Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

martinka05
13. jan 2016

@martinka05 nie my mame Matisovu

mummy01
13. jan 2016

@kofa77
@martinka05 tak nakoniec som sa objednala Janosikovej. Uz robi iba za poplatok a termin mala o mesiac. A zdrazela...ale zasa ist cez cele slovensko vlakom,na otocku by som to nedala takze plus prenocovanie tak to ma vyjde rovnako ako u Janosikovej.

martinka05
13. jan 2016

@mummy01 tak to je super. Ja som tiez o nej uvazovala, ale tiez ma odradila ta vzdialenost. A hovorili mi, ze tu na vychode je Mikova najlepsia odbornicka

inom75
13. jan 2016

@martinka05 Neviem, ktorá to je. Inak tiež ho musím dokopať, aby spravil aspoň tie úlohy a aby si prečítal to, čo preberajú. Má totálny odpor k predmetom, ktoré sa musí učiť (geografia, biológia, dejepis)! Mám strach z toho, ak pribudnú ďalšie a učiť sa bude treba oveľa viac. 😒

kofa77
13. jan 2016

@inom75 syn je prvak.som tu kratko v podstate.necely rok.
Aj som rozmyslala o Janosicke.aj stale rozmyslam, len zas nechcem syna tahat zas kade tade.vzdialenost mi nevadi. Ale zatial to nechavam tak.ma sice nejake znaky, ale mne pride, ze tie take typicke nema...😩

inom75
13. jan 2016

@martinka05
@kofa77 Teraz som čítala pár strán dozadu a k tomu podujatiu viem len toľko, že je v piatok poobede o 16-tej a je to turnaj žiakov a ich rodičov vo futbale a vybíjanej. Samozrejme, že my nepôjdeme 🙂 !

akvi
14. jan 2016

No dievcata, toto vam veru nezavidim, ze musite deti dokopavat k uceniu a pisaniu DU.. Nic take u nas nehrozi.. Nasa skola je v tomto uplne ze super.. Moje dieta tiez vysedava za PC, ale on pozera anglicke videa a uz tak melie po anglicky, ze ja nechapem.. Naucil sa sam z tych videi.. Takze ja nemam dovod mu PC zakazovat.. Ked pride zo skoly, velmi potrebuje byt sam, viem, ze je to pre neho stres, ta kopa ludi, hluk a pod.. Takze toto je jeho nevyhnutny relax.. A zase on aj vela majstruje v dielni, vselico vyraba, potom to nataca a dava na net. A vytesuje sa, ze kolko pozreti a like-ov ma.. 🙂 V klasickej skole by sa asi aj u nas prejavili take problemy, ako tu opisujete. Aj ked teda musim povedat, ze ja som v tej predchadzajucej skole vela dokazala vybojovat a znicit nejake tie stereotypy, ako DU, alebo hromadne ucenie sa na prednes poezie a prozy, a pod.. nezmysly.. Takze mozno len treba byt viac odvazny a bojovat v skole o to, co vas najviac irituje.. A hlavne, zmierit sa s tym,ze napriek nadpriemernej inteligencii a nadaniu, nebude mat dieta same jednotky na vysvedceni.. To byva asi najtazsie pre vacsinu ludi, pripustit, ze aj 4-ka je znamka 😀

sisika
14. jan 2016

Dnes som po dlhej dobe zabudla na opatrnost a vybehla som na balkon len zavesit tri deky-bez mobilu,bez hrubeho svetra,len v papuciach a tricku!
Vonku 4'C,fuka vietor a ja na balkone za zavretymi dverami pozeram do vysmiatej tvaricky mojho 4,5roc synceka...
Uzasnych 15 minut som skusala vsetko mozne ako ho presvedcit aby odomkol dvere-ale on sa rozhodol ze som zlodej a musim byt vo vazeni.
Nastastie som dostala milost 😉.
Pijem horuci caj a premyslam nad tym ze si dam nad balkon obrovsku cervenu cedulu s napisom-ZMRZNES!
😜😜😜😜😜

inom75
14. jan 2016

@akvi Tak to Ti zááááávidííííím! U nás sú to každodenné nervy 😒 a to, keď minulého roku učiteľka na rodičku vravela, že každý deň si majú okrem D.Ú. vypočítať nejaké príklady, napísať diktát a zopakovať slovíčka z angliny, tak som sa len v duchu zasmiala. Na prvom stupni mali strašne veľa kresliť, no dovolila mu namiesto kreslenia nalepiť vhodný obrázok. Vyzeralo to potom tak, že ja som sa hrabala aj 2 hodiny v starých časopisoch a hľadala obrázky na vybrané slová (inak, je ich nejako veľa, my sme ich toľko nemali.Či?) 😠 . Ivka, na akú školu Ti chodí synátor?

inom75
14. jan 2016

@sisika Tak to sa stalo aj mne, no syn mal len 1,5 roka. Stiahnuť kľučku dole vedel, no hore ju už nedočiahol vytlačiť. Ja, v nedeľu ráno, len v gaťkách a tričku a krpec sám v byte. Trčala som tam vyše 20 minút, hádzala kúsky omietky susedom do okna, no neboli asi doma, pozerala, či niekto nejde do vchodu, alebo von (veď chodia v nedeľu do kostola) až konečne som zbadala ruku na zábradlí balkóna, zdala sa mi ženská, tak som začala kričať: Pani suseda, pani susedaaaaa!(ani som nevedela, kto tam býva)! Konečne vykukla z balkóna a tak som jej v rýchlosti vysvetlila situáciu a modlila sa, aby boli odomknuté dvere a dostala sa do bytu. Našťastie boli a vyslobodila ma!
Druhý podobný zážitok som mala, keď mal syn asi 2,5 roka a ja som sa išla osprchovať. Povyzliekala som sa a ešte som šla na WC. Malý šiel za mnou a keď zavrel dvere, ostala mu v ruke kľučka. Ja som sa snažila ju strčiť späť, no vypadla aj z druhej strany. 😀 Keď malý pochopil, že sa nedajú otvoriť dvere, začal neskutočne panicky jačať. Ja som sa ho snažila ukľudniť, no absolútne nereagoval na mňa, len panicky vrieskal! Prv som kričala na suseda, no potom som si uvedomila, že nie som oblečená a tú hanbu by som neprežila. 😲 Tak som sa nasr..a, že som bokom na xkrát vyrazila dvere! 😝 Vyzerala som po pár dňoch akoby ma zrazilo auto, celý bok som mala zmodretý! 😀 Nejaký čas som potom chodila všade s mobilom.
Niekedy je s tými deckami fakt sranda, nie?

vonava007
14. jan 2016

@inom75 ty brďo.....hektické🙂

inom75
14. jan 2016

@vonava007 To veru, a to sú len 2 momentky zo života. 😀

vonava007
14. jan 2016

@inom75 Si viem predstaviť.....v tej chvíli si musela byť uplne vyšokovaná....teraz keď si na to spomenieš si rada a hadam sa aj usmeješ🙂 ach, čo my ešte zažijeme s tými detvákmi🙂

inom75
14. jan 2016

@vonava007 Bola, veru bola a poriadne! Čo nás ešte čaká? Keďže treba myslieť pozitívne, už bude len dobre!!! Každý deň bude lepší a lepší.... 😀

kofa77
14. jan 2016

baby, aj mna raz syn zavrel na balkone, v lete,doobeda uz riadna horucava, , isla som zbierat pradlo a sup, uz som bola zavreta. nebol tam ziaden tien, mne samozrejme hned bolo treba na zachod a najvacsia sranda, ze ja mam sklony k peham, coz neznasam 😀 a nemala som na sebe krem s OF, na to som uplne ze chora, nosim 365 dni v roku. a ja v panike, nie ze sa tam upeciem, postim a co s deckom vnutri a jak ja sa dostanem, ale co si hodit na hlavu, jake trenky z toho pradla, aby na mna nesvietilo slnko 😀 😀 😀
nakoniec maly opatrne ovoril. ale ked ma tam zavrel, tak najprv utiekol do svojej izby 😀

sisika
14. jan 2016

@inom75 hihihi-tak to uz je iny level-vyrázat dvere 😉. Ale viem si to predstavit zivo a vo farbe-moj sa tak sam zamkol v izbe kde su dvere so sklennou vyplnou-takze cen to sklo som mu pol hodinu ukazovala ako ma otocit klucik-tvarila som sa ze aka je to bohovska nova hra-a planovala som ako a kam mu nakazat ze sa ma schovat ked idem rozbit to sklo. Nastastie sa mu podarilo tym klucom otocit,otvoril.
Clovek fakt nemoze byt dostatocne opatrny pri nich...
😄😄😄

sisika
14. jan 2016

@kofa77 zlateee 😜😄

denzo123
14. jan 2016

@inom75 tak my mame s ulohami to iste, len ho beriem zo skoly a uz nadava, ze zase bude musiet pisat sproste ulohy a ked dopiseme a este sa mame aj ucit no hotove peklo. Ja mu musim citat co preberali, lebo ked ho necham sameho, tak sa niekde zahladi a vobec sa neuci, len cumi. Samozrejme ako mu citam, tak mu musim stale vykrikovat ci ma pocuva, lebo on ako mu citam nie je schopny obsediet, tak mi lozi po parapetnych doskach. Chodi do tretieho rocnika a ma sice jednotky, ale su to vydrete jednotky. Najhorsie je, ze ja uz mam tiez z toho nervy, ked mame robit ulohy, lebo je to doslova utrpenie ☹

inom75
14. jan 2016

@denzo123 To ja poznám, no v poslednej dobe povie, že sa to učiť nebude a hotovo! Môžem sa aj rozkrájať a on nič. No už sa nerozčuľujem, nestojí to zato. 😝

inom75
14. jan 2016

@akvi Ivka, syn mi tu čítal naše debaty kým som bola vonku a mám sa Ťa spýtať, ako sa volá synov kanál, aby si to pozrel aj on. 🙂 Tak ak môžeš... Ďakujem

sisika
14. jan 2016

@akvi tie videa by som aj ja rada ukazala synovi,on si tiez pozerava vselijake podobne-najcastejsie natrafi na cinske...

akvi
15. jan 2016

Pozera vsetko mozne na youtube, jeho bavia pocitace, roboty, elektrotechnika, programovanie a hlavne hardware, nieco rozobrat a opravit, to je to naj 🙂 a tak.. Takze je to rozne. Ale jedna z dobrych stranok je www.instructables.com Tam najdete navod na uplne ze vsetko 😀 A syn tam tiez dava svoje videa.. Samozrejme v anglictine 😉

sisika
15. jan 2016

@akvi dakujem za tip 🙂.

mummy01
15. jan 2016

Dievcata,hlavne tie co mate deti v skole s roznymi ulavami viete mi napisat ake ulavy maju vase deti? Vcera som bola za ucitelkou a vystekla na mna ze ma cas sa so mnou porozpravat az o 10dni. Medzitym ideme do ped.-psych.poradne ale chcem byt pripravena lebo trocha tusim ze nas odbiju a budu dcerin problem zlahcovat. Takze ich chcem prinutit riesit problem aj s ucitelkou lebo prave ta je zda sa kamenom urazu u nas. Co mozem pozadovat od skoly ak este nemam ziadnu dg.v rukach? Lebo Janosikovej ideme az v polke februara a ona predpokladam navrhne ako problem riesit ale co dovtedy? To asi psychicky nevydrzi ani dcera ani ja...

akvi
15. jan 2016

@mummy01 ked nemate papier a ucitelka nie je prilis ochotna, tak v podstate nemozes ziadat nic.. Resp. ziadat mozes, ale ona to nemusi dodrzat.. Ziadne ulavy ti bez lajstra nemusia dat.. Vsetko to stoji a pada na ucke.. A darmo aj papier budes mat, ak ona nie je ochotna to akceptovat, tak sa nic nemusi zmenit..Bohuzial.. Mam oducene par rokov a tiez sme mali rozne deti a viem, ako sa tvarilo 80% uciek, ked boli deti "ine".. Dohodni si stretko s ucitelkou a ked to nepomoze, tak s riaditelkou.. Uvidis, ako sa k tomu postavia.. Lebo ak ani riaditel nebude mat zaujem, tak nic nezmozes..

kacena4
15. jan 2016

@mummy01 skusim ti pohladat nas IVP ale aspon co som ja navrhla skole

akvi
15. jan 2016

@kacena4
@mummy01
inak to by mozno nebolo zle, ak by si si spisala, ako si to vlastne predstavujes, bod po bode a isla s tym za uckou.. Ako s porodnym planom 😀 S tym, ze oni sice nie su povinni ti nic umoznit, ale skusit treba. Mozno ta ucka je v opoziii voci tebe len preto, lebo sa toho boji, ona si mozno ani nevie predstavit, ze o co tebe vlastne ide... Ale ked to bude mat v bodoch, tak jej to mozno pride ok. Napr. ja som pisala "manual" na dieta, ked slo 1x do SvP.. A triedna s tym nemala problem, syn sa nestazoval, ze by mu nieco nedovolila z toho..

kacena4
15. jan 2016

@akvi ja som to uz aj tu alebo aj v inej skupinke spomiala, ze ked sa tvori prvy krat IVP tak som si oficko listom napisala co tam chcem mat konkretne zapracovane, lebo ja poznam svoje dieta najlepsie a viem co mu vadi a co nie (ked sme prestupovai na novu skolu v 6.r.) a co uznali za vhodne mi tam dali do IVP. nasla som prvu kopiu IVP @mummy01 snad ti to pomoze ucelit si co chces ziadat a skus si to popr. spisat ako list a odovzdat oficko na skolu s hlavickou hodim scen

mummy01
15. jan 2016

@akvi takto som komunikovala s predchadzajucou uckou a vychovavatelkou. Nepotrebovali papier,stacilo za nimi kedykolvek zajst a porozpravat sa. Teraz je to des. Ucka nepristupna comukolvek a zial riaditel je taky isty. Uz ked som sa pokusala syna dostat na tu skolu tak mi bolo odporucene aby som si ho nechala doma lebo oni neintegruju. Mam uz aj ja zaludocne tazkosti z toho stresu. Ucka ani nevie co od nej chcem. Maju ju len od septembra,z toho mesiac sme boli na lieceni a mesiac bola dcera doma chora+vianocne prazdniny. Ale uz na prvom rodicku som sa jej snazila povedat ze dcera je uzkostna a treba s nou trocha opatrne...a to len ucka gulala ocami ze boooze ved kazde druhe decko nieco ma. Takze sa najviac bojim ze s uckou nepohnem. Ale vsadzam na to ze ked pridem do poradne tak oni musia nieco urobit,ci?

kacena4
15. jan 2016

@mummy01 do prcic ma to koncovku pdf a neviem to zmenit na jgp mozem ti to poslat len do mailu, daj a preposlem ma to niekolko stran