Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

akvi
18. dec 2015

@mummy01 no my sme asi speci pripad, kedze u nas v skole sa neriesi ani to, ci je niekto autista, proste pokial je to pre ucitelku zvladnutelne, tak vezmu kohokolvek, ale vzdy si o tom rozhoduje triedny ucitel.. A ak by som musela davat niekam inam do skoly, tak by som urcite ziadne diagnozy nehovorila. Ale moj syn nema nic take, co by bolo nutne spomenut, on komunikuje az prilis 😀 , ucivo zvlada, nevyvolava konflikty, takze z pohladu uciek je vlastne ok..

pera
18. dec 2015

@mummy01 tak pohár pretiekol , o diagnoze vedeli od 3roč. a to mal nálepku nevychovaný, rozmaznaný, vychcaný, prešpekulovaný, atd, syn má diag. AS a všetky dis. nie je agresívny, je celkom komutikatívny, ale neznáša nadávanie, dvojzmyselné výroky učiteľov, považoval to za nadávku, odmietal chodiť do školy, zaberali zákony, paragrafy, polícia, socialka, a tak šiel, ale posledné týždne to bolo moc náročné doslova som mu musela zložiť nohy z postele, posadiť, postaviť odtlačiť do záchoda do kúpelne vypiť mlieko, ak som ho neustriehla znova sa šupol do postele, búril sa každé ráno poriadny krik, kým sa obliekol, niekedy som aj toto musela robiť, no hrôza, ked už bol v škole tak to celkom zvládol, ale doma to všetko kompezoval, v škole si robil po svojom takmer vôbec nepísal, odmietal písať nakolko mu to nejde tak ako by to malo byť, bol stále unavený, ležal na lavici, tuli vak mu nedali lebo zhodnotili že on to nepotrebuje, doma robil scény že on už skončil s touto školou, no bolo toho viac než dosť, a učitelky ho dávali dolu, roznymi poznámkami, čo jeho úplne znechutilo pracovať na hodinách, u AS je potrebné dodržať to čo sa povie, ale uč. si robili po svojom a jeho to vytáčalo že nedodrzali to na čom sme boli dohodnutí, syn vyzerá ako všetci ostatní chlapci a preto nedokázali akceptovať diag. v novej škole automaticky dostal do triedy vak, špec. pedag. si hned začal a studovať diagnozu, stiahla si filmy s takou tematikou aby pochopila ich myslenie, zavolala odborníčke do centra kde chodíme, objednala si knihy, spolu sme sa rozprávali dve hodiny chcela o nom vedieť všetko, je na škole ktorá patrí medzi naj v kraji, je tam vyše 700 detí, majú skúsenosti s AS, takže sme radi že to tu vedia ako na to, v škole kde chodil predtým ani netušili o diag. a ani nemali nejak záujem riešiť všetko sa snažili klasickým spôsobom alebo ved oni ho naučia tak som im povedala že ako ho to naučia tak im pogratulujem, prestup sme riešili cez primátora mesta pretože dieťa s integráciou je problém preložiť nemusí riaditeľ zobrať, ak to nie je spádová škola, spádovú školu sme opustili, som rada že sme to zvládli, teraz je rád dokonca chce chodiť skôr do školy ako tesne pred zvonením.

kofa77
18. dec 2015

@pera och pera, to je tak smutne citanie ☹
vzdy si predstavim na takom mieste mojho syna, a puka mi srdce, ked nieco take citam..
super, ze sa v novej skole citi fajn, drzim prsty 🙂

pera
18. dec 2015

@mummy01 prežili sme to tak že som ho nenutila sa doma nejak extra učiť, napísal si dú. aj to polovicné dávky, má indivd. plán, na nniektorých predmetoch, nepísal vôbec ako prírodoveda, vlastiveda, tam bol celý rok na prvej a druhej strane, veľa si zapamätal počúvaním a doma si pozeral enciklopedie, na prvom stupni prospel s vyznamenaním, takže doma sme školu nemohli moc riešiť úlohy si robil o pol noci, pretože cez den a večer odmietal, s varechou som ho prinútila aspon o pol noci, boli aj výnimky kedy si napísal dú v normálnom čase ale to sa dá spočítať na jednej ruke. Proste to nechcel a hotovo, tak sme to prežilli a v druhej polovici šk. roka to vždy nabralo taký spád že sme museli ostat občas doma,ked sme šli na nejaké vyšetrenie alebo zubárovi ostal doma celý den, alebo som ho nechala naschvál zaspať prvú hodinu, on ale o tom netušil, nechcela som aby to začal zneužívať, a takto sme vždy končili každý rok

mummy01
18. dec 2015

@pera tak toto sa tazko cita a nieto este zije. Ja nedovolim aby toto moj syn podstupil lebo viem ze by to nezvladol a ani ja nie. Mne nechcu maleho v spadovej skole ani integrovat a to ani nehovorim o tom ze by potreboval aj asistenta takze viem na 100% ze v takej skole mu dobre nebude. To co opisujes,ten tlak by u nas ani syn nezvladol a uprimne ani ja by som na to nemala zaludok. My mame aj velky problem s uzkostou a frustraciou,nevie spracovat stres a potom je agresivny. Teraz mame problem s hyperaktivitou a ti nikdy sme s nou problem nemali ale stacili zmeny v skolke,stres a mame doma peklo.

@akvi tak to je ten lepsi pripad aspika,ale na mojom synovi je zretelne na prvy pohlad ze nieco nieje OK

pentelka
19. dec 2015

Ahojte zienky, mna by zaujímalo, či niektoré riesite specialnu upravu stravy, nakolko u nasho Matuska (4 roky) su dost vyditelne zmeny, ked obmedzime sladkosti a lepok...mlieko uz vyse roka nekonzumujeme, a odysli nam dychacie problemy.... 😀

akvi
19. dec 2015

@pentelka tak my sa snazime celkovo trochu zdravsie fungovat, lepok sme my uz vylucili , resp. obmedzili velmi davno, sladkosti nekupujeme skoro vobec.. Nastastie, syn ma rad aj zeleninu a ovocie.. A on nebyva skoro vobec chory, resp. jeho choroba mava taky 3 dnovy priebeh, 1. den teplota okolo 37,5, potom stecie z nosa a oci, to byva ten najhorsi den a treti den sa to ukludni a je po chorobe.. ATB bral raz v zivote, ako 1,5 rocny, aj to mal zapal spojiviek z kupaliska si priniesol 😒 . Teraz sa to trochu zhorsilo, ako je na 2.stupni, nie som nadsena tym, co si pyta na ranajky, resp. desiatu, ale vravim si, ze este je to stale ok, oproti beznemu slovenskemu priemeru 😀 Ale sak puberta raz skonci a snad sa to zlepsi.. 🙂 Takze ja neviem velmi posudit, ci by to bolo horsie, ak by som kaslala na stravu, resp. ci by sa to zlepsilo, ak by sme este viac "pritvrdili".

kacena4
21. dec 2015

@pentelka ahojko moj ma uz 13 ale asi od roka si sa vyselektoval mliecne vyrobky - mlieko nepije VOBEC, ostatne mliecne len nieco. sladkosti sme museli obmedzit lebo inak nam isiel zrusit celu bytovku ☹ (ked bol mensi musela som privazovat stolicky o stolove nohy co az tak divoky bol ze mi po nabytku vyliezal s pomocou stoliciek - na skrine...) takze sladkosti total vobec nekupujem, presedlali sme skor na "slane" alebo nieco zdrave. krajame cerstvu zeleninu ovocie. teraz ked je starsi tak sem tam si nieco sladke da aj sam - kupi, ale ani babky nekupuju na mikulasa... sladkosti uz vedia ze to nedostanu rokmi sa naucili. a co sa tyka muky, tak on je vacsinou len rohliky a tie mam problem spravis spaldove chlieb mi moc nechce takze tie papa z klasickej psenicnej muky, ale ak nieco robim doma tak vacsinou zo spaldovej muky pecieme. inak ma tak malo jedal co je ze je to sama o sebe dieta ☹ napr. maso len kur. prsia a ikea gulky inak ziadne a dcera ma HIT dietu takze varim taku stravu pre vsetkych
a ak si da kusok cokolady (sladkeho) tak je ako z divych vajec ☹ a malinovky sladene ma tiez zakazane bud cistu vodu alebo caj alebo mineralku

kacena4
24. dec 2015

Všade čítam, že sociálne internetové siete sú zabijak pre osobné sociálne kontakty medzi ľuďmi. Som veľmi rada, že MK sa medzi tieto sociálne internetové siete nemusí počítať. Našla som si tu priateľky, s ktorými mam hlboký osobný vzťah a hoci ma z niektorými delia krajiny a stovky km viem, že sa občas stretneme, raz na nete, inokedy aj osobne, ak je príležitosť. Z mnohými sa podporujeme či už morálne, psychicky, po zdravotníckej stránke, lebo máme rovnako choré deti, alebo po materiálnej stránke.
Nezáleží aký vianočný stromček teraz doma mate ozdobený, koľko a ako drahé darčeky sú pod ním. Čo si oblečiete k štedrovečernému stolu či róbu, alebo jednoduché oblečenie. Čo všetko bude položené na stole, či sa bude prehýbať od prepychového jedla, ktoré nezvládzete zjesť, alebo len klasická kapustnica s kaprom... Dôležité je, aby sme pri ňom boli VŠETCI.
Vianoce, sú sviatkami pokoja a radosti pre neveriacich aj veriacich. Sú sviatkami, kedy by sme sa mali pozastaviť a nie náhliť sa v obchodoch. Zotrieť všetky rozdiely medzi nami čo máme (aj tu na MK). Tí, ktorí veria v narodenie Ježiška v chudobnej maštaľke nepotrebujú prečančaný stromček a nespočetné dary, svoj najväčší dar dostali práve od Boha – Lásku, ktorá k nám prišla, aby tento svet spravila krajším, lepším. Ale keďže nám Boh dal slobodnú vôľu, všetko je len a len na nás či Ju (tu LASKU) prijmeme, alebo pošliapeme, tak ako to spravili ľudia pred takmer 2000 rokmi.
Prajem Vám požehnané prežitie sviatkov v kruhu svojich najbližších...
Kačena s rodinou

mummy01
24. dec 2015

Ahojte,viete poradit odbornika ktory zdiagnostikuje AS u dospeleho? Ba+okolie najlepsie

ivanka_kralikova
25. dec 2015
Používateľ ivanka_kralikova je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od ivanka_kralikova.

@mummy01 Ahoj. Akykolvek psychiater. Staci sa objednat.

mummy01
26. dec 2015

@ivanka_kralikova no neviem,ved aj u deti je to tak ze akykolvek psycholog alebo psychiater to nezdiagnostikuje... Ci?

tin007
27. dec 2015

@mummy01 Detsky klinicky psychology a pedopsychiater su kompetentni zdiagnostikovat autizmus u deti, takze obdobne by to malo byt aj u dospelych, ale urcite to nie je tak, ze akykolvek psychology a akykolvek psychiater. Urcite skus zavolat Janosikovej, mozno aj asistentka bude vediet poradit, ci robi diagnostiku dospelych Janosikova, alebo mozno odporuci niekoho z jej kolegov.

mummy01
27. dec 2015

@tin007 dakujem,tiez si nemyslim ze to zdiagnostikuje ktokolvek 😉

ancovicka30
27. dec 2015

@mummy01 dr. Janosikova pokial viem dospelych diagnostikuje, akurat je problem s dlhym cakanim. Okrem nej vraj dospelych AS diagnostikuje dr. Alaksa v BA. Zrejme sa najdu aj nejaki dalsi, ale je to kazdopadne bieda a rozhodne to nezdiagnostikuje kazdy psycholog/psychiater.

mummy01
27. dec 2015

Baby,spytam sa aj tu. Schvalili niektorej z vas opatrovatelsky na dieta s AS? Pripadne AS+ ina diagnoza...konci mi rodicak,som bez sance sa zamestnat a rada by som vedela ci AS moze dopomoct k schvaleniu opatrovatelskeho...

denzo123
27. dec 2015

Mne jedna pani doktorka povedala, ze by mi vedela napisat papiere aby mi na neho invaliny schvalili, ze to bezne takto robia rodicia aspergerov.

mummy01
27. dec 2015

@denzo123 tipnem si,nie nahodou Dibarborova?

loginexistuje
27. dec 2015

@mummy01
@denzo123
no ale ju neuznavaju posudkari co ja viem ... jedine koho ako tak akceptuju je janosikova ale lepsie je ak je sprava od neurologa ci psychiatra... my ale teda o take nic neziadame ani sme neziadali ... ale teda ked sme riesili ine spravy tak vzdy to takto bolo aj pri predlzenom rodicaku

denzo123
27. dec 2015

@mummy01 nie niesom 🙂

mummy01
27. dec 2015

@loginexistuje ja mam spravu od Janosikovej a mame aj ine diagnozy

mummy01
28. dec 2015

Prave pozeram film My name is Khan ...ale ak si bezny ludia tvoria obraz o AS na zaklade takychto filmov tak sa necudujem ze stale niesu prijmany v spolocnosti s pochopenim. Ako pribeh fajn ale to stvarnenie cloveka s As ma neskutocne irituje a zrejme to ani nedopozeram.

tin007
28. dec 2015

@mummy01 Napisem ti do spravy tip.

kacena4
28. dec 2015

@mummy01 videla som rozne filmy o aspikoch tento este nie, stacil mi jeden, nespomeniem si na nazov, chlapec tam bol tyrany spoluziakmi az nakoniec s pomocou rodicov spachal samovrazdu (nakoniec to bolo akoze, aby poukazal na to ze je tyrany) ale ten mi uplne stacil a viac tychto negativnych nemusim... teraz naposledy som si presla vsetky serie teorie velkeho tresku - nieco na odlahcenie situacie, hoci viem, ze celemu svetu je ten serial na smiech ja viem, ze aj moj syn asi bude potrebovat takeho kamarata ako mal seldon, ktory sa o neho bude tak suprovo starat ako v tom serialy... ach jaj co narobime??!! budme radi, ze nase deti maju zrak, sluch, mozu chodit po schodoch ci utekat... maju toho viac ako ine deti. vdaka Bohu

mummy01
28. dec 2015

@kacena4 teoriu velkeho tresku milujem 🙂 urcite je to asi najhodnovernejsie stvarnenie aspika. Ale ten Khan,to uz bolo moc podla mna...skor mozno sedelo na typickeho autistu az na to ze rozpraval...ale aj tak trocha pritiahnute za vlasy mi to prislo. A ani dopozerat som to nemohla. Som asi narocna 😀 A inak mozno mi poradis: Ako zvladate vianoce? Hlavne to predvianocne ocakavanie,mozno ked bol tvoj syn mensi,zvladal to? Lebo u nas to bola katastrofa uplna ☹

kacena4
28. dec 2015

@mummy01 vianoce - sviatky... hroza, ked bol mensi desss. kym som nevedela na isto ze je aspik tak sme doslova trpeli vsetci, ako som zistila, ze je to asperger (jeho diagnoza) tak som to cele utala a nenutiala som ho do nicoho co nechce takze nemusel na navstevy, nemusel byt pritomny pri navstevach v obyvacke.... nemusel dodrziavat tradicie pri stedrovecernej veceri.... proste on si slape vo svojich vyslapanych kolajach a v ramci moznosti ho korigujem ze su sviatky. napr. pikoska sme veriaci. chodime kazdy tyzden do kostola. ok. no teraz bolo Bozie narodenie vo stvrtok totalka mu to rozhadzalo tyzden a tak v nedelu som ho nevedela dostat do kostola 😝 ani nedostala lebo on je nauceny 1x do tyzdna v nedelu a ked isiel vo stvrtok tak v nedelu nemusi a neviem mu vysvetlit ze to bola "vynimka" proste vyslapane kolaje a nepohnem ho z nich 😀 😅 najhorsie je vsak ze bude doma 3 tyzdne a potom to nabehnutie na skolu potom chvilu v skole a zasa 1/2 rocne prazdniny 😝 😝 najhorsie. neboj casom sa to zlepsi. neviem s cim presne ma tvoj problem. moj napr. zmenili sme jedalensky stol lebo sme rozlozili stromcek na miesto stolika a ten presunuli a tak je na gauci 😝 😝 ☹ dnes muz zavalil ze zrusime stromcek nech uz jeme vsetci za stolom 😀 a taketo pikosky ale kedze nas uz presli zachvaty zlosty tie enormne ze vykopaval dvere a rozbijal veci tak ja sa len pousmejem a nerozhodi ma az tak moc nic a pri 4detoch ani nic moc nie 😀 vacsinou sa snazim predvidat aby sa mi nepobili a oddelila som velkaca od malacky lebo ty si skacu do vlasov najviac 😖 ale inak v pohode - hlavne najst mu nejaky program, lebo sa NUDIIIIII 😝 😝

mummy01
28. dec 2015

@kacena4 no u nas bolo najhorsie ze uz 2tyzdne pred prazdninami sme ostali doma chori a on bol ako z inej planety. Robil naschval zle,na vsetko len NIE,zurivy nikto sa ho nemohol dotknut,dcera sa k nemu nesmela ani priblizit a ani pri nom dychat...uz som bola mierne zrutena ze sakra co sa deje zrazu,ved taky nebol az som narazila na clanok Asperger a vianoce a potom mi to docvaklo...on nezvladal to ocakavanie vianoc,bol to stres ze stale o tom vsetci tocili a on sa tesil az tak ze bol vystresovany a on teda nevie stres absolutne spracovavat. Cez vianoce sa to zlepsilo ale teraz zasa ocakava silvester tak cely den sa chce len o petardach a svetliciach rozpravat,ako sa zapaluju,ako daleko musi stat aby ho nezasiahla,ako sa vyrabaju...no zabava veru. Navstevy to bolo tiez kvalitne,na jednej si od nervov buchal hlavu,z druhej sme odchadzali s tikmi...najhorsie je ze cast rodiny nevie o co ide,druha cast to ignoruje a sustrastne ma potlapkavaju ze neboj on z toho vyrastie a to uz aj mne stupa adrenalin. Syn s nikym ba navstevach nerozprava a aj tak mu vsetci kladu milion otazok,chytaju ho,nutia podat ruku...tak stresu si chudak uzije ☹ Ked tak spetne spominam tak vsetky vianoce boli kvalitne len to som este nevedela ze je aspik tak o to to bolo horsie.

akvi
28. dec 2015

mo baby, to vam teda nezavidim...na mna su tieto sviatky tiez trochu privela, tak pre aspikov cisty horor.. Moj syn to vcelku zvlada, my sme velmi mala rodina, takze nejake extra navstevy nemusime absolvovat. My sme asi pred 3 rokmi vyhlasili, ze uz viac po navstevach nechodime 😀 , ze kto chce, moze prist k nam.. Tak chodia akurat stari rodicia, co je uplne v pohode.. A syn sa aj tak zasije u seba v izbe a ma v pazi. 😀

mummy01
28. dec 2015

@akvi no len ten moj este neprisiel do stadia ze vie co proste nemusi a niekde sa zavrie aby to preckal. Dokonca ked vidim ze je pretazeny a chcem aby siel na chvilu do spalne si oddychnut sam tak just nepojde a radsej bude nervacit...ale tak je este maly,hadam sa to nauci. Ja sa uz aj tesim ze prazdniny skoncia a nabehne zasa do rutiny 😉

kofa77
29. dec 2015

volam sa khan som tiez zacala pozerat, uz skor a tiez som to prepla. prisiel mi ako vysoko funkcny autista, nie AS acelkovo ja tie filmy nemusim, teda tie orientalne 🙂, hercov, bolywood a tak podobne, ani herec mi nebol sympaticky.

velmi dobre urobeny serial je Most - Bron, severske krimi, hlavna postava vysetrovatelka ma AS a je genialna, to si pozrite, ak mate rady krimi. mne zas seldon pride ako taka karikatura AS.
u nas problem s Vianocami nebol a nie je, akoze nuda a co mam robit, klasika, ale nejake ocakvania a stres z toho, to nie. navstevy chodia len babky a sestrenica s bratrancom- tych pozna, ziaden problem. a keby prisli cudzi, tak ide do izby a dame mu pokoj. ked si spoemniem, ked som bola decko ja a prisli navstevy, moja mama mi nedala dychat, muslea som tam sediet a povedz daco, so si ticho, co ti je... jak ja som to neznasala.. takze ja ho nechavam dychat, moj syn ma stastie, ze ma taku mamu ako ma 😀
ale ma niekedy den, ze hvoorim,ze vstal zadkom, zahundrany az hroza, mama je nahjorsia na svete, vsetko je smrrrt...