ako môže byť také inak veľmi bystré dieťa niekedy také „hlúpe“ …" Ach jaj. Musíme sa na aspíkov spýtať najbližšie psychologičky a neurologičky....

mayap
20. júl 2012

@babul83
No tak tá veta je pravdivá... Občas si aj ja takto v duchu poviem 😅 😅 😅 a vzápätí si dám aj odpoveď... lebo je to Aspík... 😎

@kacena4
ja so išla za dr. J tiež kvôli škole. Môj pôjde síce ešte len do 4. triedy, ale aj tak... Potrebujeme sa zabehnúť. A ten denný program poznám, naša psychologička mi poradila piktogramy (oficiálne je to kvôli Paťovi, že pôjde do 1. triedy a nevie čítať, tak nech podľa obrázkov vie čo ho čaká... 😎 😀 ). Na Maťa to zabralo, bol kľudnejší, nemohol sa vyhovárať, že nevedel čo má robiť, že som mu to nepovedala, že zabudol.... Takto som ho len nasmerovala na jeho tabuľu a bol pokoj.
O AS čítam veľa, nielen knihy ale aj na nete si vyhľadám a študujem... 😅 😎

kacena4
22. júl 2012

zajtra v pondelok vecer na STV 1 davaju film o autikovi Domcek z kariet

andrea117
27. júl 2012

@zuzanamv Ahoj, prosím ťa, mohla by som ťa bližšie poprosiť o kontakt na sanatórium m. sýkorovej pre deti s rizikovým vývinom? U môjho syna bolo podozrenie na Aspergerov syndróm, ale boli sme na diagnostiku v Andrease v BA a tam to vylúčili. Dnes sme boli zas u neurologičky a tá mi stále hovorí, že u nej sa to podozrenie na autizmus stále zdá, ale tuto v Nitre nie je žiadny odborník, ktorý by nám pomohol, už tu poznáme každého psychológa, psychiatra a pod...... takže by som skúsila ešte aj toto, nech konečne viem, na čom sme. Vďaka. A.

ifaf
27. júl 2012

kacena4 ani sa mi nechce pisat ale ked to citam neda mi to ked je najhorsie vravim si ze mame vynimocne dieta ktore sa stretava s nepochopenim okolia a niekedy bohuzial aj babicky aspici su taki jedinecni

kacena4
27. júl 2012

@ifaf podobne, dnes ked bol syn u kamarata asi 5 hodin hovorim muzovi, ako nam je dobre, normalne relaxujeme, nemusime sa stresovat... proste vypnut a oddychnut si, su to jediny ludia ktory nam vlastne pomahaju so synom. spoluziakova rodina ho ma velmi rada a chodi tam pomerne casto a vtedy si uvedomime ake je to tazke mat doma aspika najma ak ho babky ani tety neberu k sebe (vobec) takze je s nami 24 hod. denne ☹ ale neva je nas a nejako to zvladneme, verim ze castom bude lepsie a v buducnosti dokaze zit samostatne (hoci aj keby vo vedlajsom byte 😀 😀 😉 )
@andrea117
Denné sanatórium MUDr. M. Sýkorovej pre deti s rizikovým vývinom
Fedákova 5
84102 BRATISLAVA
Okres: Bratislava IV
02/64362990

andrea117
29. júl 2012

@kacena4 Ďakujem veľmi pekne. Ste strašne zlatá s držím palce. Majte sa krásne. Andrea

katy1979
30. júl 2012

@andrea117 skus este janosikovu. bud potvrdi to co vam povedali v andrease alebo nie.

andrea117
30. júl 2012

@katy1979 Už som o nej počula, ona je myslím v Trnave. Nechcem byť doterná, ale bližší kontakt na ňu nemáš? Ďakujem mooooc. Pekný dník. Andrea

katy1979
30. júl 2012

@andrea117 Daniela Jánošíková, Phd. 0905/808236

andrea117
30. júl 2012

@katy1979 Ďakujem tisíckrát. Máš vlastnú skúsenosť s ňou?

kacena4
30. júl 2012

@andrea117 my ano je to expert na sk na autizmus a AS. ja odporucam dr janosikovu alebo aj dr. cincurovu z kramarov je to psychiater zaoberajuci sa autikmi tiez velmi mila a ochotna

katy1979
30. júl 2012

@andrea117 zatial nie. Ale poznam baby co k ndj chodia. My sme boli vzdy v andrease ale chcem ist aj k nej.

@kacena4 nemas kontakt na dr.cincurovu?

andrea117
31. júl 2012

ďakujem dievčence veľmi ste mi pomohli, už sa môžem odraziť...... krásny dník vám želám. Dám vedieť ako sme pochodili. 🙂

ifaf
2. aug 2012

caute mamy aspikov pisete tolko kontaktov kam ist este na vysetrenie a ja si napriek tomu myslim ze jeden PAPIER staci to ze je dieta ine to vie kazda mama najlepsie jedine kedy by som to s malym absolvovala keby nejaky dalsi papier skvalitnil zivot malemu poznate nejake hry,CD,dvd,knihy co by aspikom pomohli rozvijali ich pripadne upokojili ked treba alebo vytiahli z ich sveta ked sa im to samym niekedy nedari my sme s tym vsetkym este len na zaciatku 🙂

kacena4
6. aug 2012

@ifaf sak o to nam ide moj ma 10 a az tento rok sme sa dali diagnostikovat, lebo ide na 2 stupen vskole o rok meni skolu bude to na neho veeelka zataz tak preto som chcela vopred mat prirpaveny papier ze keby sa daco zhorislo v skole nech vieme hned zareagovat nakolko dostat sa k takemuto papieru je dost casovo narocne a aj okrem toho doky ti poradi ako lepsie pracovat s malym co a ako ci s nim treba aj niekoho ineho navstivit. my sme boli napr. aj u psychiatricky a ta nam hned povedela ze to vyzera viac ako len AS (tak ma riadne sokla) ale kedze som mala so sebou babatko a odusu plakalo dohodli sme sa na dalsom stretnuti a ze doriesime napr. stravu - ze s tym vie pomoct..... tak sa tam znova chystam. zacali sme chodit k specialnemu liecebnemu pedagogovi ktory sa venuje autikom a tiez bola sokovana,ze v akom je stave a ze nam vie veeelmi pomoct tak chodime na sedenia - maly ma aj ADD a tiez nejake dis-ka (hoci sme chodili uz do klasickej poradne pre dis, moc nam to nepomahalo) tak som zvedava co sa nam zlepsi ked toto chvilu vydrzime navstevovat - teda dufam riadne zmeny 😉 😀 😀 😀 😅
a co sa tyka hier, cd.... nemas vek dietata ani pohlavie dietata v profile tak ti neviem poradit daj blizsie info 😉 ale nas ma rad dokumentarne filmy, knihy, naucne cd-cka aj hry, napr. osadnikov, monopoly, miluje dostihy sach, puzzle skladal uz od 3 rokov 😉 a tiez lego zvladal od 5 rokov aj to najzlozitejsie najprv podla navodov potom z hlavy rozne lietadla staval, dinosaury alebo velmi rad pozera cd-cka bol raz jeden zivot (planeta, clovek) a tiez ho bavia strategicke hry na pc alebo tvorba na pc - ale fakt zalezi ci je to baba, chalan a hlavne vek

ifaf
7. aug 2012

@kacena4 nas ma 3,5roka tiez mame aj adhd mali sme nesmierne tazkosti v skolke maly bol na PRASKY ucitelky ostatne deti a .ich rodicia ani nehovorim .Skusali sme sme PPP psychologicka ho bola pozorovat aj v skolke ale nepomohla nam ziadno tak sme navstivili psychologa nastastie tomu diagnostika netrvala tak dlho a mne sa otvorili oci som k malemu trpezlivejsia co som pokladala za jeho tvrdohlavost teraz viem ze jemu to inak nejde okolie ktore sa s nim stretava som o jeho diagnoze informovala v skolke tiez maly bude chodit do skolky od septembra so sprievodom ale ani to neviem ci mu pomoze a moj manzel je toho ze jemu nic nebude nejako ho mechanicky budeme ucit ako sa v danej situacii spravat robili sme to aj pred urcenim diagnozy pokial bol v pohode vytvarali sme modelove situacie a maleho ucili ako sa v danej chvili spravat ja viem ze to nepojde vsetko hned ale verim ze krocik po krociku ho pripravime na nastup do skoly bez sprievodu aj ked to teraz tak nevyzera staci ze pani ucitelka zvysi hlas aj na niekoho ineho a maly ja na zvysok dna v tahu kym to nejako spracuje aspon sa utesujem ze intelekt je ok maly inklinuje ku vsetkemu co sa toci mal obdobie ked sme donekonecna pozerali znacky aut a teraz mame donekonecna povedz mi ako funguje autoumyvacka najradsej by tam aj byval a pri to sa toho zvuku boji musim ho drzat na rukach no a tak si zijeme 🙂

kacena4
11. aug 2012

@ifaf nas ked mal 3 aj nieco nastupil do skolky a tiez horor - to neries je to zmena prostredia pre maleho, to zlozi aj ZDRAVE dieta nie tie nase 😉 my sme to riesili tym,ze som synavzala zo skolky a dala ho az o rok (my sme sa drzali zarubne aby tam nemusel...) a potom to bolo lepsie, hoci mal zachvaty stale uz nebol taky precitlively a agresivny a hlavne zmenila som skolku. hoci ta nasa je uzasna a mam ju pred domom vozila som syna cez 1/2 mesta (pesi asi 40MIMN) do inej skolky kde boli ochotny sa mu prisposobit, jedol co on chcel zvysok do neho netlacili, poobede nespal, cital si pomahal ucitelkam pripravoat veci, struhat ceruzky.... vonku ho nenutili hrat sa a robit co ostatny, nemusel cvicit rano.... proste som im velmi vdacna za pristup a to sme az ku koncu skolkarskej dochacky zistili ze je AS dovtedy nam ho zaskatulkovali ako neposlusneho
takze neboj chvilu to bude tazke ale zlepsi sa to, nam velmi teraz pomohla skola tiez sme vybrali s 10 detmi v triede jedinecnym pristupom ucitelky (je uzasna) a krasne sme prezili do 5 rocnika. zaciatok skoly bol tiez tazky zmeny a zmeny a zmeny to ho tiez dostalo ale to ho dostava vzdy poprazdninach tak na 2-3 mesiace je mimo a postupne sa to zabehne. skus nakuknut do temy autistov https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/mam-autisticke-dieta-cesta-a-vyzva-zaroven/ vedeli by ti poradit najma ako syna nestresovat a spravit mu denny harmonogram na nastenku (dokazu tiposlat aj vzory) my uz citame takze si piseme na nastenku denny rezim dna aby vedel co ho caka - rano ranajky, prezliect, umyt, hra, povinnosti, hra,obed..... proste vzdy mu tam nieco napisema podla toho sa riadi a ak neico nespravi a zacne vyvadzat takmu to ukazem a upokoji sa toto zabralo najviac
my mame napr. problem s toaletou tak ma na wc aj kupelni nalepene karticky ako prebiehaju jednotlive ukony a ak napr. vybehne z vecka a nesplachne, nezhasne neumyje si ruky,volam ho spat aby to isiel podlakarticiek skontrolovat co zabudol a tak nevrieska, vrati sa a dorobi 😅 to mam tiez od jednej autimaminy - je to super pomocka
sorry za chyby ale pobehujumi tu deti a nechce sa mi to opravovat mam posahany medzernik 😅 😅
drz sa keby daco napis nieco vymyslime povzbudime