Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

kvojtanikova
4. okt 2016

@mummy01 aaano aj u nas je presne to ze chodi za odtatnymi a kontroluje ich...a tricka v skrini ulozene ako podla pravitka- co na tom ked na posteli su zhuzvane do guce...skrina je asi daco ine😉

kacena4
4. okt 2016

@mija_ja moja skusenost... v spolocnosti aby si nevyzerala za "neschopacku mater" co si nevie vychovat syna. ja som svojmu na tricka napisala "som iny, neries ma" a vela ludi ho nechalo napokoji, a ty co nenechali tak som narovinu povedala, ze nech ho nechaju tak, lebo inak bude este vacsi problem... mojho ak sme odignorovali tak sa skludnil, ak zistil ze mu nevenujeme pozornost tak prestal to obdobie musi prejst v psychologii sa to vola neviem ako odborne "hovienkove" 😀 ale fakt obdobie proste vo veku okolo 5-6r. deti zacinaju opakovat neslusne slova (tusim analne sa to vola, ale nespomeniem si nestudovala som psychologiu) ale ak mu vysvetlis, ze tak sa nerozprava, ze je to nevhodne, a ze dospelaci len nevedia ako reagovat tak ho to po par tyzdnoch prejde myslim, ze vsetci sme si tym presli v skolke 🙂 alebo len prejdu a to opakovanie fraz ... 😅 s tym sa zmier len pritakaj ok, uz si mi to povedal a ideme dalej povedz nieco ine co si tym chcel povedat alebo proste vypustim. mojho to casom prešlo teraz ma 14r. uz tolko neopakuje. my sme ho vzdy zaujali niecim inym, najma ak som chcela aby sa nenudil a nerobil neplechu ked sme niekde boli vzdy som isla vybavena nejakym "naradim" hrackami motivacnymi ze ked zastavime, s niekym hodim rec tak nech nestoji nenudi sa hned som mu dala nieco robit hoci aj pocitat kocky na dlazbe v nakupnom centre ci lustre na strope 😀 proste nejaku robotu on spokojny ze ma zabavu a ja chvilu klud kym dopocital proste musis vymyliet nieco aby sa nenudil a nevymyslal blbosti kym sa rozpravas s niekym a nepredvadzal sa mu 😅 moja skusenost - drzim palceky

standu
4. okt 2016

@mummy01 ucitelka mi odporučila si prezistiť. Dcera ma okrem AS aj neurol oneskoreny vyvoj, hypotoniu, tazsiu skoliozu, s ockami sme boli 3x operovať strabizmus.

akvi
4. okt 2016

@mija_ja kreslenie - nechaj ho, je to v poriadku, ze kresli to, co chce.. ak s tym maju v skolke problem, je to ich problem, nie tvoj. Nech si ho riesia oni, ty sa tym nezatazuj.. Nikde nie je napisane, ze ho "treba viest ku kresleniu".. Netreba.. dieta robi to, co uzna za vhodne a je to pre neho potrebne a dolezite.. Ze sa to nepaci ucitelke, jej problem.. S pisanim to nic spolocne nema.. Pri kresleni sa proste zlepsuje jemna motorika a cvicia sa drobne svaly ruky.. Tvoje dieta ruku cvici - kreslit neodmieta.. Je uplne jedno, co kresli..
Moje decko nekreslilo do 5 rokov vobec..Maximalne machlil prstovymi farbami vsade, kde prislo.. Syn radsej strihal, trhal, navliekal a pod.. Tak mu ponukni tieto cinnosti, aj pri nich ruku trenuje..

Opakovanie viet - toto robil aj moj syn.. On proste potrebuje vsetko "potvrdit".. Nestaci mu "hej, dobre, ano, pocujem.." Potrebuje konkretne potvrdit.. Napriklad - isli sme niekam a syn zbadal bager.. Bol schopny opakovat ze "aha bager" aj 100x. Prestal az v momente, ked som mu "potvrdila", ze "ano, vidim bager." A ocny kontakt na neho..

Hlupe frazy - kym ti to nevadi, ignoruj..ak to zacne byt vyhrotene a vyslovene ta to irituje, tak mu proste povedz, "nechcem, aby si to slovo hovoril"..Nevysvetluj, nie je to treba.. Len oznam.. A zakazdym, ked to povie, tak mu to pripomen. Nekarhaj, nehanbi, nezosmiesnuj..Len sucho kontatuj.. A vytrvalo..

A celkovo, ten "iny pristup".. to zacnes aj sama zistovat.. Ze co plati a co nie.. Vacsinou neplati natlak, ani direktivne rozkazy.. V mensom veku plati vacsinou tolerancia a vyhybanie sa problemovym situaciam, ktore nedokazes zvladnut a ustat.. Pustaj sa len do toho, v com si silna.. V com si veris.. Mysli na to, ze je to o tebe, nie o dietati..
Pri starsich uz plati aj nejake to vysvetlenie a hlavne dohoda.. Dohoda byva pri AS silna.. Niekedy az prilis.. AS bude trvat na dohode.. Takze si treba dobre rozmysliet, co slubis..

mija_ja
4. okt 2016

Mna už pri nom takmer nič nerozčuli, ozaj už sme na seba dost naladení, viem sa donho vcitit a už sme zvladli spolu vela veci, zachvaty hnevu a inych emocii , tie jeho nevšedne zaluby, nezname miesta atd. Ale toto "hovienkove obdobie" nako nieviem ako na to, vysvetlenie nezabera, on ma bežne počuva, ja mu všetko vysvetlujem , viem že nanho treba inak aby chapal o čo ide. Ale na toto nejak nič nezabera, nevadi, tak len počkam kym ho prejde :D On sa neda zaujat inym ked ho zaujima niečo tak vidi len to a ked ho prerušujem tak sa hneva, vždy musim vopred upozornit že budeme končit aby sa na to pripravil a potom zopar krat ho stopnut, je aj tak nevola ale menšia :D On sa pred druhymi nepredvadza, hovori to vonku len ked som tam ja , alebo ešte blízky rodinny prislušnici pri ktorych sa vie uvolnit( len s ktorymi byva), je introvert (teda len vonku ), je skor plachy, nebavi sa takmer s nikym , nehra sa s detmi . On je zamerany na mna a ide mu len o moju pozornost. Doma sa mu pusa nezastavi, ale vonku a vškolke je uplne ticho, ale aj to vlani ani neodpovedal v školke a teraz že občas už odpovie, ako som pisala sa to lepši každym rokom :D Kačenka a s tym kreslenim by si nevedela poradit? 🙂

mummy01
4. okt 2016

@standu no ak ma toho viac tak skus. My mame tiez toho viac ale pri opatrovaku sa uz dost posudzuje ci je to dieta odkazane na pomoc aj v beznych veciach a situaciach nielen diagnozy.

mija_ja
4. okt 2016

@akvi Ja ho ani nenutim, ja sa ho spytam či chce kreslit a ked nie tak nekreslime ked ano tak ideme. Ale tiež už pol roka nekreslil, asi mu to znechutili v školke. Ja mu len ponukam čo by sme mohli a ked nič z toho tak mu poviem nech nakresli čo chce a skušam aspon tak že čoby to mohlo akože byt a tak. Opakuje prevažne frazy čo počul. Napriklad ho pri nejakej situacii napadne veda, alebo diskusia spred roka a tak mi ju začne opakovat a pre istotu 10x 🙂 Napr on mi nepovie ani slovo čo je v školke, ale počujem ako si rozprava frazy zo školky ktore tam počul, tak z toho dedukujem čo sa tam dialo . S tymi neslušnymi , ja som mu to už vysvetlovala vela krat, vždy ked povie tak mu poviem že sa mi to nepači a počuvat to nebudem. Nejak nezabera, asi ozaj nechat tak, alebo skor nejak sa pokusit nedavat tam tu emociu, lebo mne to vnutorne vadi a on to asi citi .
Tak tak presne, natlak ani nahodou, s nim treba podobrom a dohodou. O všetkom dohadujeme a potom vela tuliť a podporovat ho v tom čo mu ide. Kde to zle znašal tam sme nechodili, do 2,5 roku sme nechodili takmer nikam, všade plač. Ale už aj toto je uplne v pohode, dokonca rad chodi nakupovat, chodime na vylety aj na kupka. S detmi to nie je stale žiadna slava, nema kamaratov, ale aspon ich znesie pri sebe, možme chodit na ihriska a dokonca sa tam už aj hra. 🙂 Vždy doržujem čo slubim, lebo on si pamata veci doslovne a velmi veeelmi dlho . A tak čo tak čitam tak tušim to robime dobre ako to robime 🙂

mija_ja
4. okt 2016

@akvi Jáj a ešt ema napadlo on take drobne prace vobec nič ho nebavi, volakedy rozstrihal cely papier, ale už ho to tiež dlho nebavi. navliekanie, skladanie, stavanie kociek,lego..nula bodov . A ešte som si všimla že použiva obe ruky. Papa vačšinou s lavou a ked ide kreslit tak to strieda. Dakujem vam pekne maminky, takže aj kreslenie aj tie hlupe slova nechavam tak a uvidime 🙂
Aj naši doma ked tlačia že nech ho učim kreslit že sa mi to ešte vypomsti v škole, tak ja hovorim že nebudem ho nutit robit niečo čo nechce kym je ešte v školke, v živte si toho ešte užije až až 🙂 Ked budeme mat nastupit do školy, tak potom uvidim a postavim sa k tomu podla aktualnej situacie. Su to ešte 2 roky a maly sa može posunut uplne niekam inde 🙂

akvi
4. okt 2016

@mija_ja hej..matka vacsinou vzdy vie, co je pre jej dieta dobre...Ale casto je v takom tom strachu, ze "co povedia druhi" a "toto sa nema".. Tohto ked sa clovek zbavi, tak je to hned lahsie..

Tie neslusne slova - nehovor, ze sa ti to nepaci..to ho este viac hecne to povedat, aby uputal pozornost.. Povedz "nechcem, aby si to hovoril".. Nevysvetluj.. toto je vlastne "rozkaz".. Povedany ludsky.. O tom sa nediskutuje. to proste tak bude.. Lebo si povedala.. On je decko, ty si rodic.. Su veci, ktore budu platit.. toto je jedna z nich.. 🙂

mija_ja
4. okt 2016

Tak toto som sa už naučila z velkej miery ignorovať čo druhy, maly ma daleko od štandartneho chovania a hrania sa ,a le občas ešte niečo pride čo neviem spracovat 🙂
Dakujem, skusit možem, ale doteraz prave fungujeme na vysvetleni prečo. Robil kopec bezmyselnych alebo nebezpečnych veci a pokial som mu to nevyvetlila tym jeho jazykom, tak v tom pokračoval . On akoby potreboval dovod. Ale je možne že toto je iny pripad, určite skusim 🙂

akvi
4. okt 2016

@mija_ja vysvetlovanie je v poriadku, pokial to ma zmysel..napr. preco nemozes ist sam cez cestu..tu existuje logicke zdovodnenie.. Ale preco nema hovorit neslusne slova..? Aky dovod je? Ze mame sa to nepaci? To sama vidis, ze nie je dovod.. Tak mas dve moznosti, ignorovat a nechat ho, alebo zakrocit.. Tak, ako 2 rocnemu nebudem vysvetlovat, ze preco cez tu cestu nesmie ist sam, ale ho proste zdrapnem za ruku, ked treba a oznamim mu, ze to bude takto.. Tak 4 rocnemu to uz mozem trochu vysvetlit, aj ked neverim, ze chape, co je smrt, ci velka bolest.. Ale ok, uz tam nejake to pochopenie bude.. Tak s tymi "silnymi slovami" je to v tomto veku tak, ze kludne zakazem bez vysvetlenia.. Ked to povie 8 rocne decko, tak kludne debatujem - "vies, co to slovo znamena? " Je ti prijemne, ked ti to niekto povie? apod.. Tam uz sa da.. Ale pri 4 rocnom..Zbytocna namaha.. Tam nebudem diskutovat..

pera
4. okt 2016

@ella_smella ahoj náš syn je šiestak so všetkými dis, tento šk.r vzdelávaný individuálne, každý den tri hodiny začíname o 11hod. sme celkom spokojní integrácia nám dala riadne zabrať tohto sme sa obávali ale je to dobré, včera bol sám z triedou na výlete v divadle, a vraj to zvládol super, doma by sa iba hral a zabával, a v škole je niečo v triede niečo s učitelom v kabinete kde ho má iba sám pre seba je tam lepšia spätná väzba.

alenk
5. okt 2016

Učiteľka mi dnes oznámila že dostaneme predvolanie zo skoly, kde sa všetci stretneme (riaditeľka, učiteľka, vychovavatelka, psychologický a my s manzelom) a budeme " to " riešiť.

Čo to podľa Vás znamená?
Som veľmi zaskočená, je to normálny postup alebo som niečo urobila zle? Matko neurobil asi nič zlé, nikto nič nespomínal, včera ho dokonca pochválili :( Chcú ho vylúčiť? Vrátiť do škôlky?

kvojtanikova
5. okt 2016

@alenk snad nie ked hovoris ze nic neurobil. Ber to pozitivne. Mozno len potrebuju spracovat IVVP ake ulavy moze mat resp. aky indiv.pristup ( kde ma sediet, ci u neho hodnotit napr.krasopis...atd.)

ingagrad
5. okt 2016

Pekne pozdravujem, mam syna s ADHD, aj Aspergerov syndrom. Neviem, o com vsetkom je tuna diskusia, budem si to postupne citat 🙂, ale som v koncoch, najma s pristupom nasej ZS, moj syn ma 9 rok. a je v 3. roc..
Potrebujem si najst maminku (co najviac), ktora ma syna v pribliznom veku a je z BA, potrebujem niekoho, kto mi bude rozumiet, preco moje dieta reaguje takto, alebo onako. Som uz unavena z ludi, ktori ma neustale upozornuju, ze moje dieta je hlucne, otravne, atd. Pritom, moj syn ma problem najma s pozornostou, spravanie ma pekne, je velmi srdecny, je to ten kontaktny typ, co sa potrebuje objimat, neustale sa vypytuje, vsetko chce vediet, neustale si vyzaduje pozornost, hlavne, ze sa chce ucit do skoly, aj ked mu to trva vecnost. "Pod sa so mnou hrat", pocujem denne milionkrat. Ma problem si najst kamarata, pretoze vela rozprava a toho druheho nepocuva a jasne, ze deti hned vycitia, ze je iny, uz nam to dali pocitit, ale on sa tak snazi, dakujem, iNga.

standu
5. okt 2016

NO dnes ma za 3sek dostala do kolien. Stojime v rade v bufete a starsia pani sa jej pyta. Bola si plavat? Ticho. Tsk jej vravim, teta sa ta pekne pýta, odpovedz. Preco by som mala odpovedat nejakej starej babe?! Pani ostala ako obarena.. No koniec keby ze sa viem červenať aj vlasy by mi ocerveneli od hanby.

akvi
5. okt 2016

@standu no toto su presne tie uzasne situacie, ktore milujem 😀, ked decko zapoti trefne a ja sa idem pod zem schovat od hanby.. Kazdopadne, ja by som asi nepobadala decko odpovedat..je to jeho vec a koniec koncov, preco by mala odpovedat nejakej starej babe? 😀 Hanbila sa si asi ty..decko bolo ok.. No rehocem sa tu.. 😀

standu
5. okt 2016

@akvi vies len ona vyzera dost normalne a nema na cele napisane ze je AS... Teda vyzerali sme ako ze je drza jak svet proste som z toho nerobila vedu neospravedlnovala sa ani nic. Ale velmi ma zranuje ako to ludia vnimaju.

mummy01
5. okt 2016

Vedela som ze to pride a bala som sa tej chvile...a uz prisla. Malemu chyba kamarat. Uz dlhsie vidim ze sa citi sam ale aj napriek tomu ze sa v detoch nevyzna by kamarata chcel. Problem je, ze jemu jeho rovesnici nesedia,on by potreboval kludneho rozvazneho milovnika dopravy. Nemate niekto takeho doma? 😉 alebo ako su na tom s kamaratstvom vasi aspici...hlavne ti introvertni

alenk
6. okt 2016

@mummy01 ja mam milovnika dopravy, ale nie kludneho ani rozvazneho :D a extroverta :D

@kvojtanikova my nemame individualny plan, ma vsetko uplne bezne, prvacik, slahnuty len trosku.... ale vysvetlila mi to ucitelka, ze to je standardny postup, ze ideme vlastne na tom stretnuti odsuhlasit, ze s nim budu pracovat skolska psychologicka a vychovna poradkyna

kofa77
6. okt 2016

@alenk a vie ucitelka, ze syn je AS?
u nas to tiez ucka vie, ale nikdy nas nikto neriesil. vie to aj skolska psychologicka, mame dohodu, ze pokial nie su zasadne problemy, nechávame tak, ziadne stretnutia s vychovnou poradkynou sme nemali.

dnes rano syn hovori, mamka, dnes mame doniest jablkovy kolacik, mame jablkovy den.
no, skoro to povedal.
syn kamaratov ma, aj ked mam pocit, ze furt iného, ale zas on nie je introvert, ale ani nejaky extremny extrovert. tak v strede.
ale v skolke nemaval.
ale vraj su baby do nho, mi hlasi skoro kazdy den 😀

akvi
6. okt 2016

@mummy01 u nas podobne...dllllho ziaden kamos, az asi tak v 3.rocniku, tak sa s nim zacali kamosit chalani, ktori ocenili to, co on vsetko vie.. a tolerovali mu jeho cudactvo, lebo ich zaujimalo, co syn robi.. Dovtedy ho viac-menej sikanovali a smiali sa mu.. Potom sme zmenili skolu a tu to bolo horsie, lebo ich bolo malo chalanov. Teraz, ked su zase pomiesani, tak si nasiel kamosov, ale aj to su taki cudaci.. 😀 vrana k vrane sada 🙂 Podla mna su tiez AS, aspon teda z tych par videni som to vydedukovala 😀 A potom sa este "kamosi" s omnoho starsimi - stredoskolakmi.. Lebo to su tiez taki IQ-aci, oni neriesia, ze syn ma "len" 11, oni riesia ten ich zaujem spolocny a tam si maju co povedat.. Inak moje decko je extrovert, ale absolutne neschopny nejakej empatie, on si bude rozpravat o svojom, vobec nevyciti, ze to uz tych druhych nudi.. Tak preto je tazke pre neho najst si kamosa.. Na druhej strane, on to nejako neriesi.. Pre neho je kamos aj dospely, s ktorym moze kecat o tom svojom.. Neviem, ci je vobec schopny nejakeho "hlbsieho" kamaratstva..ako som ja napr. mala naj kamosku, s ktorou som zdielala uuuplne vsetko..

motovidlo
6. okt 2016

@akvi @mummy01 Podľa mňa to chalani celkovo riešia oveľa viac v pohode (vďakabohu) - môj muž nieje ani AS, a keď pozriem na jeho kamarátov, je to riadne pestrá vzorka. Stačí, že majú spoločný záujem a už sú kamaráti.

Tak verím, že to tak bude aj u syna - aj keby nebol lev salónov, bolo by fajn, keby mal 1-2 rovesníkov, s ktorými môže pokecať. A hlavne, ako písala @akvi - mám pocit, že to vôbec nerieši a necíti sa nejaký osamelý alebo odstrčený. Ale zatiaľ je malý, uvidíme ako to bude neskôr.

mummy01
6. okt 2016

@motovidlo
@akvi len moj nechodi do skoly takze jeho kontakt s detmi je velmi obmedzeny. Kruzky zatial odmieta. On sam mi povedal ze by chcel kamarata. Jeho jediny kamarat je bratranec ale sme 1200km daleko od nich.

standu
6. okt 2016

Fakt ze chalani su viac v pohode. Ja mam dievku a ta len s placom chodi domov. Ta sa jej smiala, ta jej povedala to, tamta hento, stslw sa hada, neprimerane reaguje, odvrkuje a komu by sa to pacilo, vsakze... Cize u nas len plac a frustracia na striedacku s vybuchmi radosti ked sa s nou niekto zahra. Ale susedka byvsla spoluziacka po nu chodi von tak snad to mozem brat ze ju toleruje..

alenk
7. okt 2016

@kofa77 nie, my este nemame potvrdenu diagnozu, ale vie ze cakame na rediagnostiku

mummy01
10. okt 2016

Niekedy velmi tuho premyslam ci aj ja niesom aspik 😀 alebo mozno trafena asi ano.Dcera mala narodky a chce si pozvat 8spoluziakov na oslavu a mna chyta doslova panika. Predstava ze tu budem mat 8 cudzich deti...ach uz teraz mi je zle. No som normalna???

inom75
11. okt 2016

@mummy01 Ahoj, neviem, či Ťa sklamem, alebo poteším, ale asi budeš normálna. 😉 Keby sa tu mne malo dovaliť 8 detí, tak by som bola nervózna aj mesiac dopredu! 😀 Inak, aj ja si pripadám niekedy ako líznutá AS, tak ber môj názor s rezervou. 😀

majal
11. okt 2016

Baby kde a na základe čoho vám diagnostikovali AS, a v akom veku? syn má 5 rokov. Treba na to doporucenie od obvodnej lekárky? Dakujem

bleblu
11. okt 2016

@majal Nam to diagnostikovali vo veku 8 rokov a riesila som to cez sukromne pedagogcko-psychol. centrum a oni ma odporucili do Andreasu a povedali co a ako, co sa tyka lekarov, potom som sla za detskou s tym ze mam z Andreasu potvrdenie diagnozy a na cele diagnostikovanie este potrebujem detsku lekarku akoze ju, potom neurologa a psychiatra myslim, uz si to ani dobre nepamatam, ty kks, ale myslim ze to bolo vsetko