Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

maminai
8. dec 2014

@pencil dakujem len som hladala nějakého v bratislave.neviem ci by nás aj zobrala ta v tt ale dakujem

pencil
8. dec 2014

@maminai Janosikova v Trnave vas vezme urcite, len ma dlhe cakacky, cim skor sa treba objednat (ona robi cele Slovensko). V Bratislave na Kramaroch MUDr. Cincurova, alebo v Karlovke MUDr. Braunova.

maminai
8. dec 2014

@pencil dakujem na kramaroch by asi bolo najlepsie nakolko tam chodime aj na onkologiu dakujem skusim sa tam objednat

pencil
9. dec 2014

@maminai drzim palce, hadam bude vsetko OK, verim tomu.

vintage_lady
12. dec 2014

Ahoj, píše sem ešte niekto? 😌🙌

luna303
1. jan 2015

ahojte maminky, ešte funguje táto téma??? viem, že sú tu témy o autizme, ale predsa AS je trochú iný, tak sa hlásim najprv tu. Dúfam, či sa mi ohlási aj maminka @zuzanamv 🙂 čítala som si príspevok od začiatku, ale pre málo času sa nedá celé. Mám dcérku, príznaky má úplne tie isté ako váš synček. Sme objednaní dr. Jánošíkovej až na 11.5 je to pre mňa dlhočizná doba... ☹ 😒 uvažovali sme totiž už teraz od nového roku nad jasličkami, nakoľko by som potrebovala kvôli peniažkom nastúpiť do práce, ale dcérka má obrovský problém v spoločnosti, bojí sa ľudí, detí a cudzích priestorov kde to nepozná... bojím sa, že jej veľmi ublížim ak ju budem chcieť dať do jaslí... maminky s takýmito detičkami, ako zvládli nástup do škôlky či jaslí? keď majú takéto sociálne problémy? my teda nemáme ešte potvrdený AS, ale príznaky má hlavne tie sociálne ma veľmi trápia...

zuzanamv
autor
1. jan 2015

@luna303 Ahoj, ja som pisala prispevok este pred 5 rokmi. Nakoniec sa u syna AS nepotvrdil, iba introvertna povaha a mierne uzkostne sklony. Dnes ma 9 rokov, je tretiak, velmi mudry a sikovny v skole, ale introvert a trochu iny bude vzdy samozrejme...
Nema vela kamaratov a ma problem skamaratit sa, ale ako vyzrieva tak sa to zlepsuje.
V skolke sa s detmi nebavil takmer vobec, ale rozumel si s pani ucitelkami, na ktore sme mali stastie a mali k nemu super pristup. Bol tam spokojny. Citat sa naucil sam este pred nastupom do skoly a je z neho taky encyklopedicky mudrlant. Vzdy bude taky svojsky a mam stale obavy o veci ako sikana, najma v dnesnej dobe, je to vyzva mat dieta, ktore je trosku ine, ale snad to zvladneme, kazdy sme nejaky 🙂

luna303
2. jan 2015

@zuzanamv ahojček, ďakujem za odpoveď! joj ja som si vôbec nevšimla dátumy... že už tak dávno. Ale odľahlo mi, že sa napriek tým príznakom nepotvrdil AS. Snáď aj u nás tak bude. To chápem, je naozaj pravda, že dnešné detičky sú tak trochu kruté. Tiež sa s tým stretávam. Chodievali sme s dcérkou do materského centra, nech je medzi deťmi, ľudmi. No žiaľ často krát si ostatné deti na ňu dovoľovali lebo ona je taká, že si všetko nechá, nepovie ani slovíčko, neprejaví žiadnu emóciu ani reakciu a uhýba pohľadom ☹ snáď budeme mať aj my šťastie a natrafíme na dobrú škôlku alebo jasle, kde budú pani učiteľky ústretovejšie!

denisocka
2. jan 2015

@luna303 viac sa o AS bavime na fb 🙂 v sukromnej skupine Aspergerov syndrom

precsi
24. jan 2015

@kacena4... a som tu zas. Myslela som ze si poradim s knizkami a porovnavanim syna s podobnymi problemqmi nasich desperadiek.Tento rok hotova pohroma...s ucitelkami, bohuzial nevedia, ze je asperger, ale zial v tomto malomeste, kde nas riesia a cela skola je vlastne cele mestecko. 😀 Nakopili sa pproblemy v duchu., on sa nebude ucit, on toto nepotrebuje, neotravuj ma teray, mam tam nieco rozpozerane. nestihame s casom. Mali sme mesacnu absenciu, kedze sme boli v nemocnici, nedotiahnute poznamky z uciv a pod. Odkedy len pisu pisomky, v mnohých veciach samozrejme nezachyti podstatu zadani.,Ucitelky s nami nespolupracuju, i ked mame spravu co sa tyka uprednostnovat skusanie pred pisanim. Co myslite, ze nam vysli v ustrety? Mam obdobne problemy so slovncinarkou s tym, ze tam su tie zhorsene znamky vdaka pisaniu citovo zafarbeného opisu, ci co sa tyka priamej a nepriamej reci(co bola epizoda minuly rok).
Takze som zase raz bezala opat, kedze som zistiila. ze mu da stvorku a nebude to akceptovat. Vraj jej neodovzadal pracu, ci naopak ked mu prikazala, aby zostal a pockal na nu, ze to spolu prejdu, tak odisiel. Samoze triedna zuri, ze je nezodpovedny a drzy a nerespektuje pokyny a tak.Co so m tym chcela povedat?
Doma sme uz mali zakazdym psychitatriu aj syn bol v amoku. Bola som za riaditelom, ze si teda predvola nasu slovencunarku pekne aj so pravou.
mam doma knihu Rozvijanie sociálnych dovednosti ludu s poruch. AS, ale asi to nebude to prave orechove
Je pravda, ze sme neuzavreli testy v centre andreas, len nas vysetrovala mlada baba a potrebovala som naozaj mat motivaciu, prist na dalsie testovanie...Moj muz to zhodnotil ako stratu casu, kedze sme tam aj cakali a to co sme prebrali, uz vlastne vychadzalo z môjho dotaznika. 😅 Syn uz ma pomaly 13- len mam pocit ze okrem pc a prostredia minecraft, dalej knihy a sportytiez na pc.,este ma napadlo ze filmova tvorba by ho bavila, ale nie je tak zaujaty, ako minecraft, ani nevim kam sa uberat, Ako pise Kika, ani zakladna, ani specialna..vlastne sme neprebehli jeho IQ od jeho 7-rokov, kde bol tedy slovnou zásobou na 10rok, ale nemyslim si, ze by sme mali takreceno mat kroky do skoly pre nadane deti. 🙂 Kedysi som ti pisala, ze aj u nas bolo vela agresie a akoby volanie o pomoc, .naznaky sebadestrukcie(od skolky, ako ze vyletel po ulici z rady, ze skoci pod auto). POradite mi niekto naozaj speci odbornika V BRATISLAVe, aj co sa tyka psychológa, lebo tu u nas v Senci, je to ako zakopana cesta. 😉 Mysliem, ze uz je zo mna stopercentny aspik, ako to tu citam... 😀

precsi
24. jan 2015

@kacena4 toto vsetko u nas zapada. ..pc donekonecna, ulohy a ucit sa niekedy az rano pred skolu. j stym pc som skusala, musela som teda odpojit vsetky pcc co su doma a to nie vzdy vyjde. vecer zaspava s mobilom pod vankusom, stale bojujem nech mi ho odovzda, ale marne, bud ma prekabati, alebo ho tam rano najdem.
Co su to za spankove hormony? To mam pytat u psychológa nsa predpis?...alebo klinckeho psychológa.
Tusim sa vyberieme na Kramare. Tam nam satci sprava od psychológa, kt. mame cerstvu?
ani nehovorim, ze sme vadaka odporu ist rano do skoly,. teda som ho nachytala, ze bol poza skolu a do phonu mi prezradil ze sedi na ihrisku pred domom.,co je schovane za plotom a krikmi. Nastasie zimy mame teple, presedel tam 2 hodiny. 😀
Dakujem za vsetky ucastne odpovede. 😅

pera
28. jan 2015

@precsi ahojj my máme 10r syna s asper. tiež bojujeme každé ráno s odporom ideme do školy, v apríli ideme na iq testy do trnavy k doktorke jánošikovej, sám sa tam pýtal, agresivitu nemá ale občas chytí nervy že prečo ho stále nútime chodiť do školy, robiť úlohy to je des on to robiť nebude a jemu sa nechce, to je nuda, to je tažké, atd. teraz mal zlomenú ruku tak tri mesiace nepísal ale sa ani neučil, ved sme povedali že bude v škole len počúvať a toho sa chytil, a konec nedonútili ho do ničoho čo by po pri tom zvládol, ale neskutočne sa v škole nudil prišiel domov strašne unavený, ale ked ho skúšala z vlastivedy z prírodovedy, vedel na jednotky a dvojky, matika so slovenčinou sú slabšie lebo slovenčina tá ho absolutne nebaví má všetky dis a matika ta mu celkom ide, je to náročné mám pocit že to sa stupnuje odpor voči škole, ale sme sa presťahovali do domu a minimálne sa lepšie vyspí síce až po polnoci chodí ale potom spí ako bábo v byte stále behal ku nám do postele, každé dieta je originál u nás zaberá polícia a zákony vtedy nejako reaguje a urobí čo chceme hlavne chodenie do školy

moni73
7. feb 2015

ahoj, dcere pred 2 rokmi diagnostikovane autisticke crty psychiatrickou cincurovou kramare, nasledne cca 5 sedeni v andrease s neuzavretou diagnozou (mierne crty aspergera, potreba zvazit uzkostne ladenie) a odporucanim zostat v sledovani - to sme nezostali, pred tyzdnom po jednom sedeni u janosikovej diagnoza uzavreta ako aspergerov syndrom. je to ok, ci mam hladat este nejakeho odbornika na potvrdenie dg? dcera bude mat 9 rokov.

luna303
8. feb 2015

@moni73 ahojček! môžem sa opýtať či si ešte spomínaš na dcérku v malom veku? myslím, tak do troch rokov alebo keď nastúpila do škôlky? aké bola dieťa? my sme objednaní k dr Jánošíkovej v máji, ale dcérka je ešte maličká, určite nestanoví diagnózu. Len neviem nájsť žiadnu maminu čo má doma aspíka a pamätala by si aký bol do troch rokov, či už vtedy bolo badať nejaké "inakosti" 😅

kacena4
9. feb 2015

@moni73 ahojko ked ti janosikova uzavrela aspika tak by som to dalej neriesila ona je jednicna na sk v tomto. ja som so synom bola tiez v tomto veku u nej a hned na prvom sedeni my ho uzavrela, potom sme tam boli na kontrole tusim o rok a nic sa nezmenilo a viac som u nej nebola. teraz chodime uz len k cincurovej a k psychologicke na sedenia kedze nam to pomaha kvoli uskostnym stavom, pomaha nam s relaxacnymi technikami aby sme zvladali skolu. diagnozu mate potvrdenu, ak potrebujes riesit nieco dalsie tak ries skor to nepotrebujes riesit dalsie potvrdenie diagnozy aspon si myslim. drzim palceky. inak smiem sa spytat ako sa prejavuje? hovori sa, ze dievcata su ine ako chalani. mam totiz doma 4,5r. babu a ma tiez niektore crty ako syn ale len niektore a tak neviem ci ju mam riesit cez janosikovu alebo si to len nahovaram 😖 😖
@luna303 kludne sa mozes pridat do rozhovoru ak chces. moj synator bol v detstve agresivny dost,ale ako hovorim chalani su iny ako dievcata aspon co som na prednaskach pocula, tiez zalezi ci ma vyssie IQ ci priemerne, casto maju tieto deti zameranie na nieco napr. hriby, dinosaury, štaty, dopravne znacky, znackz aut, SPZ,..... drzi ich to ucity cas, echolalia (tusim sa to tak vola, nikdy si neviem spomenut 🙂 ) opakovanie pocuteho, napr. reklamy, rozpravky, tocenie koliesok, seba, trepotanie ruk, spickovanie, jedlo, obliekanie, navstevy, neznasanie zmeny ako takej, pachy....

luna303
9. feb 2015

@kacena4 ahoj ďakujem 😉 no u nás je to tak, že dcérka je ešte malá... ani neviem ako prebieha vyšetrenie u dr. Jánošíkovej u tak malých detičiek. Pri cudzích ľuďoch ona nepovie ani slovo, ale inak doma je veľmi ukecaná. Až ma niekedy zarazí alebo prekvapí. Minule ma šokovola poznámkou, niečo som jej ukazovala prstom na obrázku či v zošite a ona mi hovorí "mama rysuje čiarky" otázky pozná len dve, tie mi kladnie aj niekoľko krát za deň: koľko je hodín a koľko to stojí. U dcérky neviem keď keď má 27 m, či sa sleduje IQ 😅 alebo čo budú na nej sledovať. Nepočítam s tým, že mi povedia nejakú diagnózu čo sa autizmu týka alebo AS, na to je ešte maličná. Aj keď črty má, ale ako som čítala, takto malé deti sa ešte môžu meniť. jednej maminke som písala, že naša malá sa mení to je pravda, ale v tom, že jedny zvláštnosti vymiznú a nové zasa prídu 😕 je toho veeeeľmi veľa, to by bolo na dlho. Najviac čo ma trápi je škôlka - kolektív, deti, cudzí priestor, cudzia pani učiteľka a moja neprítomnosť. Malá má nastúpiť v septembri, ale pri jej obrovských ťažkostiach v spoločnosti si to vôbec neviem predstaviť ☹ s tým potrebujem hlavne poradiť od dr.

moni73
9. feb 2015

@kacena4 ahoj! prve sa ta spytam, ak mozem... chodite k cincurovej. ste na liekoch? a k psycholozke chodite akej? na terapie? mne napisala janosikova nutnost zaradi do psychoterapie... ja mam malu velmi citlivu - zastava mensiny, vraj hlboky zmysel pre spravodlivost (ale ze fest hlboky 😉 ), je suchtava, neobratna, nevie sa hrat v kolektive len jeden na jedneho, neustale provokuje a predvadza sa, nemohli sa jej vyhadzovat rozne veci, je velmi negativisticka voci vsetkemu, jedina zaluba minecraft-pohlcuje vsetok cas, malokedy ublizuje (len mne), citala v 2,5 rokoch, boji sa tmy.... neviem este co.... 😉 skus sa spytat ty... ja uz zabudam... 😎

kacena4
9. feb 2015

@luna303 no aj u takychto detoch uz vedia povedat aj ked nenapise presnu diagnozu tak to uzavru ako nespecificky autizmus a casom ho upravia ak to treba alebo vylucia vsak uvidis. aspikov vsak diagnostikuju najlepsie az v skole vtedy su uz vacsinou "vykristalizovany" 😉 a ano v kolektive je to s nimi boj ☹ preto treba aspon nejaku diagnozu ak daju a od tej sa odrazit popr. vybavit si na nu predlzenu matersku a nezatazovat dieta skolskou ak netreba a pracovat s nim doma
@moni73 ip

luna303
9. feb 2015

@kacena4 veľmi som zvedavá čo mi povie, alebo poradí. Možno ma vyskúša poslať za dvere 😀 čo bude malá robiť! no hlavne aby mi povedala, či ten nástup do škôlky zvládne. Chcela som skúsiť jasle adaptačný pobyt, ale hneď zamietli. Aj keď ma už volajú do práce a peniažky vždy chýbajú, pre malú urobím len to najlepšie a čo mi povie odborník. Ak bude treba predĺžim rodičák.

kacena4
9. feb 2015

@luna303 moj nastupil do skolky najprv v pohode, potom ostal chory a po chorobe som ho nedostala do skoly ani parom volov 😒 hysaky, chytal sa zarubne museli sme zrusit skolku a nechat ho doma ☹ dalsi rok a az o rok ho dat do skolky u janoskovej to prebieha tak, ze najprv vas necha vyhrat sa v kutiku s hrackami, popr. aj ona sa prida ak to uzna za vhodne, potom ak sa mala bude hrat sama tak si s tebou hodi rec bokom za stolom, ja som bola s muzom takze on sa dalej hral s malym a ja som sa venoval jej a vyvoju maleho prenatalnemu aj po porode pytala sa na vsetko

luna303
9. feb 2015

@kacena4 aha! a koľko mal synček rokov keď ste boli prvý krát u dr? tiež bol taký menší? no moja malá sa odomňa nevzdiali... 😅 kam sa pohnem ja tam aj ona. Pôjde aj manžel s nami, ešte sa mu doteraz nepodarilo upútať malej pozornosť natoľko aby nebežela za mnou keď som sa chcela vzdialiť. No ale možno má doktorka nejaké finty! 😀 totiž pred dcérkou nerada rozprávam o nej, ona to všetko vníma a rozumie.

kacena4
9. feb 2015

@luna303 no ale ani doma ju nemas stale v patach nie? je to stale v jednej miestnosti. vsak uvidis, mozno ich posle von. inak sa to neda ked nechces rozpravat pred nou. maly sa tam hral a ja som sa s nou rozpravala. bol zaujaty hrackami takze nas moc nevnimal. inak mal tusim 7r.

luna303
9. feb 2015

@kacena4 no žiaľ aj doma ju mám stále v pätách 😒 doslova stále! niekedy keď sa presúvame z izby do izby chytí ma za ruku a ideme tak. 😕 jej naviazanosť ku mne je veľmi veľká. Ani neviem ako to opísať. Ale doktorka si s tým určite ľahko poradí, rada sa priučím od nej! 😅

strociatka
25. feb 2015

maminy, prosim Vas, ste tu aj maminky dievcatiek aspergeriek, co su uz v skole?

moni73
25. feb 2015

@strociatka ja. mala je 3tiacka 😉

strociatka
25. feb 2015

@moni73 jej super, prosim ta, dcerku mas integrovanu, alebo v skole ani netusia?

moni73
25. feb 2015

@strociatka vedia, oznamila som. mala je diagnostikovana cerstvo. okrem ineho aj na odporucenia skoly, zacala tento rok viac "vystrkovat rozky"... u vas nevedia? mala je kolkatacka?

strociatka
25. feb 2015

@moni73 tak mala je cerstva prvacka a prejavy nema ziadne.

Mna by zaujimalo, ako na tom ste, lebo "vraj" chlapci AS su ini ako dievcatka a moja sa sprava takmer normalne, tak by ma zaujimalo, ze ako to bude dalej...

velmi pekne ti dakujem, my sme tiez z BA

ln16
25. feb 2015

Dobrý deň, som študentkou 3.ročníka sociálnej práce Trnavskej univerzity. Chcela by som Vás poprosiť o vyplnenie dotazníka k mojej bakalárskej práci, ktorej téma je Výchova autistického dieťaťa v prostredí rodiny a školy. Všetky výsledky sú anonymné a budú využité len pre účely výskumu k mojej bakalárskej práci.

http://goo.gl/forms/xY1pK4LKRC

Vopred ďakujem za spoluprácu.

moni73
25. feb 2015

@strociatka malu mas diagnostikovanu? dlho? na zaklade coho, ak nema prejavy? chodi do klasickej zs? mozes aj ip, tak bude lepsie asi... 😉