Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

deina
12. mar 2013

@epelino, neboj, to je formou hry robene. 😉 Nasa logopedicka (Dr Buntova, Trnava) pracuje s Matkom od cca jeho 2 rokov a vacsinou tak, ze bud sa "hraju" na podlahe na koberci alebo aj sedia za stolom a tak pracuju, ale to este nie je take, zeby musel nieco opakovat. Aj ked teraz uz obsedi i za stolom, uz je nauceny. 😅

tatolu
12. mar 2013

@epelino No ja som bola na logopédii s maminkou - po porážke, nerozpráva a proces prebiehal skôr tým, že niečo si overila logopedička - mala také obrázky a spýtala sa, čo je čo a ona mala aspoň ukázať... potom nám dala množstvo papierov ako ktoré písmenká cvičiť - viem, že to nie je to isté dieťatko a dospelý, ale tiež som si nevedela predstaviť ako jej bude odpovedať, keď vie iba a, o, u e, i 🤐 🙄

kacena4
12. mar 2013

@deina knihu nepoznam je skor pre skolkarov a malacom a ja uz mal velkaca 😀 😀
@epelino neboj sa logopedicky ako som pisala v teme https://www.modrykonik.sk/forum/ma-1-az-3-roky/syncek-ma-2-roky-a-8-mesiacov-a-nerozprava/ prepac zabudla som ti hodit link to je ten kde som pisala ze cca na 6 strane a menej som o tom pisala
nas logopedicka "uci" takto ja mam dcerku na kolenach na prvej hodine mi len povedala co a ako mame trenovat a o mesiac objednala potom som tam s malou sedela na kolenach ona akoze nevnimala a pracovala si na stole zapisovala (lebo pred cudzimi ani mi nerozpravame, presne ako tvoj) a ja som sedela na gauci a citala s malou casopis tusim macik pucik ci akosa vola bolo tam kopu zvieratiek tam sme si hovorili copozname... a ona nas pocuvala a potom mi povedala co robim dobre a co zle. napr. nielen podstatne mena ale aj slovena, predlozky, pridavne mena... (toto bol pre mna novy objav a uvedomila som si ze fakt vacsinou hovorim a ucim ju len podstatne mena 😅 😅 ) 😅 a najprv poviem ja co ju zaujme, necham jej priestor a cas aby zopakovala nenutim ak nie tak nic a ideme dalej 😅 kupili sme dvojzlozkove puzzle tiez je tam link ake a kde sa daju kupit a s tymi pracujeme - na jednej strane puzzla so stolickou na druhej stol a roozrpavame o tom tu je stol patri k stolicke... stolicka ide pod stol.. ryba - voda - ryba patri do vody, plava vo vode, co robi ryba??... a tak nejako a to je vsetko co robime doma a co robime u logopedicky ona osobne nepracuje zatial s malou kedze odmieta komunikovat s cudzimi takze sa neboj zvladnete to aj vy 😵 😵

kacena4
25. mar 2013

dievcence neviete mi prosim poradit?
mam doma 11 rocneho aspergera a vcera mi chystil paniku - nieco na sposob panickej uzkosti ci co to bolo (nebyt toho, ze som uz takyto zachvat videla na vlastne oci u lekarky a co robila s pacientom neviem neviem asi by som volala pohotovost) proste uplne sa mi syn zosypal, hyperventiloval, trasol sa, plakal, podlamovali sa mu kolena.... a to "len" z toho ze sme rozpravali, ze mu budu musiet spravit chyrurgicky zakrok - umrtvit prst na nohe a vyrezat a proste bum uz aj bol mimo. preslo mu to asi po 2-3 hodinach a od vycerpania zaspal.
stretli ste sa s takym niecim a ako to riesite? ako pripravujete deti na nieco coho sa "boja" moj sa boji zubara ale na toho sme ho uz za 5 rokov ako tak dokazali spracovat, ze s oblbovakom si da spravit zub ci pozriet do ust
ale toto bol pre mna sok
vdaka za akukolvek radu

tomkovazuzi
25. mar 2013

@kacena4 ahoj kačenka pracujem ako asistent so slečnou s aspergerom, naučila som sa, že takého "veľké" veci rozoberáme v časovom predstihu a po častiach - teda ak to umožňuje situácia. Ak si o zákroku vedela, mohla by si skúsiť len nadhodiť túto tému ( čo by si povedal ,keby by si musel ísť na maličký zákrok?) podľa reakcie uvidíš, či môžeš v téme pokračovať. Ak nemôžeš netlač na to a skúsiť neskôr, alebo až na druhý deň v trochu väčšej dávke.
Hlavne zbytočne doňho nehuč, nedotýkaj sa ho ak už k niečomu takému dôjde. Daj mu trošku času nech sa s informáciou vysporiada po svojom a až potom utešuj a po určitej dobe vysvetľuj.
No hádam som aspoň trošíčku pomohla. Držim palce

gretkab
26. mar 2013

@kacena4 Aj ja mam skusenost, ze ak sa da, tak pripravovat postupne. U nas to standardne funguje tak, ze pri prvej informacii sa pleskne o zem (s radikalnym odmietnutim), ale postupne za par dni si zvycajne na tu myslienku zvykne (aj ked sa mu nepaci). Minimalne zvykne potom uz reagovat menej radikalne 😉. Drzim palce.

kacena4
26. mar 2013

@tomkovazuzi @gretkab vdaka za infosku. vo vsetko fungujeme takymto sposobom lebo ho hned vsetko vykolaji, aj zmena v skole, aj navsteva doky aj navsteva u znamich ci rodiny... vzdy musime aj tyzden vopred prirpavovat takze viem ako na to "jemne" aj toto sme spracovavali asi 3 tyzdne ale proste ... bol to pre mna sok ze to takto vzal po tom celom pripravovani, ci nebol v ten den ok a zlomilo ho to neviem (ta informacia) ale nakoniec sme s doky vymysleli,ze skusime este raz dusik a potom uvidime ci to bude teba rezat nech ho netrapy. tak sa to zatial ciastocne vyriesilo. no uvidime ako bude dalej ☹ mne skor islo o ten samotny atak, zachvat ako s nim pracovat a ako mu predchadzat tesne pred zacatim popr. ked uz je
dik za rady

rose1988
26. mar 2013

ahojte mamičky myslíte že sa dá as diagnostikovať pred 2 rokom?neviete poradiť dobrého diagnostika v ke resp.v jeho okolí?

deina
26. mar 2013

@rose1988, to asi nie, to je velmi skoro.V tamto veku podla mna ani pri inych diagnozach sa este neda konecna diagnoza.

deina
26. mar 2013

@kacena4, chudatko. ☹ Neporadim, moj je este maly, nieco podobne mavame, ale nie az takeho silne. A veru, rada by som ho dostala k zubarke, ale zatial strasna panika, hrozne sa toho boji, neviem, ako nanho... Ked mu vyberali mandle, ja som mu radsej ani nehovorila, co ho caka, len ze ideme k lekarke a vycistia mu nostek, inak by som ho tam asi nedostala (esteze to bolo ambulantne a hned siel domov po zakroku + cely cas som bola s nim, aj ked ho uspavali)... lenze to je ozaj ine, kedze vtedy mal len 4 roky. 😒

tomkovazuzi
26. mar 2013

@kacena4 Držím Vám veľmi palce, takéto stavy úzkosti ešte určite budete prekonávať tak doma ako aj v škole. Veľmi ma mrzí keď naozaj niečo chcete urobiť, ale v prípade takýchto stavov ste bezmocný. A nie je nič horšie, keď na vás niekto útočí aká ste neschopná a ako sa musíte ešte veľa učiť. Prajem Vám ako mamičke veľa trpezlivosti a úspechov hlavne v škole.

kacena4
27. mar 2013

@deina no my chodime zubarovi do ba sukromnikovi na sposob dostane oblbovak pocka 1/2 hodky je uplne mimo a ako tak si da osetrit zuby aj s injekciou pustia mu fulm aky chce na obrazovke a robi sa. ale je to dost drahe uplnu narkozu som zatial neskusala toto nam zabera
drzte sa

toto som nasla na inom linku:
A inak u firmy ESET mate 50% ako ZTPS zlavu na antivirus
http://www.eset.com/sk/obchod/cenniky/cennik-an...
http://www.eset.com/sk/obchod/cenniky/cennik-sm...

50% zľava pre držiteľa preukazu ZŤP a ZŤP/S

ESET ponúka všetkým držiteľom platných preukazov ZŤP a ZŤP/S 50% zľavu na svoje produkty (obojstrannú kópiu platného preukazu je potrebné doložiť priamo pri objednávke alebo e-mailom na obchod@eset.sk , príp. faxom na čísle +421 2 322 44 109 ). Na jeden preukaz sa viaže zľava na jednu licenciu pre jeden osobný počítač. Držiteľ preukazu musí byť totožný s držiteľom licencie. Zľavu nie je možné uplatniť na kúpu (multi)licencie pre 2 a viac počítačov, resp. mobilných zariadení s použitím viacerých preukazov ZŤP a ZŤP/S .

Zľava sa dá uplatniť pri nákupe produktov ESET Smart Security, ESET NOD32 Antivirus, ESET Cybersecurity pre Mac a ESET Mobile Security priamym výberom z ponuky zliav v Objednávkovom formulári. Pri uplatnení zľavy nie je možné platiť kartou.oidky

smejka
9. apr 2013

ahojte
dievcata mate i sukromnu temu?
ak ano rada by som sa pridala
vdaka

kacena4
9. apr 2013

@smejka ja neviem o sukromnej

smejka
9. apr 2013

@kacena4 skoda
my sa tiez trapime s AS 😒
prezivame zo dna na den...predovsetkym v skole...Katka zvladate skolu bez asistenta?

kacena4
9. apr 2013

@smejka sme bez asistenta ale zalezi od stavu maleho nas je dost do seba a v skole mu robi dobre "zvoncek" t.j. organizovany cas ale zato doma horor. s cim mate problem kludne napis ip mozme sa vykecat navzajom a snad aj poradit si

smejka
10. apr 2013

@kacena4 dakujem...urcite sa ti ozvem...kukam vy cakate babatko?
u nas je to opacne...skola problem a doma sa to da

precsi
14. apr 2013

@kacena4 ...ahojte bojovnicky s as. 🙂 My state reisime veci, ako tu tak citam, že tam stále zapadáme, stále bojujeme, ako prežiť v akom takom normále. Lenže syn je veľmi zaujatý vysedávaním pri pc, kde dokáže presedieť hodiny pri svojich obľúbených hrách a keď sa máme niekam dostať na vzduch, čo by bolo aj pre neho vhodné, keďže už si pokazil zrak a dohovory, že je to pre jeho dobro, aby skrátil svoj obľúbený čas hier, nezaberajú. Dokonca neviem, či je to už aj s pubertou, ale už si chce určovať sám či bude na pc, koľko bude tráviť času u hier. Plány na spoločný čas troskotajú, večne máme hádky. Nakoniec má určite neurózy z toho prekonávania levelov"a máme každý víkend začatý nezhodami.
Takže my máme tieto horory, že sa nedokáže obliecť, ked sa chcú s tatom vybrať von, alebo venovať sa iným aktivitám.
Ako to máte s učením? To máme tiež na vedľajšej koľaji, lebo už jer vyčerpaný a pod. Naposledy som nanho nakričala, lebo sa mu nechcelo prejsť si školské povinnosti. Až keď som buchla zošitom o stôl, až vtedy to zabralo.. 😀 Takže neviem, či teba toto ,a baby tiež sprevádza a ako to riešite.. 🙂 A asi to nie je správna cesta, ale už neviem niekedy ako ďalej, pretože sme všetci z toho unavení, ale určite aj Filip to zle znáša. Neviem, kedy to zneužíva a kedy má záchvaty z toho, že sa musíme učiť naozajstné a nehraje to na nás. Viem, že sa tiež roztrasie, chveje sa mu hlas a plače, ale po učení je zase kľud.
Jednoducho ho nevieme presvedčiť, že môžme spolu aj inak tráviť week, než takto. Ako organizujtete voľný čas, alebo vôbec detičky neprehovárate a necháte ich, až sa doladia"?
Koľko má asistent ideálne venovať dieťatu v škole, aby sa to doma mierne zlepšilo....Máme stanovený 1 deň, keď
k nám bude chodiť, môže to stačiť? 😒
ďakujem za vaše postrehy...

precsi
14. apr 2013

@ajkapajka1 ahoj, vies mi poradiť, alebo dať tip, kde je to centrum, sme z okolia BA 😀

kacena4
14. apr 2013

@precsi vecer v klude ti napisem tiez to nemame ruzove neboj nie ste v tom sami ☹ a neviem ktore centrum presne myslis http://www.asperger.sk/kontaktné-informácie tu su dve, teda nie cetnra ale kontakty

jana1801
21. apr 2013

mojmu synovi v piatok potvrdili aspergerov syndrom takze viem baby o com pisete my sme mali podozrenie uz dlhsie ale az teraz nam to potvrdili

kacena4
21. apr 2013

@jana1801 teda nepaci sa mi to, ale vitaj medzi nami a preco ste sa dali diagnostikovat? a preco az teraz? a ake ma problemi? ak teda chces o tom rozpravat a ako to celel zvladate? je uz skolak? nemas v statuse nic konkretne

kacena4
21. apr 2013

baby prepacte ze vam to tu spamujem, ale davam dokopy podklady pre integracny plat pre AS do skoly tak reku mozno sa vam y toh onieco zide:

Vzdelávanie detí s AS: Tipy pre pedagógov

Päť vecí, ktoré by mali učitelia vedieť

1. Ak čaká moje dieťa akákoľvek zmena týkajúca sa triedy alebo režimu, informujte ma o nej, prosím, čo najskôr,
aby sme ho na to spolu vedeli dobre pripraviť.

2. Moje dieťa je osobnosť a nie diagnóza; prosím, všímajte si a vnímajte všetko, čo ho robí jedinečným a
osobitým.

3. Aby moje dieťa dokázalo fungovať, potrebuje štruktúru a režim. Snažte sa, prosím, urobiť jeho svet čo najviac
predvídateľným.

4. Moje dieťa má ťažkosti so sociálnymi podnetmi, neverbálnou komunikáciou, obrazným jazykom a očným
kontaktom. Tieto problémy sú neurologického pôvodu – nie je naschvál drzé a neúctivé.

5. Prosím vás o neustálu vzájomnú komunikáciu medzi rodičmi a školou. Moje dieťa potrebuje, aby ľudia v jeho
okolí vzájomne spolupracovali.

Toto je leták, ktorý môžete dať učiteľovi vášho dieťaťa:

Bežné formy správania sa

· Dieťa sa môže z času na čas “zrútiť”, pričom nič nebude pomáhať. V takom prípade mu, prosím, poskytnite
“bezpečné a tiché miesto”, kde sa bude môcť “upokojiť”.

· Udržiavajte v triede atmosféru, ktorá podporuje akceptáciu rozdielov a rôznorodosti.

· Ak budete hovoriť pokojným hlasom, dosiahnete veľmi dobré výsledky.

· Zapamätajte si, že ak sa dieťa niečo naučilo v konkrétnej situácii, neznamená to automaticky, že si to zapamätá
a bude vedieť uplatniť v iných situáciách.

· Všímajte si silné stránky dieťaťa a často mu to názorne dávajte najavo. Dodá mu to odvahu naďalej sa zapájať.

· Naše dieťa môže náhle vybuchnúť. Buďte na to pripravení, najmä ak prechádza ťažším obdobím. Povedzte,
prosím, aj ostatným deťom, že týmito prejavmi sa len vyrovnáva so stresom alebo strachom.

· Naše dieťa veľmi dobre reaguje na pozitívny a trpezlivý prístup vo vyučovaní.

· Pre Aspergerov syndróm je charakteristický nerovnomerný vývoj. Niektoré veci sa dieťa učí primerane veku, v
iných veciach môže zaostávať alebo ich vôbec neovláda. Deti sa môžu dokonca naučiť niektoré veci o niekoľko
rokov skôr, ako ostatní (dieťa napr. rozumie zložitým matematickým princípom, ale nedokáže si zapamätať, že si
nemá zabudnúť domácu úlohu).

· Ak sa dostaneme do stavu, že dieťaťu sa bude v triede dobre dariť, znamená to, že na to ideme SPRÁVNE.
Neznamená to, že sa “vyliečilo”, alebo “nikdy nemalo problém”, alebo “už je čas ho ďalej nepodporovať”. Treba
začať postupne zvyšovať nároky.

· Ak u dieťaťa spozorujete hnev alebo iné výbušné prejavy, neznamená to, že sa naschvál správa nemiestne.
Reaguje štýlom boj – strach – útek ("fight/fright/flight"). Predstavte si to jednoducho ako „preťaženie elektrickej
siete“ (prevenciou sa niekedy dá týmto situáciám predchádzať, ak si všimnete varovné signály).

Perseverácie

· Neodpovedajte znovu a znovu na tú istú otázku, nezvyšujte hlas a neupozorňujte dieťa na to, že stále opakuje
tú istú otázku. Namiesto toho sa pokúste odviesť jeho pozornosť inam, alebo nájdite iný spôsob, ako si môže
zachovať tvár.

· Dieťa môže neustále opakovať to isté, pričom zistíte, že sa to deje priamo úmerne zvyšujúcemu sa stresu.

Zmeny

. Dieťaťu môže pomôcť, ak ho pred zmenou činnosti alebo rozvrhu varujete.

· Naše dieťa môže mať so zmenami veľké problémy.

· Ak sa má v rozvrhu uskutočniť zmena, snažte sa o tom dieťa informovať čo najskôr.

Vnímanie reči a porozumenie reči

· Používajte obrázkové návody a pokyny.

· Hovorte pomalšie a používajte krátke vety.

· Naše dieťa môže mať veľmi prudké reakcie na určité chute, povrchy, pachy a zvuky.

· Dieťa má problém porozumieť viacerým pokynom naraz alebo veľkému množstvu slov.

· Dieťa pokynom porozumie lepšie vtedy, ak ich zopakujete jasne, jednoducho a viacerými spôsobmi.

· Dieťaťu pomôže, ak pokyny rozdelíte do viacerých jednoduchých krokov.

Zmyslové podnety

· Keďže dieťa môže ťažko znášať dlhé sedenie, dovoľte mu „pohybovať sa“ (veľmi môže pomôcť aj 5 minútová
prechádzka, či už s kamarátom alebo s asistentom).

· Dieťa má zvýšenú citlivosť na hlasné zvuky, svetlá, výrazné chute a textúry, preto ho môžu nadmerne
stimulovať.

· Dieťa najťažšie znáša tie časti dňa, kedy nemá presne určený program (napr. obed, prestávka, telesná výchova).
Poskytnite mu v tomto čase pomoc.

· V triede je veľa iných detí, chaos a hluk. Pomôžte mu preto nájsť tiché a pokojné miesto, ktoré sa môže stať
jeho "útočiskom".

Vizuálne pomôcky

· Dieťaťu veľmi pomáhajú gestá, najmä ak zdôraznia slovné pokyny, napr. „počkaj, kým budeš na rade“, „prestaň
rozprávať“ (nie si na rade), alebo „hovor pomalšie alebo tichšie“.

· Niektorým deťom s Aspergerovým syndrómom pomáhajú pri učení vizuálne pomôcky, napr. obrázkové rozvrhy,
písomné pokyny či kresby (iným deťom však môžu viac vyhovovať slovné pokyny).

Prerušenia

· Dieťaťu môže niekedy trvať aj viac ako pár sekúnd, kým odpovie na otázku. Musí najprv prestať premýšľať
nad tým, nad čím rozmýšľalo, zapamätať si to, sformulovať odpoveď a odpovedať. Trpezlivo čakajte na odpoveď
a povedzte, aby to robili aj ostatní. Inak bude musieť začať odznovu.

· Ak sa budete snažiť dokončiť vetu za neho, alebo ho prerušíte, musí sa často vrátiť späť a usporiadať si
myšlienky zase nanovo.

Očný kontakt

· Niekedy to môže vyzerať tak, že vás dieťa vôbec nepočúva, aj keď opak je pravdou. Ak sa na vás nepozerá,
neznamená to, že vás nepočúva.

· Dieťa vás môže dokonca počuť a pochopiť lepšie vtedy, ak nebude nútené pozerať sa vám priamo do očí.

· Na rozdiel od nás, očný kontakt môže NARUŠIŤ jeho sústredenie.

Sociálne schopnosti a priateľstvá

· Deti s AS sa môžu síce veľmi chcieť skamarátiť, ale vôbec nevedia, ako na to.

· Deti s AS sa častejšie stávajú „obeťami“ šikanovania iných detí. Spôsobujú to viaceré faktory:

1. Je veľká pravdepodobnosť, že reakcia dieťaťa s AS na šikanovanie toto správanie ešte zhorší.
2. Deti s AS sa tak veľmi chcú stať súčasťou kolektívu a chcú, aby ich ostatní mali radi, že na šikanujúceho
nebudú „žalovať“, pretože sa boja odmietnutia zo strany „páchateľa“ alebo iných detí.

Rutina

· Ak je to možné, povedzte dieťaťu, kedy sa počas vyučovania bude suplovať, alebo kedy sa pôjde na školský
výlet.

· Informujte naše dieťa o všetkých plánovaných zmenách hneď, ako sa o nich dozviete, najlepšie pomocou
obrázkových alebo slovných rozvrhov.

· Pre väčšinu detí s AS je to veľmi dôležité, hoci je v našom svete pomerne ťažké to neustále dodržiavať.

Jazyk

· Naše dieťa často nerozumie sarkazmu a niektorým formám humoru. Nemusí dokonca pomôcť ani vysvetlenie,
o čo ide, pretože vnímanie dieťaťa s AS môže byť odlišné a často nemenné.

· Dieťa síce môže mať na prvý pohľad výborné jazykové zručnosti a slovnú zásobu, ale deti s AS často nepoznajú
význam toho, čo hovoria, aj keď slová použijú správne.

Organizačné schopnosti

· Ak je to potrebné, dovoľte dieťaťu, aby si odkopírovalo poznámky od druhých detí, alebo mu sami poskytnite
kópie. Veľa detí s AS trpí aj dysgrafiou, dysortografiou a nedokážu naraz počúvať, pozerať na tabuľu a písať si
poznámky.

· Naše dieťa si nevie zapamätať veľa informácií naraz a nevie, ako má získané informácie použiť.

· Uistite sa, prosím, že si domáce úlohy vloží do školskej tašky, pretože nie vždy si sám bez pomoci zoberie domov
všetko, čo treba.

Správanie dieťaťa sa občas môže zhoršovať a môže vás a jeho spolužiakov obťažovať. Je to však bežné a dá sa
to očakávať. Nenechajte si zopár ťažkými dňami pokaziť vedomie, že VY ste vynikajúci učiteľ, pred ktorým stojí
veľká výzva. Nemôže vždy všetko fungovať (a niektoré veci dokonca nezafungujú takmer nikdy). Otvára sa vám
možnosť nahliadnuť do nového a jedinečného sveta, ktorý vás bude baviť a fascinovať. Podeľte sa, prosím, s nami
o všetko, čo vás napadne. Už sme sa s tým stretli. Nebudeme šokovaní ani o vás nebudeme mať zlú mienku.

Najdôležitejšia je komunikácia a ak budeme spolupracovať ako tím, poskytneme nášmu dieťaťu to najlepšie.

Ďakujeme

kacena4
4. máj 2013

blizsie info vam mozem poslat do mailu

Milí učitelia, učiteľky, riaditelia a iní pedagogickí pracovníci.
Pozývame vás a vašich žiakov/študentov na zážitkový workshop PESTROTIENE a NETOPIERCE.

Povedomie o Aspergerovom syndróme v poslednom období narastá nielen u odbornej, ale i laickej verejnosti. Aj vďaka sprostredkovaniu informácií o sebe a svojom prežívaní samotnými ľuďmi s Aspergerovým syndrómom vieme približne predpokladať, v ktorých oblastiach majú najväčšie ťažkosti a v ktorých naopak vynikajú, čo im väčšinou vadí alebo naopak majú radi, čo je pre nich dôležité a čo nestojí za pozornosť.
Aspergerov syndróm je spôsob bytia, osobnostného fungovania človeka, ktorý vyžaduje terapiu z rúk odborníkov. Na nás ostatných ostáva, či sa chceme naučiť chápať tieto skutočnosti, či dokážeme prispôsobiť naše vlastné správanie tak, aby sme vedeli prijať každého človeka.
Cieľom workshopu, na ktorý vás pozývame, je osveta a prevencia vyčleňovania “iných“ detí spomedzi rovesníkov. Komunite školákov a študentov chceme svet autizmu sprístupniť prostredníctvom zážitkových aktivít, filmovej projekcie a diskusie.

Workshop je naplánovaný na 4 a pol hodiny (od 8:30 do 13:00), ale dá sa absolvovať len časť z neho. Termíny sme navrhli ku koncu školského roka, kedy dúfame, že tak ako žiaci/študenti, tak i vy budete mať viac času na témy, na ktoré neostáva čas.
Termíny sú naplánované vždy na piatok od 8:30 do 13:00 v dňoch: 24. mája, 31. mája; 7. júna, 14. júna a 21. júna 2013.

Veríme, že vás workshop svojim neformálnym spracovaním zaujme.

Prihlásiť sa môžete na elektronickej prihláške do 13. mája 2013:
https://docs.google.com/forms/d/1B-kpImQpcKvpKV...
Viac informácii v prílohe.

Prajem pekný deň

----------------------
Lucia Gvozdjáková
Projektový manažér
----------------------
Autistické centrum Andreas® n.o.
Galandova 7, 811 06 Bratislava

http://www.andreas.sk/
http://www.dobrakrajina.sk/
http://www.facebook.com/autisticke.centrum.andreas

T/F: +421 2 544 10 907
GSM: +421 905 746 280
M: gvozdjakova@andreas.sk

IČO: 31 821 677
DIČ: 202 170 2683
Číslo účtu: 4008235806 / 7500

klaudia_danova
9. máj 2013

@mayap Ľudia neblaznite, môj malý pozná všetky písmenká v akejkoľvek ozdobnej forme, tlačenej či písanej už od dvoch rokov, od troch rokov sa ich už naučil aj písať, teda len v tlačenej podobe. Básničky mu stačí počuť pár krát a zapamätá si ich, a ak nie tak si dorýmuje - to však znamená, že je šikovný. Iné prejavy nemá, niekedy len zúrivosť keď mi niečo rozpráva a ja ho nepočúvam akože si ho nevšímam, čo som si to dovolila a tak. S kamarátmi sa baví ako prídu, raz s tým raz z iným, najmä preto, že v škôlke bývajú deti často choré a keď je práve jeho kamoš chorý dlhší čas nájde si nového ale to je práve normálne, nie? Takže sa nemuč tým, čo tu iní píšu. Tvoje dieťa nemá také prejavy. Navyše aj u úplne zdravých detí sa z času na čas môže prejaviť nejaká ja to volám úchylka, že čosi do nemoty opakuje až sa potom začnejm báť. Moj malý napr. ked mal dva roky začal zrazu hrozne koktať, ale až tak, že som sa zlakla, že má asi nádor na mozgu. Stále som to riešila, vyčitovala som články celé týždne až zrazu jedného dňa prestal z ničoho nič.

kacena4
9. máj 2013

@klaudia_danova prepac ze sa ozyvam, ale mna osobne sa to trosku dotko to "ludia neblaznite" asperger je normalna choroba diagnostikovana lekarom tak preco by som mala blaznit? nema to nic spolocne s vysokym IQ proste je to v dietati a je to viditelne ze je iny a som rada, ze sa tu mozem podelit o trapenia s inymi maminami tiez nam trvalo kym sme sa dostali k diagnoze a ked vieme co nam je hned nam ide vsetko lahsie 😔

klaudia_danova
11. máj 2013

Katka, asi sme sa zle pochopili, ale nič v zlom, nebolo to samozrejme myslene na mamičky ktorých deti majú problémy ale častokrát sa stretávam práve s mamičkami, ktoré problémy nemajú ale prečítajú si nejaký príspevok na internete a hneď si myslia, že ich dieťa má nejaký problém. Osobne si myslím, že prv ako začne niekto diagnostikovať chorobu svojho dieťaťa na internete mal by si to preveriť u lekára špecialistu, načo potom doktori sú a ak je problém diagnostikovaný potom je tu priestor na debatu. Ja osobne som mala skúsenosť, kedy mi aj lekár doporučil nehľadať nič na nete, dokým nie je choroba diagnostikovaná, zbytočne sa človek sužuje. Samozrejme súcitím s mamičkami, ktorých deti sú choré, pretože sama počas tehotenstva som mala problémy a až kým sa dieťa nenarodilom, nevedeli sme či bude mentálne v poriadku. Našťastie som jednou z tých, u ktorých sa predpokladaná diagnóza nepotvrdila.

kacena4
11. máj 2013

@klaudia_danova ja som pochopila ako si to myslela, ale my sme mali syna "ineho" od jedenho roku a az v 9 tich mu diagnostikovali autizmus a tych 8 rokov medzitym bol neposlusny, jedovity, agresivny, sebaznicujuci..... proste vselijaky chodili sme po vselijakych vysetreniach a vsetci nam tvrdili ze je ok, ze len nezvlaldam vychovu a co som si vypocula od ludi na syna ☹ ☹ a az ked som sa dostala k lekarke ktora je specialista konkretne na tuto chorobu tak nam hned na prvom sedeni povedala ze je asperger hoci ja som to uz par rokov vedela kedze som si to nastudovala na internete, ale nik mi to na sk nevedel diagnostikovat a chodili sme k psychologom, neurolochom...... az teda ona v 9 rokoch a vtedy sa nam zmenil svet. obratil sa nam k 180stupnov k lepsiemu - takze ak ma niektore dieta podobne prejavi tak radsej nech si mamicka da otestovat dieta u specialisku na danu diagnozu ako by mala trpiet ako ja so synom a ci uz to vyluci alebo potvrdi podstatne je ze bude o krok v predu. ale pediater s tebou nic nespravy lebo nema skusenosti s autistami a napr. na mojho syna ked niekto pozrie tak sa len cuduje ze je, lebo na prvy pohlad to nie je vidiet 😅 😅 tak preto sa ma to dotlko presli sme si mensim peklom pocas niekolkych rokov a az na moju ziadost sme sa dostali k specialistrovi na danu diagnozu a isla som tam s tym, ze syn je asperger a potrebuje to na papieri a odisli sme s papierom co ho hned zdiagnostikovala ze ano je keby nas k nej poslali 5-6 rokov predtym ....

klaudia_danova
11. máj 2013

Viem že rady druhých sú fajn aspoň sa ti nezdá, že si v tom sama. Prepáč ak som sa ťa nejako dotkla, nemyslela som to v zlom aj keď to tak možno vyznelo. Asi nemám právo hodnotiť danú vec ak sa ma to netýka, len som chcela upozorniť tú mamičku, ktorá popisovala aký je jej syn (adoptovaný), že to nemusí byť hneď choroba, nech si to najprv dá diagnostikovať aby sa zbytočne netrápila. Môj príspevok nebol namierený proti vašej diskusii a priznám sa, keď som si prečítala tvoju odpoveď a došlo mi, že niekoho to mohlo aj uraziť tak som sa cítila dosť zle, popravde ešte aj teraz mi je to strašne ľúto, že si si to takto vysvetlila. Viem, že každý deň sa musíš popasovať s množstvom vecí, ktoré sú pre iných úplne samozrejmé a bezproblémové a ked si večer sadneš k počítaču a prečítaš si odkaz od niekoho, kto mudruje máš ho chuť zaškrtiť - popravde už ma škriabe hrdlo... Držím palce tebe aj synovi. Ešte raz sa ospravedlňujem.

kacena4
11. máj 2013

@klaudia_danova 😉 😵 😵 😵 😵