Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

kajusa83
15. sep 2016

@mummy01 Nezvyknem sem velmi pisat ale cudujem sa co tu citam?Ja sama mam doma dceru s tymto panskym syndromom a momentalne je druhacka na beznej ZS.AJ minuly rok aj toho roku mala obmedzenie hodin vzhladom k dg, a stacilo mi k tomu obycajne odporucanie od detskeho dr.Vcera som si uz aj prebrala akurat rozhodnutie o uprave rozvrhu.A dalej by ma zaujimalo v centre mu ako vysli testy?Mojej uz priamo pri specialnej pedagogicke vysli zle vysledky na sluchovu syntezu cize diktaty nema sancu pisat tak ako jej rovesnici.Navrhli jej aby ich mala stylom doplnovacky.Vcera mi prisla sprava z vysetrenia v CSPP a ma tak kopec odporucani pre skolu.A podotykam ma normointelekt.

kofa77
15. sep 2016

A este ze ak mala odmieta maso, davaj jej b vitaminy, aj d pre istotu, rybi olej. Podla mna je to prirodzeny dosledok toho, ze miluje zvierata. Praveze divne by bolo,ak by k vegetarianstvu nedospela☺.

mummy01
15. sep 2016

@kajusa83 vies len syn ma viacnasobny postih. Testovala ho super psychologicka ale nemohla ho otestovat tak ako by bolo treba pre slabu spolupracu. Testovat ho mohli len neverbalne,takze mame len take ciastocne vysledky z ktorych vysiel mierny az vysoky nadpriemer. Takze poradna to cele spiskala podla tohto vysledku a spravy od Janosikovej. Oni ho vobec nepoznaju,ako som pisala 1x ho videli a nevysetrovali. Poradnu zmenime a zrejme aj skolu.

bebe02
15. sep 2016

@mummy01 Prosim ta, ktora poradna/CSSPaP to je? Mozes aj do IP. Dakujem.

moni73
15. sep 2016

@kofa77 som ti volala.... Už nemám čas, ale skúsim zajtra. Veru, vegetarianci ďalej. Už je to pol roka. Dnes som práve zistila, že v syrových hviezdickach z McDonald's je slanina. A taaak jej chutia. Čušim jak voš pod chrastou😉

moni73
15. sep 2016

@natalym keď na to dôjde v 187, tak bol dobrý v behu a v dĺžke života sampion 😀. Ja uznávam základné vzdelanie, len rozsah učiva základnej školy podľa mňa ďaleko presahuje základné vzdelanie. A keď by na to ten chlapec došiel v 18tke (čo si chcela napísať), verím že za rok max dva to da. Tipujem dokonca, že keď to bude vážne chcieť, tak aj skôr.
Gympel.... voľba pre tých, ktorí nie sú nijako špecializovani. Žiaľ, niekomu nepomôžu v rozhodnuti, čo by chcel robiť ani tie 4 roky navyše.
Na angline sa nudí. A bude sa nudiť ďalších 9 rokov, 5 hodín týždenne. Totálne zabitý čas.
Toť ale môj názor, ktorý nechcem presadzovat, ale ako som viackrát písala, pre svoju dcéru by som také školstvo privítala.

akvi
15. sep 2016

@natalym tak ja si dovolim nesuhlasit.. Co je to ten "vseobecny zaklad"? Na zaklade coho sa dospelo k tomu, ze to, co sa dnes uci na ZS je prave ten zaklad? Kto o tom rozhodol - za nas vsetkych? Preco vsetci vsetko rovnako? Preco by sa clovek mal v skole nudit len preto, ze je v niecom popredu? Preco by specializacia mala prist az na strednej, ci VS?
Ja budem radsej, ak sa podpori nadanie a zaujem, vobec mi nebude vadit, ak dieta nebude mat "vseobecny zaklad" z niektorych oblasti. Budem ovela radsej, ak nepojde na gympel preto, lebo v 15-tich netusi, co chce robit.. Budem ovela radsej, ak pojde hoc aj na ucnovku s tym, ze chcem byt dobry kuchar, kadernik a pod.. Budem priam tlacit na to, aby sa v skole nenudil len preto, ze je v niecom dobry. To potom nemusi na tych hodinach vobec byt, budem radsej, ak sa za ten cas bude venovat tomu, co ho bavi..

A prave preto, ze su medzi nami aj taki, aj taki rodicia, tak skoly by mali byt take, aby pokryli dopyt. Ja chcem mat dieta v slobodnej skole, ty asi nie. A je to v poriadku.. Az na to, ze slobodne skoly na SK zatial nie su.. Dufam, ze ta nasa sa rozbehne uspesne.. A niekto dalsi chce mat dieta v skole, kde je to ani tak, ani tak..nejaky kompromis medzi klasikou a slobodou.. A to je tiez ok.. Ok nie je akurat to, ze takych skol je ako safranu.. a na vyber nemame.

A uplne chore mi pride, ze niekto, kto videl dieta 2x v zivote si tu ma diktovat podmienky IVP. Rodic predsa najlepsie vie, co dieta zvladne a ako.. Moje decko ma tiez IVP a u nas komunikacia prebieha stylom - povedzte si, ako si to predstavujete. A pripadne ak ma skola k niecomu vyhrady, tak sa urobi kompromis. Nie ze skola nadiktuje, ze bude to takto a takto..To potom nie je IVP..

natalym
15. sep 2016

@akvi V celom svete nie je sloboda, ak si nevšimla a my ľudia sme veľmi vďační za neslobodu v skutočnosti. Sme ako teliatka, dávajú nám len to čo my chceme.
To len tak na okraj.
V druhom odstavci si písala presne to čo si myslím aj ja a aj som to napísala, asi sme sa nerozumeli. 🙂

akvi
15. sep 2016

@natalym ano, sloboda je relativny pojem..ale u mna je to skor o pocite.. A nesuhlasim s tebou v tom, ze kazdy ma mat vseobecny zaklad, ktory dava skola.. Podla mna ma mat kazdy taky vseobecny zaklad, aky potrebuje.. A to skola bohuzial nezabezpecuje..

natalym
15. sep 2016

@akvi Podľa mňa je to celkom v pohode, vždy bude niekto nespokojný, teraz si to Ty zajtra niekto ďalší kto bude mať výhrady. Skôr je problém v ľuďoch, v učiteľoch tak ako v každej práci.

akvi
15. sep 2016

@natalym tak ja som si svoje poriesila a nie som nespokojna, nakolko nasa skola splna to, co si ja predstavujem.. Lenze je kopec rodicov, co nemaju moznost si skolu vybrat. A to je problem. Obzvlast rodicia deti so specialnymi potrebami, ako vidno aj v tejto teme..

natalym
15. sep 2016

@akvi Vždy je to tak, že niekto si nemá možnosť vybrať. Nikdy nebude pre všetkých rovnako možností, to sme tu už raz mali a tiež to nebola pravda, hm?

moni73
15. sep 2016

@natalym máš na jednej strane pravdu, na druhej.... Existuje povinná školská dochadzka, už keď by som sa chcela chytať.za slovicka, tak povinné školské vzdelávanie. Peniaze idú z mojich, našich daní. Keď niečo musím, je potrebná možnosť voľby. Keď na to prispievam, musím mať možnosť do toho hovoriť.

akvi
15. sep 2016

@natalym no kym to bude ludom jedno, tak na vyber nebude.. Pokial sa najde dost nespokojnych, tak zmena nastane. A v tomto momente na SK ani nejde o to, aby mali vsetci rovnako moznosti, ale aby mali vobec nejaku moznost na vyber.. Lebo v tomto momente na vyber vlastne nie je. Mame tu jedinu moznost, resp. povinnost.

natalym
15. sep 2016

@moni73 Však hovoriť môžeš, ale čo z toho? Však ok. 😉

moni73
15. sep 2016

@natalym no ved môžem, na MK... 😛 Nemôžme ale rezignovať.

mummy01
15. sep 2016

@akvi niekedy by som Ta chcela stretnut,pises mi z duse. Na mna uz aj rodina pozera ako na cisteho blazna ak otvorim usta a vravim svoj nazor bez hanby,nazor ktory sa nezhoduje s nacvicenymi "pouckami" ktore su nam ako telatam desatrocia vtlkane do hlavy.
Tiez som si naivne myslela ze budem ako rodic vypocuta a bude sa to pisat s mojou pomocou. Pre mna logicke ale nakoniec sa citim ako naivna truba.

alenk
16. sep 2016

@zarad to neviem presne, ale predpokladam ze asi bude (kamoska si predlzila kvoli castym prechladnutiam dcery ???) . zavolaj si na urad. A to uz mas potvrdenu diagnozu tak skoro?

akvi
16. sep 2016

@mummy01 no ja preto radsej uz bezne o svojich nazoroch na skolu nehovorim, resp. u nas v meste nespominam, kam chodi decko do skoly, lebo reakcie beznych ludi su, ze ci mi hrabe, ze ci som pocula, ze ake praktiky sa tam deju 😀 a najlepsi hlod je, ze ci chcem mat hlupe dieta. U niektorych ludi moje nazory vyvolavaju az agresivitu. 😀 A uplne tabu je rozpravat sa o tom s nejakou ucitelkou v klasickej skole, to je ako stupit bosou nohou do mraveniska 😀 Takze temu skolstvo rozoberam vylucne s ludmi, ktori su ochotni aspon malinko pripustit, ze je aj ina moznost, ako klasika a s ludmi, ktori vidia, ze klasicke skolstvo sa ruti do zahuby 😀 Rodicia deti v nasej skole sme povazovani za "divnych". 😀 Uz som si zvykla.. Nastastie, rodina je s tym ok, vcetne babiek a dedkov.. 🙂
A stretnut sa kludne mozeme, ked prestupite k nam do skoly 🙂

zarad
16. sep 2016

@alenk dcérka mala v máji 4 roky a v máji jej aj pani doktorka Jánošíková potvrdila diagnózu. Tiež som bola prekvapená, že tak skoro a že to hneď aj uzavrela, keďže aj naša psychologička bola z dcérky dosť na pochybách, ale zjavne je v tom Jánošíková ozaj dobrá.

dulkagabulka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mummy01
18. sep 2016

Terapie...Baby chodite s deckami? Ak ano na ake? Co pomaha,co je naopak blbost? Chvilami mam pocit ze by som aj ja nejaku potrebovala 😀 Alebo su niekde pravidelne prednasky pre rodicov aspikov? Dajte tipy

emikie
18. sep 2016

@zarad ahoj, keby si mala chvilku, mohla by si mi prosim napisat, ako sa sprava take 4rocne dietatko s AS - ako ste na tom s recou, ktore z tych typickych auti veci u vas pretrvavaju a pod? My sme boli u pani Janosikovej uz 3x a stale sme neuzatvoreni, vela veci sa u nas stale meni s tym, ako rastie porozumenie, ale neviem celkom, ako to v tom veku 4 roky vyzera, ked je to DA a ked AS. Aj ked viem, ze v podstate to nic moc nezmeni... len ma to velmi zaujima, ze na zaklade coho to je take zrejme... som zvedava, co nam povie nabuduce...

zarad
18. sep 2016

ahoj, nemôžem povedať na základe čoho to bolo také zrejmé pani Jánošíkovej, že ju hneď diagnostikovala, ale môžem ti opísať dcérkino správanie. V podstate od malička bola veľmi náročné dieťa, do dva a pol roka sa mi v noci stále budila /aj každú polhodinu/, problémy s jedením /už od príkrmov/, špičkovanie, nemala rada fyzický kontakt a pri niektorých zvukoch si chytala ušká. Tieto prejavy som ešte vôbec nepripisovala žiadnej diagnóze. Očný kontakt bol v poriadku, až Jánošíkova má upozornila na premeriavanie predmetov a čo sa reči týka bola aj je na tom veľmi dobre. Po troch rokoch /nástup do škôlky a následné problémy/ sa začali prejavy zhoršovať. Vie sa zahrať s hocičím, ale má rada manipulačné hry / ukladá predmety podľa spoločných vlastností/, pri hre s druhými požaduje vlastné postupy, riadi činnosť, určuje hru/správa sa ako malý generál/. Je veľmi precízna a upľieva sa k rutinám / má rada, ak sa veci robia "ako po prvýkrát, na angličtine musí napr. sedieť len na svojej stoličke, kartičky musia byť zoradené stále rovnako/, nezvláda prehru a keď jej niečo nejde. Má veľmi obmedzený jedálniček, odmieta ochutnať nové potraviny. Fyzický kontakt akceptuje, ak je iniciatíva na jej strane, ale ak ju niekto chytí len tak /okrem mňa a ocina/, až ju cukne. Je veľmi citlivá na niektoré zvuky, emócie druhej osoby. Neznesie na sebe pančušky, vtedy je schopná sa doškriabať do krvi. Inak porozumenie je u nás veľmi dobré, vie pomenovávať svoje pocity aj emócie, čo nám veľmi pomáha.Najnovšie má veľký problém s "odchádzaním" ako to ona nazvala, a keď má niečo skončiť /napr. keď pozerá rozprávku chce, aby som jej ju prepla ešte predtým ako skončí/. Inak je veľmi šikovná, má veľmi dobrú pamäť a veľmi rýchlo sa učí nové veci. Takže u nás je to asi takto. Ak by ťa ešte niečo zaujímalo, kľudne sa pýtať:o)

alenk
19. sep 2016

@mummy01 mne odporucali v andrease, ze mavaju seminare pre rodicov, ze je to dobre hlavne kvoli spoznaniu ludi, ktori su na tom podobne.

akvi
19. sep 2016

@mummy01 mozno to bude zniet divne, ale terapiu potrebuju hlavne rodicia, nie deti. 😀 Ja som skusila regresnu, pomohla mi pochopit iste veci, preco to tak je a je sice zatial kratky cas na hodnotenie, ci sa nieco zmenilo, ale zatial to vyzera tak, ze po mojom uvedomeni si istych veci sa spravanie dietata zmenilo, resp. zmizli niektore prejavy, ktore mna dostavali do vyvrtky a pod.. Verim v to, ze dieta ti svojim spravanim ukazuje nieco, s cim by si ako rodic mala pracovat. Na sebe, nie na decku. Verim, ze dieta vzdy robi to najlepsie, co vie. Aj ked sa nam to casto nepaci.. A prave preto je treba pracovat na sebe, nie sa snazit zmenit dieta. A hlavne pri tychto nasich speci detoch, ved asi kazda, co tu piseme, tak vieme, ze nase deti su natolko specialne, ze ziadne prikazy, zakazy a snaha o nejaku "tradicnu vychovu" nefunguje. Tak ja som si povedala, ze je super, ze moje decko zrkadli tu skutocnost uplne dokonale, neda sa zlomit, ani sa neprisposobi, ako ine deti. A tym je to pre mna vyzva, pracovat na sebe.. To je asi ta najnarocnejsia vec, menit seba..

mummy01
19. sep 2016

@akvi no ved preto som napisala ze by som ju asi potrebovala ja 😀
Plne si to uvedomujem ze to stoji a pada na mne ale potrebovala by som aby sa zacalo pracovat na jeho komunikacii s okolim,na zvladani frustracie...lebo ja mozem byt stelesnenie kludu ale je mi to prd platne ked maleho chyti zachvat frustracie a vzdy v najnevhodnejsiu chvilu,na tom najnevhodnejsom mieste...ved urcite poznas. A bodlo by mi keby aspon 1x do tyzdna bol aspon hodku bezomna 😉

mummy01
19. sep 2016

Len na zasmiatie...Vedia vasi aspici pouzivat vysielacku? Kokso,maly dnes vyhrabal vysielacky ze ideme sa hrat a uz 2hodiny sa trapime lebo on nechape ako sa pouziva nech sa snazim akokolvek 😀

alenk
20. sep 2016

Tak prave mi manzel volal, ze sme mali prve peklo na chodbe pred triedou. 20 minut protestov, revov a nadavania. A ked ho konecne dostal do triedy, zistil ze je presadeny. Od zaciatku skoly sedi uz na tretom alebo stvrtom mieste. Tak vsetci chapeme preco to chudak robil. Najhorsie je, ze nie je vobec priestor sa porozpravat s ucitelkou. Je celkom ustretova, tak jej musim vysvetlit ze jednoducho nezvlada zmeny.

Inak ze terapie pre nas. Vcera mi muz preposlal mail od znamej, ze nevychova.cz. Ze ako treba prestat vnimat deti ako zle a ako zmenit postoj. No objavil ameriku! Za to ze ja mu uz dva roky vysvetlujem ze jeho dieta je ine a ze musi prestat na neho vrieskat a zakazovat a prikazovat a vyhrazat.... tak to nie, ale ked pride mail, tak hned sa zamysli..... uvidime dokedy!
Jedna vec je, ze matka zmeni spravanie a postoj, ale co zvysok rodiny? Nas tatko by potreboval aspon mesacnu terapiu 🙂

mummy01
20. sep 2016

@alenk presneeeeee...u nas ja na sebe fakt makam ale...zial keby som sa aj na 200% snazila tak efekt nieje ani 50%ny lebo som jedina co sa snazi. Takze presne ako pises.