Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

majka381
21. okt 2014

ahojte , tak som si to tu ako tak prečítala , môj najstarší má 7 rokov a potvrdili nám diagnózu VFA,,papiere ešte nemáme a tak čakáme. dnes som bola v škole-chodí tu do normálnej školy. . mormálne som mimo z prístupu. bolo mi povedané že sme ich postavili pre hotovú vec,a nemohli sa rozhodnúť či ho príjmu alebo nie,ale hneď mi bolo povedané že takéto dieťa ešte ani raz neprijali-diagnózu nám potvrdili až teraz koncom septembra ale ešte nemáme všetky papiere. a že keby vedia skôr tak by sa riešil aj asistent a tak . ale hneď potom dodali že to sa takto ťažko keď nemajú podklady.tak ho mám teraz zobrať z družiny a robiť mu asistenta.alebo si niekoho nájsť. normálne som mala pocit že keby môžu tak ho preradia do nejakej inej školy. že prečo sme to neriešili skôr-či sme to nevideli. no nevideli. bol trocha iný, ale som myslela že ho to prejde. sme na iných trocha agresívny ,ak nieje po jeho ,alebo keď sa mu to nepáči. v škôlke s ním problém nebol,pani učitelka vedela ako na neho. keď sme dávali odklad tak si pani psychologička nič nevšimla,len že horšie rozpráva a je velmi živý-až potom neskôr nám v škôlke povedali že nech skúsime ísť ešte na do iného cppap a tam nám povedali že to vyzerrá na aspergera- a potom v andrease že to je VFA.. . neviem čo mám robiť-normálne som si pripadala ja ako divná,že asi neviem čo je môjmu synovi a hlavne ten tón jednania,jednoducho takto a hotovo .ja neviem čo mám robiť,je mi z toho do plaču, tak som si ulavila a je mi trocha lepšie.

pera
21. okt 2014

@majka381 tu asi každá mamina prežíva so svojim dieťaťom takéto situácie kým sa nájde diagnoza, potom skola, učiteľka,... neboj prvotné šoky máš za sebou a teraz sa pusti do boja za svoje dieťa potrebujú nás viac ako si myslíme, náš syn ma AS je štvrták a a do školy sa mu nechce chodiť, je to hrôza každý deň presviedčať ako je to doležité že zo zákona musí chodiť do školy, inak príde polícia atd. Je to náročné každý deň potom tie domáce úlohy to je dalšia kapitola a tak stále niečo riešime, v obyč. školách je táto diagnoza aspoň u nás tabu z centra chodí jedna zlatá pani pedagogička, ktorá vysvetluje dookola ako sa stavať k takýmto deťom žial je to moc tažké neboj naučíš sa ísť tvrdo za svoje dieťa pretože ono to nevie vysvetliť, podať a na to si tam ty tak sa drž prajem ti trpezlivosť, trpezlivosť, a znova trpezlivosť pekný večer

majka381
22. okt 2014

@pera ďakujem,na mňa to včera nejak dolahlo,asi to bolo tým správaním zástupkyne . môj chvalabohu tam dokonca chodí rád,len sa mu nechce vstávať. dúfam že to bude dobré,a nejako sa to vyrieši k spokojnosti všetkých a hlavne Miška.pekný deň a dakujem

pera
22. okt 2014

@majka381 a ako chodíte spávať, lebo my o pol noci alebo aj po pol noci nedá sa mu spát a nevieme ho dostať do postele a tak my s mužom ideme spať a on zhasína, ráno by spal nechce sa mu vstávať ale keby ideme na výlet neni problém vstať

majka381
23. okt 2014

@pera to náš akože v pohode,o desiatej už spí,keď ide do školy. keby ho nechám tak on vydrží dlho . aj ráno vstáva v pohode-teda relatívne,vždy to okomentuje ale vstane.on velmi rád spí už od mala.mňa pobavila pani učitelka v škole,že dávajte deti spať okolo ôsmej,nech sú vyspaté-to neviem ako bi som ho tam dostala asi len prilepiť na posteľ.

kacena4
23. okt 2014

@majka381 ahojko poznam tie pociti vsetky sme si tym presli tou bezmocnostou a "opovrhovanim" zo strany skoly ze tvoje dieta tam nepatri.... ak ma IQ v poriadku nechaj ho tam. bude to tazsie budes musiet bojovat za neho s nim ale vybojujes si pravidla a bude lepsie. mne osobne velmi pomohla kniha "vychova ditete s asperger... syndromem" ktora je ponata z pohladu dietata aspika, ako vnima svet a ako s nim pracovat v dennej rutine, cinnosti. ako si ulahcit pracu aby sa predchadzalo konfilkom, prekazkam.... co pomaha co naopak skodi, su tam konkretne priklady. fakt mi velm pomohla. odporucam. tak tiez mi obzor rozsirila stranka www.asperger.sk clanky, knihy, a hlavne filmy na ktore poukazuju v linkoch daju sa stiahnut na ulozto alebo pozriet na youtoube nazries tak do vnimania svojho dietata a lepsie ho pochopis. napr. preco rano nechce vstavat. preco vecer vydrzi dlho byt hore. proste je to o ich metabolizme. preberali sme to tu s jednou mamickou par stran dozadu (myslim ze je to hormon melatonin co maju autici rozhodene) aj moj synator je taky. moj ked ma rano stres zo skoly tak zvracia a v ten den ho nedam doskoly proste nam mu ospravedlnenku. zbytocne ho viac nestresujem je to napr. v stedu kedy maju telesnu a fyziku a dejeps ☹ nic s tym nenarobim ☹ nepomozu vyhrazky, podplacanie proste je to holy fakt poobede uz mu nic nie je stres mu prejde. alebo ked maju ist na vychovny koncert ci niekam do prirody detto zvracia aj par dni vopred tak mame dohodu ze nemusi chodit nech sa zbytocne nestresuje dopredu a je z tychto akcii ospravedlneny a trieda o tom vie ze nebude chodit na taketo akcie. poziadali sme listom o individualny plan kde som vsetko uviedla. po lopaate som im vysvetlila konkretne stavy ktore mu sposobuju ake symptomy a priciny. napr. ze nemoze chodit stravovat sa do jedalne lebo mu vadia vone, hluk a tak mu davaju stravu do obedara domov, ze mu vadi priama ustna odpoved a nie vzdy dokaze vhodne odpovedat a tak niekedy moze odpovedat aj pisomne aj ustne..... proste postupne sa vam to nazbiera v 1.rocniku a zistis. napr. ze neobsedi na hodine a moze sa postavit a prejst sa po triede, moze vyjst na wc cez hodinu, mne vzdy z wc telefonuje ked je vystresovany, potrebuje mat so mnou kontakt a vyrozpravat sa, hoci telefonovanie v skole maju zakazane. snazi sa to dodrziavat, ale obcas mi musi zavolat ked sa nieco prihodi, ci uz odpovedal, alebo pisali pisomku ci sa nieco zomlelo cez prestavku, vzdy mi musi zavolat... ked dostane poznamku v skole tak aby sa nezosypal tak ma dovolene ist za psychologicou skolskou a byt u nej v kancli a vyrozpravat sa ak sa citi ze mu bolo ukrivdene, treba mu najst v skole jedneho "vsticneho" cloveka na ktoreho sa bude moct obracat ak bude mat nejaky problem ak nebude mat asistenta. o toho mozes poziadat ty na meste alebo skola. je pravda za v skolke bola ucitelka na 100% s dietatom ale v skole uz to tak nieje a tak dieta musi byt samostatne musi vediet ist same na wc a vratit sa, nepobehovat po skole, "nestratit sa" ak toto maly nedokaze tak potrebuje asistenta ak mate velku skolu alebo potom brat ho skol z druziny popr. vybavit si na neho opatrovatelsky prispevok.
je toho teraz naraz vela ale skola ti musi vyjst nejak v ustrety a nie podlamovat ti nohy. treba jej vytlacit na papier materialy o VFA odetoch v skole s touto diagnozou ako s nimi pracovat a dat im to nech studuju. mne to velmi pomohlo a skola to brala ako pomocku. vytlacila som to vsetkym s kym maly prichadzal do kontaktu nech si to mozu nastudovat aby sa ho "nebali" lebo tym ne ucitela nepoznaju tuto diagnozu nevedia ako stymito detmi pracovat boja sa ich aby im neublizili a kedze casto su aj trosku agresivne tak ich potom vyclenuju na kraj triedy aby zasa oni neublizil ostatnym detom. mozno by to chcelo porozpravat sa v triede s rodicmi s triednou spravit si stretnutie a prediskutovat to cele. ja som tos pravila a po hodinovou stretnuti a sedeni sme si urcili pravidla a celkom to funguje uz druhy rok a nemozem sa stazovat. jasnacka sem tam to zaskripe. nie vsetci ucitelia su tolerantny. moj ne na II.stupni. ale na 1.stupni je to len o 1.ucitelke, takze ta musi mat hlavne volu chciet prijat toto dieta do kolektivu v triede a pracovat s nim
drzim ti palceky nech sa ti syn zaradi do skolskej dochadzky

subulik
23. okt 2014

@kacena4 ahoj, ďakujem za rady. bohužial začali sme to riešiť len teraz, lebo doteraz sme o tom nevedeli...
a prave dr. činčurova nám povedala že je aspik.
boli sme na tych vyšetreniach na dolinského. tam nám odporučili dodatočný odklad, nech ho dáme naspäť do škôlky. že za ten rok nech si doriešime diagnozy a tak....
len neviem čo to spraví s malým zase....tak trochu som mu už naznačila že pôjde naspať do škôlky, tak na mňa začal kričať že čo klamem, že do škôlky on už nepôjde.
nevieš mi poradiť, kde by sme pre neho zohnali osobného asistenta, ktorý by pre neho chodil do škôlky a bol s ním, kým sa vrátime z práce??

magimary
23. okt 2014

@subulik ak ste z Bratislavy a vaše problémy by sa stále vyhrocovali, tak máš ideálnu možnosť dať ho do školôy určenej pre aspíkov a VFA, tam majú špeciálny -pre nich- zameraný prístup a nie je nič lepšie, ako dieťa /i svoje nervy/ brániť umiestnením v preňho určenej škole.
v Bratislave je taká škola Cenada (vygoogli si a skús sa informovať priamo tam), žeby ste malého nevrátili do škôlky, ale by ste mu našli vhodnejšiu školu.

Dovolím si totiž nesúhlasiť s katkou vyššie ( @kacena4 ), že ak má dieťa normálne IQ, musí zostať v bežnej škole, pretože nie všade sa dá dohodnúť tak, ako ona píše (a ak aj, tak aj pri týchto dohodách je to VŽDY nesmierne náročné, keďže náš školský systém VOBEC nie je nastavený na "iné" deti-či už v množstve detí, podnetov, učiteľov atd, atd. atd) a ak aj k nejakým dohodám dôjde, dieťa nikdy nebude mať v týchto školách taký servis, aký by potrebovalo, zatiaľ, čo v špeciálnych (špeciálne určených pre autíkov/aspíkov) sú presne na to "uspôsobení"... Najmä, ak máš takú šancu (pretože takéto školy-nikde, okrem BA, nie sú 😖).

my máme doma tiež VFA/aspíka, ktorý má ísť o rok do školy a kvôli ťažkostiam, ktoré má v správaní,
to za žiadnu cenu nebudem siliť na bežnej škole. To by som mu skrátka neurobila. On má síce IQ také hraničné, ale bežné dieťa by s týmto IQ bežnú školu v pohode zvládlo, ale náš nie je "bežný", tak mu to nechcem komplikovať.

mishka11
23. okt 2014

@subulik Ahoj, osobneho asistenta v skolke si musis najst sama, aj ho platit sama. V skole je to trochu ine, tam je uz moznost pridelit ho z UPSVAR, alebo MIU, neviem presne. My sme to tie riesili a takto nam to povedali v Andrease a aj v skolke.
Ozaj, ako si dopadla v piatok v Cenade?

majka381
24. okt 2014

baby neviem čo mám robiť ? zo školy mi povedali že mám chodiť s malým aj na vyučovanie a keď budeme mať všetky papiere vybaviť asitenta alebo si vybaviť opatrovatelský na malého. zatial tam budem chodiť len tak,kedže som doma. niekto mi zasa povedal že na to nemajú právo,chcieť aby som tam s ním bola. ale keď mne nejde o to či na to majú či nemajú právo ale či to bude dobré pre malého.poradťe,čo robiť.

yukki
24. okt 2014

@majka381 ťažko povedať, ideálne by možno bolo, keby s ním chodil nejaký skúsený alebo aspoň nadpriemerne empatický asistent, ale nie matka-pri tej si deti majú môcť dovoliť najviac....ale asi nemáš inú možnosť. A tlačiť na vyšetrenia a papiere... prípadne, čo asi ale nie je tak jednoduché a možné vždy, zaplatiť niekoho na tie 4 hodiny denne.....ja som mala asistentku k dcére v škole, dostávala tuším kolo 200.-/mesiac ale to bolo sponzorsky nejako a cez ÚPSVaR....cez úrad len preto, lebo to sponzorské sa muselo oficiálne vykázať, tak musela byť evidovaná ako nezamestnaná a mesačne zarábať pod 150.- či ako...nepamätám veru presne, ako to bolo. Keby si to niekomu dávala len tak, tak asi ani cez úrad by to nemuselo ísť. No len mať pri deťoch 200.-mesačne len tak, nájsť fakt dobrého človeka k tomu dieťaťu čo to za tie peniaze bude robiť....atď.

ancovicka30
24. okt 2014

@majka381 ja si myslim, ze je pre tvojho maleho dobre riesenie, aby si chodila s nim, aspon zo zaciatku...fungujem v podobnom modeli, moj syn je VFA, ale je mensi (4.5), a chodim s nim do experimentalneho uvodneho rocnika skoly, na 2-3 hodiny denne. Je to samozrejme casovo obmedzujuce, ale pokial nepracujes, a mladsie deti uz doma nemas, tak si myslim ze je to pre vas schodne riesenie. Sama uvidis ci a v com ma tvoj maly v skole problem (a eventualne budes moct s nim potom doma o tom hovorit a pracovat na tom), a taktiez pomozes jemu ako ochrana pred pripadnou sikanou zo strany spoluziakov. A medzitym mozes pripadne pracovat na najdeni/zaplateni oficialneho asistenta. Ja myslim, ze je to zo strany vasej skoly pomerne ustretovy navrh, ze chcu aby si s nim chodila ty, mnohi pedagogovia maju problem pustit rodica takto na hodinu a skor sa snazia dieta dostat prec zo skoly, ked zistia ze ma takyto problem....

majka381
24. okt 2014

tak si ma potešila ,ja som si to myslela , len som nevedela ,či som už nejaká nenormálna,ja mám teraz z toho taký guláš v hlave.kašlem na všetkých,budem tam s ním chodiť a uvidím,ako nám to pôjde.

kacena4
24. okt 2014

@subulik moj osobny nazor je ze nie je moc dobre vratit ho spat do skolky neviem, ale ked je to nazor lekarov... podla mna je to pre neho zbytocne dalsi stres aky ma na to nazor maly? pytal sa ho na to niekto? neviem? chuda male aky on musi mat z toho celeho stresy ☹ ☹ a asistenta no najskor cez urad prace, cez ministerstvo, cez meststky urad, zalezi ci mu bude k dispozicii v skole/skolke alebo ako pises doma. skus sa spytat v teme mame dieta ztp tak ti skor poradia ohladom tohto ak to chces riesit, alebo priamo na urade, fakt ti neviem poradit
@majka381 aj mne poradili chodit s dietatom do skoly a pomahat mu, ked to skola akceptuje a ucitelovi to nevadi ze tam budes s dietatom je to super, ak mas tu moznost, kym si skola ci ty nevybavite asistenta vyuzi to, maly sa adaptuje, bude mat istotu. a aj ty budes kludnejsia ked uvidis, ze je maly kludnejsi v tvojej pritomnosti

pera
24. okt 2014

@majka381 ja som jeden čas tiež chodila so synom na prvé dve hodiny na viac sa mne nedalo lebo doma mám dcéru na vozíku, ale bolo to super pre syna bol pokojnejší a ostatné deti si naneho dodovolili, náš syn by aj teraz pristal keby som s ním v škole, ale nedá sa mi ak môžeš určite to veci prospeje a asistenta platí mesto ak škola patrí pod mesto u nás je to tak, len nám asistent nevyhovoal nesadol nášmu synovi bolo to horšie ako ked ho nemal, tak sme ho zrušili, treba počúvať čo dieťa hovorí ako reaguje, je to dôležité

pera
10. nov 2014

ahojte mamičky je tu niektorá z vás ktorej dieťa nechce chodiť do školy alebo ráno robí cirkus ako to riešite, my chodíme do štvrtej triedy rozmýšlame o skrátenom vyučovaní alebo potom je možnosť vzdelávania doma ale to je posledná možnosť

kacena4
10. nov 2014

@pera vytaj v klube ☹ rano je to horor ho zobudit a dostat z postele. zo zaciatku mi zaberalo budit ho o 1/2 hodky skor a pustit mu v obyvacke rozpravky v telke tazke sa vystveral z postele a isiel pozerat pri tom sa obliekol najedol.... obcas vsak bol problem vypnut telku je to ako prast a uhod. treba najst kompromis. je to tazke. cim bude starsi malo by to byt "lahsie" lebo bude rozumnejsi a lahsie sa snim budu hladat kompromisi hoci na hruhej strane zasa bude vychcanejsi a bude to vediet zneuzivat 😒 . nam zabera zatial kompromis a slovicka "ak " tak".... "ak spravis, vstanes... tak mozes, dostanes..." proste dat mu moznost vybrat si. ked vsanes hned umyjes sa najes, oblecies stihnes si pozriet rozpravku kym pojdes do skoly do 7.30 ak sa budes valat v posteli a nevstanes hned teraz nestihnes ju pozerat." a ja ju hned idem pustit do obyvacky 😉 nieco na tento sposob. ten cas tam musi mat lebo inak by ju nevypol ale to poznas 😀
ako bojujete vy??

pera
10. nov 2014

@kacena4 u nás je to asi naopak čim sme starší tým je to horšie, aj u nás je to stávanie katastrofa niea nie on nikde nejde jeduje sa plače, zúri lebo ho nutim, najprv pekne potom pritvrdím a potom vytiahnem políciu a zákony a to ho momentálne trochu preberie ale s hnevom urazený vstane, zaberalo počítanie do troch a varecha ale teraz je to nič nereaguje absolutne, zajtra ideme do centra kde chodí rád je tam super doktorka a s ňou si veľmi dobre rozumie tak uvidíme čo s tým ona mi hovorila že môže máť skrátené vyučovanie prospelo by nám keby sme chodili na deviatu ráno on bez problémov vstane ked ideme niekam kde sa teší ale do školy nie, teraz to máme sťažené tým že má zlomenú pravú ruku nemôže v škole nič robiť len počúvať a to ho ešte viac unavuje povedali sme mu že bude len sedieť a počúvať a p. učiteľka chce od neho aspoň na matike aby niečo ľavou rukou písal no to sa mu nepáči ved sme povedali že bude len počúvať, ale stále skončíme pri tom že sa mu nechce a hotovo. a toto je u nas dokola už štvrtý rok, spávať chodí o pol noci je svieži a aktívny vtedy sa mu najlepšie hrá, no teraz nemôže nič dokopy len na mobile sa hrá on inak nemá mobil ale manželov nepoužívaný sme mu dali nech sa aspon trochu prezabáva a potom otravuje svoju 24 ročnú sestru na vozíku aby sa s ním hrala na počítači a to jej moc nevonia

kacena4
10. nov 2014

@pera no k tomu spanku to poznam nepomohlo by vam nasadit mu spankovy hormon? ci ako sa vola? 😅 niektorym autikom to zabera na zaspavanie skus to prebrat s lekarkou alebo tu sme to preberali s niekym spatne ze to deti beru lebo im chyba a nespia.
my mame pc na "pridel" inak by na nom bol nonstop a prikazy a zakazy je to najhorsie pri nich a nie len pri nich som zistila vyhrazky nezaberaju totalne vobec naucila som sa ze mu musim dat vybrat dat mu volbu vyberu a nie hned teraz sprav toto. potom je vzdorovity. vdaka Bohu toto uz mame na 80% za sebou naucili sme sa to ovladat, lebo inak bol totalne agresivny az vykopaval dvere.... a takto fungujeme vo vsetkom. nie len vo vstavani. ale aj v uceni. pride zo skoly a pc ma az ked sa nauci zo zaciatku bol horor odmietal, zuril, neucil sa niekedy isiel aj nepripraveny do skoly ale po par dnoch sa naucil ze ten pc nedostane kym nebude pripraveny do skoly tak sa sam zacal pripravovat a v klude sa aj pripravil. uvedomil si to sam, ze nepovolim a po par mesiacoch bojoch sa uz uci sem tam este strajkuje ale uz to nie su kazdodenne boje ako zo zaciatku ked sme tento system zavadzali. najhorsie je ked dostane nejaku dlhodobejsiu ulohu zo skoly tak tam bojujeme stale lebo si ju nespravi hned ale potom ho nahanam ze uz ju treba spravit napr. projekt ked mu ucitelka jasne nestavovy termin. tak vtedy to je des donutit ho spravit si to. to je boj na dlhe trate ☹ alebo dopisat si chybajuce poznamky detto jeho odpoved je ze sak to uz preberali to uz nemusi dopisovat a ohen je na streche 😒 a tak obcas mam toho dost uz aj ja a nemam chut bojovat s nim ☹

pera
10. nov 2014

@kacena4 nerada by som doneho pchala lieky ono je to asi na útlm u neho je to skôr tým že má stále čo robiť a večer sa mu najviac darí a chce, tvorí, takže ono to nie je o tom že sa trápi ale sme objednaní dr. Janošikovej na IQ testy ja mám pocit že by potreboval trochu iný spôsob učenia to čo je tu v bežnej škole ho nudí prospel s vyznamenaním, a my sa vôbec neučíme doma to vôbec nehrozí, max si napíšeme d.ú. s donútením o pol noci ved načo má doma robiť ved v škole to už robili , alebo je toho veľa tak to on robiť nebude tak mu znížili dávky on má vždy polovicu a v tom je naozaj dobrý ked sa povie polovica tak to musí byť polovica ani o jeden príklad viac, takže je to o tom že potrebuje zaujímavešie úlohy on bude čítať všetko možné ale čítanku do ruky nevezme do školy si vezme malú enciklopediu do vrecka a tú si proste vyberie cez hodinu a učiteľka sa stažuje že to do školy nepatri a nesmiem mu to dovoliť ale je to ťažké niekedy to ustojím a knihu nevezme ale niekedy proste nevládzem bojovať

kacena4
10. nov 2014

@pera no moj sa v 6 rocniku zasekol ☹ prvy stupen chodil do nadanej triedy a bolo ok super encyklopedie sme hltali..... teraz je v normalnej a totalne ich nenavidi odmieta pracovat nieco naviac aj citat aj robit zhorsil sa v skole nosi 3-4 domov pritom predtym bol 1tkar. ale vozit ho mimo mesto do nadanej nemam silu tak sme ho museli prelozit na II.stupen v ramci mesta a viem ake je to bojovat a obcas prehravat. no co narobime tiez mame vysoke IQ ale EQ zasa podpiemerne a tym sa to kompenzuje 😝 niekedy az velmi ☹
a tie lieky nie su na utlmenie len doplnenie hormonu co mu chyba - je to melatonin (tusim)

pera
10. nov 2014

@kacena4 nám tiež dr. Laznybátová povedala že nadanie v dieťati sa môže zadusiť ak sa nerozvíja môže v dieťati vyvolať opak totálny nezáujem, a to by som nerada lebo náš syn je veľmi šikovný a tvorivý žiaľ na obyčajnej škole je to na odsúdenie dieťaťa, a čo je to prosím ťa to EQ nám spomínala naša špec. odborníčka že má práve takého šiestaka ktorý je vzdelávaný doma a do školy chodí len na preskúšanie alebo také sedenie a že sú všetci spokojní aj dieťa aj rodičia aj učitelia, mne to celkom vyhovuje že je doobeda v škole trochu si oddýchneme ale mám pocit že nás to neminie možno práve že sa toho obávam mohlo by to byť nakoniec dobré lebo pokial sa nejde do školy tak my nemáme nejaké hrozné situácie niekedy lepšie niekedy horšie ale ja som to zobrala tak že predsa každý je nejaký ak sa mu venujeme a ak robí to čo ho baví tak je to v pohode aj na dome ked robil to čo ocko tak všetko ok ale akonáhle sme mu rozkázali dones podaj podrž odlož fúúúú to už bolo iné kafe samí komentár, sťažnosť, nevládze atd

pera
13. nov 2014

ahojte maminy má niektorá skúsenosti ,že vašie dieťa má skrátené vyučovanie na základnej škole prospelo to dieťaťu alebo ani nie

kacena4
13. nov 2014

@pera nam to skolska psychologicka na skole navrhla, minuly rok sme par mesiacom mali len 5 hodin ale nebolo to dobre lebo zvysne hodiny som musela nahanat ucivo po uciteloch a doma s nim dobiehat tak tento rok som to zavrhla s tym ze ak bude treba radsej ho sem tam necham doma ked sa nebude citit dobre a skor jednorazovo dobehneme ucivo ako kazdy den. okrem toho sme oslobodeny od tv miesto toho chodi na iny predmet do druhej triedy. Telesna ho nicila. Zalezi vsak od neho ci vydrzi cely den v skole ci ho to nevycerpava nam napr, navrhla v stredu ho nechat doma a chodit do skoly len pond utor stvr piat 😉 su rozne moznosti

tin007
29. nov 2014

@subulik Na Dolinskeho vam neponukli nastup do ich skoly, bud do pripravneho alebo prvého rocnika?

subulik
30. nov 2014

@tin007 nie, ani do škôlky. Že majú všetko plné, ale že sme na čakačke

bebaa
6. dec 2014

Kto urcuje tuto diagnozu???

mimasimi
6. dec 2014

@bebaa Klinický psychológ, napr. v Trnave Mudr. Jánošíková

maminai
8. dec 2014

Ahojte môžem sa opýtať keď mám podozrenie že by syn mohol mať AS kde by sme sa mali ísť diagnostikovať okrem Andreas centra nakoľko toto je súkromne centrum a na to peniaze nemáme sme z Bratislavy ďakujem

pencil
8. dec 2014

@maminai ak mate podozrenie je dobre sa objednat u Dr. janosikovej - klinicky psycholog v Trnave, robi cez poistovne, neplatis nic, len zial cakacky su neskutocne, na druhej strane urcite neolutujete. Kontakt je tu: http://www.navstevalekara.sk/lekari/psycholog-s...

jedine, tazko sa jej da dovolat, najlepsie volat v piatok, vtedy tam ma asistentku a ona da termin, inak je to o stasti sa jej dovolat. Drzim vam palce.