Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

akvi
27. jún 2016

@veru_veru u nas ritualy a lipnutie na veciach boli od malicka a hlboky a nevsedny zaujem v neskorsom veku.. Citat sa naucil sam, ale to mi nepripadalo ako nieco zvlastne, je kopec deti, co uz v skolke vedia citat.. Takze toto som ja nikdy nebrala ako nejaku zvlastnost.. Ako vedela som, ze je dost inteligentny, vzdy bol akoby popredu oproti rovesnikom co sa tyka nejakych "vzdelavacich" veci (farby, cisla, scitovanie, citanie, AJ, "dospelacke" temy...) , ale to je dnes velmi bezne.. Mne bolo skor divne ta "ina" interakcia s detmi a tie ritualy, ktore cloveka privadzali do zufalstva.. Ako napr. chcem len tu jednu ciapku bez ohladu na to, ze je vonku 25+ a ciapka je zimna 😀 Alebo ked raz nejaka vec patrila na jednu policu, tak nedajboze ju premiestnit, ci pootocit.. To sa u nas nesmelo.. Ist inou cestou do skolky bolo tiez problematicke.. Kupit ine topanky (bundu, ciapku ..) opat problem..

veru_veru
27. jún 2016

@akvi Jasně, děkuji. A jak zvládal školku, hlavně ten nástup, měl tam kamarády, trošku mu to pomohlo po té soc. stránce?

zarad
27. jún 2016

@veru_veru to teda je zlý sen, zrovna dnes ráno malá vstala s plačom, že sa jej snívalo o zlej pani učiteľke. Stalo sa to v septembri! Ideme na to pomaličky, inak to ani nešlo, pár mesiacov trvalo, kým bola schopná ísť von s otcom, bezo mňa. Od októbra chodíme spolu na angličtinu, kde sú len tri detičky. Začínali sme tak, že sme si dali stoličku do kúta a ona mi sedela na kolenách. Tento mesiac sa nám konečne zadarilo, dcérka ma poslala preč z hodiny, že to zvládne sama. Takmer som sa rozplakala, pre niekoho úplná normálka, pre nás neskutočne veľký krok.

moka
27. jún 2016

@janulka1985 áno, niekedy to ide, ale niekedy nie. A tiež sa zamýšľam, ako a či vôbec niekedy ustupovať, treba vytýčiť aj hranice, aj keď je to v týchto prípadoch ťažké...

janulka1985
27. jún 2016

@moka urcite hranice a pravidla musi AS mat inak bude dieta chaoticke...pokial ide o male blbosti len kyvni rukou ...nesmies sa uz teraz vycerpat musis si nechat energiu ked pride puberta to bude uz iny level😁😁😁😘😘

moka
27. jún 2016

@janulka1985 ja mám pocit, že u neho je puberta už odmalička 🙂 Ale áno, snažíme sa nepodstatné veci nevšímať. Som vďačná za mm, že mi s malým veľmi pomáha a je trpezlivý. A naopak pre syna je mm vzor č. 1 🙂

janulka1985
27. jún 2016

@moka no kazdopadne je to beh na dlhu trať ...nikdy sa nenechaj poucovat o vychove od inych ludi len ty najlepsie vies co je pre syna dobre a zopakujem znova kto nema dieta autistu nevie co je to dennodenne sa uzierat pre vsetko. .hlavu hore napnuť štít a do boja...nedopustime aby nase deti boli pre to odstrkovane💪☝☺

akvi
27. jún 2016

@veru_veru on zvladol skolku uplne bez problemov.. Ja som z toho bola v soku, ze ziaden plac a pod..aj v tomto proste prekvapil 😀 Ale neda sa povedat, ze by tam mal kamosov, on sa skor hral sam.. V skole potom detto. A do skoly ist nechcel, doteraz povie, ze skola je blbost a strata casu pre neho 😀 On si kamaratov ziskava jedine tak, ze niekoho zaujima to, co on robi a tak sa k synovi prida.. ale mam dojem, ze on sa ani s kamosmi nie je schopny bavit o inom... Bud si kamosi zvyknu, alebo sa s nim nekamaratia.. A on to vobec neriesi.. Aspon teda nikdy sa nestazoval, ze by mu nejako chybali kamosi.. Mam skor dojem, ze ich akoby nepotrebuje.. neviem..je to v tomto ohlade take zvlastne..

veru_veru
27. jún 2016

@akvi Myslím, že je to úplně ok, když on sám je spokojený.

sisika
27. jún 2016

@janulka1985 tieto tvoje slova vystihuju presne co citim aj ja. Vytlacim ai ich a kazde rano precitam ❤️
Dnes to extra potrebujem.

sisika
27. jún 2016

Tieto slova:
@ janulka1985 no kazdopadne je to beh na dlhu trať ...nikdy sa nenechaj poucovat o vychove od inych ludi len ty najlepsie vies co je pre syna dobre a zopakujem znova kto nema dieta autistu nevie co je to dennodenne sa uzierat pre vsetko. .hlavu hore napnuť štít a do boja...nedopustime aby nase deti boli pre to odstrkovane💪☝☺

elllla
4. júl 2016

Ahojte, hmmmm, vidim, ze je tu uzasna tema, skvele prispevky a ze to asi nedam, docitat cca 70 stran... Inak, baby, nemate nejaku skupinu, iba tuto diskusiu? (ja len tak, ze teraz sa myslim uz vsetko skupinuje)...
Ale k nam... Niekore ma asi poznate zo skupiny o poruchach ucenia a ADHD... Nasa Miska ale nema hyperaktivitu a jej poruchy ucenia su len doledok nezrelej CNS... A padlo uz niekolko podozreni ani nie celkovo na diagnozu AS, ale skor na znaky AS, ale tak vyrazne, ze proste s nimi vraj mame pocitat na cely zivot a ze to vlastne ovplyvnuje cele nase kazdodenne dianie doma aj v skole...
Ja som sa pustila uz aj do pisania blogu, aby som pomohla inym mamickam, lebo vsetko je to na rodicovi, aby si sam zistil, sam obehal, sam odkomunikoval nielen v skole u kazdeho jedneho pedagoga, ale aj u odbornikov....
elkatelka123.blogspot.sk
Idem teda citat dalej, urcite mam kopec postrehov, poznamok, otazok, ale pekne postupne... 🙂

elllla
4. júl 2016

Hmmmm, prechadzam si diskusiu a nejako to skusim zhrnut...
Miska ma nadpriemerny intelekt, nadpriemernu vyrecnost, uzasnu pamat...
Problemy s pozornostou, citanie pod hranicou socialnej unosnosti, pisanie take, ze trpi aj ten, co sa na nu iba pozera (problemy s lateralitou - pise lavou, v testoch pred 2 rokmi vyslo vyhranene pravactvo, teraz je to tak 60:40, cize preucanie nikto neodporuca)...
Stale sa straca v pojmoch vcera-zajtra, nevie, ci ma pozdravit dobry den, dobre rano alebo ahoj, tak radsej nepozdravi vobec...
Ocny kontakt nula bodov..
Nie je hyperaktivna, skor hypoaktivna, vsetko dlho trva, musime mat presne postupnosti ciastkovych cinnosti (ranne vstavanie a chystanie do skoly a pod)..
Zo stresov mava migreny s vracanim.. Nielen negativny stres, ale aj pozitivny stres - radost pred narodeninami, vianocami, vyletom a pod...
Problemy zacali po nastupe do skoly, dovtedy v skolke to celkom islo, len sa nezapajala do kolektivnych hier, radsej sa hrala s konikmi na kraji v triede.. Pekne kreslila (aj ked grafomotoriku uz vtedy mala taku vselijaku, ale nikto tomu neprikladal velky vyznam, testy skolskej zrelosti zvladla)...
Takze postupne som zacala riesit problemy v skole - nedavala pozor, vyrusovala, problemy s citanim, pisanim, odmietala pracovat na hodinach... Neskor sme dostali diagnozy dyslexia a dysgrafia, v tretom rocniku uz bola integrovana... Dostali novu pani ucitelku, ta stale kricala, Misku oznacila za "brzdu triedy", vsetko nam davala na samostudium na doma, ked som jej vysvetlila, ze ma IVVP a ze jej ma dat nejaky pracovny list, tak mi povedala, ze ona na to cas nema, ze ma v triede dalsich 21 ziakov..
Miska znenavidela skolu, znenavidela pani ucitelku, odmietla citat uplne...
Odporucili nam zmenit skolu, ale nie specialnu, lebo by vraj isla intelektovo dole... Vraj sa mame popozerat po skole, kde je menej deti v triede, pripadne kde je iny pristup, mozno sukromnu... tak sme hladali... A nasli...
Zmenini sme skolu, zacala chodit do sukromnej skoly - waldorfskej a zrazu sa Miska konecne pohla vpred... Pani ucitelka bola mila a laskava, Miska zacala citat, pisat, tesit sa do skoly... Integrovana, s problemami, ale pokrokmi... A tam sme teda aj teraz, ide do 6.rocnika a tvrdim, ze tato skola je ta najlepsia vec, co sme kedy mohli pre Misku urobit.. (viem, ze to nevyhovuje kazdemu,a le pre nu je to uplne usite ako vysite, ci ako sa to pise, hehe)...

Idem citat dalej...

akvi
4. júl 2016

@elllla skupina nie je, je nas tu len par aktivnych a ja si myslim, ze toto by mala byt verejna debata, nech sem pride co najviac ludi, aj nahodnych.. Nik nas tu zatial nenapada a nevnucuje svoje pravdy, ako to bolo napr. v teme o homeschoolingu, do ktorej sa nas viacero zapojilo aj odtialto, lebo aj pre nas je to jedno z vychodisk, ako vyriesit to, ze nasim detom absolutne nevyhovuje klasicky skolsky system. Takze kym tu na nas nik neutoci, tak nevznikla potreba sukromnej skupiny..
Pozrela som si zbezne tvoj blog, zaujal ma hned ten zosit, ze jasna dysgrafia.. To ma aj pobavilo, lebo moje decko pise este horsie, a teda dysgrafik on nie je ani omylom, on je len hnily pisat pekne, resp. to povazuje za totalnu zbytocnost.. 🙂
Idem sa tiez preluskat dalej tym tvojim blogom 😉

martina46
5. júl 2016

Je tu niekto, koho dieta s AS je integrovane v beznej skole, ma nejaky indiv. stud. plan a funguje to? myslim, ze je dieta spokojne 🙂

natalym
5. júl 2016

@akvi Ako by si písala o mojom mužovi. 😀
Kamaráti, ľudia okolo, čiapka a pod.

kofa77
5. júl 2016

@elllla jedna skupina je na facebuku, ja som sa koli nej zaregistrovala na facibuku , som dinosaurus, ktory ho nepotreboval, som tam len koli tej skupine a je to fajn, je tam aj psychologicka. A ked nic ine, stale plati, ze zdielana starost ,polovicna starost.
Tu na konovi som ja osobne citala stylom kazdy den zo 5-10 stran, tie starsie tu uz nepisu, ale kedze aspergeri sa mnozia ejak, stale niekto novy tu pride. Precitam si tvoj blog ☺

elllla
5. júl 2016

Baby a este mi napadlo - kde je najlepsie dat dieta testovat na AS? Viem, ze Dr. Janosikova ma toho vela... Centrum Andreas? Alebo existuje niekde v BA a okoli niekto naozaj dobry, kto sa tomuto venuje??
A oni len daju spravu, ze ci sa potvrdi AS alebo nie alebo daju aj nejake odporucania, ako s dietatom pracovat a pod.? Kto dalej pracuje s dietatom - psycholog?
Niekolkokrat sa uz ludia, ktorym doverujem, vyjadrili, ze Miska ma viacere take znaky, aj ked nie 100% diagnozu... Otazne je, ake su vyhliadky pre dieta s AS na strednej skole? Zvlada to bezne alebo treba hladat nejake specialne skoly?
A znova sa tu vynara ta zakladna otazka, ktoa bola v podobnej diskusii - zmeni sa nieco tym, ze sa potvrdi AS? U nas to zatial neriesim, lebo Miska ma skvelu skolu, kde beru kazdeho ziaka uzasne so vsetkymi jeho nadaniami aj slabostami... Ale.. Co potom, ked ZS skonci? (Miska bude teraz siestacka)...
Inak na blogu u mna su aj nejake videa z nasho zivota, kde Miska cita, kde pise, mam aj nejake videa, ako ju musime nutit ist si robit skolske veci, lebo sa zastavi po 2-3 krokoch a zapozera sa napr na telku, co pozeraju male deti a pod... (

https://www.youtube.com/watch?v=LL6W_p62hzs


Rovnako v skole - zapozera sa von oknom a hotovo, nevnimacka.. Aj ked, pamat ma uzasnu a niekde na pozadi sleduje, co ucitel hovori, lebo ked sa ucitel opyta celej triedy na nieco, tak nikto nevie a zrazu Miska odpovie a spravne...
(Citanie: http://elkatelka123.blogspot.com/2016/06/citani...
Pisanie: http://elkatelka123.blogspot.com/2016/06/pisani... )
Rovnako kvoli jej citaniu a pisaniu nestiha pisat v skole poznamky (nemaju ucebnice), tak sme dohodnuti s ucitelom, ze nech radsej sleduje, co ucitel hovori, nakresli si obrazok a poznamky si odfoti a doma bud prepise alebo len vytlaci a nalepi do zosita a funguje to - testy robi na 90%.. (myslim biologiu, geografiu a pod)...
Co sa tyka slovenciny a matiky, tak tam je to uplne des... ovlada principy, ale miesto odcitania to scita, desatinnu ciarku dava kade-tade, stale sa straca pri prechode cez desiatku (po 39 ide zrazu 50, 51...), miesto 31 napise 13 a pod...
A to socialne spravanie ani nekomentujem... Jasne, ze ziaden ocny kontakt pri rozhovore... Do telefonu jej poviem, ze uz koncim, ze papa a ona mi na to povie Dovidenia... Nevie, co si voci komu moze dovolit, minule sme mali scenu u nasho veterinara (nastastie nas uz pozna), lebo ona chcela plysovu mys... za kazdu cenu...
O obleceni som pisala uz aj na mojom blogu... http://elkatelka123.blogspot.com/2016/03/obliek...
Vedela by som toho pisat viac, ale to uz su take nase osobne kazdodenne detaily...
Tu je video o jedeni...

https://www.youtube.com/watch?v=xoaR44v7P30


atd, atd, atd...

natalym
5. júl 2016

@elllla Tým videom si chcela povedať, že ako je? To prerušenie a tak? Lebo ja to neznášam u môjho muža, on takto je. Trochu zje, potom si číta, alebo pozerá telku, alebo si ľahne a potom zachvíľu ďalej. Ja si sadnem a jem kým nezjem aj naše deti.
Takže takto to vyzerá u AS?
Ty kokos............. 😀

mia551
5. júl 2016

@kofa77 mohla by si mi prosim poslat meno tej skupiny na FB? alebo posli prosim rovno link, velmi pekne dakujem

elllla
5. júl 2016

@natalym netusim, ci tak vyzera AS... Som tu nova a nemame diagnostiku... Zatial mame potvrdenu nezrelu CNS (oneskorene dozrievanie), poruchu pozornosti a poruchy ucenia...
Miske takto vsetkjo dlho trva - ci uz jedenie, obliekanie, umyvanie a pod... Ona je schopna si dat jednu ponozku a potom pol hodinu sa zasniva, kym si da druhu a pod...
Ja mam doma este dve male deti, ktorym sa tiez treba venovat a konecne pojdu od septembra do skolky a ja si hladam pracu... Lenze obcas vaham, ci vobec najdem taku pracu, co ma bude bavit a naplnat, kde budem ohodnotena a kde po praci este budem mat cas a energiu na deti...

natalym
5. júl 2016

@elllla Tak môj muž má vyše 40 dsať a takto jedáva. Ako Tvoja dcéra.

kofa77
5. júl 2016

@mia551 ak das do vyhladavaca "aspergerov syndrom", najde ti. Je to uzavreta skupina, asi o 3 dni mi prislo prijatie. Su tam rodicia deti s AS aj nejaki dospeli As.
@elllla tvoja dcera pise podla mna ok, ja pisem a pisala som o 100 % horsie, obcas si zmylim m a n 😀 nikto mi diagnozu nedal, ale po prstoch ma bili.
To "prispate" spravanie pri telke, mame aj my. Keby som na syna hovorila takym kludnym tonom, sedel by tak cely den. Ja skriknem a uz to fachci potom😀. Sice ohundre ale spravi, jak na vojne. Nebudem tu cely zivot mu sediet za zadkom☺.
A to jedenie , to som zas bola cela ja ako dieta, syn to nepodedil nastastie, on je v tom na muza, tam sa s jedlom nebavia.

janulka1985
5. júl 2016

@elllla to jedenie akoby som moju Sašku videla...grimasy +odbehovanie od stola niečo aj vyleje lebo je naremná. .ja som si povedala ze nebudem nutit jest nasilu...nezničim si nervy...ona si pride sama pytat jest...

kofa77
5. júl 2016

Hej, nesikovny je velmi aj syn. Rozbije, rozleje, buchne... Neprakta.

akvi
6. júl 2016

@martina46 moj syn ma individualny plan v klasickej skole, aj ked teda nie az tak klasickej, ako su statne. Ale on ho ma na zaklade nadpriemerneho intelektu, AS nemame diagnostkovany, ani sa nechystam, pride mi to vzhladom k tomu, ze nam v skole vychadzaju max. v ustrety zbytocne..
Inak mne napadlo, ze prave toto by mohlo byt pre vela skol prijatelnejsie, tvarit sa, ze dieta ma nadpriemerny intelekt - to ucitelky veeelmi rady vezmu do uvahy..A popri tom spomenut AS a tie specifika.. IVP je aj tak asi viac menej formalita na beznej skole..pokial s ho rodic nevypracuje sam a nepodstrci ho ucitelkam aj so svojou uplne konkretnou predstavou, ze ako chce, aby dieta fungovalo.. A bud narazi na dobru ucku, co to bude respektovat, alebo na taku, co sa na to vykasle, vtedy by som ja menila okamzite skolu..

elllla
6. júl 2016

@akvi 100% suhlas... Aj na to mam vyrobene video (ked som sa uchadzala o jednu pracu, ktora bohuzial nevysla, tak som ho vytvorila a bolo mi luto ho schovavat v PC.. http://elkatelka123.blogspot.com/2016/06/poruch... )

kofa77
6. júl 2016

my sme v klasickej skole, bez integrov. planu, bez zatial vacsich problemov, s fajn uckou, s jednym smiesnym odporucajucim papierom od klin. psycholog, co dala diagnozu..
indi. plan ako taky nema, ani po tom, co voiem, ako to funguje nechcem, ideme na zakalde dohody s ucitelkou, resp. isli sme, uvidíme, ako bude 2. roc,

akvi
6. júl 2016

@elllla tak zase vies, ja na nejaku vonkajsiu motivaciu neverim a kaslem na nu. Vzdy to v istej chvilke je vlastne nutenie decka do niecoho.. Ci uz je to klasicka skola a ich direktivny pristup, alebo alternativka s "laskavym" nutenim.. .. Pokial budeme ucenie limitovat tym, co pokladame za jedine spravne my dospeli, tak to bude vzdy pre istu skupinu deti demotivujuce.. Takze motivacia k uceniu ma vychadzat z vnutra, nie zvonka. A prave tuto motivaciu by mala podporit aj skola.. co ale v dnesnom systeme zial nie je mozne..A tak dieta, ktore predmety vyucujuce sa v skole nezaujimaju, velmi rychlo prestane byt vnutorne motivovane na cokolvek.. Prichadza frustracia, nechut, zurivost, ci rezignacia.. A potom sa 15 rocneho dietata opytame, ze co chce v zivote robit a ono nam nevie povedat..No bodaj by vedelo..

elllla
6. júl 2016

@akvi ano, mas pravdu, ale tym, ze Miska chodi do Waldorfskej skoly, kde je vela zazitkoveho ucenia, motivacia prave vychadza zvnutra, z toho "chtíču" po poznani a z toho, ze ju to naozaj bavi, zaujme a zvysok ide cez IVVP... 🙂
Kam chodi tvoj do skoly? (mozes IP)...