Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

martinka05
1. jún 2015

@lilimoni no my mame praveze problem zo skolou nechce tam chodit. Pritom je nadpriemerne inteligentna a s ucenim problem nema, len nechce byt v skole bezo mna. Ma bolesti bruska (psychickeho povodu) a boji sa, ze ju bude boliet a ja tam nebudem. V aprili sme dokonca skoncili v nemocnici, lebo dostala panicky zachvat v skole. Ona praveze nie je neposedna a v skole poslucha aj ked doma jej musim sto krat povedat a aj tak nerobi co treba.

lilimoni
1. jún 2015

@magdusiak83 cize mozem nabehnut na urad a podat naraz ziadost o opatrovatelsky, ZTP preukaz a aj prispevok na auto? Auto musime riesit, lebo je veeelky problem s dopravou u nej a nase dosluzilo a teraz mi pozicala auto sestra, diky bohu za nu 😖 🙂

strociatka
1. jún 2015

@magdusiak83 ahoj, ja mam tiez dceru s ADHD a teda ja na nu nemam nic, ako sa ti podarilo na ADHD vybavit ZTP? Mas aj prispevky?

martinka05
1. jún 2015

@jalimag su to antidepresiva, zatial som jej ich nedala

jalimag
1. jún 2015

@martinka05 no ved prave, to sa uz predpisuju antidepresiva detom? Vedlajsie ucinky napr. sklony k samovrazde... To je des...

lilimoni
1. jún 2015

@martinka05 moja mala problem pochopit, ze ked ucitelka nieco povedala, tak to hovorila aj jej 🙄 v specke su v triede styria a su tam dve ucitelky takze sa im vedia venovat a chodia aj do relaxacnych miestnosti 🙂 celkovo jej to tam prospieva 🙂 len ked je v skole dlhsie ako do jednej, je problem s pripravou do skoly a pod. Cestujeme domov vyse hodiny autom ( mame to skoro 60 km do skoly) 😖 a na inu ist nechce ani bohovi a nejdem ju prehovarat, ked je tam spokojna a chodi tam velmi rada 🙂

martinka05
1. jún 2015

@jalimag no ved preto som ich nedala a ani nedam aj ked nam ich predoisala

bebe02
1. jún 2015

@lilimoni Kam chodi dcerka do skoly?

martinka05
1. jún 2015

@lilimoni my chodime do normalnej zs, do skolky chodila 4 roky a nebol problem a ked zacala chodit do 1. Rocnika tak sa to zacalo.

lilimoni
1. jún 2015

@bebe02 v Bratislave na Halkovu 🙂
@martinka05 a neskusis radsej cestu domacej vyucby? Radsej ako ju stopat liekmi 🙂

martinka05
1. jún 2015

@lilimoni to bude posledna moznost, zatial nemame stanovenu diagnozu a neviem ci by jej bolo umozneme individualne studium

jalimag
1. jún 2015

Tato tema ma zaujala najma preto, lebo mam podozrenie, ze ja sama som asperger, neviete nahodou niekto, ci v nejakom centre diagnostikuju aj dospelych? Vdaka...

lilimoni
1. jún 2015

@jalimag diagnostikuje specialny psycholog a psychiater 🙂

lilimoni
1. jún 2015

@martinka05 ked jej vedia dat antidepresiva, tak by sa to dalo aj takto doriesit 🙂 esdte, ze uz budu prazdniny 😀

jalimag
1. jún 2015

@lilimoni dufam, ze si to nemyslela ako posmievanie, pytala som sa na nejake konkretne centrum, napr. v Bratislave, nebyvam na Slovensku

lilimoni
1. jún 2015

@jalimag urcite nie. Aj moja dcerka musela absolvovat navstevu detskej psychiatricky ktora je kompetentna potvrdit tuto diagnozu. Ale ak chces opytam sa zajtra specialnej psychologicky v skole, kde v Ba sa da diagnostikovat autizmus dospelakom 🙂

martinka05
1. jún 2015

@lilimoni teraz chodi len na vyucovanie, druzinu a kruzky sme zrusili tak uvidim ako bude cez prazdniny. Ona ma inak od mala problem prisposobit sa zmenam, ma obdobia ked nechce nikam chodit len byt doma. Aj ku babke je problem ist. Hned ju boli brucho. Ist napr. K babke na noc u nas nehrozi a pod. Speciality.

lilimoni
1. jún 2015

@martinka05 ja som pre zmenu byvala 5 tyzdnov u nasich, lebo som jej nevedela vyhovorit, ze doma nemame strasidlo 😀

bebe02
1. jún 2015

@jalimag A este MUDr. Alaksa sa specializuje na dospelych
http://www.asperger.sk/partnerstvá

martinka05
1. jún 2015

@bebe02 a su nejake podobne centra aj na vychode?

bebe02
1. jún 2015

@martinka05 Urcite ano. Ja vsak poznam len tieto v Bratislave.
Ale napr. v Presove je taketo nieco, neviem vsak, ci tam robia aj diagnostiku: http://francesco-1.webnode.sk/specialnopedagogi...
Lepsie budu vediet poradit asi dievcata zo skupiny https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/mam-autisticke-dieta-cesta-a-vyzva-zaroven/

jalimag
1. jún 2015

@lilimoni budem rada, ak sa spytas, dakujem
k tym psychiatrom mozem povedat len jednu vec, a to je, ze sa ta ani na nic neopytaju, len obratom ruky predpisu antidepresiva, takze dakujem neprosim

jalimag
1. jún 2015

@bebe02 dakujem za linky

lilimoni
2. jún 2015

@jalimag moja neberie nic a ani mi nic take pre nu nikdy neponukala 🙂

martinka05
2. jún 2015

@jalimag
@lilimoni moja berie atarax proti uzkosti, lebo ona mava panicke ataky.

lilimoni
2. jún 2015

@martinka05 samozrejme, ze ak je potreba, tak lieky daju ale nie je to standart, ze od psychiatra vsetci chodia s predpisom do lekarne 🙂 snad sa to tvojej malickej podari rychlo prekonat 🙂 neda sa ukecat, trebars na zmenu skoly? Ci to by bolo asi z kaluze do blata u vas 😖

qtinka29
2. jún 2015

@denisa82 tento problém mala aj kamoška so synom.....tiež sa to naučil,keď bol maličký-točiť a mávať rukami,keď sa tešil a potom to už bol problém......boli aj u psychologičky,ale je to v podstate zlozvyk........oni potom robili dáke cvičenia aby zamestnávali ruky niečím iným,keď sa tešil......teraz je druhák a už to nerobí....Môj syn má zlozvyk tresnúť po stole,keď sa mu niečo nepáči a to je oveľa horšie....to zaujme každú učiteľku 😒 😝 🙄 .....chodíme už 4 roky po psychologoch a furt mu nič nezistili.......tieto kadejaké zlozvyky vedia ozaj narobiť šarapatu....... 😒

magdusiak83
2. jún 2015

@strociatka ahoj....mam aj prispevky, priznali mi plnu sumu...mali sme vela posudkov ako doklad, je aj liekovana....a priznali mi aj prispevok na benzin vo vyske 33 €, kedze ju vozim kazdy den do ineho mesta do skoly...ak by si potrebovala viac info, napis mi spravu, rada odpoviem...som na tel., zle sa mi pise 🙂

magdusiak83
2. jún 2015

@lilimoni hej, najprv ziadost o OP, do nej uvedies ziadost o ZTP a prispevok na benzin, pokial ju vozis do ineho mesta do skoly....pokial ti to vsetko schvalia, potom musi rozhodnutie nadobudnut pravoplatnost 15 dni...nasledne s rozhodnutim ides na odbor ZTP, kde malej daju preukaz ZTP a parkovaci prekaz na auto...drzim palce...PS: cim viac posudkov o jej nesamostatnosti mas, tym lepsie 😀