Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

mummy01
11. sep 2016

@papricka33 je mi jasne o co tam ide a teda maly tieto pojmy ovlada uplne lavou zadnou. Problem skor vidim v tom ze musim priniest ucitelke ukazat co sme doma robili a zrejme jej nebude stacit ze jej o tom porozpravam. Pre nas je ten prvacky pracak proste uplne nudny a nezaujimavy,on zratava a odratava do 12 sam z hlavy tak prenho je to nuda. A aj to opakovanie vsetkeho nauceneho dookola na piatich stranach,to tiez maly nechape ze naco ked to uz vie to ma robit.Ale strasne zalezi od nalady,jeden den letel pracak cez celu miestnost a neurobil vobec nic a na druhy den spravil 4strany za polhodku. Ale tak to su len zaciatky,dufam ze sa nejako zladime vsetci a ucitelke nebude vadit ze budeme robit veci aj trocha inak.

katka2808
12. sep 2016

katka2808@alenk
ahoj alenk, vdaka za správy. veru, nie je to jednoduche, aj ja som pocula, ze taketo deti maju problemy s crievkami. u nás asi jedina zaberá pravidelne brat chlorellu a probiotiká, inac by to neslo. a to brat dlhodobo, snad mu to neuskodi, ale nic ine sa neda robit... proste moj syn by jedol len syr a mäso. v poslednom case sa stazuje, ze ho boli brucho, povie to kazdy den tak nas caka asi vysetrenie a odber krvi, neviem si to ani len predstavit... ach Boze... minule sa pichol na ihle lebo sa bránil a vsade bolo plno krvi, a ked mu isli odobrat znovu (2 sestricky a ja sme boli uplne spotené), tak revaaaal ako o ratu...
ani u nas by na mlieko asi nezabudol jedine, ze by som mu zacala kupovat bezlaktozove... áno, probiotika pomahaju, ale velmi dolezita je aj psychika, viem to aj podla seba...
áno, najhorsie je zadrziavat to v tele, moze sa stat, ze si upchaju hrube crevo... decká tvrdohlavéééé !!! a ozaj, nevies, ako sa take testy na intoleranciu robia?
dakujem Ti !!! 🙂

katka2808
12. sep 2016

moni73
chapem ta, ze sa bojis o dcéru, ked take vymysla, aj ja by som sa bála. hadam ju to prejde... vyrastie z toho, mozno potrebuje len vyskusat.
hlavne nech má zelezo, to je dolezite.
drzim vam palce a dakujem!

katka2808
12. sep 2016

ahojte,
ese ma napadlo, mate niekto skusenosti so vzdelavanim dieťaťa doma? ze k vam pride pedagóg a uci dieťa tam? ako to prebieha, kto to financuje, kolko to stoji?
Dakujem!

mummy01
12. sep 2016

@katka2808 my sa ucime doma na zaklade ivp,do skoly budeme chodit na 2hodiny tyzdenne. Doma neuci ucitel ale rodic. Ja konzultujem s ucitelkou v skole.

sofiass
13. sep 2016

Zdravim,baby mam na Vás jednu otázku 🙂 tie čo máte škôlkarov chodíte do škôlky na celý deň alebo len na 4 hodiny? lebo mne ho chcu silou mocou nechať len na 4 hodiny,hladala som nejaký zákon kde by to bolo ale nanašla som že môže byť len 4 hodiny....tak teraz neviem,už som z nich na prášky stále majú s niečim problém 🙂 ďakujem za odpoveďe

alenk
13. sep 2016

@katka2808 testy veru neviem ako sa robia, ale ak z krvi, mas jednoduchsie vysadit danu potravinu, ako testovat

@sofiass ja som mala syna v skolke celodenne, ale..... po tom najhorsom obdobi som sa nakoniec rozhodla bravat ho na obed (uz to ucitelky nevedeli vydrzat, tak som urobila ustretovy krok) a to bola najvacsia chyba, lebo potom posledny rok si nedokazal znovu zvyknut na celodenne.
no asi nie je zakon podla ktoreho by ti nemali vziat aspika na cely den, ale takisto nie je ziadny zakon preco sa matka na materskej musi dostavit po dieta do stvrtej, ale aj tak sa musi... ake maju argumenty na tu poldennu?

sofiass
13. sep 2016

@alenk no pravdu povediac žiadne nemaju,majú paiere od psychologičky,všetko čo potrebujú som im odovzdala...ale ako pišem sa mi to nezdá,lebo min.rok chodil na celodenku a teraz odrazu:že sa mu nemôžu tolko venovať a bla bla bla.... on nechce a nebude kresliť,čiže nerobí ich prac.listy ale na druhej strane ti povie že no aj ked nerobí ale on to všetko už vie...tak to vidim asi tak že ako som spomenula ide im asi o počty,kedže ked maju jeho v triede,musia mat o 2 deti menej ...no musim to poriešiť ešte s nimi 🙂

alenk
13. sep 2016

@sofiass tak to bude ono, ten pocet. lebo ja som vlastne papier mala az na jar posledny rok, takze moj ich nijak oficialne nestihol ovplyvnit.

mummy01
14. sep 2016

Baby,pomoc. Kto mi vie poradit s ivp-ckom? Uz asi niekoho zaskrtim. V pondelok som bola v speci poradni kvoli tomu,doniesla spisane ake ulavy potrebujeme,teta ze nieje problem. Vcera mali stretko s ucitelkou a dnes ked som za nou bola tak uz bolo vsetko inak,zahlasila ze jej v poradni povedali ze sa bude vzdelavat vo variante A ( co je pre lahko mentalne postih.deti),bude musiet byt 5hodin tyzdenne v skole a ulavy nebude mat lebo vraj nieje mentalne postihnuty tak nepotrebuje...skoro ma tam slahlo ☹ hlavne ze riaditel mi do oci slubil ze to bude vsetko tak ako to krpcovi bude vyhovovat,ze nebudu bazirovat na dochadzke,ze sa prisposobia jeho potrebam. Jaj poradte mi ze ako z tohoto chaosu vykorculovat,nemozem s tymto suhlasit ved to je na hlavu. Ako mozu dietatu s autizmom a tazkym zdrav.postihnutim povedat ze nepotrebuje ulavy lebo je mentalne ok. Teraz neviem ci mam v piatok ist za riaditelom lebo ten hodil vsetku zodpovednost na ucitelku alebo ist ich zdr*** do poradne,ci co vlastne.

zuz02
14. sep 2016

@mummy01 ale ved ked bude v specialke, tak uz dostane spec.pristup. Tak by som sa toho mozno nebala. Zvlast, ked ma intelekt v norme. Ja som zastanca toho, ze treba z dietata dostat maximum. Ved je to pre jeho dobro. A ked to nepojde, tak zisti, ako to funguje potom. Zrejme sa bude dat ivp upravit. Ale ak na to ma, tak by som najskor skusila ist tou narocnejsou cestou. Ja mam syna integrovaneho na zs, intelekt ma v norme, ale ja ako rodic praveze vyzadujem, aby fungoval ako ostatni. Dva roky bol oslobodeny od vytv.a toho roku som ziadala, aby aspon jednu hodinu vytvarnej mal. Ma asistentku, tak nevidim dovod, aby na vv nechodil. Lebo potrebuje rozvijat aj predstavivost aj jemnu motoriku. Ja som zastanca toho, nech sa z dietata vytazi co najviac, pokial to nerobi u dietata problem a nezhorsia sa mu ine diagnozy.

mummy01
14. sep 2016

@zuz02 on je v beznej skole,nieje schopny tam ostat ani 5minut sam,nevie sa tam ist sam ani vycikat. Asistentku odmietli vybavit. Moj maly nema iba AS,postih 80% ale intelekt nadpriemer. On nieje bezny aspik.

zuz02
14. sep 2016

@mummy01 hm. Tak to je o inom. Mame to tazke s tymi detmi. My sme mali stastie, tym, ze mame asistentku. Ale aj ta je len na dohodu, tak sa to moze kedykolvek zmenit. A to verim, ze bez nej je to problem. Skoda, ze ju nema. Dost by sa ulahcilo.

akvi
14. sep 2016

@mummy01 ja to vidim na klasicke DV a zmenu skoly.. Usetris si kopu nervov..

mummy01
14. sep 2016

@zuz02 ono ani s tou asistentkou by to nebolo ziadne terno. Jeho frustracna tolerancia je nulova. Dnes sme boli v skole asi 20 minut,prvych 5minut sedel a potom to uz islo dolu vodou a na protest skoncil so stolickou pri dverach a tam sedel. Ucitelku ignoroval,spolupraca nulova.Zo skoly sme sli do obchodu a tam prisiel zachvat hnevu a placu aby tu frustraciu vyventiloval.

zuz02
14. sep 2016

@mummy01 to ma mrzi. Tak to potom celkom nechapem to rozhodnutie riaditela o jeho ivp.

mummy01
14. sep 2016

@akvi cely den dnes myslim na Teba 🙂 neviem co robit,chcela som tomu dat sancu ale neviem ci to ma zmysel. Aj to diktovanie co a kedy sa mame ucit mi lezie hore krkom,matiku nemozme ist rychlejsie lebo sme potom moc popredu oproti zvysku triedy ale mne maly doma to co oni urobia za tyzden urobi za hodinku,ale mam nariadene ho brzdit :-/ no na hlavu toto.

mummy01
14. sep 2016

@zuz02 riaditel mi slubil ze ivpcko bude tak urobene ako potrebujeme,nemal problem s nicim ale hodil cele papierovacky na ucitelku. No a ucitelka sa dohaduje so speci poradnou bezo mna. Mne akoze len oznamia vysledok. No ale toto ja tolerovat nebudem,plan pisu ludia co videli mojho syna 2x.

zuz02
14. sep 2016

@mummy01 hej. To poznam aj ja. A ide ma porazit, ked pise psychologicka posudok a pritom ho videla hodinu. A je jasne, ze ako autista je pri prvom stretnuti vzdy rozhadzany a nereaguje tak, ako zvycajne.

mummy01
14. sep 2016

@zuz02 ved toto,psychologicka ho videla 1x a ucitelka zatial 2x a idu pisat ivp a tvrdit ze ulavy nepotrebuje.

akvi
14. sep 2016

@mummy01 no sama vidis, ze to ziaden zmysel nema.. Je to fakt smutnosmiesne s tym IVP. Este by som mozno skusila ist za riaditelom, na rovinu mu povedala vsetko, co mas na srdci, mozno sa nieco zmeni, stratit nemas co.. A ak to nepojde, tak to nepojde.

Ze "brzdit" ho.. Toto moze povedat len pribrzdena osoba.. 😒 Smutne je to cele..

zarad
14. sep 2016

ahojte mamičky, chcem sa spýtať, či neviete, či je akceptovaná diagnóza aspergerov syndróm ako dôvod na predĺženie rodičovského príspevku.
Ďakujem.

mummy01
15. sep 2016

@akvi ved prave,ked rozpravam ci uz s centrom alebo ucitelkou tak sa chvilami v duchu smejem a chvilami sa mi chce plakat. Oni vsetci to beru tak ze ved ja som len matka nic viac,cele to chcu uzavriet bezo mna a takuto hru ja veru nehram.Este si dnes pozistujem nejake veci a zajtra planujem ist za riaditelom. Urcite nebudem suhlasit s tym planom ako je teraz lebo rozhodne nieje individualny. A ako je to u vas s komisionalkami speci deti? Lebo ja som prave kvoli komisionalkam isla touto cestou ivp lebo maly by ich nedal len tak ako ine deti.

akvi
15. sep 2016

@mummy01 no u nas sa zo ziadnych skusok veda nerobi.. 😀 A vlastne u nas sa uz asi ani neznamkuje.. Teda asi urcite sa neznamkuje, len neviem, aky vystup sa dava. Lebo deti uz klasika znamky nemaju, len neviem, ci budu nejake testy robit, alebo uz vobec.. Teraz sa to u nas cele meni, tak budem mudrejsia buduci tyzdne snad, mali by sme mat rodicko.

mummy01
15. sep 2016

@akvi by ma zaujimalo ako sa toto mohlo tu na slovensku podarit ze existuje skola bez znamkovania,waw. Pojdem zajtra za riaditelom,neviem co vybavim ale nic ine robit nemozem. A ste v poho aj ked dieta prestupi pocas skolskeho roka? Lebo niektore skoly to nechcu kedze tym nedostanu prispevok na dieta.

akvi
15. sep 2016

@mummy01 myslim ze by nemal byt problem, to sa musis ale opytat, napis mail do skoly, oni ti odpisu..

moni73
15. sep 2016

To naše školstvo! Ja sa zase teraz zamýšľam nad tým, prečo sa hnať vo veciach, ktoré deckam idú slabšie a nie tam, kde sú dobré?! Celé je na hlavu toto! Ja mam dcéru podľa všetkého na maturitnej úrovni z angliny, ale "učiť" sa musí to, čo ostatní.... Zato v matike ju buzeruju. Čo to je? Prečo sa snažíme spraviť z deti priemerne, vo všetkom rovnaké?! Ja tomu fakt nerozumiem. Prečo Róma s talentom na husle, nepodporujú v husliach a ostatné dovedú len do úrovne potreby v bežnom živote. Prečo dobrého atleta nenechajú behať? Prečo matikarov tlačia do jazyka a naopak? Nakoniec nebudú dobrí v ničom. Toto je cieľom????

moni73
15. sep 2016

Ešte k tomu, keď by sme podporili silné stránky: dobrí remeselníci, dobrí športovci, umelci, vedci. A my co nemáme talent na nič, by sme skončili ako ja. Gympel, uplatnitelna zhruba všade a nikde speci.

kofa77
15. sep 2016

moni ,precitaj si rozhovor s jednym cechom, vola sa jan muhlfeit, on bol poradcom v microsofte, uspesny clovek... Prekvapena nebudes 😉.
Inak na hlavu vsetko, mumy, utekajte zo skoly, ak robia pdoblemy na zaciatku,nic dobre vas necaka 😠.

natalym
15. sep 2016

@moni73 No vieš s týmto si dovolím nesúhlasiť. Každý človek by mal mať nejaké základné, všeobecné vzdelanie, špecializácia príde až na strednej niekde až na vysokej škole. Človek má byť rozhľadený. Talent je niečo iné, ten áno treba rozvíjať, to je už na nás rodičoch, aby sme to riešili a zaujímali sa o to. A niektoré talenty sa vekom strácajú alebo rozvíjajú a menia. Budem podporovať dieťa v behaní a čo keď v 187 tke príde na to, že chce študovať prírodné vedy, ale nebude mať základné vzdelanie?
Áno každý je v niečom dobrý to je fakt, ale treba sa zaujímať o rôzne oblasti zvlášť v školskom veku.
Dcéra keď je na maturitnej úrovni tak by jej nemala základná anglina robiť problém, max. sa nudí nie? Moja dcéra má 13 rokov a tiež je na maturitnej úrovni. Chodí reprezentovať školu na všelijaké súťaže a na klasickej hodine sa tak trošku nudí, no a čo. 😉

Gympel je príprava na vysokú školu. Decko, ktorému sa nechce, resp. sa nevie učiť je nanič. Ale to je chyba rodičov, že ho tam dali, resp. neodhadli.